Lucas van Leyden. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 HET STADION FE1JENOORD Een dreigend conflict voorkomen bij het bestratingswerk. DE LUCHTVAART IN BEELD GRAFIEK. AJUARIUM- EN TERRARIUMVER- EENIGING AQUO-TERA WEST Tentoonstelling van de Academie in Studio '32. Najaarszorgen. De meester van de burijn- gravure. EEN BOEK OVER HILLEGERSBERG EN OMGEVING. 8.8. VEENDAM. JAARVERGADERING R. K. SPORT- VEREENIGING „CELER". JUBILE J. J. VIELVOYE. Op de tentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam. NIEUWE LEENING VLAARDINGEN 1.000.000 4*1 pet. a 99j voor conversie. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. JUBILÉ. WEEN EEN ZWENDELAAR GEARRESTEERD. Dank zij een anderen zwendelaar. CABARET DE LANTAARN. ROTTERDAMSCH PHILHARMONÏSCH ORKEST- EERHERSTEL VOOR DE HEILIG SCHENNISSEN IN SPANJE. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". AMERIKAANSCH CONSULAAT. MELKPRIJS. RECTIFICATIE. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. HILLÉGËRSBERG. HET NIEUWE POLITIEBUEAU. Men schrijft ons: Zooals bekend, wordt reeds eenigen tijd met veel spoed gewerkt aan het in orde brengen van de toegangswegen voor het nieuwe stadion, waarbij uiteraard zeer veel bestratingswerk te verrichten is. Reeds van den aanvang bestonden moeilijk heden ten aanzien van de loonbetalingen aan het straatmakerspersoneel, welke ten slotte ernstige vormen gingen aannemen, zoodat een conflict dreigde. In het bestek van dit werk is n.l. voor geschreven, dat als (garantie) loon voor een straatmaker en een helper tenminste resp. ƒ33.25 en ƒ30.16 per week moet worden be taald. De aannemer van dit werk, de heer J. P. v. Eesteren en de onderaannemer W. Vlieger meenden deze bepaling zoodanig te mogen interpreteeren, dat niet onder alle omstandigheden dit garantieloon behoeft te worden betaald, doch alleen voor de uren, waarin is gewerkt, terwijl bovendien de ar beiders met een opzegtermijn van slechts één dag werden ontslagen. Daar volgens het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straten- en Wegenbouw (voorheen Straatmakers- bond) het vastgestelde loon steeds als mini mum per week moet worden betaald, het geen ook voorheen altijd bij gem. bestratings- werken is geschied, wendde deze organisatie zich tot den Wethouder der Gemeentewerken en verzocht volledige toepassing der betref fende besteksbepalingen en ongeldig verkla ring van het z.g. dagcontract. Na onderhandeling zoowel met den aan nemer als met de arbeidersorganisatie werd ten slotte tusschen den wethouder en den aannemer overeengekomen, dat aan het ver langen van den stratmakersbond zal worden voldaan, dus per week steèds ten minste het garantieloon zal worden' betaald, met dien verstande, dat het garantieloon en eventueele overvardiensten in tarief over een periode van vier weken zullen worden verrekend, evenals bij het gemeentelijke straatmakers personeel. Bovendien' is aan den aannemer de ver plichting opgelegd, het straatmakejrspeirso- neel voor ten minste een week in dienst te nemen, zoodat opzegging met slechts één dag niet meer toegestaan zal worden. Door deze regeling zijn de moeilijkheden hoogstwaarschijnlijk geheel opgelost en kan met bekwamen spoed aan de volledige op levering van het nieuwe stadion met toe gangswegen worden voortgewerkt. De inzending van de Rotterdamsche Acade mie van Beeldende Kunsten en Technische •--•Wetenschappen voor de te Stockholm gehou- ;ï<£ëh luchtvaarttentoonstelling is gedurende de V.V.V.-week geëxposeerd in Studio '32 aan den Pompenburgsingel. Gisterenmiddag is deze tentoonstelling geopend door den voorzitter van de Nationale Luchtvaartschool, den heer C. Kolff. De directeur der Academie, de heer H. Schumacher, hield bij deze gelegenheid een inleidende beschouwing over de beteekenis der beeldgrafiek, van welker beoefening deze tentoonstelling het resultaat is. Slechts toe vallig ligt ze op het terrein van de lucht vaart. Ze had ook kunnen liggen op het ge bied van de scheepvaart of van de consump tie óf iets anders. Onder leiding van hoofdleeraar en leeraren hebben de leerlingen der Academie In 1934 dit werk tot stand gebracht. Het was moei- ljjk alle gegevens te verkrijgen. Toen in het voorjaar de plannen bekend