ROTTERDAM. N-l-E-T-N-A-A-ST-E-bK-A-A-R VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 DELFTSCHE POORT HAAR NIEUWE BESTEMMING. EN Een permanente tentoonstellingszaal voor onze Beeldende Kunstenaars. SCHEEPVAART. SPORTTERREIN „WOUDESTEIN" Groote internationale automobiel races. ZWEMMEN IN DE GEMEENTELIJKE ZWEMBADEN. DE OFFICIEELE OVERDRACHT. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 3 September. DE R.K. E.H.B.O. ST. FRANCISCUS. BEZICHTIGING HR. MS. GELDERLAND TIEMEYER'S LADIES IN ATLANTA. nazi's waren in het begin echter opruimers zonder meer. Toen hun regeering zich ge constitueerd had, merkten de leiders al ras, dat de massa niet te krijgen is met niets. Er moest iets anders achter zitten. Philo- sofen w.o. Rosenberg moesten Thomas van Aquino vervangen! Duitschland heeft geen ander beginsel, dan het monster van den totalen staat. We zien daar de teekenen van verval; ste- relisatie, rassenwaanzin, militaire waanzin, Schwarmerei. Zij hebben een zonnerad en een hakenkruis-huwelijk. Wij hebben echter een kruis zonder haken De methodes daar in gebruik past Mussert hier ook toe. Het draaiboek van den laster met plaatjes achterin (bedoeld wordt hier de brochure: Wordt uw kerk een paardenstal; waarover wij enkele weken geleden reeds schreven Red. N.S.C.) Op de eerste bladen wordt de onaantastbare figuur van onzen prof. Aalberse, die zoowel in zgn openbaar en particulier leven door een ieder geacht wordt die hem kent, naar be neden gehaald. Maar men kent ze aan him methode. Hun geheele actie is gebaseerd op een verkeerd beginsel. Denkt hier aan als ge ter stembus gaat. Hun doel is, als ze straks aan de orde zijn Priesters en Bisschoppen weg te krijgen. Dat is hun zaak geworden. Wij wisten dat al jaren. Maar heusch, geen men- schelijke leiding speelt het klaar zonder bo vennatuurlijk leven. Wanneer wij staan voor de toekomst, en zoeken in systemen, die mis lukt zijn, geeft God dan ook eens een kans. Dat klinkt vreemd. Christus zegt echter in één zin in het evangelie meer dan andere in duizend jaar. Voor interpretatie van de H. Schrift zijn wij echter niet. De heidenen lachen er om en de Katholieken, die het er van moesten hebben zaten er verlegen mee. Zoekt echter eerst het Rijk Gods en de rest zal je toegeworpen worden! Wanneer aan onze jeugd wordt gevraagd iets voor de toekomst te doen, welnu doe het dan. Maak je leven nuttig en geeft niet aan de communisten of de N. S. B. de kans. Geef eerst God de kans (applaus). Het is van belang het oog te vestigen op de kortzichtigen, die alles alleen maar van den zakelijken kant bekijken. Een vertrouwd beginsel werkt altijd ordenend. Daarom geeft Z. H. de Paus de encyclieken. In het verle den heeft men wierook gezwaaid voor econo mie en techniek. Om de wijsheid van St. Thomas lachtte men echter. De eerste de beste theoloog begint met gerechtigheid, dat beheerscht alles. Maar toch moeten wi) uiteindelijk bij het Evangelie en bij God te recht komen. In Duitschland hebben de ouders niets over hun kinderen te zeggen. Zij behoeven ze daar niet op te voeden. Daar is Hitier de Paus en Rosenberg de H. Geest! Maar al dergelijke systemen loopen op niets uit. Men komt daardoor altijd in handen van minderwaardige instanties. In de praktijk zal ook systeem Mussert een mislukking blijken. Dan zijn er nog de zwakkelingen, die aan eigen beginsels ten onder gaan. Er is echter maar één Übermensch en dat is Christus. Wanneer wij tegen de N. S. B. ten strijde trekken, zullen wij ons niet met minder waardige scheldpartij en op menschen bezig houden. Wanneer wij jullie bij elkaar roepen voel je wel, dat er iets grootsch op het spel 'staat, anders waren alle moeite en kosten voor niets. Over de K. D. P. zullen wij heelemaal niet praten. Die legt het nu met het commu- nïsrne aan. Het gaat er om, dat een N. S. B., katholiek, tegen den wil van Bisschoppen en Priesters, zijn stem op een andere partij uit brengt. Het is gemakkelijk je mee te laten sleepen. Maar wat leerden Mexico of Frankrijk? En wat leert nu Spanje? Menschenhaat. Ieder wordt afgemaakt. Spanje is toch voor 80 pet. katholiek. Niets wordt echter bereikt om dat men niet één is. De laatste correspon dentie van Spanje berichtte, dat er 158 ka binetten geweest waren. Alles door gebrek aan eenheid. En wat komt in Spanje van de welvaart en de zaken nu terecht? Wie is hiervoor verantwoordelijk? Wat gaat er om bij dien man voor de stembus? De N S. B. staan en hier een stormtroep vormen om mee te doen, om aan te pakken! Laten we niet blind zijn. Sport is mooi, is goed. Echter mogen we ook wel eens aan iets anders den ken. Er zijn vraagstukken die van grooter belang zijn voor uw leven. Vriend let op! Hoor je niets? Groote stroo men gaan over je hoofd van socialisme, com munisme en nat.