„ADRESSEN m i 1 Stuyvenberg's Triplex DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Hoe Erasmus in Japan kwam. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. MzMEN. 59sfé JAARGANG. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 No. 17640 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. WERKLOOZEN BEZOEKEN SUNLIGHTFABR1EKEN. ONGEVAL IN DE HAVEN. DAM 41 Dagelij ksche Motorbootdienst op AMSTERDAM Havenarbeider door een hijsch boomstammen getroffen. SCHIEDAMSCH WINKELIER OPGELICHT. De lotgevallen van het 11a drie eeuwen teruggevonden beeld. SCHEEPVAART. Aart boord van het eerste Rotter damsche schipdat Japan bereikte. HET BLOEMENCORSO IN „PARKZICHT". Een leuke dag voor jong en oud. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. CARRIER MET VIER PERSONEN IN EEN SLOOT GERAAKT. V. V. V.-WEEK 1936. Nationale V.V.V.-marschen. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN- DE EX-ADMINISTRATEUR. CENTRALE REDDINGS BRIGADE. EEN EERLIJKE VINDER. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Dö ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Br) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruit betaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig, heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bg vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150.bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand: 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Dank zi) de bemoeiingen van het ijverige R. K. Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning van Werkloozen, Rotterdam, maak te Woensdagmiddag een 80-tal werkloozen een excursie naar Vlaardingen, waar de Sunlight fabrieken werden bezichtigd. Het gezelschap werd groepsgewijze rond geleid, waarbij elke afdeeling van het modern ingerichte bedrijf werd bezocht. Vooral de zeepziederij met de groote zeeppannen trok de aandacht. Op de verpakafdeeling kreeg men een goed begrip van het woord efficiency. Hier worden de producten: Sunlight Zeep, Lux, Radion, Rinso en Lux Toilet Zeep automa tisch verpakt. Nadat nog eenige ververschingen waren gebruikt, verliet het gezelschap, zeer voldaan over dit uitstapje, de fabriek. Namens de werkloozen, leden van den R. K. Volksbond, die de excursie met hun dames hebben meegemaakt, ontvingen wij een schrijven ter plaatsing, waarin openlijk hartelijk dank wordt gebracht aan de directie der Sunlight-.abrieken voor de buitengewoon joviale ontvangst en den interessanten rond gang door de fabriek, welke circa twee uren duurde. In het schrijven wordt tevens dank gebracht aan het bestuur van den R. K. Volksbond. DIEFSTAL. Door M. Z. werd aangifte gedaan, dat gis teren in het postkantoor alhier haar porte- monnaie is gestolen. Zij had deze, toen zij aan een loket een telegram schreef even naast zich neergelegd; toen zij klaar was met schrijven, was de portemonnaie verdwe nen. De recherche stelt een onderzoek in. VECHTERSBAZEN. Gisterenmiddag had op den hoek van de Korte Dam en de Hoogstraat een vechtpar- lu plaats tusschen twee personen. De vech tenden, die door de politie met geweld moes ten worden gescheiden, zijn naar de post aan de Groote Markt overgebracht ALWEER EéN. Ten nadeele van zekere N. alhier werd gis teren een belastijigmerk, hetwelk op zijn rijwiel was bevestigd, gestolen. De recherche stelt een onderzoek in. is 't Goedkoopste en 't beste. Alle soorten huisviytartikelen. Reel. 106S 6 TELEFOON C8646 QEUR. BIJLOO Gisteravond te ongeveer tien uur is de 41-jarige havenarbeider W. Hanegraaf wonen de Boerhavelaan te Schiedam, aan boord