VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM, Het veld definitief samengesteld. COMITÉ HERLEVEND ROTTERDAM. Hoe de burgerij kan meewerken tot verlevendiging van het bedrijfsleven. PARKEERVERBOD. EEN „OVERDEKTE" IN ZUID. BRANDJES. Reeds verscheidene toezeggingen verkregen. BURGERLIJKE STAND. B# en W. zijn niet bevoegd tot het stellen van regelen betreffende het parkeeren van inotor- rijuigen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. R. K STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS LAURENTIUS". GEMEENTELIJKE LEEN- VOORSCHOTBANK. ET' COBI KLOET EN FIE KOSTER. ST. NICOLAASDAG. FRYSK SELSKIP STaNFRIES. DE MAN, DIE NIET WIST, GESTOKEN TE ZIJN. Vechtpartij in de Zwart-Janstraat R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. De Katholieke Staatsgedachte. HILLEGER3BERG. HET CRISIS-COMITÉ OPGEHEVEN- NEDERLANDSCHE BANK, aanrijding Naar wij vernemen, is het veld voor den lsten zesdaagschen wielerwedstrijd te Rotter dam, welke van 6 tot 12 November in de Nenijto-hol wordt gehouden, definitief als volgt samengesteld: PijnenburgWals (Nederland), Schön- Pellenaars (DuitschlandNederland), Slaats Charlier (NederlandBelgië), Jan v. Kem penBraspenning (Nederland), Van der Ruyt W. Vroomen (Nederland), MatenaHes- linga (Nederland). De KorverOverweel (Nederland), CathelGilliet (Nederland), RauschGuimbretière DuitschlandFrank rijk), WalthourCrossley (Ver. Staten), Bil- lietVan Nevele (België) en RiegerPrieto (DuitschlandSpanje) Moeilijkheden hij de samen stelling. Zelden is de samenstelling van de koppels voor een zesdaagsche zoo moeilijk geweest, als het geval is bij den eersten Rotterdamsche Zesdaagsche, welke van 6 tot 12 November aanstaande in de Nenrjto-hal plaats vindt. Het ging hierbij in hoofdzaak bij het vast stellen van de Hollandsche spitskoppels. Al leen de beslissing, om Pijnenburg met Wals te laten samenrijden, was eenvoudig, daar het geheel zonder twijfel is, dat de combinatie PijnenburgWals de sterkste combinatie is, die op het oogenblik is te brengen en waar tegenover het zwaar valt, gelijkwaardige tegenstanders te vinden. De directie van den Rotterdamschen Zes daagsche heeft na lang overwegen besloten, de sterkste combinaties te brengen, die op het oogenblik mogelijk zijn. Zoo blijft het kop pel SchönPellenaars, die in het middelpunt der belangstelling gekomen zijn, door hun overwinning in den laatst gehouden Zesdaag sche te Parijs, als koppel gehandhaafd. Tegenover deze twee favoriet-koppels staat het koppel SlaatsCharlier, waarvan de over winning in den Zesdaagsche te Amsterdam in dit jaar nog frisch in ieders herinnering staat. Alleen reeds de strijd om de superioriteit tus- schen deze drie koppels, garandeert een hoog interessant gebeuren, daar PijnenburgWals hierbij voor de zware taak gesteld worden, tegenover de sterke combinaties SchönPel lenaars en CharlierSlaats revanche te nemen. Als vierde Hollandsche ploeg zal Jan van Kempen met zijn ouden maat Braspenninx, waarmede hij reeds ontelbare successen be haald heeft, een koppel vormen. Naast deze vier bovengenoemde koppels, waarin de 6 beste Nederlandsche Zesdagen- sterren vertegenwoordigd zijn, wordt vanzelf sprekend een aantal jongere renners een kans gegeven. De bekende Rotterdammer G. v. d. Ruyt, zal met den snellen en ervaren Lim burger Willy Vroomen aan de start verschij nen. In MatenaHeslinga, is wel het beste koppel, waarmede Den Haag te Rotterdam vertegenwoordigd kan zijn, gekozen. Volkomen nieuw in eon Zesdaagsche zijn de beide jonge Rotterdammers de Korver en Overweel alsmede Cathel (Gouda) Gilliet (Rotterdam). Deze laatstgenoemde renners zijn wel de beste, welke uit Rotterdam en om geving gebracht kunnen worden. De buitenlanders. Tegenover vorengenoemde 4 hoofdkoppels komen vier buitenlandsche combinaties der internationale extra-klasse. In de eerste plaats valt op, RauschGuimbretiere. Laatstgenoem- Ae -behoort onbestreden, evenals dit het geval is met zijn partner Rausch, tot de zeste zes- dagen-renners ter wereld. Voor de eerste maal in de Hollandsche zes- dagen-wielerwedstrijden start een Ameri- kaansch koppel en wel WalthourCrossley, over wie, sinds hun succesvol optreden hier in Europa, weinig meer valt te zeggen. België wordt vertegenwoordigd door Bil- liet-van Nevele. Gezien zijn buitengewone over winningen in het voorwinter-seizoen is Billiet wel de beste Belgische koppel-race-rijder. Van Nevele, die reeds met Pijnenburg indertijd in Chicago overwinning wist te behalen, zal met zijn