EEN ZWENKING TE GENEVE. ERNSTIG INCIDENT •IN SHANGHAI. SS Beroep op het Haagsche Hof afgewimpeld. I Spoorweg-ongeluk bij DE FRAASCHE FRAAC- Lourdes. DE STRIJD OM HET Wolde Mariam onder werpt zich. fransche arbeiders DONDERDAG 24 SEPTEMBER Ï93B Voorstel om Abessyniërs toe te laten. Japansche matrozen door Chineezen beschoten. ALCAZAR. Volgens Fabra zouden de volks fronters de resten van den burcht thans hebben bezet. FRANSCH BISSCHOP BEZOEKT BILBAO. Italië's souvereiniteit over Ethiopië door hem erkend. BELGISCHE BOERENBOND. Abessijnsche legatie te Parijs blijft den negus trouw LEGERMANOEUVRES IN RUSLAND. Wederom oefeningen met „lucht-infanterie". ONDER ROODEN DWANG. De moeilijke strijd van de christelijke vakbonden. Volgens de eerste berichten zouden er 14 dooden en 30 gewonden zijn. Devaluatie voor de deur. NA DE DE RAMP VAN „POURQUOI-PAS" herstelien Romi€r want boven BESLAG „ILLU STRAZIONE ITALIANA" ZWEEDSCH KABINETS FORMATEUR. Wegens anti-Duitsch artikel ONTPLOFFING BIJ PROEVEN MET HERTSCHE GOLVEN. NIEUWE BERGSTORTINGEN IN DE NORDFJORD. De assemblee keurt dit goed. GENÈVE, 23 September- (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Een nieuwe verrassing is vanavond uit Genève te melden. De commissie voor de geloofsbrieven heeft 't denkbeeld, om het advieB van het Haagsche internationale gerechtshof in te win nen over de geldigheid van de Abessy- nische geloofsbrieven, heelemaal laten varen en aan de volkenbondsvergade ring voorgesteld, om de Abessynische delegatie tot de zeventiende volken bondsvergadering toe te laten, geheel op gelijken voet met alle andere delegaties. De verrassende zwenking van de commissie voor de geloofsbrieven, die nog vanochtend aan haar voorstel, om ngRr Den Haag te gaan, scheen vast te houden is in den namiddag door Politis en een paar andere leden van de commissie veroorzaakt Dezen hadden ge hoopt, dat de Abessyniërs in afwachting van het Haagsche advies, van deelneming aan de volkenbondsvergadering zouden worden uit gesloten en bovendien dat de Italianen dan toch nog bereid zouden zijn, naar Genève te komen. Noch voor het een noch voor het ander bleek echter vanmiddag een redelijke kans te bestaan en daarom had ook de gang naar Den Haag voor deze leden zijn aantrek kelijkheid verloren. Daar z(j geen afwijzing van de geloofsbrie ven zonder meer durfden voorstellen en daar bovendien Blum van Parijs uit onder den in vloed van de Pransche linksche pers druk op de Pransche delegatie uitoefende, om den tegenstand tegen de Abessynische geloofsbrie ven te laten varen, zagen dus de voorstanders van de onmiddellijke toelating van de Abes- syniërs, onder wie vooral Litwinoff te noemen ls, hun kans schoon en weldra was, tot eigen lijk ieders verrassing, eenstemmigheid in de commissie voor de geloofsbrieven verkregen over de goedkeuring van de Abessynische ge loofsbrieven, zonder dat het oordeel van het Haagsche hof zou worden ingeroepen. De verraste volkenbondsvergadering kwam vanavond om half acht bijeen, om kennis te commissie nemen van het rapport van de voor de geloofsbrieven Politis las als rapporteur van de commissie het rapport voor. Over de bezetting van Abes- synië door Italiaansche troepen en over de vraag, of Abessynië met het oog hierop nog wel als een zelfstandige staat te beschouwen is wordt in het rapport met geen enkel woord gerept. De eenige kwestie, die de commissie volgens het rapport heeft bezig gehouden, was deze, of de negus nog wel voldoende regeeringsmacht bezit, om geloofsbrieven naar de volkenbonds vergadering te kunnen zenden. Het rapport wijst er op, dat de negus zich thans in het buitenland bevindt, dat de regeering