PROPAGANDA-MEETING R. K. STAATSPARTIJ. DER H. STULEMEIJER f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 59ste JAARGANG. MAANDAG 12 OCTOBER 1936 Nó. 17685 ROTTERDAM. inbraak in een woning. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMf I TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 De noodzakelijkheid onzer „rotsvaste eenheid". De katholiek heeft zich van de N.3.B. verre te houden op straffe van zijn eere-naam te verliezen. MICA-OPENING. POGING TOT OPLICHTING. EEN KAT ALS MENSCHENREDDER. Een strijder voor de eer van God. DIT NUMMER BESTAAT UIT, VIER BLADEN. SCHEEPVAART. en NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BIOSCOPEN. Luxor. JEROEN BOSCH IN BOYMANS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bjj vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bj) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig, hcidsadv. worden geen conrtacten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bg vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van jsvinger, 50.— bij verlies van twee vooiste ledematen van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Gistermiddag heeft de plaatselijke afdee- ling van de R. K. Staatspartij in het „Volks park" een groote propaganda-meeting belegd, als inleiding tot een intensieve, sterke actie voor de aanstaande verkiezingen, waarbij als spreker optrad de zeereerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M., met het onderwerp: „Rots vaste Eenheid". Rond twee uur waren eenige duizenden op het terrein van het „Volkspark" samenge stroomd, onder wie wij opmerkten wethouder mr. M. M. van Velzen, eenige katholieke ge meenteraadsleden en verschillende eerwaarde heeren geestelijken. Nadat door de aanwezigen staande twee strophen van het Wilhelmus waren gezongen, opende de voorzitter van de afdeeling Schie dam van de R. K. Staatspartij, de heer W. J. J. M. Rademaker, de bijeenkomst met den Christelijken groet, in zijn openingswoord maande de heer Rademaker de katholieken, die zich tot dusver nog afzijdig hadden ge houden van de R. K. Staatspartij, als lid toe te treden, de vergaderingen zooveel mogelijk bij te wonen en al hun krachten in te span nen, om het bestuur behulpzaam te zijn bij zijn zoo zware taak. Hun, die weliswaar niet Katholiek zijn, doch gelooven in een christe lijken godsdienst, verzocht spr. de katholieken de hand te reiken voor den gezamenlijken op touw van een christelijken staat, om te ko men tot een positieve welvaartspolitiek. Ver volgens gaf de voorzitter het woord aan pater de Greeve, Rede Pater Borromaeus. De gewijde redenaar begon zijn betoog met tie eonstatatie, dat het thans reeds noodzake- njk is, het volk inzicht te geven in de polt- tjeke situatie van het oogenblik. De gespan nen internationale toestand met zijn oorlogs dreiging en revolutie en de eigen binnenland- 5che politiek hebben een angstpsychose doen P^Istaan, waaruit duistere elementen trachten n'Unt te slaan. De tijd, welken wij momen- teel beleven, is bitter benard en als nog nooit Voren is het thans voor de katholieken hun eenheid, hun rotsvaste eenheid te ^ren en straks eensgezind ter stembus te gaat,. S zo®venals in Spanje, Duitschland en Rusland clen sommige elementen in Nederland den PDest, torie, eisch't er willen terugdringen in kerk of pas- doch spr. is van een ander gevoelen en op politiek terrein eveneens recht van een -de Priester de religieus blijft Vr'j burger in het vrije Nederland en zoo- kath idat het geval zal zÖn> w11 sPr- bet kir ke volksdeel