MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 PNEUMATISCHE BOOR Het geluid in het holst van den nacht. DE ONTGOOCHELING. KATHOLIEKE KRING. Middelpunt van leven. Katholiek R'DAMSCHE BURGERWACHT ZUID. LICHTSTAKING IN SCHIEDAM. ROTTERDAMSCHE BOND VOOR LICH. OPVOEDING. NED. HANDELSHOOGE- SCHOOL. De wijziging van de Hooger- Onderwijswet. J. L. FIJN VAN DRAAT. ROTTERDAMSCHE MELKVEILING „NOORD". Zijn afscheid als directeur van het telegraafkantoor. R. K. STUDENTEN-VEREENIGING „SANCTUS LAURENTIUS". DAGELUKSCHE ONGEVALLEN. BERKEL EN RODENRIIS MAASSLUIS. INBRAAKJES. MISHANDELING. DE MARIALE CONFERENTIES. gebouw VLAARDINGEN. OFFICIEELE OPENING PRINS BERNHARDLAAN. HILLEGERSBERG. AUBADE-COMITÉ. Droefgeestig spettert de regen op de stra ten. De nacht is donker en in een eentonige melodie druipt het water van de natte huizen gevels, die nog zwarter zijn dan zwart. Geen sterveling bevindt zich meer op straat, dan alleen de man, die diep in zijn van natheid stijve keep weggedoken, de ronde doet om de slapende menschheid te vrijwaren voor ongure elementen in onze samenleving. De doodsehe, dikwijls bange stilte wordt alleen verbroken door den zwaren stap van den agent, die de hondenwacht loopt. Plotseling staat de agent stil, hij houdt den adem in, om zich beter te kunnen vergewissen van een geluid, dat niet des regens is en hem zeer verdacht toescheen. Waarlijk, tusschen de eentonige melodie van den neerdruppelenden regen hoort hij achter den donkeren gevel van een hoog pand een dissonant De agent sluipt naderbij, legt zijn oor te luis teren aan de deur en hij verneemt zoo waar het regelmatig gerikketik van eenpneu matische boor. Het flitst hem door den geest, brandkast, inbraak, onraad en onmiddellijk stelt hg zijn bureau op de hoogte. Een legertje van agenten met aan het hoofd 'n inspecteur spoedt zich in de donkerte van den nacht naar den Wolfshoek. Eén voor één luistert men met gespannen aandacht en men is 't er over eens, dat 't niet pluis is achter den hoogen gevel van een drukkerij. In alle stilte, teneinde de mogelijke inbrekers niet te storen in him werk, worden orders uit gedeeld. Hen gaat uit elkander en als don kere schaduwen sluipt men langs de huizen rijen. Ieder weet zijn post en houdt de omge ving in de gaten. De inspecteur, die van tijd tot tgd aan de deur luistert, hoort nog steeds het gerikketik. Hij heeft de desbetreffende firma gewaarschuwd en in een minimum van tijd zijn de trouwe wachters van den nacht in het bezit van den sleutel van het pand. Langzaam, maar zeker en met zoo min mogelijk geluid te maken wordt de deur ge opend. De inspecteur, een majoor en twee agenten gaan naar binnen. De zaklantaarns werpen lichtplekken in het duister van den gang. Nu eens duidelijker, dan weer wat min der hoort men het vreemde geluid. De inspec teur maant met een handgebaar, dat een vreemde silhouet toovert op den door de lan taarns beschenen muur, om zoo zachtjes mo gelijk te loopen. Plots hoort men niets meer! Zouden de in brekers zijn gestoord! Door een gang, die men al tweemaal door geweest is, aanvaardt men den terugtocht. „Daar is 't weer" fluis tert men tot elkander. De omgeving wordt wat nader belicht en een deur wordt ontdekt, waardoor men zich nog geen toegang heeft verschaft. Men komt in een open ruimte en tracht de verlichting te ontsteken. Maar de lampen weigeren. Zeker de leiding doorgesne den. Het gerikketik komt echter al nader en nader. Men voelt zich op den goeden weg. Plot seling staat de politie voor een balie. De licht bundels van de lantaarns gaan van hoek tot höÖc, van boven naar beneden en eindelijk ontwaart de politie een loket met een glazen ruit. Een deur in de balie is niet te vinden ed'-ér zit dus niet anders op dan het loket te farceeren. Kinkelend valt het glas in scher ven, de lichten van de zaklantaarns worden gedoofd. Men wacht, wacht in de diepste stil te, de handen maken een beweging naar de revolvers, want Men hoort echter niet anders dan alleen het eentonige regelmatige werk van de boor althans zoo brengt men het geluid thuis die ergens in den wand van een brandkast tracht door te dringen. De lantaarns worden weer ontstoken en de inspecteur zoekt het magerste mannetje uit, dat hij bij zich heeft, om zich te wentelen door het geforceerde loket. Terwijl de magere agent zich worstelt door de alles behalve breede ope ning, houden de achterblijvers