WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 BOND VAN MELKVEE HOUDERS. De monetaire maatregelen der regeering. DE ROTTERDAMSCHE ZES. DAAGSCHE. Bedrijvigheid op het Nenytoterrein. WERKVERSCHAFFING AAN WERKLOOZE HOOFD ARBEIDERS. HOOFDKLASSE-COMPETITIE. s.s. VOLENDAM. INBRAAKJE.. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. 75 personen aan het werk. ROND ƒ50.000 UITGETROKKEN VOOR DIT DOEL. GOUDEN HUWELIJKSFEEST DE BLAUWE VOGEL. BL1EKVISSCHER VANGT EEN ZALM VAN 32 POND. HILLEGERSBERG. ZIGEUNERJONGENS GINGEN ER MEE VAN DOOR. BRANDJE. m SCHOONHOVEN. „DE NATUUR". BRANDWEERPREMIES 'T NIEUWE FEIJENOORD-STADION. MAASLAND. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. Gisteren werd in het Algemeen Verkoop lokaal te Rotterdam door bovengenoemden Bond een vergadering gehouden, waarop de monetaire maatregelen der Regeering en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor de melk veehouders werden besproken. Na een woord van welkom wees de voor zitter, de heer A. N. Vaandrager, er op, dat zelfs een buitenstaander met objectief en normaal denkvermogen kon begrijpen, dat het voor de melkveehouders zoo niet langer uit te houden is. Het had er den schijn van, zei spr., alsof men meende, dat de boerenstand de devaluatie gemaakt had en daarom gekastijd moest worden. Het was onbegrijpelijk waarom, na de devaluatie, allerlei besluiten moesten worden genomen, die bij voorbaat een deva luatie-behaaglijkheid uitsloten. Niemand kan Haar een zakelijk antwoord op geven. Toch wil spr. er rekening mee houden, dat weldra billijker standpunt zal worden inge nomen. Hij maande aan tot rustige kalmte. Hierna, gaf de heer Vaandrager een korte uiteenzetting van den toestand. Hij deed uit komen, dat men verlost moet worden van de z.g. monopolieheffing op graan en koeken. De ervaring heeft geleerd, dat we er nog niet zijn, als we maar volop kunnen produ- ceeren. Zelfs de laatste maanden is er toename van productie, niet in het westen van ons land maar waar de coöperatieve bedrijfsvorm do- mineerend is, waar de boer, behalve veehou der, ook fabrikant is. Als hij niet loonend kan produceeren, doet hij 't niet. De zuivelproducten gaan niet naar de Londensche markt. Spr. vroeg of het loo nend is te produceeren, als onze Oosterburen zeggen: eerst kanonnen en dan boter. Spr. vroeg of men den agrarischen of indus- trieelen kant op wilde. Het is gemakkelijker het productie-apparaat te bedienen met pro ducten van eigen bodem. Tenslotte betoogde spr., dat de verhoogde toeslag op melk, niet direct voordeelen zal hebben. Op deze toelichting volgde een gedachten- wisseling. De secretaris las hierna den brief voor, dien men aan den Minister van Landbouw en Vis- scheri) zal zenden en gaf daarbij nog eemge toelichting. In dit schrijven wordt er op aangedrongen dat de ontstane verhoogde productiekosten van melk gecompenseerd zullen worden door een hoogeren toeslag. Noodzakelijk wordt het echter geacht om ter tegemoetkoming van den al te hoogen prijs voor eiwit rijke voeder- stoffen, de contingenteering hiervan op te heffen en de monopolieheffingen te verlagen. Verder wordt een dringend verzoek aan den Minister gedaan, den toeslag op de melk op korten termijn zoodanig te willen verhoo- gen, dat de toestand, ontstaan door de deva luatie ten volle kan worden opgevangen. EOTTERDAMSCH KAMER-ORKEST. Nu de datum van aanvang van den 1ste ftotterdamsche zesdaagsche meer en meer nadert, heerscht er een groote drukte op het Nenijtoterrein. De hal wordt van alle moge lijke installaties en inrichtingen voorzien om het voor 't publiek tijdens den grooten kamp zoo aangenaam mogelijk te maken. Candid'aat- renners zwerven geregeld af en aan om over eventueel contract besprekingen te voeren. Het aanwerven der deelnemers geschiedt thans trouwens in een zeer vlot tempo. Zoo als wfl eenige dagen geleden mededeelden, lag het toen reeds in het voornemen hot koppel BraspenningxJ. van Kempen aan den start te brengen. Zooals bekend, ls sinds enkele da gen J. van Kempen definitief gecontracteerd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dat thans ook met A. J. Braspenningx het geval, zoodat nu zoo goed als zeker vaststaat, dat het populaire koppel BraspenningxJ. van Kempen, dat ook aan een van de Amsterdam- sche