VERSTERKING VAN BELGIE'S DEFENSIE. WANDELINGEN DES DOODS TE MADRID. Ministerraad keurt wijziging der militiewet goed. de HITLER.JEüGD. Italië huldigt Paus Pius XI. DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 REDE VAN KONING LEOPOLD. Felle aanval op den H. Vader en mgr. von Galen. mm Indrukwekkende plechtigheid te Asso. DE KONING EN DE DUCE OFFICIEEL VERTEGENWOORDIGD. FORD SPREEKT ZICH UIT VOOR LANDON. Hij zal de republikeinsche candidatuur steunen. „DE WANDELENDE KERK". DE SCHOOLSTRIJD BEIEREN. IN Verwijdering van bijna 1700 religieuzen aangekondigd. SOC.-DEM. PARTIJ TE DANZIG ONTBONDEN duitschlands protest tegen HITLER-SCHIMP. Parijs herinnert aan pot-en- ketel-verwijt. EEN LASTIGE DUBBELGANGER. MENSCHENJACHT DOOR DE ROODE MILITIE. Nachten van angst en verschrikking. DE BELGISCHE STEUN AAN MADRID. De leveranties aan het Spaansche volksfront duren voort_ SNEEVLIET IN BARCELONA Met ingezamelde gelden voor de volksfronters. SPAANSCH CONSUL AFGEZET. VIJF DOODEN BIJ BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TREIN. „Door onze ligging zijn wij verplicht, een militair lichaam te onderhouden, dat al onzen buren den lust moet ontnemen, een anderen staat over ons gebied aan te vallen", BRUSSEL, 14 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT.) Onder voorzitterschap van koning Leopold is heden een mjinistietrraad gehouden, waarin de ministers van binnenlandsche zaken en nationale verdediging gemachtigd werden, bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, dat wijzigingen brengt in de wet op de militie, de recruteering en de dienstverplichtingen. Het ontwerp zal voorzien in twaalf maanden dienst voor het grootste deel van de dienstplichtigen en achttien maanden voor het kleinste deel. Een totale en permanente dekking van alle grenzen zal verzekerd worden. Zekere garnizoenen zullen steeds ge- reed staan, naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavalerie zal worden gemotoriseerd en de vrijwillige dienstneming zal wor den uitgebreid. De kwestie zal behandeld worden tegen 27 October in een buitengewone zitting van het parlement. De militaire besprekingen in den minister raad van hedenmorgen werden door den ko- ning geopend met een redevoering, waarin hg doel en omvang der nieuwe militaire maatre gelen uiteenzette. In deze redevoering heeft de koning o.a. verklaard: Als de Belgische vorsten den grondwette- lijken eed afleggen, gaan zij de verbintenis aan, 's-fends onafhankelijkheid te handhaven het grondgebied ongeschonden te bewaren, als mön voorganger» stel ik er prijs op, plechtige gelofte na te komen en daar- Z. M. koning Leopold. om heb ik deze bijeenkomst willen presidee- ren, welke de maatregelen moet vaststellen die aan het parlement zullen voorgelegd wor den, teneinde België een militair statuut te schenken, dat bij de omstandigheden aange past zal zijn. De regeering heeft zich gedurende meer dan een jaar "bezig gehouden met het vraagstuk der versteviging van onzen militairen weer stand. Verschillende redenen hebben haar daartoe genoopt: A. De herbewapening van Duitschland, komende na de volstrekte militariseering van B Italië en Rusland, heeft in het meerendeel der overige staten buitengewone voorzorgsmaat regelen ln het leven doen roepen, zelfs in Sta ten die uitgesproken vredelievend zijn, zooals Zwitserland en Nederland B De Wijziging van de oorlogsmethoden pnder den invloed van den technischen voor uitgang, namelijk op het gebied van het vlieg- wezen en op dat van de motoriseering, iaat toe, voortaan aan de aanvangsoperatiès bij een gewapend conflict, een kracht, een snel heid en een omvang te geven, welke vooral Voor landen met geringe uitgestrektheid, zoo- Bis Belgig) heel bijzonder onrustwekkend zijn. De onvermoede herbezetting van het Rijnland en het overbrengen naar onze grens van de uitgangsbasis van een eventueelen Duitschen inval, hebben onze vrees nog doen toenemen. D. Wij hebben tevens gezien, hoe de grond vesten