niet meer in de hoofdstad aanwezig is en dat volgens enkele documenten een nieuwe regeering zich in een ander deel van het land bevindt. Over den aard en den omvang van de macht van die andere regeering, evenals over de waarde van de banden, die tusschen haar en den negus bestaan, schijnt geen zekerheid te bestaan. Eveneens over de vraag, of het staatshoofd, van wien de geloofsbrieven af komstig zijn, nog een voldoende werkelijke uitoefening van zijn wettelijken titel heeft, om deze geloofsbrieven volkomen regelmatig te maken. Intusschen stelde niemand voor, deze vraag negatief te beantwoorden en ofschoon ander zijds bij alle leden twijfel had bestaan over de regelmatigheid van de volmachten, meent de commissie, dat twijfel moet strekken ten gunstb van hem, op wien de twijfel drukt en dat de volkenbondsvergadering de geloofsbrie ven moet goedkeuren. Het rapport verklaart tenslotte, dat de goedkeuring van de Abessynische geloofsbrie ven alleen geldig zal zijn Voor de tegenwoor dige zeventiende volkenbondsvergadering. In dezen geest stelde de commissie eenstemmig voor, den Abessyniërs toe te staan, aan de werkzaamheden van deze vergadering deel te nemen. De gedelegeerden van Hongarije, Oostenrijk en Albanië verlangden hoofdelijke stemming over het voorstel van de commissie. Motta (Zwitserland) achtte het verstandig, dat de commissie had afgezien van het inwin nen van het advies van het Haagsche hof. Des niettemin zou de Zwitsersche delegatie zich van stemming onthouden. Bij de stemming werden de geloofsbrieven van de Abessyniërs goedgekeurd met 39 tegen 4 stemmen en zes onthoudingen. De tegen stemmers waren Albanië, Ecuador, Oostenrijk en Hongarije. Van stemming onthielden zich Bulgarije, Panama, Portugal, Siam, Venezuela en Zwitserland. Bovendien gaven Afghanistan, Bolivia en Chili heelemaal geen antwoord, toen de naam van hun land werd afgeroepen. In Oostende wist de Belgische douane beslag te leggen op een lading wapens, welke per schip vermoedelijk naar Spanje voor de volksfronters, verzonden zou worden. De wapens worden uit het schip geladen. TOKIO ZEER ONTSTEMD. SHANGHAI, 23 September. (R O.) In de Hongkew-wijk alhier heeft gisteravond omstreeks acht uur een zeer ernstig incident plaats gehad, dat de spanning tusschen China en Japan tot het uiterste dreigt op te voeren. Op genoemd tijdstip wanddlden drie matrozen van de Japansche oorlogs marine op den Woosung Road nahij het Japansche consulaat-generaal in de internationale concessie. Plotseling werden zij door een aantal Chineezen beschoten. Eén van de Japanners werd gedood, terwijl de heide anderen ernstig ge wond werden. In het geheel werden acht schoten gelost. Eén Chinees kon worden gegrepen, doch de anderen slaagden erin te ontkomen- Een Japansch landingsdetachement bezette snel de omgeving van de plaats waar de mifsêplSesa werd, 0.». Hamms Roaa. North Haining Road en Woosung Road. Het bestuur van de internationale nederzet ting heeft intusschen een comP S® als_ van het vrijwilligerscorps &emob van mede de bijzondere politie. Pantserw g de Japanners rollen door de straten en stelling rond de geheele Hongkew-wijk. wa vele Japanners wonen. e JaPaD8che reservisten, die fai ShBUê lfil wonen, zijn gemobiliseerd en men verwacht, dat Donderdag nieuwe afdeelingen mariniers uit Japan zullen aankomen In Tokio werd het incident door extrabladen bekend gemaakt. In politieke kringen aldaar vreest men, dat de regeertng door deze kwestie genoodzaakt zal worden, maatregelen te ne men, waarvan het einde voor beide landen nog niet te overzien zal zijn. Algemeen is men in de Japansche hoofd stad zeer opgewonden over het geval