DIENSTTIJD WORDT TWEE JAAR EEN BLOEDRAAD TE MADRID. wm Bezorgdheid voor rood gevaar. Volksrechtersdoor de volksfront- partijen gekozen. EXECUTIE TE MOSKOU Madrid, 25 Aug. (UN. press.) MOSKOU ANTWOORDT. Bommenwerpers boven San Sebastian. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 Z.H. DE PAUS ONTVANGT EX-KEIZERIN ZITA. VERORDENING HITLER. VAN Door geweldige strijdkrachten van Moskou gemotiveerd. Protocollen van Rome blijven basis der Weensche politiek. HORTHY'S bezoek OOSTENRIJK. AAN MIJNRAMP IN BULGARIJE. Negen arbeiders om het leven gekomen. INCIDENTEN TE FRAMERIES. Tusschen marxisten en rexisten. leugen en schimp. De wapenen van de nieuw-heidensche pers in Duitschland. 33e INT. EUCHARISTISCH CONGRES. Het officieele programma vastgesteld. DAG EN NACHT IN ZITTING BIJEEN. Alle veroordeelden in het Zinovjef- proces terecht gesteld. hevige brand te moskou. Veroordeeling van misdaden als militaire rebellie en andere fascistische delicten'. NATIONALEN WINNEN TERREIN OP DIVERSE FRONTEN. HET ALCAZAR TE TOLEDO BLIJFT STAND HOUDEN. Op het Fransche voorstel inzake non-interventie in Spanje. Roode colonnes, die op weg waren naar Huesca en Saragossa, vernietigd. POGINGEN TOT BEMIDDELING IN DEN SPAANSCHEN STRIJD- INCIDENT MET „GIBEL ZERJON" GESLOTEN. Tal van spoorwagons zouden zijn vernield. Kardinaal Vidal y Barraquer nog in leven. Tal van gevluchte Spaansche priesters te Rome. NIEUWE JAPANSCHE AMBASSA- DEUR IN MOSKOU. CASTELGANDOLFO, 24 Augustus. (R.O.) Z. H. de Paus ontving in particuliere audiën tie ex-keizerin Zita. De H. Vader onderhield zich met haar gedurende vijf en veertig minuten. Von Blomberg. BERLIJN, 24 Augustus. (D N. B.) Rijkskanselier Hitier heeft de volgende verordening betreffende den duur van den actieven dienstplicht bij de weermacht gedateerd van 24 Aug. 1936 onderteekend: „Betreffende paragraaf 8 van de rijks- weerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik, met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: De duur van den actieven dienstplicht bij de drie af dealingen van de weer macht wordt gelijkelijk vastgesteld op twee jaar. De rijksminister van oorlog en opper bevelhebber van de weermacht vaar digt de noodige uitvoerings- en over gangsbepalingen uit. Berchtesgaden, 24 Augustus 1936. (w.g Adolf Hitler, von Blomberg". In verband met bovenstaande verordening publiceert de nationaal-sociaiistische „Korres- pondenz", de „N.S.K." een beschouwing, waarin deze maatregel gemotiveerd wordt met' het bolsjewistische gevaar en de gewel dige strijdkrachten, waarover het bolsjewis tische militarisme beschikt. Het blad schrijft: „Terwijl in Berlijn het groote politieke feest van den vrede plaats vond en Dultschland gelukkig was, zijn gasten een kijkje te kunnen geven op de rust en de de orde ln het rijk, beeft de wereld op talrijke plaatsen on der de verschrikkin gen van bloedige burgeroorlogen en Wilden economischen strijd. Een, in cijfers uitgedrukt, kleine, maar een machtigen invloed uitoefenende ophitsersgroep poogt ■«©.'wereld in den chafoa van het com munisme te doen verzinken. Geweldig zijn daarbij de bewapeningen, welke het bolsje wistische militarisme in staat moeten stellen, deze taak te volbrengen. Het nationaal-socialisme heeft Duitschland sinds drie jaren van den binnenlandschen «rtormloop der bolsjewistische brandstichters moordpredikers bevrijd. s 111 een revolutie van de volmaaktste disci pline en orde gelukte het aan de nationaal. Socialistische partij, Duitschland de zegenin gen van den binnenlandschen socialen vrede en daarmede de voorwaarden