OQQOQQQQQQ HILLEGERSBERG. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. YLAARDINGEN. OYERSCHIE. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. RIJKSWEG VGRAVENHAGE— ROTTERDAM. DE VOLKSDANS-HERLEVING. ZESHONDERD LIEDJES KWIJT GERAAKT. NIET GEOORLOOFD. GEVONDEN VOORWERPEN. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. s.s. VOLENDAM. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. TUINBOUW-WINTERCURSUSSEN. VERKEERSOVERTREDINGEN. JUBILEUM A. F. M. STOOPMAN. WAARSCHUWING. DE HILLEGERSBERGSCHE OVERDEKTE. INBRAAKJE. VROUWELIJKE STUDENTEN- VEREENIGING. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. IN BEWARING GESTELD. PATER VERHEGGEN JUBILEERT. DOLF HENKES EXPOSEERT. BURGERLIJKE STAND. als het winter wordt. GEMEENTERAAD. windhondenrennen. Stationneeren verboden* (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on middellijk in- en uitstappen) R. K. STAATSPARTIJ. Achter het net gevischt. Den 31-jarigen loswerkman M. J. v. L. uit Zoetermeer, die niet verschenen was, was diefstal in vereeniging ten laste gelegd. Op 18 Juni zou verdachte tezamen met een ander te Bleiswyk eenige zeelten hebben weggeno men ten nadeele van den kistenfabrikant P. Gouweleen. Deze kistenfabrikant is de vischrecht-be- zitter van een vaart onder de gemeente Bleis- wrjk. In die vaart had hij eenige zeelttrommels uitgezet. Toen hij op 15 Juni eens ging kijken of er ook visch in de trommels was gekomen, bemerkte hij, dat drie trommels uit het wa ter waren gehaald. Deze lagen op het land. In een van die trommels moesten vier zeelten geweest zijn. De kistenfabrikant had twee personen in de nabijheid gezièn, onder wie zich verdachte bevond. Toen de fabrikant op 18 Juni weer naar zijn trommels ging kijken, kwam hij tot de ontdekking, dat ze alle waren gelicht. Hij had andermaal de beide personen in de buurt gezien en daarom was hij op hen toegestapt. Het bleek toen, dat verdachte tot aan het middel nat was. Toen de fabrikant hem over het lichten van de trommels aan sprak, gaf verdachte het feit toe en hij be kende er vijf visschen uit gehaald te hebben. Als je er politiezaak van maakt, had ver dachte gezegd, dan komt er geen vischje meer in je trommels, want dan stroop ik alles af. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. 5teumer achtte den ten laste gelegden diefstal bewezen en eischte 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 5 October. Uitspraken. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in een aantal zaken, die betrekking hebben op de werkzaamheid van twee benden van jeugdige diefjes, die zich eenige maanden geleden heb ben schuldig gemaakt aan tal van diefstallen van fietsen en die ook een paar inbraken voor hun rekening hebben genomen. Veroordeeld werden: W. V., 19 jaar, timmermansknechts, gedeti neerd wegens diefstal van fietsen, tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. W. V., 19 jaar, timmermansknecht, gedeti neerd in de Kindersluis, wegens medeplichtig heid aan diefstal van fietsen, tot 9 maanden .tuchtschool, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. T. B., 16 jaar, timmermansleerling, gedeti neerd in het Aug. Herm. Frankenhuis, wegens diefstal van fietsen, tot 1 jaar tuchtschool, Waarvan 4 maanden voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. S. A. K.B., 35 jaar, wegens schuldheling van een fiets, die zij gekocht had van haar neef V., tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. J. M., 18 jaar, fietsjongen, eveneens wegens schuldheling van een fiets, tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 1 jaar, benevens ƒ10 boete subs. 5 dagen hechtenis. G. v. d. L., 17 jaar, zonder beroep, wegens -diefstal van eenige fietsen en wegens inbraak in Eet clubhuis De Arend aan de Polsland- straat en in een kantoor, werd, zonder toepas sing van straf, ter beschikking van de regee- "ring^ gesteld. W. M., 20 jaar, slagersknecht, wegens mede plichtigheid aan de inbraken in het clubhuis De Arend en hl het kantoor, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. C. D., 21 jaar, kappersbediende, eveneens wegens medeplichtigheid aan beide inbraken, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. C. D.v. d. V., 45 jaar, wegens schuldheling van een jas, welke door v. d. L. van een fiets was weggenomen, tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren. W. H. v. L., 21 jaar, kuiper, wegens heling van een fiets, welke door een achterlijken, minderjarigen jongen was