van het in de Waalhaven liggende s.s. „Albi"' doordat hij struikelde, door een hijsch boom stammen in den rug getroffen. In zeer ern- stigen toestand is de man door de ..Politie II" gebracht naar de Rivierpolitie en vandaar per G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Bergweg De man is hedennacht aan de bekomen verwondingen overleden. In de zaak tegen de kooplieden R. D. en H. x., uit Schiedam, thans gedetineerd, die c ooi de Rotterdamsche rechtbank wegens op lichting ten nadeele van een winkelier uit Schiedam veroordeeld zijn, ieder tot een jaar gevangenisstraf, heeft het Haagsche hof he den dit vonnis bevestigd. Vanwege liet Tcxelsch schapenstamboek voor Noord-Brabant, iverd gisteren in gc overciekte veemarkt-hallen te s-Hertogenbosch de zevende schapenfokdag gehouden. Een overzicht der drukke markt. G.T.B.—S.F.S. Zaterdag a.s. speelt G. T. B. op haar terrein een oefenwedstrijd tegen S. F. C.-comb. Aan vang 3. uur. TRAININGSTOCHTEN d. s. w. Vrijdagavond houdt de S. W. V. ,,De Schie- damsche Wandelaar" een trainingstochtje van 18 K.M. De start is om 7 uur precies, vanaf het oude postkantoor. Zondag houdt bovengenoemde vereeniging een trainingsmarseh van 35 K.M. Start 9 uur eveneens vanaf het oude postkantoor. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 19 Augustus. GEBOREN: Frans, zoon van F. van Wijnen en A. H. Maren, Groenweegje 15. OVERLEDEN: J. Duk, 43 j., Brugman straat 5. GEHUWD: H. Leenders, 24 j. en C. M. Berg, 25 j. H. van Schie, 25 j. en G. de Pater 22 j. g. Bouter, 33 j. en G. I. J. Langeberg, 30 j- P. G. van de Vooren, 29 j. en c. w. Willemse 25 j. J. P. Hoogland 24 j. en H. p. Janssen, 20 j. J. p. Hoogwerf, 26 j. en JTh. Jongman, 22 j. L J. van Wijngaarden, 31 j. en W. W. Beerman, 31 j. A. Geeritsen, 26 J. en A. C. Quant 26 j. J. N. L. van Dam, 27 j. en M Seijkens, 23 j. SCHIEDAM, 19 Aug. Aangekomen Ar- gentijnsch tankschip Harpon, ledig van Per nis; Eng. s.s. Nebraska, ledig van Rotterdam beide om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Maiden Creek, van Mobile via Newcastle; Eng. tankschip Authority; ledig van Londen, °m olie te laden bij N.V. Schie veem; Duitsch s-s. Menes, met stukgoed van Hamburg in de Wiihelminahaven. Bij gelegenheid van de officieele aanbieding in bruikleen van het Japansche Erasmus- beeld door den Japanschen Gezant, heeft de heer W. A. Engelbrccht, voorzitter der Ka mer van Koophandel en bekend door zijn historische studiën in de zeevaartkunde, gis termiddag een overzicht gegeven van de na sporingen naar de herkomst van dit beeld. Het volgende is hieraan ontleend: Sedert 1926 konden identiteit en herkomst van dit beeld worden vastgesteld. Het Meinummer van 1926 van het Tijd schrift „Het Missiewerk" bevatte in een arti kel van Fr. Donatus van Adrichem O.F.M., helaas drie jaar geleden te Florence overle den, de beschrijving van een photographie, door Japan naar de Missie-tentoonstelling te Rome gezonden, van dit beeld, dat toen in een Japanschen tempel bewaard werd. De schrijver van het artikel, die een bekwaam historicus was, merkt daarin op, dat onder de vele prachtige voorwerpen door Japan in gezonden deze photographie achter een pi' laar gehangen yra.s tegenover een keur van Japansche costuums, zoo weinig in het oog loopend dat vele bezoekers haar niet eens zagen. Volgens het in het Fransch gestelde bijschrift, vermoedelijk door een Japansch deskundige opgesteld, zou het een Christen- geloofsverkondiger voorstellen, zonder dat met zekerheid de herkomst bekend was, ter wijl op de banderol in de rechterhand van het