de revolvers gericht. Nauw waren de natte schoenzolen als laat ste restje van den mageren agent door de ope ning verdwenen ofweg was het gerikke tik. Weer een moment van spanning, maar iedere illusie van de achterblijvers werd spoe dig weggenomen, toen de agent aan de andere zijde van de balie de doodsehe stilte verbrak met den uitroep: ,,'t Was de bel van de telefoon maar en die heb ik afgezet." Van een opluchting was natuurlijk geen sprake, want men had liever den inbreker op heeterdaad betrapt, maar van den anderen kant was men toch tevreden. De telefoniste had de stop laten zitten in het schakelbord en wanneer iemand dan opbelt, dan blijft de bel rinkelen, totdat de stop weer verwijderd wordt. Met heel wat meer moeite heeft de magere agent, er zat immers geen spanning meer ach ter, den terugtocht door het loket aanvaard. De' posten, die met arendsoogen nog steeds stonden te loeren werden teruggeroepen. Men had zijn plicht gedaan, al was het dan tevergeefs De Rotterdamsche Burgerwacht van Zuid heeft Zaterdagmiddag een marsch gehouden over 35 K.M., waaraan niet minder dan 308 wandelaars hebben deelgenomen. De start had plaats bij het Witte Paard, alwaar 's avonds pm ongeveer kwart voor 11 alle wandelaars er waren dus geen uitvallers wederom present waren. Nog fit en onder begeleiding van muziekcorpsen legden de wandelaars het laatste gedeelte van het parcours af. De prijswinnaars waren: 1. B. W. Overschie, 2. R. B. W., dit wat de militaire afdeeling be treft. Bij de vereenigingen werd de C. B. L. O. van Zuid eerste, Wandellust Rotterdam tweede, Excelsior, Delft derde en de Jonge Garde Rot terdam vierde. De prijzen voor individueele prestaties wa ren: 1. mej. D. W. Scheurkogel; 2. Hunkema; 3. Hartveld (padvinders). Het geheel stond onder leiding van den heer Korsten, commandant van de L. M. R. B. W., die ook de prijzen heeft uitgereikt. De Algemeene Vereeniging ter behartiging der belangen van het Kleinzakenbedrijf be-» richt, dat uit protest tegen de hooge electri- citeitstarieven voor de kleine winkeliers, over wordt gegaan met ingang van 4 October a.s. tot toepassing van een noodverlichting ter vervanging van het dure electrische licht. Het nieuwe winterprogram van den Ka tholieken Kring laat zien, dat deze instelling niet in een sleur wil geraken, doch zich voort durend vernieuwen om haar voortreffelijke cultureele taak te blijven vervullen. Van de beroemde „aanpassing" gesproken, daar heeft de Katholieke Kring zich al eeni- gen tijd geleden geheel op ingesteld. De con tributie is aanzienlijk verlaagd. Een gezins lidmaatschap kost momenteel slechts vijf gul den per jaar, terwijl de prijs van een persoon lijk lidmaatschap op drie gulden is gebracht. Volwassen zoons uit een gezin, dat lid is (personen van 2130 jaar), betalen slechts één gulden. Met deze finaricieele aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden wil het bestuur even wel niet volstaan. Teneinde den Kring weer in het centrum te maken van actief katholiek leven in onze stad, is besloten tot het beleggen van een serie praatavonden over actueele on derwerpen, waaromtrent in katholieke mi lieu's bijzondere belangstelling bestaat. De bedoeling van deze avonden is niet een offi- cieele lezing te houden, doch meer een onder linge gëdachtenwisseling. Reeds hebben zich als inleiders bereid verklaard de heer Mart. Brurjns uit Arnhem over „Schaduwen over het Schoolleven" (28 October), het Eerste Kamer lid P. L. D. Nivard over het plan van den arbeid (iri December) en dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse over een onderwerp in ver band met de eugenetiek. Op deze avonden krijgen de leden een gelegenheid door onder linge gedachtenwisseling hun inzicht in ver schillende onderwerpen te verruimen. Het zal het bestuur welkom zijn, indien leden, die een bepaald onderwerp aldus besproken willen zien, hun wenschen aan het bestuur kenbaar maken. Buiten dezen nieuwen arbeid heeft de Ka tholieke Kring voor het komende seizoen na> tuurlijk weer gezorgd zijn leden een program ma van welgekozen kunst- en amusements avonden aan te bieden. Donderdagavond 24 September a.s. opent dit programma al met een gezamenlijk be> zoek aan de Jeroen Bosch-tentoonstelling in het nieuwe Museum Boymans, hetwelk dien avond uitsluitend voor leden van den Kring geopend zal zijn. De Museum-directeur, de heer D. Hannema zal