ADRESSEN" Stuyvenhern's Triplex STADSNIEUWS. KLASSENJUSTITIE DAM 41 AMSTERDAM KETHEL. ROTTERDAM. HET KONINKLIJK BEZOEK. DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 MICA 1936' •■wV SCHEEPVAART. Dagelijksche Motorbootdienst op R. K. STAATSPARTIJ. Verloop van den nationalen feestdag. „DE BAKKERIJ OMHOOG". ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. UNILEVER SPORTVEREEN1GING. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Uitspraken. een prettige klant. 59 De opening van de „MICA 1936" is thans definitief vastgesteld op Zaterdagmiddag a.s. des middags te half vier. Op het bordes van het stadhuis zal de Burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren de openingsrede uitspreken, welke door luidsprekers op de Markt en de Hoogstraat voor het publiek te hooren zal zijn. Alle winkeliers worden verzocht op de Markt aanwezig te zijn, De winkels van de deelnemende winkeliers zullen kenbaar zijn aan de uitgestoken ,,MICA-vlag" naast de nationale driekleur. Te kwart voor drie zullen twee muziek korpsen een rondwandeling maken door de stad „Ambrosius" verstrekt van het Wilhel- minaplein en „Harpe Davids" van het Em- plein naar het Stadhuis waar zij te half vier arriveeren. Op de Markt zal gezongen worden het Mica-lied van Clinge Dooren- bos. In den loop van Zaterdag komt de „MICA" vliegmachine boven de stad voor het uitwer pen van parachute's met waardebons voor geschenken. Het „MICAHUIS" aan de Broersvest wórdt geopend te Vier- uur. Hier is gevestigd het informatiebureau voor het publiek en win keliers gedurende de duur van de „Mica- winkelweken".' In het „Micahuis" zijn tentoongesteld alle prijzen, die tijdens de „Micaweken" wodren uitgereikt. Dit zijn de prijzen welke bestemd zijn voor de winnaars van de waardebonnen, die uit gereikt worden aan het publiek op Zaterdag door de heraut met pages. De prijzen van de winnaars vgn den kinderwedstrijd en verder de dagprijzen. Vanaf Woensdagavond worden aan het „Micahuis" bekend gemaakt de namen van de prijswinnaars der openingswaardebonnen, en .verder dagelijks de winnaars van de dag prijzen. Voor de kinderen is een wedstrijd geor ganiseerd. In de etalages van de deelnemen de winkeliers is uitgesteld een bosje „Fiets spaken". De kinderen moeten deze tellen en het totaal aantal spaken, dat aan niemand nog bekend is, raden, dat zoo in de geheele stad is uitgestald. Hiervoor zijn schitterende prijzen beschik baar. Vrijdagavond negen uur spreekt Minister Gelissen over de beteekenis van de Micawin kelweken voor de radio. Aan het eind van de gisteravond gehou den vergadering van het uitvoerend comité voor de „Mica" in Schiedam, is door den voorzitter een woord van hartelijken dank ge sproken aan de Schiedamsche Pers voor hare royale medewerking tijdens de voorberei dende werkzaamheden voor de „MICA", als mede voor de plannen welke de Schiedamsche Pers heeft om deaandacht van het publiek te vestigen op de beteekenis van den Midden stand in het algemeen. R. R. S. V. EXCELSIOR Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag; Excelsior c—-bodewijk d, 3 uur. Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 1 S.J.C. 1, 2 uur, F. v. Veen; Graaf Willem 2Excelsior 2, 2,30 uur; Excelsior 3Celer 2, 12,30 uur; S.G.V. 3—Excelsior 4, 12,30 uur; Overschie 2Excelsior 6, 2,30 uur; Excelsior a—Celer a, 12,30 uur. Excelsior is Zondag vermoedelijk weer vol ledig. Alleen het uitkomen van Jac. Ooster- holt, die j.l. Zondag een blessure opliep is nog niet zeker. Wenteler is echter weer van de partij, evenals Kleinekoort. Het is wel gebleken dat in deze afdeeling slechts met uiterste inspanning punten ver zameld kunnen worden waarvoor tegen S.J.C. wel geen uitzondering gevormd zal worden. We geven de Schiedammers -echter de beste kansen. Indoortraining. Dinsdag j.l. is- de indoor-training weder aangevangen die thans meer dan ooit nood- zakeiijk is, willen de zwart-witten in de uiterst zware afdeeling eenig succes van belang boe ken. R. K. VROUWENBOND EN KONINKLIJK BEZOEK. Door de welwillende