beeld 3 regels schrift voorkomen, waarvan de letters ER...MUS op den eersten en een M met 1598 in cijfers op den laatsten regel leesbaar waren. Door de gelijkenis der photographie met het bekende Erasmusportret van Holbein ge voelt Fr. Donatus zich bijna zeker", dat het beeld Erasmus yoorstelt. Het opschrift laat zich dan volgens hem gemakkelijk aanvullen tot Erasmus, Rotterdam 1598. Het jaartal en de herkomst van het beeld kan hij zich niet verklaren. Het houten Erosmusbeeld. •*|S -R3*1:.', r'Mil X-.;., Het artikel kwam onder de aandacht van den heer J. W; van Nouhuys, toen directeur van het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum Prins Hendrik, al hier, voor wien het duidelijk was, dat het betreffende beeld het hekbeeld moest zijn van het Schip „de Liefde", tevoren „Erasmus" geheeten, dat in 1598 uit Rotterdam ver trok en door Straat Magellan in 1600 Japan bereikte. Uit nasporingen van dr. J. W. IJzerman voor de Linschoten-Vereeniging was bekend, dat dit schip op zijn reis een beeld van Erasmus boven den achterspiegel voerde. Door tusschenkomst van Buitenlandsche Zakenj ingeroepen door den heer van Nou huys, werd aan den Nederlandschen Gezant te Tokio verzocht, nadere gegevens in te winnen. Uit een studie onder den titel „A collection of Historical Materials connected with the Roman Catholic Religion in Japan" door wijlen dr. Nagayama, directeur van de Na gasaki Bibliotheek, in begin 1926 gepubliceerd vóór Fr. Donatus de photographie van het beeld te Rome opmerkte, bleek dat het beeld volgens den hoofdpriester van den tempel, waarin het bewaard werd, behoord moest heb ben aan het geslacht „Makino ^vaarvan een der voorouders in de eerste helft van de 17e eeuw verblijf moest hebben gehad in Bungo Funai. Dit laatste is zeer belangrijk, daar uit de reisverhalen van „de Liefde" bekend is, dat dit schip in deze streek Japan bereikte. Toen de identiteit van het beeld en het verband met „de Liefde" vastgesteld waren, was de belangstelling ervoor zeer groot in Japan. Aan Rotterdamsche voorstellen om het beeld door aankoop voor het Maritiem Mu seum Prins Hendrik te verkrijgen kon geen gevolg gegeven worden. Het beeld werd van den tempel naar het Keizerlijk Museum-te Tokio overgebracht en werd sedert bij De cree.. van den Keizer verklaard tot den na- tionalen schat van Japan te behooren. Herinneringen voor het Japan sche en Nederlandsche volk er aan verbonden. Het jaar 1598 op de rol in de rechterhand van het beeld aangebracht is in onze handels geschiedenis bekend als een jaar van geest- driftigen ondernemingslust, waarin alle krin gen der maatschappelijke samenleving in deze gewesten deelden. Onder de 22 schepen, die dat jaar naar Oost-Indië uitzeilden, bevond zich ook het schip „de Liefde", tevoren „Erasmus" geheeten, behoorende tot een vloot van vier schepen: „de Hoop", „de Liefde", „het Geloove", „de Trouwe" en een jacht „de Blijde Boodschap" (tevoren „Het vliegend Hert" geheeten) door een combinatie van Rotterdamsche kooplieden uitgezonden om door Straat Magelhaeri zoo mogelijk op Zuid-Amerika, Japan en Oost-Indië handel te drijven. Uitvoerig zijn de wederwaardigheden dezer onderneming en de lotgevallen der 5 schepen door dr. F. C. Wieder beschreven in een voor treffelijk werk der Linschoten-Vereeniging. Het schip„De Liefde" ex „Erasmus" zeilde uit met een bemanning van 110 koppen onder Simon de Cordes, koopman en reeder te Rotterdam als vice-admiraal, die echter reeds voor het bereiken van Straat Magelhaen overleed en in dien rang opgevolgd werd door Gerrit van Beuningen, het laatst