NOODLOTTIGE SPOORWEGRAMP BIJ STATION WOERDEN. I Goederentrein botst op ontspoorden personentrein. G' W: m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Mmk 59ste JAARGANG^ DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 No. 17682 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ISTEREN laat in den avond is op het emplace ment te Woerden een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. De laatste personentrein nit Utreeht, die om 12.08 aan bet Maasstation te Rotterdam moet aankomen is daar in botsing gekomen met een goederentrein, welke uit Rottei - dam kwam. Beide treinen zijn tengevolge van de botsing ontspoord en de lijn is geheel versperd in beide richtingen. De botsing was zoo hevig dat de locomotief van den goe derentrein van den spoordijk kantelde en in de sloot te recht kwam. De seinbrug op t stationsemplacement werd geheel weg geslagen. ONBESCHRIJFLIJKE RUÏNE Twee dooden onder wrakstukken. de Een zwaar-gewonde in een sloot aangetroffen. BIJ DE RUÏNE. Onderhoud met den machinist van den goederentrein^ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. WISSELKOERSEN VAN AMSTERDAM. NIEUWE LEGERVLIEGTUIGEN VOOR INDIË. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Hl mÊËmËmÊËé$k NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 1 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. -e «tnn i i x i-- vpri;es van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150. bij verlies van een duim; 75. bij veiligs Gratis-Ongevallenverzekering: 500bij overlijden door een ongeval; f 500.— bij verlies van neiae u= J van een wijsvinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand m du a wort ageuu,. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55. elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv .tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen conrtacten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. De locomotief van den goederentrein, welke met den personentrein in den afgeloopen nacht hij Woerden in botsing kwam, vloog uit de rails en kwam in een naast de spoorbaan loopende sloot terecht. Het treinongeluk bij Woerden is van een omvang als in geen jaren in ons land is voor gekomen. Toen wtj Woensdagnacht omstreeks half een op de plaats van de ramp arriveer den boden de vernielingen reeds aanstonds een indrukwekkend, droevig schouwspel, maar het nachtelijk duister belette toch, dat een alzeheel overzicht kon worden verkregen. Eerst tegen den morgen, toen het licht begon turachc» de twee tteioen S~d worden overzien Over Hinken geheele breedte is de spooibaa kende ravage van verwoeste wag ver weg geslingerde stukken hout en rj Twee dooden, één zwaar gewonde en een tiental lichtgewonden zijn bovendien bij dit ongeluk te betreuren. °m 12> op het emplacement van het station Woerden, ongeveer 700 meter van hêt stadje, ontspoorde een personentrein en nog geen halve mmuut later stortte een van den anderen kant komende goederentrein zich met groote vaart op de rijtuigen van den perso nentrein, die dwars over de rails stonden. De gevolgen waren ontzettend. Niet alleen werden de personenwagens grootendeels ver brijzeld, doch ook talrijke wagons van den goederentrein werden vrijwel geheel ver splinterd en de locomotief kwam in de langs de spoorbaan loopende sloot terecht. De sneltrein 648 van Eindhoven via Utrecht naar den Haag en Rotterdam naderde op den normalen tijd het station Woerden. Het is de laatste verbinding met den Haag en Rotter dam. Om 23.16 was hij van Utrecht vertrok ken en zou om 23.28 in Woerden stoppen. In de dienstregeling staat de trein als diesel aan gegeven, maar wordt als stoomtrein gereden. De van Utrecht komende treinen rijden meestal op het hoofdspoor binnen; trein 648 evenwel wordt op het spoor tusschen de per rons van het Woerdensche station geleid, om dat op dat oogenblik op het hoofdspoor een trein voor Leiden gereed staat. Op 700 meter van het station liggen de wissels en daar ge schiedt de verandering van spoor. lederen avond is dit het geval en er was gisteravond in dit opzicht