medewerking van de afdeeling Rotterdam zullen de leden van on ze afdeeling eveneens getuige kunnen zijn van het Kon. Bezoek aan Rotterdam. De afdeeling Roterdam neemt plaats in de van Citterstraat (nabij het Mathenesserplein). De leden gelieven zich op eigen gelegen heid daarheen te begeven en er voor te zor gen dat zij uiterlijk kwart over twee in de v. Citterstraat aanwezig zijn. TRA ININ'GSTOCHTEN D. S. W. Morgenavond houdt de w.s.v. De Schiedam sche Wandelaar een trainingstochtje van plm. 15 K.M. De start, is om zeven uur precies vanaf 't clubgebouw. Zondag houdt boven genoemde vereeniging een trainingsmarsch van 30 K.M. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 67 October. GEBOREN: Alida M., dochter van G. H. Vierboom en M. Bevelander, Numansd.str. 17 Comelis, zoon van G. van Stjjn en C. P. M. van Leeuwaarden, Verbrande Erven 5 GEHUWD: T. van Wassenaar 22 jaar en C Keereweer 18 jaar J. Bras 23 jaar en J. Pellegrom 21 jaar. SCHIEDAM, 7 Oct. Aangekomen Duitsch m.s. Biscaya, ledig van Pernis om te dokken in de Wilbelminahaven; s.s, Westland, ledig van Rotterdam; Deepsch s,s. Cyril, ledig van Rotterdam;.. Ned. s.s. Flensburg, ledig van Vlaardingen; Eng. s.s. Helena Margarets, le dig, van Rotterdam; Eng. sa. Peder Bogen, ledig van Rotterdam, allen om te dokken in de Wiltonhoven. SCHIEDAM, 7 Oct. Vertrokken Zweersch m.s .Nemanja, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Helena Margareta, ledig naar Antwer pen; Duitsch m.b. Biscaya, naar Baytown via Vlissingen; Ned. s.s. Flensburg, ledig naar Narvick. Dezer dagen werd vanwege het bestuur van den Schied. Bestuurdersbond (S.D.A.F.- N.V.V.) een circulaire verspreid, die door titel en inhoud nu niet bepaald eerlijke voor stelling van zaken geeft. Vooral zij, die niet in rechtszaken bekend zijn, moeten wel een hoogst onaangenamen indruk hebben gekre gen van de wijze, waarop in Schiedam recht gesproken zou zrjn, en van de daarop gevolgde uitzettingen van huurders van woningen aan de Laurens Costerstraat.. In de brochure staat o.m.: Woensdag werden negen gezinnen, in de Laurens Costerstraat op straat gezet! Welk strafbaar feit Hadden deze men' sen gepleegd, (jat deze handeling recht vaardigde Gelukkig geeft de circulaire er zelf reeds een antwoord op! Er staat n.1.1 Zij hadden het eerstens gewaagd om be leefd huurverlaging te vragen, omdat Minis ter Slingenberg van meening was, dat de huren te hoog waren, waarom hij de werk lozensteun ingrijpend had verlaagd. In de tweede plaats hadden zij het gewaagd om een wat lagere huur aan te bieden toen de directie van de „Driekleur" niet bereid was overeenkomstig de wens van de regeering de huur te verlagen. Dit hebben zij gedaan, toen elk behoorlijk overleg werd geweigerd en omdat de steunverlaging hen daartoe dwong. De argelooze lezer wordt hier wel wat al te naïef met de feiten in kennis gesteld! Immers, vastgesteld dient te worden, dat een aangegane overeenkomst, dus óók huur betalingen, nagekomen moeten worden, zoo lang tusschen beide partijen geen vrijwillige andere overeenkomst is tot stand gekomen. Hierop berust de geheele handel en de daarop van toepassing zijnde wetsbepalingen! Voor velen komt na het lezen der circu laire van den Schiedamschen Bestuurders- bond de aap uit de moum als men leest: Het N.V.V.-bestuur besloot deze mensen door een advocaat bijstand te laten ver- leenen. Wij constateeren hier, dat het N.V.V. bij stand ging verleenen. Een mooi iets is bij stand, wanneer het uit zuiver sociale gevoe lens gaat, doch wanneer men nu weet, dat het N.V.V. voordien een circulaire heeft uit gegeven, waarin de arbeiders werden aange zet om tot deze daden over te gaan, ziet het geval er alweer bedenkelijker uit. Nochtans betwisten wij niemand en dus ook het N.V.V. (S.D.A.P.) niet, het recht om bij stand te verleenen. Wij constateeren echter dan ook, dat het N.V.V. dezen bijstand wel op een verdacht,-) wijze heeft verleend. Het N.V.V. of de raads lieden van dit verbond, als ze tenminste des kundigen waren, hebben heel goed van te voren kunnen weten, dat de door hen opge zette rel voor de huurders funest zou afloo- pen. Was dat soms de bedoeling? Menschen, die jaren lang tot tevredenheid daarwoonden; die een huur van 4,60 be- tialden. zitten nu met de stukken. Waar in Schiedam vindt men dezen huurprijs vöor 11 Is "t Goedkoopste en 't beste. Alle soorten hnisvlijtartikelen. Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. BIJLOO dergelijke woningen? De menschen, die zijn blijven zitten, waren verstandig, zich niet te laten misleiden door adviezen van het N.V.V. of den Schiedamschen Bestuurdersbond. Dat het N.V.V. nu al met het schoone ge baar komt om voor de kosten op te komen, die de slachtoffers hebben gemaakt, pleit zelfs tegen dit verbond. Stel, dat alle leden van het N.V.V. het zelfde zouden hebben gedaan, zou het N.V.V. dan ook betaald hebben Deze menschen heeft men misbruikt voor politieke reclame. En dan de rechtszaak zelve. In het Kan tongerecht was er in langen tpd niet zoo'n belangstelling geweest. De zitting begon en na enkele oogenblikken kreeg de advocaat voor het N.V.V. het woord. Het was mr. L. A. Donker, die trachtte indruk te maken op den kantonrechter, mr. Stheeman Hesse. In de circulaire staat n.l. Onze advocaat wendde zich voor de zit ting van het Kantongerecht nog tot Minis ter Slingenberg. Deze vond het raadzaam, dat den Kantonrechter uitstel werd ge vraagd, omdat het wetsvoorstel binnen en kele dagen de Tweede Kamer zou berei ken. Minister Slingenberg machtigde onzen advocaat dit den kantonrechter mede te delen. Dit heeft hij gedaan. En dan staat er dik gedrukt in dit pracht drukwerk: De Schiedamsche Kantonrechter, mr. Stheeman Hesse volstond evenwel met de sarcastische opmerking, dat hij met Minis ter Slingenberg niets te maken had en met wetten, die nog niet klaar waren. Ieder mensch, dat nu maar een grijntje be grip heeft van rechtszaken, zal toegeven, dat mr. Donker als verdediger had moeten komen met een juridische op de bestaande wet be rustende verdediging! Wij zeggen dit hier zóó uitdrukkelijk, om dat het pamflet de menschen tracht wfjs te maken, dat de Kantonrechter maar had moe ten luisteren naar een telefonische boodschap van den Minister via mr.a Donker. Vooral vestigen wij verder de aandacht op het feit, dat het N.V.V. en de Schiedamsche Bestuur dersbond gaarne hadden gezien, dat hier in Schiedam recht zou worden gesproken, vol gens wetten die nog in wording zfln! Dat zou juist de z.g. Klassen-Justitie in de hand werken, waarover men in de S.D.A.P.- kringen het zoo vaak heeft. Voor hen, die het niet weten, deelen wij mede, dat de rechters in Nederland gelukkig met niemand iets te maken hebben! Ze worden benoemd voor het leven. Be halve de procureur-generaal, de ambtenaren O.M. en de griffiers zijn ze onafhankelijk, doch ze hebben den zwaren plicht en verant woordelijkheid, recht te spreken volgens de wetten, die de volksvertegenwoordiging heeft goedgekeurd! Nu zou het Bestuur van den Schied. Be stuurdersbond, het N. V. V. en de S. D. A. P. het in dit geval gaarne anders hebben ge zien. Ja, voor politieke munt van de S. D. A. P. had de kantonrechter, de boodschap, die nu Donker mededeelde, maar moeten aan vaarden. Wij zeggen het de brochure gaarne na, daar waar staat: Zo wordt in 1936 nog veel gesproken! Men heeft het nog een oogenblik over het geval en zegt; De kantonrechter kan bij een ontruiminga- procedure pogen de partijen tot elkaar te brengen enz. enz. Zeker, dat kan hij, wanneer de partijen daartoe ook bereidheid toonen. Hier stonden echter de partijen straf tegenover elkaar. Om tot een accoord te komen had men niet één, doch twee goede willen noodig en die waren er niet. Dus, kón de rechter de partijen niet tot elkaar brengen. (Denk b.v, aan de circu laire, die het N. V. V. enkele dagen te vo ren had uitgedeeld, waarin een parool werd werd uitgegeven. Nu men de zaken voor de arbeiders-huur ders bedorven had, moest dit pamflet de „hel pers" redden! Ook willen wij nog even memoreeren, dat in een andere