vermanen met het stem- indie handen ziJn phcht te doen. Is het, v' n *ti meenen, dat goed stemmen een ge- °nspiiCht is, niet juist de taak van den ®ter te dezen aanzien het katholieke volk wU pllcht te wijzen? Op deze meeting ^r' voornamelijk de nationaal-socialisti- beweging i„ Neder]and nader onder de loupe nemen. Onmiddelijk rijst dan de vraag: Mag een katholiek lid zijn van de N.S.B. Het ant woord kan kort zijn: Neen! Een katholiek heeft zich van de beweging van ir. Mussert afzijdig te houden op straffe van zijn eere naam te verliezen. Er zijn drie redenen, waarom de katholiek zich van de In s. B. heeft te abstraheerenhet katholiek inzicht, het fatsoen en tenslotte de gehoorzaamheid aan het katholiek gezag. Op elk dier drie punten ging spr. nader in. Zelfs al zou de partij van ir. Mussert in Nederland aan de macht komen, de werkloosheid daardoor ver dwijnen en opnieuw welvaart gaan heerschen - een volkomen imaginaire veronderstelling overigens dan nog zou dat voor ons land een groote ramp beteekenen. Immers dan zou den wij in knechtschap en slavernij leven, onze bisschoppen en priesters zouden zijn ge- mui orfd en al onze verkregen en veroverde vrjj eden en rechten ten aanzien van gezin, schooi, pers en vergadering, aan de staats- totaliteit ten offer vallen. Een grooter ramp is werkelijk niet denkbaar. Vervolgens onderwierp pater Borromaeus de in de brochure van ir. Mussert in uitzicht gestelde vrijheden van individu en kerk in den töekomstigen nationaal-socialistischen staat aan een nauwkeurig onderzoek en kwam bij analyse ervan tot de conclusie, dat er in de practijk van deze vrijheden hoegenaamd niets zou zijn te bespeuren. Integendeel! Kerk en geloovigen zullen in den nationaal-socialisti schen. totalitairen staat geen rechten en vrij heden bezitten, doch volkomen ondergeschikt zijn aan de willekeur van den staat. „Wij, katholieken", aldus spr., „vinden echter in de goddelijke wetten de eenige norm voor het zedelijk kwaad of goed en niet in den staat. Wij bedanken voor het Fuehrerprincipe. Wij hebben geen andere wereld- en levensbeschou wing dan die van Jesus Christus. Wij houden ons afzijdig van een nieuw-heidendom van Rosenberg en diens trawanten. Worden in de gelederen der Nederlandsche N.S.B. niet juist de heftigste anti-papisten aangetroffen? Heeft er in „Volk en Vaderland" ooit een woord van afkeuring gestaan over de vervolging van onze geloofsgenooten in Duitschland? Be- hooren priesters en religieusen te worden ver drongen in kerk en pastorie?" In politieke kwesties, die met de moraal samenhangen, moet de Kerk spreken, heeft nog onlangs de H. Vader bij de opening van de internationale tentoonstelling der katholieke pers verklaard. Nadat spr. de inferieure en laag-bij-de- grondsche pamfletten en strooibiljetten der N.S..B. o.a. die, welke gericht was tegen den zeereerw. heer Hemi de Greeve, de brochure: „Wordt ook uw kerk een paardenstal" en 't pamflet, uitgereikt bij 't gebeuren der gulden depreciatie, waarbij dr. Colijn en mr. Trip als muntvervalschers werden gebrandmerkt, a s chund had van de hand gewezen, para deerde pater de Greeve tenslotte de opwer- pingen welke gemaakt worden tegen de R. K. Staatspartij. In zijn geestdriftige peroratie concludeerde de redenaar, dat er voor de katholieken geen dilemma: communisme of nationaal-socialisme bestaat. Beide stelsels zyn even rampzalig en verderfelijk. De katholieken staan voor een'krachtig ge zag en gezonden volksinvloed 0p de bres. Tenslotte spoorde spr. zijn auditorium aan de R. K. Staatspartij te blijven steunen en haar zijn volle medewerking en energie te schenken. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van twee strophen van „Aan U, o Koning der eeuwen". Het harmonie-orkest „st. Am- brosius" verleende zijn muzikale medewer king. producent en consument! Hij zorgt ook voor hetu itvoeren van werken en het verrichten van diensten. Dit feit heeft de georganiseerde middenstand aangevoeld. De afdeelingen van de Kon. Ned. Middenstands Bond, de R. K. Middenstands bond „de Hanze", en de Chr. Middenstands bond hebben belangstelling getrokken. Vlag gen, vaandels, versieringen, wedstrijden, micaatjes getuigen, dat er iets bijzonders te doen is. Door zijn actie wenscht de Middenstand getuigenis af te leggen zijn oude plaats in de maatschappelijke samenlevnig te kunnen behouden met in gedachte het spreekwoord: „Ende versaget niet!" Eensgezind vooruit! Onder Gods Voorzie nigheid mogen betere dagen voor ons aan breken. Als eere-voorzitter van het Mica comité wil ik gaarne deze Mica officieel ope nen! Burgers van Schiedam toont belangstelling voor den Middenstand. Steunt de actie. Geeft blijk waardeering te hebben voor hen, die deze campagne hebben opgezet en voor hen, die eraan deelnemen. Ik wensch de perma nente commissie veel geluk en succes met dit pogen en streven. Ik verklaar de Mica 1936 officieel geopend. Na de rede van den Burgemeester wer den nogmaals twee coupletten van het Mica lied gespeeld door „Harpe Davids" en „St. Ambrosius" te samen. Voorafgegaan door een heraut trok „St. Ambrosius" de binnenstad in, terwijl „Harpe Davids" de richting Lange Kerkstraat in sloeg. Het weer was voor deze opening werkelijk gunstig gestemd. Zaterdagmiddag was het druk in de stad. Er waren vele kijkers voor de versierde goed verzorgde etalages. Mogen het vele koopers worden, Zaterdagmiddag was het 0mstree,ks half vier druk op de Groote Markt rond het Raad huis. De Mica zou geopend worden door den burgemeester. Een loudspeakerinstallatie werd nog ras opgesteld door magazijn 't Lichtpunt. De po- BLe zorgde voor goede afzetting en de Mica amewagen stond vol geladen met ca- aux even uit te rusten van zijn rijtoer door de stad. De beide paarden van dezen wagen wa ren ook al met Mica-vlaggen overhangen. De Micadeelnemers, over geheel de stad ver spreid, waren ook reeds ta actie, want de geeï-zwarte vlag hingen ai uit. Op het Koe- marktplem waren rond het plantsoen palen ter versienng opgesteld met de aanduiding, Mica 1936, erop. Onderling waren ze do°r slingersgroen verbonden. B. G. Hoogendam aan >t WOOrd. Tegen vier uur kwamen de muziekkorpsen, die een rondwandeling door de stad hadden on dernomen, voor het raadhuis aan. Aller eerst speelde „Harpe Davids" en daarna het harmoniegezelschap „St. Ambrosius" eenige nummers, waarna de heer B. G. Hoogen dam, voorzitter van de Permanente Com. uit den „Georganiseerden Middenstand" ver zocht allereerst het Micalied te zingen. Dit lied is gecomponeerd door D. N. Galis, ter wijl Clinge Doorenbos voor den tekst zorgde. Zoowel vanaf het bordes van het Raadhuis als uit het publiek werd het Micalied eer aangedaan. Hierna heette de heer Hoogendam alle aan wezigen hartelijk welkom. O.m. waren aan wezig wethouder J. Dinkelaar, de heeren Joh. Brounts, Vredebreght, Nauman, de voor zitter van de Kamer van Koophandel voor de beneden Maas, de complete besturen van de verschllenda. middenstandsvereenigingen met dames, Spr. dankte de burgemeester en wethou ders, dat zij in het eere-comité hadden plaats