]Vjl. an Dag ÖCv APOSTOLAAT TER ZEE' VERKEERSWEG ZUID NOORD. HERDENKING NIEUWE WATERWEG. Om een Scheepsboekerij. ITALIAANSCHE OPERA. HET RESIDENTIEORKEST IN ROTTERDAM. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN EEN AUTO. Aïda VLOOTBEZOEK. STRAATAANLEG PLEINWEG. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. VERSTEKELING. VERSTEKELING. ONDERWIJS. Gemis aan een goeden verbindings weg dezer stadsdeelen door het centrum. Tentoonstelling van Rotterdams verbindingen met de zee. INDIVIDUEELE LUCHT BESCHERMING. Een afdeeling Charlois opgericht. R K. VOLKSUNIVERSITEIT „ARBEID ADELT". HUWELIJKSGESCHENK AAN PRINSES JULIANA. LUSTRUM R'DAMSCH STUDENTEN GEZELSCHAP. e s VOLENDAM- EMBALLAGEFABRIEKEN EN HOUTHANDEL. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. ONDER WIJS-VOORDR ACHT. TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING. GRONDVERKOOP. Langzamerhand is het Apostolaat ter Zee In onze havensteden geen onbekende meer, xnaar één onderdeel ervan, dat intusschen van de grootste importantie is, vond nog niet de belangstelling, waarop het rechtens aanspraak kan doen gelden n.l. de Scheepsbibliotheek. Onder de kleine dingen, welke het leven Eooveel intenser en aangenamer kunnen ma ken, behoort voorzeker het lezen van een mooi boek, vooral wanneer de „omgeving": een roodbrandende haard etc., nog wil meewerken. Dit comfort is toch wel een minimum waarop een zeeman recht heeft. Het gemis van een normaal familieleven met alle vreugden daar aan verbonden, is te eenemale inhaerent aan het zeemansberoep en de zeeman is bereid om dit te „nemen". Voor hem is het de een voudige consequentie van het: „navigare de cease est, vivere non est necesse"; varen is hoofdzaak, leven is bijzaak". Toch worden er maar weinig menschen aan den wal gevonden, die als tegenprestatie een geestelijke connectie met den zeeman willen onderhouden. Men schijnt van meening te zijn, dat de zeeman, die weinig deel heeft aan ons maatschappelijk leven van allen dag, ook ver der geen recht op of behoefte aan onze ge meenschap heeft. Hier zien wij toch iets over het hoofd: altijd beroemen wij, die de zee nooit anders dan vanaf de Scheveningsche pier ge zien hebben^ ons er op „een zeevarend volk" te zijn. Voor een groot deel van onze romans en ge dichten leveren de zee of de schepen het noo- dige décor. In ruil hiervoor ontvangt de zee man van den ondankbaren romanschrijver niet eens een present-exemplaar, waaraan hij zijn physionomie zou kunnen controleeren. Om de zeevarenden, vooral van de vracht schepen, welke soms maanden en maanden het moederland niet aandoen, van het litte raire gebeuren op de hoogte te houden, richtte het Apostolaat ter Zee tien jaar geleden een scheepsboekerij op. Tien jaar hebben wij in tusschen geleerd, dat de zeeman interesse heeft voor boeken, vooral de nieuwe. Hij heeft gedurende zijn lange reizen tijd te ovt\ om ze rustig door te nemen; hij durft ze meestal wel tweemaal aan, waartoe wij zelden komen; hij bekijkt ze uiteraard vanuit een ander stand punt, dat er meer diepte aan geeft. Onze Scheepsboekerij verkeert echter in een soort litteraire bloedarmoede en wel een van de ergste soort. Wij hadden nu gedacht een bloedtransfusiedienst in te stellen, waardoor wij onze bibliotheek op kracht konden bren gen. Bij de meeste bloedtransfusie's is echter het gevaar voor trombose niet denkbeeldig; zoo ook in ons geval. Er zijn verschillende bloedgroepen ook op litterair gebied en de groep