voor een zich °Penbarenden economischen opbloei te ver- Bchaffen •Terwijl het tegenwoordige Spanje onder en vloek van de marxistische terreur in een Woestenij veranderd wordt, heeft in het natio. P Pal-socialistische Duitschland de heropbouw der Duitsche economie plaats. Wanneer nu een bolsjewistisch machthebber °Penhartigheid verklaart, 'dat het de taak van het u_, zal zijn, van buitenAbolsjewlstlsche leger ook lutie te bezorgen, die tT di° landen de rev0" binnenlandsche bolsje™l,nu toe tegenover de hielden, dan zal het naH°he agitatie stand Duitschland voor zulk een '"^-socialistische min capituleeren, als het v^°ndlging eVCn" pituleerd heeft tegenover de bedrei geca" de door Moskou betaalde ophltser«1®lngen vai land. rs bi Duitsch Evenals de nationaal-sociaiistische den binnenlandschen vrede bewaart, e Par'"Ü zal het nationaal-sociaiistische léger tn^°° vrede naar bulten aan het rijk verzekerenÖen Tegenover het sovjet-imperialisme en '2k militaristische bedreigingen zal het nationaal" socialistische Duitschland als bewaker van zijn eigen vrede en daarmede als beschermer van zijn cultuur die maatregelen treffen, wel ke noodzakelijk zijn om de vrijheid en onaf hankelijkheid der natie onder alle omstandig heden te waarborgen, BERLIJN, 24 Augustus. (UN. PRESS.) De drastische stap, welken de rijksregeering thans ten aanzien van den diensttijd geno men heeft, is reeds lang door een scherpe campagne der Duitsche pers voorbereid. Sinds eenige dagen was de bewapening in sovjet- Rusland als op commando het groote thema van de Duitsche pers. Tot dusver was de diensttijd in het Duit sche leger in beginsel vastgesteld op één jaar. Voor den dienst bij de marine en bij het luchtwapen golden evenwel speciale regelin gen, tot vier jaar toe, Door de nieuwe verordening wordt de. t^ttüd nu voor alle wapens vastgesteld op unifo ^aar- Hiermede wordt behalve een troep^16. re&eling ook nog dit bereikt, dat de loop van !|kte van de landmacht reeds in den den verdubh6erStvolgende twee jaar zal wor' richte vliegen,d' terwijl ook het aantal afge. Of men echt en marlniers zal stÜ£en- tieven zich fal afwachten dat de effec- invoering van den l011 tengevolge van de den, is nog niet dienstÜjd Uitbre" De toon, waarin <je commentaar van het pat tj-pei a ^.bap ge3teid is, wijst erop, dat men m otftcieeio Duitsche kringen de nieuwe diensttijdregeling voor een dringend noodzakelijken maatregel houdt. Het is daar- 'bn niet uitgesloten, dat nog aanvullende Maatregelen zullen worden doorgevoerd, welke een onmiddellijke uitbreiding van de effectieven-sterkte tengevolge hebben. Het feit, dat de nieuwe maatregel den vorm heeft van een verordening en niet van een wet, wijst erop, dat tot de verhooging van de gevechtssterkte met den grootsten spoed besloten werd. Neutrale waarnemers vragen zich af, waarom Duitschland juist dit tijdstip geko zen heeft, om dezen stap te doen. Men hoort daarbij de meening uitspreken, dat men reeds lang van plan was, den dienstt'-'d te verlen gen, doch dat men voor de moeilijkheid stond, een geschikte aanleiding hiervoor te vinden. De Spaansche burgeroorlog nu met al zijn verschrikkingen en het aandeel, dat de sov jets hierin hebben, verschaften de mogelijk heid, om het reeds lang overwogen besluit te nemen. In welingelichte kringen wijst men erop, dat Duitschland niet voornemens is, op de aankondiging van de versterking van zijn weermacht ook een vesecherpmg van zijn politieken koers te laten volgen. Opvallend is, dat de afkondiging van den nieuwen diensttijd op denzelfden dag ge schiedt, waarop het