werden van de Stockholmsche tentoonstelling, beeloot men daar dit werk te exposeeren. Het is daar zeer waardeerend ontvangen en Kopenhagen heeft het bereids aangevraagd voor zrjn expositie. De hoop bestaat, dat deze tentoonstelling er toe zal bijdragen, dat men de handen ineen slaat om te komen tot oprichting van een instituut, hetwelk systematisch permanent zal gaan inzamelen, wat hier incidenteel is bijeengebracht. Vervolgens heeft de heer Kolff gesproken en gewezen op den drang onder de jeugd om deel te nemen in de ontwikkeling van de luchtvaart. Modellenbouw, beoefening der zweefsport e.d. zijn uitingen van dien geest. Ook wat hier tot stand kwam getuigt van levendige interesse der jongeren voor de luchtvaart. Met het uitspreken van de hoop, dat deze werkstukken een nuttige en noodzakelijke bijdrage zullen leveren voor luchtvaartinstan ties hier en in het buitenland, verklaarde de heer Kolff de tentoonstelling voor geopend. Men verzoekt ons er wel de aandacht op te willen vestigen, dat de Luchtvaarttentoon- stelling in Studio '32 kosteloos te bezichtigen is. Voorts zullen er rondgangen worden geor ganiseerd met deskundige voorlichting, op Zondag- tot en met Zaterdagavond van half negen tot half tien. Dezer dagen hield de heer W. J. Deutz een causerie over de moeilijkheden, die de lief hebberij vooral in het najaar en de winter kan geven. Terrariumhouders weten wat het zeggen wil wanneer de dieren hun winterslaap aanvangen en vrijwel alle planten in het in- heemsch terrarium afsterven. Meestal ver dwijnt zoo'n terrarium naar de zolder, om daar niet vandaan gehaald te worden voor het volgende seizoen. Toch is dat niet noodig. De dieren kunnen wij nu eenmaal niet ver hinderen de voor hen zoo noodige winterslaap aan te vangen. Pogingen daartoe zou de die ren maar onmatig verzwakken en van een eventueele kweek zou dan zeker niets komen. Door echter verschillende vroegbloeiende plan ten in het terrarium te zetten kunnen wij reeds spoedig een opleving zien. Vrijwel den gehee- len winter kunen er planten in groei aanwezig zijn, wanneer we onze toevlucht nemen tot verschillende cultuurplanten. Aardig kan het terrarium ook „opgroenen", wanneer we het volgende probeeren. Van een groote zandpeen of roode biet snijden we de kop af, hollen deze uit en stellen dit geval verdekt op onder wat takken, kurkschors enz. De heele kop gieten we nu vol water en zorgen er voor dat deze vol blijft. Spoedig begint nu onder gan de kop van dep een het loof uit te loopen en klimt dan langzamerhand naar boven. Ook door het zaaien van vruchten-pitten van appel, peer, sinaasappel enz. houden we toch een fleurig geheel. Houders van vijvers moeten er voor zorgen, dat hun vijver niet dicht vriest. Zoodra het eerste ijs zich heeft gevormd hakken we daarin een bijt zoodat het zoogenaamde bomijs ontstaat, wanneer we enkele emmers water uit getapt hebben. Dichtvriezen is dan vrijwel onmogelijk. De meeste liefhebbers zijn uiteraard aange wezen op het aquiarium en spreker wijdde daaraan dan ook zijn bijzondere aandacht. De groote moeilijkheid, waarmee men vroe ger te kampen had was de voedselvoorziening. Tegenwoordig voelen wij geen schaarste meer zooals toen Allerlei uitstekende voedselsoorten zijn thans ook gedurende den winter verkrijg baar. Altijd dient men voorzichtig te zijn met de z.g. kunstvoeders. Als afwisseling in het menu kan men ook eens mosselen geven, ter wijl eveneens met een gekookt vischje, b.v. een spiering of voorntje de eetlust op peil blijft. Toch moet er ook met voederen geminderd worden. De overvloed die de zomer gaf met de daarmee gepaarde levenslust en voortplan ting verdwijnt in de winter geheel. Alles moet daarmee in overeenstemming zijn. De z.g. Herfstfeest is wel een van de meest gevreesde verschijnselen die men in het najaar te gemoet ziet. Vaak werd verondersteld dat men hier te doen had met een bacterie, die onder de voor dit dier gunstige omstandig heden optrad. Een aquiarium prijkt soms in volle glorie, alles schijnt in orde en dan vindt men den volgenden morgen een groot uercen- tage van zijn visschen dood. Toch is het ver schijnsel terug te brengen totvereenvoudigde proporties. Door het verminderde zonlicht dat de planten