en men is van meening, dat hier sprake is van een bewusten overval op Japansche landingstroe pen. Nader wordt uit Tokio vernomen, dat de minister van marine niet zal deelnemen aan de manoeuvres, aangezien de toestand zich heeft toegespitst en hij daarom op zijn post moet blijven. Het China-smaldeel van de Japansche vloot ligt gereed, om by verdere verscherping van de situatie onmiddellijk in te grijpen. KOPENHAGEN, 23 September. (R.O.) Na de verkiezingen tot voorziening in de vaca tures van de helft van het aantal leden van het Landsting (eerste kamer) die heden plaats hadden, hebben de regeeringspartijen socia listen en radicalen een meerderheid ver kregen van één stem. TOLEDO, 23 September. (UN. PRESS). Hedenmorgen om negen uur constateerde onze correspondent Yindrich, dat zich de cadetten in het Alcazar nog steeds met denzelfden moed verdedigden. De batterijen van de volksfronttroepen zwegen ap dat tijdstip, doch wel werden hand granaten door de belegeraars in het oostelijk deel van het slot in de mitrailleursnesten ge slingerd. De cadetten beantwoordden deze manoeuvres, met een hevig vuur. Om elf uur waren ook elders in Toledo geen gevechtshandelingen meer waar te nemen. Alleen bombardementsvliegtuigen opereerden in de richting van Maqueda. Intusschen verspreidt het Spaansche tele- graafagentschap Fabra een bericht, volgens hetwelk vier honderd man volksfronttroepen vandaag een nieuwen aanval op het Alcazar hebben gedaan en vroeg in dén middag er in geslaagd zouden zijn, de nationalisten, die zich in de eetzaal en keukens verschanst hadden, tot weerloosheid te brengen. De minister-pre sident zou zich zelfs naar Toledo hébben be geven, om den volksfronters geluk te wen- schsii Het Fabra-bericht dient evenwel met alle voorbehoud te worden opgenomen. Van de andere fronten in Spanje valt niet veel nieuws te melden. Uit San Sebastian wordt vernomen, dat volgens mededeelingen van vluchtelingen, die aldaar uit Bilbao zijn aangekomen, de oneenigheid tusschen de ver dedigers van deze stad steeds scherpere vor men aanneemt, naarmate het uur, waarop het door Mola gestelde ultimatum afloopt, na dert. De Basken zouden nog de overhand in de stad hebben, doch het zou voor hen met het uur moeilijker worden, om de anarchistische elementen van plundering en brandstichting af te houden. De Basken houden nog de voornaamste ge bouwen bezet en hebben in velc hu.zen mi_ trailleurs in stelling gebracht, niet tegen de naderende nationalisten doch tegen de anar chisten. mr RAO 23 September (R.o.) z. h. Exc. Tvrcthieu bisschop van Dax (Frankrijk) Mgr. Mathieu, Bübao begever]i om heeft zich naar bezoek te b S ontvangen door Delator De bisschop Baskische separatisten, die afgevaardigde oodZakelijke vergunning den kerkvorst- Baskische mill, verleende. Vjjf-en-tw dle door d£ ciens begeleidden den P rd begroet bevolking van Bilbao eerbiedig w PARIJS, 23 September. (R.O.) De Abessynische gezant te Parijs, Wolde Mariam, heeft zich hedenmid dag naar de Italiaansche ambassade begeven en daar in het hijzijn van ambassadeur Vittorio Cerruti, de Ita liaansche marine- en militaire attachés en vertegenwoordigers van de pears, op plechtige wijze zijn onderwerping aan den koning van Italië aange boden. Wolde Mariam sprak daarbij de vol gende eedsformule uit: „Ik verklaar, uit vrijen wil de souvereiniteit van Z. M. den Koning van Italië en keizer van Ethiopië, Victor Emanuel III. te aan vaarden en mij geheel en loyaal te onderwer pen aan de wetten en bepalingen, die de ver heven souverein voor zijn rijk zal uitvaardi gen. Ik verklaar plechtig noch in Ethiopië noch buiten Ethiopië eenig ander gezag meer te