wapen-embargo voor Spanje werd afgekondigd. WEENEN, 24 Augustus. (R. O.) De „Neue Freie Presse" schrijft in een blijkbaar geïnspi reerd artikel omtrent het bezoek van den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy aan Oostenrijk en Berchtesgaden, dat de politieke overwegingen, die tot deze reis geleid heb ben, duidelijk waarneembaar zijn. Alle ge ruchten met betrekking tot een wedergeboor te van den ouden driebond in den vorm. van een blok van vier, de afscheiding van zekere gebiedsdeelen der kleine entente, de voorbe reiding eener Oostenrijksch-Duitsch-Hongaar- sche militaire alliantie en de mededeeling, dat Horthy Mussolini tijdens de Oostenrijksche manoeuvres zal ontmoeten, gaan duidelijk ver uit boven de Oostenrijksche verklaringen van den laatsten tijd. Gedurende de laatste jaren heeft Oostenrijk herhaalde malen zijn vredes wil te kennen gegeven en naar alle zijden zon der uitzondering duidelijk laten blijken, dat het geenszins voornemens is, de buitenland- sche politiek ondergeschikt te maken aan ideeën van binnenlandsche politiek, of aan nieuwe opvattingen. Het accoord van 11 Juli heeft definitief en uitdrukkelijk de toekomstige onbeperkte gel digheid geconstateerd van de protocollen, van Rome, die voor allen open blijven. SOFIA, 25 Augustus. (D. N. B.) In de ko lenmijn „Zwarte Zee" bij Burgos heeft ten gevolge van kortsluiting een ontploffing plaats gehad. Negen der in de mijn werkende arbeiders konden zich redden. Elf bleven evenwel inge sloten. Nadat twee hunner, zij het met hevige brandwonden, konden worden geborgen, ble, ven de anderen voortgaan met „kloppen", Hun signalen werden echter steeds zwakker en gisteravond heeft men slechts hun lijken aangetroffen. De bergingswerkzaamheden waren zeer moeilijk, daar de daarvoor benoodigde appa raten ontbraken. Een uit Sofia per vliegtuig gezonden red dingscolonne moest onderweg door het nood weer tweemaal dalen. Tenslotte hebben de bergingsmanschappen het laatste gedeelte der reis per trein afge legd. BRUSSEL, 24 Augustus (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Zaterdagavond hebben zich te Frameries, in Henegouwen, botsingen voorgedaan tusschen socialisten en communis^ ten eenerzjjds en rexisten anderzijds. Léon Degrelle had te Frameries een mee- ting belegd, waartegen protestbetoogingen waren aangekondigd. Naar aanleiding hier- doo Waren de meeting en de tegenbetooging r den burgemeester verboden. Dlaats ^'f'^ktleenkomst zou toen in Bergen werd np0b-en' Waar toestemming verkregen nemers aanebteS«nstaande begaven de deel- meries! Xr%^eting 2iCh t0Ch;aHr FDaé tegenbetoogers „®e.en café vergaderden. De c-etale op en meerfa»" *P°edlg in gr°°ten an 400 politie-agenten en gendarmen moesten ingrijpen toe? de' rexisten hetdo^XrUeTenwde^ 3 De wapenin, waarmede de nieuw-heidensche pers ongehinderd de katholie e er mag e- strijden, rijn lew»j .GUuMMHe- pastorieën en kloosters gemeenlijk met aen naam „paardenstal". De katholieke leer en katholieke onder wijsinrichtingen worden b(j iedere zich voor doende gelegenheid belachelijk gemaakt. Zoo werd de bedevaartsplaat Kevelaer in een der laatste edities van de „Durchbruck" met de kwalificatie „filiaal der onsterfelijkheids- verzekering" belachelijk gemaakt. Het bisschoppelijk comité op de Philippijnen dat met het samenstellen van het programma voor het 33ste Internationale Eucharistische Congres belast is, heeft thans het officieele programma der plechtigheden en vergaderin gen gepubliceerd. Op 2 Februari 1937 zal de pauselijke legaat in de haven van Manilla arriveeren, waar hij