„HET UUR VAN DE LEEKEN". Treffende rede van mgr. Cruijsberghs op het congres te Mechelen. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 HISTORISCHE DAG VOOR DE ST. ROSALIA. De kroon op het restauratie werk. INWIJDING VAN HET NIEUWE PAROCHIEHUIS. PLECHTIG EERHERSTEL IN DE ST. IGNATIUSKERK. Voor de satanische heiligschennissen en profanaties in Spanje. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. HET CEULESKOOR CONCERTEERT. HET DOODELIJK ONGEVAL BEYEkLANDSCHELAAN. Jongetje geïdentificeerd. STUDIECLUB „ONTWIKKELING' Tentoonstelling van teeken- en drukwerken. UITSLAANDE BRAND STRUIZEN- BURGDWARSSTRAAT. DEN PRIESTERS TE HULP! ,Gaat 3e beschaving, die het kruis in top voert, ten onder? ,Meer dan ooit ligt het lot der Kérk in de handen, niet van de priesters, doch van de leeken Mechelen, 12 sept. (van GRATIS ABONNE. KRALINGSCHE ZEILCLUB. VAN EEN DAK GEVALLEN. DE ROTTERDAMSCHE HARMONIE KAPEL. De meeste historische momenten worden op het oogenblik, dat ze er zijn, niet als zoodanig herkend. Keerpunten, waarop een zaak zich definitief ten goede of ten kwade wendt, zijn veelal pas lang nadat zij zijn gepasseerd in hun volle beteekenis begrepen. Somwijlen echter treedt het historisch karakter van een dag, van een gebeurtenis, zóó duidelijk naar voren, dat wij reeds op het oogenblik zelf als het ware kunnen aanvoelen en begrijpen, dat dit het beslissende keerpunt .moet zijn. In de historie van de oude Sinte Rosalia was zoo'n keerpunt de dag van gisteren, waar op de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Neder- landsche Minderbroeders met een plechtig dankoffer het werk der restauratie bezegeld heeft en vervolgens den nieuwbouw, het ruime en fraaie parochiehuis door de liturgische zegening aan den dienst van God toewijdde. Te kwart over tien werd in de in ouden luister herstelde kerk, waarvan het priester koor spaarzaam was versierd om juist de fraaie, sierlijke 18de-eeuwsche architectuur beter te doen uitkomen, een plechtige hoog- dienst opgedragen door den Hoogeerw. Pater Honoratus Caminada, Provinciaal der Neder- landsche Minderbroeders, die voor den aan vang door de assisteerende geestelijken feeste lijk was ingehaald. Bij het H. Misoffer offi cieerden Pater W. Pompen als presbyter-assis- tens, Pater J. Nieuwstad als diaken, Pater L. Dijkstra als subdiaken, terwijl Pater Patr. Mikx, zoon der parochie, als ceremoniarius fungeerde. De pastoor der H. Rosalia, de zeer- eerw. Pater Just, van den Donk, had voor de communiebank plaats genomen. Het zangkoor der kerk onder leiding van zijn directeur Phons Dusch zong de Magda- lena-mis van Loots. Tijdens het Offertorium werd gezongen het „Memorare" van Thom. van Vlijmen, organist der St. Rosalia, terwijl na de H. Mis het „Jubilate" van Hans Dusch werd ten gehoore gebracht, gevolgd door orgelspel, waarbij de organist het Allegro uit de Vide Symphonie van Widor speelde. Inwijding van den nieuwbouw Des middags te twee uur vond de inzegening plaats van den nieuwbouw. Al de besturen der 27 aan de St. Rosalia-kerk verbonden ver- eenigingen waren hiertoe uitgenoodigd. Wij merkten er verder op de Regenten van het St. Franciscus-Gasthuis, het Eerste-Kamerlid den heer F. L. D. Nivard, het Tweede-Kamer lid, den heer H. E. van den Brule, en den directeur van „De Maasbode", den heer H. Kurjpers, den architeet P. G. Buskens, alsmede de aannemers en verscheidene onder-aanne mers van de restauratie en van den nieuw bouw. .Op de eerste rij van de tooneelzaal, -waar de openingsplechtigheid plaats vond, waren gezeten de H.E. Pater Provinciaal, de Z.E. Pastoor en de Paters en de leden van het kerkbestuur met hun dames. Ook de Eerw. Zusters van St. Lucia waren vertegenwoor digd. Leden van Kruisvaart, Jaddo en Fran- cisca Romana, welke laatste juist des morgens waren geïnstalleerd en voor het eerst haar nieuwe uniform droegen, fungeerden als pages en als eere-wacht in de zaal. Terwijl de H.E. Pater Provinciaal allereerst de kruisen voor de verschillende lokalen wijd de en hierna de zegening der localiteiten ver richtte, zong het op het tooneel opgestelde zangkoor het „Salve Regina" en het „Ave Maria" van Nieland en het „O Salutaris" van Gounod. Herdenkingsrede van Pastoor van den Donk. Nadat deze kerkelijke ceremoniën waren beëindigd, heeft Pastoor Van den Donk in een herdenkingsrede