genomen, namens de permanente commissie. Ook de bereidwilligheid van den Burgemees ter, om de Mica 193e te wllein openen, werd bijzonder op prijs gesteld. „Dat gij interesse hebt voor de Schiedamsche burgerij en on ze stad is voldoende bekend. Daarvoor ge niet u dan ook de volste waardeering", al dus spr. Verder dankte spr. allen die iets hadden gedaan om deze Mica voor te berei den, in t bijzonder noemde spreker de heeren Schoof, Hess, Bouman en v. d. Schalk. Ook de Spaarbank Anno 1320 werd in de hulde betrokken. Door de 43-jarige mej. D. werd aangifte ge daan van oplichting. Mej. D. had kennis ge kregen aan den 32-jarige W. W. uit Rotter dam. Deze man zeide, dat hij een zaak had en wist de dame zoo te beïnvloeden, dat hij 282 voor zijn zaak van haar wist los te krijgen. Om de zaak meer waar te laten lijken stuurde de man een handlanger, den 26-jarigen J. R., om het geld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat de man heelemaal geen zaak had. Een drietal menschen hebben aan een kat waarschijnlijk het behoud van hun leven te danken. Een surveilleerende agent van politie werd hedennacht door den 21-jarigen H. D. uit de Stationsstraat aangesproken, die mede deelde, dat er, waarschijnlijk tengevolge van verzakking, een lek in de gasleiding was ont staan. Ongeveer om kwart voor drie werd de jonge man gewekt door zijn kat, die gewoonlijk aan het voeteneind van zijn bed slaapt. Het beest sprong op zijn gezicht en begon klagelijk te miauwen. Slaapdronken wilde D. aanvankelijk de kat van zich afgooien, doch gelukkig be merkte hij de gaslucht, waarop hij onmiddel lijk zijn ouders waarschuwde. Zijn moeder was al eenigszins bedwelmd, doch knapte, na zich even in de buitenlucht begeven te hebben, spoedig weer op. De agent heeft onmiddellijk de omwonenden gewaarschuwd, doch het bleek, dat niemand van de buren hinder van het gas ondervonden heeft. De inmiddels gewaarschuwde nachtploeg van de gasfabriek heeft er zich voorloopig toe bepaald de straat open te breken en den gas toevoer af te snijden. NA een ziekbed van een zestal weken is gistermiddag te half zes in het St Franciscus-Gasthnis overleden de heer H. Stulemeijer, oud burgemeester van Schiedam en van Bergen op Zoom, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder der gemeente Rotterdam- Stulemeijer dood Al moet het bericht van eenige weken ge leden, dat hem uit voorzorg de laatste H.' Sacramenten waren toegediend, deze doods tijding hebben voorbereid, toch wordt daar door aan dit droeve bericht zijn verrassend karakter niet ontnomen. Naar den leeftijd gerekend over eenige weken zou hij negen-en-zestig zijn geworden kan men niet spreken van een vroeg- tjjdigen dood. Bij het terugzien op dit arbeidzame leven, bekroond door een ruim tienjarig burgemees- r talnjke katholieke fractie te krij- terschap, evenmin. S'en- Het is de verdienste geweest van den Maar toch was hij onder ons niet een man, heer S^uleineÖer om in samenwerking met j> I riow nnnia TT TT» -r-\ <r*' 16 zijn tijd had gehad. Bij zijn heengaan als burgemeester van Schiedam wees men er terecht op, dat hij er nog uitzag als een man Vah middelbaren leeftijd. En zoo voelde hij z'ch zelf ook nog. Nog lang geen afgeleef- cic grijsaard. Een, die nog werken wilde en werken kon en al weer met allerlei plannen H. Stulemeijer als burgemeester van Schiedam. voorziening van Rotterdam gedurende de oor logsjaren. In het jaar 1918 kwamen er met de invoe ring der evenredige vertegenwoordiging be langrijke politieke wijzigingen. De