in de voordrachtszaal eene verklarende inleiding houden over Je roen Bosch en zijn tijd. Over een maand (23 October) komt Jan Musch in den Grooten Schouwburg voor den Kring in het geestig blijspel „Baron Tip" op treden. Het Amsterdamsch Tooneel komt op 16 November met eene opvoering van „De B 21 vliegt om de wereld". Het traditioneele kinderfeest is vastgesteld op 28 November, doch eind November zal ook voor de volwassenen een groot St. Nico- laasfeest worden gegeven met zang, dans en verrassingen. Voor de maand Januari stelt het program ma in het vooruitzicht een avond met Bouw- meester's nieuwe revue tegen sterk vermin derde entreeprijzen. Een balavond met vele attracties wacht den leden als vastenavondfuif, terwijl ten slotte na Paschen het winterseizoen zal worden ge sloten met een tooneelvoorstelling in den Grooten Schouwburg of een openluchtvoor stelling in Dijkzigt. En buiten dit al, kunnen de leden nog ge bruik maken van de rondgaande Kring-lees portefeuille en van den belangrijken boeken leeskring en in de Sociëteitszalen een gezellig milieu vinden met uiterst lage consumptieprij zen enz. dit moge ter completeering hieraan nog wel eens worden toegevoegd. Als de Kring weer wordt het middelpunt, waar Rotterdams' Katholieken elkander kun nen ontmoeten, dan zou daarmede een waar devolle traditie zijn hersteld. Wij hopen, dat het bestuur er in zal slagen dit te bereiken. Als plaatselijke commissie van de veree niging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling heeft de Rotterdamsche Bond voor lichamelijke opvoeding in de af- geloopen weken de examens ter verkrijging van het diploma van deze vereeniging afge nomen. Deze bestonden uit: zwemmen, athle- tiek en gymnastiek, wielrijden en tot slot, gis teren, uit wandelen. Aan deze proeven namen aanvankelijk 44 personen deel en het resul taat was, dat aan 33 een diploma kon wor den uitgereikt, verdeeld over de verschillen de groepen, welke begrensd worden door de leeftijden 1416, 17—25, 26—40 en boven de 41 jaar. Het was de eerste keer, dat deze examens werden afgenomen en daardoor ver kreeg de oudste deelnemer, de heer G. Dörr (53 jaar) het diploma le graad. Dit is wel een zeer hooge onderscheiding, want indien men het examen voor de eerste maal met goed gevolg aflegt, krijgt men een diploma 4e graad, bij den vierden keer een diploma 3e graad, bij den zevenden keer een diploma 2e graad en pas bij den tienden keer het le graads-diploma. Bij de prijsuitreiking Zaterdagavond in Du- Nord hebben verschillende sprekers het nut van deze vereeniging uiteengezet, o.a. de hee- ren R. L. Verhey, voorzitter van den R. B. L. O.; Stürkop, voorzitter van de vereeniging, die te Amsterdam haar zetel heeft; F. War- molts, secretaris van de Rotterdamsche com missie en C .W. van Hasselt, wien in eerste instantie verzocht was hier ter stede een commissie te benoemen en die toen niet be ter had meenen te kunnen doen dan de werk zaamheden over te dragen aan den R.B.L.O., bij wien, zooals wel gebleken is, dit in goede handen is. (TUINDORP VREEWIJK). PAROCHIE H. KRUISVINDING Coupon wordt thans betaald. Gelijk destijds gemeld, was er door eenige crediteuren van de Parochie van de H. Kruis vinding (Tuindorp Vreewijk) te Rotterdam, bij Arnold Gilissen's Bank beslag gelegd op gelden der parochie. Naar de Eerw. Heer Pas toor dezer parochie ons mededeelt, is dit be slag thans opgeheven, zoodat de rente be taald kan worden, behoudens de in overleg met de Commissie voor Kerkelijk Crediet ge troffen regeling. Het betreft hier de 5 pet. leéningen 1925 en 1935. Aan de Ned. Handelshoogeschool te Rot terdam heeft prof. mr. F. de Vries het recto raat overgedragen njet een rede, waaraan het volgende is ontleend: Sprekende over het wetsontwerp tot wijzi ging van de hooger onderwijswet, zeide spr., dat dit alleen beteekenis heeft voor de docto randi, die leeraar bij het middelbaar onder wijs wenschen te worden. Verscheidene van hen zijn daar reeds werkzaam, maar wette lijk behooren ze nog tot de onbevoegden. Na aanneming van dit ontwerp kan deze aan gelegenheid ook formeel in orde komen. Bovendien is de ontwikkeling van het econo misch hooger onderwijs aan de hoogeschool en aan haar beide zusterinstellingen ver ge noeg gevorderd en bestaat er ook onderling genoeg overeenstemming om wettelijke con solidatie wensehelijk te maken. In één opzicht behoeft het