KABOUTER VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 DE KWESTIE DER INTERLOCALE AUTOBUSDIENSTEN. Heeft het beroep der ondernemers schorsende kracht Er is reeds jurisprudentie over deze kwestie DE KWESTIE DER VASTE HALTE PLAATSEN. DE GEMEENTELIJKE TELEFOONDIENST. EERE-AVOND PRAESES DROST. DE PROEFLES VAN DEN CSEH- CURSUS. TENTOONSTELLINGEN. Zal op 1 October a.s. veertig jaar bestaan. BURGERLIJKE STAND. VEILING TE ROTTERDAM. Onder directie van de N. V Vendu Notarishuis. HILLEGERSBERG. EEN JUBILEUM. HET AUBADE-COMITÉ. MAASSLUIS. HET ROTT- PHILHARMONISCH KOOR ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VLAARDINGEN. In de middagzitting van gisteren van't Rot- terdamsch Kantongerecht zijn behandeld de «aken tegen de ondernemers van de autobus- diensten van Rotterdam op Vlaardingen en van RotterdamSchiedam (treindienst). Ook aan deze verdachten wordt ten laste gelegd, dat zij op 1 Juli een autobusdienst tusschen Rotter dam en Vlaardingen (resp. Schiedam) in wer king hebben gebracht en gehouden, zonder inachtneming van de daartoe door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland verleende vergunning immers, ofschoon gemelde vergun ning als eindpunt te Rotterdam aanwees de Rochussenstraat nabij den Westersingel, werd op dien datum op hun last als eindpunt te Rotterdam gebezigd de Coolsingel. Als gemachtigde voor de verdachten, die niet verschenen, waren, trad op de heer N. Kraak-Steemann, secretaris van dien Neder- landschen Bond van Autobusondernemers. Deze gaf de feiten toe. De ambtenaar van het O. M., mr. W. C. baron van Dedem, herinnerde in zijn requisi toir aan hetgeen hij in de ochtendzitting over deze kwestie heeft gezegd. De verdachten heb ben zich aan het ten laste gelegde schuldig gemaakt, doordat zq zich niet gehouden heb ben aan de gewijzigde concessie. Ook thans wees spreker op het voorschrift aan de con cessionarissen, dat zij aan het publiek acht dagen te voren behooren kennis te geven van het volgen van een veranderde route. Men kan de onverbindendheid van het besluit betoogen op grond van de onmogelijkheid voor de onder nemers om dit voorschrift te volgen, maar men kan ook zeggen, dat de ondernemers dan maar de gewijzigde route hadden moeten rijden, zonder hiervan te voren aan het publiek kennis te geven, in welk geval de ondernemers zich met reden op straffeloosheid hadden kunnen beroepen. Spreker meent, dat de ondernemers dezen laatsten weg hadden moeten kiezen en hij eischte daarom veroordeeling der verdachten tot 6 boete subs. 3 dagen hechtenis, daarmee de mogelijkheid van appèl openhoudend. De gemachtigde verklaarde geen beroep te zullen doen op de onmogelijkheid voor de ver dachten om acht dagen te voren de gewijzigde route aan het publiek bekend te maken. Het eenige, wat in deze zaak van belang is, is de vraag of het ingesteld beroep op de beslissing van Gedeputeerde Staten een schorsende kracht heeft. Over deze vraag bestaat onder de juristen geen eenstemmigheid. Volgens den algemeen geldenden rechtsregel behoeft men aan een uitspraak van Gedepu teerde Staten, hangende een beroep, niet te voldoen, teneinde zich voor schade te vrij waren. In de tien jaren van zijn practijk met auto busdiensten heeft zich slechts een geval over dezelfde kwestie voorgedaan. Dat betrof een autobusondernemer, die een dienst onderhield tusschen Utrecht en Doom, De concessie voor dien dienst werd door Gedeputeerde Staten ingetrokken. De onder nemer ging van die beschikking in beroep, doch hangende het beroep bleef hij den dienst onderhouden. Gedeputeerde Staten waren toen eveneens van meening, dat het ingestelde beroep geen opschortende kracht had. Dat was eveneens de meening van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. De onderne mer is daarop vervolgd en op 15 Januari 1930 heeft de kantonrechter te Utrecht vonnis ge wezen, waarin hij overweegt, dat het inge stelde beroep wel schorsende kracht heeft. Bij vonnis van 1 April 1930 heeft de rechtbank dit vonnis van den kantonrechter in hooger beroep bevestigd. Het voornaamste komt echter nog. De Of ficier van Justitie te Utrecht overwoog om van deze uitspraak in cassatie te gaan en hij correspondeerde daarover met den procureur van den Hoogen Raad. Deze antwoordde op 20 Mei 1930, dat hij voor een beroep in cas satie geen kans van slagen aanwezig zag. Wanneer de kantonrechter van deze uit spraken kennis neemt, dan zal het, naar de gemachtigde vertrouwt, niet anders kruinen, dan dat hij komt tot een ontslag van rechts vervolging. De ambtenaar van het O.M. repliceerend, merkte op, dat de