gelegen heid deed zich voor om in onzen Gemeente wijlen den heer H. W. D. Hèllebrekers, voor zitter van „Recht en Orde", een zoodanige candidatenlijst samen te stellen, dat de bg de Raadsverkiezingen gekozen katholieke leden een, wat schakeering en deskundigheid betreft, uitnemend college vormden. Met deze jong-gekozen, frissche katholieke r°nd liep om zijn werklust dienstbaar te fractie deed Stulemeijer na de verkiezingen maken aan de goede zaak. zijn intrede en nam er spoedig een zeer in- Een verraderlijke ziekte openbaarde zich vloedrijke positie in. Tot lid van de Tweede plotseling en liet er bij den huidigen stand Hamer gekozen, legde hij, gelijk gezegd, het der medische wetenschap geen twijfel aan be- wethouderschap neder, waarin de heer F. L. staan of ondanks alle energie, levens- en I Nivard hem opvolgde. Werklust was hij ten doode opgeschreven. En zoo is hij ons dan ontvallen, plotseling, als een sterke boom, welke allerlei stormen beeft getrotseerd, neergeveld. Bij zjjn doodsbaar zijn leven en zijn werken overschouwend, wordt het ons duidelijker dan ooit, welke een prachtige en krachtige figuur hij is geweest, welk een belangrijke en in vloedrijke rol hij in de laatste dertig jaren van zjjn leven vooral heeft gespeeld, van welk een beteekenis zijn optreden is geweest in politieken zin voor de katholieken, van zijn vaderstad, Rotterdam, in het bijzonder. Want al verried zijn ronde gemoedelijkheid, dat er wel Brabantsch bloed in zijn aderen stroomde, hij was toch een geboren en ge togen Rotterdammer, die van zijn geboorte stad haar typisch karakter had overgenomen: een geweldige werklust. Verwacht wordt: Meest matige, later tijdelijk toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, aan vankelijk half tot zwaar bewolkt, later be trokken met tijdelijken regen, vooral des avonds zachter. Hp Sinds gisteravond kwam er een groote ver andering in de verdeeling van het weer. De as van het langgerekte gebied van hoogen luchtdruk begon zich Zaterdag reeds lang zaam naar het Zuiden te verplaatsen en daarmede verplaatste ook het gebied van koude naar het Zuiden. In den nacht kwam een depressie uit het Noorden, waardoor ten Noorden van den me ridiaan van ons land de koude Noordelijke en Oostelijke winden naar West omgingen, zoodat de warme luchtstroom zich thans over de kustlanden der Noord- en Oostzee uit breidt. Hiermede veranderde ook het aanzien van de lucht en viel er eenige regen. Het is te verwachten, dat de warme Iucht- massa's op het geheele vasteland de kouds zal verdrijven en de depressie overal een weeromslag zal teweeg brengen, met sterk toenemende bewolking en lichten regen, later wellicht weer gevolgd door een koude-inval. Den 27sten October 1867 werd hij hier ge boren. Zijn schooljaren bracht hij door in „St. Louis" te Oudenbosch. Naar het onder was gingen aanvankelijk zijn aspiraties uit. Tot het jaar 1924 is hjj Kamerlid gebleven. Deze functie gaf hem niet die voldoening als zijn Rotterdamsch wethouderschap. Meer dan tot den controleerenden arbeid van de Kamer, ging zijn ambitie uit naar het actieve leven. En zoo kwam op een goeden dag in het jaar 1924 de mededeeling, dat de heer Stulemeijer benoemd was tot burgemeester van de stad Bergen op Zoom. Zijn werkzame geest en zijn bedrijvige hand vonden daar veel om te doen Minder aangenaam, maar noodzakelijk werk als het orde scheppen in de gemeente-admini stratie en het aan het licht brengen van de gepleegde malversaties. Meer voldoening ge vend en voor de ontwikkeling der