niets bijzonders aan de hand. Volgt de machinist het hoofdspoor, dan staat het hoofdsignaal veilig, komt hij op het zij spoor dan wordt het aftakkingssignaal op het seinhuis getrokken. Een voorsignaal geeft bovendien reeds aan welk spoor de trein zal volgen. Gisteravond stond het aftakkings signaal veilig. De wisseling van hoofdspoor op zijspoor mag met geen grooter vaart dan 45 K.M. geschieden. Wat nu gisteravond ge beurd is, is nog niet opgehelderd. Maar ten gevolge van een of andere oorzaak vlogen de locomotief en alle rijtuigen van den trein uit de rails en circa honderd meter over het baan vak voortrollend drongen de wagens in- en over elkaar, waarbij zij dwars over de rails kwamen te staan en ook het spoor Gouda- Utrecht versperden. De botsing. Op het moment, dat het ongeluk gebeurde dep juist een snelgoederentein Rotterdam Utrecht door het Woerdensche station. Men had op het station Woerden wel bemerkt, dat er iets niet in orde was, maar de goederen trein kon niet meer worden opgehouden. Met ontzetting zag men de ramp als het ware na deren. Met een vaart van 60 K.M. schoot de goederentrein °P den ontspoorden personen trein toe en met een donderenden slag ramde de trem de ontspoorde rijtuigen. Een hooge ™r"l e °P toen werd alles even V, f-atinrwie want toen kon men op het station de kreten van de reizigers hoo- ren, die nog voor een deel in de coupé's van den personentrein zaten. Een beschrijving van de angst, die de menschen hebben doorge maakt, valt niet te geven. Ontzettende oogen- blikken moeten zij hebben beleefd en in hun schrik gingen zij alle kanten heen, loopend en kruipend over de ruines van de talrijke wa gens Het duurde uiteraard eenigen tijd alvo rens'een overzicht der situatie was verkre gen On het station Woerden stond toevallig een'grind trein met personeel; er was dus met het stationspersoneel hulp aanwezig en deze spoedde" zich mét fakkels naar het terrein van de ramp. Middelerwijl werden de drie W oer densche doktoren ontboden en zoo kon eeni- germate een hulpactie worden georganiseerd. De meeste passagiers hadden al een goed heenkomen gezocht; zij waren over den over- we gbj het seinhuis in de buurt Kattenbroek gegaan en hadden zoo langs een binnenweg deu straatweg UtrechtWoerden bereikt, .vanwaar zij zich naar het station begaven. Onderweg liepen er vier het R. K. Ziekenhuis binnen om zich te laten verbinden. Anderen zjn op het station door de doktoren gehol pen. De slachtoffers. Alles bijeen waren circa 10 personen licht gewond. Hun verwondingen bestonden uit schaafwonden, snijwonden en builen. Hoeveel menschen er precies zijn gekwetst weet men niet en ook zijn de namen der licht-gewonden niet genoteerd. Ook van het treinpersoneel werden eenige leden geblesseerd. De machine van den goederentrein was uit de rails gesprongen, omgeslagen en op zijn kant in de sloot langs de spoorbaan terecht gekomen. De zware locomotief, een jumbo, zakte vrijwel geheel in het veen weg. De sto ker was er afgesprongen, de machinist Ditmarsch uit den Haag kwam in de sloot terecht. De locomotief van den sneltrein is op zijn kant op den spoordijk terechtgekomen. De machinist Suiker uit den Haag zat met zfln been in de gloeiende kolen in den tender bekneld, maar hij slaagde er in zich te be vrijden. De machinist was licht gewond, hij had een scheur in zijn lip. Een treingeleider heeft men door een raampje uit een bagage wagen moeten trekken, welke half over de sloot hangt. Nadat de eerste consternatie voorbij was, is het zoeken naar slachtoffers begonnen. Men deed al spoedig een ontstellende ontdekking. Tusschen de resten van een totaal verplinter- den wagon, vlak achter de machine van den goederentrein vond men het verminkte lijk van een officier van het Leger des Heils. De ongelukkige bleek te zijn majoor Bulterman uit den Haag. Later trof men in de sloot een zwaargewonde aan. De man had een uur in de sloot gelegen en was nog geheel bij ken nis. Hij wist zich echter niets te herinneren. Dit slachtoffer is de 30-jarige cargadoor H. Ginjaar uit Zoeterwoude. Hij is op een bran