zesdaagschen sueesvol heeft deelgeno men, in Rotterdam aan den start zal ver schijnen. Ofschoon zulks nog niet definitief is be paald, is het toch zoo goed als zeker, dat de combinatie Wals—Pijnenburg ook hier zal worden gehandhaafd. Verder bestaat de mo gelijkheid dat nog een Nederlandsch koppel BellenaarsSlaats zal worden geformeerd. Men overweegt echter nog Pellenaars met den Duitscher Schön in den strijd te brengen. Zou tot dit laatste worden besloten, dan zal in ieder geval voor Fr. Slaats nog een waardig partner worden gezocht. Een deelname van Piet van Kempen, zooals door sommige bladen ls gesuggereerd, zal hoogstwaarschijnlijk geen werkelijkheid wor den. Nader vernemen wij, dat de volgende Neder- landsche renners zijn gecontracteerd: L. van de Ruyt, A. Overweel, B. Gielliet, allen uit Rotterdam, en A. Cathel uit Gouda. Ook het Haagsche koppel MatenaHeslinga is thans definitief aangeworven. Wat de buitenlandsche deelneming betreft, de Duitscher Willy Rieger, die reeds heel wat zesdaagschen gereden heeft, is geëngageerd, terwijl de in Nederland zeer bekende Span jaard Prieto ook te Rotterdam aan den start zal verschijnen. De samenstelling van de koppels is nog niet beslist. i'.i q Bauemkantate van Bacli Het Rotterdamsoh kamerorkest onder lei ding van den dirigent mr. P. H. M. Hoogen- bergh heeft zijn reeks concerten van dit sei zoen ingezet met een interessant program en tevens met een goede uitvoering ervan. Reeds het vorig jaar hebben we met lof kun nen spreken over dit kamerorkest en de kwaliteit en muzikaliteit ervan kunnen prij zen. Deze zijn niet verminderd: het ensemble heeft het bij dit eerste optreden weer vol doende gedemonstreerd. Enkele oneffenheidjes en minder egale samenklank, die zoo af en toe even waren te beluisteren, willen we toeschrijven aan het nog niet geheel ingespeeld zijn en het nog niet volkomen in elkaar opgaan: Daar aan willen we het ook toeschrijven, dat de Serenade no. 4. (Köohel 203) van Mozart, hoe zwierig en los ook gespeeld, toch in enkele deelen iets van de charme en blijheid misten, welke de uitvoering van deze Mozartmuziek vraagt. Over het geheel werd het mooi in stijl gegeven en het tweede Andante bijv. kreeg een vertolking, fijn van nuanceering en soepel van klankschoon. Juist de gevoelige nuanceeringen en de warme toon vallen op en geven het spel een bijzondere bekoring. De uiterst zachte en toch nog vol klinkende pianissimo's zijn te prijzen, evenals het strakke en toch bewogen rhythme. Het „Concerto grosse" in G Moll van Handel gaf daar ook een voorbeeld van. In Mozarts serenade speelde de concert meester Carel Chasler de Obligaat-vioolpartij. Hij speelt uiterst geacheveerd en gevoelig- muzikaal en met verzorgde techniek. Door zijn spel won de reproductie zeer in kwaliteit en warmte. Na de pauze kwam een groote verrassing, de „Bauern-kantate" van Bach: „Mer hahn en neue Oberkeet" (we hebben een nieuwen heer) zur Huldigung des Kammerherrn Carl Heinrich vom Dieskau als Gutsherm von Klein-Zsohocher. Een compliment voor den heer Hoogen- bergh, dat bij deze zeldzaam uitgevoerde compositie op het program plaatste. Dit was ongetwijfeld een verrassing, maar nog groo- ter werd ze, toen het scherm opging en alle executanten mat directeur en solisten in cluis, in costuum uit Bach's tijd bleken ge kleed te zjjn. In deze Bauernkantate een gelukwensch op zang, in den trant van den Nieuwjaars- wensoh van „Kloris en Roosje", maar dan in ouden stijl heeft Bach muziek geschre ven van gezonden, sprankelenden humor, met nu en dan een ernstige „noot", waardoor de geestigheid van het geheel nog sterker wordt geaccentueerd. De vertolking was los en rank. De beide solisten Jo HendricksZalsman (sopraan) en Nico Huisman (bas) hebben door mooien zang en losse voordracht dit alleraardigste werk tot een groot succes gemaakt. De zangeres en de dirigent kregen bloemen en alle medewerkenden luide en hartelijke dankbetuigingen van de aanwezigen. G. Deze week begint ook voor de afd. Rotter dam de hoofdklasse competitie van den N. D. B. In deze klassen zijn ingedeeld: Constant, Dv. Rotterdam, Semper Avanti, Charlols, Rott. D. G. Zuider damclub en Dordt. De tientallen, die in den strijd worden ge bracht zien er als volgt uit: Constant: 1. Nic. de Haas, 2. G. v. d. Waals, 3. J. v. d. Doe, 4. Ph. J. Ham, 5. J. Geerling, 6. M. J. 