zitting, waar het ongeveer een zelfde geval, ging en waarbij het com munistische raadslid de heer Collé betrokken was, de kantonrechter Mr. Stheeman Hesse wél een uitspraak heeft kunnen geven als de S. D. A. P. verwenschte. Dat kwam, om dat toen wèl de gelegenheid was geboden partijen te bewegen tot elkaar te geraken, omdat ze dit aanboden. Verder zal Mr. Stheeman Hesse, als verant woordelijk man, niet gewenscht hebben, dat we weer zoo'n opgezette rel zouden krijgen als twee jaar geleden in de Gorzen plaats had, toen de communisten een zelfde grapjasserij hadden georganiseerd. Wij hebben ons in dit artikel geen partij ge steld pro. of contra huurders of verhuurders, doch willen aantoonen, dat het N. V. V. en de Schied. bestuurdersbond (S. D. A. P.) een scheeve politieke schaats hebben willen recht slijpen. Wij wenschen nadrukelijk te verklaren, dat het gerecht ook in dit geval bewezen heeft, niet vatbaar te zijn voor z.g. klassenjustitie- geest, doch zich gehouden heeft aan de wet, die elke Nederlander, wie dan ook hetzij in z'n voordeel of in z'n nadeel, heeft te eer- biedegen. Zonder deze rechtelijke onpartijdig heid zou weldra een chaos op maatschappelijk gebied heerschen, zooals zulks trouwens in vele landen reeds dikwijls te zien is gewees en dagelijks nog te zien is. Morgenavond 7,30 uur wordt in het R. K. Vereenigingsgebouw een algemeene ledenver gadering gehouden van de afd. Kethel der R. K. Staatspartij. De agenda vermeldt onder meer: bespre king propaganda voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen en oprichting van een politieke propagandaclub. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie te Schiedam, op alle werkdagen tusschen 1 en 2 uur, de navolgende voorwerpen, ge vonden in het tijdvak tusschen 25 September tot en met 7 October. Een geruite halsdoek; damestasch; muts; handschoen; ring met 4 sleutels, rozenkrans, ring met sleutel, sleutel, schooltasch, Yale- sleutel, Vadeto-sleutel, trouwboekje, gewicht, gymnastiekschoentjes, glacé heerenhandschoen vulpotlood, katoenen zak, portefeuille met foto's, houten tabakspijp, damestasch met inhoud, ceintuur, portemonnaie met 9 centen, glacé kindeFhandschoen, sléutei, gummi da mes badschoen, wit-kinderhandschoentje, heerenring, ring met 7 sleutels. Bij vinders; Padvindersriem, G. Scheepma ker, W. Frankelandschestraat 63a; ledige melkbus, J. Kool. Schiedamseheweg 110, Ke thel; portemonnaie met inhoud, E. van Witse, Wattstraat 58a; Rozenkrans, H. W. Kerkhof, Groenelaan 69; kinderportemonnaietje met in. houd, T. Klein, Bakkershaven 23; paar regen pijpen, L. H-. Mak, Edisonplejn 13 c; ledige kist. J. Mandenmaker, B. K. Laan 18; Ro zenkrans, W- Vierboom, Rijnstraat 24b; muts, G. C. Klok, Jan Steenstraat 5; muts, C. Vejd Grofbaan 25.1; vulpen, J. Korpel, Nwe Maas straat 57b, gouden oorbelletje, W. Kok, Poortugaalschestraat 22b; kinderschoen, J. C. Bakker, Villastraat 101; kosteloos rijwiel plaatje, G. Mallé, Newtonplein 9a; kinder- taschje met inhoud, L. Tjmmers, Huysmans- straat 40; rijwielbelastingplaatje, C. Pijper, Mesdaglaan 22a; jongensjasje, P. Hoogdalen, Aleidastraat 8a; muts, C. Bijloo, Gr. Flo- risstraat 52; jurk, A. Munnik, Brugmansstr. 41a; jongensjas W. Mulder, Aleidastraat 58a; gonjezakken, A. Endel, West-Nieuwland 26, Vlaardingen; kindertaschje en spiegeltje, G. Veld, Grofbaan 25; Bok, J. Montfoort, Em- mastraat 26; rijwielbelastingplaatje, T. Vis ser, Nwe Haven 71c.; Alpenmuts, Wuisman, Famriplein 30b; kistje met 25 sigaren, S. Hoekstra, Nic. Beétsstraat 70asleutel, S. Schenk, Groenelaan 99b; Lipssleutel, J. Pop- peliers, Villastraat 90; rijwielbelastingplaatje, B. de Veld, Jan Steenstraat 1; deim, B. Bok, B. K. Laan 251a; damesportemonnaie met inhoud, R. Stougie, Vlaardingerdrjk 330a; Ro zenkrans in étui J. de Kok, Nieuwstraat 15b; dames glacé handschoenen, F. den Blauwen, Rozenhurgerhtraat 36kinderportemonnaie met inhoud, A. Fonke, Marconistraat 45; zin ken papierbak, KI. Staarmann, agent van politie; wollen meVjesmuts, Gokke, Hoog straat 124b; portemonnaie