card gelegd en naar het R. K. Ziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat hij een bekkenfrac tuur, een schouderfractuur en inwendige ver wondingen had bekomen. Langen tijd heeft men in het onzekere verkeerd of er nog meer slachtoffers waren. Naar het station Woerden waren gebracht eenige tasschen en jassen, waarvoor zich geen eigenaars hadden aangemeld. Toen het licht werd en men beter kon zien, heeft men ter stond een nieuw onderzoek tusschen de puin- hoopen ingesteld. Tusschen de wrakstukken werd heden ochtend het lijk gevonden van den 29-jarigen ongehuwden apothekersassistent, den heer J. W. Muylwijk, zoon van den oud-wethouder P. D. Muylwijk uit de Crabethstraat te Gouda. Zijn stoffelijk overschot is evenals dat van fnajoor Buiterman naar het algemeen zieken huis te Woerden overgebracht. De toestand van den heer Gingaar was vanmiddag iets beter. Het direct levensgevaar was geweken. De omvang van de ramp Bij het aanbreken van den dag kreeg men eenig idee van den omvang van de ramp. De personentrein bestond uit een locomotief, een bagagewagen, drie personen-rijtuigen voor Den Haag, een bagagewagen en dan vier rijtuigen voor Rotterdam. Alleen het achterste rijtuig stond nog in de rails; de rest stond, lag of hing er naast. De locomotief is in schuine positie in het baanbed weggezakt. Twee rijtuigen zijn volkomen versplinterd; in één ervan zat majoor Buiterman. Alles wat op het onderstel was gebouwd, is finaal er afgevaagd. Met uitzondering van het laatste rijtuig zijn alle wagens ontzettend beschadigd. Nog erger is het gesteld met den goederen trein. Deze bestond uit circa 35 wagens, van welke er 15 16 zijn verpletterd. Geweldig is de ruïne. Sommige wagens zijn over elkaar geschoven en steken zeker acht meter in de lucht. Vier zijn zoo in elkaar gedrukt, dat zij een vormelooze massa zijn. Sommige wagens liggen boven op de rijtuigen van den per sonentrein. Het is alsof blokken uit een blok kendoos schots en scheef op elkaar zijn ge stapeld. Dat de ramp een dergelijken omvang heeft aangenomen, is voornamelijk een gevolg van het feit, dat de rijtuigen van hout waren. Als men dien chaos ziet, begrijpt men niet, dat er niet veel meer slachtoffers gevallen zijn. In den personentrein zaten volgens opgave van .den treingeleider 42 personen, maar des ondanks is het aantal getroffenen slechts uiterst klein. De rails zijn omgekruld, zware dwarsliggers totaal versplinterd, hier ligt een wielstel, daar een coupéraam, elders ziet men een spiraal van een kussen, daar weer ligt een stuk buffer. En te midden van deze? ruïne is de baan bezaaid met stukken hout en splin ters van allerlei grootte en vorm. „Ik ben 48 jaar bij de spoorwegen", zeide ons de inspecteur van het vervoer, de heer Bouwman uit Utrecht, „maar ik heb nog nooit zooiets gezien". Inderdaad zulk een ontzet tende ravage is in de geschiedenis van de spoorwegen een ongekend feit. Stremming van het verkeer. De ramp heeft het spoorwegverkeer vol komen stopgezet, daar de baan over de volle breedte versperd en vernield is. Met hulptrei- nen en A. T. O.-bussen zijn de reizigers naar hun bestemming gebracht, waar zij diep in den nacht arriveerden. De laatste trein van Den Haag en Rotter dam naar Utrecht kon te Woerden niet ver der. De passagiers zijn met uit Utrecht ge- requireerde autobussen van de A, T. O. verder vervoerd. Te Gouda werd de nachtposttreu. RotterdamGroningen opgehouden. Met door de Spoorwegen gerequireerde taxi's zijn de rei zigers verder gegaan. De posttrein is naar Rotterdam teruggestuurd. Uiteraard was het postvervoer vannacht ge heel in de war. Tusschen Gouda en Utrecht K-den speciale auto's. Uit den verongelukten trein zijn vanochtend nog postzakken gehaald De telefoonverbindingen van Woerden naar Utrecht zijn vannacht gestoord geweest, daar de draden en kabels vermeld waren. Langs de spoorbaan, eves voor het station Woerden, ligt een enorme ruïne. Gezien naar het station heeft de machtige Jumbo van den goederentrein zich meters diep in de blauwe modder van de sloot geboord. Op de plaats waar het