'Jansen, 7. K. Boosten, 8. A. M. 01- sen, 9. J. Coster en 10. L. v. Bergen. Dc. R'dam: 1. D. Mollenkamp, 2. W. de Jong, 3. J. Struyk, 4. C. Janneman, 5. J. Mol lenkamp, 6. H. Kinnegin, 7. A. Hagenaars, 8. J. de Jong, 9. M. de Boer en 10. W. Rozenburg. Charlois: 1. L. Lems, 2. L. Boogerd, 3, A. W. Kleingeld, 4. A. Krayo, 5. G. Mieras, 6. G. Nollen, 7. C. A. de Gelder, 8. J. A. Valk, 9. H. Weemhoff, 10. C. Ketting. Zuider Del. 1. J. de Korte, 2. J. Kerver, 3. C. J. de Zeeuw, 4. D. v. d. Veer, 5. J. v. Doom, 6. A. H. Goud, 7. B. de Jong, 8. C. W. Roos, 9 D. v. Aalst, 10. G. Trampé. Rott. D. G. 1. J. P. Huibers, 2. H. J. v. d. Broek, 3. J. Lodewijkx, 4. A. v. d. Laan. 5. Th. A. Romeyn, 6. A. v. d. Maas, 7. H. Borg- hardt, 8. B.' C. Wouters, 9. E. Echner, 10. A. v. Oudgaarden. Semper A, 1. M. v. Gasteren, 2. H. Bertrans 3. H. Hoogstraten 4. J. Martin Jr. 5. C. Bogers, 6. J. v. d. Meer, 7. G. Klis, 8. J. Dubois, 9. H- Remery, 10. M. Mann. Dordt. 1. G. Pors, 2. J. F. H. v. Mill, 3. ir. W. Vrylandt, 4. P. L. v. d. Sluis, 5. A. Bakker, 6. A. Bax, 7. G. Huisman, 8. D. Meyers, 9. A. C. de Wit, 10. J. v. d. Wall. Er wordt gespeeld met een tempo van 45 zetten in het eerste 1% uur en vervolgens 15 zetten per verder uur voor eiken speler. De wedstrijden vangen om 8 uur aan, behalve tegen Dordt, die op 7ya uur zijn vastgesteld. Voor de hoofdklasse competitie, district Rotterdam werd Dinsdagavond te Dordrecht de eerste wedstrijd gespeeld en wel tusschen de Dordtsche Damvereeniging en het Rotter damsch Damgenootschap. Laatstgenoemde club speelde met 3 invallers en verloor als volgt: 1. G. Pors J. P. Huibers 1—1; 2. J. v. Mill— H. J. v. d. Broek 3. ir. W. Vrijlandt— Joh. Lodewijkx 02; 4. P. L. v. d. SluisM. Godijn 20; 5. A. Bakker—Th. A. Romeijn 20; 6. A. BaxA. v. d. Maas 7. G. Huisman—H. H. W. Borghardt 2—0; 8. D. MeijersB. C. Wouters 20; 9. A. C. de WitJ. Bonevang 20; 10. J. v. d. WalA. v. Oudgaarden. Totaal D.D.V.R.D.G. 133. Hangpartij, vermoedelijk eindstand 15—5. Gisternacht is door inklimming ingebroken ln den winkel van E. H. aan het Zwaanshals. Alles is doorzocht; een bedrag van ongeveer 200 gulden wordt vermist. Het s.s. Volendam van de Holland-Amerika- Lijn kwam gisterenavond van New York te Rotterdam aan met 39 kajuitspassagiers, 20 passagiers toeristenklas en 12 passagiers derde klas. Aangiften van 20 October. BEVALLEN: M. Versteegv. d. Loo L. Koster—Gelderblom d. R. Vlasblom—-v. Gme- ren d. C. de Leeuw—Westerbaan d. N. J. Snoek—Wondergem z. A. G. v. Haaren—Tijssen z C. Bijkerk—Meijer z. A. Quartel—Keuzen kamp d. M. J. Bahnerthde Lange z. E. L. P v. Wijkv. Toledo d. J. MullerSchalkwok d.' M. Korporaal—Vlietstra d. C. A. de Smidt —Dekker d. E. Kazelzet—v. Straaben z. J. A M. v d. Assem—v. Loon z. M. C. W. Breedveld—Wijntje 2 z. M. Zwolle—Otten d. J, v. Steenisv. Goch d. G. H. BeijerHouten- brink z. A. A. KoolbaasRe(jm d. A. C. v. d. EndeVerburg z. T. M. de Jongv. Ipenburg j T. C. Luijten—de Vries z. N. Fassotte Schwarz d. J. H. Eliasüerg—v. Leeuwen d. A. Groenesteinde Leede d. J. G. Gaillard Spnker d. E. C. de Vriesv. Mastrigt d. en z. j ji. J. BonneurWalbeek z. N. WiJkstra Mik d M. A. Abelskampde Visser z. B. A H. Dubbeld—Wassen levenl. z. S. v. Stee— Jacobs levenl. z. J- Quak—v, d. Pot levenl. d. OVERLEDEN: S de Vos ongeh. m. 63 j. H. A Vos m. v M. A. Kromhout v. d. Meer 70 j. T F v. Beek ongeh. vr. 69 j. C. Groen m. v. M GHse 62 j. J. Tulleners m. v. J. C. v. d. Rovaart 65 j. A. v. West d. 12 j. - T. H. Bianchi wede. v. J. J. Top 92 j. - T. Bontenbal wedr v K J. G. v d. Hoorn 88 j. B. Dyksman m v. C. J. Storm 50 j. J. Smit vr. v. H. v. d. Reek 84 j. - H. J. v. d. Velden wede. v H. J. Rath 71 j. C. W. Niggelie wedr. v. F. Clasquln 58 j. P Boesaardt wedr. v. G. Doesburg 76 j. B. de jong vr. v. J. W. Schotemeijer 73 j. BEVALLEN: E. G. Maas—Geijs d. OVERLEDEN: D. Stigter 64 j., échtg. van A. Appeldoorn. Reeds geruim en tijd heeft de vraag of het mogelijk zou zijn om 'naast de reeds bestaan de werkverschaffingen, enz. voor jonggre en volwassen werkloozen te komen tot de instel ling van een werkverschaffing: van werk- looze intellectueelen, onze aandacht, aldus schrijven B. en W. Zooals wellicht bekend wordt in