van de internationale veiligheid aan het wankelen werden gebracht door inbreu ken, zelfs op de verbintenissen, welke in alle vrijheid waren aangegaan en door de bijna Volstrekte onmogelijkheid, in de huidige om standigheden de bepalingen van de pacten van den volkenbond toe te passen, ter beteu geling van die inbreuken. E. Tenslotte dreigen de binnenlandsche °heenigheden in zekere staten zich te ver hakkelen met de twisten nopens politieke en sociale kwesties in andere staten en een strijd te ontketenen, welke met nog meer hardnek kigheid zal worden gevoerd en tot nog groo- tere rampen zal leiden dan de strijd, waarvan wjj nog immer den weerslag gevoelen. Onze militaire politiek, die noodzakelijk door onze buitenlandsche politiek beinvloed wordt, beoogt, evenmin als deze laatste, het voorbereiden van een tengevolge van een of andere coalitie min of meer eeuwigdurenden oorlog, maar wel het verwijderen van den oor log van ons grondgebied. Het herbezetten van het Rijnland, waardoor de accoorden van Lo carno naar geest en letter werden geschon den, plaatste ons bijna opnieuw in onze inter nationale positie van vóór den oorlog. Door onze ligging zijn wij verplicht, een militair lichaam te onderhouden, dat al onzen buren, om 't even welken, den lust moet benemen, ,'n anderen staat over ons grondgebied heen aan te vallen. Door deze taak te vervullen, draagt België grootelijks bij tot het behoud van den vrede in West-Europa en verzekert zich daardoor het recht op den eerbied en op de eventueele hulp van de staten, die belang bij dezen vrede hebben. Hieromtrent meen ik, dat de Belgische openbare meening eensgezind is. Onze verbintenissen moeten evenwel niet ver- er rei en. Elke eenzijdige politiek verzwakt onze positie in het buitenland en verwekt, te recht of ten onrechte, verdeeldheid in het bin nenland. Een verbond, zelfs louter defensief, exdt geenszins naar het doel, want hoe vlug °ok de bondgenoot te hulp zou kunnen ko men, het zou steeds zijn na den eersten stoot, die ons bliksemsnel zou treffen. Om dien slag af te weren, zouden wjj alleen staan. België zou dan, ook indien het beschikte over een verdediging, welke in staat zou zijn, aan dien aanval het hoofd te bieden, van den aanvang af toch over een groote uitgestrektheid bezet en onmiddellijk verwoest worden. Is eenmaal het aanvangsstadium voorbij, dan zou de tus- schenkomst onzer vrienden ons zeker de eind overwinning kunnen afdwingen, maar dit zou over ons land zulke rampen brengen, dat zelfs die, welke de oorlog van 1914 kenmerkten, er slechts een flauwe afschaduwing van zouden zijn. Een uitsluitend en volstrekt Belgische politiek. Daarom dienen wij, zooals onze min. van bui tenlandsche zaken onlangs zeide, een uitslui tend en volstrekt Belgische politiek na te streven. Die politiek moet er vastbesloten op gericht zijn, ons buiten de geschillen onzer buren te houden. Zij beantwoordt aan ons na tionaal ideaal. Zij kan uitgevoerd worden dank zij een redelijke financieele inspanning en zij zal de instemming verwerven van de Belgen, die boven alles hartstochtelijk naar den vrede hunkeren. Laten zij, die twijfelen aan de mogelijkheid van een dergelijke buitenland sche politiek, het vastberaden voorbeeld van Nederland en Zwitserland overwegen. De gebrekkige inrichting van onze weer macht moet onverwijld verbeterd worden. Om de middelen daartoe vast te stellen, heb ik u bijeengeroepen. Als vertegenwoordigers van de drie groote fracties der partijen, dus van de overgroote meerderheid der Belgen, zult gij, naar ik hoop, het ontwerp van den minis- ster van landsverdediging goedkeuren. Door het militair vraagstuk op te lossen zult gij het land ten aanzien van de buitenlandsche gebeurtenissen de noodzakelijke gerustheid schenken, benevens het gevoel van veiligheid, dat voor den openbaren voorspoed onontbeer lijk is. Aldus zult gij het land opnieuw bewe zen hebben, dat het voornaamste doel van de regeering van nationale eendracht hierin