weggenomen, tot 2 maanden gevangenisstraf. P. C. v. L., 24 jaar, muzikant, wegens een zelfde misdrff, tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. W. v. d. W., 47 jaar, voerman, eveneens wegens heling van een fiets, tot 1 maand gevangenisstraf. C. v. D., 32 jaar, pensionhouder, wegens heling van een fiets, tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. H. P. P., 28 Jaar, varensgezel, die terecht gestaan had ter zake van heling van een fiets, werd vrijgesproken. J. H., 30 jaar, havenarbeider, wegens heling van een fiets, tot 1 maand gevangenisstraf. G. B. 30 jaar controleur, wegens schuld heling van een fietslantaarn, tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Eind 1937 geheel gereed. De rijksweg 's-GravenhageRotterdam, waarop volgens de in 1935 gehouden 24-uurs- tellingen op een zomerdag 7500 motorische voertuigen en 13.000 rijwielen passeeren, ver toont in zijn normale gedaante van 4-baans autoweg met vrijliggende rijwielpaden nog enkele hiaten, welke, naar verwacht, voor het einde van volgend jaar zullen worden aan gevuld, zooals uit door den hoofdingenieur- directeur van den rijkswaterstaat aan de K. N.A.C. verstrekte inlichtingen blijkt. In Oversohie moet het verkeer zich nog immer behelpen met twee smalle bruggetjes over de Schie en de daarbij aansluitende tij delijke wegen. Daartusschen verrijst inmid dels het groote viaduct, dat behoudens on voorziene omstandigheden tegen het einde van 1936 zal worden opengesteld. Het zal ge scheiden rijbanen van 6.75 breedte elk ver krijgen, benevens rijwielpaden van 2.25 M. De totale lengte van het in uitvoering zijnde werk bedraagt ruim 600 meter. Een ander obstakel in dezen snelverkeers- weg vormt het wegvak langs den smallen Oostsingel te Delft, dat ook slechts een tij delijk karakter draagt. In de omlegging be oosten Delft begint thans teekening te ko men. De verschillende kunstwerken als brug gen, viaducten en duikers zijn alle gereed,, aan de aarden baan wordt gewerkt. Het ligt in de bedoeling in den zomer en het najaar van 1937 het wegdek aan te brengen, zoodat dan tegen het einde van 1937 ook dit ge deelte in gebruik genomen zal kunnen wor den. Voegt men daar nog bij, dat het in het voornemen ligt, de direct aan den rijweg liggende rijwielpaden naar de parallelwegen te verplaatsen om zoodoende opstelruimte te verkrijgen voor stilstaande auto's naast de rijbaan, dan kan tenslotte het eindstadium van dezen weg geacht worden te zijn be reikt nog met de beperking, dat deze weg aan weerszijden bij de steden vast loopt op weer andere obstakels, eenerzijds by Rijs wijk op de Hoornbrug, een zeesr smalle draaibrug, anderzijds te Rotterdam op den in onvoldoenden staat verkeerenden Abra ham van Stolkweg. Het zijn de musicologen en folkloristen ge weest, die een prachtig volksdansmateriaal aan de vergetelheid hebben weten te ontruk ken. In de Scandinavische landen en in Enge land heeft men het eerst dit veelzijdige ma teriaal zoo weten te verwerken, dat de volks dans er weer in breede kringen der maat schappelijke samenleving is herleefd. Voor Nederland wordt een soortgelijk doel nagestreefd door mevr. Dr. Elise van der Ven ten Bensel, die op haar landhuis ,,De Meihof" te Oosterbeek reeds jaren lang den volksdans praktisch beoefent. Door haar werd het Neder- landsch Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) gesticht, dat thans over heel ons land cursussen in tontradansen organiseert. Hoezeer dit streven wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat In de Commissie van Bij stand hebben zitting genomen: Sem Dresden, directeur van het Conservatorium, Amster dam, prof. dr. K. Gaulhofer, Rector Academie voor Lichamelijke Opvoeding, Amsterdam, prof. dr. G. van der Leeuw, Groningen, dr. J. H. O. Reys, 's-Gravenhage, prof. dr. A. E. H. Swaen, Amsterdam, prof. dr. Jan de Vries, Leiden en J. W. Werumeus Buning Amster dam. Te beginnen Maandag 12 October zal nu in het Gymnastieklokaal Jan van Hoornlaan 9 de eerste volksdansavond worden gehouden van een cursus in contradansen, welke onder leiding staat van mej. Nel Mak, voordanser van het N.C.B.V. (Statenlaan 65, Rotterdam) bij wie alle inlichtingen te verkrijgen zijn evenals bij mej. Rie Hoogenberg, Graaf Flo- risstraat 124, Rotterdam. Het N.C.B.V. heeft in allerlei demonstra ties o.a. in het afgeloopen zomerseizoen tijdens de Olympische Spelen in het stadion te Ber lijn en op het Wereldcongres voor „Ontspan ning in den Vrijen Tijd" te