de beteekenis van dezen dag belicht. U zult mij onvoorwaardelijk willen gelooven, aldus spr., wanneer ik u vertel, dat ik op dit historisch moment voor u sta met een hart, overvloeiend van dankbaarheid. Allereerst jegens den Gever van alle goed, die mij het onverdiende geluk liet smaken te beginnen met de restauratie en den nieuwbouw der St. Rosalia. Voor mij ligt daarin een bijzondere reden tot dankbaarheid, omdat de goede God mij daarin een rijke vergoeding gaf voor de teleurstelling in mijn vorige standplaats, toen ik het plan voor den bouw eener nieuwe kerk moest prijsgeven. Hij liet mij komen op een moment, dat de restauratie kon beginnen. De zaak van de St. Rosalia had er zoo voor gestaan, dat de verkoop der kerk aan de gemeente al bijna was gesloten. Toen daaraan ruchtbaarheid werd gegeven, begon het van alle zijden protesten te regenen. Die waren oorzaak, dat de onderhandelingen werden te niet gedaan. Zonder moeilijkheden is ook de bouw niet gegaan. Bij het begin der restauratie kwam een storm het werk verstoren. Dan kwamen de moeilijkheden met hooger gezag, toen de kosten hooger bleken, dan geraamd was. Vier van de geschiktste maanden moest het werk stil liggen, vooraleer het middel was gevonden om voort te gaan. Tenslotte kwamen de moei lijkheden der moderne techniek. De wijze van heien bij de nieuwe beurs deed onze reeds gerestaureerde kerk op zijn fundamenten tril len, zoo sterk, dat de bloempotten bij een der altaren naar beneden kwamen. Desondanks is het groote werk voltooid en vandaag zou spr. evenals zijn serafijnsche Vader Franciscus zijn hoogste danklied voor God willen uitzingen. Zijn dank ging vandaag ook uit naar al zijn medewerkers, als hoedanig hij allereerst wilde noemen zijn kerkmeesters. Bij allen zat voor de bloei en vooruitgang der Rosalia-parochie en de voltooiing der restauratie. Dan de vele weldoeners, die hebben geholpen bij de groote zorgen en de zware zorgen, welke restauratie en nieu'wbouw (over de 100.000) meebrach ten. Vervolgens de officieele en niet-officieele personen, die ons hebben geholpen en nog zullen helpen. Zijn dank ging ook uit naar hen, die in ver wijderd verband het groote gevaar hebben afgewend:den Maasbode-redacteur „W. H.", die het eerst zijn stem verhief tegen de afbraak dezer kerk en de Raadsleden Nivard, Verheul en Van den Brule, die daarna mee hielpen om den verkoop aan de gemeente te niet te doen. Vervolgens werd een woord van dank ge bracht aan de-firma's de Waal en Kreyns, die de restauratie hebben verricht en den aan nemer Hoogwegt, die den zeer gecompliceer- den nieuwbouw heeft uitgevoerd, a> de onder scheidene onder-aannemers, Lucas Wensing, die het mooie Rosalia-beeld in den voorgevel maakte, den opzichter, den heer L. van den Bosch, maar bovenal' den geestelijken vader varr het geheele werk, den architect P. G. Buskens, die buitengemeen geslaagd is, zoowel met de restauratie als met den nieuwbouw. Een dankwoord past ook tegenover „De Maasbode", die door haar publicaties de Ro salia een beroemdheid heeft gegeven, welke niet alleen buiten Rotterdam's, maar zelfs buiten Neerland's grenzen is gegaan. Tenslotte sprak Pastoor Van den Donk een woord van hoogen dank aan den H.E. Pater Provinciaal. Daar zijn overkomst heeft hij aan dezen dag een hoogen Juister bijgezet. Zijn rustig voorgedragen herdenkingswoord besloot Pastoor Van den Donk met den wensch, dat het nieuwe parochiehuis volko men aan zjjn doel zou beantwoorden. God geve, dat na de stoffelijke restauratie van onze kerk ook de geestelijke restauratie van onze parochie spoedig moge volgen en het geloofsleven in Sint Rosalia weer worde als in vroeger eeuwen. Celukwensch van den H. E. Pater Caminada. Na deze woorden van den pastoor der St. Rosalia, welke met een hartelijk applaus werden onderstreept, nam de H.E. Pater H. Caminada het woord om Pastoor, Paters en kerkbestuur oprecht geluk te wenschen met het werk dat voltooid is. Het was inderdaad een groot en belangrijk werk. Voor u, Pastoor Van den Donk, is het een groote eer dit alles te hebben tot stand gebracht. Voor mij als Provinciaal is het een bijzondere vreugde hier van getuige te zijn en de Inwijding te hebben kunnen verrichten. De Rosalia hoort op bijzon dere wijze bij ons, Franciscanen. Wij hebben talrijke staties te verzorgen. Doch