met inhoud, C. Vieveen, Middellandstraat 19 te Rotterdam; zilveren broche, M. Zall, J. A. Alberd. Thijmatraat 84b; dames-hadschoen. A. den Hoed, Jan Vermeerstraat 32a; Foxhond, J. Brounts, Vlaardingerdijk 159 b; Bord, N. C. van Kampen, >etbalterrein S. V. V.; dames armband, Fe.urs, Julianalaan 106; rijwiel bel.pl. J. de Ruiter Havendijk 6; Ceintuur, M. Mulder, Alb. Kuypstraat 4b; portemon naie met inhoud, J. - Janse, Gr. Florisstraat 32;- kinderschoentje, J. Filippt, W. Frankel. straat 3; armband, N. v. Wassenaar, Vlaard. dijk 7," blauw jasje, B. Groeneweg, Dwars straat 66; portemonnaie met inh.; A. v. Noortwijk, van Marumstraat 24c; rijwielbe! pl. T. Riemslag-Baas, Bommelschestraat 52; paar heerenhandschoenen, F. Morr, Ged. Biersloot 59 te Vlaardingen; fietspomp en 2 japon-mouwen, J. H. C. Schulze, Villastr, ni. 64. De schepen-parade. ..Gedurende den hootocht, welken de Konink lijke Familie bij haar bezoek aan Rotterdam op Vrijdag a.s. zal maken zullen vele vaar tuigen zoodanig ligplaats nemen, dat een goed beeld verkregen wordt van wat de Rotter- damsche haven biedt. Ter hoogte van de Ree- "derfjstraat zullen 2 der grootste brugkranen een eerepoort vorm, waaronder de „Stad Rot terdam" zal doorvaren. Dan volgen in een lijn welke ca. 150 M. Uit den stadswal geformeerd zal worden, de opleidingsschepen „Nederlan der" en „Prinses Juliana"; jachten o.a. der Kon. Roel- en Zeilvereeniging „De Maas"; sleepbooten der verschillende sleepdiensten en firma's, vervolgens bedrijfsmotorbooten en een reeks kranen, bokken, elevators enz. ter wijl de grootste Nederlandsche baggerzuiger der Fa. A. Volker de rij zal sluiten. De ge heele linie zal 5 6 K.M. lang zrjn en ter hoog te der Merwedehaven eindigen. Indien net weer nu gunstig is, zullen deze vaartuigen die alle vlaggen en waarvan ver schillende gepavoiseerd zijn, zeer zeker een niet te vergeten schouwspel bieden. Het défilé langs den weg. Bjj Rotterdam's-Comité voor Nationale Be langen heben zich voor het défilé langs den weg opgegeven 300 vereenlgingen uit Roterdam en omgeving en 48 vereenigingen van buiten Rotterdam. Hieronder zijn er uit Dordt, Klaaswaal, BerkelRodenrijs, Albias- serdam enz. Nog gisterenavond kwamen aan vragen binnen doch deze moesten worden af gewezen, omdat de tijd van voorbereiding niet meer toelaat nieuwe regelingen te tref fen. Het totaal aantal personen, dat deze 350 vereenigingen zullen meebrengen, bedraagt niet minder dan 76.000. Tenminste op papier, doch vele groepen zullen hun opgave aanzien lijk overschrijden. Zoo gaf Hillegersberg op 3000 personen, doch dit cijfer zal wel twee maal zoo hoog zijn. De opstelling der vereenigingen. De geheele lengte van de route, welke de koninklijke stoet zal afleggen, bedraagt 28 K.M., zoodat aan beide zijden van den weg S6 K.M. ruimte zal zijn voor de opstelling. Leden van hét Nationaal Jorigeren Ver bond zullen als orde-commissarissen fungee- ren. Op de plaatsen, waar de vereenigingen zich moeten opstellen, zullen anderhalf uur te voren wachten aanwezig zijn met borden met den naam de betreffende vereenigingen. Dit is niet alleen doelmatig voor de leden der vereeniging, doch ook een tijdige waarschu wing voor het publiek, waar men wel en waar niet een vrij uitzicht zal behouden. Voor de vereenigingen uit de buitengemeen ten zullen padvinders als orde-commissaris sen fungeeren. Ook Rijksbureaux gesloten. Naar aanleiding van de berichten, welke ons bereikten, volgens welke de Rijksbureaux o.a. van de belastingen, morgen niet zouden ge sloten zijn, vernemen wij van bevoegde zijde, dat evenals de bankinstellingen en groote kan toren, ook de bureaux der belastingen te half één zullen sluiten. Alleen zullen enkele dien' sten (Invoerrechten en accijnzen), welke voor de scheepvaart noodzakelijk zijn, geopend blij ven. Deze dienst zal echter beperkt blijven tot het noodzakelijkste, zoodat ook ieder rijks ambtenaar, die eenigszins gemist kan worden, vrijaf krijgt. Vrije overzet met pont. In verband met de afsluiting van de Maas bruggen