door de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten op feestelijke wijze zal worden ontvangen. In den namiddag van den volgenden dag heeft de opening van het congres plaats in het grootste openbare park, dat recht tegen over de baai van Manilla ligt en waar de voornaamste plechtigheden zich zullen af spelen. Op 4 Febr. worden van 4 uur 's morgens af in alle kerken en kapellen der stad H.H. Missen opgedragen. In het verdere verloop van den dag worden de sectievergaderingen voor vrouwen gehouden. Des avonds heeft de eerste groote algemeene vergadering plaats. Op 5 Februari worden de sectievergaderin gen der mannen gehouden. De dag wordt be gonnen met een nachtmis om 12 uur en be sloten met een algemeene vergadering. De volgende dag, 6 Februari, is de dag der kinderen, tevens wordt dien dag de derde al gemeene vergadering belegd. Het hoogtepunt van den laatsten dag is de pontificale H. Mis, opgedragen door den pau selijken legaat. Na afloop van dezen heiligen dienst wordt een processie geformeerd. Het congres wordt besloten met een toe spraak van den pauselijken legaat, terwijl de H. Vader door de Radio Zijn Apostolischen Zegen zal geven. Algemeen wordt verwacht, dat de deelne ming aan het 33ste Internationaal Eucha ristisch Congres te Manilla niet minder zal zijn dan bij vorige congressen. Het algemeen uitvoerend comité wordt bij de voorbereiding en organisatie van het congres bijgestaan door alle katholieke ver- eenigingen en organisaties. Niet alleen de geestelijken stellen belang m het welslagen van het congres, ook de leeken en de burgerlijke autoriteiten geven hun volle medewerking.' De president van de republiek der Philippijnen Quezen en ook de vice-presi dent, Osmona, zijn beiden katholiek. Op het nationaal eucharistisch congres, dat onlangs als voorbereiding voor het internationaal con gres plaats vond, waren deze hooge autori teiten de eersten, die neerknielden aan de H. Tafel. Ook de gevolmachtigde van de Ver- eenigde Staten is katholiek en verleent daad werkelijken steun bij de voorbereidende werk zaamheden. De insignes voor het Eucharis tisch congres zijn reeds geslagen en het con greslied, dat door een inheemsch advocaat is gecomponeerd, is reeds in druk verschenen. Een der meest vooraanstaande groot-indus- trieelen heeft zijn villa als residentie voor den pauseltjken legaat ter beschikking gesteld. MOSKOU, 25 Augustus (R.O.) Het presi dium van het centraal executief comité der sovjet-unie heeft, naar Tass meldt, het gratie verzoek van de gisteren ter dood veroordeel de contra-revolutionnairen van de hand ge wezen. De zestien veroordeelden zijn allen reeds terechtgesteld. KOPENHAGEN, 24 Augustus. (R.O.) In een brief aan het blad „Socialdemokraten" schrijft Leon Trotzki te hopen, „binnenkort met be hulp van vrijwillige getuigen en documenten de schandelijke fantasieën van de Gepeoe te kunnen ontzenuwen". OSLO, 24 Augustus. (R.O.). Na de uitspraak in het proces te Moskou verklaarde Trotzki aan de pers o.a.: „Dit tweede proces inzake den moord op Kiroff is gehouden, omdat men in Russische politieke kringen de waarde van het vorige proces betwijfelde. Bovendien waren de vermoedens ernstig en de beklaag den bekenden. Het proces is van werkelijk politiek be lang, als men het vonnis beschouwt tegen de oude bolschewisten Zinovjef, Kamenef en anderen. De regeering achtte zich in het ge heel niet gebonden door de belofte van de Gepeoe aan de beklaagden, dat hun leven zou worden gered, als zij bekenden. De beslissing' hing meer af van den indruk, welken op de wereld het doodvonnis