landgenoot Billiet in de Nenrjto-hal be slist een doorslaggevende rol spelen. België heeft in dit koppel waarlijk een der sterkst mogelijke vertegenwoordigers. Tenslotte noemen wij het Duitsch-Spaansche koppel RiegerPrieto, waarbij Rieger wel een der meest ervarene is. Interessant is het te weten, dat van dit veld minstens 7 koppels overwinningskansen heb ben. Beschouwen wij de 8 beste koppels, dan blijkt, dat van de 16 renners er 14 bij zyn die reeds een of meerdere malen een zesdaagsche- overwinning op hun naam hebben. Het ge noemde veld is dan ook wel het sterkste te noemen, dat momenteel in Europa te vinden is. Opdat de jonge renners zoo goed mogelijk verzorgd zullen worden in dezen zesdaagsche, heeft de directie twee aparte managers té hunner beschikking gesteld, t.w. E. Paets uit Amerika, en Hausler (Duitschland), die uit sluitend de taak hebben de verzorging van de jonge Nederlandsche renners op zich te nemen. Sedert eenigen tijd wordt door B. en W., in overleg met het bestuur van het Midden stands Besturen College hier ter stede de vraag onder het oog gezien, hoe de burgerij zou kunnen medewerken tot verlevendiging van het bedrijfsleven en daardoor tot vermin dering van de werkloosheid. In verband hiermede is besloten tot op richting van een comité onder den naam Co mité Herlevend Rotterdam, waarvan het voor zitterschap door den burgemeester zal worden waargenomen. Als leden zullen worden aan gezocht, naast de overige leden van het col lege van B. en W., vertegenwoordigers, zoo veel mogelijk van de verschillende kringen der burgerij. De installatievergadering van genoemd co mité zal plaats hebben op Donderdag 29 Oc tober a.s., des namiddags te 4.30 uur in de Burgerzaal ten Raadhuize. Gisteravond o-m kwart voor zes is brand uitgebroken in de voorkamer van de eerste etage in pand no. 2 aan de Jonker Fransstraat, bewoond door IJ. J. Witkamp. De brand is ontstaan doordat vermoedelijk vonken van een brandende sigaar zijn terecht gekomen in een kleerenkast. Gasten van slangenwagen 15 hebben met een straal op de waterleiding plus gummi slang het vuur gebluscht, onder leiding van onderbrandmeester Van der Wolf, brandmees ter Buskop en hoofdman Van Sillevoldt. Slangenwagen 12 stond in reserve afgepakt. Mede aanwezig waren de slangenwagens 14, 16, 10 en 11. Om circa negen uur gisteravond is brand ontstaan in den sigarenwinkel van J. de Vries aan de Groote Visscherijstraat. De brand is uitgebroken in een partij leege kistjes achter de toonbank. Gasten van slangenwagen 55 hebben met een gummislang het vuur gebluscht, onder leiding van onderbrandmeester P. F. v. Bart, brandmeester W. v. d. Waard en hoofdman T. A. W. Ruys. Mede aanwezig waren de slangenwagens 36, 49, 35, 34 en 32. Reeds geruimen tijd wordt er door verschil lende personen aan den Linker Maasoever ge ijverd om ook in dit zoo belangrijke stadsge deelte met zijn ruim 170.000 bewoners te komen tot oprichting van een „overdekte". De behoefte aan een goede zwemgelegen- heid wordt in Zuid, vooral in de wintermaan den zeer sterk gevoeld. In het belang van de zwemsport in het algemeen en uit een oog punt van gezondheid voor de jeugd in het bijzonder, is wat eens een wenschelijkheid was, nu uitgegroeid tot een noodzakelijkheid. Nadat reeds eenigen tijd geruchten liepen over de mogelijkheid van een dergelijke stich ting is dezer dagen door zwementhousiasten een vergadering belegd en de mogelijkheid van een en ander besproken Als eerste resultaat werd een voorloopige commissie geïnstalleerd die belast werd met het voeren van propagan da voor dit uit het oogpunt van volksge zondheid zoo schoone doel en pogingen in het werk te stellen om de noodige gelden bij een te brengen. Toezeggingen in verschillen den vorm, zoowel moreel als financieel, wer den reeds verkregen. Bedoelde voorloopige commissie bestaat uit. de dames: mevr. DekhuizenZeehuizen, Briel- schelaan 182; mevr. Steenwjjk, Beukendaai 93a en de heeren: W. Engers, Beijerlandsche- laan 148b; J. Groeneweg, (voorz.) Frankendaal 113; D. Vermolen, (secr. penn.) Dordtsche- straatweg 749; J. A. A. Arnolds, Randweg 15b. Binnen afzienbaren tijd wordt een alge- meene vergadering belegd. Aangiften van 22 October 1936. BEVALLENG. Persoon geb. v. Lent z. A. A. Hoogstraaten geb. Cramer z. L. C. Kro? geb. Smaling d. E. S. v. Saarloos geb. Koote z. A. B. Claassen geb. Konings d E. M. Eggermont geb. Kreft d. J. v. Dron- gelen geb. Schellevis z. P. Jeijsman geb. Beljaars d. J. G. v. Eek geb. Hartman d. M. v. d. Ploeg