wetsontwerp echter wijziging, daar het naast een doctoraat in de economische wetenschappen een doc toraat in de handelswetenschappen stelt. Dat een geheel gelijke studie met geheel gelijke bevoegdheden met twee namen wordt aan geduid, is een weinig elegante wijze van wet geving. Bovendien is de naam handelsweten schappen bedenkelijk en geeft deze slechts aanleiding tot misverstand, zoodat het wen sehelijk is, dat in de wet alleen een docto raat in de economische wetenschappen zal worden ingesteld. Het aantal studenten, aldus vervolgde spr., blijft zich nog steeds in een stijgende lijn bewegen. In totaal werden 486 studenten in geschreven tegenover 455 in den vorigen cursus. De kwantiteit der studenten geeft geen aanleiding tot bezorgdheid. Wel echter hun kwaliteit. Van de 159 candidaatsexamens, die dit jaar werden afgenomen, hadden er 81, dus 51 pet. een gunstig verloop. Vervolgens droeg spr. op de gebruikelijke wijze het rectoraat over aan zgn opvolger, prof. dr. P. E. Verkade. Dezer dagen hield bovengenoemde melkvei- ling een buitengewone leden-vergadering in café-restaurant „Het Gouden Hoofd" te Rot terdam. De voorzitter W. de Kroes schetste in het kort, welke moeilijke jaren de melkveiling heeft medegemaakt, doch na een bestaan van ruim 6 jaar, zoo zegde hij, zijn wij de „kinder ziekte" door en mogen wij verwachten, dat het bestaan der vereeniging thans verzekerd is laten wij ons daarom nu meer toeleggen op verbetering van product en veestapel. Hierna werd behandeld het voorstel van het bestuur om de contributie van 1 tot 3 per lid per jaar te verhoogen. Op de vórige leden vergadering werd op voorstel der meerderheid besloten een vergadering te houden ter be spreking tot verhooging der contributie tot 5 per lid per jaar, waarna 'zoo mogelijk de veilingkosten zouden worden verlaagd. De voorzitter merkte op dat verlaging der veilingkosten niet mogelijk is zonder het ge vaar te loopen in financieele moeilijkheden te komen; hiertegen moet het bestuur waken en stelt zg daarom voor de contributie te ver hoogen tot 3 per lid per jaar. Na eenige dis cussie werd het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd het woord gegeven aan ir. P. Verhoeven, die een lezing hield over verbete ring vein product en veestapel. Hij waarschuw de de Zuid-Hollandsche boer zich meer op ver betering toe te legen, in verband met de voor schriften van de Ned. Zuivelcentrale. Hij toon de aan wat door aanfokken van goed gecon troleerd vee bereikt werd. O.a. hoogere melk- opbrengst per koe met een betere kwaliteit. Spreker doelde hier op de fok- en controle- vereenigingen en het plaatsen van goede stie ren, en toonde aan wat door diverse fok- en controlevereenigingen in Zuid-Holland be reikt is. Om vanuit de vereeniging de verbetering van de veestapel te bevorderen, stelde het be stuur voor, bij voldoende deelname, vanwege en op kosten van de melkveiling stieren te plaatsen. Van verschillende afdeelingen kwam nu het verzoek een stier in hun afdeeling te plaatsen. DE HARMONIEVEREENIGING R.E.T. De harmonievereeniging R.E.T. vierde Zaterdag haar 16-jarig bestaan in Palace, Botersloot, met een uitstekend geslaagd con cert. Nadat het korps de R.E.T.-marsch ge blazen had, verwelkomde de voorzitter de aanwezigen. Na de mededeeling dat de direc teur van het bedrijf, door uitstedigheid ver hinderd was, bedankte hij de aanwezige hoofd ambtenaren voor hun komst. Dan gaf hij het woord aan den heer Roos, voorz. van de voet- balvereeniging R.E.T. Deze complimenteerde de vereeniging met haar 16-jarig bestaan, welk compliment hij vergezeld deed gaan met een fraaie bloemenhulde. Nadat het korps het programma dat van populaire muziek voorzien was, en waarop het publiek dankbaar reageerde, gezien het hartelijk applaus, dat het na ieder nummer ten deel viel, afwerkte, trad tevens zoowel voor als na de pauze op de heer Kloos, die de aanwezigen menigmaal in een gullen lach deed loskomen. Een rijk voorziene tombola en een bal besloten den avond. RENNERSCLUB ROTTERDAM Gisteren heeft de rennersclub Rotterdam een teamtraining gehouden, waarvan de uit slagen luiden: Klas C: tweemaal Gouda: 1 Bakker, Hart- koom, Birkhout, J. Koebergen, v. d. Ende, Jaspers en Wickel in 1 uur 33 m.; 3 Verheul, De Held, Reyerkerk, Steine, Penters, de Bruin, H. Koebergen in 1 uur 33 m. 20 s. Juniores: 1 v. d. Starre, Visser, de Haas, Verschuren, de Reus, Hartman, de Haan in 1 uur 35 m. 12 s.; 2 Heere, v. Genderen, Koot- stra, v. Tol, Fassotte in 1 uur 37 m. 10.4 s. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE R.V.B. De uitslagen luiden als volgt: le klas: HBM -KCD 4—7, GTB—Mahubeto 2—1, DCB—de Nahorale 100. 2e klas: HollandiaanRe- vero 3—8, Berkel—JPW 3—1, SKW—WF 11—2; 3e klas: RodeoDockyard 23; Res. klas: Unilever 2KCD 2 34. De directeur van het telegraafkantoor, de heer J. L. Fijn van Draat, die op 1 October a.s. den dienst zal gaan verlaten, waartoe hij zich genoopt heeft gevoeld, als gevolg van een ernstige ziekte, die hem het vorig jaar over viel, heeft Zaterdagmiddag afscheid genomen van den dienst. Zeer vele personen hebben zich dien mid dag geschaard rond den scheidenden directeur en zijn familie, in een der met palmen versier de zalen van het telegraafkantoor. De thans optredende directeur, de heer W. Dogterom heette, nadat aan mevrouw Fijn van Draat en haar dochter bloemen waren aangeboden, de aanwezigen van harte welkom in het bijzonder den directeur-generaal der P.T.T. ir. M. H. Damme, die allereerst het woord verkreeg om den scheidenden directeur toe te spreken. Er is, aldus ongeveer, spr., voor den heer Fijn van Draat een bijzondere zelfoverwinning noo- dig geweest, daar hij wegens omstandigheden zijn loopbaan niet heeft kunnen voortzetten. Wij apprecieeren 't echter dat de scheidende di recteur het einde heeft aanvaard als een on vermijdelijke noodzakelijkheid. Een gevoel van dankbaarheid moet echter dit afscheid over schaduwen. Het feit, dat de heer directeur weer geheel hersteld is, stemt ons tot groote vreugde. In een zeer lange periode zijn door U vele bijzondere diensten aan het P.T.T.-bedrijf be wezen. Meer dan de helft van uw loopbaan gaat uit boven het gemiddelde. In het kort ging spr. de vele verdiensten na en zeide, dat de heer Fijn van Draat met een bijzonderen aanleg zijn werkzaamheden van bijzonderen aard steeds heeft vervuld. De laatste functie vooral heeft den thans schei dendén directeur de gelegenheid geboden een groot werk tot stand te brengen, waarvoor wij hem den hoogst mogelijken lof willen bren gen. De samenwerking met de algemeene lei ding heeft voor het gebied Rotterdam op eco nomisch terrein de beste resultaten opgeleverd; zoowel ten bate van het publiek als ten bate van het bedrijf zijn de uitkomsten van zijn arbeid hoogst bevredigend geweest. Dit is echter, zoo vervolgde spr., niet alleen mijn oordeel, maar ook de Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft groote waardeering voor hetgeen door den heer Fijn van Draat is gepresteerd. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer Fijn van Draat te be noemen tot Ridder in d Orde van den Nederland schen Leeuw. De heer W. Dogterom,thans directeur van het Telegraafkantoor belichtte een bijzondere eigenschap van den scheidenden directeur t.w. zijn besluitvaardigheid, hetgeen zeer bevorde- lijk is geweest voor den snellen en goeden gang van zaken. Ook durfde de heer Fijn van Draat aan een ander iets over te laten, een kunst, welke niet eenieder verstaat. Namens het ge heele ambtenarencorps dankte spr. voor de leiding welke steeds van den directeur is uit gegaan en bood hem namens de ambtenaren een schilderstuk aan. Hij voegde hieraan nog een persoonlijk geschenk toe n.l. een portret teekening, gemaakt door zijn zoon. De directeur van het Postkantoor de heer J. F. H. Heidenrijk herinnerde aan de aan gename samenwerking; de heer H. Meyer Drees hoofd van het telefoondistrict wees op de groote kennis van het bedrijf, die de heer Fijn van Draat steeds aan den dag heeft ge legd; de heer A. Borst Pzn. voorzitter van ae Commissie voor de P.T.T. van de Kamer van Koophandel, dankte namens handel en indus trie voor de bereidwilligheid, welke de schei dende directeur steeds heeft getoond. Klachten, zoo zeide hij, zijn feitelijk nooit binnengekb men, wanneer er werd geconfereerd, dan was het immer over den noodzakelijken verlaging der tarieven; ir. H. C. A. Boom, directeur van den Gemeentelijken Telefoondienst Rotterdam bracht mede in herinnering de prettige samen werking, terwijl de tweede voorzitter van het Centraal Bestuur der vereenigingen van hoo gere ambtenaren der P.T.T. de heer R. de Boer met vreugde getuigde, dat in het leven van den heer Fijn van Draat, de bond steeds een bijzondere plaats heeft ingenomen. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzitters van de onderscheidene personeels organisaties, welke voorzitters als om strijd hebben gewezen op de humane wijze, waarop steeds door den directeur gelegenheid werd geboden de belangen van het personeel te behartigen. Nadat tenslotte nog hadden gesproken de heeren G. Spoon, oud-adjunct-directeur van het Telegraafkantoor, R. Santing, hoofd van het telefoondistrict Zwolle, oud-adjunct-direc- teur van het telefoonkantoor te Rotterdam, J. Christiaan Smid, adjunct-inspecteur der P. T. T. en J. Leonard, voorzitter van de Rotter damsche Post Harmonie, heeft de afscheid ne mende directeur zijn dank betuigd voor de hartelijke bewijzen van vriendschap en waar deering. De Broederschap van directeuren had een bloemenhulde gezonden. Aan het einde van den middag werd een ieder in de gelegenheid gesteld persoonlijk af scheid te nemen van den heer Fijn van Draat. De kennismakings-commissie 1936 der R-K. studentenvereeniging „Sanctus Laurentius" te Rotterdam, zal, ter inschrijving van candidaat- leden, zitting houden op 22, 23 en 24 Septem ber a.s., telkens van 13.30 tot 15 uur, in een der zalen van het gebouw der N.H.H.S., Pie- ter de Hoochweg. De kennismakingstïjd zal aanvangen op Donderdag 24 September des namiddags om uur. DE BATAVIEREN. Gisteren zijn op de banen van de Kon. Hand- boogschietvereeniging de Batavieren, de jaar- ïyksche wedstrijden gehouden om het koning en ridderschieten, met de volgende uitslagen: keizer en koning: A. Goetzee 61 p.; le ridder: C. v. Belle 56 p.; 2e ridder Kaltwasser 51 p.; rozenridder: C. v. Aarden 4 rozen; vieren- prijs: P. Gennissen 3 vieren; drieënprgs: C. Goetzee 4 drieën; tweeënprijs: P. Louwe 7 tweeën; eenenprijs: P. van Os, 4 eenen. Doordat de heer A. Goetzee drie achter eenvolgende jaren koning is geworden, heeft hij thans den titel van keizer verworven. De oude keizer, de heer Stortebeker, die 25 jaar lid van de Batavieren was, is in verband daar mee gehuldigd, waarna de heer C. v. Belle met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars heeft uitgereikt. Gistermiddag om kwart voor een stak een onbekend gebleven voetganger, die uit de Goudsche Wagenstraat kwam, zonder uit te kijken over. Uit de richting Pompenburgsingel naderde juist een motorfiets, waarop gezeten waren de 33-jarige A. M. B. van O., een ga ragehouder uit Tilburg, met zijn echtgenoote op de duo. De motorrijder trachtte een aanrij ding te voorkomen, doch dit noodzaakte hem het trottoir op te rijden, waar hij in aanraking kwam met een paal van de marktverlichting. Daarna sloeg de motor met de berijders tegen de straat. Van O. werd met ernstige verwon dingen door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd; mevr. van O. kreeg enkele schrammen. De voetganger, die slechts even geraakt werd, waardoor hij zijn bril verloor, is met achter lating van dit voorwerp verdwenen. De commissaris van politie in de betreffende afdeeling verzoekt den voetganger, die zijn bril op het bureau aan de Pauwensteeg eveneens in ontvangst kan nemen, zich aan dat bureau te willen melden tot 't geven van inlichtingen. Gistermiddag om ongeveer 3 uur heeft een tramwagen van lijn 10, bestuurd door den 47-jarigen J. de V. uit de Zaagmolenstraat, op den hoek van den Schiedamschedgk en de Karrensteeg, het motorrijwiel van den 35-jar. J. S., wonend aan de Jaffakade, aangereden, doordat de motorrijder trachtte nog juist voor de tram langs te glippen. Met een linker on derbeen-fractuur is de motorrijder naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. In de Brielschelaan ter hoogte van den Dordtsche Straatweg wilde de 23-jarige C. V., wonend aan het Bergsche Verlaat, met zijn motor een personenauto, bestuurd door den 27-jarigen J. L. v. d. E. voorbijrijden. Door een verkeerde manoeuvre reed de motor ech ter tegen de auto op, waardoor beide voertui gen materieele schade bekwamen. De motor rijder kwam er wonder boven wonder goed af; zijn duo-passagier, de 19-jarige mej. N. Noorlander, kreeg een wonde aan het achter hoofd. Zij is in het ziekenhuis aan den Cool singel behandeld. Zaterdagavond om kwart over één is de 45-jarige machinezetter J. Jordaan wonende Pretorialaan door een personenauto bestuurd door den 25-jarigen T. de Vrij uit de Bajonet straat aangereden. Met een linker onderbeen fractuur is de man opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel. Zaterdagmiddag is de 27-jarige timmerman D. Kasbergen, wonende Korfmakerstraat, in pand 182 aan den Heemraadsingel van 5 M. hoogte op een betonnen vloer gevallen. Met inwendige kneuzingen is de man in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 20-jarige wielrijdster W. Leentvaar, uit de Watergeusstraat, is op den Nieuwen Binnenweg door onbekende oorzaak gevallen. Zij brak haar linkerknieschijf en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Het best'.i'-r van het Aubade-Comité be staat uit de heeren Joh. van Ettinger, voorz.; A. W. Cossee, administrateur; mr. dr. A. Roodvoets, lid. Het Comité is verder als volgt samenge steld: F. H. .van Kempen, eere-voorzitter; A. J. Breedveld, Notaris J. C. S. van Lis, mr. J. W. Höpink, D. A. van Kreulen, J. A. v. d. Heijden, L. J. Standenmeijer, dr. M. H. A. van der Valk, A. van Es, J. H. Schouwink, N. J. v. d. Valk, J. Rogier, J. Spronkers en J. Nieuwdorp. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nicolaas, zoon van P. van der Spek en C. J. Spaan Johannes G., zoon van J. M. van den Bulk en A. Buijing Johannes A., zoon van A. Hijdra en J. A. van Dijk Jacobus J., zoon van J. J. Greeve en A. A. Hulst Grietje, dochter van H. Reijnen en T. Smits Dirkje J., dochter van A- Koppert en H. J. van Oversteeg Nico laas J. M., zoon van C. J. Maree en M. C. van den Berg. ONDERTROUWD: Leendert van Loon, 30 j. en Neeltje van Middelkoop 27 j. GEHUWD: Bastiaan van Etten, 24 j. en Willempje A. Leeuwenburgh 20 j. Zondagavond heeft men zich met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van F. A. de J. aan de Schietbaan straat. Uit een kast worden eenige sieraden twee horloges en een bedrag aan geld ad 22,50 vermist. Verder heeft men ingebroken in het kantoor van de Saccharine-fabriek Hollandla aan dë Hudsonstraat. Uit een lessenaar wordt 2.50 vermist. Vanmorgen kreeg de 26-jarige L. G-, wo nende aan de Oranjeboomstraat woorden met zgn vrouw, de 29-jarige G. C. T. Op een gegeven moment duwde de man zijn vrouw de kamer uit, waardoor zij op de gang te recht kwam en van de trap viel. Met schaaf wonden aan linker dijbeen en rug werd de vrouw opgenomen. De man is aanvankelijk naar het politiebureau overgebracht, doch later weer vrijgelaten. Pastoor Vijverberg moet wel voldoening be leven van zijn initiatief tot het houden van een reeks conferenties over Maria. Pater Jos Bonsel, de leider dezer conferen ties trof gisteren wederom een nagenoeg volle kerk als auditorium. De exegese van de Ma riale vraagstukken het is toch werkelijk niet zoo eenvoudig om ze aan op dit terrein grootendeels ongeschoolden duidelijk te ma ken is den predikant wel toevertrouwd. RENNERSVEREENIGING FEIJENOORI» Gisteren heeft bovengenoemde vereeniging onder groote belangstelling haar persoonlijk clubkampioenschap voor juniores verreden over een afstand van 45 K.M. De favoriet Smit wist met 18 s. voorsprong op zl'n gr°otsten concurrent Hilgeman, den kampioenstitel van de juniores te winnen. De uitslag luidt: 1 C. Smits, kampioen, 1 uur 20 m. 29 s.; 2 w. Hil geman 1 uur 20 m. 47 s-> 3 van Kouwer, 4 Vermeulen. De amateurs en nieuwelingen reden een trainingsrit over een afstand van 75 K.M. Hier was de uitslag als volgt: 1 L. Kats, nieuweling, 2 uur 20 s.; 2 C. Fruissens, 3 R. Scholtens, beiden amateur, 4 M. C. v. d. Veeke. HET HERBOUWDE VEREENIGINGS- Zaterdagavond werd het Vereenigtngs- gebouw weder in gebruik genomen nadat het een radicale vernieuwing heeft ondergaan, waarover we reeds schreven. Op zeer goede wijze is het gebouw ingericht voor het geven van bioscoopvoorstellingen, waar de directie van de Luxor-bioscoopondememing zorg voor heeft gedragen. Zaterdagavond ging de eerste voorstelling. Onder de genoodigden waren de Burgemeester en echtgenoote, de gemeente-secretaris en wethouders. In de zaal prijkten bloemstukken. Gegeven werden de verlovingsfilm van de Prinses Juliana met Prins Bemhard en als hoofdfilm „De Wiener Sangerknaben". HINDERWET B. en W. brengen ter openbare kennis dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek van de N.V. Eerste Maassluissche Electrische en Autogene-lasinrichting v.h. R. v. d. Bend om vergunning tot het plaatsen van een dieselmotor van 18 tot 21 P.K. en een stroomgenerator in haar fabriek aan de Govert van Wijnkade no. 42. On Donderdag 1 Oct. a.s., des voormiddags 