Hamburg, Miinchen en Neurenberg met groot succes deze dansen gedemonstreerd, gelijk dit in 1935 geschiedde op de Wereldtentoonstelling te Brussel. In 1937 zal het N.C.B.V. Nederland ver tegenwoordigen op de Exposition Internatio nale de Paris. Ten nadeele van C. B., wonende Tweede Schansstraat, is een actetasch gestolen met zes honderd liedjes, welke tasch hij een oogen- blik had neergelegd op een raamkozijn in de Rochussenstraat. Ambtenaar van Maatschappelijk Hulp betoon geslagen. De zaken van den 24-jarigen J. F. W., een bananenhandelaar hier ter stede, gingen het laatste half jaar erg slecht en daarom ont ving hij sinds eenigen tijd steun van Maat schappelijk Hulpbetoon. Af en toe echter wist W. nog wel eens een zaakje te doen in ba nanen, hetgeen echter niet mocht, daar de man hierdoor dubbel inkomen genoot. De controleur van den dienst van Maatsch. Hulpbetoon J. H. N., had dit bemerkt en er rapport van opgemaakt met het gevolg, dat W. als strafmaatregel enkele weken geen steun kreeg. De man heeft zich daarover zeer boos gemaakt en toen hij gisteren toe vallig den controleur tegenkwam gaf hij hem uit wraak een slag in het gezicht. Dit op treden werd door een agent gezien, die W. arresteerde en overbracht naar het bureau aan de Meermansstraat, waar de man is in gesloten. Het winterprogram van de afdeeling Rot terdam van het Algemeen Nederlandsch Ver bond werd gisteravond geopend met een lezing van den directeur van het Museum Boymans, den heer D. Hannema, over „Jeroen Bosch en zijn tijd". De afdelingsvoorzitter, prof. dr. Z. W. Sneller, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de groeiende belangstelling waarin het Verbond zich mag verheugen. Ook voor deze lezing was de interesse dermate groot, dat ze de volgende week zal worden herhaald. Vervolgens kwam de heer Hannema aan het woord, die eerst een algemeene inleiding hield over den persoon en het werk van den grooten Bosschenaar, wiens werk door zijn tijdgenoo- ten reeds zoo werd gewaardeerd, dat hij be langrijke opdrachten van het buitenland ont ving en bij de vermelding van zijn dood :n de lijst van de Bossche Broederschap de Lieve Vrouw de annotatie werd gemaakt van „insignis pictor", (is vermaard schilder). Na een algemeene karakteristiek van Jeroen Bosch' werk volgde de projectie van de meest bekende werken van den grooten meester. Na afloop brachten de aanwezigen een be zoek aan de tentoonstelling. Het s.s. „Volendam" van de Holland Amerika Lijn kwam gisteravond van New York te Rotterdam aan met 26 kajuitspassa giers, 15 passagiers toeristenklasse en 20 pas sagiers derde klasse. Zaterdagavond vond wederom een buiten gewone vergadering plaats, waarin het com- petitievoorstel N. D. B., hetwelk een belang rijke kostenbesparing bracht en tevens het landelijk verband in stand hield, het voor naamste agenda punt vormde. Het bestuur van den R. D. B. handhaafde zijn eigen voorstel, beoogende spelen in dis- trictsverband. Hoewel kwam vast te staan, dat het hoofdbestuur de competitie regelt en dat door aaneming van het voorstel R. D. B. Rotterdam zich in feite losmaakt van den bond, wees de voorzitter, de heer J. J. de Bruyn er op, dat een en ander het gevolg was van onmacht en geen onwil. Hoewel de competitie N. D. B. door ingrijpen van bonds- bestuur reeds op zuiniger voet gespeeld zal worden bleek ter vergadering, dat men een nog verder gaande verlaging eischte. Het voorstel om buiten den bond de competitie te doen houden werd met 297 tegen 176 stem men aangenomen. Naar verluidt zal deze competitie niet worden erkend. De bondscompetitie, welke 8 October zal aanvangen voor de hoofdklasse zal een zeer geringe wijziging ondergaan, aangezien o.a. Constant, Rotterdam, Dor drecht, Semper Avanti daarin zullen uit komen. Het Westen valt dus af. Wat de ver dere consequenties van dit zich afzijdig hou den zullen zijn is nog niet aan te geven. Te beginnen met 1 October a.s. zullen van wege de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, even als vorige jaren, wederom avondcursussen worden gegeven, n.l. de algemeene tweejarige cursus voor beginners en voor volwassenen een cursus Bloemisterij. Aanmelding spoedig bij het Hoofd der Cur sussen, den heer A. C. van der Vliet, Heem raadsplein 15 b te Rotterdam. Tel. 33561. Door het Kantongerecht werden veroordeeld J. C. B., monteur te Rotterdam, omdat hy op 9 Juli 1936 met zijn auto op den Mathenes- serdijk plotseling met vrij groote snelheid ach teruit heeft gereden, zonder