premie-roman" vormt hier een ge vaarlijke groep. Wanneer alle goedwillende lezers dezen af zouden staan aan ons, zou de bibliotheek spoedig aan litteraire trombose ten gronde gaan. Wanneer velen iets doen, zullen wij na kor ten tijd met medewerking van de zeelieden, onze bibliotheek zelfstandig kunnen drijven. Schuimt u dus voor deze gelegenheid uw bibliotheek niet af van alle onleesbare boeken, want dat staat gelijk met water naar de zee dragen: de zee heeft schuim in overvloed. En goed boek voor ons zeevarend volk. Ons adres is: Willemsplein 16, Rotterdam. M. v. B Bibl. Apost. t Zee. Solist Gerard van den Berk. Het eerste van de reeks concerten, die dit seizoen door het Residentie-orkest wordt ge- geVfen, stond onder leiding van Dobrowen, en was geheel aan Wagner gewijd. Wat meer af wisseling was ons aangenamer geweest. Een serie van acht fragmenten uit werken van Wagner is werkelijk van het goede te veel en niet interessant genoeg om de aandacht gaan de te houden 't werd zelfs min of meer ver velend, ondanks de hoogstaande vertolking Wel interessant was de interpretatie dieTDo- browen van deze muziek geeft. Ze is sterk ge spannen, van een prachtige afwerking der groote lijnen, een minutieuse verzorging der de tails een bloeiend melos en geheel ingesteld op een hartstochtelijke, brandende dogmatiek. Onder zijn nerveus-gevoelige, besliste en ani- meerende directie gaf het orkest de verschil lende fragmenten vol kleur en geacheveerde dynamiek. De solist, Gerard van den Berk. die in het vorige seizoen bij „Gemengd Koor" reeds in Rotterdam optrad, gaf nu meej gelegenheid om zijn stem- en zang-kwam ei ten te bewon deren. Hij heeft een prachtige natuurstem, en een makkelijke manier van zingeneen tenor geluid, helder, sonoor, zonder eenige flakke ring, zooals we in ons land maar bij hooge uit zondering aantreffen. De technische ontwikke ling in de stem heeft reeds een mooie hoogte bereikt, maar fijnere afwerking is nog noodig. En dan zal hij er zich op moeten toeleggen, in zijn prachtig geluid over het geheele register meer kleur te brengen, en zich te hoeden voor £e veel, waardoor de adel, die deze stem van nature heeft, in het gedrang komt. De hooge rusten zijn van een stralende klaarheid. Wan neer hjj de tekortkomingen weet te overwinnen zal Van de Berk een tenorzanger worden, die met de beste krachten zal kunnen wedijveren. Zijn succes was grootna Walthers Preislied werd hij driemaal teruggeroepen. G. Gisteren is op den Bergweg, hoek Bergsin- gel een personenauto bestuurd door den 41- jarigen C. V. wonende Prins Hendriklaan in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 11, bestuurd door den 46-jarigen L. de H. wo nende aan de Kerkhoflaan. Van den tramwa gen werd het middenbalcon beschadigd. De auto had een dusdanige averij opgeloopen, dat deze moest worden weggesleept De bestuurder van de auto klaagde over in wendige pijnen en is per G.G.D. vervoerd naar het Diaconessenhuis en aldaar opgenomen. Zijn 6-jarig zoontje C. A. V. bekwam snijwonden aan het gelaat en kon na in het ziekenhuis aan den Bergweg verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De parelvisschers in nieuwe bezetting Een goede noot voor de directie der Ita- liaansche Opera, dat zij ons een uitvoering van Bizet's Parelmoeren partituur aanbiedt met een gloednieuwe bezetting der solisten partijen, althans wat de tenor- en bariton- rollen betreft. Niet, dat men altijd blij moet zijn met iets nieuws of iets anders; ook niet