gedurende den winter ontvangen, gaan zij .evenals dat des zomers 's nachts ge beurt, zuurstof ademen. Zoodra de dagen gaan korten dient men dan ook zijn planten te gaan snoeien, en liefst alleen de jonge scheuten te laten staan. Voor de zoo gevreesde wittepuntjes ziekte (Icthy- meen erkend geneesmiddel eevonden. Steeds ophthirius) heeft men nog steeds geen alge meen erkend geneesmiddel gevonden. Steeds goed opletten of deze parasiet zich soms ver toond en dan onmiddellijk ingrijpen door de aangetaste dieren in een ander aquarium on der te brengen en hierin langzaam de tempe ratuur te verhoogen. Alles bij elkaar behoeft er geen angst te zijn voor het koudere seizoen. De thermometer goed in het oog houden en vol goeden moed gaan wij het nieuwe seizoen tegemoet. De eerst-volgende vergadering wordt ge houden op 7 October Volmarijnstraat 162. Spreker de heer van Hagen. Als laatste (7e) deel in de serie-Verheul over de omstreken van Rotterdam, zal bin nenkort verschijnen: „De Rotte met de Bleis- wijksche meren en de omliggende gemeenten Hilkreersberg, Bergschenhoek, Bleiswijk, Moer- capAle en Zevenhuizen". Evenals zijn voor gangers wordt dit boek uitgegeven op royaal formaat kunstdrukpapier en geïllusteerd met een 50-tal afbeeldingen, meest naar aquarel len van den schrijver. De uitgeefster is N.V. Drukkers- en Uitgeversbedrijf Stemerding Co., te Rotterdam. Het s.s. Veendam van de HollandAmerika Dijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 221 passagiers kajuitklasse, 174 passagiers t 'enklasse en 150 passa giers derde klas. De R. R. S. V. „Celer" hield in de groote zaal van het Patronaatsgebouw aan de Nieu we Haven haar 20e jaarvergadering. De heer H. Bijvoets gaf allereerst een re sumé over de afgeloopen 20 jaren. Speciaal werden de laatste vijf jaren besproken, ge durende welke gepoogd was Celer wederom te brengen op die plaats in de R. K. sport- beweging, waar zij thuis behoort. Hoewel het einddoel nog niet is bereikt, bewees het af geloopen seizoen wel, dat Celer voor de toe komst niet bezorgd behoeft te zijn. Spreker bracht den werkers dank, dat Celer momen teel een junioren-groep bezit, die er mag zqn. Behaalde het „A"-elftal niet ongeslagen het kampioenschap van den R. K. Rotter- damschen Voetbalbond met een voorsprong van 11 punten? Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onder applaus goedgekeurd. Besloten werd tot training over te gaan, die in het vervolg iedere week zal worden gehouden onder de deskundige leiding van den heer Rademakers .technisch leider van W. I. K. Voorts werd besloten het bestuur uit te breiden van 5 tot 7 personen. Het bestaat momenteel uit de heeren H. Bijvoets, voor zitter; R. Pauw, Persoonshaven 63, secreta ris-penningmeester; H. Schellen, Willibrordus- straat 79b .wedstrijd-secretarisJ. de Caluwe, M. van Es, G. Erken en H. Petersen, com missarissen. De heer H. Petersen zal de junioren-afdee- ling behartigen. Nadat de geest.-adviseur, kapelaan Tesse- laar, nog een opwekkend woord had gespro ken en namens de leden, het bestuur dank bracht voor het vele, wat zij voor de R. K. Sport heeft gedaan, sloot de heer Bijvoets na een zeer geanimeerde rondvraag de vergade ring. Morgen, Zondag, zal de heer J. J. Vielvoye zijn 25-jarig jubileum vieren als lid van het Collectanten-College in de St. Elisabethkerk aan de Mathenesserlaan. Des middags van half 3 tot 5 uur zal de jubilaris te zijnen huize, Schietbaanlaan 10, recipieeren. Het behoort niet tot de geringste attracties van de tentoonstelling der Noord-Nederland- sche primitieven, dat men zich daar ook weer eens verdiepen kan in een verbazingwekkende figuur als Lucas van Leyden. Om hem te leeren kennen in zijn wonderlijke wezen, moet men gaan naar de groote zaal van de grafische werken. Vele bezoekers van de ten toonstelling zjjn als zij daar aankomen gees telijk te zeer verzadigd met hetgeen zij gezien hebben, om nog met frissche ontvankelijk heid de noodige aandacht te schenken aan de hier verzamelde gravures, etsen en houtsne den. En dat is jammer. Men moet ook een tentoonstelling als deze meerdere malen be zoeken om er in voldoende mate van te kun nen genieten. Ook als schilder is Lucas van Leyden ver tegenwoordigd, o.a. met de