gemachtigde wel nieuwe dingen in het geding gebracht heeft, maar dat wil nog niet zeggen, dat men aan dit vonnis gebonden zou zijn, In dit vonnis toch werd een der elementen van het ten laste gelegde feit niet bewezen geacht, waarom de kantonrechter tot een vrijspraak is geko men. De ambtenaar blijft het er niet mee eens, dat een ingesteld beroep schorsende kracht zou hebben. Het is wel dikwijls zoo, maar daaruit volgt nog niet, dat het een alge- meene. rechtsregel is. De gemachtigde, dupliceerend, zegt, dat weliswaar de Wet op de Openbare middelen van Vervoer in deze kwestie niet voorziet, maar de gemachtigde wijst er op, dat voor Gedeputeerde Staten toch de mogelijkheid be staat om een uitspraak bij voorraad te doen. Men heeft getracht Gedeputeerde Staten zoo ver te krijgen, bij het schrijven van 10 en 17 Juli, dat het gemeentebestuur van Rotterdam tot dit college heeft gericht, maar Gedepu teerde Staten denken er niet aan de onder nemers in hun rechten te beknotten. De ge machtigde blijft aandringen op ontslag van rechtsvervolging. ;;:f Heeft de gemeente de grenzen harer bevoegdheid overtreden Vervolgens werd aan het oordeel van den kantonrechter onderworpen de vraag of het door den Gemeenteraad aangenomen artikel 136 bis van de Verordening op de Straatpoli- tie, verbindende kracht heeft. Voor dit geval moest terechtstaan de on dernemer van een autobusdienst op Ridder kerk, wien ten laste was gelegd, dat hij door misbruik van gezag heeft uitgelokt, dat een in zjjn dienst zijnde chauffeur buiten de aan gewezen halteplaatsen, in de Beijerlandsche laan, passagiers heeft opgenomen. Ook voor dezen niet verschenen verdaehte is de heer KraakSteemann als gemachtig de opgetreden. Nadat de feiten, die niet worden tegenge sproken, zijn vastgesteld, heeft de ambtenaar van het O.M. requisitoir genomen. Spreker wees er op, dat dë gemeenteraad," toen hij een niéuw artikel' 136 bisin de verordening op de Straatpolitie opnam, de bevoegdheid aan B. en W. verleend heeft om halteplaatsen voor de intercommunale autobusdiensten aan te wijzen. De allereerste vraag, waarvoor spr. zich gesteld ziet, is na te gaan of de betreffende verordening in orde is. Dat is volgens spr, het geval. De gemeenteraad mocht dat doen, wanneer hij, volgens het arrest van den Hoogen Raad niet zoover gaat, dat het onmogelijk wordt den dienst volgens de concessie uit te oefenen. Hoe B. en W. uitvoering geven aan het ar tikel is aan het oordeel van de rechterlijke macht onttrokken. Deze zal daar dus buiten moeten blijven, nu de gemeenteraad aan B. en V.machtiging heeft gegeven tot de uit voert gshandeling. Ook in deze zaak het ten laste gelegde be wezen achtend, eischte het O.M. eveneens rekening houdend met de wenschelijkheid om hooger beroep mogelijk te maken, 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. De gemachtigde was van oordeel, dat het met de juristerij toch wel raar is, want ge machtigde wil een beroep doen op hetzelfde arrest, dat door den ambtenaar is aangehaald. Er bestaat geen verschil van gevoelen of het gemeentebestuur bevoegd is régelen te tref fen. De Hooge Raad legt deze grenzen aan de bevoegdheid, dat de regeling niet zoover mag gaan, dat de dienst feitelijk wordt op geheven en nu komt, wat de ambtenaar niet heeft geciteerd of geheel afhankelijk gesteld wordt van het goedvinden van B. en W. Dat laatste, aldus gemachtigde is hier het geval, doordat het gemeentebestuur ook auto busexploitant is en men den concurrent niet verder wil toegeven, dan men goedvindt. Voor de autobussen worden op een traject 4 halteplaatsen aangewezen, terwijl het ge meentelijk vervoermiddel over datzelfde tra ject beschikt over 16 tot 20 halteplaatsen. Wanneer men dit in oogenschouw neemt, dan is het geen vraag meer of de autobusdienst lijdt schade en die schade is zoo groot, dat men den geheelen dienst beter kan doen op houden. De kantonrechter, mr. J. H. v. d. Meulen: Men zegt, dat de maatregel genomen is om rust in het autobuswezen te krijgen. De gemachtigde weet niet of de kanton rechter de kerkhofrust begeert, maar de on dernemers wijzen die af. Pleiter blijft zich op het aangehaalde arrest beroepen en vraagt den kantonrechter te beslissen, dat het aan wijzen van zoo weinig halteplaatsen gelijk staat met het onmogelijk maken van den autobusdienst. De kantonrechter zal ook in deze zaken over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Ook de directeur der R.T.M. taat terecht. Ten slotte heeft nog terechtgestaan de di recteur van de R.T.M. eveneens wegens het uitlokken door misbruik van gezag, dat