onder al die staties heeft de Leeuwenstraat altijd een heel bijzondere plaats ingenomen. Verschillende omstandigheden hebben hiertoe meegewerkt. Heeft hier niet een Provinciaal geresideerd? Heeft de oud-provinciaal Pastoor Kusters hier niet gewoond en op het parochieele leven zijn cachet gedrukt? Daarom is het vandaag ook een feestdag voor onze Franciscaansche provincie. Namens haar breng ik den pastoor mijn hulde. Door zijn krachtige energie heeft deze nieuwe herder de Rosalia niet alleen behouden, doch gaat de parochie een veelbelovende toekomst tegemoet. Vandaag verhaalt het H. Evangelie de opwekking van den jongeling van Nairn ten leven. Gij, Pastoor Van den Donk, hebt de parochie ten leven gewekt. Gij hebt ze ook weer aan haar moeder, de Serafijnsche orde. teruggegeven. God legge edelmoedigheid in de harten uwer parochianen en die van de vele vrienden der St. Rosalia, opdat uw zorgen verlicht worden Moge gij als herder van een prospereerende parochie nog vele jaren hier wonen, (applaus) Aanbieding van geschilderd portret van P. v. d. Donk. Namens het kerkbestuur en alle parochia nen kwam vervolgens de secretaris van dit college, de heer P. M. Mikx, als huldeblijk voor zijn «Bergieken arbeid Pastoor Van den Donk zijn door den kunstschilder Adrianus van der Plas geschilderd portret aanbieden, te plaat sen in de portrettenverzameling der vijftien Franciscaansche pastoors, die gedurende twee en een kwart eeuw de St. Rosalia hebben bestierd. Dit geschenk werd door den pastoor In hartelrjken dank aanvaard. Tenslotte heeft de architect, de heer P. G. Buskens, dank gebracht aan al zijn mede werkers bij deze moeilijke opdracht. Technisch zoowel als aesthetisch waren vele problemen op te lossen. In prettige samenwerking en onderling overleg en onder Gods zegen is de arbeid zoo geslaagd, dat deskundigen over het resultaat zeer tevreden zijn. Het was dik wijls moeilijk ook door te groote belangstel ling, door te vele, hoewel goed-bedoelde advie zen. Over het wegbreken vanrde tweede galerij en de nieuwe beschildering van het orgel heeft spr. heel wat moeten hooren. Doch nu de restauratie gereed is, heerscht toch algemeene voldoening. Het vertrouwen van Pastoor Van den Donk was hem een groote steun. Spr. sloot met den wensch, dat het werk zou strekken tot bloei van de St. Rosalia. In verband met de feestelijkheid van het Koninklijk Huis werd de bijeenkomst gesloten met het zingen van het „Domine salvam fac" van Giesen. Hierna werd de thee geserveerd en werden allen in de gelegenheid gesteld den nieuwbouw en de gerestaureerde kerk te bezichtigen. Hedenmorgen om kwart over negen reed de 49-jarige A. Koster, wonende Generaal van der Heijdenstraat op zijn fiets op de West- Kruiskade. Achter hem aan de linkerzijde kwam een remise-wagen van de R.E.T., be stuurd door den 48-jarigen J. A. C. Harting, wonende Groote Visscherjjstraat. Aan de rech terzijde liep een voetganger. De fietser reed tegen den voetganger op, kwam te vallen en werd aangereden door den tramwagen, waar door de man zijn linkerbeen brak en klaagde over pijn in de lendenen. Per G.G.D. is hij ver voerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. In den tuin der Eerw. Zusters aan den Dalweg werd gistermiddag een uitvoering gegeven door het bekende Celleskoor onder leiding van Br. Xaverius. De baten van dezen middag kwamen ten goede aan de armen der St. Vincentiusvereeniging van Vreewijk. Na het welkomstwoord van den voorzitter der Vincentius Vereeniging, den heer G. van Haasteren, werd plechtig het Wilhelmus in gezet. Allen hoorden staande de vlekkelooze uitvoering van ons Volkslied aan. Hierna volgd een keur van liederen vol afwisseling. Koor, leiding en begeleiding waren één. Tusschen de zangnummers werd aardige declamatie gegeven, wat zeer in den smaak viel. Pastoor Mulder O.S.C. hield na het eerste optreden een toespraak, Spreker gaf aller eerst zjjn leedwezen te kennen over het heen gaan van Br. Theophile, den bekwamen lei der van het Celleskoor, doch was van mee ning in Bar. Xaverius een waardigen opvol ger te hebben. Vervolgens wees Z.E. op het doel van dezen middag* en wekte de aanwe zigen op tot het geven van een offertje op de schaalcollecte, die na afloop gehouden werd. f.r Aan den oproep van den zeereerw. heer H. A. J. Janssen S. J., pastoor der