den leider der duitsche cultuur ROSENBERG. Roosevelt's kansen stijgen steeds. Om Hitler's nieuwe vierjarenplan. Wegbereider vein de bolschewiseering van de massa" DE OPMARSCH NAAR MADRID. DINSDAG 20 OCTOBER 1936 Hoe een onherkenbaar ver minkt artikel van Mgr. Hudal misbruikt wordt. 33 vakbonden zouden zich nu ook voor zijn herkiezing hebben uitgesproken, Wederom tal van dorpen door de nationalisten bezet. AZANA IN BARCELONA. Een verkapte vlueht HULP AAN NEDERLANDERS IN SPANJE OOK IN LONDEN WOEDT DE STORM. Afwijzende houding van economie en industrie Goering moet de moeilijkheden en bezwaren utt den weg ruimen. EXPRESS PARIJS-BAZEL VERONGELUKT, DE „LANCASTRIA" AAN DEN GROND GELOOPEN. Twee dooden, vijf gewonden. KONING LEOPOLD'S REDE. ZEELIEDEN-CONFERENTIE TE GENÈVE. „Star"-bericht inzake overleg met Den Haag gedementeerd. Een onthulling van Belgische zijde DE AARDBEVING IN ITALiE. Omvang der aangerichte schade. DE MIJNWERKERSSTAKING TE ROUBAIX ONTPLOFFING IN SCHEEPS MACHINEKAMER. Engelsche regeering handhaaft haar standpunt inzake de kwestie van den iverktijd. OP ZOEK NAAR DIEVENBENDE. Die klooster-bibliotheek uitplunderde. WARSCHAU DOOR CYCLOON GETEISTERD. STAKING IN AMERIKA'S WESTEN DE RELLLETJES IN BOMBAY. MONUMENT VOOR DOLLFUSS. De Maasbode-schrijver van het „Buiten- landsch Overzicht" repliceert gisterenavond als volgt op den aanval van Rosenberg: De leider van de cultuur in het Derde Rijk, dr. Alfred Rosenberg, heeft ons „de eer" gedaan tijdens de plechtigste zitting van de gouw-cultuurweek in Saarbrücken de degen met „De Maasbode" te kruisen. Nu staan •We gaarne eiken loyalen tegenstander, en van dit standpunt uit zouden we er ditmaal bet zwijgen toe gedaan hebben. Er kunnen echter ook andere motieven tot een verweer bestaan, en daarom gaan we ditmaal op deze redevoering in, mede wijl zij een uiterst ka rakteristiek staaltje is van de wijze, waarop in Duitschland gepolemiseerd wordt. Van de wijze ook, waarop de kerk in Duitsch land bestreden en vervolgd wordt. Wij kunnen in het betoog van Rosenberg, zooais het door het Duitsche Nachrichten- bureau doorgeseind werd, twee gedachten onderscheiden lo Duitschland is de sterkste macht tegen het bolschewisme in Europa; en 2o De Oostenrijksche bisschop mgr. Hudal heeft nog dezer dagen in een in Weenen gepubliceerd artikel verklaard, dat de Ka tholieken het nationaal-socialisme moeten steunen, wil Europa tegen het communisme gered worden. Als slotgedachte voegde Rosenberg hier aan toe, dat de nationaal-socialistische we reldbeschouwing „ruim genoeg van opvat ting is om alle persoonlijkheden en confes sies, die van goeden wil zijn, te omspannen." Voor heden zullen we de ietwat pijnlijke geschiedenis rond mgr. Hudal even toelich ten. Mgr. Hudal wordt genoemd een Oosten rijksche bisschop. Dit is formeel genomen juist, maar toch erg misleidend. Mgr. Hudal is Oostenrijker van geboorte, en bisschop. Maar hij is geen Oostenrijksche bisschop in dien zin, dat hij in zijn geboorteland dit booge en verantwoordelijke ambt uitoefent. 58 vector van de Anima te Rome. ïntusschen zouden wij deze misleiding niet ernstig genomen hebben ware het niet, dat bet artikel van mgr. Hudal, waarop Rosenberg zinspeelt, een laag en gemeen spel gespeeld-ware, dat men van Duitschen kant moet doorzien hebben. Want het is niet het eerste artikel, dat mgr. Hudal gepubli ceerd heeft; de Europeesohe sensatie, welke rond twee vorige artikelen, in de „Reichs- post van 23 en 29 Juli j.l opgenomen, ge wekt is, en waarvan de weerklank in de Duitsche pers levendig genoeg ls geweest, had een man, die toch als cultuurleider eenig psychologisch doorzicht zou moeten bezitten, er van moeten weerhouden zónder grondig' onderzoek te aanvaarden, dat het