een in dienst van zijn onderneming staanden chauffeur buiten de aangewezen halteplaatsen passagiers heeft opgenomen. Verdachte zegt zich gestooten te hebben aan de uitdrukking door misbruik van gezag. De kantonrechter merkt op, dat verdachte dat niet zoo zwaar moet opnemen. In de ge wone omgangstaal hebben we daar andere woorden voor. De ambtenaar moet echter de sacramenteele en formeele uitdrukking be zigen. Verdachte ontkent echter opdracht te heb ben gegeven, dat toch op de gewone plaatsen passagiers zouden worden ingelaten. Hij heeft integendeel zijn chauffeurs opdracht gegeven, zooveel mogelijk mee te werken. Voor wat betreft het uitlaten van passagiers hebben zij dit nogal in de hand. Bij het opnemen buiten de halteplaatsen heeft verdachte er op aan gedrongen, dat de chauffeurs er zich reken schap van moesten' geven, dat de reizigers te goeder trouw waren. Den overgangstijd wilde verdachte doen gebruiken om het publiek aan de nieuwe halteplaatsen te doen wennen. Hij is zich dan ook niet bewust, dat hij opzettelijk een overtreding heeft uitgelokt. Ook hier schriftelijk vonnis over veertien dagen. Het „comité huldeblijk kapelaan Drost" heeft bij diens vertrek en de eervolle benoe ming als centraal praeses der St. Jos. gez. in Nederland een eere-avond georganiseerd op Maandag 28 September a.s. des avonds 8 uur in de schouwburgzaal der St. Jos. gez. Sta tionsplein waaraan behalve het Rotterd. Kath. Mannenkoor onder directie van Paul v. d. Put ten de vereeniging „Roomsch Tooneel" zal medewerken. Laatstbedoelde vereeniging zal ten tooneele brengen het mooie tooneelspel „de pastoor van Neuvilette" waarin de hoofdrol zal wor den vertolkt door den regisseur der vereeni ging, den bekenden acteur Vincent Bergheg- ge. Voor dezen kunstvollen avond zijn nog kaarten verkrijgbaar 5 50 en 25 ets. bij Koe mans, Kruiskade 144, Janssen, Paul Kruger- straat 28 en Broeders, Blommerd.-laan 1, ter wijl Zondag a.s. van 122 uur a. d. zaal gele genheid is tot plaatsbespreken en indien voor radig, nog kaarten verkrijgbaar zijn. Gisteravond werd in de Handelshoogeschool de aangekondigde Esperantoproefles gegeven volgens de esCh-methode. Een groot aantal aanwezigen kon geen zit plaats meer bekomen en moest zich met een staanplaats tevreden stellen. Na door den heer Schmidt te zijn ingeleid, hield de heer P. Heilker, de bekende radio spreker van den K. R. O. een goed geargu menteerde rede over Esperanto. Na de pauze, tijdens welke een keurige boekenstand druk werd bezichtigd gaf mr. Pragamo de proefles waaraan spoedig de zaal enthousiast meedeed. Van de 500 aanwezigen zullen er ongetwij feld heel wat terugkomen. In dit verband verzocht men ons erop te wijzen, dat ook de eerstvolgende les op Don derdag a.s. nog gratis zal zijn. De schilder Frans Oerder exposeert van 26 September tot 31 October in den kunst handel Gebr. Koch, Noordblaak te Rotter dam. De Vereeniging „Het Westen" heeft bij de directie van het G.E.B. aangedrongen op be tere verlichting van het kruispunt van den 's Gravendijkwal en den Nieuwen Binnenweg. Den lsten October a.s. zal het 40 jaren zijn geleden, dat de de Gemeentelijke telefoon dienst te Rotterdam werd ingesteld. Naar aanleiding van dit jubilé verscheen in P.T.T. Nieuws van de hand van inspecteur Tj. Nauta een overzicht van de lotgevallen van dezen Dienst in deze periode. Het volgende is hier aan ontleend. De Gemeente was niet de eerste exploitante van den telefoondienst te Rotterdam, de Ne- derlandsche Bell Telephoon Maatschappij had reeds 1 September 1882 concessie verkregen voor een tijdvak van 15 jaren. In 1895 besloot de Gemeenteraad om de concessie bij expira tie met meer te verlengen. 1 Februari 1896 aanvaardde de eerste Gemeentelijke directeur, de heer F. W. Hudig, zijn functie en nadat de noodige voorbereidende maatregelen waren getroffen kon 1 October d.a.v. met de exploi tatie worden begonnen. Het personeel bestond uit 22 man (administratief en technisch) en 30 telefonisten, het aantal aansluitingen be droeg 1063. Dat men ook in dien tijd het publiek reeds zooveel "mogelijk van dienst wilde zijn, blijkt uit het feit, dat men door verbinding met „Tijd" aan te vragen elk oogenblik den mid delbaren tijd van Amsterdam kon vernemen. Ook kon men door „Indische mail" aan te vragen dagelijks opgaven ontvangen van de beweging der schepen van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland". Aanbieding en aflevering van telegrammen per telefoon was eveneens reeds mogelijk. Het aantal geplaatste toestellen bedroeg op 31 December 1896 1376 (1155 geabonneer- den) en