bekende „Kerk- prediking" uit het Rijksmuseum te Amster dam. Voorbereid op de geheel uitzonderlijke gaven van den Leidschen meester wordt de bezoeker van het schilderijen-kabinet echter vooral door de portretten. Het zijn doordrin gende en droefgeestige beeltenissen van man nen en vrouwen, zooals ze ook hier en daar op de groepen voorkomen en die dan als met ge heel eigen leven zijn bezield. Maar het schoonst in deze diepzinnige portretkunst in het zacht- starende, melancholieke en wat zwakkelijk- uitziende wezen van een Claes van Isendoren uit de collecte Goudstikker en in de vrouw met witten kap uit de verzameling van den heer Van Beuningen. Op een dergelijk peil bewegen zich de geteekende portretten die het Louvre te Parijs en andere musea hebben afgestaan, waarbij de meesterlijke jonge vrouw uit Wei- mar. Maar zijn grootheid en oorspronkelijkheid openbaart Lucas van Leyden op indrukwek kende wijze vooral in zijn grafisch werk. De ontwikkeling ervan is op deze tentoonstelling uitstekend na te gaan, hoewel nauwelijks van een „ontwikkeling" te spreken is, waar bij onwillekeurig aan geleidelijkheid en lang zaamheid wordt gedacht. Dit vroegrijp genie staat plotseling als een reus te midden van zijn tijdgenooten en, naar den leeftijd nog maar een knaap, beschikt hij over de volledige zeggingskracht van een gerijpte persoonlijk heid. In 1494 is hij geboren en van 1507 en 1508 dateeren zijn eerste gravures. Hij is dan der tien jaar oud (toen hij negen was begon hij zich al met den burijn te oefenen). Die eerste gravures toonen reeds een krachtige beheer- sching van de materie en een opmerkelijke gave om ruimte te scheppen, al komt zoowel de plastische als de zielkundige uitdrukking nog wat te kort. Maar het is toch in 1509 dat dit kind van vijftien jaar een grootsche prent maakt als „De bekeering van Saulus". Dit is voluit een meesterwerk van grondige gra veerkunst. In den achtergrond speelt zich het tafereel af en wordt Saulus door het hemel licht getroffen. Maar dit is bijkomstig in .de voorstelling, die ons op den voorgrond den verslagen vervolger toont: een geschokt en verbijsterd man, die wankelend en hulpeloos steun zoekt bij zijn gezellen. Wat een drama tische opvatting geeft hier Lucas van Leyden van het moment der bekeering! Als een arme gebrokene gaat Paulus zijn weg, als een slachtoffer van den Heer die nog niet anders kent dan ontzetting bij deze aanraking van de Almacht. Nu is er nog geen vreugde in hem, hfl huivert voor het vergezicht, dat de Hemel plotseling voor hem opende. Langzaam, lang zaam zal hij zich herstellen, hij zal groeien in de genade en dan tot den geweldenaar worden dien God wilde dat hij zjjn zou. Dit uur komt, maar thans is Paulus nog de verslagene, en ontdaan om hetgeen er met hem is geschied, gaat hij zwijgend, met gesloten oogen, in zichzelf gekeerd, zijn weg te midden van zijn rumoerige gezellen. Deze hooge geestelijke tragiek is die van een uitzonderlijke en sterke persoonlijkheid. Het verwondert niet te lezen, dat een Rem brandt prijs stelde op het bezit van zulk een gravure, dat Vasari er verrukt van was, dat een Dürer den maker als een gelijke bejegende. Een jaar later ontstaat de „Ecce Homo", waarin ook het persoonlijk moment naar den achtergrond is gedrongen voor de actie der menigte. Deze gravure is grimmiger in dat uitvoerige beeld van 'n verachtelijken tierenden troep: „eene ontploffing van boosaardigheid", zei Busken Huét ervan. Het accent van verbit tering bij Lucas van Leyden spreekt hier sterker. Het is of het probleem van mensch en menigte hem op bijzondere wijze scherp be wust is geworden en hij het pijnlijke van deze verhouding voor overgevoelige naturen met welhaast moderne sensibiliteit onderging En dan heeft hg zijn verachting niet verbor gen gehouden. Men kan zich nauwelijks een meer verbeten voorsteling denken dan de groep van het vechtend rapalje op de gravure van de kruisiging, waar soldaten het mes heb ben getrokken in hun twist om het bezit van Jezus' kleed. Deze groote gravures van een sterk drama tische werking in hun soms barsch en drei gend realisme zijn over het algemeen vroeg. De prachtige prenten als „De terugkeer van den Verloren Zoon", De doop van Christus in