artikel, zooals het in èèn Weensch blad, de sterknationaal-socialistisch georiënteerde ..Wiener Neuester Nachrichter" gepubli ceerd werd, van de hand van mgr. Hudal kon zijn Na de bittere ervaringen met het artikel van 23 Juli, dat door het Oostenrijk- sche eniscooaat openlijk verloochend werd, kon men vTmgr. Hudal wel zooveel terug houdendheid verwachten, dat hij zijn taak Van „bruggenbouwer" met meer reserve zou Uitoefenen dan in het jongste artikel bleek. Het blijkt dan ook, dat het artikel, het welk mgr. Hudal op verzoek van Eichin- gers Zeitungsdienst aan dit persagentschap zond, daar hopeloos en onherkenbaar ver- mmkt is en van de bedoelingen van den msschop 'n volkomen valsche en tendentieuse weergave geeft. In den door het agentschap verbreiden tekst zijn niet alleen alle passa ges weggelaten, welke zich uitdrukkelijk te- efk i nieuw-heidendom keeren, maar ook ,.r., waar en elk voorbehoud, dat de bis- PPmijke Schrijver tegen het nationaal- isme 'Rbrengt In totaal zijn 116 re bels van den in machineschrift geschreven tekst geschrapt, zonder dat eenige aandui- dlng den lezer daarvan op de hoogte stelt. Een passage, welke eenvoudig verdonker maand is, luidt als volgt: reë£eb^kkitaak' vereischt 0111 de cultu- Oostenrijk- te Duitschland en dat het (Duitschland?^ m°1etn d^balve zijn, als schadelijk voor de schap afschudt die m het Rijk een anti-reïL gieuse, tegen Christendom en Katholicisme georiënteerde kerk-politiek propageeren, en daarbij steeds optreden, alsof zij bijzondere bescherming en speciale rechten moeten genieten. Hun tijdschriften, als „Durch- bruck", „Blitz" enz. vertoonen een dergelijk laagtepunt van wetenschappelijk onderzoek en hebbben zooveel verwantschap met soort gelijke producten der godloozen-beweging in sovjet-Rusland> dat het Duitsche volk zich over dergelijke pamflet-literatuur eens ZwjZ??wSC'h^n''en zal> als tientallen jaren Sm, w^0016 filosoof Pauls en over Haeckels Weltraedsel. Deze Christushaters zijn de doodgravers van elke ware toena dering en de echte vijanden van de natio nale verheffing van het Duitsch-dom in Europa. Want het door hen als oer-eer- maansch voorgestelde naturalisme is geen godsdienst, doch slechts een „beter" atheisme en de wegbereider van de bolchewiseerinp van de volksmassa. De vernietiging van geloof en christendom heeft in de geschie- ems steeds destructief gewerkt. Deze ver kapte propagandisten van Moskou moeten den mond gesnoerd krijgen; evenals dat het gey nrf0U moeten zijn" met de Joodsche asfaltliteratuur van Weenen, wijl zij de of fensieve kracht van het Duitsche volk tegen Rusland verzwakken en de eenheid van het nationale enken in gevaar brengen". Beschuldigt hier de door Rosenberg zoo- zeer geprezen mgr. Hudal het Duitsche nationaal-socialisme^ dat dergelijken „weg bereiders van de holschewiseering van de volksmassk" volkomen de vrije hand laat en zelfe de hand boven het hoofd houdt, den verdedigerS van de Christelijke orde echter met bruut geweld den mond snoeit nog gisteren heeft de bisschop van Berlijn hier tegen geprotesteerd niet, in veel scherper bewoordingen dan wij het deden, van het zuiverste cultuurholschewisme? Zijn deze woorden geen aanklacht, en de felste aanklacht welke maar denkbaar is, tegen dr. Alfred Rosenberg zelf? Elk woord, dat mgr. Hudal hier neerge schreven heeft doch dat onderdrukt werd past volkomen op Rosenberg. Zijn groote werk „De mythe van de twin tigste eeuw" is het grofste, volkomen onwe tenschappelijke dit laatste feit is weten schappelijk vastgesteld in een door het Dui - sche Episcopaat uitgegeven boek, hetwent natuurlijk door de nazi-autoriteiten m - slag is genomen pamflet, dat de aa jaren tegen Christus en de Kathcheke Kerk is geschreven. De