in Amster dam als koopnfan woonachtig geweest. Na het passeeren van Straat Magelhaen werden de vijf schepen door zware stormen uiteengedreven „De Hoop" en „De Liefde" ontmoetten elkaar in begin November 1599 op ongeveer 37 gr. Z.B. bij het eiland S. Ma- ïa op de Chileensehe kust. Op een tocht aan verloren van Beuningen en 23 schepelin- Wn I66". overva!ling van Araucaners het hik ïsptwJanSZ Quaeckernaeck, gewoon- "jk Jaep Quaeck genoemd, in deze stad ge boren schipper op „de Liefde" nam nu Se vens de plaats van vice- admiraal in. De Hoop en „de Liefde" besloten toen naar Japan over te steken, hopende daar voor hun koopwaar een markt te vinden. In den Stillen Oceaan werden de schepen den 22sten en 23sten Februari 1600 opnieuw door hevige stormen geteisterd. „De Hoop" ging verloren, verder werd althans niets van haar vernomen. Op den 19en April d.a.v. bereikte „De Liefde" op ongeveer 33 gr. N.B. de Beppu Baai in het Landschap Bungo, bij het tegen woordige plaatsje Oita met nog slechts 24 man, waarvan niet meer dan 5 op de been Waren, terwijl den volgenden dag door uit putting nog 6 overleden. Dit was de eerste reis onder Holland- sche vlag over den grooten Oceaan. Onder de zieken, die verder allen herstel den, bevond zich ook Quaeckernaeck, de eer ste stuurman Will. Adams, een Engelschman, die reeds op Hollandsche schepen het zoeken baar een doortocht om het Noorden naar Oost- Azië had meegemaakt, nam de leiding op zich, daarin bijgestaan doorJan Jogsten Loden- stein (in Japansche archieven Yayosoe ge doemd De komst der Hollanders was in Japan niet onwelkom; de tijd voor het aanknoopen van betrekkingen was gunstig. De welvaart onder de 15 tot 20 millioen sterke bevolking was toen zeer groot, koop krachtig was het rijk o.a. door belangrijke zilverproductie. De buitenlandsche handel, al thans met Europa, werd sedert ongeveer 60 jaar door Portugeezen gedreven en voor de sterk toenemende behoeften beschouwde To- kugawa Iejasoe uitbreiding van den handel van groot belang, waarin wel hoogstwaar schijnlijk de welwillende houding die Will Adams, Jan Joostert Lodestein en de andere Hollanders van Iejasoe ondervonden, mag toe geschreven worden. Zij mochten zich in Japan vrij bewegen en een beroep uitoefenen. Voor het afstaan van schip en lading werd hun een belangrijke som geld van ongeveer 100.000 ter beschikking gesteld. Iejasoe herstelde de eenheid van het mach tige rijk en in 1603 8ste jaar Ketsjo, benoem de keizer Go-Joze hem tot Sjogoen. Hij over leed in 1616 en 25 jaar later plaatsen de in Japan gevestigde Hollanders een fraaie kande laber in het voor hem gebouwde mausoleum te Niko aldaar nog aanwezig. Omtrent het verblijf der schepelingen van „De Liefde", die Japan bereikten geeft dr. Wieder in zijn bovengenoemd werk der Lin schoten-Vereeniging nog verschillende bijzon derheden. Zij werden de voorbereiders van de vriendschappelijke betrekkingen, die sedert tusschen Japan en ons land bestaan hebben en die zich in de 18de en eerste helft der 19de eeuw ook sterk op cultureel gebied ontwikkel den. Veel bijzonderheden hieromtrent zullen in een aangekondigde en binnenkort te verwach ten publicatie eener studie „Jan Compagnie in Japan" van den Engelschen kapitein C. R. Boxer, die eenige jaren aan de Britsche am bassade te Tokio verbonden was, het licht zien. Genoemde officier trof ook gedurende zijn verblijf in Japan in het Keizerlijk Museum te Ueno 3 bij eikaar behoorende zeekaarten aan, waarvan één met 18 Februari 1598 gedateerd, die ongetwijfeld volgens hem en den Heer van Nouhuys tot de uitrusting