be staat, het hoogere belang van België boven alles te stellen. In het jongste nummer van het officieel orgaan van de Hitier Jeugd (H.J. no. 41) wordt een felle aanval gedaan op den bis schop van Münster, „den ouden bestrijder van het nationaal-socialisme in het algemeen en van de H.J. in het bijzonder". „Graaf von Galen, zoo wordt in de H.J. voorgesteld, geeft in zijn herderlijk schrijven gemeene steken naar het nationaal-socialisti- sche Duitschland en weet uit een brief die tot strekking moest hebben het bolschewisme te bestrijden een herderlijk schrijven tegen het nationaal-socialisme te fabriceeren". °k Z' de Paus wordt in bedoeld num- Vrin"*de H-J. op smadelijke wijze bejegend: toespraak tot de Spaansche vluchte- nomen r!.^ Duitschland in beslag werd ge- o-ericht wpa Was weer tegen Duitschland pers bémoeilijk?TnVverdfUhtnd tle Katholieke rr,en zelfs zon „f veidacht maakt, en waar men zciis zoo v©r p^ant Christendom en efh Vuw T Tenslotte eischt de Paus nn<* predikt. barmhartigheid voor naars en brandstichters. Wij moeten minnen en wanneer wij niets anders voor hen doen kunnen, moeten wij voor hen bidden". Of de Spaansche vluchtelingen daarmee zeer getroost zullen zijn, zoo vervolgt de H.J. weten wij niet. Liefde, medelijden met die bolschewistische joodsche moordpest, die de Spaansche kerken verbrandt en haar priesters neerschiet, daarentegen haat en onverzoen lijkheid tegen het nationaal-socialistische Duitschland dat de kerken in eere houdt en de priesters beschermt. Wij gelooven met dat de Spaansche vluchtelingen het recept van den.H. Vader aanvaard hebben, zoo besiui e blad op sarcastische wijze. Liefde, medelijden en barmhartigheid stonden en staan lijnrecht tegenover ieder symptoom van de Nordische menschheid". BELGRADO, 14 October. (D.N.B.) Door den zwaren regenval der laatste dagen is het meer van Skoetari buiten zijn oevers getre den. Zes dorpen met in totaal 320 huizen staan geheel onder water, 'V. W:>. SMt - fy-r&e f BENZINEBRAND TE ANTWERPEN. Met groot materiaal tracht de brand- weer den feilen brand, welke in een benzinetank der petroleuminstallatie te Hemixen ontstond, te blusschen. Ter herinnering aan het feit, dat de te genwoordige Paus daar onmiddellijk na de beëindiging van zijn universitaire stu diën in. den zomer van het Jaar 1882 eeni- ge maanden als zielzorger werkzaam was, besloot de gemeente Asso een gedenk- stefl op te richten. Depnthulling van dit monument nu werd tot een grootsche plechtigheid, die duide lijk liet zien, hoe diep het werk van den Paus van den Lateraanschen vrede in het bewustzijn van het Italiaansche volk is ingegrift. De Italiaansche regeering stelde er prijs op, fcij deze plechtigheid officieel vertegenwoor digd te zijn. Als afgevaardigde van den koning en van den Duce woonde onderstaatssecretaris Bian- rhini de onthulling van het monument bij en hield daarbij een toespraak, waarin hij Z. H. Paus Pius XI huldigde als den Man der Voor zienigheid, die aan de langdurige en pijnlijke tweespalt tusschen .godsdienst en vaderland een einde maakte en daarmede de mogelijk heid schiep, dat een groot Italië thans de drager van de beschaving en van den Latgn- schen geest zijn kan. De levensweg van Achille Rattl, aldus Bianchini, die hier een aanvang nam en die tenslotte tot het pontificaat leidde, is een be wijs dat in Zijn eerbiedwaardigen persoon steeds het hart van een groot Italiaan klopte. Dat de Italiaansche regeering aan zulk een plechtigheid officieel wilde deelnemen, is niet zonder diepere beteekenis. DETROIT, 14 October. (UN.PRESS). Tij dens een bezoek, dat de republikeinsche can- didaat voor het presidentschap, Landon, hem heden bracht, heeft de bekende auto-magnaat, Henry Ford, definitief besloten naar het re publikeinsche kamp over te gaan. De Vereenigde Staten hebben, naar Ford verklaarde, genoeg van den New Deal, die, naar zijn meening, van het begin af aan ge kenmerkt is geweest door de heerschappij van het slechtste soort van