geb. Stokvis d. M. J. v. Nunen geb. Kruis z. P. C. v. d. Veen geb. Sandkuijl d. C. de Kluis geb. v. d. Wilt z. J. de Krujjk geb. v. Doodewaard z. M. de Haan geb. Heiwig d. J. Maat geb. de Graaf z. A. Kanters geb. Selders d. H. V. van den Hoogen geb. Maljers d. J. J. A. op 't Hof geb. Be(jn d. D. E. Dorst geb. Berkhout z. M T. v. d. Hoff geb. Simons z. J. A. Barendrecht geb. Stok z. M. R. Schadee geb. Brion z. P. N. Kok geb. Koolmees d. C. Mast geb. Post z. De 24-jci,ge chauffeur B. Th. A., wonende te Rotterdam heeft voor het Kantongerecht alhier terecht gestaan, terzake dat hij op 6 October 1936 op den Heemraadssingel een auto heeft geparkeerd langer dan den door B. en W. dezer gemeente daarvoor gestelde tijdsduur van drie uren. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, rhr. C. W. baron van Dedem achtte dit feit niet strafbaar, daar aan het door B. en W. ter uitvoering van artikel 7% der Verordening op de Straatpolitie vastgestelde Art. 2 van het Besluit van 5 Juli 1935 (Gein. Blad 1935 no. 73) verbindende kracht moet wordèn ontzegd, op welken grond spreker requireerde in dezen tot ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter mr. J. H. v. d. Meulen, dadelijk mondeling uitspraak doende, oordeel de het gepleegde feit, eveneens niet straf baar op grond dat de aanwijzing van wegen, waar een verbod tot te lang parkeeren zal gelden binnen een gemeente, bij art. llbis van het Motor- en Rijwielreglement moet geschie den door den Gemeenteraad, welke in casu dit hééft overgelaten aan B. en W. (art. 71, 4e lid van de Verordening op de Straatpolitie te Rotterdam) dus zijn bevoegdheid heeft gede legeerd, hetgeen ongeoorloofd is. Het besluit van B. en W. d.d. 5 Juli (Gem. Blad no. 73) kan dus niet bindend zijn. De Kantonrechter ontsloeg hierop den verdachte A. van alle rechtsvervolging. Zitting van 20 October. Over het derde kwartaal van 1936 werden door de Gemeentelijke Leen- en Voorschot bank verstrekt 5353 pensioenvoorschotten tot een bedrag van 575.820,18 (v j. 3404 voor 443.706,72), 577 voorschotten op salaris tot een bedrag van 69.055 (v. j. 552 voor f 67.990), 11 credieten aan kleine midden- standsbedrijven tot een bedrag van 3910 (v. j. nihil) en 35.334 leeningen tegen onderpand van roerende goederen tot een bedrag van 200.853,75 (v. j. 31.613 voor 194 167). In totaal werden gedurende het derde kwartaal uitgezet 41.275 leeningen tot een bedrag van 849.638;93 (v. j. 35.569 voor 705.863,72) ONDERTROUWD: A. C. Segeren jm. 34 j. en A. M. Gardenier jd. 28 Semarang (N. I.) I. Assenberg jm. 23 j. en GIn 't Veld jd. 19 j., Transvaal straat 43b. A. L. Brussaard jm. 28 j. en C. S. Crepin jd. 21 j.. Croosw.singel 15b. A. Buijs jm. 26 j. en C. Walraven jd. 24 j-, R. Rottekade 29a L. Dijksman jm. 25 j. en A. P. E. Vroon jd. 25 j., 's-Gravenhage A. Gebuis jm. 21 j. en J. A. Uilenbroek jd. 19 j., Hooidrift 165a J. de Geus jm. 24 j. en C. van Sleeuwen jd. 22 j., Rubroekstraat 24a J. -Groenewoud jm. 20 j. en J. HC. M. Gravestein jd. 22 j., Zwijndrecht A. Ph. M. E. Hendriks jm. 29 j. en H. G. Pijl jd. 28 j, Mijnsheerenlaan 96a W. Heijtink jm. 27 j. en A. MGlimmerveen jd. 25 j., Schiebaanlaan 101b. H. P. H. Hu ij bers jm. 22 j. en I. Westerlaken jd. 19 j., Borogerohtu (België) P. P. Janssen wedr. 50 j. en M. W. Bosschart jd. 23 j., Bp"<>voy straat 14b H/ L. Th. van de Kamp jm. -2 j. en J. M. L. Etman jd. 24 j., Rosenveldtstraat 54a P. A. Kik jm. 24 j. en E. Kagheiland jd. 39 j., Schielcade 141/la p W. J. Leening jd. 28 j. en W. I. Bervoets jd. 34 j., Mijnsheerenjl. 42a A. Noach jm. 28 j. en S. SWolf jd. 26 j., Pantage- weg 59b. H. Rijsdijk jm. 23 j. en M. den Boer jd. 20 j., Dordtschestraatweg 402a H. J. L. Schuurman jm. 32 j. en J. van der Reijden jd. 29 j., van Lennepstraat 33b. D. W. Stokman jm. 31 j. en H. de Waal jd. 32 j., Hillestraat 27b. L. C. Tolenaar jm. 29 j. en F. Schenk jd. 22 j., Wilgeweerd 66 G. W. v. Weerden jm. 29 j. en W. F. Starrenburg jd. 29 j Duivenvoordestraat 63 b. J. W. von Henning jm. 32 j. en D. Daale jd. 33 j., Palembang (N. O. I.) A. Kooij jm. 25 j. en T. A. Geleijnse jd. 25 j., Wallisweg 18a A. J. Lucas jm. 27 j. en M. Spek jd. 28 j., Pr. Alexandrestraat 6b. R. W. Neeleman jm. 30 j. en M. Meijer jd. 23 j., Jaffa 53 M. van Ooosten jm. 29 j. en M. P. Laukens jd. 22 j., Doedesstraat 38a J. J. v. Oosterhout 1m. 22 j. en P. Boelee jd. 20 j., Wilhelminastraat 34 W. J. Oosterling jm. 24 en J. Mourus jd. 25 j., L. Hilleweg 24a G. M. H. A. Poels jm. 24 j. en T. C. van der Veeke