beschimpingen, w dit boek tegen Christus, den Paus, het Epis copaat en de geestelijkheid gelanceerdwor den zijn door Moskou nooit overtroffen. Rosenberg voert geen strijd tegen het bol- schwisme ,maar tegen de Katholieke Kerk, welke de eenige macht is, welke Moskou werkelijk kan overwinnen. En als zoodanig js hij wegbereider, en een zeer actief weg bereider, van het bolschewisme, ook in zijn vaderlandNeen, dat laatste woord is onjuist. Want de leider der Duitsche Derde Rijk-cultuur is geen Duitscher; naar velen beweren zelfs geen volbloed-Ariër. Toen Rome het pamflet op den Index plaatste, volgde Rosenbergs antwoord in „Moderne duisterlingen". Wie zijn de duis terlingen? De bolschewiki? Natuurlijk niet, wel Paus, Bisschoppen en Priesters. Die zijn de duisterlingen tegen wie de strijd in het Derde Rijk moet gevoerd worden. En door de wegbereiders van de bolschewiseering van de volksmassa ook met de grootste kracht gevoerd wordt. In dit punt stemmen bolschewisme en na tionaal-socialisme overeen: de Katholieke Kerk moet uitgeroeid worden. Deze geestes gesteldheid is trouwens buna zoo oud als 't nationaal-socialisme zelf. Op dat punt ver strengelen de tweebeschouwingen de twee afgodendiensten. Gelij k reeds den 14den No vember 1925 dr. Goebbels, de tegenwoordige minister van propaganda van het Derde Rijk, in den „Völk Beobachter" destijds on der persoonlijke leiding van Hitier staan de, in een open brief aan een bolschewis- tischen leider te Moskou schreef: „Gij en ik, wij bestrijden elkaar, zonder dat we werke lijke vijanden zijn. Daarbij versplinteren zich onze krachten, en we bereiken ons doel nooit, wellicht zal de laatste nood ons sa menbrengen. Wellicht! Wij jonge mannen, gij en ik, wij zijn de dragers van het lot der komende geslachten. Laat ons dat nooit vergeten. Ik breng u mijn groet!" Wegbereiders van de bolschewiseering van de massa! Mgr. Hudal kon de activiteit van Rosen berg, van het nationaal-socialisme niet scherper karakteriseeren. OOK JOHN WARBURG STEUNT HEM. NEW-YORK, 19 October. (UN PRESS)- Terwijl de republi- keinsche candidaat voor het president schap, gouverneur Landon, op het oogenblik een reis maakt door het Westen van de Vereenigde Staten, om het totdusver bijna geheel democra tische Californië voor de republi- keinsche zaak te winnen, is president Roosevelt naar Washington terugge keerd, om zich daar op een propa- ganda-reis door New England voor te bereiden. In het democratische kamp is men thans ervan overtuigd, dat de midden- westelijke staten Nebraska, Iowa, Minnesota, Wyoming, Michigan en Ohio in ieder geval op Roosevelt zul- len stemmen, terwijl men in het repu- hlikeinsche kamp met niet minder zekerheid meent, dat de staten New- PcniMylvanië, Ohio Indiana, inois en Michigan republikeinseh zullen stemmen. De voorzitter van de republikein* k Hamilton, gelooft zelfs, dat kiesmannen zich zoo goed ais zeker voor Landon zullen uitspreken terwijl hij slechts 266 stemmen op zich behoeft te vereenigen, om gekozen te zijn. In werkelijkheid is het echter zóó, dat de democraten 'den strijd reeds gewonnen Heb ben, vooral ook wegens het onlangs door de arbeidersleiders genomen bes ui om eenge meenschappelijke campagne voor. ^ng van Roosevelt te organiseeren. In vakvereenigingskrlngen wordt dat drie-en-dertig vakverbonden van de v schillende staten nu reeds bereid zijn, het voor Roosevelt op te nemen, terwijl geen enkele staat zich tot dusver voor Landon zou hebben uitgesproken. Tegelijkertijd heeft zich ook het comité voor industrieele organisatie (C.I.O.), dat zich kort geleden van het algemeen vakverbond heeft gescheiden, uitgesproken voor een her kiezing van Roosevelt en de voorzitter van dit comité, John Lewis, heeft zich hierover