-socialisme. Uw beginsel wordt gevraagd voor Kerk en Staat, voor Volk en Staat! Opgelet! Wat is er dikwijls geringe belangstelling in de parochieele afdeelingen der propaganda- clubs. Ik vraag uw aandacht voor den groei en bloei dezer clubs. Ik vraag het niet, omdat het daar zoo leuk is; omdat er sensatie inzit met emmer en witkwast te moeten werken, acht rvolgd door politie. Neen, het gaat om het diepere van de groote katholieke zaak. Toont uw lidmaatschap van de Kerk van Chris, tus. Een levend geloof, ook op het terrein der politiek is hoogst noodzakelijk. Spr. wijst in dit verband op het dikwijls aan fanatisme grenzend propaganda vuur bij communisten! Men moet ook niet denken, dat de commu nisten alleen te vinden zijn onder het plebs der achterbuurten. Daarom moet ook onze ac tie groeien, tot een laaiend vuur. We moeten dat doen uit beginsel, uit idealisme! Doet in uw leven iets voor het groote ideaal! Weest niet ziende blind en hoorende doof. Blijf niet aan den grond gelijk geschakelde, oppervlak- kelingen. Er moet iets gebeuren. Wij worden niet ge leid door omstandigheden. De omstandigheden kunnen wij leiden! Spr. wees op den idealeti patroon voor de jonge mannen, St. Jan de Dooper, die „de stem des roependen in den woestijn" is genoemd. Wij moeten zorgen, dat gelijk St. Jan dit aanvoelde, van God gezegd moet worden, ,Hij groeien, wij minder worden"! En tegen woordig is helaas het omgekeerde al te waar. God moet populair bij de menschen zijn, en dat is Hij tegenwoordig helaas niet. Ziet naar Spanje, godshaat! Frankrijk, godshaat! Rus land, godshaat! Daar worden de kruisbeelden vernield, de bedienaren vermoord! Hebben wij hier een ideaal of hebben we het niet?, aldus besloot spr. Er wordt een groote daad van U verwacht. Midden onder U staat Hij, dien gij niet kent! (daverend applaus). Hierna dankte de voorzitter, de heer W. Janse, den spreker voor den geslaagden avond en hoopte dat velen aan het verzoek, toe te treden als lid van de Alg. R. K. Propaganda- club, zullen voldoen. Verder dankte spr. nog het Gemengd Koor K. K. G. voor zijn mede werking. Tenslotte verzocht spr., indien er buiten N.S.B.'ers met pamfletten stonden, deze uit protest tegen hun vorige smerige pamflet, niet aan te nemen. Den geheelen avond is het druk geweest op de Haven. Een kleine duizend personen be wogen zich hier, telkens door de politie tot doorloopen aangemaand. Het geheel verliep ordelijk. Voor dezen avond moesten zeker een driehonderdtal belangstellenden geweigerd worden, daar de zaal overvol was. Zij, die zich nog niet als propagandist(e) tijdens deze vergadering opgaven, kunnen zulks nog doen aan het secretariaat, St. Liduinastraat 7b. INBRAAK BIJ MELCHERS. Gisteravond tusschen 6 en 8 uur hebben inbrekers zich in de distilleerderij van de fir ma P. Melchers aan de Lange Haven 74, door middel van het openbreken van een bin nendeur toegang weten te verschaffen tot de daarboven gelegen kantoren. Door verbreking van een lade van een schrijfbureau hebben zij zich een bedrag van 80 weten toe te eigenen. Juist gisteravond was een belangrijk bedrag naar de bank ge bracht. De politie stelt een onderzoek in. De dader gearresteerd. Nader vernemen wij dat de recherche heden morgen in de betreffende distilleerderij ge arresteerd heeft de 26-jarige distillateurs knecht J. S. H. Hij bekende de diefstal te heb ben gepleegd. Ook heeft deze persoon op 22 Aug. j.l. een bedrag van 96.26 ontvreemd. Het geld heeft hij in het water gegooid in de Schie en in de Nieuwe Haven op de West- vest. Vanmiddag zou er naar het geld worden gedregd. De dader is in het hoofdbureau van politie opgesloten. DE RAAD IN SPOEDVERGADERING BIJEEN. De Burgemeester heeft de leden van den Gemeenteraad tot een spoedeischende verga dering, opgeroepen tegen heden, Vrijdag avond den 4en September 1936 te half acht. Vermoedelijk gaat het hier over het afslui ten van een, geldleening, zoodat de kans be staat, dat de raad zich dadelijk in comité-ge neraal begeeft. G. T. B.—ROKONCENT. Morgenmidag half vier speelt G. T. B. op haar terrein een revanche-wedstrijd tegen Ro koncent. De winnaar komt in bezit van de be schikbaar gestelde medaille. Uren heb ik met N. S. B.ers gepraat, maar nooit heb ik een enkel behoorlijk argument gehoord. In brochure no. 5 van het N. S. B.