ongeluk gebeurde liggen vier sporen Dwars over deze balken heen hebben de splin- terbergen van de wagons zich opgehoopt. Een seinbrug, waaronder bet ongeluk heeft plaats gehad, hangt verbogen over de uiteengespleten wagons. Verwrongen zijwanden en wagon daken staan langs de slootkanten. Vrachtgoe deren liggen over de lijn geslingerd, bielsen staan rechtop tusschen de rails en de Loco motief van den personentrein staat scheef ge zakt machteloos als een reus, die zijn kracht verloor. Twee personenwagons staan hoog tegen elkaar opgesteigerd, de wielen hangen er verbogen tusschen. De materieele schade is zeer groot en doet sterk denken aan de spoorwegramp bij Weesp. De volgorde, waarin de twee ongelukken hebben plaats gehad, is oorzaak dat slechts zoo weinig slachtoffers te betreuren zijn. Toen de personentrein ontspoorde hebben de wei nige reizigers de trein was gelukkig slechts matig bezet de wagons haastig ver laten door de versplinterde stukken van de wagons. Even daarna reed de goederentrein met groote snelheid op den ontspoorden per sonentrein. De locomotief van den goederen trein zakt nog steeds dieper in de modder Een tweetal opnamen, welke n duidelijk beeld geven van de ruineuze gevolgen van de treinbotsing bij Woerden in den afgeloopen nacht. weg, zoo zelfs dat de grond aan de andere zijde wordt opgedrukt. De machine zit zoo ver weg dat zeer waarschijnlijk een afzonder lijk spoor zal moeten worden gelegd voor den kraanwagen, die de machine weer op de baan moet brengen. Het reizigersver voer. Zoolang de storing duurt zal het reiziger- verkeer worden omgelegd via Amsterdam, terwijl een deel der reizigers per autobussen en stadsbussen van de gemeente Utrecht van het station Utrecht naar het station Woerden vice versa worden vervoerd. Op den smallen, bochtigen weg langs den Ouden Rqn was hedenmorgen zeer goed aan het intense ver keer te bemerken, vooral van autobussen en vrachtauto's, dat er op de spoorbaan iets bij zonders was gebeurd. De belangstelling van de zijde van het publiek is zeer groot. Groote groepen verdringen zich rond de ruïne in het weiland, waar met staaldraad inderhaast een afzetting is gemaakt. Aan den ingang van de weilanden heffen de boeren 5 ets entree als vergoeding voor het vertrapte gras. Op den grooten weg naar Utrecht parkeeren de auto's bij honderden en van den weg af ziet men de hoog opgestapelde ruïne in haar geheel. Heel wat passeerenden stoppen daar even om de ruïne van nabij in oogenschouw te nemen. Machinist vertelt. Op het station Woerden rinkelen haastig de telefoons. Er heerscht een nerveuze stem ming, want er komen handen te kort om al het werk te verzetten in verband met het ongeluk. Het ziet er naar uit, dat het nog wel eenige dagen, in ieder geval twee, zal duren voor de eerste trein de onheilsplek weer pas- seeren kan. Daar is ook de machinist van den personen trein, de heer Suiker. Hij is nog wel verbon den, onder dokter's behandeling en hij moet zich rustig houden. Maar hij kan toch zeer in het kort vertellen wat hem in den afge loopen verschrikkelijken nacht gepasseerd is, Hq vertelt, dat alles normaal was, toen hij het station Woerden naderde. De seinen waren veilig en de snelheid was niet hooger dan waarmee de treinen onder de seinbrug plegen binnen te loopen. Vlak daarop het was ter hoogte van Kattebroek voelde hij dat er iets niet in orde was. De locomotief begon te slingeren en in eens kreeg hij een duw van den tender in den rug. Meteen kantelde zijn machine en hij lag onder de kolen bedolven. Hij heeft zich zoo spoedig mogelijk weten te bevrijden, sloot den stoom af en toen hij een maal uit zijn machine was zag hrj tot zijn groote ontzetting den goederentrein naderen. Zijn eenig redmiddel was toen nog: seinen, seinen! Hj greep zijn electrische lantaarn, is den goederentrein tegemoet geloopen en hij heeft den machinist in het passeeren toe geschreeuwd: „stop, stop!" De machinist van ten tegemoet komenden trein heeft nog ge tracht te remmen, doch dat hielp niet meer Met een vaart van 75 K.M. raasde de Jumbo in den bagagewagen, die