reeds in een rede in dezen geest 'uitgelaten. President Lebrun onthulde Zondag te Straatsburg een monument voor de gesneuvelden uit deze stad in den wereldoorlog. Tijdens de rede van den president. BURGOS, 19 October. (UN. PRESS). De nationalistische colonnes van de zuidelijke armee hebben hedenmorgen over een breed front aan weerskanten van de autostrada ToledoMadrid haar opmarsch voortgezet. Zij ondervonden zoo goed als geen tegenstand en konden tal van dorpen bezetten. De voorhoede bevindt zich nu nog slechts zes mijlen verwijderd van Naval Carnero, het laatste verdedigingscentrum van de roode militie voor Madrid. Naar in een officieel communiqué wordt medegedeeld, hebben de nationalisten na de inneming van Illescas Zondag vooral gestreefd naar dekking van hun rechter flank. Enkele stoottroepen, die van de hoofdcolonne waren afgetakt, namen de dorpen Azana, Pantoja en La Alameda in. Door de bezetting van laatstgenoemde plaats zijn de nationalis tische colonnes, die van Toledo naar Madrid oprukken, in verbinding getreden met de troepenafdeelingen, die van Talavera opmar - cheeren naar Aranjuez, dat nu eerst moet worden bezet. Hierdoor toch zal Madrid van de laatste spoorwegverbinding met het Zuid- Westen worden afgesneden. Eerst na de inneming van Aranjuez, zoo verluidt in het hoofdkwartier, zal de aanval tegen Naval Carnero beginnen. BARCELONA. 19 October (R.O.). De pre sident van de Spaansche republiek, Azana, is om acht uur hedenavond in het paleis van de Catalaansqhe generaliteit alhier aangekomen Hij was vergezeld van den Catalaanschen premier, Tarradellas, die hem tegemoet was gereisd, en de ministers Ruiz Funes, Iruja en Giral. De minister van arbeid, Tomas Piera, be vond zich reeds te Barcelona. In het gezel schap van den president bevond zich eveneens generaal Masquelet, chef van zijn militaire kabinet. Hoewel tevoren geenerlei- bekendheid was gegeven aan het bezoek van Azana, was een aantal Catalanen toch van zijn aankomst in het paleis van de generaliteit getuige en juichte „Leve de president, leve de republiek, leve Catalonië!" De president van de generaliteit, Companys, gaf Azana de gebruikelijke accolade en ver volgens begaven beiden zich in de werkkamer van Companys, waar zij zich enkele oogen- blikken met elkaar onderhielden. Inmiddels werd omtrent Azana's bezoek het volgende communiqué gepubliceerd: „De president van de Spaansche republiek opent met zjjn reis naar Catalonië een reeks officiëele bezoeken aan de Iberische volken, die strijden voor Spanje. Zijn eerste bezoek gold natuurlijk Catalonië. dat sedert den 19en Juli in de voorhoede strijdt. De reizen van den president der republiek zullen het moreel van de Iberische volken en in het bijzonder van Catalonië versterken en hun nog meer vurigheid geven, om den burger oorlog, waartoe zij zijn gedwongen, voort te zetten." Dankbetuiging aan Engeland. Het Engelsche ministerie van buitenland- sche zaken maakt bekend, dat het door bemid deling van den gezant der Nederlanden te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen en den Britschen gezant in Den Haag, Sir Herbert Montgomery, dankbetuigingen heeft ontvangen voor de aan Nederlandsche onder danen in Spanje door de Britsche regeering bewezen diensten. LONDEN, 20 October. (R. O.) De storm, welke Zondagavond alleen over Schotland en Noord-Engeland woedde, teistert thans het geheele land. Talrijke vischersbooten verkeeren in ge vaar. Met groote hevigheid giert de wind door de Londensche parken en straten, waar de takken van de boomen zjjn gescheurd en reeds alrijke schoorsteenen zijn gesneuveld. LONDEN, 20 October. (D. N. B.) Op het oogenblik woeden langs het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan nog geweldige