erkennen dan dat, benoemd en aangesteld voor de Ethiopische staatsburgers door den wettig regeerenden souverein, Victor Emanuel III, koning van Italië en keizer van Ethiopië." Nadat de Ethiopiër dezen, eèd had afgelegd, hield ambassadeur Cerruti een toespraak, waarin h(j o.m. zeide, dat Wolde Mariam, door zich te onderwerpen, toont, dat hij zich juist rekenschap geeft van de gebeurtenissen in Ethiopië, en waarin de ambassadeur verder wees op de beschavingstaak van Italië. Den fascistischen groet, waarmede Cerruti zqn toespraak besloot, beantwoordde Wolde Mariam op gelijke wijze. Na afloop van de plechtigheid overhandigde de vroegere Ethiopische gezant aan de pers een nota, waarin het volgende verklaard wordt: „Wolde Mariam, gezant van Ethiopië te Parijs, deelt den Ethiopischen onderdanen, die in Frankrijk verblijven, mede, dat hij den 19den Septerffber zijn functies heeft neerge legd. Op dien datum toch eindigde het jaar, waarvoor hij de taak aanvaardde, die zijn re geering hem toevertrouwde." BRUSSEL, 23 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Het doorluchtig epis copaat van België heeft ter vervanging van mgr. Luitgarens als algemeen adviseur van den Belgischen Boerenbond te Leuven benoemd mgr. dr. Cruysberghs, vice-rector van de Ka tholieke hoogeschool van Leuven. PARIJS, 24 September. De Abessijnsche le gatie deelt het volgende mede: „Wij hebben vernomen, dat de vroegere ge zant, Wolde Mariam zijn onderwerping aan Italië is gaan aanbieden. Indien dit bericht juist is, wenschen wij niet, dat daaromtrent misverstand bestaat. De eerste secretaris en het geheele personeel van de Abessijnsche le gatie te Parijs verklaren, dat zij het initiatief van den oud-minister met beslistheid afkeu ren, dat zij nooit van diens stappen op de hoogte zijn geweest en dat hij, indien hij wer kelijk zijn onderwerping heeft aangeboden, dit slechts voor zich persoonlijk heeft kunnen doen". Uit Genéve wordt gemeld, dat Italianen gis terenavond veel ophef hebben gemaakt van de onderwerping van Wolde Mariam, die Abessijnsch gedelegeerde bij den volkenbond was, alvorens aan het Abessijnsche front ten strijde te trekken. In volkenbondskringen heeft het gebeurde niet meer dan nieuwsgierigheid gewekt, ter wijl de Abessijnsche delegatie geneigd was het gebaar van Wolde Mariam te beschouwen als een verachtelijke afvalligheid, waarom trent zij niets verder wilde zeggen. MOSKOU, 23 September (D.N.B.) Bij ma noeuvres in de omgeving van Moskou werden in tegenwoordigheid van Molotof, na Stalin de hoogste autoriteit in sovjet-Rusland en den volkscommissaris voor defensie, Worosjilof, wederom oefeningen gehouden met het lan den van troepen vanuit vliegtuigen in den rug van den vijand. Tijdens de gevechtsoefeningen daalden 220 parachutespringers omlaag, later gevolgd door 3000 man „lucht-infanterie". Molotof toonde zich zeer tevreden. De eer ste politieke commissaris van het roode leger, Gamarnik, is te Chabarovsk aangekomen om de manoeuvres van het roode leger in het Verre Oosten bij te wonen. Vermoedelijk moet hij ook een onderzoek instellen naar de politieke gezindheid van het leger van Bluecher. (Van onzen correspondent). TARBES, 23 September. (R-O.) Vanmiddag te 2 uur zijn op kor ten afstand van Lourdes twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Men heeft reeds veertien lijken geborgen. De botsing geschiedde op 100 mrter afstand van den tweeden overweg bij het station Ossun, 4 Kilometer van Lourdes. Een omnibus-trein, om 13 u. 45 uit Lour des vertrokken, „telescopeerde" den expres BordeauxLourdes, die via Dax rijdt. In totaal zouden er dertig gewonden zijn. Twintig hunner zijn naar