het gemiddelde aantal locale gesprek ken per dag pl.m. 12.000. Het saldo van den dienst beliep over de eerste drie maanden der exploitatie reeds dertigduizend gulden. Een eigenaardigheid was, dat om van de percee- len der geabonneerden uit langs de interlocale lijnen te mogen spreken een verhooging van 10 van het jaarlijksche abonnement werd gevorderd. De ontwikkeling van het bedrijf was zeer gunstig, zoodat na een tijdsbestek van tien jaren aan het eind van 1905 het aantal ge plaatste toestellen reeds gestegen was tot 6081 (4408 geabonneerden) met een gemid deld dagelijksch gesprekkencijfer van 50.810, waarvoor 1199 telefonisten zorg droegen. Het financieele resultaat over dit jaar was een bedrijfswinst van 235.000. De inmiddels opgetreden nieuwe directeur, de heer Ir. J. E. Kist, had na een dienstreis naar de Noordelijke landen plannen ingediend voor verhooging van de capaciteit van de be staande centrale van 5400 nummers en wel door het tot stand brengen van een geheel nieuwe moderne centrale (verdeelingssysteem met centraal-batterrj) voor 8100 aansluitin gen en met een maximum capaciteit van 18.000. Dit bureel kwam in 1908 tot stand. Enkele jaren later, in 1911 en 1912, moest uitbreiding geschieden tot 10.800 nummers, terwtjl de vraag onder het oog werd gezien of invoering van automaten nuttig zou zjjn. Met ingang van 23 Mei 1912 vfetn tfef" rttfec-1- teur benoemd de heer Ir. H. C. A. Boom, die sedert 1 Juli 1907 aan het bedrijf was verbon den. Het was onder de bekwame leiding van genoemden functionaris, dat de voor het be drijf hoogst moeilijke omstandigheden tijdens en na de oorlogsjaren en daarna de algeheele automatiseering plaats vonden. Was het aantal telefoontoestellen in 1912 12.442, eind 1935 beliep dit 36.762, terwijl de geldelijke uitkomsten stegen van 360.000 tot 1.125.000. Dit zegt voldoende voor den bloei van dit belangrijke bedrijf. Het aantal locale gesprekken per dag steeg van 12.000 in 1896 tot 300.000 in 1935. In 1923 deed de automatische telefoon voor het publiek in Rotterdam haar intrede. Het aantal locale oproepingen steeg in 1923 met ruim 12,3 millioen (22%%). In 1925 werd medewerking verleend tot het vestigen van een streeknet langs den Nieuwen Waterweg, waardoor Rotterdam en Schiedam in locaal verband met elkaar wer den gebracht. Het aantal geabonneerden bedroeg op 31 December 1925 18.803 met 29.881 telefoontoe stellen, hiervan waren 3986 geabonneerden vol-automatisch aangesloten. Het aantal te lefonisten bedroeg 228, terwijl het geheel per soneel uit 504 personen bestond. Het winst saldo beliep over dat jaar 873.632. In verband met de ingebruikneming van het nieuwe Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor aan den Coolsingel, op 1 Augustus 1926, werd het verbindingsverkeer ten behoeve van het interlocaal en internationaal verkeer aanzien lijk uitgebreid. Dat dit laatste van beteekenis is, moge blijken uit de volgende cijfers. Er werden in 1926 446.983 telegrammen door geabonneerden aangeboden en 94.687 aan hen afgeleverd, terwijl 3.114.152 interlo cale en 469.514 internationale gesprekken tot stand werden gebracht. 1927 was het belangrijkste jaar voor de automatiseering; van de 20.804 aangeslotenen konden 7314 van vol-automatische toestellen gebruik maken. Voor telefonische verbinding met aan duk dalven in de Maashaven liggende schepen werden maatregelen getroffen. Gemeentelijke radiodistributie over kabel draden van het telefoonnet, waarbij op tele foonsterkte wordt gedistribueerd, werd in 1931 ingevoerd; het aantal aangeslotenen be droeg op 31 December 1931 881, terwijl 3273 aanvragen waren ingekomen. De geheele automatiseering van het Rot- terdamsche telefoonnet, w.o. ook Hillegersberg behoort, kwam op 23 Juli 1932 tot stand. Het net telde toen bijna 23.000 geabonneerden met 37.500 telefoontoestellen, terwijl ruim 7500 aan de radiodistributie waren aangesloten. In het daaropvolgend jaar werd het z.g. snelverkeer ingevoerd met Amsterdam, 's Gra- venhage en Dordrecht. Ten gevolge van de slechte economische omstandigheden liep het aantal geabonneerden in de jaren 1932-34 iets terug, dat op de distributie steeg inmid dels tot over 14.000. In 1935 werd een nieuw abonnementstarief met gesprekken-verrekening ingevoerd, ter wijl het tarief voor entrée- en huis-abonnement werd verlaagd; dit leidde tot een nieuwe stij ging van het aantal geabonneerden. Van de 16.342 zaak-abonnementen werden 7213 in gedeeld in het nieuwe tarief. Het aantal ge abonneerden bedroeg op 1 Januari j.l. 23.057 met 36.762 telefoontoestellen, het totale