den Jordaan" en het vermaarde „Melkmeisje" zijn alle uit hetzelfde vruchtbare jaar als de „Ecce Homo". Hierin heeft Lucas van Leyden zich reeds geheel uitgesproken en neemt hij die hooge en eenzame positie in, ver boven zijn leermeesters en tijdgenooten. Hij beteekent een toppunt, dat voorloopig niet meer bena derd zal worden. Maar hij zit intusschen niet stil. Lucas van Leyden was een zoekend en strevend kunste naar, die op een kentering der tijden leefde. Renaissance-invloeden zijn al spoedig bij hem merkbaar in standen en gebaren. In 1520 be gint hij te etsen op koper, de eerste in Holland die zich werpt op deze techniek, welke uit de werkplaatsen der wapensmeden stamt. Maar deze scherpe observeerder en teekenaar zoekt niet het tonige van het procédé, hij blijft omwille van de kernachtige lijn met den burijn werken op zijn platen. Hij ondergaat den invloed van Dürer, dien hij te Antwerpen, en van Gossaert, dien hij te Middelburg ont moet. De bekoringen van de Renaissance- idealen werken meer en meer op hem in. Dit alles is op de tentoonstelling in de talrijke ge geven voorbeelden na te gaan. Maar hem zou niet lang meer te leven ge geven worden. De ziekelijke, teringachtige man is nog geen veertig jaar oud geworden. Dan ligt de periode van zijn kracht al achter De heeren R. Mees Zoonen en Jan Kalff Co. berichten dat de inschrijving op 1.000.000 4 y2 pCt. obligatiën ten laste der gemeente Vlaardingen, in stukken van 1000 nominaal, zal zijn opengesteld op Vrijdag 11 September 1936, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, te Rotterdam, 's-Gravenhage en Vlaardingen: ten kantore van de heeren R. Mees Zoonen, te Amster dam; ten kantore van de heeren Jan Kalff Co., tot den koers van 99y2 pCt. Houders van obligatiën van de per 2 Januari 1937 aflosbaar gestelde 5% pCt. geldleeningen van 1932 ten laste van de gemeente Vlaar dingen, waarvan thans nog uitstaat 920.000. hebben recht van voorkeur in dier voege, dat de aanmelding der 5V2 pCt. obligatiën bij de inschrijving recht van toewijzing geeft voor een gelijk nominaal bedrag 4% pCt. obligatiën der onderhavige leening. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Donderdag 1 October 1936 ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 4% pCt. obligatiën, eventueel recepissen, wor den uitgereikt onder vergoeding aan de in schrijvers van rente- en koersverschil De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Donderdag 1 October 1936 ten kantore van inschrijving met 995.per obligatie ver meerderd met 3.75 voor 30 dagen rente k 4y2 pCt., tegen afgifte der obligatiën, even tueel van recepissen. De coupons zijn betaalbaar op 1 Maart en 1 September van ieder jaar. Onverminderd het recht van de gemeente om één maand na openbare kennisgeving te allen tijde tot vervroegde aflossing over te gaan met bijbetaling van rente berekend naar 4 y2 pCt. 's jaars sedert den vervaldag van de laatste coupon, heeft te beginnen met den eersten September 1937 van de uitgegeven obligatiën jaarlijks een aflossing plaats en wel in 35 jaarlijksche termijnen. Omtrent den financieelen toestand der ge meente hebben B. en W. van Vlaardingen aan emittenten de navolgende gegevens verstrekt: Op 1 Januari 1936 bedroeg het totaal deri vaste leeningen van de gemeente Vlaardingen pro resto 8.056.909. Volgens de door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten geverifieerde balansen van de licht- en water bedrijven, opgemaakt' per 31 December 1935, bedroegen de winsten: electriciteitsbedrijf ƒ81.971, gasfabriek ƒ58322, waterleiding 58.932. Op 31 December 1935 beschikten de licht en waterbedrijven overreserves tot een totaal bedrag van ƒ88.407, de reserves van het grondbedrijf bedroegen op dezen datum 36.548. Over 1936 kon een begrooting ter goedkeu ring aan de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland worden aangeboden, zonder dat een bijdrage uit 's Rijks kas behoefde te worden gevraagd. Hoewel pok Vlaardingen aan den druk dezer tijden niet is ontkomen, biedt de breedere ba sis, waarop de werkzaamheid der bevolking zich thans kan richten, gunstige kansen voor een spoedig economisch herstel der gemeente bij een opbloei van het bedrijfsleven. De rechtbank heeft