- boekje probeeren zij katholieken over te he velen. Hierin staat echter even groote onzin als in de nos. 1, 2, 3, en 4. Iemand, die het hiermee niet eens is, mag direct het woord nemen! Oplossingen kunnen zij evenmin ge ven. Ook zij missen het bovennatuurlijk be ginsel. Met domme eigenwaan willen zij for- ceeren, wat niet geforceerd kan worden. In de woorden van onze Bischoppen is ons de weg gewezen. Iedereen is radeloos en dankbaar als een stem gehoord wordt van anderen en je zóó de verantwoordelijkheid van je af kunt gooien. De Bisschoppen bemoeien zich hiermee niet voor hum plezier. Neen, dan staat er wat op het spel. Zij zijn daartoe bevoegd. Wanneer Mussert de medewerking van de Ka tholieken had willen hebben, die hij toch nim mer had gekregen, dan had hij nooit den raad van Katholieken moeten stichten. Hier door beschouwt hij deze katholieken als min' derwaardig en geeft hij zijn eigen leden een klap in het gezicht. Een betere nekslag had hij zijn leden nooit kunnen geven. Zijn leden overtreden de wetten der Bisschoppen of we ten zij dat niet? Voor een jaar zei d'Ansem- bourg in zijn Concertgebouwrede, dat hg op wensch van den Bisschop de N. S. B. niet zou verlaten, echter wèl als dit bevel was. Toch heeft hij dit echter ook niet gedaan. Wij voelen, dat alles in dit leven zal breken wat. niet op een bovennatuurlijk beginsel rust. Wij zijn blij, dat wij een woord hebben gekregen; dat het zóó moet en niet anders. Ik vraag ouders, voogden en verdere overheden, waar moeten wij heen? Wie kan onfeilbaar zeker den weg aanwijzen, die gevolgd moet worden? Is het voor ouders en jeugd niet het groote probleem van de toekomst veilig te weten Wanneer ik het Evangelie lees, kom ik het woord van Christus tegen als Hij Zijn testa ment maakt: een te mogen blijven met Zijn kinderen. De Bisschop is niet iemand, die in een kamer zittend, voor de aardigheid een papier teekent. Neen, ook dit doet hij voor zijn kinderen. Dit wordt ons, na rijpe studie en overpeinzing gegeven door menschen, die veel meer weten dan wij. Daarom sluit je aan, dat is voor ons de weg. Dan komt de groote dankbaarheid! Dt was radeloos en wist niet waarom het ging, maar spreek Monseigneur, Uw dienaar luistert! Hierna werd gepauzeerd en zong het koor K. K. G. een tweetal nummers. Voor de twee de maal het woord nemend, richtte de eerw. heer de Greeve zich rechtstreeks tot de jongg- ren. Ge moet u goed voor oogen houden wat op spel staat, wat bedreigd wordt. En wat nog niet is, dat kan ook hier gebeuren. Overdenkt dit alles rustig. Uw handen zou den moeten jeuken. Ge zoudt moeten op- RECTIFIOATIE. In ons blad van gisteravond stond in het bericht betreffende de vragen over de soc protestvergadering vermeld dat de vragenstel Ier A. van Duijnhoven anti-revolutionnair zou zijn. Dit moet, zooals onze lezer? wel zul len begrijpen, S. D. A. P. zijn. SCHIEDAM, 3 Sept. Aangekomen Grieksch s.s. Okeania, ledig van Rotterdam; s.s. Maas haven, ledig van Rotterdam beide om te dok ken in de Wilhelminahaven; s.s. Aegeus, van Dieppe; s.s. Steinbek, van Yxplia om kolen te bunkeren in de Wilhelminaheven. SCHIEDAM, 3 Sept. Vertrokken Nosrsch m.s. Garonne, ledig naar San Pedro. JUBILEUM BIJ WILTON. Heden herdacht de heer D. de Bruin, ma gazijnbeambte bij de firma Wilton-Fijenoord zijn 25-jarig ambtsjubileum. Na gisterenavond in de bestuursvergade ring van de ziekenkas Wilton-Feijenoord, door den heer directeur Ir. A. de Kanter en den heer P. Kolkman, chef van de afdeeling sociale zaken gehuldigd te zijn, waarbij hem de zil veren medaille van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel werd overhandigd, werd de jubilaris hedenmorgen in het versierde maga zijn door zijn chef, de heer F. Wienands onder aanwezigheid van vele belangstellenden har telijk toegesproken en gehuldigd, waarbij als blijk van waardeering een schilderstuk en bloemen werden aangeboden. Na het bedanken door den jubilaris heeft I hij zich naar huis begeven om den verderen dag in den familiekring door te brengen. Door de organisatoren van het Sportterrein Woudestein" te Rotterdam, wordt ons mede gedeeld, dat aldaar op Zondag 20 September a.s., groote Internationale automobiel-races zullen worden gehouden. Dit soort wedstrijden is geheel nieuw hier in Nederland. Reeds zou met een 7-tal coureurs van inter nationale vermaardheid een contract zijn afge sloten, terwijl met verschillende