stormen. De „Queen Mary" is tijdens haar reis naar New York zoo hevig aan het rollen geraakt, dat tien passagiers door vallen verwondin gen hebben opgeloopen. BREMEN, 20 October. (D. N. B.) De Duitsche kustreddingsdienst heeft aan de Noord- en Oostzee tot Zondag twaalf schip breukelingen geborgen. Berlijn, 20 October (havas) De bdnoeming van generaal Goering tot uitvoerder van het door Hitier afgekondigde vierjaren-plan, met het oog waarop hem, zooals gemeld, practisch onbeperkte vol machten werden verleend, is nood zakelijk geworden door de moeilijk heden, waarop de verwezenlijking van het fameuze, door den „Fuehrer" op 't jongste partij-congres uiteengezette programma stuitte. In zekere economische kringen blijft men namelijk afwijzend tegenover de autarkie staan, welke, de inter nationale bronnen van ruilhandel opdroogend, weinig perspectieven op een hervatting der zaken. BERLIJN, 19 October. (D.N.B.) De Fueh rer heeft de volgende verordening uitgevaar digd tot doorvoering van het' vierjarenplan. „De verwezenlijking van het door mij op den partijdag-der-eer afgekondigde vierjaren plan eischt een eenhoofdige leiding van alle krachten van het Duitsche volk en een straffe samenvatting van alle betreffende instanties van partij en staat. Met de doorvoering van het vierjarenplan belast ik minister-president generaal Goe ring. Hij neemt de maatregelen, welke noodig zijn en heeft de bevoegdheid verordeningen en algemeene voorschriften uit te vaardigen. Vérder kan hij voorschriften uitvaardigen voor alle autoriteiten van staat en partij. Tegenover deze bezwaren zal thans het leger, in de persoon van Goering, de eischen plaatsen, welke de nationale verdediging en de onafhankelijkheid van het land stellen. In andere Duitsche kringen verzet men zich tegen de handhaving van den tegenwoordigen koers van de mark temidden van landen met een gedevalueerde munt. Het betreft hier de industrieelen, die in de dumpingsfondsen nog hoogere bedragen zullen moeten storten dan totnog toe het geval was, daar het verschil tusschen de mark en het meerendeel der be langrijke Europeesche valuta's nog is toege nomen. Tegenover deze stroomingen zal Goering het gewicht van zijn gezag plaatsen. Overigens voorziet het vierjarenplan in het gebruik van Ersatz-producten, welke over het algemeen meer kosten en van minder goede kwaliteit zijn dan de natuurlijke producten. Dit deel van het plan zal niet verwezenlijkt kunnen worden zonder den steun van de re geering. Ersatz-producten als kunstmatig bereide benzine, steenkool en rubber, rubber in groote hoeveelheden door het leger moeten worden aangekocht en Goering zal beter dan ieder ander deze maatregelen kunnen doorvoeren. Goerens is bovendien reeds sedert 27 April deviezen-dictator, die met behulp van Schacht de fondsen voor het vier jaren plan moet mo- biliseeren, welks uitvoering iedere activiteit in het Derde Rijk in één richting zal ont plooien. Deze taak is dus toevertrouwd aan een man, die tegelijkertijd het leger, de partij en den staat symboliseert. De aan Goering geschonken volmachten maken van hem een soort vice-kanselier van het Duitsche ryk. BERLIJN, 20 October. (D.N.B.) Naar aan leiding van Goering's benoeming tot uitvoer der van Hitler's nieuwe vier jaren plan schrijft de „nationalsozialistische Korrespondenz" o.a.: „De nationaal-socialistische gedachte van de arbeidsgemeenschap der natie, welke de afge- geloopen jaren in het leven is geroepen, zal thans onder vastberaden leiding en met een doelbewuste inspanning van alle krachten haar proeve van levensvatbaarheid hebben af te leggen". De „Berliner Boersenzeitung" verklaart, na er op gewezen te hebben, dat het vierjaren plan van 1933 thans reeds met succes is uit