veroordeeld: J. D., 31 jaar, varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van drie kazen uit het pakhuis van den kaashandelaar H. P. Heuschman te Ouderkerk a. d. IJssel, tot 10 maanden gevangenisstraf. D. van Z., 26 jaar, varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een hond ten nadeele van R. Terlouw en wegens ver duistering van een bankbiljet van 10, dat hij een koopman op de Hoogstraat uit de hand had genomen, om het even voor hem te gaan „wisselen", tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. In de zaak van G. S. K., 22 jaar, gedeti neerd, die terecht gestaan had wegens poging tot diefstal verdachte had zich in den avond van 26 Juni laten insluiten in een loods achter de magazijnen van de vennootschap BeTeHa aan den Mauritsweg; nadat het per soneel was vertrokken, had verdachte zich toegang verschaft tot het kantoor door van een aan de achterzijde uitkomende deur een stuk glas weg te nemen, waarna hij den sleutel kon bereiken, waarmee deze deur aan de binnenzijde was gesloten, doch tijdens zijn verblijf in het kantoor, werd hij door surveil- leerende politieagenten opgemerkt, die hem hebben aangehouden werd een onderzoek gelast naar de reclasseeringsmogelijkheid en daarom werd de uitspraak aangehouden tot 9 October. A. J. B., 23 jaar, melkknecht en W. D. J. K., 26 jaar, bouwvakarbeider, zonder vaste woonplaats, beiden gedetineerd, wegens resp. medeplichtigheid aan en poging tot diefstal uit een consumptiewagen van M. C. Zoet, die aan den Kreekweg stond, tot resp. 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 'n proef tijd van 3 jaren en 4 maanden gevangenis straf. F. F. A. S., 29 jaar, schilder, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. M. v. G., 56 jaar, winkelier, die terecht gestaan had wegens eenzelfde misdrijf, werd vrijgesproken. Gisteren herdacht de heer A. J. Berghout zijn 25-jarig jubilé bij de firma R. S. Stokvis en Zoon. De jubileerende magazijnbediende werd des morgens namens de directie toegespro ken door de heeren Van der Made en Roskam en ontving een cadeau onder couvert, ver gezeld van bloemen, ook voor zijn vrouw. Namens het personeel spraken de heeren Bras en Heystek en boden als geschenk een ameublement aan. Van verschillende zijden werden nog bloemen gezonden. De centrale recherche heeft dezer dagen aangehouden den 31-jarigen koopman G. H., terzake van verduistering. Eenigen tijd ge leden arresteerde de politie een zekeren R., die de zwendel-advertenties van de „Hawi- co", waarover wij onlangs hebben bericht, had geplaatst. R. heeft vroeger met M. sa mengewerkt of beter samen gezwendeld. De beide mannen kregen echter ruzie, girtgen uit elkaar en zwendelen nu ieder voor zich zelf. Op een goeden dag zag M. plotseling een advertentie van de „Hawico". Hè, dacht hfl, dat is mijn advertehtie, althans inhoud en vorm waren door hem ontworpen. Het was de advertentie, waarin scheermesjes werden aangeboden en waarbij men een armband horloge cadeau kreeg. M. heeft op de een of andere manier gedaan weten te krijgen, dat de brieven, die op deze advertentie kwamen en die voor R. bestemd waren, bij hem wer den bezorgd. En dat waren er honderden. Want al wordt men nu nog zoo gewaar schuwd, het publiek blijft licht geloovig. Twee derden van het aantal brieven stuur de M. door naar de „Hawico", een derde ge deelte hield hij voor zich zelf. Zooals gezedg, waren het allemaal bestellingen op de ad vertentie, waarin 30 Hawico-scheermesjes werden aangeboden voor 1'.95 met een da- mes- of heerenarmbandhorloge cadeau. In plaats van de „Hawico-scheermesjes" stuurde M. nu ,Aviko"scheermesjes en dit niet onder rembours met van Gend en Loos, zooals R. dit gewend was, doch per post- rembours en wel .aangeteekend". De men- schen kregen dus eerst plechtig een strookje papier thuis bezorgd. Het pakje, dat later kwam, bevatte na tuurlijk de scheermesjes, alsmede een keurig kaartje, met de mededeeling, dat nog 95 cent moest worden gestort voor administratie en dat dan het horloge zou worden afgezonden. Zooals bekend legde de politie destijds be slag op de remboursementen van R„ die dus geen geld meer kreeg, De politie wist echter niets van de manupulaties van M., en die kreeg wel geld