andere nog onderhandelingen gaande zijn. Sluiting voorloopig uitgesteld. Naar we vernemen zullen de gemeentelijke zwembaden nog tot nader aankondiging open blijven. Aanvankelijk was de sluiting op a.s. Zater dag vastgesteld. Daar de zomer echter thans ongeveer haar hoogtepunt viert is het ge meentebestuur er in overleg met den Bond voor Lichamelijke Opvoeding begrijpelijker wijze toe overgegaan zich bij het grillige zomerweer van 1936 aan te passen en heeft ons Rotterdammers de ergernis bespaard bij een temperatuur van het water van 67 a 68 graden op het droge te moeten blijven. De belangstelling waarmede ons dagelijks werd gevraagd naar de beslissing inzake deze sluiting zij den heeren een garantie, dat zwemmend Rotterdam dankbaar is voor iederen dag waarop de- baden nog open zullen blijven. VANDAAG heeft de opening plaats gehad van de perma nente tentoonstelling in de Delftsclie Poort, welke door 't gemeentebestuur in beheer is gegeven aan de Stichting ter behartiging van de belangen van R'damsche Beeldende Kunstenaars. De overdracht vond plaats in de Burgerzaal van het stadhuis door den burgemeester, mr. P. Drooglee- ver Fortuyn. Het was ongetwijfeld een bijzondere plech tigheid hedenmorgen in de Burgerzaal van ons stadhuis. Daar waren aanwezig behalve vele Rotterdamsche beeldende kunstenaars, het voltallige college van B. en W., de gemeente secretaris, mr. M. Smeding, de heer P. Visser namens den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer D. Hannema, di recteur van het Museum Boymans en last not least de voorzitter van de op 17 Augustus j.l. in het leven geroepen Stichting ter beharti ging van de belangen van Rotterdamsche beel dende kunstenaars, de heer H. C. Hintzen. Rede van den burgemeester. De burgemeester mr. P. Droogleever For tuyn zéide, dat het hem een bijzonder genoe gen deed deze overdracht te kunnen doen. Het zal nu voor de Rotterdamsche beeldende kun stenaars wat gemakkelijker worden om de be langstelling te trekken van het publiek voor hun werken. Er is eenigen tijd over heen ge gaan, alvorens men 'n vorm kon vinden onzen beeldende kunstenaars tegemoet te komen. Die vorm is thans gevonden en daarover mag men zich zeer verheugen. In vroeger jan-en was de Delftsche Poort een bolwerk om de vijanden tegen te hou den, thans zal zij de vele vrienden ontvangen, die belangstellen in de Rotterdamsche beel dende kunstenaars. Spr. noemde het een ge lukkig verschijnsel, dat het initiatief voor deze permanente tentoonstellingszaal is geboren in de kringen van de Rotterdamsche burgerij. Spr. hoopte, dat een en ander zal beantwoor den aan het doel, dat de stichting zich heeft voorgesteld, en dat deze permanente tentoon stelling haar vruchten zal afwerpen voor de beeldende kunstenaars. Toespraak van den voorzitter der Stichting. de tegenwoordige bestemming niet een geheel nieuw karakter zal dragen. Nu is het woord aan de Rotterdamsche beel dende kunstenaars. Hun geest zal nieuw leven brengen in het oude gebouw. Hun geest zal spreken van wat leeft in deze tijden en, gelijk wij thans zoeken terug te vinden den geest van de Herfsttij der middeleeuwen op de ten toonstelling in het Boymans Museum van Je roen Bosch en zijn tijdgenooten, zoo zullen in latere jaren moeten spreken de kunstuitingen van onze tijdgenooten over onzen tijd. Groot is zoo de verantwoordelijkheid van onze kun stenaars, maar groot is ook de verantwoorde lijkheid van ons allen door de belangstelling, waarmede wjj hen in hun streven naar zuivere vertolking van hun emoties kunnen steunen. Het is op deze belangstelling, dat ik tot besluit een beroep doe. In den vorigen winter was werkzaam een commissie onder leiding van den heer Van der Mandele, die bestudeerd heeft mogelijkheden om de werkgelegenheid hier ter stede te verruimen. Ook de zorgen der beeldende kunstenaars zijn besproken. Steun in materieelen zin werd door hen niet verlangd, maar wel werd door hen hunkerend uitgezien naar een herleving van werkelijke belangstelling in hun kunst. De tijden der groote werkgevers der schilderkunst, zooals de dagen van Jan van Eyck en Jeroen Bosch die kenden, de vorsten en de groote heeren van het Hof en de kooplui, die kunst kochten, zgn voorbij. Mogelijk is dat voor de vrije kunstontwikkeling een gelukkig verschijnsel, maar toch moeten ook onze tijdgenooten-kun- stenaars hun kunstproducten kunnen verkoo- pen. Gelukkig is de gedachte geweest, reeds een jaar geleden door één der kunstenaars verenigingen naar voren