zou maken. MOSKOU, 24 Augustus. (Stefani). Een hevige brand heeft gewoed in de Gorost- fabrieken. Een vleugel van een der fabrieksgebouwen stortte in, tengevolge waarvan negen arbei ders onder de puinen werden bedolven. Hun lijken zijn reeds geborgen. Onder den druk van 't grauw heeft de regeering besloten tot de instelling van een specialen krijgs raad welke omvangrijke volmachten heeft gekregen voor het veroordeelen van „misdaden als militaire rebellie en andere tegen de veiligheid van den staat gerichte fascistische delic ten". De krijgsraad bestaat uit drie, door den minister van justitie benoemde gewone rechters en veertien gezwo renen, de zoogenaamde volksrechters, die door verschillende volksfrontpar tijen worden gekozen. De zetel van den nieuwen krijgsraad is in Madrid gevestigd en overdag zoowel als des nachts zullen zittingen worden gehouden. Reeds thans is de raad bezig met de be handeling van honderden gevallen, terwijl in de tot tuchthuizen en gevangenissen inge richte kloosters naar schatting drieduizend gearresteerden op hun veroordeeling door de ze spediale rechtbank wachten. Reeds zijn de eerste door den krijgsraad gevelde vonnissen aandag in Madrid voltrok ken. Negentien officieren, namelijk elf ma rineofficieren uit Malaga, vier leger-officie- ren uit Barcelona en vier leger-officieren uit de Spaansche hoofdstad, zijn gefusilleerd Uit Barcelona wordt nog door Reuter ge meld, dat de regeering der generaliteit even eens heeft besloten tot de instelüing van een speciale rechtbank, belast met het vonnis sen van personen, die verdacht worden van „delicten van fascistisch karakter." Deze krijgsraad zal bestaan uit twee gewone rech ters en twaalf gezworenen. Men meent te weten, dat reeds vier be klaagden door dezen nieuwen krijgsraad zijn ter dood veroordeeld. De militaire autoritei ten zouden het vonnis bereids hebben onder teekend en goedgekeurd. Het dossier zou per vliegtuig naar Madrid Zjjn gezonden, opdat zij de regeering ervan zou kunnen kennis nemen. Men meent verder te weten, dat het vonnis morgen in de prille ochtenduren zal worden voltrokken. MADRID, 25 Augustus. (UN. PRESS.) Zoowel aan het front in de bergen ten Noor den van Madrid als voor Oviedo zijn, aldus worden van regeeringszijde gemeld, Maandag de gevechten met groote bitterheid weder opgelaaid. Op het Guadarrama-front, welks stellin gen en verdedigingsinrichtingen gisteren door den president der republiek, Azana, zijn be zocht, heeft den ganschen dag een hevig ar tillerie-gevecht gewoed, dat van beide zijden werd ondersteund door luchtaanvallen. De regeering beweert, dat haar strijd krachten twee vliegtuigen der nationalisten zouden hebben omlaag geschoten. In den strijd om Oviedo zouden Asturische mijnwerkers erin geslaagd zijn, door den uit artillerie- en machinegeweer-stellingen be- staanden buitensten verdedigingsring der na tionalistische bezetting te breken en de stad binnen te dringen. Huis na huis door middel van dynamiet in de lucht doen springend, zouden de arbeiders zich langzaam aan, doch zeker in opmarsch bevinden naar den binnen sten verdedigingsring. Voor Cordova waar de regeeringsmilitie bereids verscheidene trams die de verbinding met de voorsteden onderhouden, zou hebben bezet, zou de ring rond de belegerde stad steeds nauwer worden aangehaald. In het Noord Oosten zouden de regeerings- strijdkrachten nog slechts de vijf kilometer afstand van Huesca en acht kilometer van Teruel verwijderd zijn. Minister-prerident Giral daarentegen heeft in een onderhoud met den vertegenwoordi ger van Reuter