jd. 25 j., P. de Hoochstraat 23b J. Rijs- houwer jm. 24 en L. J. Waterreus jd. 21 J., Arnhem L. van der Schee 1m. 23 j. en II. H. Serier jd. 22 j., Kat. Lageddk 266b. F. M. Scholten jm. 27 j. en M. J. v. Ommeren jd. 25 .1-, Putschelaan 36a W. Schqon jm. 22 j. en J. Slagveld jd. 20 j., Mathen.dijk 465a C. Schrö- der jm. 33 j. en E. V. v. der Starre jd. 20 j., v. Meekerenstraat 33a W. G. Smits jm. 22 j. en E. Helder jd. 19 j., Craandijkstraat 10b. P. van der Velden jm. 29 j. en C. Roos jd. 23 j., Bree 71b A. J. Verhejj jm. 23 j. en A. J. F. v. Beurden jd. 17 j., Weteringstraat 16a N. M. Vermeulen jm. 21 j. en C. Hoogendoorn Jd. 20 j., Kortekade,120b. P. A. Vermeulen jm. 29 j. en M. v. Splunter jd. 25 j., Rusthoflaan 80b. A. Vrodman jm. 21 j. en J. M. Wenig jd. 23 j., Nwe Rubensstraat 37a J. J. Warner jm. 26 j. en M. E. Schrammeijer jd. 24è 1.. Gaffelstraat 15a W. van Dalen jm. 24 j. en E. J. C. Ware- man jd. 20 j., Meidoornstraat 33b. J. J. v. der Ent jm. 23 j. en M. Vat jd. 22 j., Barendrecht W. M. G. den Haan jm. 26 j. en M. M. v. Gelde ren 1d. 27 j., Mathen.straat 136b. H Huisman jm. 21 j. en T. Nels jd. 17 j., Josenhstraakt 106a C. Koppenhol jm. 33 j. en J. Blok jd. 31 j., S. Burgerstraat 40a P. J. van de Pol Jm. 29 j. en E. HKrijgsman Jd. 27 j., Brielschelaan 244b. GEHUWD: H. Hartman jm. 27 j. en C. J. de Ruiter jd. 21 j. OVERLEDEN: H. Brand vrouw van D. v. d. Berg 56 J. C. v. d. Veer vrouw van C. A F. Schweig 61 J. B. v. Bijievelt, wede. van J. M. Schaap 71 j. H. A. Hilgers, wedr. van C. v. Es 79 J. G. J. Martens man van M. J. A. Nul) 52 j. B. H. v. Bezouwen, wedr. van C. W. Kortekaas 60 j. M. H. Verkerke, vrouw van C. A. Verbeek 69 j. J. Gompeis wedr. van R. Cats 87 j. K. v. d. Jagt, dochter 1 jaar. H. K. Poulus, man van E. H. Heiloo 87 jaar. Voorts ais levenloos aangegeven G. ten Hout geb, Groot zoon. - Plechtige inauguratie. Een dezer dagen vierde de R. K. Studenten- vereeniging „Sanctus Laurentius" te Rotter dam de plechtige inauguratie van haar ean- didaat-leden. 's Ochtends droeg de weleerw. heer kapelaan G. Hubers, moderator van de vereeniging, een H. Mis op, waarna bestuur, leden en can- didaat-leden zich vereenigden aan een gemeen schappelijk ontbijt in „Huize Riche". Daar vond 's avonds ook de plechtige in auguratievergadering plaats, welke druk be zocht was. Vele afgevaardigden van andere R. K. studentenverenigingen waren aanwezig, evenals vertegenwoordigers van de zusterver- eeniging aan de Nederlandsche Handelshooge- school. De praeses van St. Laurentius, de heer G. Hammerstein, wees de nieuwe leden erop, dat zij mede moesten arbeiden om St. Laurentius een levende gemeenschap te doen zijn door haar doel na te streven: vorming van alle leden tot zoo volmaakt mogelijke katholieke intellectueelen, i.e. gespecialiseerd in economi sche en sociale wetenschappen. Hij maande hen aan om ware vriendschap te sluiten met de ouderejaars. Vervolgens werden de 13 candidaat-leden geïnaugureerd, waarna de heer C. Swarttouw, wlen onlangs het avunculaat van „St. Lau rentius" werd aangeboden, de feestrede hield. Spreker begon met erop te wijzen, dat de in auguratie het belangrijkste feit is in het ver- eenigingsjaar, omdat deze aan de vereeniging het leven zelf verzekert. De leden dienen hun kennis te ontwikkelen, zoowel op bovennatuur lijk als op natuurlijk terrein; zij moeten strij den en arbeiden zooals de H. Kerk; zonder te zien naar de resultaten, want God is het, die oogst en zaait. Tot slot wensehte de moderator den eerste jaars geluk en noodigde hen uit om ook met hem vriendschap te sluiten. Hierna sloot de praeses de vergadering op de gebruikelijke wijze. Cobi Kloet en Fie Koster geven een dans avond op 29 October a.s. in Palace, Boter- sloot 92 te Rotterdam, met medewerking van Anne Schlahmilch, piano en Is. Blazer, violon cel. Er worden dansmaskers gebruikt van Hein von Essen. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam der Nederlandsche Banketbakkers Vereeni ging heeft dan gemeenteraad verzocht gebruik te willen maken van artikel 9 lid 1 en 3 van de Winkelsluitingswet, om aan de banketbakkers vergunning te verleenen met het oog op de bijzondere omstandigheid, dat St. Nicolaas dit jaar op een Zondag valt, om den geheelen dag (althans van v.m, 9 uur tot n.m. 20 uur) hun winkels voor het pu bliek geopend te mogen hebben. Men verzocht ons opname in 't Friesch van onderstaand verslag van een Friezen-avond te dezer stede. We voldoen daaraan met ge noegen, zij het bij uitzondering. Dit Fryske Selskip, det ünder de Rotter- damske Friezen sa'n goede namme hat, iepende it nije winterhaeljier mei in stik fen de jonge toanielskriuwer Abe Brouwer- Howoi it stik net ut kin tsjin stikken fen de great- masters op it gebiet fen Fryske toaniel- schriuwer(j, hat it syn goede kwaliteiten en scil it in hiele seal in joun fen geniet jaen, foral as it spile wirdt as dizze joun. Wy wisten, det it Selskip in goede toanielklub hat en det der altiid hwet moais jown wirdt, mar sa goed as Marijke fen Lytsegea haw ik yn lange tiid in stik net spyljen sjoen. It hjit in fleurich toanielstik yn fjouwer bidriuwen, en it is sa, it fleurige hat it greatste oanpart, howol de eamst ek net forgetten is. Nou, det fleurige is den al bisünder goed nei foaren brocht: it koe wol oars miskien, mar better kin it net. En as nou it oare marbsa sa spile wier, den hie men tofreden wêze kind, mar ek de earnstige rollen wierne yn goede han- nen. It meiinoar opspyljen wier yn oarde en de rollen sieten er foldwaende yn. De oanwê- zigen libben alhiel mei: hwet is der lake, mar ek ho stil wier it nou en den yn 'e seal. It wier toalwe üre foar men it wist. Nei ófrin is der noch tige dounse. In prachtige joun! Sokken mar mear! De seal hie foller kind. mar dit bat oan de geselligens gjin óf breuk dien en hwa't der west binne komme fêst werom en bringe oaren mei. Onjuiste belastingaangifte en valsch- heid in de boeken- De 48-jarige winkelier J. A. de R., heeft terecht gestaan wegens het doen van een valsche aangifte voor de Inkomstenbelasting en wegens valschheid in geschrifte. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Juni 1933 op een aangiftebiljet van de Inkomstenbelasting over het belastingjaar 1933/34 vermeld had een totaal aan belastbaar inkomen van 3466,52, hoewel zijn belastbaar inkomen over dat tijdvak had bedragen ongeveer 12.100. De adjunct-accountant van de directe be lastingen C. de Keizer, dié als eenig getuige werd gehoord, heeft in de in beslaggenomen boeken verschillende foutieve boekingen aan getoond, waaruit bleek, dat verdachte er voor den fiscus een apart kasboek op na hield. Doordat verdachte gereclameerd had over een hem opgélegden aanslag was de valsche boeking aan het licht gekomen. Ver dachte toch had ter staving van zijn aangifte eenige boeken overgelegd, waarbij een kas boek was, dat belangrijk lagere inkomsten en veel hoogere uitgaven vermeldde, dan over een kon komen met reeds vroeger verstrekte -gegevens. Verdachte erkende de feiten, doch meende, dat men hier te doen had gehad met een slordigheid van den boekhouder, maar de president bleek niet te overtuigen. Och kom, als u in een crisisjaar 12000 verdient, dan kan het toch geen slordigheid zijn als daarvan maar ƒ3400 aan den fiscus worden opgegeven. Waarom draait u nu toch om de zaak heen. Er is natuurlijk overleg gepleegd met den boekhouder. Komt u daar nu toch eerlijk voor uit. Aarzelend gaf verdachte toe, dat er inder daad met den boekhouder over gesproken was en dat op diens aanwijzingen een tweede kasboek is aangelegd. Er zal zeker ook wel een navordering worden opgelegd, meende de president? Getuige De Keizer antwoordde hierop, dat de navordering ongeveer 10.800 zal bedra gen. Tot groote verwondering van den presi dent deelde verdachte mede in staat van faillissement te zijn verklaard. Zijn perso neel zou hem bestolen hebben. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman aehte het ten laste gelegde be wezen. Niet alleen dat verdachte zijn in komen jarenlang te laag heeft aangegeven, hij heeft ook een ernstige valschheid in ge schrifte gepleegd. Hier past naar het inzicht van het O.M. geen voorwaardelijke straf en het O.M. eischte daarom 6 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. A. F. de Jong uit Den Haag was van oordeel, dat de berekeningen die de accountant gemaakt heeft over ver- dachte's verdiensten, niet mogelijk zijn. Wat verdachte in werkelijkheid verdiend heeft, valt op het oogenblik niet meer na te gaan. Pleiter merkte nog op, dat verdachte, die slechts drie klassen van de iagere school heeft afgeloopen, niet in staat is behoorlijk een aangifte-biljet in te vullen. Hij heeft daartoe de hulp van den boekhouder noodig gehad en deze boekhouder is het geweest,, die de valsche boekingen heeft verricht. Het gaat niet aan, verdachte daarvoor, ajleen aan sprakelijk te stellen. Pleiter vroeg oplegging van een clemente straf. Dood door schuld. Vervolgens heeft terecht gestaan de 45- jarige verzekeringsagent D. V., uit