gebracht, om door het openen van een voortdurende tentoonstel lingsgelegenheid de verkoopmogelijkheid van kunstwerken te vergrooten. Onze stichting heeft deze gedachte willen uitwerken, maar hoopt zeer, haar taak nog ruimer te kunnen opvatten door ook buiten tentoonstellingen om haar tusschenkomst te verleenen om op drachten aan beeldende kunstenaars te be vorderen. Na een hartelijk applaus, dat volgde op deze rede, heeft de heer Van Reijn namens de Rot terdamsche beeldende kunstenaars, de stich ting, het gemeentebestuur en architect ir. J. C. W. Boks dank gezegd voor hetgeen in zoo korte spanne tijds is tot stand gebracht. Hij hoopte, dat de burgerij van Rotterdam en randgemeenten, pl.m. 1 millioen inwoners, aan de ongeveer honderd beeldende kunstenaars het bestaan zal geven, dat zij zoeken door hun scheppend werk. Nadat koffie was geserveerd, werd de ge legenheid geboden de in het Delftsche Poort gebouw tentoongestelde werken in groepen te bezichtigen. Diefstal van electrische energie. De „ERUDITIO MUSICA". concerten en uitvoeringen te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 23 September GEBOREN: Hendrica, dochter van W. van Schie en C. L. Scheffer, Wattstraat 30 Pieter, zoon van F. van der Touw en S. C. Krommenhoek, Vondellaan 65 Antonius P. M., zoon van P. T. Meijer en J. P. L. Bors- boom, Zwartewaalschestraat 1 1Henricus W., zoon van W. Beukers en H. C. Speel- me'ijer, Prof. Kam. Onneslaan 179 Wilhel- mina, dochter van J. T. Tolhoek en G. Pijpers, Boylestraat 25. Geertje Pdochter van A. Bleecke en M. Lammers, Reaumurstr. 12. ONDERTROUWD: M. J. J. Bergman 26 jaar en P. M. Valk 23 jaar N. Verboom 21 jaar en M. M. van Soelen 21 jaar C. J. M. van der Moezel 27 jaar en J. Efdée 26 jaar W. Poelman 25 jaar en G. E. E. Poel- mann 19 jaar W. Hoek 25 jaar en K. A. Polet 21 jaar J. F. Eekhoutte 24 jaar en D. Houtman 24 jaar P. de Ronde 25 j. en A. de Jeu 26 jaar J. W. Frenaij 19 j. en W. J. de Bode 18 jaar P. C. Traas 28 jaar en M. E. Haring 23 jaar. GEHUWD: J. van Aaken 25 jaar en P. Liefhebber 22 jaar J. A. Tjaden 33 jaar en M. W. van Hegningen 28 jaar. Uiterst hinderlijk en vol ge varen is het. wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden is zelfs twee nog te veetï) Het programma van ,,Eruditio Musica" te Rotterdam vermeldt vier concerten met mede werking van het Residentie-orkest op 19 November, 10 December 1936, 28 Januari en 18 Februari 1937 in de Doelenzaal. Dirigenten zijn dr. Peter van Anrooy, Is- say Dobrowen, Georg Szell, Antonino Votto. Solisten Zang Oda Slobodskaja, Jo Vin cent; Piano Lubka Kolessa; VioolJacques Thibaud. Verder wordt gegeven een buitengewone Opera-voorstelling van „Les contes d'Hoff- mann" van Jacques Offenbach, met medewer king van de Wagnervereeniging N. V. en het Residentie-orkest op 5 April 1937 in den Groo- ten Schouwburg. De statistieken van den afgeloopen zomer omtrent aantal en aard van ongevallen zijn voldoende aan eiken lezer bekend, dan dat wij daarover in uitvoerige beschouwingen behoe ven te treden. De vraag kan echter worden ge steld, of bij vele ongelukken in eigen huis of naaste omgeving, wel direct en dan goed een eerste hulp is toegepast. De ervaring leerde toch ook, dat van de tien tallen aanwezige belangstellenden dikwijls nie mand in staat is, om enkele behoorlijke en juiste, zij het voorloopige, maatregelen te treffen. In dit verband vestigen we de aandacht op de demonstraties, welke onze R. K. E. H. B. O „St. Franciscus" binnenkort in verschillende deelen der stad zal houden. Deze demonstraties zullen gegeven worden op de Vrgdagen 18 en 25 September in het schooolgebouw van de Prins Hendriklaan, op Woensdag 23 September in het parochiehuis Christus Koning, Adr. de Pauwlaan, op Don derdag 24 September, in café Vogel ingang Karnemelkshaven, op Vrijdag 25 September in de R. K. School, Sionstraat 35, op Woensdag 30 September in het R. K. Vereenigingsgebouw Afrikaanderplein en de patronaatszaal Robert Fruinstraat 36. Alle demonstraties vangen te half negèn aan, uitgezonderd die in café Vo gel, welke een kwartier vroeger begint. Zaterdagmiddag en Zondagmiddag van 3—6 uur zal de pantserdekkruiser Hr. M's Gelder land, liggende aan de Parkkade, voor het pu bliek ter bezichtiging worden gesteld, De voorzitter van de stichting, de heer H, C. Hintzen, heeft hiema de navolgende rede uitgesproken. Namens de Gemeente, aldus spr., hebt U in deze bijeenkomst aan de stichting aangeboden het beheer van de Delftsche Poort om aldaar open