St. Ignatius- kerk, om Zondag 13 September op plechtige wijze aan God eerherstel te brengen voor de gruwelijke heiligschennissen, welke door het bolsjewistisch grauw op het oogenblik in Spanje worden bedreven, hebben de parochia nen van den Westzeedijk gisteren door een inderdaad massale opkomst gevolg gegeven. Des morgens is een groot aantal congreganis- ten en parochianen tot deze intentie ter H. Tafel genaderd en gisteravond was het kerk gebouw met geloovigen volgestroomd ter bij woning van het plechtig Lof met oefening van eerherstel. Het solemneele Lof werd gecelebreerd door den zeereerw. pater A. Hulsebosch S. J. met assistentie van pater J. Ex S. J. als diaken en pater A. Timmers S. J. als sub-diaken. Alvorens de plechtige oefening van eerher stel te verrichten, heeft pastoor Janssen in een rijkelijk gedocumenteerde predicatie scherp het ontstellende feit gemarkeerd, dat de saturnaliën van godsdiensthaat en machts wellust, welke momenteel in Spanje plaats grflpen, niets anders zijn dan het satanisch werk van het bolsjewistisch communisme. Aan de hand van desbetreffende correspondenties en berichten uit de Nederlandsche en buiten- landsche bladen schetste de gewijde spreker de ontzettende massacre, de duivelsche bloed- orgieën, welke aan gene zijde der Pyreneën nog steeds geschieden. Pastoor Janssen releveerde enkele afschrik wekkende details van dat schrikbewind met zijn revolutie-tribunalen, zijn vuurpelotons; de gruwelijke mishandelingen en wraakroepende onteeringen, waaraan kloosterzusters en vrou wen hebben blootgestaan, alvorens men haar den dood gunde; de honderdtallen geestelijken, priesters, religieusen, bisschoppen zelfs, die op dierlijke, afgrijselijke wijze zijn gemarteld, verminkt en tenslotte afgemaakt; de satani sche, sadistische folteringen, welke op leeken zijn toegepast. Juweelen van beeldhouwkunst en architec tuur zijn stukgeschoten of door de barbaar- sche klauwen van het bloeddronken plebs ver woest. Kerken zijn geprofaneerd, in paarden stallen veranderd, of platgebrand; kostbare gouden en zilveren sieraden vernield of gesto len; H.H. Hosties onder de voeten vertrapt; beelden naar omlaag gesleurd of aan stukken geschoten, God gehoond en verguisd, graven geschonden en zelfs lijken onteerd. Men denke evenwel niet, aldus pastoor Jans sen, dat men hier staat voor het moorddadige werk van een troep perversen, door helsche instincten tot dergelijke excessen gedreven; men heeft hier te doen met een systeem, een breed-opgezette, in de geheele wereld georga niseerde actie. Het is geen zuiver plaatselijke uitbarsting van passies; het is het atheïstisch communisme van Moskou, dat hier zijn ver- derfelijken invloed oefent. Het is de vastbera den, infernale tactiek van Lenin, den vader van het communistisch bolsjewisme, die heeft gedecreteerd, dat de godsdienst moet worden uitgeroeid en uitgebannen uit het leven dèr menschen, die kinderen opstandigheid preekte tegen het ouderlijk gezag, die voor het god delijk gebod: „gij zult niet doodslaan" in de plaats stelde het devies: „gij moogt doodslaan al degenen, die een hinderpaal blijken voor de verwerkelijking der roode revolutie". Na de objecte doelstelling en aard van het communisme te hebben toegelicht en zijn auditorium te hebben aangespoord paraat te blijven, wekte de pastoor de geloovigen op, te leven en te handelen als principieele katho lieken, als mannen en vrouwen van de katho lieke daad, opdat men daardoor gepantserd blrjve voor den perfiden invloed van het bolsje wisme en op die wijze het communistisch atheïsme verre moge blijven uit onze stad, ons vaderland en vooral uit de heilige Moederkerk. Na de predicatie verrichtte pastoor Janssen de oefening van eerherstel en hebben alle geloovigen in een vurige bede God gesmeekt om licht voor de vervolgers, genade en kracht voor de vervolgden en verlossing van de hel van het schrikbewind in Spanje. In het wit gekleede bruidjes hebben na den zegen voor het Allerheiligste kleurige bloemen gestrooid als een kinderlijke hulde aan den gehoonden Christus. De plechtigheid werd besloten met een dave rend: „Aan U, den Heemlen Koning". Het jongetje dat Zaterdagmorgen in de Beyer- landschelaan bij het oversteken van de straat door een autobus is overreden, is de 8-jarige A. Reynen, gewoond hebbende Slaghekstraat 