gevoerd: „Waar thans beginnen wordt met de uitvoering van het tweede vierjarenplan, daar dient er op gewezen te worden, dit plan ontsproten is aan het brein van den „Fuehrer" die de vrijheid van Duitschland ook op het punt van grondstoffen verzekerd wil zien." De „Voelkische Beobachter" schrijft o.a\ dat het b^j de uitvoering van het plan aankomt op energie en activiteit en Goering is, na den „Feuhrer", de man, die over de sterkste ener gie en activiteit beschikt. „Aan partijgenoot Goering", aldus het bald, „is bevel gegeven: In vier jaar moet Duitschland onafhankelijk zijn wat betreft de grondstoffen, welke op eenige wijze door de Duitsche bekwaamheid, door onze chemische en machine-industrie of door ons mijnwezen verschaft kunnen worden, en, wij weten het, over vier jaren zal Duitsch land economisch onafhankelijk zijn". De „Germania" zegt: „De benoeming van Goerihg is een waarborg, dat het vierjaren plan zonder omwegen, zonder bureaucratische belemmeringen en met alle inspanning zal worden uitgevoerd." LONDEN, 20 October (R.O.) Het mailschip „Lancastria" van de Cunard White Star Line, dat met bijna 600 passagiers aan boord terugkeerde van een tocht naar de Middel- landsche Zee, is vanmorgen tijdens een storm in de monding van de Mersey aan den grond geraakt. Om half vijf raakte het schip vaat. De pas sagiers 573 menschen in totaal, snelden naar dek maar konden spoedig gerustgesteld wor den. Het was niet mogelijk, de „Lancastria" on middellijk met sleepbooten weer vlot te bren gen, maar men twijfelde er vanmorgen niet aan, dat het gelukken zou, bij vloed het schip los te sleepen. PARIJS, 20 October. (R. O.) De express- trein Parijs-Bazel, welke gisteren om 22 uur uit Parijs was vertrokken, is in den afgeloo- pen nacht om half twee bij Toulain tusschen Langres en Chaumont tot stilstand gekomen. Eenige oogenblikken later reed de snel trein Boulogne Bazel op den stilstaanden express in, waarbij twee personen in den express werden gedood, vier licht en één zwaar gewond. Tegen acht uur hedenmorgen was men eerst met het opruimingswerk gereed en kon de dienst normaal hervat worden. LONDEN, 19 October. Over de voorgeschie denis van de neutraliteitsverklaring van den koning van België meent de „Star" te kunnen berichten, dat aan deze rede van koning Leo pold een belangrijke diplomatieke bespreking tusschen de regeeringen van België en Neder land is voorafgegaan. Het resultaat hiervan zou zijn geweest, dat beide landen, voor het geval de voorgenomen besprekingen over een Westpact zouden wor den gevoerd, den overigen deelnemers aan de besprekingen zouden verzoeken, om een garan tie voor hun landen als neutrale gebieden in West-Europa, welke buiten elk conflict tus schen andere mogendheden moeten worden gehouden. Het liefst zouden zij een gemeenschappelijke neutraliteitsgarantie zien, doch indien noodig, Zouden zij ook goedkeuren, dat hun neutraliteit voor elk afzonderlijk wordt gegarandeerd. Echter ook als hieromtrent geen overeen stemming zou kunnen worden bereikt, dan zouden de beide staten buiten ieder verbond blijven. (Naar ons intusschen bij informatie te be- voegder plaatse in Den Haag werd medege deeld, mist het bericht aangaande het diplo matieke overleg tusschen de regeeringen te Brussel en Den Haag betreffende de redevoe ring van koning Leopold, waarvan de „Star" melding maakt, eiken grond). BRUSSEL, 19 October (R.O.). Zooals men weet, werd de redevoering van koning Leo pold over de nieuwe buitenlandsche politiek van België voorafgegaan door een brief van den koning aan minister-president Van Zee land, waarin vermeld werd, dat de rede op verzoek yan den premier werd gepubliceerd. In politieke kringen doen zekere indiscre ties de ronde over de