zich voldoende te hebben overtuigd of zulks zonder gevaar voor het verkeer kon geschieden, met het gevolg dat hij een kinderwagen waarmee een vrouw aldaar dien rijweg overstak aanraakte, tot een geldboete van 30subs. 12 dagen hechtenis; N. L. W., meubelmaker te Voorburg, omdat hij op 11 Juni j.l. met zjjn auto op de Rochus senstraat niet den doorgang heeft vrij gelaten aan een van rechts van den Nieuwen Binnen weg komende auto tot een geldboete van 30 subs. 12 dagen hechtenis; A. v. Dr., chauffeur te Hillegersberg, omdat hij op 5 Juni j.l. met zyn auto op den 's Gra- vendijkwal niet den voorrang heeft vrijgelaten aan een van rechts van den Nieuwen Binnen weg komende auto tot een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis; Gevonden voorwerpen in de week van 11 tot en met 17 September 1936, omtrent welke inlich tingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal BureauSleutels, Portemon- naies, R.B.-merken, Handschoenen, Grijze da- mestasch, Kostel. R.B.-merk t./n. C. J. Hagen, Kinder- dames- en actetasschen, Vulpotlood Vulpen, Bruin schoentje, Kindermuts, Cape, Jongensjasje, Dameshoed, Klomp en pantoffel, Fantasie armband, Monsterboeken, Lantaarn, ceintuurs, Pakje waschgoed, Kinderwagenzeil tje, Zwarte regenjas, Koperen gladde ring, Pull over, Pakje stroohoeden, Doos ijzeren hoeken, Autodeurknop, Schroefdop van auto, Zwarte portefeuille, Fietstasch met 2 boeken, Verm. zilv. damespolshorloge, Gummi- zakje met da mesondergoed, Autoslinger, Rijwieltaschje, Hon denhalsband, Wegenklasse-bord, Groen loden regenjas, 2 witte doeken, Bruine jongensjas, Doublé medaillon met kinderfoto's, 2 pakjes foto's, Rozenkrans in étui en roode portemon- naie, Zwarte gummi kinderregenjas, Zeildoeken- taschje, Halsdoek met broche, Zilv. medaillon „M. de Groot", Kinderdeken, Parapluies, Bruine en blauwe dameshoed. Aan de bureau: Bergsingel, zak vischgerei, Oostervantstraat, Groen wit groene vlag. Bij de vinders: R.B.-merk, Oostdijk, Mathe- nesserweg 136; Damesporlshorloge, E. Leenmg, Staionsweg 85c (in Den Haag gevonden), Bus 10 L. benzine, Heetwinkel, Burg. Meineszplein 9 a, R.B.-merk, de Waard, Virulyplein 22b; Kos- telooze R.B.-merk, G. v. Noordenne, Bajonet straat 13 (in den Haag gevonden), R.B.-merk in étui, Van Zanten, Strevelsweg 182, Kop. medail lon met meisjesfoto, Thijsen, 2e Diergaardestr. 38b, Zwarte heerenportem. met. inh., C. Schulp, Vredehofstr. 6a; Gladde gouden heerenring, T. v. Tongerloo, Lange Geer 44, Actetasch met brood, G. Woutman, K. Dreef 32, Blauwe glacé dameshandschoen, W. Ollefers, Wilgeweerd 16, Ketting met 2 sleutels, M. Wolde, Schalkburger straat 49, Bril, J. de Gist, Beverstraat 165, Kos tel. R.B.-merk in étui, B. Z. v. Ooijen, 3e Car- nissestr. 16, Kinderschoentje, J. Kanselier, Twee- boschstr. 41, Gladde goudenring A. V. H„ K. Kroon, Rysoordstr. 30, Autoped „Hauser", J. Swaal, Borselaarsstraat 37, 6-kantig doublé pols horloge, P. Kluit, Maarland 88, 2 gordijnen en snuisterijen, H. Bijleveld, Hilledijk 139, Blauwe autoped op luchtbanden, A. Valtes, Millinxstr. 155, R.MB.-merk in étui, T. Zonneveld, Hoog vlietstraat 48, R. B.-merk met veer, K. Harkema, Zwijndrechtschestr. 40, Oorbel met groene steen tjes, M. de Reus, Weimansweg 103, Blauwe autoped, A. Tamel, Slaghekstraat 124, Zaag en knijptang, A. Bredius, Bindstr. 16, Damestasch inh. sleutel, M. Klaris, Strevelsweg 49, Zak gonjezakken, „Vooruitgang", Gr. Hilledijk 175, 1 pr. zijden dameskousen, M. C. Tol, Wolph.— bocht 296b 1 br. dekzeil 6x6, H. Kranenburg, Schulpweg 10, R.B.-merk in étui, W. de Bruijn, Grondheerendijk 55, Bruine portem. 20 cent, J. Slotboom, Sluisjesdijk 29, R.B.-merk in étui, D. Noordzij, Schulpweg 42b,R.B.-merk „N.D.", R. v. d. St. Maartensdijk, Zuidhoek 118a, Bankbiljet, M. Duits, Hoogstr. 229, Stukje leder, spijkers enz., W. Bode, Wlllemstraat 3, Blauwe cein tuur, J. Mudde, Persoonhaven 72, Grijze gummi mantel, A. D. Verhoek, Dordschelaan 121a, Kof fertje inh. schoentjes, J. Anthmesen, Jan Kobell- straat 35b, Zilv. vulpotlood 3-5-'31, Mensch, Wes tersingel 84, Zilv. damespolshorloge, M. Jan- knegt, Korenaarstr. 46, Kop. broche met steen tjes, M. Janknegt, Korenaarstr. 46, R.B.-merk, H. J. Louwers, Spanjaardstr. 36b, R.B.-merk in étui, W. Berkel, Ros. Manszstr. 3, R.B.-merk, W. Kleur, v. d. Palmstraat 1, Ring 9 sleutels In étui, H. v Buren, Busken Huetstraat 43, Blau we ondermouw, H. Janssen, Wallisweg 2a, Tasch rijwielgereedschap, M. Kleehorst, Rubens- str. 44b; R.B.