van „De Liefde" behoord hebben, waarover de laatste een be schrijving gaf in het Tijdschrift van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap. In een studie van professor Yamagata over de betrekkingen tusschen Japan en Holland tijdens het Tokugawa regime treft ons zijn conclusie: „de motieven van de vroege Hol landsche vestiging was niet zonder element van zelfzucht, maar om deze pioniers voor te stellen als uitsluitend dat „eigen belang" die nende is onwetendheid omtrent de werkzaam heden van Japan's eerste instructeurs." Onze gedachten gaan hierbij heden uit naai de kloeke mannen, die Japan met hun schip „De Liefde" bereikten onder het teeken van het beeld van Erasmus van Rotterdam. De directie van „Parkzicht" heeft gister middag weer eens een bloemencorso voor kin deren georganiseerd en blijkens de belang stelling van jong en oud valt zoo'n middag bij zonder in den smaak. Het was er dan ook in den mooien tuin echt gezellig. Er waren heele leuke inzendingen, waaraan de kinderen en ongetwijfeld ook de vaders en moeders veel zorg hebben besteed. Voorafgegaan door een 12-jarigen Rotterdamschen ruiter op een ori- gineele polo-ponny trok de stoet van versier de kinderwagentjes, fietsen, auto's, autopeds, trekwagens en hoepels door den tuin. Bijzon der „hup Feijenoord" en het „haringboertje" trokken de aandacht. Natuurlijk was ook „Rie" gezeten in een poppenwagen op het appèl. Een jury, samengesteld uit enkele dames zorgde voor een rechtvaardige prijsuitdeeling. Een ieder kreeg een prijs, maar vanzelfspre kend waren er natuurlijk eerste, tweede en derde prijzen. Na afloop van de prijsuitdeeling hebben de kinderen zich nog een tijd kunnen vermaken met de poppenkast, terwijl een goochelaar was gevraagd, bij wien de jeugd het heeft uit gebruld. De uitslag van het bloemencorso is als volgt: Poppenwagens: le prijs, no. 16, Nelly Stig- ter; 2e prijs, no. 7, Herbertje Harman; 3e prijs, no. 20, Nettie Rotgans; 4e prijs, no. 4, Corrie en Ciska Ossewijer. Fietsen: le prijs no. 1, Gerrie Schuurmans; 2e prijs, no. 5, Wim Lobé; 3e prijs, no. 13, Louis Cohen. Trekwagens: le pr. no. 19, Henk Sitmeijer. Auto's: le prijs, no. 18, Sophie Jost. Autopeds: le prijs, no. 17, Simon Suiker buik; 2e prijs no. 15, Hennie Stigter. Origineele: le prijs, haringboer, M. van Holwijk. Extra prijs: bereden agent, L. M. Bouter. Verwacht wordt: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Wes telijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, iets warmer overdag. Geen persoonlijke ongelukken. Op den Smithoeksoheweg reed een carrier, bestuurd door den 21-jarigen J. Schadeleer, wonende aan de Odastraat. En in de bak van de carrier waren gezeten de 26-jarige Fr. Cornelisse, wonende Putschebocht, de 21-jarige P. van Asperen uit de Eerste Bai- seminestraat en de 18-jarige P. Dronrijp, wonende Gaesbeekstraat. Men reed er lustig op los, doch op den Varkenoordscheweg ge komen, moest men plotseling uitwijken voor een naderenden melkboer, met gevolg echter, dat de carrier een sloot inreed. De bemanning wist uit het water te krui pen en behalve Cornelisse, die veel water had binnen gekregen en daarom per G.G.D. naar zyn woning is vervoerd, kwamen de andere personen met een nat pak vrij. Evenals vorig jaar zullen ter gelegenheid van de Rotterdamsche V.V.V.-week Natio nale V.V.V.-marschen worden gehouden en wel over een afstand van 30 K.M. Te zelfder tijd zullen Jeugdmarschen over 15 K.M. plaats hebben. Deze marschen bullen op Za terdag 12 en Zondag 13 September wederom worden georganiseerd door de Rotterdam sche Wandelsport Vereeniging (R.W.V.) on der auspiciën van het bestuur van de V.V.V.