102. Zaterdagmiddag is met eenig ceremonieele in het St. Laurentiushuis aan de Nieuwe Haven de tentoonstelling van teeken- en drukwerken geopend, georganiseerd door de Studieclub „Ontwikkeling", onderafdeeling van de afd. Rotterdam van den Ned. Katholieken Grafi- schen Bond. In tegenwoordigheid van talrijke genoodig- den sprak de voorzitter van de studieclub, de heer J. J. Evers, eenige inleidende woorden, waarna de heer B. Leijn, voorzitter van den Ned. Kath. Grafischen Bond en van het Vak kundig Bureau het tweeledig doel van deze expositie uiteenzette. Eenerzijds wil deze ten toonstelling voor de leden een aansporing zijn, zich aan de vakkundige ontwikkeling te wij den en anderzijds bedoelt zij het publiek te laten zien, wat in de georganiseerde grafische bedrijven gepresteerd wordt. Nadat namens de Centrale Leerlingencom missie de heer W. L. de Zwager het woord had gevoerd, prees de voorzitter van de af- deeling Rotterdam, de heer G. B. Triesman, den ijver van deze jonge studieclub, waar door reeds nu een expositie als deze kon tot stand komen. Na het offleiëele gedeelte hebben wij een rondwandeling door de zaal gemaakt. Behalve teeken- en drukwerken van de studieclubs in Nederland zagen wij aantrekkelijke stands van De Maasbode, van de Reproductie Com pagnie en van den religieusen kunsthandel J. van Vlijmen. Voorts een uitgezochte collectie lithografie, kleurendruk, dubbeltoondruk, bindwerk en vooral moderne reclamedruk. Het vuur mf:t vier stralen gebluscht. Zaterdagavond te ongeveer half elf is een korte doch vrij hevige brand ontstaan in het pakhuis van de firma Dirkzwager aan de Struizenburgdwarsstr. Het vuur woedde in een partij ledige zakken en in een luchtkoker. Met vier stralen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur gebluscht, respectievelijk twee van slangenwagen 4, één van slangen wagen 6 en één van slangenwagen 8, onder leiding van brandmeester Van Sillevoldt en hoofdman Van Gunsteren. Aanwezig waren verder de slangenwagens 5, 7, 9, 10, 11 en motorspuit II. ONZEN CORRESPONDENT) De tweede congresdag is, evenals de eerste, besloten met een groote alge meene vergadering die, behalve door talrijke congressisten, ook door de hooge kerkelijke autoriteiten werd bijgewoond. De eerste spreker was de vice-rector der Leuvensche Alma Mater, mgr. dr. Cruijsberghs, over „Het uur der leeken.." R. K. OPENBARE LEESBIBLIO THEEK, DERDE ORDE. Men schrijft ons Dezer dagen vierde de IHe Orde-Bibliotheek nu R. K. Openbare Bibliotheek, Derde Orde gevestigd in de parochie St. Rosalia haar 3de lustrum. Vijftien jaren geleden werd deze bibliotheek opgericht in een lokaal, groot 3 X 4 meter. De inventaris bestond uit een paar gekregen schoenenkisten en eenige aan el kander getimmerde planken. De voorraad boe ken bedroeg een paar honderd, meerendeels geschonken door eenige goedwillige parochia nen, doch deze boeken waren zoo oud en door en door uitgelezen, dat de echte liefhebbers hun neus daarvoor ophaalden. Het was dus wel een droevig begin en toch, deze bibliotheek zou en moest worden de beste R. K. biblio theek van geheel Rotterdam. De Commissie toog aan het werk en het parool was volhou den en den moed niet verliezen. Elk leesgeld en alle abonnementsgelden werden direct omge zet in nieuwe boeken. Geen cent werd gekregen of gebedeld. En thans, na vijftien jaren, kun nen wij zeggen: „Wij hebben niet alleen de beste, maar ook de mooiste R. K. bibliotheek hier ter stede. De bibliotheek bezit op het oogenblik bijna 18.000 boeken. Men kan bij ons op elk gebied terecht. Een geschoold per soneel zal U gaarne bij het uitzoeken helpen. Hoe deze nieuwe bibliotheek er uitziet, daar van moet U zich-zelf komen overtuigen. Kom naar de Leeuwenstraat 33 Den laatsten tijd miste een bewoner van de Kralingsche Piaslaan steeds zijn courant of schoon deze courant toch werd bezorgd. De politie werd hiervan in kennis gesteld en een post werd uitgezet. Zoowaar kon vanmorgen een „gratis abonné" gearresteerd worden. Hij is de 59-jarige stucadoor C. D. De man is ingesloten en heeft nu allen tjjd zijn gestolen couranten te lezen. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM VAN PATER JUSTINIANUS. Gisteren heeft Katholiek Heïjplaat hetzïT veren kloosterjubileum van zijn kapelaan, Pater Justinianus herdacht. Nadat vele parochianen in de vroegmis had den gecommuniceerd, droeg de jubilaris te half 11 een plechtige Hoogmis van dankbaar heid op, daarbij geassisteerd door pastoor A. Collignon en pater Oscar O.M.C. Het presbyterium van het fraaie kerkje droeg een weelde van goudgele, rose en roode bloemen, er was een feestelijke verlichting. Naast het congregatie-insigne der H.H. Har ten glansden in zilver de jaartallen 1911 en 1936 benevens de initialen V.C.J.S. en V.C. M.L Het zangkoor verhoogde de plechtigheden, onder leiding van den organist B. J. Smit, met een driestemmige mis van Perosi, terwijl na de H. Mis de kloosterjubileum-cantate van Joh. Algra ten gehoore werd gebracht. In een treffende predikatie heeft pastoor Collignon naar aanleiding van de tekstwoor den „Haec dies quam fecit Dominus", de bui tengewone feestvreugde van katholiek Heïj plaat geschetst; allereerst over de verloving van de Prinses, alsmede over het feest van pater Justinianus. Uitvoerig karakteriseerde hij de genade van den religieusen staat, als mede de verhevenheid en het geluk van de kloosterroeping. Tenslotte wekte de pastoor tot groote dankbaarheid en een gebed tot vol harding op. Na de H. Mis voerde in de pastorie pastoor Collignon, nu in tegenwoordigheid van het kerkbestuur, wederom het woord. Na een har- telijken gelukwensch namens de parochie of freerde hij een cadeau onder couvert, van welk bedrag een nieuwe missaal zal worden aan geschaft. Dan ving de receptie aan en met tientallen zagen we de „Heijplaters" de pasto rie betreden om hun kapelaan persoonlijk met zijn jubilé te complimenteeren. Gisteravond celebreerde pater Justinianus een plechtig danklof. Ter gelegenheid van de zeilwedstrijden, wel ke door de Koninklijke Roei- en Zeilvereeni- ging „de Maas" worden gehouden, zal op 20 September a.s. voor rekening der Kralingsche Zeilclub een passagiersboot deze wedstrijden volgen van Rotterdam tot Hoek van Holland en weer terug naar Rotterdam. Kaarten voor deze volgboot zijn bij den penningmeester der Kralingsche Zeilclub verkrijgbaar. Zaterdagavond is de 29-jarige C. de Bruijn, wonende aan het Boerensteiger van het dak zijner woning gevallen op een plat- Met een lendewervelfractuur is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel- De bekende Rotterdamsche Harmonie-kapel (70 pers.), dir. Jac. ter Hall, behaalde tijdens het j.L gehouden Muziekconcours van de V.V.V. de eere-prijs, zijnde de groote medaille van het Gemeentebestuur, en een zilveren beker aangeboden door de directie van het City- en Capitol-theater. Vrijdag a.s. ter gelegenheid van de pre mière van „Rose Marie" zal dit corps op het tooneel van het City-theater het bekroonde nummer uitvoeren. Na afloop zal hen de gewonnen beker wor den uitgereikt door André de Jong, dir. van het City-theater. Telken jare, in de Oogstmaand, aldus spr., komt in de eerste Nocturne van ons Brevier, Koheleth, de wijze, aan het woord, met zijn antithetische beschouwingen over den tijd alles heeft zijn tijd en in een nauw-afgelijnde loopbaan, gaat elk ondermaansch wezen voor bij." En in de nadere ontwikkeling der gedach te wordt één aspekt van ons leven zeer hel der belicht, zijn onstandvastigheid en zijn kortheid. Want bij dat film-snelle schuiven van feiten en gebeurtenissen achter elkaar, verslijten we en, zegt Guido Gezelle, ,,'t nieuw jaar maakt de oude menschen." Maar de levens-beteekenis van elk onzer da den, is niet dezelfde. Er zijn, in den zwaarbe laden tjjd, keerpunten, zwenkingen, hoogte- toppen, momenten waarop iets gebeuren moet, of het gebeurt nooit, oogenblikken van handelen of niet handelen, die nawerken tot in de verste toekomst. Ieder mensch heeft één of enkele uren, waarop over gansch een leven, soms over vele tegelijk, wordt beslist. Daar kronkelt een Rubico, spring er over, hij is niet breed, maar indien gij den sprong waagt, weet dan alea factaest dat de tereling geworpen is! Onze goddelijke Meester zelf heeft zijn uur gehad, het uur van zijn verheffing op het kruis, het toppunt van zijn leven en van de geschiedenis, hora éjus, zegt Sint Jan; z ij n uur, dat, goddank óók het onze is gé' worden. Onze. uren zijn: een retraite, een rouw, de huweiijksdag, de priesterwijding, of soms een banaal feit, dat plotseling tot felle afmetingen groeit. Sint Ignatius' uur brak aan met een verwonding en dat