kapitalisme en door het streven, om alle concurrentie te vernie tigen. Een dergelijk kapitalisme werkt in dit opzicht hand in hand met het communisme en om deze reden zeide Ford de candidatuur van Landon te zullen steunen. De ontwikkeling der dingen in het Derde Rijk heeft ook de zielzorg voor nieuwe pro blemen gesteld. Teneinde te voorzien in de verzorging der geestelijke belangen voor jon gens en meisjes, die in den arbeidsdienst, in het z.g. landjaar en de „Hulp op het land" te werk zijn gesteld, is een groote organisatie in het leven geroepen die men de „Wande lende Kerk" genoemd heeft. In iedere parochie gaan leekenapostelen aan het werk om alle jongens en meisjes op te sporen, die bij den arbeidsdienst, het landjaar enz. worden ondergebracht Deze leekenapos telen trachten deze jongens en meisjes te over tuigen van het groote nut eener gesloten re traite, alvorens voor zoo'n langen tijd de ouder lijke woning te veriaten en te verkeeren in een omgeving, waarin geloof en zeden aan velerlei gevaren zijn blootgesteld. Tevens verzamelen deze leekenapostelen nieuwe adressen van jongens en meisjes die bij een-van deze nieuwe vormen van jeugd werk worden ingelijfd. Al dit materiaal wordt naar de centrale te Berljjn gezonden, waar eze gegevens worden verwerkt en doorge geven aan de verschillende kampen. Zoodia ae jongens en meisjes daar arriveeren, wordt alles in het werk gesteld om hen rond de Wan delende Kerk op te vangen. Zoo is er een heele nieuwe tak van zielzorg ontstaan, die ook aan de ouders der kinderen, die naar den arbeidsdienst enz. gaan, bijzon dere aandacht schenkt. De Kerk heeft opnieuw bewezen, dat zij zich zeer snel heeft weten aan te passen aan de gewijzigde omstandig heden en daarmee opnieuw getuigenis afge legd voor haar eeuwig-jonge levenskracht. MüNCHEN, 14 October (R.O.). De Katho lieke autoriteiten hebben energiek gepro testeerd tegen de door het Beiersche kabinet aangekondigde verwijdering van 1676 reli- gieusen uit de .Katholieke scholen. Deze Zusters zouden door nationaal-socia- listische onderwijzeressen vervangen worden en op 1 Januari zouden daardoor 600 reli- gieusen buiten functie komen, terwijl de overige in den loop van 1937 zouden worden verwijderd. Men gelooft overigens, dat de protesten weinig uitwerking zullen hebben, daar het besluit blijkbaar reeds is goedgekeurd door den rijksminister van onderwijs. DANZIG, 14 October. (D. N. B.) De hoofd commissaris van politie heeft de sociaal democratische partjj niet al haar onderafdee- ltngen ontbonden. Dit besluit, dat onmiddellijk van kracht is geworden, is genomen op grond van de wets bepalingen tegen het ongeoorloofd in bezit hebben van wapens en wegens overtreding der sa,botagebepalingen. PARIJS, 13 October. (R.O.) In officieele Fransche kringen hecht men aan de Duitsche demarche van gisteravond door den Duitschen zaakgelastigde op den Quai d'Orsay inzake de communistische demonstratie te Straats burg de betrekkelijke waarde, welke deze heeft. De omstandigheden, waaronder de nota werd overhandigd, wijzen er op, dat de ver antwoordelijke kringen te Berlijn de nota niet moeilijk aanvaardbaar wilden maken. De nota werd overhandigd aan den direc teur van politieke en handelszaken van het ministerie, Bargeton, terwijl minister Delbos en de secretaris-generaal Leger aanwezig waren. Verder beperkte de Duitsche zaakgelastigde zich er toe de aandacht van de Fransche re geering te vestigen op zekere omstandigheden van de demonstratie te Straatsburg en de in- convenienten, welke hieruit kunnen voort vloeien voor de goede betrekkingen tusschen heide landen. De vertegenwoordiger van het ministerie be perkte zich er toe nota te nemen van deze démarche. Onder deze omstandigheden beschouwt men in Fransche kringen de kwestie hiermede ge sloten en men vestigt er de aandacht op, dat herhaaldelijk en onlangs nog in de redevoe ringen te Neurenberg en op het oogstfeest de meest verantwoordelijke leiders van Duitsch land