- week. Voor beide dagen is als plaats van vertrek en aankomst aangewezen de Thee- schenkerij Parkzicht (voormalige Officieren- Sociëteit) in het Park. De 48-jarige M. v- d. Heuvel—Slagboom, wonende in de Tollensstraat is gisteren in haar woning van een trapleer gevallen. Met een gecompliceerde rechteronderbeenfraetuur is de vrouw in het ziekenhuis aan den Berg weg opgenomen. De 15-jarige H. Buskens wonende Wan- deloordstraat is gisteren in den speeltuin Crooswijk gevallen. De jongen brak zijn rech ter enkel en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. De echtgenoote heeft den verdwenen hoofdcommies als haar man herkend. Naar wij vernemen, heeft mevrouw K. de echtgenoote van den verdwenen hoofdcom mies, die eenige weken geleden werd gearres teerd en thans in het Huis van Bewaring zit ingesloten, in den landlooper K., haar man herkend. Op Zondag 23 Augustus a.s. zullen in het Gem. Zwembad aan de „Kous" examens wor den gehouden van de afd. Rotterdam der N. C. R. B., voor het behalen van het door deze or ganisatie in het leven geroepen „Vaardigheids diploma Om de werkelijkheid zooveel moge lijk te benaderen, worden de examens van de N. C. R. B. altijd in het buitenwater afgenomen omdat uiteraard daar de meeste verdrinkings- gevallen plaats hebben. De examens vangen om 13 uur aan en be langstellenden hebben gratis toegang tot het bad. Aan het politiebureau Oostervantstraat is door een heer aangifte gedaan dat hij Zater dag j.l. in de Vlaardingschebus zeven bank biljetten van 10 gulden heeft gevonden. De rechtmatige eigenaar kan deze bankbiljetten in een verzegelde enveloppe aan genoemd bureau komen afhalen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, S uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereen. „Alberdingk Thijm", R. K. Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. Eiken Woensdagavond indoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale. Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses in ge bouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. IC E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozef gezellenvereeniging. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius", van 7.30—8.30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 25 Aug.: Diergaarde, Solisten Ital. Ope ra, 8 uur. D a g e 1 ij k sTot 1 September, Arena variété-program 2,15 en 8.30 uur; Zondags 2,15, 5 en 8.30 uur. (Volw.), Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 Augustus, in: Studio: Het leven van Louis Pasteur (13 jaar)Luxor: Der Bettelstudent (18 jaar) Centraal: Singende Jugend; Colosseum: Krul- lekopje en Koning en kruier (volw.)City: De millioenen-erfenis. (Volw.)Victoria: Triomf der liefde en Suikerfreule (18 jaar) Grand: De jonge graaf: Lumière: De drie mus ketiers (volw.); Corso en Prinses: Vergeet mij niet (volw.); Scala: Onsterfelijke melo dieën: Olympia: Een bange nacht en Lopez de vrijbuiter (18 jaar)Thalia: Te singing kid (18 jaar). Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland sche Primitieven. Studio, foto's van Gerrit Burg, Cas van Os en Steef Zoetmulder. Schiedam. Passage Theater 8.15. „Thanks a Million" en „De kleinste Rebel" voor volwassenen. Zondag J. uur en 3.30 en Maandag t/m. Vrijdag 1 uur, matiné met „De kleinste Rebel" voor alle leeftijden. SCHIEDAM, 20 Aug. Officieele noteering van de commissie uit de. Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling ƒ1,a ƒ1,10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1