-merk, L. Bezemer, Watergeusstr. 79b, Bruine dameshandschoen, S. v. Waterreus, J. v. Geelstraat 67a, Halskettinkje met penning, A. den Ouden, Schans 125a, Roodbruine heeren portem. met Inh., H. Sumeijer-Toscani v. Citters- straat 35, Doublé polshorloge, J. Cameraad, Tol- lensstr. 41, 1 paar zwarte gummiwaterlaarzen, A. Hofland, Woelwijkstr. 92b, Autoped op lucht banden, A. J. v. Dijk, Nootdorpstraat 19, Bruin zwarte damestasch, J. de Vries, Pasteurstr. 302, Den Haag, Zwarte portefeuille inh. briefkaart, T. v. d. Kroef, Noordmolenstr. 45/4, Gouden damessierspeld, N. v. d. Ende, Rodenrijschelaan 10a, 3 sleutels o.a. 22993, A. v. d. Velde, Sneile- manstr. 69, Pakje inh. corset, hemd enz. J. Weerme(jer, Coloniastr. 20a; Roodgeverfde cano, J. H. Banis, Zwaanshals 117b, Kostel. R.B.-merk in étui, M. de Boom, Goudsche Rijweg 184, Pajhe oud kindergoed, J. Koevermans, J, Fransstraat 42, Gekleurde vulpen, G. Bernis, IJsclubstr. 34, Doublé hanger met foto vrouw, J. Tilman, Ru- broekstr. 59, Zilv. halsketting met hanger, G. Bakx, Pr. Frederikplein 10, Bril met hoornen montuur, J. de Neef, Persoonsdam 4a, Kostel. R.B.-merk, H. Blanke, L. Rottekade 67b, For- temonnaie met ritssluiting en inh., Stationschef D. Delftschepoort. Gisteren herdacht de heer A. F. M. Stoop man, chef der afdeeling Gebouwen van de Rotterdamsche Droogdok-Mij. den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst van deze maat schappij kwam. De jubilaris met zijn echtgenoote werden van hun woning op het tuindorp Heyplaat per auto afgehaald en in Hotel Welmar door de directie en de afdeelingschefs van de R. D. M. ontvangen en gecomplimenteerd. Tijdens een aldaar door de directie geof freerde lunch, waaraan ook deelnam de heer S. de Clercq, architect te Den Haag, volgens wiens ontwerp verschillende gebouwen op het tuindorp Heyplaat zijn gesticht, werd hel woord gevoerd door den heer D. C. Endert Jr., directeur van de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij, die in welgekozen woorden de langjarige samenwerking met den heer Stoop man herdacht en daarbij hèt bij de R. D. M. gebruikelijke geschenk (gouden horloge met ketting) aan den jubilaris overhandigde. Vet- der werd hem door den heer J. H. v. d. Berg, chef der afdeeling Reparatie, namens direc teuren en afdeelingchefs een theeservies met inscriptie aangeboden. De heer De Clercq herinnerde o.a. aan de collegiale samenwerking met den heer Stoop man, in het bijzonder tijdens den bouw van de R. K. kerk. Des namiddags had ten huize van den jubi laris een geanimeerde receptie plaats. De harmonievereenlging „Dockyard", brand- weervereeniging „Hulp bij brandgevaar" en sportvereeniging „R. D. M.", in welke vereeni- gingen de' jubilaris bestuursfuncties vervult, gaven door het brengen van een serenade en zenden van deputaties blijk van medeleven, terwijl namens eenige leden van het personeel van de R. D. M. een stoffelijk bewijs van belangstelling werd gegeven. Dezer dagen werd een arts hier ter stede opgebeld, door iemand die zich steward noem de bij een bekende stoomboot-maatschappij. De man deed een zeer aantrekkelijk verhaal en zeide o.m. dat hij en de scheepskok erin geslaagd waren kostbare Oostersche tapijten mee te brengen, die zij nu voor een zacht prijsje konden verkoopen. De arts voelde wei iets voor een koopje en des avonds kwamen steward en kok op visite en wisten door hun verhalen alles zoo aannemelijk te maken, dat de arts twee echte Perzische tapijten kocht voor 125 gulden. De betaling zou den volgen den dag geschieden. Toen de arts de tapijten nog eens goed be keek, vertrouwde hij het zaakje toch niet erg. Hij liet een deskundige komen en de „echte" Perzische tapijten werden voor „imitatie" uit gemaakt. De politie werd op de hoogte gesteld en toen den volgenden dag steward en kok, die amper weten hoe een schip er uit ziet, laat staan dat ze gevaren hebben, om het geld kwamen, vonden zij behalve den kooper, ook een rechercheur voor zich staan. De politie waarschuwt voor dergelijke trans acties. De mannen zijn de 42-jarige koopman S. B. de G. en den 34-jarigen koopman H. B. van W. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens afwezigheid van de bewoners met be hulp van valsche sleutels ingebroken in een pand aan de Zomerhofstraat. Eenig geld, een aantal gaspenningen plus een winterjas wor den ontvreemd. Het bestuur der Rotterdamsche Vrouwelijke Studenten-Vereeniging heeft zich voor de tweede helft van het bestuursjaar als volgt samengesteld: mej. A. W. Kujjper, praeses; mej. J. F. Hardeman, ab-actls; mej. S. de Nes, quaestrix. 