van Sint Norbertus met een nachtelijk onweerHet komt er maar op aan, dat wij in den voorbijsnellenden tijd ons uur weten te grijpen. En dat geldt nu niet slechts voor den en keling, maar evenzeer voor de volken en voor de kerk. Ook zij hebben in den loop der eeuwen hun uren, hun historische momen ten, hun keerpunten. Uren van de Kerk! Haar tijd duurt zoo lang als de tijd zelf, naar goddelijke belofte: usque ad conaummationem s a e c u 1 i, maar in iedere eeuw slaan voor haar uren van angst en uren van hoop, uren als die van een nieuwe geboorte, uren als die •van een doodsstrijd. Als de duidelijkste teekenen niet bedriegen, is thans voor de Kerk een uur aan 't slaan. Is het voor haar, in deze avondlanden, 'n tijd als een tweede lente, of de tijd van den dood? Gaat de beschaving, die het kruis in top voert ten onder of draagt ze de toekomst in den schoot? Het zijn vragen waartegenover wij allen ons hebben te bezinnen. Maar dan dunkt het mij dat we tot geen andere slotsom zullen geraken dan deze: meer dan ooit ligt het lot van de Kerk in de handen, niet van de pries ters, doch van de leeken. er slaat een uur, het hunne, ^et uur der leeken. Het ligt niet in mijn bedoeling ook maar iets af te doen op het gezag en de aktie van hen die tot zending kregen Gods Kerk te be sturen. Neen. Nu, als vroeger, als immer, zijn zij de forma, gregis, de dragers der ge nade, de leiders: boven hun hoofden zijn een maal de Pinkstervlammen verschenen. Ver der is het niet waar, dat de beroering van de tijden hun ambt en kun verantwoordelijkheid zou verzachten. Sint Augustinus heeft een maal dit onderwerp aangeroerd: ais het storm zegt hij, heeft niemand het er ger te verduren dan de stuurman. Het is dus volstrekt niet mijn bedoeling, de leeken los te maken van de hiërarchie en hun ..mondigheid", op te schroeven tot een soort van kerkelijk gezag. Neen! maar ik weet niet of ooit, in den loop der kerkgeschie denis, de redding van de zielen en van de christelijke beschaving, zóó dringend en ge biedend de taak is geweest van den leek, als thans. Met andere woorden: indien onze mo derne wereld, welke sedert eeuwen, sedert de eerste christelijke tijden werd geëvangeli seerd, thans van de Kerk vervreemdt en zich tegenover haar vijandig aanstelt, z^j.1 dat groo- tendeels liggen aan het feit, dat het leeken- dom in gebreke blijft, zijn rol niet beseft, apos tolische werfkracht mist. Lange betoogen zijn hier overbodig, de taal der toestanden is klaar genoeg. Sociale verhoudingen; pers, film en radio. Inzake sociale verhoudingen, kan de voor aanstaande leek, de intellectueel, de patroon, de werkgever, de Kerk betrekken in een com promis, waarbij ze alle sympathie vanwege de volksklas hopeloos verbeurt. Hij, die een steunpilaar heet te zijn van de Kerk, doch geen zin heeft voor rechtvaardigheid en lief de, doet eindeloos meer kwaad, dan tiental len priesters kunnen goedmaken. Want dan wordt de Kerk dadelijk uitgespeeld tegen zich zelf en mede-aansprakelijk gesteld voor wan toestanden, die zij zelf krachtens het Evan gelie veroordeelt. Doch er Is nog wat anders. Het moderne volksleven is zóó ingericht, dat de priester zijn contakt met het volk verliest. In mijnen, op fabrieken en bureelen, waar het meeren- deel der grootsteedsche menschen en de be volking der nijverheidscentra werkzaam zijn, blijft de priester vaak een ongewenschte vreemdeling. Het is een niet te ontkennen feit: alle priesters mogen zich doodslaven, dan leeft er nog in dit land een niet eens op dozijnen duizenden na te ramen aantal zielen, die geze ten blijven, in de duisternis en de schaduw des doods, indien de priester niet wordt verme nigvuldigd in den leek en de leek zichzelf niet weet te maken tot een hulpe van den priester. Bovendien staan we vóór de drie groot machten van het moderne leven zij beheer- schen heel den ontspanningstijd: pers, film, radio. De drie scholen voor volwassenen, de drie meesters van de pubieke opinie, de drie dragers van de levensbeschouwing, die het volk vandaag of morgen zal huldigen. Hier is een taak en een verantwoordelijkheid voor handen, die niet in eerste instantie de onze is, omdat wij, priesters, er niet toe gewapend staan. En daarom slaat thans het uur van de lee ken. Doch ook nog om een andere reden. Wij zijn gekomen op een keerpunt, wij ataan