omstandigheden, waar onder de koning er toe zou zijn gekomen de rede te laten publiceeren. De rede van den koning zou uitsluitend bestemd zijn geweest voor zjjn ministers, die van zijn gedachten op de hoogte waren. Het was dus geen diplomatiek instrument en daarom werden er ook niet alle problemen in uitgewerkt. Zekere leden der regeering von den de rede des konings evenwel van zoo groote waarde, terwijl zij overigens de dis cussie en de stemming over het militaire plan zoo zeer vergemakkelijkte dat zij bij den koning op publicatie aandrongen. Het waren vooral de Vlaamsche ministers, die deden uitkomen, op welk punt hun taak zou worden vergemakkelijkt, indien de rede voering 2ou worden verspreid, daar het nieuwe opofferingen betrof, waarvoor in de Vlaam sche provincies zichtbare tegenzin bestond. Nederlandsche gezant bij minister Delbos. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, heeft gistermorgen den Neder- landschen gezant te Parijs, jhr. Loudon, ontvangen. Havas meent, dat de besprekingen, welke de heeren hebben gevoerd, waarschijnlijk ver band hebben gehouden met de nieuwe situatie, welke is geschapen door de gewijzigde houding van België ten aanzien van zjjn buitenlandsche politiek. ROME, 19 October. (D. N. B.) Uit de door de aardbeving geteisterde gebieden worden thans nadere bijzonderheden vernomen om trent de aangerichte schade. In de provincie Udlne zjjn in de gemeente Sacile verscheidene huizen ingestort en onge veer 150 huizen ernstig beschadigd. In de provincie Treviso zijn in de gemeente Cordignano een aantal woonhuizen bescha digd, terwijl in Vittorio de schade meer dan een millioen lire bedraagt. Te San Vendommiano bedraagt de schade 900.000 lire. Te Belluno heeft een aardverschuiving de hoofdstraat over éen lengte van 100 meter vernield. De telegraaf- en telefoonlijnen zjjn eyeneens sterk beschadigd. PARIJS, 19 October (D.N.B. De mijnwer kersstaking in Roubaix en omgeving duurt voort. Pogingen om, onder bescherming van gendarmerie, de textielfabrieken van kolen te voorzien, moesten wegens de dreigende hou ding der stakers worden opgegeven. Herhaal delijk wierpen zich groepen stakers voor de met kolen beladen auto's, zoodat deze niet ver der konden. BOEKAREST, 19 October. (STEFANI). Tengevolge van een ontploffing in de machine kamer yan den Roemeenschen torpedojager „Marasti" zjjn vier opvarenden doodelijk ge wond. Nog vier andere manschappen bekwamen zware kwetsuren. GENEVE, 19 October. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De internationale zeelieden conferentie heeft vandaag wederom een vol tallige bijeenkomst gehouden. Zij heeft met 53 tegen 8 stemmen in eerste lezing aangenomen het ontwerp-conventie over het minimum van bekwaamheid waaraan de officieren van de koopvaardijvloot zullen moe ten voldoen. De conferentie heeft voorts eenstemmig met 99 tegen 0 stemmen de aanbeveling aan de regeeringen aangenomen over de verbetering van de verblijfstoestanden van de zeelieden in de havens. De commissie voor den arbeidstijd aan boord van schepen heeft den geheelen dag verder gewerkt aan de redactie van de artikelen der conventie en heeft zich vandaag vooral bezig gehouden met den arbeid van bizondere cate gorieën van zeelieden zooals stokers, machi nisten, bedienend personeel, scheepskoks en andere zeelieden, die hun gewone werk niet aan dek verrichten. De commissie heeft door haar verschillende stemmingen den Zaterdag gewekten indruk versterkt, dat zij de hoop heeft opgegeven, door compromissen nog tot overeenstemming met de Engelsche regeering te kunnen komen. De groote meerderheid van de conferentie schjjnt zich thans bjj de gedachte te hebben neergelegd, dat de te sluiten conventie het zonder de goedkeuring van de