gestuurd. R. kwam er echter achter, dat M. brieven aan R. geadresseerd achterover drukte. Hij sprak M. daarover aan en eischte een behoorlijk bedrag aan schade vergoeding. M. wilde hiervan niets weten en toen heeft Ra gezorgd dat M. in arrest werd gesteld. Onder leiding van Alice Dorell. Alice Dorell, de cabaret-actrice, die reeds zoo'n gelukkig en algemeen gewaardeerd debuut ten onzent maakte met haar optreden als voordracht-kunstenares, is overgegaan tot de stichting van een modem cabaret-ge zelschap, dat den naam zal dragen van „De Lantaarn." Het ensemble, waarmede zij van 1522 September a.s. in den Tivoli-Schouwburg te Rotterdam zal debuteeren, bestaat uit Alice Dörell, Tonny van Ötterloo, Ans van der Naaten, Rosa van Hessen, Reny Schmitz. Piet Heilbron, Mariela Martini en Will Wemerman. Haar cabaret wil niet zijn een uitgespro ken litterair cabaret, ook haar eerste op treden droeg niet dit karakter doch wel zal het geheele programma door een bepaalde idee worden beheerscht; het bezien van het leven van den voor- en achterkant, geestige typeering van den mensch in zijn waan, vroo- lijk-emstige weerspiegeling van wat er leeft in het menschenhart, alles in den stijl van dezen tijd, lichtelijk ironisch, maar altijd charmant en vroolijk van inslag. Bij de techniek van het cabaret wil zij bre ken met diverse conventioneel geworden mid delen. Tusschen de verschillende nummers van het program zal niet de conferencière voor de schermen komen, doch door middel van den luidspreker wil zij de stem alleen als verbindingselement laten fungeeren. Met belangstelling mag het debuut van het nieuwe ensemble worden afgewacht. Het programma voor het komend seizoen. In een prospectus zet het bestuur van he' Rotterd. Fhilharmonisch Genootschap de plannen voor het winterseizoen uiteen. Er K°~ men 10 Zaterdagmiddag-abonnementsc°ncer" ten: 3 October (solist Ph. Dusch met een Toccata voor piano en orkest van ftespighi), 17 Oct. (met Olly Folge Fonden, vioolconcert van Badings) 31 Oct. Rodolph Soiion (Vio- lonc.-conc. v. Lambotte en St. SaënsL Joanna Diepenbrock (Ballade van H^ndi Andries- sen voor declamatie met orkest), 28 Nov. (Annie Mesrftz Vioolconcert van Mozart), 12 Dec. (Andor Földes, winnaar van den Liszt- prijs met het Es dur Concert van Liszt), 26 December (Bach's Weihnachtsoratorium), 9 Januari (Sam swaap Vioolconcerten van Bach en Rud. Mengelberg), 23 Januari (An nie Meys, pianoconcert van Grieg en Sam. Brill Violoncelconcert v. Elgar) en 6 Februari (Jo Vincent)- Het orkest zal onder leiding van Eduard Flipse nieuwe werken spelen van Joseph Jongen, Lili Boulanger, Ernst Krenek, William Walton en van Nederlandsche com ponisten: Dina Appeldoorn, H. Andriessen, H. Badings, Diepenbrock, Koeberg, Willem Lan- dré, Guillaume Landré Jr., R. Mengelberg, M. Monnikendam, Pijper, Osieck en Voormolen. Voorts wordt er op Maandag 21 Sept. een buitengewoon concert gegeven ten bate van bet Steunfonds van de Vereeniging tot In standhouding van het Orkest. Voor dat con cert heeft zich een comité van aanbeveling gevormd. hem. Tusschen zijn vijftiende en vijfentwintig ste jaar heeft hij die grootsche en sombere verbeeldingen geschapen die behooren tot de belangrijkste scheppingen van den Nederland- schen geest. JAN N. Het secretariaat van de Aartsbroederschap der H. Familie, gevolg gevend aan het ver langen van den H. Vader, wenscht dat Zon dag 6 dezer eerherstel wordt gebracht door geheel Nederland voor de gruwelen, die in Spanje plaats hebben- In de hulpkerk van den Allerheiligsten Ver losser (Goudscherijweg) zullen dien dag te 71/2 en 9 uur generale H.H. Communies wor den gehouden; 's namiddags te 3V2 uur aan bidding en 's avonds te half 7 uur oefening van eerherstel met een bloemen- en lichthulde Naar ons wordt meegedeeld, zullen mor gen mariniers de H. Mis dienen, terwijl des avonds onder het lof mariniers een eere- wacht zullen vormen. Clubhuis Schiekade. Zondag a.s. dadenclubs op de gewone uren. Niemand verzuime! Woensdag a.s. cursus Apostolaat v. d. Moeder" op den gewonen tijd. Vrijdag a.s. 8.15 uur Ontwikkelingsclub. Zaterdagsmorgens om 7 uur H. Mis m de Kapel van het clubhuis. Leden, als je eenigszins kunt, woont dan deze H. Mis bij. Alle clubs