in een godsdienstige crisis, zooals de wereld er wellicht nooit een heeft gekend. In dezen mo dernen tijd, die met al zijn wondere vondsten het verspreiden van ideeën zóó schromelijk heeft vergemakkelijkt, wordt een machtige poging voorbereid, om God uit het geweten en het leven van de wereld te verbannen. Alle middelen, ook de bloedige, zijn goed, als ze maar doelmatig blijken. E"n nieuw heidendom waartegenover het oude kinderspel was! Het gaat om een massale en desnoods met geweer en revolver opgedrongen geloofsapostasie Dat ons volk er rijp voor is, om met dergelijke beweging te heulen, betwijfel ik zeer graag, maar of het sterk genoeg staat, om er niet door te worden geschokt tot in merg en been, is een andere vraag. Het is practisch uitge sloten, dat de clerus alleen hier de redding brengen zou. De strijd wordt ingezet en hij zal worden uitgevochten in sociale en poli tieke kringen, waar de leek meer vermag dan de priester. Het uur der leeken! En zoo treed ik hier voor u op, om u onze onmacht op te biechten. De nood dringt, wij priesters, houden het niet vol, leeken, ter hulp! Wat Sint Paulus schreef aan de geloovigen van Korinthe, geldt ook hier, al heeft het een anderen zin: Spectatulum facti sumus, wij zijn een schouwspel geworden, nos Infirmi, vos autem fortes, wij priesters staan zwak, gij. lekken, sterk, nu het er om gaat dit land voor de christeitfKe bescha ving te reaaen. Katholieken, 'wat God u vraagt, ligt in de lijn van uw roeping tot het Godsrijk; gij be hoort tot de Kerk;gij zijt de ledematen, waar langs de mystische Christus groeien moet tot zijn volle gestalte. Het woord van Z. H. den Paus tot Oportet omnes esse apostolos, „elk christen zij een apostel", is een provindentleel woord, maar het beduidt in den grond niets anders dan een variante op den wekroep van den Meester zeiven; Vos estis lux mundi, gij zijt het licht der wereld! Gij staat in een tijd waarop gij dat woord zoo heel bizonder beleven kunt, om dat de wereld zoo duister is! Het is kort ge noeg om het te onthouden, schoon genoeg, om het lief te hebben, gewichtig genoeg, om het vooraan te zetten onder de praktische be sluiten die gij van hieruit zult meedragen. Of anders vrees ik, voor onze r. .aste toe komst, mijn hart aan stukken, Spanje en Mexico hebben htjSa, keerpunten gehad en die keerpunten zijn rampen gewor den, waarvan niemand voorspellen kan hoe veel jaren of hoeveel eeuwen ze zullen na werken. Vraagt u mij thans naar de redenen van zulk een plotselingen en geweldigen om mekeer, in landen die, naar ons beste weten, homogeen katholiek waren, dan kan ik er u een heele serie, de eene na de andere, opge ven. Maar de grond van de zaak ligt hem hierin: de Spaansche en Mexicaansche klerus, is er niet in geslaagd, bijtjjds zijn leeken te vormen tot apostelen Congressen zijn noodzakelijk pn heilzaam, onder voorwaarde, dat het niet blijft bij acade mische of platonische woorden, doch dat het verantwoordelijkheidsgevoel van de geloovige gemeenschap ten overstaan van den tijdnood wordt verdiept en daarna in daden omgezet. Dit Vie Mechelsch congres moet leeren dat: pers, film, radio, literatuur, industrie en fi nancien, sociale instelling en politiek regiem, gansch het besehavingskomplex, de zaak is van den leek, zijn apostolaatsgebied, omdat op elk dier terreinen, de Godskerk moet wor den gediend, maar die kerk wordt bestookt. Ik heb tot nu toe het woord Katholieke actie bij deze uiteenzetting zorgvuldig vermeden. Het gaat hier inderdaad niet over Katho lieke Actie, ma®-1, ov0r een actie, die ik nog voor gewichtig61' koud dan de Katholieke Actie, namelijk over ket apostolaat tout court. Inmiddels is dit congres, op een niet roos kleurig uur' een niet gewoon teeken van hoop. Onrnia tempus habent, zegde Koheleth, de wtize- alles heeft zijn tijd. Er is een tijd om geboren te worden, er is een tijd om te worden herboren. Custos, quid de nocte, wach ter, wat geschiedt vannacht? Venit mane veni te, de morgen komt, spoedt u! Katholieken, leeken, spoedt u, uw uur slaat! Tot zoover mgr. Cruijsberghs, wiens rede een diepen indruk op al de aanwezigen heeft gemaakt. „Ik wou dat u maar met meneer Jansen was getrouwd, moeder. Hij krijgt altijd een hoog cijfer voor de sommen die hij voor Jantje maakt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2