de ziekenhuizen van Lourdes overgebracht. Het verkeer is geheel gestremd. PARIJS, 23 September. Wij hebben reeds meermalen melding ge maakt van de moeilijkheden, waaraan de by de „Conféderation frangaise des travailleurs chrétiens", aangesloten vakvereenigingen bloot staan, wegens de worgingsmethoden der roode vakvereenigingen. Zelfs in de vakken, waarin de „Christelijke Vakvereenigingen" zeer overwegend het sterkst zijn, worden zij door de revolutionnaire C. G. T. buiten alle on derhandelingen en contracten gedrongen en meestal met behulp der officieele scheidsrech ters. Zulks ondanks het feit dat de kamer het bestaan dir vakvereenigingen heeft erkend en de internationale overeenkomsten, onder de auspiciën van het Internationaal Arbeids bureau van Genève gesloten, willen dat de overheid ook met die vakvereenigingen zal rekening houden. Het bestuur van de „C. F. T. C." heeft op nieuw te Parijs vergaderd om tegen dien toe stand te protesteeren. Het heeft voor de zoo- veelste maal geconstateerd, dat de jongste sociale maatregelen, wettelijk vastgelegd in de eerste zittingsperiode der nieuwe kamer, zon der uitzondering programpunten waren, niet van het volksfront alleen, maar ook van het sociaal program der C. F. T. C. die voor de verwezenlijking daarvan heeft geijverd lang vóórdat aan een volksfront werd gedacht en zette de meeste der bij de C. G. T. aangesloten vakbonden bestonden. Evenwei heeft de Katholieke vakcentrale zich nog eens zeer duidelijk moeten uitspreken tegen de pogingen, die door de roode vakbon den worden ondernomen om tot collectivisme te komen. Zij vraagt erkenning van het wettig gezag, eerbiediging van den eigendom. De leiding der Katholieke vakbonden ver oordeelt opnieuw alle bezetting van werk plaatsen bij stakingen en evenzeer de pogin gen, door de gesalarieerden gedaan om zich van de fabrieken, of althans de exploitatie daarvan, meester te maken. Ook komt zij op tegen de afdwalingen der syndicaten, die zich op politiek toeleggen en het is duidelijk, dat de leiding hierbij vooral het oog heeft op de revolutionnaire propagan da, binnen de syndicaten ondernomen. Een krachtig protest is geuit tegen de aan slagen op de vrijheid der syndicaten, waarbij de arbeiders gedwongen worden, zich bij de revolutionnaire vakbeweging aan te sluiten. De C. G. T., die wel weet, dat zij de regee ring in den rug heeft en ook de overheidsper sonen, die zich met de arbeidsgeschillen bezig houden, stoort zich niet aan de protesten der C. F. T. G. en het blijkt weer eens te meer dat de roode vakbonden veel meer de politieke doeleinden nastreven dan de vakbelangen. De uitsluitingspogingen der rooden dragen echter reeds hun vruchten. Een groot deel der arbeiders ,dat niets van den revolutieijver der C. G. T.-syndicalisten moet hebben, begint zich te verzetten tegen de roode pressie. En zoo die dwang ontegenzeggelijk tijdens de nog steeds voortdurende stakingsbeweging de cijfers van het ledental der roode syndicaten aanzienlijk heeft doen stijgen, ook de „vrije syndicaten", anti-revolutionnaire en confes- sionneele, gaan zeer aanziendlijk vooruit, de laatste vooral met nieuwe leden, die zich juist uit verzet tegen het communistische drijven aansluiten. Op het oogenblik gaat ook een belangrijke stroom naar de syndicaten, die door de na tionalistische bewegingen als de voormalige „vuurkruisen" en de „Patriottische jeugd zijn opgericht en de dingen ontwikkelen zich wel zóó, dat het geen verwondering zal kunnen baren, als eerlang in tal van bedrijven de C. G. T. niet meer de bewering zal kunnen volhouden de sterkste vt vereeniging onder haar leiding te hebben. Voor het oogenblik