verklaard, niets nieuws te kunnen mededeelen. Hieraan voegde hij ech ter toe: „morgen zal er kabinetsraad zijn en ik zal u dan belangwekkende mededeelingen doen." BARCELONA, 24 Augustus. (R. O.) Kapi tein Bayo, de bevelhebber van het legercorps, dat op Majorca is geland, heeft president Companys per radio meegedeeld, dat zijn strijdkrachten, gesteund door de republi- keinsche oorlogsschepen en de watervliegtui gen, die hun basis te Barcelona hebben, drie kilometer gevorderd zijn. pe weg van Porto Cristo naar Manacor is in handen der regee- ringstroepen. Onder de vele dooden, door den vijand achter gelaten, is ook de comman dant van den generalen staf. Een opstande- lingencollonne onder bevel van kapitein Castello werd uiteengeslagen. Uit het kamp der fascisten vluchtende soldaten blijven zich nog steeds b(j de regeeringstroepen aanmel den. In Catalonie zou de toestand voor de revo- lutionnairen geenszirts gunstig zijn. In Astu- rie is een roode colonne meer dan 2 kilometer teruggedrongen. Bij het bombardement van hét vliegveld Ge- tafe hebben gisteren de vliegtuigen der na tionalisten alle toestellen, die op het terrein stonden, vernield. Het hoofdkwartier der nationalisten te Bur gos meldt, dat een nationalistische colonne Navalmoral de la Mata heeft bezet en thans oprukt naar Talavera de la Reina. Zjj zal zich spoedig kunnen vereenigen met de colonne, di naar Toledo opmarscheert. Uit Saragossa wordt gemeld, dat de natio nale troepen het dorp La Puebla de Valverde bezet. De speciale correspondent van Havas meldt uit Burgos, dat volgens een gisteravond ge publiceerd officieel communique, het leger in Estremadura de plaatsen San Vincente de Al cantara, Albuquerque, Olivenza en Don Benito heeft bezet. De troepen in Ifni hebben majoor Mantero gevangen genomen en zich b(j de nationalis tische strijdkrachten aangesloten. Blijkens berichten uit Rabat is uit La Linea een nationale colonne van 2000 man naar het Molaga-front vertrokken, om de troepen, welke in de omgeving van Estepona opereeren, te versterken. Te Santander en te Bilbao zou de positie der regeeringstroepen kritiek zijn.. HENDAYE, 24 Augustus (D.N.B.) Volgens van particuliere zijde uit Burgos ontvangen berichten, zou een tweede bataljon van het vreemdelingenlegioen aan het front Irun-San Sebastian in actie worden gebracht. Er zou dan zoowel voor Irun als voor San Sebastian afzonderlijk een bataljon ter beschikking staan. Na de aankomst van het bataljon zou de aanval op het front dezer dagen beginnen. BURGOS, 24 Augustus (R.O.) Vliegtuig eskaders der nationalisten hebben heden boven Toledo gevlogen en levensmiddelen boven het Alcazar laten vallen voor de belegerden, die daar nog steeds stand houden. Ook hebben deze vliegtuigen verschillende troepenconcentraties der regeeringsgetrouwen gebombardeerd, die zich opmaakte, om het gebouw aan te vallen. Kunt U niet wat mèèr vaart zetten. juffrouw wat heb ik «ders aan mijn stroomlijn-wagen SEVILLA, 25 Augustus (R. O.) In zijn dageljjksche radiorede verklaarde generaal Queipo de Ilano o.a. dat de colonnes, die door Barcelona naar Huesca en Saragossa zjjn ge zonden vernietigd zijn. Nadat het eerste contingent regeeringstroe pen, dat op Majorca is geland, volkomen ver nietigd is, dreigt het tweede thans eenzelfde lot te ondergaan. MOSKOU, 24 Augustus (TASS). De volks commissaris van buitenlandsche zaken, Lit- winof en de Fransche zaakgelastigde in de sovjet-unie hebben op 23 Augustus nota's uit gewisseld betreffende de te volgen lijn ten aanzien van den toestand in Spanje. Bij deze uitwisseling