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen. MISLEIDING BIJ STEUN. Als verdacht van valschheid in geschrifte ien nadeele van het Rijk en de Gemeente bij het orgaan van steunverleening is alhier in bewaring gesteld C. R. uit deze gemeente. ZWEMINRICHTING tiqz De 1 gem. zweminrichting zat Zaterdag' 2T Sept. voor het laatst in dit seizoen voor het publiek geopend zijn. RENNERSVEREENIGING APOLLO Gisteren heeft de Rotterdamsche renners- vereeniging Apollo een koppel-prestatie-rit ge houden, waarbij de A en B-klassers na lo ting een koppel vormden. De route liep op den kiemen toer van Zuid-Holland, 93 K.M. He koppels van de C-klassers reden Rotter dam—Bodegraven en de koppels van de jun. RotterdamGouda. De uitslagen luiden: A en B-klas: 1 A. W. CoenradieJ. Kuu- pers 2 uur 33 m. 36 s.; 2 W. SchulzeJ. Riel 2 uur 34 m. 50 s.; 3. D. de JagerN. Meyer 2 uur 40 m. 31.6 s. C-klas: 1 A. HabermelhW. Lesgever 1 uur 47 m. 12,8 s.; 2 C. Ketting—K. Tjallema 1 uur 48 m. 54 s.; 3 J. GundlachH. van Gelderen 1 uur 52 m. Juniores: 1 J. MeerdinkJ. van Klaveren 1 uur 7 m. 7 s.; 2 J. Simon—J. Woudenberg 1 uur 12 m. 46 s. In Lommerrijk alhier, is een verga dering gehouden, met het doel ee<n vereeni ging op te ricliten, die leiding geeft bij den Volkszang op Nationale feestdagen. Er is een Aubade Comité opgericht. De verschillende zangers en zangeressen der plaatselijke vereenigingen worden uitgenoo- digd, om deel te nemen aan het instudeeren van liederen voor het a.s. Huwelijksfeest van H. K. H. Prinses Juliana. Zaterdagmiddag is onder groote belangstel ling te Vlaardinger-Ambacht officieel de Prins Bemhardlaan geopend, welke waar schijnlijk wel de eerste van dien naam in ons land zal zgn. Te ca. half vier arriveerde de stoet aan den Holyweg, welke de opening zou opluisteren, n.l. voorop de Harmonievereeniging H. V. O., ge volgd door de Princevlag en de Oranjegar de. allen in kleurige uniform Deze stoet nam plaats vooraan den Julianalaan. Aanwezig waren verder de Burgemeester van Vlaar dinger-Ambacht, de heer J. Luyerink met zijn echtgenoote, alsmede wethouder C. J. G. Win- kes en de Raadsleden PHoogerwerf en J. van Berkel. Op het hoekhuis Julianalaan— Prins Bemhardlaan, waren de bordjes aan gebracht met de straatnamen, welke nog met een doek waren bedekt. De toegang tot de Prins Bemhardlaan was door een Oranje lint afgesloten. Allereerst werd door H. V. O. het Wilhel mus gespeeld. Hierna richtte Burgemeester Luyerink zich tot de aanwezigen om er zijn vreugde over te uiten, dat Vlaardinger-Am bacht een straat mocht noemen naar den Verloofde onzer Prinses, die in enkele dagen aller harten had veroverd en aller sympa thie had gewonnen. Aan den Prins was ken nis gegeven, dat deze laan naar Z. H. zou worden genoemd en van den secretaris van den Prins Jhr. Roël, was een telegram ont vangen, waarbg deze namens den Prins zijn groote voldoening uitsprak over deze daad van het gemeentebestuur. Na de beste wen schen voor het Vorstelijk Paar te hebben uitgesproken, verzocht de Burgemeester zijn echtgenoote het lint door te knippen. Hier aan werd gevolg gegeven, waarna de laan officieel was opengesteld. Vervolgens sprak de heer H. K. van Minnen, voorzitter van de afdeeling Vlaardingen van „De Princevlag", die het gemeentebestuur van Vlaardinger- Ambacht gelukwenschte en de groote activi teit prees, waardoor Vlaardinger-Ambacht wei de eerste gemeente in het land zal zijn, wel ke een Prins Bemhardlaan bezit. De Princevlag wilde haar erkentelijkheid voor deze daad toonen, door het hechten van een krans onder de beide naambordjes. Het doek voor de naambordjes was inmiddels ver. wijderd en onder luid gejuich werd een fraaie krans bevestigd onder beide namen, juist op den hoek der woning. Onder leiding van Mevr. Kath. Verhoeff Tom werd door leden der Oranjegarde ver volgens gezongen het Verlovingslied op het Vorstelijk paar, van Mevr. VerhoeffTom. Burgemeester Luyerink dankte hierna voor de getoonde belangstelling. Spr. hief een drie voudig hoera aan voor het Vorstelijk Huis en het Verloofde Vorstelijk Paar, waarna door alle aanwezigen met begeleiding van H. V. O. het 2e couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Hiermede was deze plechtigheid ge ëindigd en wonen de bewoners van den Ho» lyweg, bebouwde kom, te Vlaardinger-Am bacht, dus voortaan aan de Prins Bemhard- laan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2