Scheldestad belangrijk werk als de bouw van een pracht abattoir en het maken van een groot uitbrei dingsplan. Na vier en een half jaar opteerde de heer Stulemeijer naar den vacant gekomen zetel van burgemeester van Schiedam. Even als zijn grootere broer Rotterdam had Schie dam na den oorlog een groote uitbreiding en ontwikkeling doorgemaakt. Maar evenals Hij haaide zyn onderwijsakte, zijn hoofdakte, RoUerdam h* als gn zgn akte Fransch, kwam voor de klas te stad het eerst de crisis te löden nQUStne SCHIEDAM, 10 Oct. Aangekomen: s.s. Britsum, ledig van Londen om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Eridano, van Hull in de Wilhelminahaven. 25-JARIG PROFESSIEFEEST. Op 15 Oct. a.s. hoopt onze oud-stadgenoote de eerw. zuster Theodule, in de wereld mej H. Snijders, thans hoofd der St. Walburg- school, Kerkpad, te Tiel, haar 25-jarig pro fessiefest te herdenken. De tentoonstelling, die Een tentoonstelling. men georganiseerd had zullen worden, is er nog niet, doch dit uitstel is geen afstel, vervolgde de heer Hoo gendam. Begin 1937 zal deze Middenstandstentoon stelling zeker gehouden worden. Het Mica-schip kiest zee. Het houdt vaste koers. Schiedam zal getoond worden, dat de middenstand paraat is. Spr. verzocht hiema den burgemeester de Mica officieel te willen openen. De Burgemeester opent de Mica. Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, zegt o.m., dat de Schiedamsche burgêrij 'uit mededeelingen in de Pers sedert eenigen aijd, alsmede uit de radiorede van den Minister van Vrijdag avond, weet, dat twee Mica-weken worden gehouden. Onze stad heeft zich gevoegd bij de vele andere plaatsen, groot en klein, die ook Mica houden. Het is een verblijdend teeken. Er is leven in den middenstand. Durf, moed en vasthou dendheid. Aan de Middenstandscampagne ligt ten grondslag; te laten zien, de aloude plaats, die deze stand in het distributieproces inneemt en dat hij die plaats waardig is en waard. Hij vormt een schakel, een goede, schakel, een onmisbaren schakel tusschen BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 89 October. OVERLEDENA. H. Bakker, 59 jaar, Nassau laan 75 C. Mastenbroek 62 jaar, echtgenoote van C. Bijl, Nassaulaan 75 (j. M. C. Drews, 84 jaar, weduwe van H. Völsch, Broersvest 29 C. M. E. Amersfoort 2 j., Nassaulaan 75 een als levenloos aangegeven kind van G. Overgoor en C. Brugmans, Vriend schapstraat 10. PASSAGE-THEATER. Morgnmiddag om 4 uur wordt er in het Passage-theater wederom een filmvoorstel ling gegeven voor werkloozen. Verschillende gouden voorwerpen een spaarbankhoekje gestolen. Zaterdagmiddag is met behulp van een val- schen sleutel ingebroken in de woning van de familie N. aan de Zwaardecroonstraat. Ont vreemd zijn een spaarbankboekje met een te goed van ruim 1800 gulden, drie gouden hor loges, een gouden collier en enkele gouden ringen. staan doch om een echte „schoolvos' te worden, daar was hij niet voor in de wieg gelegd. De handel opende meer perspectief en zoo kwam hij via de looierij van Bressers te Dongen weer in Rotterdam terug als procu ratiehouder van de Rotterdamsche Huiden club. Reeds in het Brabantsche leercentrum had naast zijn maatschappelijke functie ook de in het begin der eeuw vooral weer opluiken- de katholieke actie zijn actieve belangstelling gehad. Zijn jonge vrouw, die hier in Rotter dam ook bereids haar sporen op het terrein van het katholiek vereenigingsleven had ver diend, vormde de brug om vrij spoedig na zijn vestiging in Rotterdam (in 1906) ook hier in het katholieke leven