Schiedam, die zich te verantwoorden heeft gehad we gens dood door schuld en wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel. Op 28 Juni had verdachte in een Essex gereden, op den weg van Brielle naar Oost- voome. Verdachte reed achter een Buiek- auto, die bestuurd werd door H. Beijer. Op een oogenblik, dat deze auto eenige fietsers passeerde, was verdachte naar voren ge reden, welke manoeuvre erge gevolgen heeft gehad. De weg is ter plaatse maar 4.70 M. breed, er is geen fietspad en slechts een on- bereidbare berm van 50 c.M. Het gevolg was, dat een van de fietsers in de sloot te rechtkwam, evenals de auto van Beijer. In deze auto zaten zes personen. De 76-jarige weduwe M. Beijer bekwam een ontwrichte reohter-bovenarm. De hoofdibesteller M. Beijer, die eveneens in deze auto zat kreeg behalve een ontwrichten arm ook een breuk van den rechter arm. Eenigen tijd na liet on geval is de weduwe Beijer tengevolge van een maagzweer overleden. Toch was deze dood, naar dr, E. C. van Rijssel verklaarde een gevolg van de aanrijding. Het maag zweertje toch lag vlak naast een haarvat. Bij het ongeluk werden twee slagaders afge sloten en de bloedstuwing, die daarvan het gevolg was heeft het haarvat doen springen, hetgeen weer tot gevolg had, dat ook de maagzweer doorbrak. Verdachte beweerde, dat hij tot zijn ma noeuvre gedwongen was, doordat de auto van Beijer plotseling naar links was gereden. Deze voorstelling van zaken werd echter door de getuigen gelogenstraft. Het O.M. zocht de verklaring van de aan rijding hierin, dat verdachte heeft willen pas- seeren op een weg, die daartoe geen gelegen heid bood. Zijn schuld aan het ongeval be wezen achtend, heeft het O.M. geëischt 3 maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. D. van Oosten SUnge- land concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 3 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: W. B. J. 30 jaar, expeditieknecht recidivist en gedetineerd, wegens heling van een gou den horloge, hetwelk aa:I den postbode H. B. v. d. Weijden was ontstolen, tot 6 maan den gevangenisstraf. M. C. S., 23 jaar, opperman en H. van U., 34 jaar metselaar> beiden gedetineerd we gens poging tot diefstal in vereenigingde verdachten waien er per auto op uitgegaan om in te breken, in twee winkels van de Unie-maatschappij, doch z(j waren er niet in geslaagd de deuren te verbreken, tot ieder 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, en met bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. J. C. van V., 54 jaar, chirurg, wegens het door onvoorzichtig rijden veroorzaken van een aanrijding, waarbij de chauffeur van de aangereden taxi en de passagiers verwond zijn geworden, tot ƒ1000 boete subs. 50 dagen hechtenis. C. L. v. d. S., 25 jaar chauffeur, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden ver dachte had een tramwagen, die bij een vlucht' heuvel gestopt stond, links voorbij gereden te wijten hebben, dat een voetganger was aangereden, tot 2 maanden hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaren be nevens 25 boete subs. 10 dagen hechtenis en toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 100. W. FK., 34 jaar, letterzetter, gedetineerd wegens poging tot diefstal van een porte feuille ten nadeele van K. de Valk, tot 6 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. J. K., 33 jaar chauffeur te Schiedam, we gens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op den hoek van Meent en Weste Wagenstraat de bode W. A. Groenen dijk uit Alhlasserdam, die daar per fiets passeerde werd aangereden, waarbij Groene- dijk gewond was geraakt, tot 1 maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren benevens een onvoorwaardelijke boete van 25.su-bs. 10 dagen hechtenis. Zitting van 22 October. Een automatenplunderaar. De 18-jarige banketbakker P. v. W. gedeti neerd heeft zich wegens het maken en uit geven van valsche kwartjes te verantwoorden gehad. In Augustus had verdachte, naar hj volle dig bekende met behulp van een gipsen matrijs, waarin een afdruk van een echt kwartje was gemaakt, looden kwartjes gemaakt, die hij gebruikt had om zich uit automaten, sigaretten te verschaffen. Nadat hem dit eenige malen was gelukt, werd hij op 28 Augustus betrapt door den winkelier A. Blijlevens. Deze zat dien avond op de loer in zijn win kel aan de 2é Middellandstraat, omdat er op vorige avonden valsch geld in zijn automaat was gevonden. Hij vermoedde wel dat de dader nog wel eens terug zou komen en zijn