woorden spraken, welke een inmenging beteekenden in de binnenlandsche kwesties van Frankrijk en welke voor de Fransche regeering een aanleiding hadden kunnen zijn tot gelijke interventie. Wegens diefstal is Zaterdag j.l. te Glasgow een man gearresteerd, die door de betrokke nen met pertinente zekerheid als de dader ge ïdentificeerd werd. Het merkwaardige feit deed zich echter voor, dat, terwijl de man in hechtenis zat, wederom diefstallen gepleegd werden door een man, wiens signalement van A tot Z klopte met dat van den gevangene..., die een dubbelganger bleek te hebben van van minder prijzenswaardlgen levenswandel. De ten onrechte gearresteerde is nu in vrij heid gesteld. Zrjn verdediger drong er bij het gerecht op aan, er zorg voor te dragen, dat zijn cliënt niet weer het slachtoffer zou worden van vergissingen en niet opnieuw zou worden opgepakt voor door zijn dubbelganger ge pleegde misdrijven. De rechter was echter van meening, dat, gezien de frappante gelijkenis, daar wel niet veel tegen te doen zou zijn, be halve dan door de arrestatie van den dubbel ganger. ROME, 14 October (R.O.) Door nog onop gehelderde oorzaak zijn zeven centenaars (700 pond) buskruit, welke in een fabriek bij Rome gedroogd werden, in brand geraakt. De vlammen sloegen over op belendende ge bouwtjes. De brandweer slaagde er pas na twee uur in het vuur meester te worden. Vier arbeiders liegen wonden og. DE Madrileensche correspondente van de „Köln Ztg.'' zond over haar ervaringen in de Spaansche hoofdstad eenige indrukken, waaraan het volgende is ontleend: „Men zal je op wandeling sturen ziedaar sedert het uitbreken der revolutie een uitdrukking, die bij zonder populair geworden is. Wanneer iemand met de roode militie mag gaan wandelen, dan kan hij gerust zijn testament gereed maken, want de roode> terroristen zulen dan nog een moord meer op hun gewe ten gaan laden. Iedereen te Madrid kent de pleinen en stra ten, waar dergelijke wandelingen worden ge maakt. Zoo is b.v. het heerlijke „Casa del Campo" „voor het verkeer afgesloten"; in de „Dehesa de la Villa" waar vroeger tallooze picknickers hun genoegen zochten, op de vel den en landwegen, overal gaat de roode mili tie met haar slachtoffers de zoozeer gevreesde wandelingen maken. De jacht op menschen „el carneval de los cozadores", zegt de bevolking, is zeer goed georganiseerd met 'n uitgebreiden spionnage- dienst. De ziel van deze onderneming is de C.N.T., het anarchistisch-syndicalistisch werk liedenverbond, met zjjn politieken stoottroep de F.A.I. (Federation Anarquista Iberica). Zij vinden krachtigen steun bij de communis ten. Op de eerste plaats zijn het de fascisten van den Spaanschen Phalanx, die, wanneer zij ontdekt worden, reddeloos verloren zijn. In het begin overviel men de partijlokalen en werd eenieder, die zich daar bevond „op wan deling gestuurd". Men bemachtigde tevens alle dosiers en op hun gemak zijn de rooden toen volgens alfabetische lijst gaan moorden. Hierbij bestond zelfs geen snelgerecht meer. Fascist zijn is een voldoende reden, om oogen- blikkelijk neergeschoten te worden. Hetzelfde geldt voor de leden der andere rechtsche partijen, die naam hebben gemaakt door de bestrijding van het marxisme. De ongelukkigen worden uit hun woning gehaald, in vrachtauto's buiten de stad gebracht en zonder eenigen vorm van proces neergescho ten. Dan wordt de begrafenis-onderneming ge waarschuwd. Meestal hebben de voorbijgan gers des morgens nog eenige uren de gelegen heid, om de slachtoffers onder de fraaie prjn- boomen te zien liggen. Familieleden trachten op allerlei wijzen met vluchtelingen in contact te blijven. Er heeft zich een uitgebreid systeem van sleutel woorden ontwikkeld. Krijgt men b.v. op de vraag, of de medicijnen reeds bezorgd zijn, een bevestigend antwoord, dan wil dit zeggen, dat het gevluchte familielid nog iii leven Is, zoo niet, dan krijgt men een ontkennend ant woord. Wanneer rechtsgezinde personen onder aller lei voorwendsels