tegenwoordige Britsche regeering zal moeten stellen. De commissie voor de bescherming van de zeelieden in geval van ziekte heeft haar werk geheel ten einde gebracht en twee ont- werp-conventies aangenomen over de ver plichtingen van de reeders en over de ziekten- verzekering. De commissie heeft aan het slot van haar beraadslagingen warme hulde gebracht aan haar voorzitter, onze landgenoote mej. Stem berg, die, zooals een der sprekers zeide, de vergadering had geleld met de charme van de vrouw en de energie van den man. De Weensche recherche speurt thans naar de leden van een dievenbende, die de wereld beroemde bibliotheek van het kapittel van Admont, benevens van talrijke andere kerke lijke instellingen in Oostenrijk op geraffineer de wijze heeft uitgeplunderd. Volgens de reeds ten dienste staande ge gevens stond aan het hoofd van deze bende, een kunsthandelaar in München, met name Bretschneider, die destjjds met een jaar ge vangenisstraf werd gestraft, omdat hjj in een Oostenrjjksch klooster met een scheermes uit een zeer kostbare kroniek de onschatbare platen had uitgesneden. Deze platen zjjn na verschillende omwegen in het bezit geraakt van den Amerikaanschen bankier Pierpont Morgan Jr., die evenwel niet geneigd was. ze weer af te staan, daar hjj ze op regelmatige wjjze, door bemiddeling van een kunsthandel had gekocht. Nadat Bretschneider uit de gevangenis ont slagen was, stichtte hjj zijn dievenbende, die er speciaal op uit was, zich kunstschatten uit kloosterbibliotheken toe te eigenen. Thans is hij opnieuw gearresteerd, juist op het moment, toen hij de Oostenrijksch-Duit- sche grens wilde oversteken met vier kost bare middeleeuwsche teekeningen bjj zich, die hij uit de kapittelbibliotheek van Admont ge stolen had en in Duitschland aan den man wilde brengen. De bende werd toen ontmaskerd en verschil lende leden zitten reeds achter slot en gren del. Volgens hun verklaring gaven zij zich voor geleerden uit en zoodoende konden zij bijna steeds van de goedgeloovige monniken zeer gemakkelijk toegang verkrijgen, om daar in de onbewaakte oogenblikken, die him he laas ruimschoots werden toegemeten, naar hartelust rond te schuimen en te plunderen. Op deze wijze zjjn talrijke oude folianten en codices van hun waardevolle, met de hand geteekende platen en versieringen beroofd. De meeste hiervan zijn voor goeden prijs in het buitenland verkocht. Tot deze bende moet ook behooren een zekere dr. F., die het laatst gezien is in Zürich, alwaar hij middeleeuwsche manu scripten te koop aanbood. WARSCHAU, 19 October. (STEFANI). Boven Warschau heeft een hevige cycloon ge woed, die een snelheid had van honderd tien kilometer per uur. De orkaan richtte ernstige schade aan. Onder de bevolking brak een paniek uit. Tal van personen werden gewond. SAN DIEGO (Californië), 19 October (A.N.P.) Zaterdag zijn hier in 65 zaken de slagers en vrachtrijders in stalling gegaan. De arbeiders-leiders verklaarden, dat het mogelijk is, dat de staking zich zal uitbrei den langs de geheele kust van den Pacific en ook de havenarbeiders en de pakhuisknechten kan meesleepen. BOMBAY, 19 October (A.N.P.) Volgens opgave van de politie van Zaterdagavond zijn er in totaal sedert het uitbreken van de relletjes tusschen Mohammedanen en Hindoes, d.w.z. in drie lagen tijds, 40 inboorlingen ge dood en 380 gewond. WEENEN, 19 October. (R.O.). Zondagoch tend is. in tegenwoordigheid van mevrouw Dollfuss, bondskanselier Schuschnigg, de mi nisters en vele andere persoonlijkheden de eerste steen gelegd voor een monument voor wijlen bondskanselier Dollfuss. Schuschnigg hield een rede, waarin hij de verdiensten van den bondskanselier-martelaar uiteenzette.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3