zal er van 13.30 tot 14.30 vrij ver voer bestaan met het pontveer. Wie hiervan gebruik maakt, krijgt tevens de gelegenheid om dwars door de linie van de schepen-parade heen te varen en aldus hiervan een mooi over zicht te verkrijgen. In het Sociëteitsgebouw van de Rotterdam- sclje Diergaarde is gistermiddag geopend de tentoonstelling „De Bakkerij Omhoog", geor ganiseerd door den Neutr. Bakkers Gezellen Bond „Bijstand zij ons doel", bij gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan. De voorzitter van dén Neutralen Bond van personeel in de Voe dingsbedrijven, de heer B. Holtrop, opende de tentoonstelling. Aan de tentoonsteliing is een vakwedstrijd verbonden, waarvoor een 800-tal inzendingen binnenkwamen. In de serre, waar ook een heetwateroven staat opgesteld en in bedrijf is, is een aantal vitrines geëxposeerd, de collectie-Peters be trekking hebbende op de geschiedenis van hei bakkerij-bedrijf in de laatste eeuwen. Zitting van 6 October. Zaterdag a.s., aanvang 8 uur, zal de Uni- lever-sportvereeniging Oostelijk zwem bad aan de Vredenoordkade alhier, haar jaar lijksche zwemwedstrijden voor kantoor- en bedrijfspersoneel houden. Als steeds, bestaat hiervoor zeer veel animo. Reeds schreven 10 vereenigingen met ongeveer 100 deelnemers (aters) in, zoodat het weer een interessante avond belooft te worden. Ongetwijfeld zullen de vereenigingen R.V.S. en The Bervo Girls, die resp. houder zijn van den heeren- en den dames wisselbeker al het mogelijke doen om het bezit daarvan voor een jaar te prolongee- ren, maar zij zullen daarbij op heftigen tegen stand van de andere vereenigingen stuiten. Er is een aardig, gevarieerd programma samengesteld. Twee pogingen tot inbraak in één nacht. In den nacht van 7 op 8 Augustus waren de 23-jarige opperman M. C. S. en de 34-jarige metselaar H. van U., beiden gedetineerd, er per auto op uitgetrokken om inbraak te plegen. Eerst had men getracht binnen te komen in den Unie-winkel aan het P. C. Hooftplein. Toen dat niet gelukt was, doordat de winkeldeur niet opensprong bij de bewer kingen met het breekijzer, welke S. haar deed ondergaan, zijn beiden met hun auto gereden naar den Unie-winkel aan de Bergschelaan, waar S. wederom getracht heeft met zijn breekijzer de winkeldeur te forceeren. Terwijl hij daarmeebezig was zag S. een vischwlnké- lier, die, voor dat hjj zijn winkel sloot, nog een luchtje schepte aan de deur, in zijn rich ting kijken. Dat was voor hem aanleiding om ook deze poging te staken. Beide verdachten legden een volledige be kentenis af. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, wees er op, dat ver dachte S. reeds een keer voorwaardelijk is veroordeeld. De reclasseerings-vereeniging durft nu niet gunstig te adviseeren. Ten aan zien van Van U. merkte het O. M. op, dat deze reeds verscheidene vonnissen achter den rug heeft. Tegen ieder van de verdachten eischte het O. M. 8 maanden gevangenisstrat met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. P. H. Verheul, voor S. optredend, achtte dé pogingen tot inbraak nogal kinderlijk uit gevoerd. Pleiter drong aan op een clemente straf. Mr. F. J. Kranenburg pleitte oplegging van een voorwaardelijke, althans gedeeltelijk voor waardelijke straf. Zware eisch tegen automobilist. De 54-jarige ghirurg J. C. v. V. heeft zich te verantwoorden gehad terzake van lichame lijk letsel door schuld. Op 28 Maart had de chirurg, rijdende over de Mathenesserlaan, geen voorrang gelaten aan een taxi van de Ravero, die uit de Hooidrift kwam. Het gevolg was geweest, dat de auto van den chirurg tegen de taxi botste. Het portier van dezen wagen schoot open en de chauffeur werd op straat geslingerd, doch zijn voet bleef bekneld tusschen de pedalen. De taxi reed eenige malen in een cirkel rond, totdat de chauffeur van den wagen losraakte. Toen wijzigde de richting zich en de taxi kwam tenslotte tegen een huis tot stilstand. De dame, die passagiere was in de taxi, had door den schok een hersenschudding bekomen. De chirurg sprak de feiten niet tegen. Hij