vian nota's werden de volgende verplichtingen aanvaard: Een verbod van clirecten of indirecten uit- of doorvoer van wapenen van lederen aard, munitie, oorlogstuig en vliegtuigen, gemon teerd zoowel als gedemonteerd en oorlogs schepen van iederen aard naar Spanje, Spaan sche bezittingen of Spaansch-Marokko. Toepassing van het verbod op reeds ge sloten contracten. Mededeeling aan andere staten, die aan het accoord deelnemen, betref fende alle maatregelen, die ondernomen wor den, om deze .verplichtingen in de practjjk toe te passen. Bovengenoemde verplichtingen worden van kracht op het oogenblik, waarop, behalve Frankrijk en Engeland, ook Duitschland, Por tugal en Italië zich bij de verklaring aanslui ten. LONDEN, 25 Augustus (A.N.P.) De diplo matieke medewerker van de „Morning Post" maakt melding van stappen, die door eenige Spanjaarden worden ondernomen, om een einde te maken aan den burgeroorlog, tenein de eenerzijds verder bloedvergieten te voor komen en anderzijds te verhinderen, dat Spanje in handen van oen der radicale par tijen valt. De correspondent brengt het bezoek, dat de Spaansche gezant te Londen op het oogen blik aan Parijs brengt, met deze pogingen in verband. Er worden niet-officieele besprekingen ge voerd, teneinde tot een wapenstilstand te ge raken. Voor het resultaat van deze bespre kingen zal veel afhangen van de door den Argentijnschen ambassadeur te Madrid ge opende onderhandelingen, welke door de Fran sche en Britsche ambassadeurs worden on dersteund. MONTEVIDEO, 25 Augustus (R.O.) De mi nister-president heeft een boodschap gericht tot de regeeringen, die zich aangesloten heb ben bjj het bemiddelingsvoorstel van Uru guay, teneinde hen te bedanken voor de gunstige ontvangst, die ^ijn voorstel ben deel was gevallen en Buenos-Aires voor te stellen als plaats van bijeenkomst van de vertegen woordigers der landen, die zich bereid ver klaard hebben, een gemeenschappelijke actie te overwegen, om een einde te maken aan den burgeroorlog in Spanje. LONDEN, 24 Augustus. (R.O.). In offi cieel e kringen wordt vernomen, dat de Brit sche regeering haar tevredenheid heeft geuit over de verklaring van de Spaansche volks- front-regeering, dat haar oorlogsbodems geen Britsche schepen op volle zee meer zullen aanhouden en doorzoeken. De Britsche regeering voegde hieraan toe, dat zij als territoriale wateren beschouwt de strook van drie mijl langs de kust en niet, Zooais Spanje verlangt, zes mijl. Het incident met de „Gibel Zerjon" acht men gesloten nu de commandant van de „Mi guel de Cervantes" zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. SAN SEBASTIAN, 24 Augustus. (UN. PRESS). De luchtaanval len van de nationale troepen, welke tijdens het weekend met bombarde menten van Madrid en Malaga begon nen, werden heden in den noord westelijken frcmtsector voortgezet. Drie groote twee-motorige bommen werpers verschenen vandaag boven San Sebastian en wierpen tientallen bom men van vijftig kilogram elk neer op de strategisch belangrijke punten van deze fel omstreden stad- De bom-aanval heeft, naar het schijnt, een vrij krachtige uitwerking gehad. In de nabijhheid van het station zouden tal van spoorwagons vernield zijn. Klaarblijkelijk vormde de pantsertrein van de volksfront-troepen, waarmede de roode militie reeds sedert verscheidene dagen her haalde malen tot diep in het door de nationa listen bezette gebied is doorgedrongen, het hoofddoel van Mola's vliegtuigen. Drie bommen ploften neer in de omgeving van het fort San Marcial. Van het oogenblik af, dat de bommenwer pers boven San