'De jaarlijksche stedenwedstrijd den Haag Rotterdam is dit jaar, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den Rotterdamschen Kegelbond uitgebreid tot een drietal ontmoe tingen. De stand na de tweede ontmoeting is Rot terdam 19.680 den Haag 19.500, een zeer gering verschil. De eindstrijd op Zondag 11 October a.s. op de banen van „Modem" aan dien Coolsingel 80, belooft dan ook zeer spannend te worden, te meer daar deze op gevlakte banen zal plaats hebben. „De heb vanavond nog al aardig geluk ge had met kaarten, vrouwtje. Jansen heeft zoo veel van me gewonnen, dat hij me het bedrag dat hij mij nog schuldig was terug kan be- talen". In bewaring is gesteld de 24-jarige koop man A. M., wegens verduistering van een rijwiel. De man heeft het rijwiel, dat hij in huurkoop had, onmiddellijk voor een klein bedrag van de hand gedaan. Op 29 September a.s. zal de Z. E. pater A. Verheggen C.s.s.R. zijn 40-jarige professie herdenken in het klooster der Paters Redemp toristen aan den Goudsche Rijweg te Rotter dam. De Katendrechtsche schilder Dolf Henkes zal zijn werk exposeeren in de Studio '32 te Rotterdam van 24 September tot 15 October. Aangiften van 22 September. M BEVALLEN: A. Kool—Kagchelland z' Th„,.j G. H. Hehnv. Essen z. A. Jansen—LVDoeiu Z' 7 Aandewiel—Vermeijd - f^nstein z. v. d. Weel z. J. OssenblokB t,. J. M. Barzilay—v. Eijsden z. w' Nab z. S. Verzijden—v. Herk z- „*th A' RiesmeyerSchwanbeck d. Andersen d. - A. J. Broekhul^n-Schreud M. J. de Reus—V. Vugt d. J- westplate- Koedood z. P. Verslius—da Groot z W M. Chew—de Rover d. A'R^irtfr z t d' M. F. v ïïlerselden Beider z. J. c. Filé den Hartigh z. C. T. v. Gelder—Spujj z. M. L Hendriks—sjerp d. A. Nuis—Qualm d. M. A. G. Kampschreur-Meuwissen z. - M. Leent- vaarVerschoor z. M. C, VerweijenJansen d g. Stutfvers—de Wilt z. OVERLEDENA. C. Sterk wede. v. K. v. Ommen 75 j. C. W. B. v. Dyk vr. v. G. V. Hartree 49 j. J. Broere vr. v. A. Alblas 64 J. D. Stoker ongeh. vr. 17 j. E. v. d. Kwam wede. v. H. A. v. d. Vliet 76 j. B. p, Vielvoye z. 5 d. A. Erhuijs ongeh. vr 40 j A M. Havelaar wede. v. L. J. Slottje 60 j. A. J. Advocaat m. v. C. W. Post 67 j M H. Zijl vr. v. I. L. v. d. Graaf 62 j. J. C. de Man ongeh. vr. 23 j. De feestelijke opening. Onder geweldige belangstelling is gister avond op feestelijke wijze de Hillegersbergsche Zweminrichting „De Overdekte" aan de Wil lem van Hillegaersbergstraat geopend. Inderdaad een evenement voor Hillegers berg. Buiten het bekende seizoenbad „Het Zwarte Plasje" was er hier voor de zwem- lievende bevolking niets. Onder de aanwezigen merkten wij op het voltallig college van B. en W. van Hillegers berg met hunne dames, burgemeester Dhont van Schiebroek en burgemeester Van Meette- len van Bergschenhoek, verschillende raads leden, het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandsche Zwembond, de besturen der Sportvereeniging Hillegersberg en der Red dingsbrigade Hillegersberg-Schiebroek en be halve de beroemde zwemsters Rie Mastenbroek en Willy den Ouden, de niet minder bekende instructrices mevrouw Braun en haar dochter mevr. PhilipsenBraun en mevr. Van Wuijck- huyse. En dat waren nog maar enkele van de bekenden, want ook de heer De Vries, voor zitter van den Kon. Ned. Zwembond en mevr. Triebels-Koens hadden van hun belangstelling blijk gegeven. Te ruim 8 uur werd door den luidspreker stilte verzocht en trad de eerste spreker naar voren. Notaris J. C. S. van Lis, voorzitter van den raad van beheer, verwelkomde alle aanwezigen en dankte, dat men in zoo'n grooten getale was opgekomen. De eerste stappen om tot stichting eener overdekte te geraken, zijn eenige jaren terug ondernomen. De man, die deze stappen deed, was de Hillegersbergenaar J. S. Vermeys. Met taai geduld bleef hy op hetzelfde aanbeeld hameren en tenslotte mocht het hem gelukken verschillende personen voor het plan te inte resseeren. Het ontwerp van het zwembad werd daarna door den heer A. Koster, architect te Haarlem gemaakt. De heer Lengkeek van Hillegersberg stond hem bij de uitvoering der plannen ter zijde. Binnen vijf maanden, nadat de eerste paal geslagen werd, kwam het bouwwerk, hetwelk aan de fa. Visser te Leeuwarden werd gegund, tot stand. Na noesten arbeid kon thans de poort voor het publiek worden geopend. Van alle zijden werd medewerking ondervonden en spr. dankte inzonderheid den wethouder van Plaatselijke