had de taxi eerst op het laatste oogenblik gezien, hoewel verdachte moest toegeven, dat het uitzicht ter plaatse gced was, evenals de verlichting. Wanneer de taxi-chauffeur echter een signaal gegeven had, of even zijn vaart had ingehouden, dan zou er niets gebeurd zijn. De I taxi-chauffeur verklaarde, dat hij de auto van verdachte reeds op vrij grooten afstand had zien naderen. Getuige had ver wacht, dat deze auto vaart zou minderen om dat de taxi van rechts kwam, doch verdachte deed het niet. Op het laatste oogenblik heeft getuige nog getracht een aanrijding te voor- komen door meer gas te géven, maar het was reeds te laat. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, hééft hét O. M. ér aan herinnerd,, dat ver dachte ook al eens een ernstig verkeersonge luk heeft veroorzaakt. Deze aanrijding is het gevolg geweest van onoplettendheid van ver dachte. Het O. M. eischt 1000 boete subs. 2 maanden hechtenis en bovendien 1 maand hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een onvoorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. In een uitvoerig pleidooi heeft de verdediger, mr. L. J. Heymans v. d. Berg, er op gewezen, dat het O. M. er zich op baseert, dat rechts in eik geval voorrang heeft. Hier reed de dokter op een hoofdverkeersweg. Pleiter zal geen beroep'doen op de komende bepalingen, doch wil toch wel opmerken, dat het verkeer, dat van rechts een hoofdverkeersweg heeft, ook plichten heeft, die door den taxi-chauffeur niet zijn nageleefd. Het is niet billijk hier rekening te houden met een vroeger ongeluk, dat onder zeer dubieuse omstandigheden is geschied. Een voorwaardelijke hechtenisstraf legt men op aan iemand, die onder drank invloed heeft verkeerd, of aan een branie rijder. Pleiter meent dat de eisch van nel O. M. exhorbitant hoog is. Eén maand hechtenisstraf heeft het O- verder geëischt tegen den 25-jarigen 0 o ,,,„atzeedijk een C. L. v. d. S., die op den Wes*-* ut doordat tui ernstig ongeluk had veroorzaa»1" u' toen een tramwagen bij een vluC euve ge stopt stond, links van de trarn' cus )lrinen de beide vluchtheuvels, gepaaseel ad. De kantoorbediende J. H. Berg- le U1 de tram gestapt was en vóór'an°3 naa' 1 e andere vluchtheuvel wilde gaan' ward door verdach- te's auto gegrepen- Htl w®r e^en de straat geslingerd en »ad 3enschuclding en schedelbasisfractuur bekomen. Uitspraken *0 October. De rijdende dood. De 33-ia"Se chauffeur J. r uit Schiedam heeft terech ges aan Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had op den hoek van Meent en Weste Wagen straat geen voorrang verleend aan een van rechtskomenden motorrijder, waardoor hij in liC f B f aanrÜd'hg was gekomen met deze mo oi iets en bij de pogingen om den motor- rij er geheel vrij te rijden was hij met den oc e A. Groenendijk uit Alblasserdam in aanrijding gekomen. Deze was gevallen en had daarbij zijn lin ker enkel gebroken. Verdachte gaf de feiten toe. Hij had door krachtig te remmen nog geprobeerd een aan rijding te voorkomen, maar dat was mislukt. Het bleek namelijk, dat verdachte had gere den met een auto, waarvan geen der beide remmen deugde en die een stuurinrichting had, waarin buitengewoon veel speling was. In zijn requisitoir heeft de officier de wen- scheiijkheid betoogd, dat de politie bijzonder scherp zal letten op dergelijke oude voertui gen, die maar op de menschen worden losge laten. Hier grove schuld aanwezig achtend, eischte het O.M. een hechtenisstraf van 3 we ken. Uitspraken 20 October. Poging tot diefstal. De 34-jarige letterzetter W. F. K., gedeti neerd, was er op 22 Juni op uitgetrokken om •Irukwerkorders machtig te worden. Zoo was lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot naii 11 repetitie van net gemengd Koof van deD K- K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag oestuursvergaoering K.. K_ Metaalbewerkersbond „St. Eloy'gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R, k ,em. i'ooneeivereen. „Alberdingk l'hgm", r. r. Volksbond, halt 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K, K. G. (dir. (j. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. Eiken Woensdagavond mdoortraining S.G.V, Gymnastieklokaal naast Gezeiienhuis. lederen Dinsdag ts.so uur repetitie mannen- zangvereenigihg „Inter Noa", café De Sein post. léderen Woensdagavond om halt 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. PuttenGroote zaal van den r. r volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het atdeelingsbestuur van deD Ned. R. K- Volksbond. lederen woensdagavond van nalt 9 tot hall VI repetitie Kon. Zangvereemging Schiedam's Mannenkoor „Urpheus", onder leiding van Ed. Flipae, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Syinphome-orkest L. van Beethoven idir. J. C. M. FeJtzer) In Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot halt 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezetlenvereeniglng under leiding van den eerw. Praeses in ge- uouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. K. Ë.H.B.O. Ui het Gymnastieklokaal naast de St. Jozetgezellenvereenigtng. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". .Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in net Parochiehuis. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers. Behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius". van 7.30—8.30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. U - -"IS*! SCHIEDAM, 8 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- liaridel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 12 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,201,30 (niet officie*" hij ook gekomen in de timnierrnanszaak van K. de Valk aan den Goudschensuigel. Ver- dachte's komst was niet opgemerkt, in het van de werkplaats atgescicuui kantoortje zat De Valk te werken. De d®ur stond open en aan een knop van dl* d('11een colbertjasje. Verdachte had zo" lancl in de binnenzak van het colbertja3-ie ge3token en er een portefeuille uitgehaald. Juist op dat oogenblik keek De Valk °P 011 verdachte staan, die een van zijn handen op den rug hield. Juist wilde hij zijn vraag naar drukwerk doen, toen er een kammetje uit de portefeuille, dié verdachte achter den rug hield, was gevallen. De Valk had het voorwerp zien vallen waarop ver dachte de portefeuille wegsmeet en het op een loopen zette. Verdachte bekende den hem ten laste ge- 'e&den diefstal volmondig. Uit het requisitoir van den officier, mr. J. P. Hoeffelman, bleek, dat verdachte reeds Verscheidene malen is veroordeeld, het laatst in 1929 wegens brandstichting in meer dan 40 perceelen. Hij werd toen tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld en tevens ter be schikking van de regeering gesteld. Toen hij dit feit pleegde stond hij nog onder toezicht van dr. Donkersloot, die van meening was, dat het juist wat beter met hem g^S- Het blijkt echter, dat verdachte geen normale weerstand kan bieden, als hij in verleiding wordt gebracht. De officier eischte 10 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. Dq verdediger, mr. D. van Oosten Slinge- land pleitte opi*&KinS van een voorwaarde lijke straf, waardoor verkregen zou worden, dat verdachte vooreerst onder toezicht blijft. De rechtbank heeft veroordeeld N- A- s- iaar zonder beroep, wegens het veroorzaken van een aanrijding op den hoek van 1e Middellandsstraat en Henegouwerlaan, waarbij de portier J. C. Heystek een gebroken dijbeen had bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. C. B. H. 24 jaar schildersknecht te Nieuw Helvoet, wegens diefstal van een fiets tot 2 Waanden gevangenisstraf. E. J. M. C. 24 jaar handelaar in radioarti kelen te Schiedam, die terechtgestaan had wegens het veroorzaken van een aanrijding in de Havenstraat, waarbij de voetganger J. Smits werd aangereden, werd vrijgesproken. Door de politie is aangehouden de 49-jarige L. H. K.t die terwijl hij Zjcjj xieg scheren, kans had gezien 26 gaspenningen te stelen uit den zak van D. v. d. H., barbier aan de Noorder Havenkade. De man is ingesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2