gaan nu weer gewoon door, op dezelfde avonden als voor de vacantie. We rekenen op trouwe opkomst van alle leden. Maandag a.s. zal het Amerikaansch consu laat in verband met de herdenking van Labor Day den geheelen dag gesloten zijn. Van de zijde der melkinrichtingen deelt men ons mede, dat de melkprijs met ingang van Maandag a.s. met 1 cent per liter wordt verhoogd. Het bedrag, waarvoor de Amsterdamsche Ballast Mij. heeft ingeschreven op haar variant op het tunnelplan B was niet 8.860.000 doch 8.160.000. AFSTANDSMARSCHEN. Woensdagavond om half zeven vertrok da Chr. Gym. Ver. L. I. O. S. vanaf het Doe lenplein voor een tweeden afstandsmarsch over 25 K.M. onder leiding van den heer G. Wismeijer. Hieraan werd ook deelgenomen door den Commandant der Burgerwacht en eenige le den en verder nog verschillende deelnemers uit omliggende gemeenten. De marsch ging over binnenwegen naar Bergambacht al waar een korte rust werd gehouden. Na de rust werd de terugtocht naar Schoonhoven aanvaard, waar men te om streeks 11 uur aankwam en na een kort af scheidswoord van den leider, de L. I. O. S.- speldjes werden uitgereikt. Gezien de ruima deelname, zal in October a.s. vermoedelijk nog een laatste marsch over 25 K.M. worden ge houden. BELANGRIJKE VERBETERING De oude huizen in de Koestraat nrs. 45, 47 en 47a en Apelstraat la, 3 en 5, eigen dommen van den heer Schenk rijn aangekocht door de heeren J. H. Suur en C. de Gruijter. Het plan bestaat er een paar nieuwe wo ningen voor in de plaats te zetten, wat zeer zeker een groote verbetering zal rijn. BUURTVEREEN. LANGE WEISTRAAT De Lange Weistraat heeft, in verband met de mooie straatversieringen op Koninginne dag het plan opgevat een buurtvereeniging op te richten. Door eeniee bewonesr is hier reeds over gesproken en binnenkort zullen alle be- woners worden opgeroepen tot een vergadering met het doel om btf Oranjefeesten ook deze straat te versieren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerrit, zoon van A. T. de Groot en van A. Bron. ONDERTROUWD; J. Teeuw 30 J. en J- K< de Jong 26 j. GEVONDEN VOORWERP®1* Als gevonden zijn aangegeven1 ®en ring met sleutels, een fietspomp, en een kosteloos rgwielmerk. Inlichtingen politiebureau. GUNSTIG SLOTENDE GEMEENTE- rEKENING. De gemeenterekentog over het dienstjaar 1935 sluit met een batig saldo op den gewo nen dienst van ƒ14.229. Vermeldenswaardig is hierbij nog, dat dó kosten' welke voor de verbouwing van de siuis en de havenkade waren uitgetrokken over de jaren 1935 en 1936 op den dienst van 1935 geheel rijn betaald, zijnde een bedrag van ongeveer 40.000. NUTS-SPAARBANK. De resultaten Augustus 1936 luiden; Gew. spaarr. en afhaaldienst 52.254,50. Gew. spaarr., terugbetaald ƒ35.748,06 en af haaldienst, terugbetaald ƒ6.194,51. Meer mge- gelegd dan terugbetaald 10.311,97. Per 1 Sept. 1936 verschuldigd aan 4271 inleggers ƒ1.037.500,80. STICHTING WONINGBEHEER. Aan het jaarverslag der woningstichting „Woningbeheer" ontleenen wij het volgende Het jaar 1935 is gunstiger geweest dan 1934. Het onverhuurd rijn woid"»en is nu ge daald tot 51, het vorige jaar bedroeg dit cijfer 122. De achterstallige huur over '35 was ƒ2177,71. Het mnen van huurgelden gaat vrij goed en huuropzegging wegens wanbetaling kwam me voor. In de raadsvergadering van 29 Juli jl. werd door den gemeenteraad een aanvullingscrediet beschikbaar gesteld van 20.000 voor de ver bouwing van bet door de gemeente aan gekochte pand aan den Straatweg, teneinde dit in te richten als politie-bureau. De goedkeuring van dit besluit door Ged. Staten het echter geruimen tijd op zich wach- ten. Het aangevraagd bedrag steunde op de gehouden aanbesteding voor de verbouwing, waarbij de heer A. O. Schenk alhier, de laag ste inschrijver was voor een bedrag van 15.742. Donderdag hebben Ged. Staten echter be richt gezonden, dat het desbetreffend raads besluit en de aanbesteding zijn goedgekeurd, zoodat nu binnen korten tijd het werk een aanvang neemt, uit te voeren door genoemden aannemer voor het genoemd bedrag. Zonder tegenslag hoopt men nog in het einde van dit jaar het werk te kunnen tooien en zal de politie het ruime gebouw aak den Straatweg kunnen betrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2