door de anarchisten zijn ge arresteerd, dan wordt een soort schijnproces gevoerd. De ongelukkige zit rustig te eten, of heeft zich misschien reeds ter ruste begeven, wanneer plotseling hevig aan de bel wordt getrokken. Er staat een vrachtauto voor de deur en de ongelukkige wordt naar een ge bouw var, de F.A.I. gebracht. Levert na een pijnlijk verhoor een huiszoe king niets op, dan volgt in het gunstigste ge val gevangenisstraf. Worden echter wapenen of rechtsche tijdschriften enz. aangetroffen, dan is de kans op redding verloren. Iemand, die niet tot het volksfront behoort is geen oogenblik zeker van zijn leven. On, langs heeft het volgende voorval in Madrid groot opzien gebaard: De militie van de F.A.I, had weer een jongen fascist gearresteerd, om hem met een vrachtauto naar zijn laatste wandelplaats te voeren. Toen de auto voorbij het voomalig koninklijk paleis reed, riep de jongeman luide: „Leve het fascisme!" De politie en roode militie, die met een rebellen- - *-> meenden te doen te hebben, openden het vuur, waarbij alle inzittenden werden gedood. De auto ging in vlammen op.. Het aantal slachtoffers van de roode terreur achter de fronten wordt op ruim 7000 geschat, De moordpartijen waren aan de regeering- Giral wel bekend, maar zjj stond te zwak om in te grijpen, temeer, daar de eigenlijke macht in handen der arbeidersorganisaties was, die zich niet bekommerden om de burgerlijke regeering. Zoo werden de volksrechtbanken door de links-republikeinen opgericht, zonder toestemming van den minister-president. Toen zij eenmaal in werking waren getreden, bleef er voor de regeering niets over, dan haar in de Staatscourant te erkennen. Deze volks rechtbanken zijn als volgt samengesteld: drie juristen, vier links-republikeinen, tien commu nisten, anarcho-syndicalisten en socialisten. De nachten in Madrid tellen de vreeselijkste momenten tijdens den burgeroorlog. Steeds weer knallen schoten door de stilte. De men schen slapen niet, doch waken angstig en bij ieder verdacht geluid vraagt men zich af, of nu zijn laatste uur geslagen is. Wie eenmaal een nachtelijk bezoek van de roode militie heeft meegemaakt, kent de wanhoop van den betrokkene en weet, hoe verschrikkelijk de burgeroorlog in het leven van vele gezinnen heeft ingegrepen. Martelend, zenuwsloopend is de onzekerheid omtrent het lot der ont voerden; of zij nog in leven zijn, of dat ze reeds onder de aarde liggen. Rouwkleeren dragen is onmogelijk, overlijdensadverenties in de bladen plaatsen is verboden. Welken omvang deze moordpartijen hebben aangenomen, blijkt wel uit de artikelen zelfs in de linksche pers, die protesteeren tegen deze Karbaarsehheden. „Duistere elementen," zoo schrijven de linksche bladen,.„zullen het aan zien der moedige strijders door dergelijke moordpartijen door het slijk halen. Wij heb ben niets uitstaande met deze beroepssluip moordenaars, die door fascistische misdadigers worden betaald. Slecht» gewetenloeze men schen, die niet tot de arbeidersorganisaties behooren, kunnen zich tot dergelijke daden leenen." Het gevolg van deze artikelen was, dat de openbare meening zich vol afschuw van der gelijke huichelarij heeft afgewend en dat de terechtstellingen zonder vorm van proces on gestoord worden voortgezet. Het ergst is echter de moreele verruwing, die deze moordpartijen tot gevolg hebben. Met een cynisme, dat iemand een huivering door het lichaam doet gaan, wordt van de terecht stelling van dezen of genen verhaald. Ik her inner me nog, hoe op een morgen de huis eigenares mijn kamer binnenkwam en opge wonden vertelde, dat zg den eersten vermoor den fascist gezien had. „Dat was zoo interes sant! De jongeman droeg een zijden hemd en handjes had hjj, wit als papier en uit twee hoofdwonden stroomde het bloed. En om zijn hals droeg hg een kettinkje met een medaille, ha. ha!" Later was het weer een geestelijke, wiens schedel men verbrijzeld had en waarover de kamerverhuurster zoo enthousiast was In Madrid