aan tal locale verbindingen beliep over het vorig jaar ruim 98 millioen, terwijl het totaal aa'n- tal oproepingen ruim 107 millioen bedroeg; op de radiodistributie waren ruim 17.000 huis gezinnen aangesloten, zes particuliere vaar tuigen voerden van de havens uit 3818 ge sprekken via de radio-installatie. Het locale Rijksnet Schiedam wordt van 1 Augustus j.l. af door de Gemeente geëxploiteerd. De heer Boom en zqn personeel mogen trotsch zijn op hetgeen is bereikt, waardoor de Rotterdamsche telefoondienst een belang rijke schakel vormt in de Nederlandsche tele foongemeenschap. SLOTCONCERT AAN DE LEEDE. De traditie getrouw, zal de laatste Zater dag van September van 7,309 uur wederom het bekende Slotconcert van het seizoen aan de Leede plaats vindein. Dit concert zal, even als andere jaren, weder verzorgd worden door de Rotterdamsche Harmonie Kapel, onder lei ding van haren directeur, den heer Jac. ter Hall, ex-kapelmeester der Marine Kapel uit Den Helder. Tot slot zal er een groote Taptoe gegeven worden, die voor dit doel speciaal gearrangeerd is door den heer Jac. ter Hall. 1. Neerland Vooruit, marsch. W. F. Sprink. 2. Egmond, ouverture. L. v. Beethoven 3. Liefdesroes, wals E. Wesley 4. Mireille, mozaïque op de opera van Gounod arr. Astoin. 5. Lenteverwachting. Bach 6. Feestreveille met Taptoe van Marine en Landmacht, L. E. Rugers, arr. par. Jac. ter Hall. 7. Terugkeer naar huis, groote marsch m. tamboers. E. Meissner 8. Roffel tijdens het neerhalen der Vreewijk- vlag. Verklaring „Feest-Reveille" met „Taptoe van Marine en Landmacht". Het ochtendschot valt, tambours slaan een lange roffel, Infanterie, Vesting en Artillerie blazen hun reveille. Daarna „Wilt heden nu treden", gevolgd door de Reveille Veld-artille- rie; hierna het Oude Wilhelmus en „Groote God, wij loven U". De Marine speelt de Taptoe, met Gebed en Eere-Marsch. Tambours, pijpers, Marine en Infanterie marcheeren af, direct gevolgd door de Huzaren, welke een lustige marsch spelen; daama spelen de Grenadiers hun „Grenadiers- marsch". Tambours en pijpers laten zich nog hooren, waarna de „Kampmarsch" wordt ge speeld. Cavalerie en Infanterie spelen hun Taptoe. Tenslotte wordt het „Wien Neerlandsch bloed" aangeheven, waarbij Bengalsch vuur zal worden ontstoken. Aangiften van 24 September 1936. BEVALLEN: A. Konijnendijk geb. v. d. Doel d P. J. Auste geb. Meier d. E. Vinck geb. p'ompe z. C. Vis geb. Ket d. C. A. v. d. Horst geb. Alders d. H. Koster geb. v. Ploeg d A. Lauck geb. Danielson z. J. A. P. Kerkmans geb. Ruet z. A. A. Pietjouw geb, v. d. Kleijn z. W. E. Klootwijk geb, don Her der z. M. P. Veldhuijsen geb. Velthuijzen d. C. Llnschoten geb. Nieuwenhuizen z. P. j. Arbman geb. Groenendijk d. L. A. Huij- bregts geb. Verhoeff d. J. H. Groeneveld geb. Heijkoop d. M. Tangelder geb. Groeneboom d. A. W. v. Gooi geb. Ippel d. E. Kal koen? geb. Fransman d. ONDERTROUWD: R. J. H. Scholten jm. 32 j. en W. v. Nijenhoff jd. 23 j. a. b. p/a. Kreekweg 115 A. A. v. Aggelen jm. 28 j. en L. M. van der Net jd. 28 ,i.. Oeverstraat lb. J. W. Boot jm 22 j en G. Èversdijk jd. 22 j., Ouwerkerk (Z.) A. V. don Bosch jm. 26 j. en G. G. v. der Hiddè jdh. 28 j.. Rubroekstraat 152b. S. W. Bruggeling jm. 22 j. en J. P. Koster Jd. 19 J„ Burgem. Roosstraat 64a A. de Bruin jm. 28 j. en F. Estie jd. 29 j., G. J. Mulderstraat 14a M. Commeren jm. 21 j. en 1. Nouwens jd. 20 j., v. Brakelstraat 23a S. H. Cornelisse jm. 25 j. en L. Ramaer jd. 25 j., Vreden.laan 27b. J. M. de Deugd jm. 22 j. en J. S. Waardenburg jd. 19 j„ Wolph.straat 25a - J. v. Driel jm. 21 j. en A. W. A ar nou else jd. 20 j„ a. b. p/a. Adamshof- straat 173a J. H. Franken jm. 24 j. en C. Kapsenberg jd. 22 j., Gaffelstraat 76a W. A. v. Gruijthuijsen jm. 31 j. en H. J. Vaandrager jd. 23 j., Hillegersberg N. L. v. der Hoeff jm. 28 j. en H. V. Dijk jd. 40 j., Poortstraat 4c .T. V. Hoewi.ik jm. 26 i. en T. C. W. v. Bergen v. der Grijp jd. 28 j., Ruwaardst.raat 9a C. Hoogendoorn jm. 30 j- en C. Krans jd. 30 j-, Ada.mshofstraat 68b. J. H. v. der Horst jm. 27 j. en W. J. Stolk 1d. 25 j., Sehiebroek J. Huis in 't Veld jm. 23 j. en H. va,n der Haven id. 23 j„ v. de Werffstraat. 