is de toestand echter nog zoo, dat de roode vak bonden zich kunnen veroorloven, ongestraft naar buiten te laten blijken, welke opvatting zij van de vrijheid hebben. LOURDES, 23 September (R.O.) Het spoor wegongeluk werd hierdoor veroorzaakt, dat van den trein Lourdes—Avignon de snelheid door verzwakking van den electrischen stroom werd vertraagd. Bij Ossun liep dientengevolge de omnibus-trein, die van Lourdes kwam en een snelheid had van 60 K.M. per uur, op den expres, die voor hem uitreed. De locomotief van den aanrijdenden trein deed een goederenwagen van den expres derailleeren en liep daarna op een wagon derde klasse, die daarvóór gekoppeld was. Jammerkreten stegen op, terwijl de hulp, die ter plaatse verscheen, reeds spoedig 14 dooden en 30 gewonden kon bergen, welke on middellijk naar de ziekenhuizen van Tarbes en Lourdes vervoerd werden. De prefect van de Boven-Pyreneeën, en an dere civiele autoriteiten, alsmede twee bis schoppen, waarbij die van Tarbes en Lourdes, zijn op de plaats des onheils. Ambulance-materiaal met geoefend perso neel uit Lourdes was spoedig ter plaatse en kon vlug hulp bieden. PARIJS, 23 September. (VAN ONZEN CORRESPONDENT) Omtrent de spoorweg ramp brj Lourdes, die op het oogenblik reeds tal van slachtoffers heeft geëischt, welk aantal door eten ernstigen toestand der gewonden zeker nog zal toenemen, kan nog het volgende worden gemeld: De expres van Lourdes naar Toulouse was 1 uur 45 hedenmiddag op tijd vertrokken, maar bevond zich even buiten Lourdes reeds in moeilijkheden, doordat in de motorafdeeling en den accu-wagen, daarop volgend, zich ver schillende defecten voordeden. De machinist had zijn helpers geïnstrueerd om die defecten te herstellen. De trein reed inmiddels voort, maar met vertraagde vaart. Een eind buiten Lourdes, juist bij de bocht van de halte van Ade, werd de trein ingehaald door een boemeltrein, bestemd voor Tarbes, die om 1 uur 58 had moeten vertrekken, doch om de korte tusschenpoos tusschen de opeen volgende vertrektijden eerst om 2 uur 3 was vertrokken. Door de bocht van Ade was het voor den machinist van den tweeden trein niet mogelijk, den eersten op te merken, zoodat zijn trein door het veilig staand signaal reed, dat zich op korten afstand bevond van den in moeilijk heden verkeerenden trein. De zware locomotief van den boemeltrein liep dientengevolge met een vaart van 60 K.M. op den sneltrein, waarvan de laatste wagon geheel verbrijzeld werd. Door de vaart was de locomotief intusschen op de andere wagens gereden. Door den schok, waarmee de beide zware treinen dooreengerammeld werden, werden tal van wagons vernield, zoodat van stonde af een groote ramp vermoed kon worden. De catastrofe werd spoedig bekend te Lour des, waar Mgr. Gerlier, de bisschop van Tar bes en Lourdes, onmiddellijk de brigade van de brancardiers waarschuwde, alsmede de doc toren, met wie hij zich naar de plaats van de ramp begaf, weldra gevolgd door Mgr. Me rle en den heer Vié, prefect van de Boven- Pyreneeën. Het reddingswerk werd onmiddellijk met groote kracht ter hand genomen en na een uur waren de 14 lijken onder den warhoop van staal en hout uitgehaald. De lijken werden naar het hospitaal Sainte Bernadette te Lourdes overgebracht. Brancar diers en doktoren beijverden zich bjj het overbrengen der gewonden, waarvan er vijf naar het hospitaal te Tarbes werden ver voerd. Eèn hunner, een kind, is stervende. De overige geredden een groot aantal werden overgebracht naar de ziekenhuizen van Lourdes. De machinist van den trein, die den snel trein aanreed, heeft verklaard, dat hij regle mentair gereden heeft en gezien heeft, dat het signaal op veilig