vermoeden werd niet beschaamd. Juist toen verdachte met het uit de automaat ontvangen doosje sigaretten op de fiets wilde stappen, wist de winkelier hem aan te houden. Deze getuige haalde vervolgens een blikken doosje uit den zak om de rechtbank den oogst der valsche of hier niet gangbare munten te toonen, die zijn automaat hem in korten tijd had opgeleverd. Onder de valsche munststuk- ken waren erbij, die nauwelijks op den naam van muntstuk aanspraak konden maken. De automaat let immers niet op het uiterlijk. Als het gewicht maar klopt, gaat het klepje open en de begeerde .waar ligt voor het grijpen. De rijksmuntmeester dr. W. J. v. Heteren, die de valsche muntstukjes had onderzocht, verxlaarde dat hier slechts een zwakke- poging was gedaan om een kwartje na te maken. In het gewone verkeer zouden die valsche stukjes niet uitgegeven kunnen worden. Het O. M. wees er op, dat verdachte tot deze dingen is gekomen, omdat hij niet vol doende zakgeld kreeg en hij toch sigaretten wilde rooken. Het rapport van Pro Juventute schildert dezen verdachte als een jongen, die niet zoo kwaad is en deze vereeniging meent, dat men het met hem nog maar eens moet probeeren. Maar de reclasseeringsambtenaar heeft bij zyn beoordeeling; niet gelet op den ernst van hét fèit, waarop een maximum van niet min- der dan negen jaar is' gesteld. Bovendien is er met dezen jongen wel eens meer wat aan de hand geweest en het O. M. is bang, dat als h(j nu geen gevoelige straf krijgt, hij op het slechte pad zal voortgaan. Als men daarbij ziet, welk een omvang het misdrijf genomen heeft, en met welk een gemak men dergelijke dingen doen kan, dan moet den toekomstigen dader duidelijk weten, welke straf hem te wachten staat. Mede dus met het oog op de generale preventie, eischt het O.M. 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. G. v. Geest wees er op, dat op het misdrijf van valsche munt zulk een zware straf is gesteld omdat men in 't handels verkeer vertrouwen moet kunnen stellen in de aangeboden munt. In dit geval is er geen sprake van, dat het nagemaakte kwartje op de gewone wijze zou kunnen worden uitgege ven. Wat verdachte gedaan heeft is ergerlijk, maar de strenge bestraffing uit hoofde van valsche munt is voor hem niet noodig. Ook mag hij volgens pleiter er niet het slachtoffer van worden, dat het plunderen van de auto maten zooveel voorkomt. Pleiter verzocht op legging van een voorwaardelijke straf. Uitspraken 5 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. S. 37 jaar landbouwer te Teteringen, L, 27 jaar loswerkman uit Rotterdam en A. s. J. G. 26 jaar landbouwer te chaam' a'len We gens medeplichtigheid aan het smokkelen van margarine deze lieden hadden het geld en de auto beschikbaar gesteld waardoor het den chauffeur C. mogeiiil£ werd een lading margarine frauduleus van België naar Ne. derland te smokkelen tot ieder 5 maanden gevangenisstraf. C. J. K. 19 iaar dienstbode, gedetineerd, wegens diefstal van snuisterijen Ujt de Gale ries Modernes en uit de Bijenkorf, tot 12 we ken gevangellisSl;raf> met aftrek van de pre ventieve hechtenis. j. H. 44 jaar klinknagelmaker te Slikker veer, wegens verduistering van ongeveer 400 ten na ee e van ieden van de kolenvereeni- ging e oiiaan, tot 4 maanden gevangenis straf. Een dag of veertien geleden huurde de 21-ja- xige vischkoopman Chr. K. een carrier. Deze carrier had hij niet op tijd teruggebracht, ter wijl ook de huur nog niet was voldaan. Woens dag j.l. stond de vischkoopman met zijn car rier aan de Hillelaan. Hij verwijderde zich een oogenblik en liet de carrier onbeheerd achter. Toen de man terugkwam was de carrier ech ter verdwenen. Van een anderen vischkoopman hoorde K. dat de verhuurder, die toevallig was langs gekomen, zijn wagen maar had mee genomen. Dit muisje zou echter nog een staartje heb ben. Gistermiddag zag de carrier-verhuurder de 30-jarige D. van K., zijn cliënt, die in gebreke wa-s gebleven met betalen, achter op een vrachtauto zitten, welke reed in de Zwart Janstraat. Van K. riep zijn ex-huurder ach terna: „Kom er eens af, flesschentrekker". De jongeman sprong van de auto en trachtte het op een loopen te zetten. Hij werd echter in gehaald en spoedig lagen de beide mannen in de Zwart Janstraat te rollen. Een agent kwam b(j de vechtpartij en bracht de beide vechtersbazen over naar het bureau van politie aan den Bergsingel. Toen een verhoor werd afgenomen begon de vischkoopman Chr. K. te klagen over pijn in de lendenen. In het bijzijn van de politie ontkleedde