de kosten van een dergelijke werk verschaffing, die o.a. te Amsterdam reeds in het leven is geroepen, door het Rijk naar de gebruikelijke maatstaven ten laste van het Werkloosheids-subsidiefonds bijgedragen, zoo dat een belangrijk deel der uitgaven, die uit dezen hoofde worden gemaakt, door de Ra- geering wordt vergoed. Intusschen brengt dit mede, dat aan een aantal door het Rijk gestelde voorwaarden moet worden voldaan. Wie er voor in aanmerking komen- De te werk te stellen personen moeten, wat hun economische en sociale omstandig heden aangaat, tot een der volgende groepen behooren:- a. gehuwde geateunden, die de zorg hebben voor een gezin; b. ongehuwde gesteunden; c. de personen als genoemd onder ~a; die geen steun ontvangen, doch die, omdat zfl zelf of hun edhtgenooten geen eigen inkom sten hebben en niet of hoogst bezwaarlijk steun kunnen krijgen van degenen, die daar toe volgens het Burgerlijk Wetboek verplicht zijn, in zeer moeilijke omstandigheden ver- keeren; d. de onder b bedoelde personen, die onder soortgelijke omstandigheden verkeeren als onder c aangegeven. Tewerkgeateiden moeten ten minste gedu rende de laatste twee jaren in de gemeente gevestigd zijn. De tewerkstelling mag niet langer dan èèn jaar duren. Slechts om dringende redenen mag hier van met machtiging van den Minis ter van Sociale Zaken, worden afgeweken, geschoolden e.d. Gegadigden moeten zjjn en blijven inge schreven bij de arbeidsbeurs ter plaatse. Voorts worden de te werk te stellen perso nen verdeeld in drie categorieën, ai. Groep I: hooger gevormden (academici), zooals juristen, ingenieurs, economen e.d. Groep II: middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, teekenaars, statistisch geschoolde e.d. Groep III: eenvoudige krachten als opne- mers, schrijvers e.d. In de eerste plaats komen voor tewerkstel ling in aanmerking gehuwden en ongehuw de kostwinners, die reeds practische ervaring hebben; in allen gevalle wordt veréischt, dat personen, behoorende tot de groepen I en II, hunne studiën reeds langer dan drie jaar heb ben voltooid, De vergoeding, waarmede bij een werkver schaffing als bovenbedoeld hier ter stede zou mogen worden gerekend, bedraagt voor de gehuwden en ongehuwden kostwinners, die reeds practische ervaring hebben, in groep 1/30 per week, in groep II 24 per week en in groep in 21 per week. Aangezien het wenschelijk voorkwam, de bedoelde werkverschaffing ook hier ter stede ter hand te nemen, doch deze voorloopig ware te'beperken tot objecten, welke bij de gemeentelijke diensten zelve tot uitvoering kunnen worden gebracht, hebben B. en W. de Hoofden van de onderscheidene takken van dienst in de gelegenheid gesteld, plannen ter zake kenbaar te maken. Uit de door hen in gediende voorstellen hebben B. en W. de hierna volgende ontwerpen gekozen, die hun voor het beoogde doel het meest geschikt voorkomen en die vrjjwel onmiddellijk aan gevat kunnen worden. Lijst der objecten. 1. Economische en economisch-geografische documenten nopens enkele onderwerpen, lig gende op het gebied van den Techniscben Dienst der Gemeente. 2. Studie over de grondprijzen te Rotter dam. 3. Vervaardigen van kaarten betreffende de stedebouwkundige ontwikkeling van Rot terdam. 4. Het houden van een verkeerstellillg. 5. Ordenen van bedrijfs-eeonomische gege vens van gemeentelijke werken,, 6. Onderzoek naar de beteekenis van de woninghuur in het gezinsbudget. 7. Catalogiseering van de bibliotheek van den Technischen Dienst der Gemeente. 8. Gezinstelling uit het Bevolkingsregister. 9. Vervaardigen van een overzicht betref fende de samenwoning van gezinnen. 10. Idem betreffende de samenstelling van de gezinnen naar leeftijd en geslacht. 11. Nagaan van 1900 af, vanwaar bevol king naar Rotterdam is gekomen en waar heen die is afgevloeid. 12. Het in teekening brengen van de be volking naar de gezinsiiterkte. 13. Onderzoek naar de wijzigingen in de soort van lading van de lijnbooten; idem in de manier van laden en lossen en den invloed daarvan op de behoeften aan ligplaatsen. 14. Studie over de ontwikkeling van de rechtstreeksche motorzeevaart uit het achter land naar overzee ten koste van de korte vaart. 15. Onderzoek naar de mogelijkheid om verkeer uit Centraal Europa over Nederland- sche havens te trekken. 