Werken, den heer M. C. Siezen. De Overdekte is geheel tot stand gekomen uit het particulier initiatief en daar zijn wij trotsch op. Wat het water voor het bassin be treft, zijn wij van niemand afhankelijk. Dooi een bron, 30 M. onder de oppervlakte krijgen wij zooveel water, dat wy nimmer bang voor storing behoeven te zijn. Daarbij worden by de zuivering de nieuwste snufjes op het gebied der waterreiniging toegepast. Ook de electrici- teit voor kracht en stroom wordt met eigen installaties opgewekt. Elke vyf uur wordt de geheele inhoud van het bassin volledig ge reinigd en deze reiniging wordt den geheeleen dag constant doorgevoerd. Hillegersberg heeft thans een zweminrichting gekregen, welke er zijn mag en spr. hoopte dat deze de edele zwemsport ten zeerste zal dienen. Daarom moet ieder de Overdekte zien en dan zwem- Hierna werd het woord gevoerd door notaris D. M. Klyzing, te Haarlem, die dank bracht aan den raad van commissarissen en allen, die samengewerkt hebben deze inrichting tot stand te brengen. De heer Langendijk, ged. commissaris van de Overdekte te Alkmaar, bracht namens deze inrichting de gelukwenschen over en zeide bekend te zijn met de moeilijkheden, die bij een stichting van een Overdekte zich voordien. In Hillegersberg zijn deze glansrijk overwonnen. De heer De Vries, voorzitter van den Kon. Nederl. Zwembond zeide, dat de bond door de opening van dit bad zeer verheugd is. De Kon. Zwembond kan veel propaganda maken voor het zwemmen, maar toch niet overgaan tot den bouw van Overdekten. Spr. wees op de gunstige ligging van Hillegersberg betref fende de watersport. Mevr. TriebeisKoens, eere-lid van den Kon. Zwembond zeide, dat het haar een be hoefte was hier Iets te spreken. Door de opening van dit bad kunnen wij weer zwem mers kweeken. Zij zegt 70 jaar oud te zijn en minstens nog tweemaal per week te zwemmen- Daardoor gevoelt zij zich 50 jaar. Schandelij f noemde zij het van ouders, die hun Kinderen laten kano-varen zonder dat zij kunnCI1 zwem men. De burgemeester, de heer F. S- v\ KemPen, heeft hierna op officieele wijze de mriehting geopend verklaard en verzocht mej. Willy (jen Ouden den eersten sprong in het water te doen. Met een sierlijken sprong doorkliefde zij gelijk tijdig onder daverend apPlaus 'let Water. Hierna werd een alleraardigst program afgewerkt. Allereerst een demonstratie van verschillende zwems,aSen door leden van R. D. Z. en O. D. Z. »ls schoolslag, rugcrawl en vrije slag, (waarbij borstcrawl). Men had hier gelegenheid om de dames Mastenbroek en -Den Ouden, Annie Timmer mans en Bie y^-n Veen, mej. Kerkmeester en Cor Kint te bewonderen. Vooral de aardige demonstraties zooals de draaiende tol enz. vielen zeei in den smaak. Daarna volgde een aardige wedstrijd voor jongens der u. 1. 0 scholen van Hillegersberg in schoolslagzwemmen en vrije slag, waarop de Hillegersbergsche en Schiebroeksche Bri gade tot het Redden van Drenkelingen onder leiding van den heer Mora een aantal grepen in het water demonstreerde. Buitengewoon fraai was het nummer schoonspringen door Willy den Ouden en mej. G. de Hooge, beiden van R. D. Z., de heeren W. Schatens en A. Denneboom van de A. Z. 1870 en de heer B. Wirth, van U. Z. C. Vooral de komische nummers hierbij, eigen improvi saties als „stervende zwaan", Harold Lloyd in „Pas op, val niet" en „De Bakvisch" deden het geweldig. Het programma eindigde met een water- polo-wedstrijd tusschen S. V. H. en R. Z. C., die niet zonder spanning was en eindigde in een gelijk spel, 22. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. Nadat men eenige weken geleden voor de zooveelste maal getracht had in te breken in de Herv. Kerk, schijnen de heeren inbrekers het thans wat verderop te zoeken. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben zij zich in de woning van den heer v. d. S. aan den Noordeindscheweg toegang ver schaft door vanaf een openstaand klein keu kenraampje het groote keukenraam open te krijgen. De geheele benedenverdieping werd aan een onderzoek onderworpen; alle kasten enz. zijn overhoop gehaald; doch er wordt niets vermist; blijkbaar was het alleen om geld te doen. Ze zijn het toen twee huizen verder gaan zoeken bij den heer B. Door een opening te boren in de sponning van het keukenraam, hebben zij dit opengekregen en zijn eveneens op deze manier binnen gekomen. In de keuken vonden zij in een op een stoel liggende pantalon een portemonnaie, waarin pim. zes gulden was. Deze hebben zij