28r C. P- Huiiers jm. 27 j. en L. P. Geene jd. 22 j„ Wolph.bocht 323b. J. P. Kemner jm. 27 j. en B. Witkamp jd. 20 j., St. Andriesstraat 15b. J. Koppers jm. 23 j. en C. W. v. der Linden jd. 21 j., Warmoe- ziersstraat 21a J. de Moei jm. 27 j. en C. van Tperen jd. 25 J„ Schiebaanstraat 2 J. M. A. Sebregts jm. 29 j. en G. Vehagen jd. 23 j.. Slag- hekstraat 129a A. A. Visser jm. 27 j. en C. M. Timmer jd. 26 j.. Adm.kade 93b. F. de Wilde jm. 27 1. en L. Ronge jd. 28 j.. Heer Vrankestraat 18c D. Wois jm. 25 j. en W. Bosman jd. 23 j„ Riisdijk 51 J, Bergmans jm. 34 j. en H. Kra nenburg jd. 28 j., Schiedam D. J. Sollet jm. 25 j. en G. Tieleman jd. 21 j.. Halvemaanstr. I8a G. V. der Kade jm. 29 j. en H. M. Schwed- ler jd. 23 j„ Raepborststraat 29b P. Kruis jm. 22 j. en C. P. Cleton jd. 21 j., Burg. Roosstraat 32a C. v. Leenen jm. 25 j. en A. C. Gevaerts id. 23 j„ 's-Gravenhage C. Maters jm. 28 j. en L. B. Palm jd. 27 j„ Mathen.laan 340 C. Dannheisser jm. 29 j. en S. J. Lehmann jd. 31 j.. Mathen.laan 312 J. A. A. Goedhart jm. 26 j. en G. C. C. v. Sprang jd. 24 j., Vlissingen G. J. Elshof jm. 33 j. en A. M. v. Zummeren jd. 22 j., Joubertstraat. 22b. M. Kortleve jm. 25 j. en C. Kleingeld jd. 22 j„ Gouwstraat 6 A. v. Meurs jm. 27 j. en J. v. Wanrooij jd. 22 j., L. Frankenstraat 46b. A. v. Ooijen jm. 25 j. en S. A. v. Pelt wede. 26 j„ van Len- nepstraat 75a P. J. v. Os jm. 27 j. en P. J. A. Geluk jd. 23 j.. Voorburg W./ S. Rooijers jm. 32 j. en B. Slotboom jd. 29 j„ Paarlstraat 19b J. J. v. Schaften jm. 26 j. en J. C. Maas jd. 23 j., Tuindersstraat 108 H. Schröder jm. 26 j. en G. A. E. Klinkenberg jd. 23 j„ v. Meekeren- straat 33a. H. W. Schutte jm. 25 j. en G. G. v. der Meer jd. 25 j., Grasstraat 19a A. .1. Spits jm. 29 j. en A. M. S. Pasman jd. 30 J„ Kleijnstraat 20b. H. v. Stelten jm. 26 j. en A. H. v. den Dool jd. 25 j., Westduelstraat 41b. J. Tiele jm. 29 j. en M. E. Broeder jd. 29 j„ Hugo Holenaarstraat 22b. T. J. v. der Velden 1m. 26 j. en H. Wessel jd. 27 Breedestraat 16b. N. J. Wacker jm. 28 j. en E. J. Lutter jd. 24 j., Havenstraat 194b. D. v. der Weide wedr. 53 j. en C. Flinck wede. 47 j., Bloemfon teinstraat 56b. H. v. Welsenes jm. 25 j. en H. Koornwinder jd. 26 j„ Heulstraat 7b. J. Wou denberg jm. 27 j. en C .M. Teunissen jd. 20 j.. Poelgstraat 19a C. Besjes jm. 29 j. en J. M. F. Engelbrecht jd. 27 j., Drievriendenstraat 41a G. Boele jm. 22 j. en C. v. Gelder jd. 20 j„ Pastorie- dijk 107a A. Bukman jm. 22 j en A. Feijtel jd. 26 j., Pernoonshaven 53a J. F. v. der Heij den jm. 50 j. en L. H. Reuvers gesch. vr. 56 j-. Vogelenzang 3 S. Maritz jm. 25 j. en A. Cre- veld jd. 19 j„ J. Fansstraat 29c. GEHUWD: C. Koster jm. 29 j. en P. Z. Blom jd. 26 j. J. G. Bavinck 28 j. en G. Snel er 25 j. - H. van Loon 26 j. en C. J. oudendijk 26 j. J. J. Schoo 29 j. en M. J. L. v. d. blik 18 jaar. OVERLEDEN: J. Dekker, ongeh. man 45 j. J. Kister, vrouw van A. B. de Goede 65 j. C. Elshout vrouw van L. v. I,ters°" 3- J. KlUnsma, wede. van J. R- 1 J. Punt, ongeh. man 34 j. 'J' Vl ?e,es; vrouw van W. Schelling 77 j. E. C. v. Arkel, wede. van J. Nooteboom 75 j. A- de Jong, man van B. M. V. Driel 81 j. C. Tromp, man van A. M. I'. Leen 88 j. P- Versteeg, wede. van J. A. Steijaard 79 j. H- Muller, wedr. van A. K. Serrij 78 j. A. de Jong, ongeh. man 56 j De catalogus van de veilingen in het Nota rishuis te Rotterdam zijn zeer spaarzaam met inlichtingen over het tentoongestelde en dat is in de meeste gevallen geen bezwaar, zeker niet voor de schilderijen en aquarellen, die In den regel weinig problemen stellen van eenig be lang. Maar een schilderij van Matthijs Maris op een openbare verkooping is wel zoo'n groote zeldzaamheid, dat het de aandacht moet trekken. Hier hangt nu een vrouwenportret van hem, dat de volgende week onder den hamer zal komen, een statige beeltenis in brui- nigen toon. Men zou wel wat meer willen weten van zoo'n schilderij ten einde grootere zekerheid te bezitten. De naam van de gepor tretteerde staat er op vermeld en dit is dus al een gegeven, waarmee te werken valt. De afdeeling beeldende kunst is ditmaal zeer uitgebreid en telt over de 250 nummers. Bij de oudere meesters van de negentiende eeuw blijkt, dat hun aquarellen en teekeningen meer in staat zijn den liefhebber van vandaag te boeien dan de schilderijen in hun gladheid en hun mode-kleuren. We vinden hier b.v. een bepaald geestig studieblad van Henriette Ronner en een aquarel van A. Schelfhout vol bekoring in de vlotte en puntige voordracht. Deze kleine waterverfteekening van den an ders zoo stijven meester houdt het zelfs uit naast de kloeke aquarel van Mesdag. Deze ge vierde Hagenaar heeft niet de fijnheid van de school waartoe hij behoorde. Maar het hier aanwezige strandgezicht toont toch wel, dat zijn eigen forsche manier te waardeeren is. Een curiosum is een waarschijnlijk vroege schets in olieverf van Willem van Konijnen burg. Het opvallende is, dat in zoo'n ietwat groven aanzet, die spoedig is losgelaten, de meester toch dadelijk te herkennen is. De stand van een tweetal schapen verraadt reeds dadeiqk den zoeker naar overwogen orde en evenwicht in de compositie. De ons onbekertde Italiaansche schilder A. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat mevrouw G. Visservan der Woude, als gemeente-verloskundige te Hilhgersberg is aangesteld. Er is een comité opgericht door ingezetenen, om aan de jubilaresse op 10 October een passende hulde te brengen. De beer J. Spronkers, het soc.-dem. lid van den gemeenteraad, dat enkele dagen geleden zich opgaf als lid van het Aubade- Comité, tot regeling van den Volkszang op nationale feestdagen, neeft gemeend mans weder voor dat lidmaatschap te moeten be danken. De neer Spronkers heeft een met redenen omkleed bericht omtrent dit laatst- genomen besluit toegezonden aan den voor zitter van het comité. De uitvoeringe in het Concertgebouw te Amsterdam Op het Volksconcert van Zondag 27 Sep tember a.s. zal het Rotterdamsch Philharmo- nisch Koor in samenwerking met het Concert- gebouw-orkest de navolgende werken ten ge- noore brengen: Rudolf Mengelberg: Weilese,, cantate voor gemengd koor, tenorsolo en orkest; Marius Monnikendam; Boetpsalmen, voor gemengd koor en orkest; Albert Roussel: Evocations, voor gemengd koor en soli. De tenorparty in de cantate van Mengel nerg zal worden vertolkt duur Louis van Tul- der, terwijl de heer Bas de Groot de baspartij in Roussel's Evocations zal zingen. Het ge heel zal staan onder leiding van Eduard Flipse. VOORZIET U VAN GOEDE HULP, HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND. S Opium-smokkelaars. Op 2S Februari deed de politie een goede greep toen zij op de Aeibreciitskade de vrachtauto van den 40-jarigen fruithandelaar A v. d. B., aanhield. Verstopt in een banden- bak werd een pakje gevonden, dat 2 K.G. ruwe opium bevatte. Deze ontdekking bracht twee verdachten voor de rechtbank, in de eerste plaats den fruithandelaar v. d. B„ die een volmondige bekentenis aflegde. In het begin van Februari was v. d. B. in kennis gekomen met den monteur-bankwer ker W. K„ en al spoedig was het gesprek op de slechte tydsomstandigheden gekomen. K. had toen opgemerkt, dat hi) wel wat te ver dienen wist, maar dan zou hij over een be drag van minstens 300 moeten beschikken, v. d. B. had daarop gezegd, dat hij wel voor dat bedrag zou kunnen borgen en zoo was afgesproken, dat K. een party opium zou koopen, die men spoedig daarop weer met een winst van zeker 100 van de hand zou kunnen doen. Veertien dagen na het eerste gesprek bracht K. in het pakhuis van den fruithandelaar het pakje met 2 H.G. ruwe opium en op 28 Februari vertelde hq v. d. B., dat hij een kooper in Den Haag gevonden had. Samen met v. d. B. reed hq toen per auto naar Den Haag, maar op de Aelbrechts- kade werden zq door de politie aangehouden. Tegen v. d. B„ eischte het O.M., waarge nomen door mr. Römelingh, die op het walge lijke wees om een winstobject te maken van de verkeerde neigingen van anderen, een ge vangenisstraf van zes maanden. De 53-jarige monteur-bankwerker W. K., die daarna terecht stond, wegens het voor handen hebben van opium, ontkende hardnek kig. Volgens zijn bewering, was er van het verhaal van v. d. B. geen woord waar. Hij had met de opium niets te maken en was alleen maar met dezen meegereden naar den Haag, waar hy wat auto-onderdeelen wilde koopen. De rechercheur van politie L. D. Kats, ver klaarde, dat verdachte bekend staat als iemand, die handel drijft in verdoovende mid delen. Toen hij de aanhouding van de auto op 28 Februari hetgeen alleen geschiedde ter controle van de papieren bleek dat deze verdachte meeieed, werd besloten den wagen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Waarbq men, verstopt in de bandenbak, de opium gevonden heeft. De fruithandelaar v. d. B. bevestigde thans onder eede zyn verklaring, duit de opium door K. was gekocht met geld, dat v. d. B. hem ter hand gesteld had. Twee andere getuigen verklaarden dat K„ hem omstreeks half Februari een monster opium getoond had, waarbij hq gezegd had, dat hy 2 H.G. van dit goedje bezat. Tegen een van hen had K. nog gezegd, dat hij thans een boertje aan de hand had en hij daardoor heelemaal geen gevaar liep. In Mei j.l. zou verdachte tegen beide getuigen hebben gezegd, dat v. d. B. niet had moeten bekennen en dat men hem zoover nooit zou krijgen. Het zqn allemaal meineeden, edelacht bare, zei verdachte. Ik kan u de moreele ver zekering geven dat ik niets met de opium uitstaande heb gehad. Het O.M. achtte echter het bewijs geleverd en eischte tegen deze verdachte wiens aan deel in de smokkelaffaire veel grooter is, 1 jaar gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de opWim en de auto. Mr. S. J. Polak verzocht voor v. U. B. oplegging van een voorwaardelqke straf en teruggave van de auto. ARBEIDSBEURS Bij de gem. Arbeidsbeurs waren deze \.