16. Onderzoek naar de mogelijkheden van nieuw verkeer. 17. Onderzoek naar de mogelijkheid van samenwerking tusschen Neder landsohe ha vens. 18. Bewerking van gegevens over de mate van belading van schepen in ljjnverkeer. 19. Onderzoek naar de herkomst van de werkloozen uit de diverse beroepsgroepen. In eerste instantie zouden B. en W. de werk verschaffing met deze onderwerpen willen be ginnen. In totaal zal daarmede werk kunnen worden verkregen voor 12 personen uit groep 1 gedurende tezamen 90 maanden, 15 perso nen uit groep II gedurende tezamen 88 maan den en (afgezien van 300 tellers gedurendé 2 dagen) voor 45 personen uit groep Hl ge durende tezamen 220 maanden. Hiervan Uit gaande, hebben B. en W. het bedrag der uit te keeren belooningen becijferd op ten hoog ste 11.700 voor groep I, 9152 voor groep II en 20.020 voor groep III, zijnde tezamen 40.872. De verdere kosten, als reis- en ver voerkosten, schrijf- en teekenbehoeften, spe ciaal drukwerk, enz. worden geraamd op 5300, zoodat in totaal een crediet van 46.172 benoodigd zal zijn. Op grond van het vorenstaande geven B. en W, in overweging': a. te besluiten tot het doen uitvoeren in werkverschaffing van de hierboven onder noa. 1 tot en met 19 genoemde werken; b. ter zake een crediet beschikbaar te stel len van ten hoogste 46.172. In het Tehuis voor Ouden van Dagen.. c jren heeft het echtpaar B. Elfers— Robert, welk echtpaar verpleegd wordt in het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Oostervantstraat, zijn gouden huwe lijksfeest herdacht. De oudjes werden van morgen in een der met groen en bloemen ver sierde localen door familie, personeel en medeverpleegden hartelijk ontvangen. Na mens da inrichting bood de heer J. A- van Oyen aan de gelukkige oudjes ieder een porte- monnaie aan met een gouden tientje erin. Het echtpaar was zeer dankbaar voor dit hartelijke medeleven- „De blauwe vogel"' is voor enkele dagen over Rotterdam neegestreken in den Tivoli- achouwburg, waar het kunstzinnige gezel schap zijn beroemd program afwerkt. Nieuw en oud worden in bonte mengeling dooreengegeven; eik nummer, ingeleid door den geestigen conferencier en directeur Jushny, wordt vlot afgespeeld door de keur van artisten, welke dit Russische cabaret samenstellen. Het is werkelijk verrassend hoe snel het contact tusschen acteurs en toehoorders tot stand komt; nog verrassender hoe de intimi teit tusschen tooneel en zaal den geheelen avond, die veel te vlug voorbijvliegt, gehand haafd blijft- ls het alleen, wjjl het optreden van het ensemble op een zoo hoog artistiek peil staat? Of is het bovenal, wijl alles zoo volkomen gaaf is, dat men van ganscher harte van al het gebodene kan genieten? Den eersten avond was de zaal helaas niet zoo vol bezet als „De blauwe vogel" zeker waard is. Wie een paar uur fijne kunstzinnig heid wil genieten, kan gerust naar dit caba ret in Tivoli gaan, waar een aantrekkelijk heid voor velen ook het steeds ontroerende „Leierkasten" weer op het program staat. Als 't geluk een beetje meezit kan je bof fen. Dat ondervond een visscher uit Woer- kom aan de Nieuwe Merwede. De man, die oudergewoonte „kleingoed" poogde te ver schalken, deed op een gegeven moment de aangename ontdekking, dat een zalm had toegebeten (En zulks zonder eenige medewer king van Felix de Kat). De gevangene bleek een zomerzalm met het gewicht van niet minder dan 32 pond. Deze vischkluif is heden aan het Kraring- sche Veer geveild en bracht de som van 45 gulden op. Daar moet je heel wat bliek voor vangen. GESCHENK VOOR HET VORSTELIJK PAAR In Vlaardinger-Ambacht, de gemeente, die 't eerst haar „Prins Bemhardlaan" had, is onder leiding van de echtgenoote van den Bur gemeester, mevr. Lujjerink, een damescomité opgericht, dat ter gelegenheid van het aan staand huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bemhard van Uppe-Biesterfeld, een handge knoopt Smymakleed ten geschenke zal aan bieden, naar een ontwerp van den bekenden schilder Frits Weyland, aldaar woonachtig. Het ontwerp is samengesteld uit geometri sche motieven, waarin het wapen van Vlaar dinger-Ambacht is verwerkt. Het comité bestaat uit de dames mevr. A. Luijerinkvan Gelderen, mevr. J. L. J. WinkesDeckers, mevr. A. de Koning Warmolta, mevr. M. Hoogerwerf-—-storm, mevr. J. HoogerwerfJurgens, mevr. P. van