stond. Onmiddellijk na het passeeren daarvan be merkte hij den trein voor zich en poogde uit alle macht te remmen. Maar de afstand was te kort. De zware trein schoof verder over de rails en een ont zettende botsing volgde. De machinist heeft bevel gekregen, zich ter beschikking van de justitie te houden. PARIJS, 23 Sepember. (Eigen Tel.) Staat de devaluatie thans onmiddellijk voor de deur? Zelfs in de Parijsche beursknngen schijnt men daarvan overtuigd. De minister van Financiën heeft de inschrijvingen voor de schatkistbons, de feitelijke leening die zooveel langer open is gebleven dan welke andere ook, maar gesloten en het publiek heeft de reden door den minister opgegeven, namelrjk, om de markt geheel voor te behou den aan de gewestelijke leeningen, die zullen geopend worden om de middelen te verkrijgen der groote werken ter bestrijding van de werkloosheid, slechts als een voorwendsel opgevat. Zij heeft even meer dan vier milliard opgebracht en de minister zou al heel spoe dig tevreden moeten zijn als hij dien uitslag als een succes zou opvatten. Trouwens tiet Volksfront beklaagt zich al dat het „kapita lisme" weigerachtig blijft de Volksfrontpioef te steunen. In elk geval blijkt het .vertrou wen" allerminst teruggekeerd. Reynaud maakt van de heerschende stem ming gebruik, om opnieuw de voordeelen der devaluatie te bepleiten en hij is uit Amerika teruggkeerd meer dan ooit overtuigd dat het de devaluatie zal zijn die Frankrijk uit de crisis zal voeren. Dientengevolge vallen de tegenstanders der devaluatie hem weer ge ducht aan. Maar die aanvallen bevatten een zeer verontrustend element en doen aanvoe len dat men de hoop een devaluatie tegen te houden, volkomen heeft opgegeven. De strijd tegen de devaluatie wordt nog voortgezet om alle verantwoordelijkheid daarvoor van zie af te werpen. Het is wel zeer merkwaardig dat een van de meest onverdroten tegenstan ders van de devaluatie, de heer Lucien Ro nder, thans den naam van den toestand lan ceert, en van een „gedepasseerd debat" spreekt, daarmee zeer scherp aangevend dat het al of niet devalueeren van den franc niet meer van de discussie afhangt, niet meer een kwestie van politiek beleid is, want dat de elementen niet meer voorhanden zijn van een vrijwillige beslissing. Hi) moet er kennen dat de werkelijke devaluatie niet meer te ondernemen is, dat die eenvoudig een feit is> .1,.. De devaluatie voltrekt zich zoo zegt Ronder— voor onze oogen door de verhoo- cing der prijzen van de producten, die on misbaar zijn voor het noodwendig levena- PARIJS, 23 Sept. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Naar wij vernemen, heeft de familie Charcot de eer van een nationale uit vaart voor het stoffelijk overschot van den verongelukten Poolonderzoeker aanvaard. Deze laatste hulde zal In de tweede week van October kunnen plaats hebben. De „Matin", die in 1902 Charcot had bijge staan voor den bouw van zijn eerste onder zoekingsschip, de ,,Frangais", heeft thans een nieuw schip voor het Pool- en Oceaan-onder zoek beschikbaar gesteld aan de geleerden, die wetenschappelijke expedities willen onder nemen. De opvolger van de „Frangais" en van de „Pourquoi Pas", die bijzonder geschikt moet zijn om onder de moeilijkste omstandigheden zee te houden en ongeveer van den omvang van de „Pourquoi-Pas zal zijn, ontvangt den naam van „Pays Frangais". „„HgrFoud door de aanzwelling der onge dekte publieke uitgaven en door de dikwijls tot in het absurde stijgende premies die de kapitaaluitvoerders bereid zqn te betalen Dus verschijnselen, die op een verzwakking ?an de munt wijzen ten aanzien van de koop waar den arbeid, de diensten en het