te stellen een tentoonstellingsruimte voor werken van beeldende kunstenaars. Een nieuwe bestemming wordt hiermede vandaag gegeven aan het mooie gebouw, dat reeds sinds zoovele jaren niet meer de taak heeft kunnen vervullen, waarvoor het in 1764 gebouwd werd. Toch roept dit rijke bouwwerk in den stijl der late renaissance niet meer op herinneringen aan woelige tijden van strijd en verdediging. Het is reeds de derde poort, die op deze plaats aan den Delftschen kant den toegang tot onze stad moest beveiligen. De eerste poort had in de tijden van de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten bij den strijd van Jonker Frans van Brederode, welke den naam gaf aan het Slagveld, zooveel geleden, dat in 1545 een nieuwe poort gebouwd moest wor den. Deze tweede Delftsche Poort of St. Joris- poort heeft ruim twee eeuwen stand gehou den. In 1762 werd wegens bouwvalligheid tot afbraak besloten en bij de stichting van een nieuw gebouw in een tijd van welvaart en rust konden schoonheidsoverwegingen zich meer doen gelden. Blijkbaar zocht men niet meer naar een grimmig op afweer gericht bouwwerk. Door fraaiheid van bouw en stijl zou de nieuwe poort de binnenkomenden wel kom moeten heeten. Op request van een aan zienlijk ingezetene werd de plaats van de poort meer Westwaarts gelegd, zoodat zij een betere ligging zou hebben ten opzichte van Schie en Delftsche Vaart. Ontworpen werd dit bouwwerk door Pieter de Swart, hof-ar chitect van stadhouder Willem IV, bouwmees ter ook van het paleis van wijlen de Konin gin-Moeder in Den Haag. Het werk werd uit gevoerd door den luitenant ingenieur Hattinga, Hef was door deze poort, dat bijna 50 jaar later op 26 October 1811 Napoleon bij zijn bezoek aan onze stad zijn intocht hield, nadat de maire W. Suermondt den keizer tot de Heulbrug tegemoet was gegaan en hem ver welkomde in la patrie d'Erasme. Een eere- wacht onder bevel van den heer De Monchy leidde den keizer de stad binnen. Drie jaar later, in Juli 1814, wachtte voor deze poort, rijk met vlaggen versierd, een tal- looze menigte op het bezoek van den czaar aller Russen, die op zijn terugreis was van Engeland naar Rusland. Tevergeefs was dit wachten toen echter, daar op het laatste oogenblik de plannen van den czaar gewij zigd waren. Het was 'andermaal door deze P°' weer bijna een halve eeuw later, in 18 el_ wijl zij fraai versierd was als eerepoort, bin nenreed de toenmalige Prins van rajlje na zijn zoo juist bereikte meerder jan» ei En zoo kunnen wij zien in deze Poort een kostbaar sieraad van bouwkunst, stammend uit tijden van welvaart, een monument, dat gedurende 170 jaar de stille getuige is ge weest van de geschiedenis van onze stad. En thans na het besluit van B. en W., waar van de burgemeester ons zoo juist in kennis heeft gesteld, zal de oude poort niet meer overbodig schijnen. Door een royale schenking hiertoe in staat gesteld heeft onze stichting het bovenlokaal van de poort kunnen laten restaureeren en onder de bekwame leiding van ir. Boks, aan wien wg hier een woord' van hartelrjken dank zeggen, is een tentoonstel lingsruimte ontstaan, waar de werken onzer hedendaagsche kunstenaars bijzonder goed tot hun recht kunnen komen. Ook de ruimte boven in de Poort heeft haar geschiedenis gehad, waaruit kan blijken, dat Toen ambtenaren van het gemeentelijk electriciteitsbedrgf in het begin van dit jaar in het Westelijk stadsdeel een onderzoek in stelden, bleek hun, dat vóór een pand in de Bingleystraat de lampvoltmeter uitsloeg, het geen een bewijs is, dat electriciteit over de aarde wegvloeit. Dat kan veroorzaakt worden door een defect in den kabel, maar tegenwoor- Jjis dit meestal een aanwijzing, dat er elec triciteit buiten den meter om wordt gebruikt. De ambtenaren belden aan het bewuste pand aan en dadelijk daarop ging de lamp van den voltmeter uit. Even daarna werd open gedaan. Bij hun onderzoek in de woning ble ken twee kasten gesloten te zijn en volgens de verklaring van de bewoonster waren de sleutels zoek geraakt. Men ging er toe over de scharnieren van de deuren los te maken, waarna een electrisch kacheltje te voorschijn kwam dat nog warm was, zóodat men mocht aannemen dat het gebrand had toen de amb tenaren aan de woning hadden aangebeld. Toen men het kacheltje op de normale wijze te bedrijf stelde sloegen de stoppen door, Wanneer het echter gebruikt werd op een ma nier, waarbij de helft van de spanning over de aarde werd geleld, bleven de zekeringen in tact, zoodat aangenomen kan worden dat de kachel op deze wijze gebruikt was. Wegens diefstal van electrische energie heb ben de bewoners, het echtpaar G. zich te ver antwoorden gehad. Zoowel devrouw als de man gaven toe, dat de electrische kachel op de door den ambtenaren aangetoonde wijze was gebruikt, maar zg ontkenden geweten te hebben, dat op die manier de electriciteits meter het verbruik niet registreerde. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman achtte het bewijs van den diefstal geleverd. In verband met het veelvuldig voor komen van deze soort diefstallen heeft k® O. M. tegen man en vrouw geëischt 3 weken gevangenisstraf. De verdediger mr. M. L. Weyl ach" 6t bewezen dat de verdachten geweteni neo oen zich aan diefstsl te hebben schuidl£ g®maakt en concludeerde tot vrijspraak- subsidiair vroeg pleiter oplegging van een voorwaarde lijke straf. Heling van haver. Voorts heeft de rechtbank behandeld een aantal zaken tegen verdachten die zich in de eerste maanden van dit jaar hebben schuldig gemaakt aan heling van haver. Deze haver behoorde toe aan de firma Lammens van welke zij door twee, reeds door de rechtbank veroordeelde personen was gestolen. Een van hen, de havenarbeider C. van S. had de gesto len haver, erwten en mais aan den man ge bracht- Hij had daarbij prijzen gemaakt die lager waren dan de normale marktprijzen. Tegen den melkslijter J. v. G. 47 jaar, die tien zakken van v. d. S. had gekocht heeft het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schut ter geëischt 2 maanden gevangenisstraf. De 36-jarige fouragehandelaar C. G. die ongeveer 2500 K.G. haver, voorts belangrijke partijen erwten en mais had gekocht, hoorde 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Van hem nam het O. M. aan, dat verdachte geweten, althans begrepen had, dat de 1 komst niet zuiver was. Tegen den 40-jarlgen tuinder C. v. 750 K.G. haver, 1500 K.G. erwten en 400 K.G. mais had gekocht, eischte het O. den gevangenisstraf. De eisch tegen den 50-jarigen tersto ker J. J. v. D. luidde 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een zelfde straf eischte het O. M. tegen den 30-iarigen groentenhandelaar C. A. M. die 100 K.G. haver van v. d. S. had gekocht. Een boete van 25 subs. 10 dagen hech tenis heeft het O.M. ten slotte geëischt tegen den 33-jarigen loswerkman C. D. die een zakje van 50 K.G. haver gekocht had. Uitspraken 17 September. Margarine onder valsch merk. De 58-jarige handelsreiziger G. L. L. M. W. heeft terechtgestaan terzake van een overtre ding van de Landbouwcrisiswet. Hg zou na melijk een groot aantal pakjes margarine voorhanden hebben gehad, die voorzien waren van een valschen wikkel, waarop het merk Blue Band was aangebracht, benevens da nummers, die door de betreffende crisisinstan tie aan de N.V. Van den Bergh's fabrieken zijn toebedeeld. De kwaliteit van de margarine was echter van veel minder gehalte dan het door deze fabriek in den handel gebrachte product. Verdachte gaf de feiten volmondig toe. De margarine was bij hem gebracht door den 33-jarigen chauffeur L. V. die zich voor zgn aandeel in de zaak eveneens te verantwoor den had. Voor hem waren de feiten nog ern stiger, want bij een huiszoeking zijn, verstopt onder den vloer de valsche wikkels gevonden, terwgl andere vondsten in zgn huis het zeer aannemelijk maakten, dat deze verdachte de margarine vervaardigde en ze daarna in de valsche wikkels deed. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter achtte voor beide verdachten het ten laste gelegde bewezen. Tegen W. luidde de eisch 2 maanden en tegen V. het maximum, zijnde 3 maanden gevangenisstraf. De verdedigers, voor W. mr. H. Winkel en voor V. mej. mr. Bresser, hebben clementie gepleit. Om een motorfiets. In October van het vorig jaar verscheen de 25-jarige vertegenwoordiger H. T. V. uit Bla- ricum bij den motorhandelaar P. van Wijn gaarden en gaf zijn verlangen te kennen zich een motorfiets aan te schaffen. Nadat hem verschillende modellen waren getoond viel de keus op een machine van 1000. Bij de ver dere besprekingen bleek V. niet over contant, geld te beschikken. Volgens zijn bewering was dit op langen termijn uitgezet bij de Boeren leenbank in het Gooi, zoodat het wel wat moeite zou kosten het geld vrij te maken. Afgesproken werd toen, dat de verkooper ge. noegen zou nemen met een door de Boeren leenbank af te geven accept op een lateren datum, terwijl een deel van den koopprijs dade lijk zou worden betaald. Op 26 October, toen V. de motorfiets kwam halen bleek