KatwijkHoogenboezem. Het comité zal een oproep richten tot alle vrouwen van Vlaardinger-Ambacht boven 18 jaar, om het gestelde doel te verwezenlijken BURGERLIJKE STAND Aangifte van 14—19 October GEBOREN: Gjjabertha, dochter van H. Vroegh en M. C. Siereveld, V. Kinsbergen- plaats 12 Cornelis, zoon van C. van der Windt en A. de Goede, Weteringstraat 14 Cornelia, dochter van W. Meijer en A. A. Vermeulen, Nieuwelaan 52 Dirk, zoon van J. J. de Ligt en C. van der Lee, W. Beukelsz. straat 63 Adriana, dochter van T. Dekker en J, ten Cate, Emmastraat 27 Maria, dr. van W. F. Strujjs en C. J. H. Kinneging, 4 Maassteeg 1 Jacobus Ph., zoon van J. P. Groenewegen en I. van Oanabrugge, Vaart- weg G Joop, zoon van J. van Roon en J. Smit, Westhavenkade 61 Pieter, zoon van L. Dijkshoorn en C. van Bergen, Korted(jk 3 Jan, zoon van D. Bljjieven en J. H. van der Caaij, Waalstraat 68. OVERLEDEN: Hendrik de Bruijn, 71 jaar, wed. van J. Bos, De Wetstraat 34 Johannes Brobbel, 70 jaar, echtgen. van G. van den Brink, De Wetstraat 2 Dina Imanse, 75 j., echtgen. van G. Droppert, 1 V. L. Gaelstr. 55 GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Politiebureau, huissleutel, bontkraag en handwarmer; Gemeentereiniging zwarte hond; Scheepmaker, le Maasboschstr. 70, portemormaie met inhoud; van der Does, 2c van Leyden Gaelstraat 16, portemonnaie met inhoud; Hoogendijk, Patrimoniumstr. 8, handschoen; Rijkestraat 7, broche; Borsboom, van Riebeeckstraat 6, portemonnaie; Berk hout, Huygensstraat 58, riem; Serdijn, v. d. Driftstraat 1 .portemonnaie met inhoud; Voorend, P. Verkadestraat 2/, dekzeil; Korte- dijk 21, jas; Verboon, Binnensingel 118, muts; van Minnen, Nic. Beetsstraat 47, gewicht; Brons, 9e Bierslootsteeg 5, interlock. OP REIS DOOR EUROPA. Onze stadgenoot W. Bagchus, die in Mei j.l. van hier vertrok voor een voetreis door Europa, is gezond en wel te Sofia (Bulgarije) aangekomen en vandaar vertrokken naar Constantinopel. SPELDJESDAG De hier gehouden speldjesdag voor „Valken- heide" bracht op 83,57. Een bewoner van de Kerstant van de Ber- gelaan, de heer S., gaf de politie kennis, dat een kampeerwagentje, geplaatst in den tuin van zijn woning, plotseling was verdwenen. Een buurjongen wist te vertéllen dat hij op den Straatweg, in de nabijheid van de Tivoli- brug twee zigeunersjongens ontmoetten die zulk een wagentje bij zich hadden. De politie, gewaarschuwd, stelde een onderzoek in in het. bekende woonwagenkamp aan den Terbreg- scheweg. En met succes. Het wagentje kwam voor den dag en tegen twee jeugdige kamp bewoners, den 17-jarigen R„ en den 14-jarigen P. is proces-verbaal opgemaakt. De jongens .vertelden aan de politie, dat zij het wagentje alleen maar hadden medegenomen om het te beveiligen, daar het gemakkelijk was mede te nemen door anderen. Gistermorgen omstreeks 5 uur is do„. den nachtwaker van der E. brand ontdekt in een kelder van het Pharmaceutisch Laboratorium van de N.V. Lansberg Zn„ gevestigd aah de Rozenlaan. De nachtwaker waarschuwde de concierge, die terstond alarm maakte, en de politie waarschuwde. De oorzaak van den brand is de zelfontbran ding van een flesch, inhoudende een chemische stof. Er ontwikkelde zich veel rook, doch de uitbreiding van den brand schijnt grootendeels voorkomen te zijn door gebrek aan lucht. De explosie moet gepaaid zijn gegaan met een vrij hevigen knal, die echter in den om trek niet is gehoord. De brandweer die spoedig verscheen, en wel spuit 6 onder leiding van den brandmeester D. Moerman, ving terstond het blussingswerk aan met een slang op de eigen waterleiding in de fabriek, zoodat ook hierdoor het gevaar van uitbreiding werd weggenomen. De Aquarium- en Terrariumvereeniging „De Natuur" zal op Donderdag 22 October a.s. in de zaal „Alhena" aan den Mathenesserweg 209 een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer C. van Duijn Jr. uit Schiedam. Voldoende aan een verzoek, op de vorige in „Alhena" gehouden vergadering door toen aanwezige belangstellenden gedaan, zal de heer van Duijn Jr. thans spreken over: Infusoriën en hoe ze te kweeken", welke lezing door een groot aantal lichtbeelden toe gelicht zal worden. Zooals gewoonlijk is voor deze vergadering de toegang voor aquariumliefhebbers geheel vrij, terwijl