„^k 552 werkzoekenden ingeschreven. Onder hen waren 123 fabrieks- en losse arbeiders, 54 matrozen, 48 stokers, 94 textielarbeiders en 9 dienstboden. ZEEVAART. In onze haven is binnengekomen de zee motorboot Beta, uit Groningen voor. het laden van tonnen uit de N.V. Machinale Kuiperij v.h. A. de Neeff. AANBESTEDING. Ten raadhuize is gehouden een aanbeste ding terzake vernieuwing van een gedeelte van het buizennet voor gas- en waterleiding. De inschrijving was als volgt: J. Schepers, Heerlen 36985, G. Wilson, Den Haag 39360 Gebr. Boeren te Sliedrecht 38180; N.V. H. in 't Veld, Voorburg 37680; A. van Halen en Doomick, Leiden 37750; C.-de Ruiter, Amsterdam 35880; M. Roomers, Rozen burg 54600; J. van Buren, Hardinxveld 33800. ZWEMVEREENIGING H. V. O. Alhier is opgericht de zwemvereeniging H. V. O. met 89 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. L. Jonker, voorzitter; W. v. d. Eijkhof, seer.; C. A. van Lent, penning meester; H. van Zelm, alg. secundus. WIELRENNEN. Zaterdagmiddag 2 uur wordt de Ronde van Vlaardinger-Ambacht verreden. Onze stadge noot Vethaak zal daaraan deelnemen. Sport liefhebbers kunnen dus morgen wat zien, daar direct na afloo-p hondenrennen worden gehou den. Voor het welslagen van den wielerwed strijd verzoekt de commissie het publiek, di rect de bevelen der politie op te volgen. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zjjn binnengekomen de R.5. Vredenbiirg met. ÏD.OOO tón erts en Sens om 2500 ton kolen te Iaden. BURGERLIJKE STAND' Aangifte van 1924 Septemher GEBOREN: Gabriel, zoon van J. Taal en T. den Breems, Spoorsiiigel 93 Willem, zn van T. van der Linden en T. Poot, Orelioiplant- soen 19 Johan C„ zoon van H. C. Heene- rnan en M. A. Kaatee, Oreliopiantsoen 30 Dirk, zn. van L. Rietdqk en K. van Selm, Bin nensingel 11. ONDERTROUWD: Arie A. Spronkers 23 jaar, Hoogstraat 174 en Cornelia M. van Aken 23 jaar, Maassluis, Hoekerstr. 4 Jacob J. van Geerenstein, 20 jaar, Schiedam, Aleida- straat 40 en Johanna A. van Bekhoven 19 j., Krugerstraat 25 Marinus Brons, 25 jaar, N. BeetsStraat 19 en Barrandina M. Oskam 26 jaar, Ruij ten burgstraat 26 Hendricus P. Verburgh, 32 jaar, Diepenbrockstraat 11 en Maria B. Beermann, 26 jaar, Diepenbrockstr. 11 Antoni C. Verploegh, 33 jaar, Maas sluis, Marnixkade 7 en Maria C. Verboom, 23 jaar, West havenkade 87. GEHUWD: Johannes M. Gast 23 jaar en Willemina Flink, 19 jaarJohan-Lagendijk 24 jaar en Margaretha van Haften 28 jaar - Willem Hoogstad 26 jaar en Cornelia P. Odqk 23 jaar Jakob de Ligt, 24 jaar en Johanna Muis 21 jaar Cornells Wamaar 23 jaar en Saartje A. van Noort 21 jaar Andries J. van der Ende 25 jaar en Johanna Penning, 24 jaar. Abraham M. Poot, 27 jaar en Janna C. M. Nouwt 24 jaar Cor nelia P. Thurmer, 24 jaar en Margaretha A. M. van den Berg. OVERLEDEN: Johannes van der Ster, 82 jaar, echtgen. van A. Bredius, Nieuwelaan 39 Neelt je J. Riedijk 75 jaar, wed. van J. Boerdam, Emmaplein 2 Arie Goudswaard, 72 jaar, wed. van C. de Koning, p c- Hooft- straat 1 Maria Storm, 63 jaar, Landstr. 32 Mr. dr. Oosten Slingeland achtte ten aan zien van K. het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijsp. aak. Uitspraken 8 October. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: - M- de B. 36 jaar landbouwer te Oude Tonge, wegens vernielihg van een ruit in de woning van zijn broer, met wien hq in onmin leefde, tot 3 dagen gevangenisstraf. Dezelfde verdachte wegens vaischheid in geschrifte -verdachte had als. ondersteunde werklooze, verzuimd mededeeling te doen van de verdienste die zijn vrouw had gehad, tot 7 da gen gevangenisstraf. B. v. d. L. 26 jaar straatventer, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van een fiets, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en daarna ter beschik king stelling van de regeering. N. P. W. 42 jaar commissionnair in granen, die terecht gestaan had wegens verduistering verdachte had van wyien mevr. Van Veen een bedrag van 1000 ontvangen om deze in de kas te storten van de N.V. Van Veen's goederenhandel, doch een belangrijk gedeel- te van dit bedrag zou niet aan de vennoot* schap ten goede gekomen zqn werd vrij gesproken. C. J- M. C. 50 jaar koopman, gedetineerd wegens diefstal van een fiets, tot 6 maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2