wordt dag en nacht gemoord en men weet dat in het kamp der nationalisten. Men weet ook, dat deze moordpartijen zullen toenemen, naargelang men Madrid naderbij komt. Duizenden zijn in de strafgevangenissen op gesloten en het is te vreezen, dat de rooden, wanneer zg hun zaak verloren zien, hier een verschrikkelijk bloedbad zullen aanrichten. En deze angst hangt als een duistere wolk over de schoone stad, die nooit zooveel wreed heden beleefde als sedert het uitbreken van den jongsten burgeroorlog. BRUSSEL, 14 October (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De R. K „Métropole" (Ant werpen), gaat voort met haar campagne tegen den clandestienen smokkelhandel van wapens naar het Spaansche volksfront, die hier welig blijft tieren, omdat de regeering niet krachtig genoeg ingrjjpt. Het blad publiceert thans o.m. foto's van Dinsdag door de socialistische arbeiderspartij van België verzonden kisten aan het adres van de Algemeene Arbeidersfederatie te Ma drid. Deze kisten zullen naar Alicante (de voornaamste bevoorradingshaven der roode troepen) worden gebracht door het Engel- sche schip „Cid", dat ook een hoeveelheid salpeterzuur aan boord heeft genomen. Het Spaansche schip „El Satumo", dat sedert enkele weken in de Antwerpsche ha ven ligt, is thans begonen met het laden van levensmiddelen. Er bevinden zich op het oogenblik een tien tal schepen, voor order van Madrid en van Moskou, o.a. de „Wolga", waarvan bekend dat het schip onlangs te Alicante munitie heeft gelost. De Spaansche trawlers „Alkari" en „La- gunda", waren Dinsdag in feeststemming, omdat men daar het bezoek had ontvangen van een Spaansche roode propagandiste. Tus schen haakjes, deze „camarade", heeft haar intrek genomen in het grootste hotel van de stad. Onlangs klaagde de „Métropole" het feit aan, dat de „Vera-Cruz", die daarna den naam kreeg van „America", te Antwerpen was vol geladen met springstoffen voor de roode legers van Spanje. Een onderzoek werd ingesteld en de over heden lieten het schip vertrekken, mededee- lende dat het zich naar Mexico begaf. Het blad kan thans het bewijs leveren, dat de „America" op 7 October, te Barcelona is aangekomen. Dit schip had een boord: 300 bussen carbol- zuur, 1000 vaten potaschchloor, 400 vaten toluol en ongeveer 1500 vaten zwavelzuur. De „Dinamiteros", zullen met deze lading bizonder in hun nopjes zijn geweest, teekent de „Métropole" hierbij aan en gaat voort: „Het blijkt meer en meer, dat de wapen smokkelaars over hooge bescherming be schikken en dat de Belgische overheden de niet-interventieovereenkomst niet loyaal toe passen. Niet langer geleden dan gisteren, werden honderden flesschen zwavelzuur op een open wagon geladen, met bestemming naar Frank rijk. Op het allerlaatste oogenblik, werden de etiketten van bestemming, die op den wagon naar Frankrijk waren aangebracht, vervangen door etiketten, die als bestemming het Fransch-Spaansch grensstation Cerbere ver meldden. Commentaar is hier overbodig!" Eenige dagen geleden, is het Tweede-Kamer lid, Sneevliet, voorzitter van de R.S.A.P. en tevens voorzitter van het National Arbeiders Secretariaat (N.A.S.) in opdracht van beide laatstgenoemde organisaties naar Barcelona vertrokken met ingezamelde gelden voor steun aan de Spaansche volksfronters. Mede vertoeft Sneevliet aldaar, om bespre kingen te voeren, om de wijze te bepalen, waarop aan Spanje het best de steun tot uit drukking kan worden gebracht. Sneevliet is verzocht voor den radiozender P.O.U.M. (de Spaansche Trotzkistische partij van Andreas Nin) een redevoering te houden. Bij decreet van de Spaansche regeering is, naar Reuter uit Madrid meldt, de consul van Spanje te Amsterdam, de heer Carvajal, uit ziin functie ontzet. CARTAGENA, 14 October. (UN. PRESS) Tengevolge van een hevige botsing tusschen een goederentrein en een auto zijn vijf personen om het leven gekomen. Tien anderen werden zwosar »n tvitpMg licht gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3