ook nu weer een aantal visschen en planten ter distributie onder de aanwezi gen beschikbaar zullen zijn. Door B. en W. zijn de navolgende premies toegekend voor den brand op 9 Juli in het Clubge bouw der Rotterdamsche Zeilvereeniging aan de Kralingsche Piaslaan, eerste premie sl.w. no. 7, tweede no. 6, derde no. 5 voor den brand op 11 Juli in het pand Schiedamsche Singel 57, eerste premie sl.w. 21, tweede no. 27 voor den brand op 13 Juli in het pand Noord molenstraat 54a, eerste premie sl.w. 14; twee de no. 13, derde no. 15. Gistermiddag' is met 1200 werkloozen beur telings op verschillende gedeelten van den tri- bunebouw van het nieuwe Feijenoord Stadion een proefbelasting uitgevoerd. R. K. VEREENIGINGSLEVEN ONDER DE MAASLANDERS. Alhier is een R. K. zang- en tooneelclub opgericht. Deze club staat on er ei mg van den heer G. A. van Oorschot. GEMEENTEZAAL VLAARD. AMBACHT. Door den groei der openbare school te Vlaard. Ambacht, zal de Gemeentezaal weer tot klasselokalen moeten worden ingericht, zoodat deze eenige vergadergelegenheid te Vlaard. Ambacht, waarvan o.m. ook de Ned. Herv. Gem. gebruik maakt voor haar kerk diensten, gaat verdwenen. VLAARD. GEZONDHEIDSKOLONIE Op Dinsdag 3 November a.s. zal de Schie damsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci", in de zaal „Harmonie" ten bate van de Vlaard. Gezondheidskolonie opvoeren „Mijlpalen" van A. Bennet en E. Knoblauch. R. K. ST. JOZEFVEREENIGING Weth. Deerenberg over den gouden standaard. De heer A. C. A. Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, heeft in de groote zaal van het St. Jozefgebouw gesproken over de .Gevolgen van het verlaten van den gouden standaard". Deze avond was bestemd als ont wikkelingsavond en toegankelijk voor alle Katholieken. Nadat de voorzitter van de St. Jozefvereenl- ging, de heer Ponsioen, de vergadering had geopend met den christ. groet en de spreker had ingeleid, verkreeg de heer Deerenberg het woord, die in een rede van ongeveer 1 'A uur de gevolgen heeft geschetst van het ver laten van den gouden standaard door onze regeering. Beginnende met de oorlogsjaren kwam spreker gaandeweg tot den huldigen toestand, waarin naar voren werd gebracht, dat, nadat de oorlog met de wapens gedaan was, de z.g. economische oorlog begon, waarbij elk land, tolmuren ging optrekken, om in voer van producten van andere landen tegen te gaan. Door het verlaten van den gouden standaard door Nederland is de toestand zoo geworden, dat de gulden in waarde gaat dalen, d.w.z. dat men voor een gulden niet meer de artike len kan koopen, die men er vroeger voor kreeg. De bedoeling is trachten door deze waardevermindering den kostprijs to Verlagen en daardoor beter concurre«ren met het bui tenland. Dit heeft dan weer het gevolg, dat er meer arbeid komt (aanmaak van schepen enz.) en de werkloosheid vermindert. De werkloozen, die daardoor weer aan het werk kunnen gaan, ontvangen hooger loon da» hun steun bedroes' en hunnen dus meer be steden en hierdoor komt opleving. De steun- uitkeering zs-1 dus 'n totaal verminderen en, omdat zij, dle weer aan het werk gaan, ook weer belasting gaan betalen, wordt dus de opbrengst van de belasting hooger en als toekomstmuziek, kunnen de belastingen voor den verlaagd. Ook kunnen hierdoor verschil lende maatregelen der regeering vervallen. Alleen de rentetrekkers, gepensionneerden en verder zij, me een vast inkomen genieten als onderwijzendpersoneel, ambtenaren enz., on dervinden teruggang, tenzij de toestand weer zoo normaal wordt, dat de belastingen (op centen enz.), gaandeweg verminderen. Ook verdere kortingen op de salarissen enz. zullen vervallen. In het kort is dit hetgeen de heer Deeren berg heeft medegedeeld, waarbij hij nog waar schuwde tegen hamsteren, d.i. meer inslaan van waren en goederen dan men direct noo- dig heeft, omdat dit prijsopdrijving tenge volge heeft. Hij hoopt over 14 dagen, .1. 2 November, zijn lezing te kunnen vervolgen. Zij, die vragen willen stellen, worden in de gelegenheid gesteld deze schriftelijk in te die nen bij den voorzitter; zij züllen op de vol gende bijeenkomst worden behandeld. TOONEELUIT V OERING. Door de R. K. tooneelvereeniging E.M.O.G. zal op Zondag 25 October in het St. Jozef- gebouw, een tooneeluitvoering worden gegeven voor de leden van de St. Jozefvereeniging, terwijl op Woensdag 28 October eenzelfde uit voering zal worden gegeven, toegankelijk voor de leden en niet-leden. Deze laatste tegen be taling. In de pauze zal muziek ten gehoore worden gebracht onder leiding van den heer Lensen. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT Voor den dienstplicht zijn ingeschreven 76 personen. Onder hen waren er 24, die broe- derdienst konden doen gelden en 2, die vrij stelling verkrijgen wegen3 geestelijk ambt. UTILE DULCI EN HET GROENE KRUIS De Schiedamsche tooneelvereeniging Utile Dulci zal op Woensdag 28 Oct. a.s. een wel dadigheidsuitvoering geven in het Vereeni- gingsgebouw ten bate van het Groene Kruis. Opgevoerd zal worden het tooneeiwerk „Mijl palen", een costuumstuk in drie bedrijven, spelende in de jaren 18601885 en 1912. R. K. WANDELCLUB T. I. P. Zondag jJ- ia het voor de R. K. dames- wandelclub T. I. P. weer een succesvolle dag geweest. De club nam deel aan den 30 K.M. marsch, uitgeschreven door de R. K. wandel club Don Bosco te Poeldijk. De prijs van de grootste groep mocht de club Adoif Kolping uit Schiedam in ontvangst nemen. Onze da- mesploeg T. I. P. verwierf den le prijs vaiV dc mooiste eenheid in kleeding. Hiervoor kreeg zij van den voorzitter een speciaal «mpu- nièntje. Tevens yerwier/ iedere deelneemster persoonlijk een medaille. Bij T.I.P, viel ni#r» man& uit. WEER EEN NIEUWE BUURTCOMMISSIE Na daartoe door eenige bewoners te zijn uitgenoodigd, zijn in vergadering bijeen ge komen de bewoners van beide zijden van den Zuidvliet, vanaf de brug nabij de Hoeker straat tot aan de Groen van Prinstererschool, ten einde te komen tot het oprichten van een buurtcommissie. De opkomst was bevredigend en enthou siast besloot men het bestuur uit de volgende bewoners samen te stellen: de heeren S. Blom, voorzitter; D. v. d. Gaag, secretaris; L. Berg- werff, penningmeester; mej. M. H. v. Ettinger en G. van Heijst; de heeren P. van Baaien, L. J. v. d. Bosch, Q- Smeele en C. J. van Mechel. Op voorstel van de vergadering werd besloten den eerw. heer A. J. M. v. d. Burg pastoor, uit te noodigen als eere-voorzitter in de commissie zitting te nemen. Vervolgens werd besloten de leden vrij te laten m de betaling van een wekeljjksche dan wel maandelijksche contributie. Tenslotte wekte de voorzitter den aanwezigen op aan de voorbereidende werkzaamheden van het be stuur steun en medewerking te verleenen, op dat in deze buurt de feestviering een opge wekt en alleszins eensgezind verloop mag hebben. SPIJSKOKERIJ De commissie van de spijskokerjj brengt ter kennis, dat zij voornemens is in deze week haar jaarlijkschen rondgang in de gemeente te houden tot het inzamelen van gelden en verkoop van spijskaarten. De commissie vertrouwt op aller steun, op dat zij in den komenden winter in veler nood eenige verlichting kan brengen. De commis sie bestaat dezen winter uit de heeren J. van Luipen, voorz., A. A. de Lange secretaris en j l. Vermin, penningmeester; commissieleden zijn L. J. v. d. Bosch, Pb. Bijl, M. C. Schip pers, L. Spijker en A. v. d. Veer. GEMEENTERAAD Pe Baad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 23 October a.s. des voormiddags half tien. Op <je agenda komt o.m. voor: aanbieding ge meente-rekening dienst 1935; aanbieding ge- meente-begrooting, dienst 1937; voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan; verzoek van de Vereeniging tot stichting en exploi tatie van zwembaden tot wijziging van het besluit garantiestelling; verzoek van de Ver. voor Chr. onderwijs aan zwakzinnige kinde ren te Rotterdam, om toekenning subsidie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria L., dochter van Th. J. Molenwijk en B. J. Rurjgt Elisabeth, dr. van H. P. Bakker en A. C. Koppert Maria E. J., dochter van A. p. Westerman en M. J. Groenewegen. ONDERTROUWD: Johannes B. Hendrikse 32 jaar, te Bergschenhoek en Maria B. van Dorp, 32 jaar Aloysius de Schepper, 21 jaar en Maria A. Arends, 20 jaar Dirk Buitendijk 26 jaar en Maartje van der Stoap 23 jaar. GEHUWD: Johannes B. Hendrikse, 32 jaar te Bergschenhoek en Maria B. van Dorp, 32 y OVERLEDEN: Adriana de Wit, 84 j., wei van G. G. Janssen J. Noordermeer, 89 weduwnaar van M. Seelie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2