op den voorgrond te treden. Reeds lid van den R. K. Volksbond en van de bekende propagandaclub Leo XIII, kwam hij vooral op een belangrijke bijeen komst van „Recht en Orde" als de man naar voren, welken men juist noodig had in de dagen van Spiekman c.s., een man van socialen in slag, die de gave bezat om, wat er leefde in ons katholieke volk, in de openbare licha- st"ulëmeijer In Maart 1929 werd de heer Stulemeijer burgemeester van Schiedam en einde van dat jaar begon hier de crisis zich al geducht te doen gevoelen. De werkloosheid groeide in ontrustbarende mate en bracht het dage- lijksche bestuur der gemeente in groote zor gen. Als pleitbezorger van zijn zwaar getrof fen stad, welker inwonertal onder zijn bestuur nog met een derde toenam, tot ruim 60.000 zielen, is burgemeester Stulemeijer heel dik wijls den weg naar Den Haag moeten gaan, vooraleer de maatregelen werden getroffen, v/elke de crisislasten niet zoo locaal lieten drukken Ondanks deze Schiedam zeer zwaar tref fende crisis, welke natuurlijk een handicap was om dure plannen op te zetten of te vol voeren, heeft de heer Stulemeijer toch kans gezien in de zes jaren van zijn bestuur eenige belangrijke voorzieningen te treffen. Er is 'n mo derne brandweerkazerne gebouwd, het politie corps werd uitgebreid en van veel beteekenis vooral was de moderniseering van de oude Koemarkt en omgeving. Dat burgemeester een man van de daad was, bleek ook uit de oplossing van de reeds 30 jaren hangende kwestie van het St. Jacobs-Gast- huis. Geen wonder dan ook, dat, toen in verband met zijn 67-jarigen leeftijd de Regeering be. sloten had den heer Stulemeijer niet voor een nieuwe bestuursperiode te benoemen, er van verschillende zijden stemmen opgingen om hem nog zoo lang mogelijk voor Schiedam te behouden. Slechts noode berustte de heer Stulemeijer in het otium cum dignitate, dat nu voor hem aanbrak. Hij vestigde zich weer in Rotterdam men tot uitdrukking te brengen. Bij de Raadsverkiezingen van 1909 werd hij in district n candidaat gesteld en ver kozen. Nadat ons toenmalig Raadslid P. G. Buskens den weg naar het wethoudersschap van Openbare Werken was versperd, werd Stulemeijer in 1911 onze katholieke wethou der. Van nu af aan begon de katholieke politiek geheel en al beslag op hem te leggen. Vond de actieve wethouder aanvankelijk in de de partementen, welke onder zijn leiding waren geplaatst (burgerlijke stand, armen- en zie kenzorg) niet den drukken arbeidskring, welken hij wenschte, spoedig kwam daarin verandering. Het uitbreken van den oorlog I en scheen niet van plan hier in het ambte riep om een nieuwe overheidszorg; de levens- loos burgerschap te volharden. Nog vol middelenvoorziening. Aanvankelijk in be- levenslust en -kracht wilde hij in elk°geval scheiden vorm, ontwikkelde deze zorg zich ge- zich weer actief in de politiek gaan bewegen leidelgk aan tot een zeer uitgebreid organis- om zijn groote ervaring dienstbaar te maken me onder leiding van den heer Stulemeijer als aan de katholieke zaak, waarvoor hij nu den levensmiddelendictator van Rotterdam. weer „vrij" was gekomen. Deze jaren zijn voor hem geworden een tijd In deze verwachting trof hem de ziekte, van zeer intensieven arbeid, waarbij hij zijn welke zich eerst niet zoo kwaadaardig liet eigenschappen: handelsgeest en persoonlijk aanzien, doch in den laatsten tijd het nade- initiatief, ten volle kon ontplooien. rend einde van dit dadenrijke en welbestede Hoe het zou gegaan zijn, indien die taak in leven onafwendbaar maakte. Daarin te