goud. ÏÏpf vraagstuk is alleen nog hoe die toe- de aangename of "onaangename actualiteit, drukt de groote bedreiging, de eenlge t0^a die geen enkel Franschman uit het verliezen, namelijk die van een Europeesche oorlog in 1937. Het is niet nmgeltfk te „e looven, dat men die bedreiging afwenden of haar het hoofd bieden, met een crediet dat geen hechten grondajag heeft, binnenslands noch in het ^drie)*- Die uitlatingen van Romier lqken bcd.ie lijk veel op een zich neerleggen bq de fata^ iTLr-' berusting die trouwens ook in noUtie'ke en economische kringen veel verder gevorderd is dan men kort geleden nog mocht veronderstellen. De vrees voor de poli tieke verantwoordelijkheid is nog de eern^e draad waaraan de tegenwoordige franc hangt gr/die vrees wordt in het bijzonder in hel VolMront "er™S échec van de politiek van dit m d. betreft, door een devaluatie zoekt t Sn Verzekerd wordt dat in de kamer voor n dergelijke operatie (die in welken vorm cmkop een amputatie van den franc neerkom een meerderheid aanwezig is. STOCKHOLM, 23 September (D.N.B.) Het Zweedsche kabinet is afgetreden. STOCKHOLM, 23 September (D.N.B). De koning heeft de regeering belast met de af. wikkeling van de loopende zaken en is ver volgens z(jn besprekingen met den kamervoor zitter begonnen. STOCKHOLM, 23 September (R. O.) De leider der sociaal-democratische partij, Hans- son, heeft de opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering aanvaard. TOKIO, 23 September (R.O.). V „...morgen is een inbreker binnengedrongen in het woon huis van Erie Dickover, zaakgelastigde der Vereenigde Staten te Tokio. Hq bracht den zaakgelastigde met een dolk een wonde toe in den linker arm. Men gelooft, dat de wonde eerst over eenige weken zal zijn genezen. ROME, 23 September (HAVAS). De „Illu- strazione Italiana" publiceert inzijn laatste uitgave een belangrijk artikel over „De Be varen van het Duitsche imperialisme Het agentschap Stefani deelde vanochtend mede, dat dit nummer wegens bedoelde publi catie'is in beslag genomen. De schrijver van het artikel, die gebruik maakt van het pseudoniem Spectator, schrijft, na herinnerd te hebben aan het congres van Neurenberg: „Staan wij niet tegenover een geweldige mise - en - scène, welke beoogt Duitschland te veroorloven zich met instem ming van een deel van Europa in een meer versneld tempo te herbewapenen?" Het feit, dat de rijkskanselier zich opwerpt als verdediger der beschaving, noemt hij ver dacht. Hij herinnert dan aan de slachtingen van 30 Juni 1934 en aan den moord op Doll- fuss. Duitschland keert op ieder gebied terug tot de traditie van Wilhelm n. De schrijver ziet in de houding van Duitsch land tegenover het Donaubekken en den Bal kan een duidelijke poging „Mittel-Europa herstellen. Het is van belang te vermelden, dat het artikel gepublioeerd werd op het oogenbnk, dat Baldur von Schirach en Hans Frank zich te Rome bevinden. te GENT, 23 September (A.N.P.) In een la boratorium waren twee studenten van de universiteit bezig met proeven met Hertsche golven. Zij trachtten hiermee springstoffen op een afstand tot ontploffing te brengen. Plot seling had een explosie plaats. Eén van de beide jongelieden werd gedood, de ander ern stig gewond. OSLO, 23 September (D.N.B.) In den af- geloopen nacht hebben nieuwe bergstortingen plaats gehad bij Loen. Steenmassa's vielen van 900 meter hoogte in de fjord en ver oorzaakten een vloedgolf, die tot het plaatsje Nesdal doordrong. De bevolking vluchtte naar de hooger gelegen weiden. De vier woningen bq Loen, die nog niet verlaten waren, zijn thans op last van de politie ontruimd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3