hij niet in het bezit te zgn van geld, doch hg legde een brief over van zgn firma, bij welke hg in dienst was, waarin deze verklaarde accoord te gaan met aanschaffing van een motorfiets en zich bereid verklaarde de helft van den koopprijs voor haar rekening te nemen, welk geld binnen een paar dagen zou worden ge gireerd. Deze brief was er oorzaak van, dat de motorverkooper geen bezwaar maakte tegen het meenemen van de motorfiets door V. ook al was er geen dadelijke betaling. Groot was echter de verbazing van Van Wijngaarden, toen hij kort daarop van de be treffende firma een brief ontving, waarin deze meldde, dat haar van een toezegging tot betalen van de helft van de koopprijs niets bekend was. V. had zich nu wegens oplich ting te verantwoorden. Volgens zijn beweren was er wel degelijk met den directeur der firma over de aanschaffing van een motorfiets gesproken, doch verdachte moest wel toe geven, dat er van een duidelijke toezegging geen sprake was geweest. In dit opzicht was hij wat vooruitgeloopen op de te nemen be slissing. De aan den handelaar overgelegde brief had verdachte zelf opgesteld. Het O.M. was van oordeel, dat verdachte een gevaarlijke fantasie heeft. Deze menta- liteit is er ook oorzaak van, dat de reclassee* rihg het feitelijk' niet goed meThem aandurft. Voor verdachte zal het goed zijn, als hij eens aan den lijve ondervindt, dat hij iets gedaan heeft, wat in het geheel niet te pas komt. Hét O.M. eischte 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Jacobs uit Hilversum wees er op, dat de zaak door de ouders van verdachte geregeld is. Juridisch staat °ok geenszins vast, dat verdachte bij het verstrij ken van den eersten termijn in gebreke zou zijn gebleven te betalen, zoodat verdachte van het hem ten laste gelegde zal m°eteii Worden vrijgesproken. Mocht de rechtbank daarmee niet accoord gaan, dan verzocht pleiter er rekening mee te houden, dat nocil de motor handelaar, noch de firmant vervolging heeft gewenscht, doch dat fezf ambtshalve door den officier van justitie is geschied. Pleiter meende, dat er redenen zijn, om een geheel voorwaardelijke straf op te le£gen. Zeg Let met bloemen. Op 29 April was er in de Stampioenstraat een burenruzie ontstaan. De oorzaak van de twist moet gezocht worden bij de vrouwen, maar zoolang het onder deze bleef, beperkte ze zich tot wat onaangename woorden. Erger werd het toen een der echtelieden zich met het geval ging bemoeien. Deze, de 45-jarige betonbewerker A. W. N. ontstak in groote woede, toen hij de. mannelijke helft van het vijandige echtpaar op het platte dak bezig zag met het begieten van bloemen. N> keek toen juist uit zijn zolderraam, dat prijkt in de omlijsting van welig bloeiende potplanten. Zonder eenige aankondiging opende N. dade lijk de vijandelijkheden, door tegelijk met een paar onvriendelijkheden een bloempot naar beneden te werpen, die rakelings scheerde langs het hoofd van den portier A. ScbeI- Het eerste projectief werd al spoedig gevolgd door een tweede 'en een derde, tot Schel de vriendelijke waarschuwing lichtte, dat hij maar dadelijk nar binnen moest gaan, an ders zou hij hem „hardetikke dood gooien Schel was door de bloempotten, die van een hoogte van 10 meter naar heneden kwamen zetten niet getroffen, d°°rdat hlJ ijlings op zij gespronken was, ï&cht deze affaire voor de rechtbank, beschuldigd van poging tot doodslag, subs, poging tot zware mishan deling, meer subsidiair van bedreiging met een tegen het leven gericht misdrijf. Volgens verdachte was het zoo erg niet ge weest. Hij had in het geheel de bedoeling niet gehad Schel naar het leven te staan, maar Schel had hem getreiterd en daardoor was verdachte nijdig geworden. Nadat eenige getuigen waren gehoord, heeft het O.M. gemeend, dat wel degelijk de poging tot doodslag bewezen was. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren. Uitspraken 17 September. Een gezelschap van een tiental dames-mu sici onder de beproefde leiding van Paul Toe- meyef heeft zich een plaatsje veroverd in Atlanta" en met zijn muzikale shows ook stormenderhand het publiek voor zich gewon nen. Men heeft zijn eigen podium meegebracht en weet op een allerhandigste manier gebruik te maken van den microfoon, waardoor de muzikale prestaties ongetwijfeld nog beter tot hun recht komen. In rijke verscheidenheid geeft men de vel® inslaande nummers aan het publiek dat op zijn beurt de muziek, zang en dans op prijs weet te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2