dwars over de rails leg. Het onderzoek, Hedenochtend is het parket, bestaande uit de heeren mr. Quarles van Ufford, officier van justitie en de rechter-commissaris mr. Altena op de plaats van de ramp aangekomen om een onderzoek in te stellen. Op last van de justitie is het seinhuis in Woerden verzegeld. De post niet beschadigd. Voor de post heeft de ernstige treinbotsing geen ernstige gevolgen gehad. De post vooi Rotterdam was in een geheel intact gebleven wagon geborgen en kon nog 's nacht per auto naar de Maasstad worden doorgezonden. De wagon, waarin zich de post voor Den Haag bevond, was echter gekanteld en het was reeds ochtend voor de inhoud van dezen wagon kon worden bereikt, waarna de ook hier onbescha digd gebleven poststukken om 7 uur per trein naar de residentie konden worden doorgezon den, daar de spoorlijn naar Den Haag vrij was. Bij net ongeluk was ook een groote telefoon paal met alle daarop verbonden lijnen vernield, zoodat het eenigen tijd duurde voor van Woer den uit telefonische verbinding was verkregen. Van de 7 verbindingen van den telefoondienst in Woerden bleken er nl. 6 onklaar te zijn geraakt. Tenslotte slaagde men er in op de laatste lijn via Rotterdam met Utrecht In verbinding te komen. Maatregelen voor het reizigers- verkeer Van de Nederlandsche Spoorwegen ver nemen we omtrent den treinenloop het vol gende: Het treinverkeer ter plaatse is geheel ge stremd, hetgeen voorloopig nog zoo zal blijven. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatur. De kern van het hoogedruk-gebied ver plaatst zich weer naar Scandinavië, waarmee de toestand van mooi herfstweer ten onzent bestendigd wordt. Over Noorwegen, Zweden en verder rond de Oostzee stijgen de barometers. Het is daar rustig weer met hier en daar lichte vorst en uiteenloopende bewolking. Ook over onze omgeving heerscht, onder invloed van de hoo ge druking, slechts zwakke wind. In ons land trad nachtvorst op, terwijl het nabij de Pyre neeën zelfs flink vroor. Te Biarritz is de tem peratuur 14 graden onder haar normale waar de. (Notearing van hedenmiddag 12 ut-). Londen 9.16%, Berlijn 75,25, Parijs 8,74, Brussel 31,54%, Zwitserland 43,25, Kopen hagen 40,87%, Stockholm 47,12%, Oslo 44.16%, New York 1,87%. Reizigers die van plan waren te reizen van of naar Leiden, Den Haag, Rotterdam, via Woerden, worden aangeraden te reizen over Amsterdam of Dordrecht. Tusschen Rotter dam (Maas), Gouda en Woerden en tusschen LeidenWoerden en Den Haag (S. S.)Gouda en Woerden zal een uur-treindienst worden onderhouden. Tusschen Utrecht en Woerden zal een A. T. O.-busdienst worden gereden in aansluiting op de uurtreinen uit de richtingen Den Bosch en Arnhem. De Nederland-boottrein naar Genua ver trekt normaal van Den Haag (S. S.) doch wordt geleid over den Haag (H. S. M.)Rot terdam (D. P.), Geldermalsen naar Utrecht en Amhèm. Reizigers van Amsterdam zullen te Utrecht hun gewone aansluiting vinden. Nadere berichten geven alle stations. Met de „Statendam" is gisteren uit Ame rika teruggekeerd dr. ir. van der Maas, die in opdracht van de Nederlandsche regeering naar Baltimore is geweest om er de dertien Glenn Martin-vliegtuigen te keuren, welke daar worden gebouwd voor het Ned.-Indische leger. De kapiteins van Lent en de Kruyf van Dorsen, van het Ned.-Indische leger vertoeven momenteel nog in Baltimore om toezicht te houden op den verderen bouw. In de gisteren te Leiden gehouden ver- eenigde vergadering van het Hoogheemraad schap Rijnland werd mededeeling gedaan van het aangaan van een geldleening, groot 100.000 tegen een rente van 4 pet. bj de Nederlanden van 1845. Een pachtvermindering werd toegestaan van 70 pet. over het jaar 1936 voor de Oegst- geesterlanden en van 45 pet. overeenkomstig de goedkeuring van de andere mede-eigena ren-grootwaterschappen van de Celia's Hoeve. Op een vraag van den heer Heemskerk deelde de dijkgraaf mede, dat het gerecon strueerde gemaal te Spaamdam tot volkomen tevredenheid tot stand is gekomen. ir, c/q^q/) VP^en 4oar ^e/^ken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1