meegenomen; verder wordt er niets vermist. Door de politie is een uitgebreid onderzoek ingesteld. B. en W. maken bekend, dat de gebrui kers van panden met stookplaatsen Ingevolge de verordening op bet voorkomen van brand verplicht zyn de schoorsteenen behoorlyk van roet zuiver te houden. Het niet nakomen van deze bepaling is strafbaar gesteld. CONCERT-AVOND In de tent van het Oranjecomité is een bij zonder mooi concert gegeven door de har- monievereeniging Kunst na Arbeid en de man- nenzangvereeniging De Vereenigde Zangers". De uitvoering werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Door de harmonie werd een vijftal nummers ten gehoore gebracht onder leiding van den heer Wist. Daarop volgde het mannkenoor met een viertal num mers onder leiding van den dirigent den heer Kriek. Beide gedeelten waren goed, doch er ging nogal veel verloren door lawaai van het opgeschoten volkje. Het slot werd door beide vereenigingen gezamenlijk afgewerkt. O.m. werd uitgevoerd „ln den Kloostertuin" en „De Negerdroom". Hiervan is ten volle genoten daar er toen bijzondere stilte heerschte. BUURTVEREENIGINGEN Het belooft aanpakken te worden in onze gemeente bij het a.s. huwelijk van onze Prinses. In alle wijken van de stad worden vereenigingen opgericht. Zoo kregen wy nu weer bericht van de Fenacoliuslaan met de daarop uitloopende straten. Verder weten wij, dat buiten den Noordvliet ook de Veerstraat, Kon. Wilhelminalaan, Lijnstraat, Burg. de Jongkade met alle zijstraten en de gezamen lijke bewoners van den Kapelpolder bezig zijn met stichtingsplannen. De Raad dezer gemeente zal op Donder dag 1 October a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. HANDELSREGISTER. Opgericht is de N.V. Bouw- en Handels maatschappij „Bodyk', alhier. Oprichters zijn de heeren Sikke Dykstra, bouwkundige te Sassenheim en Christiaan van Roon, kantoor bediende te Vlaardingen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 10.0°°- binnengekomen. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Colvill0" om 2500 ton kolen te laden. De burgemeester van VlaarcL Ambacht heeft voor de windhondenrenae» op Zater- dag-rniddag 26 September a.s. een verguld zil veren medaille beschikbaar gesteld. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 7.49%, Berlijn 59.35, Parijs 9,73, België 24,97Zwitserland 48,12, Amerika 1.47 13/16, Oostenrijk Denemarken 33.48V-, Zweden 38,65. Noorwegen 37.67. Gisteravond hield de afdeeling Overschie van de R. K. Staatspartij haar eerste verga dering onder het nieuwe bestuur. De verga dering was vry goed bezet. In zijn openings woord gaf de voorzitter, de heer Bottemanne, een kort overzicht van de huidige wereldsi tuatie en vond daarin aanleiding met grooten nadruk te wijzen op de gevaren, die ook in ons land dreigen en vroeg de medewerking van alle leden om het bestuur der afdeeling te helpen in de moeilijke werkzaamheden die te wachten staan. Hij deelde de samenstelling van 't nieuwe bestuur mede .De functies zijn als volgt ver deeld: Voorzitter de heer Bottemanne; vice- voorzitter de heer Bijvoet; le secret, mevr. Vink-Vink; 2e secret, de heer V. d. Zon; le penningmeester de heer v. Hoogen; 2e pen ningmeester de heer Spruit; commissaris de heer Jacobs. De voorzitter deelde mede, dat in de eerst volgend0 dagen overgegaan zal worden tot de oprichting van een propaganda-club en van een kern. Hij vroeg degenen ,die daarvoor iets voelen ,zich bij het bestuur op te geven. Met vreugde constateerde spr. dat de achteruitgang in het ledental tot staan is gekomen en dat wederom een kleine toeneming van leden te constateeren valt. In de eerstvolgende weken zal de ledenwerving met kracht ter hand wor den genomen. Het nieuwe reglement werd in overeen stemming gebracht met het concept, opge maakt door het Kringbestuur „Dordt", en al dus vastgesteld. Tot afgevaardigden naar de Kring-verga deringen werden benoemd de heeren Botte manne en A. Hegge, en als hun plaatsver vangers de heeren Bijvoet en Frederiks. Tot slot hield de Zeeererw. Heer Pastoor janus een opwekkende rede over katholieke bewustwording. Zijn krachtig woord vond by de vergadering warme instemming, getuige het hartelijk applaus. Nadat enkele vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter de geanimeerde vergade ring -Na afloop kwamen enkele leden zich op geven als lid van de propaganda-club, zoodat deze weldra geformeerd kan worden en arbeid zal aanvangMh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2