Sebastian op groote hoogte gesignaleerd werden, vuurden de volksfron- ters" uit luchtdoelgeschut en uit geweren op de machines, zonder deze evenwel te treffen. Na beëindiging van het bombardement ver dwenen twee van de vliegtuigen in de richting van Burgos, terwijl het derde nog ongeveer een uur boven de vijandelijke stellingen tus schen San Sebastian en Irun bleef cirkelen. Daar evenwel geen bommen meer geworpen werden, was dit blijkbaar uitsluitend een ver kenningsvlucht. Aan den strijd om San Sebastian en Irun nam heden ook weer het slagschip „Almirante Cervera" deel, dat zes kilometer uit de kust het fort Guadalupe en Irun twee uur lang onder vuur nam. De succesvolle activiteit van de vloot en van het luchtwapen van de nationalisten schijnt niet zonder uitwerking te zijn geble ven op de bemanning van tal van volksfront schepen. Naar wij vernemen, zfjn eenige torpedoboo ten en een aantal kleinere schepen naar Fran co overgegaan. VALLADOLID, 24 Augustus. (UN. PRESS). Voor de eerste maal sedert het begin van den burgeroorlog hebben vandaag ook leden van het Vreemdelingenlegioen en Marokkaansche inboorlingentroepen actief aan den strijd op het Guadarrama-front deelgenomen. Met de onvergelijkelijke tactiek van de Rif- kabylen ondernam een élite-colonne een aan val op een vooruitgeschoven mitrailleursnest van de roode militie. Als katten klauterden de legionnaires en Mooren tegen de rotsblokken op en bestorm den daarop een vijandelijke loopgraaf, die door militiesoldaten en stormgardisten met vijftien machinegeweren verdedigd werd. Dekking zoekend achter boschjes en uit stekende rotspunten kropen de „Woestijn- krijgers" tot op twintig meter van de vijan delijke stelling voort en stormden daarna met de bajonet op het geweer op den tegenstander toe, die al heel spoedig het vuren moest sta ken. Na een kort doch bloedig gevecht wer den de rooden tot den laatsten man toe in de pan gehakt. Met de buitgemaakte mitrailleurs openden de legionnaires vervolgens het vuur op een aanstormende hulp-colonne, die de troepen van Mola weer trachtte terug te werpen. Onder het hevig mitrailleurvuur van de legionnaires liep de aanval van de rooden echter dood. l VATICAANSTAD, 24 Augustus. (R. O.) De aartsbisschop van Tarragona, kardinaal Vidal y Barraquer, van wien gemeld werd, dat hij vermoord was, blijkt zich in Italië te bevinden, waarheen hij bij het begin van de revolutie, dank zij de bescherming van de Italiaansche consulaire autoriteiten te Barcelona, is kunnen vluchten. Twee andere Spaansche prelaten, de bis schoppen van Tortosa en Cartagena, zijn zoo juist in Italië aangekomen. Het aantal Spaansche wereldgeestelijken, dat naar Rome is gevlucht, bedraagt twee en vijftig, terwijl het aantal kloosterlingen nog grooter is. O.a. bevinden zich in de Eeuwige Stad twee en dertig Benedictijnen uit het be roemde klooster van Montserrat. Zij zijn ondergebracht in de abdij van San Anselmo op den Aventijn. TOKIO, 25 Augustus. (A.N.P.) Nadat het agrement van de sovjet-regeering was bin nengekomen, is de vroegere vice-lninister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, tot ambas sadeur te Moskoubenoemd, in de plaats van Ohta, die is afgetreden. RATENOW, 22 Augustus. (A.N.P.). Op een spoorwegovergang is een huurauto door een personentrein aangereden. De drie inzit tenden van de auto werden gedood. De hoo rnen bleken niet te z(jn neergelaten, daar de spoorweg-wachter wegens den hevigen regen en het slechte uitzicht niet bemerkt had, dat een trein in aantocht was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3