be- handen van een ander had berust, is natuur- rusten was een zwaar offer, doch vol over- i(jk niet te zeggen. Dat het echter onder Stu- gave en christelijke berusting heeft hij zijn lemeijer, gezien de groote en voortdurende ziel weer teruggegeven aan Hem. voor wiens moeilijkheden, uitstekend ging, staat als esn eer hij als leekenapostel zoo heel veel heeft paal boven water. Bij zijn aftreden als wet houder in 1919 werd hem door een comité uit de Burgerij een bronzen beeld aangebo den, voorstellende Joseph van Egypte, „den behouder der wereld", als symbolisch hulde blijk voor zijn zorg voor de levensmiddelen- gedaan. Want bij zijn dood is het voornamelijk in dit licht, dat wij Stulemeijer's leven zien schitte ren. De katholieke politiek, waaraan hjj zich met hart en ziel heeft gewijd, was voor hem I 12 October ia de tentoonstelling eiken avondë een strijd voor de eer van God, voor de eer J behalve Zondag, van S tot 10 uur geopend. 9 Oct.: Groote Schouwburg, Om de ron de tafel (De Boervan Rijk-ensemble) 8.15 uur (volw.). D a g e 1 ij k s: Arena, Variété-programma, 2.15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur (voor volw.). Tivoli Schouwburg, Teatro dei Piccoli (Italiaansch marionetten-theater ,8.15 uur. Zondag ook 2 uur. Schiedam. Passage Theater 8 uur, Michael Stogoff, de Koerier van den Tsaar. SCHIEDAM 12 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 40 pet. 12 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,20—1,30 (niet officieel) van Christus' Kerk, voor het behoud van het katholieke geloof en tegen de achterstelling van zijn Katholieke volksgenooten. Toch was hij bij dien strijd nooit de harde, fanatieke strijder, doch de ridder strijdend met open vizier, die niet alleen de sympathie en toewijding der zijnen verwierf, doch ook het respect, zelfs de vriendschap van den politie ken tegenstander mocht verwerven. Slechts vriendschap en van velen, zeer velen dekt als een tombe dit graf. De begrafenis zal Donderdag a.s. plaats vinden. Te 7 en 8 uur zullen Stille H. Missen worden gelezen, te 10 uur de plechtige Re quiem, in de H. Familie-kerk aan den Berg- singel, waarna de begrafenis op de R. K. Be graafplaats in Crooswrjk. Te ongeveer half 12 zal de stoet bq het kerkhof zijn. Een film, waarin de zanger Benjamino Gigli zijn kunst ten gehoore brengt, behoeft geen filmisch werk te zijn -om volle zalen te trekken. Men komt voor het lied, voor de bekende aria's uit opera's. Wat aan film ge boden wordt, komt eerst op de tweede plaats, zooals ook bij het jongste Itala-product „Avé Maria" het geval is, het succes is verzekerd: door Gigli. De stem, die van het witte doek klinkt, boeit en blijft boeien en doet al het overige graag vergeven. Wij willen de moge lijkheid van dit graag-vergeven echter tot vol wassenen beperken; het stramien, waarop de gevierde zanger zijn kunst moet beoefenen, is nogal bedenkelijk. Evenveel succes als Ave Maria zal zeker het variété-nummer in Luxor, The Savoy Band, een muzikale show onder leiding van Jack Silvermann verwerven. De decors zijn inder daad feëriek, de lichteffecten werkelijk ver rassend en fantastisch. Dit brokje klein-kunst is het applaus, dat het zoo ruimschoots oogstte, overwaard. Naar wij vernemen zullen waarschijnlijk de pogingen om de Jeroen Bosch-tentoonstelling te verlengen met succes bekroond worden. In de openingsuren is een verandering ge komen. De tentoonstelling zal ook Zondags van 10 uur af te zien zijn; vanaf Maandag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1