de man zich en tot de niet geringe verbazing zoowel van de politie als van den betrokkene, constateerde men een steekwonde onder de linker rib. De wagenverhuurder werd ondervraagd, doch zeide niet te weten gestoken te hebben, terwijl ook het slachtoffer van een steek niets afwist. Bij fouilleering werd echter op den wagenverhuurder een schaar gevonden, aan welke schaar bloed werd bevonden, alsmede vezels van de kleeding van het slachtoffer. De wagenverhuurder D. van K. werd in be waring gesteld, terwijl het slachtoffer Chr. K. werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, alwaar hij ter observatie is op genomen. Op heden 23 October des avonds 8.30 uur, vangt voor de R.K. Volksuniversiteit in het gebouw Leeuwenstraat 27 een cursus van vier lessen aan over de Katholieke Staatsgedachte, te geven door dr. A. Olierook. In dezen cursus wordt uiteengezet het be grip Staat, het subject van het Staatsgezag, de plichten van overheid en onderdanen, de Internationale Maatschappij. In dezen tijd van vele en verschillende mee ningen die er bestaan omtrent rechten en plichten van de Staat, het Gezag, de Onder danen, Democratie, Vaderlandsliefde en nog veel meer, is het wel goed de Staatsleer van St. Thomas te raadplegen, waarbij dr. Olie rook een veilige gids zal blijken te zijn. Moge velen aan den oproep van de R.K. Volksuniversiteit gevolg geven en deelnemen aaiidezen cursus, die bijzonder voor"dézen tijd van zoo groot belang is. Mr. M, Burgerhout vraagt ontslag als president der bijbank te Rotterdam. Naar wij- vernemen is door mr. M. Burger hout, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, met ingang van 1 April 1937 ontslag gevraagd als president van de Bij bank van de Nederlandsche Bank te Rotter dam. Het zou in de bedoeling liggen, dat de di recteur der Bijbank, mr. W. H. Stenfert Kroese, den heer Burgerhout in zijn functie van president zal opvolgen. Eerlang zal dus zijn te voorzien in de vaca ture van directeur der Bijbank van de derlandsche Bank, die op deze - n staan. Overzicht der werkzaamheden. De afdeeling Hillegersberg van het Natio naal Crisis-Comité vergaderde Woensdagavond in 't Raadhuis voor de laatste maal. De eere voorzitter, burgemeester van Kempen, woon de deze vergadering bij. De voorzitter, de heer D. A. Kreulen, open de de vergadering, waarna de secretaris, de heer Bouwman, en de penningmeester, de heer Beudeker, verslag uitbrachten over de iaatstverlooper» vijf jaren. Hieruit bleek, dat er een bedrag van 38000 in die jaren is ver werkt, en wel voor verschillende doeleinden. pe burgemeester dankte in de eerste plaats den voorzitter voor het belangrijk werk in die vijf jaren verricht. Geen enkele vergadering verzuimde hij. Vervolgens werden de leden bedankt voor hun werk in het belang der ge meenschap. De twintig leden ontvingen hier na allen een gedenkpenning met naam en inscriptie. Hiermede is dus het Nationaal Crisis- Comité afd. Hillegersberg ontbonden, doch als Hillegersbergsch Crisis-Comité zal het voortleven. De heer D. A. Kreulen dankte den burge meester namens allen voor de ontvangen onderscheiding en gaf een overzicht over de gebeurtenissen van de vijf jaren van het be staan. Op 9 Dec. 1931 is het comité opgericht op initiatief van Prinses Juliana. De heer Beudeker, de secretaris, is reeds den eersten avond als zoodanig gekozen en werkte op een wgze die allen lof verdient. De heer Bouw man assisteerde hem toen de heer Hatenboer als penningmeester aftrad en de heer Beude ker ook penningmeester is geworden. De medewerking van den heer Bouwman, ook als voorzitter van het armbestuur, bleek van groote waarde te zijn. Spr. herdacht verder nog het verscheiden van den heer van Bree, een der trouwe medewerkers, die door den dood ontviel. Vervolgens werden nog woorden van dank g-ebracht aan de verschillende functionarissen, magazijnmeester, enz. en verder aan den heer de Jong, den ijverigen ambtenaar van Sociale Zaken. Ook aan de dames, die zooveel blijken gaven van naastenliefde, heeft spr. een woord van dank niet willen onthouden. Spr. riep yerder medewerking van allen in voor de nieuwe taak die nu weer wacht. De 23-jarige J- M. van Bennekom is gister middag op het Marconiplein met zjjn motor fiets tegen een tramwagen van lijn 16 opge reden. Met een linker djj been-fractuur is de man opgenomen in het St. Francisous Gasthuis. „Allemachtig Jaap, kijk eens wat de mot» ten met m'n kogelvrij vest hebben uitge haald."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2