dat iedere ver andering of vernieuwing steeds een verbete ring zou beteekenen, maar het is altijd wel goed, te blijven streven naar verbetering, als deze door verandering kan bereikt worden. De grootste schuld ligt in dezen toch wel het meest bij de radio, die het duet Fort-Piceioli door het staag draaien van de gramofoon- plaat op den duur vrijwel ongenietbaar had gemaakt, gelijk zij helaas zooveel op zich te waardeeren muzikale praestaties door schier eindelooze herhaling in den hoek der verveling dringt. Zelfs al moet getuigd, dat in den sa menzang der nieuwelingen iets gemist werd, wat bij de van ouds beproefde krachten een geheel eigen charme verleende aan de muzikale bezegeling van den heiligen vriendschapsband, dan nog blijven de vreugde en voldoening over het eindelijk-andere voor deze uitvoering den boventoon voeren. En bij het neerschrijven van deze reserve, denken we meer aan de tenor- dan aan de bariton-partij, voor welke laatste, in de rol van Zurga, de fameuze zanger Francesco Va lentino zijn sonore stem leende. In de Nadir partij was als gast geëngageerd de vermaarde tenor Enzo de Muro Lomanto, wiens eerste contact met het Rotterdamsche publiek ook al door de radio was afgesnoept. Een bravour-zanger met ontwikkelde tech niek en niet zonder tooneelroutine, wiens geluid niettemin, voor deze partij althans, de jonge, lichte stem met het blanke timbre vem zijn voorganger niet kon doen vergeten. Het duet met Valentino moest hij bisseeren; voor zijn aria „A quella voce" had hij een ovatio neel applaus in ontvangst te nemen. Intusschen moge hier niet verzwegen wor den, dat rekening houdende met de faam, die aan zijn optreden voorafging en de om standigheid dat hij alleen in gastvoorstel- lingen optreedt onze verwachtingen zeker niet geheel bevredigd zijn gewprden door den zanger, die om een beroemdheid geldt in Italië en elders. Imposant is zijn figuur, maar dat is zeker in deze partij niet noodzakelijk; buitengewone kwaliteiten zijn er inderdaad in zijn stem, maar het ware niet te veel ge weest, als hij die kwaliteiten dan ook op bui- tengewoon-goede wijze had weten te demon- streeren. En dit gebeurde niet.. Als Lomanto niet speciaal als gast was aangekondigd, ware hem waarschijnlijk niet die ovatie te beurt gevallen, welke hij nu zoo volledig te incasseeren wist, waarbij helaas de hulde, die Valentino volop verdiende, wel wat in 't gedrang is gekomen. Valentino was in alle opzichten weer honderd procent; mu zikaal was zijn werk zelfs volmaakt. Na de lof, dien wij hem na het „ballo" toe zwaaiden, behoeven wij er thans niet extra op in te gaan; ten zij met een welgemeende verklaring, dat hij ons veel meer bevredigd heeft dan de collega, die een toontje hooger aansloeg en zich, helaas, wat te veel boven het werk en het milieu heeft gesteld, waar door het ensemble eenigszins geleden heeft. Zeer voornaam zong Attilia Archi de Leila- partij. De kristalfijne aria's „Nei limpidi cieli" en „La notte scesa" bracht zij In parelende pracht over het voetlicht Ook de nieuwe bas Bruno Carmassi was als priester Nurabad uitmuntend in den vorm Voor den koorzang enkel lof. Een minder goede noot voor de directie, dat zij de Genueesche prima ballerina heeft toegestaan, bij haar Ceylonschen verschij ningsvorm de zedelijkheid te veronachtza men. De Groote Schouwburg was zee. goed be zet en de bijval na ieder bedrijf nadrukkelijk. Vincenzo Marini, die ditmaal het orkest aan voerde, deelde terecht in de hulde. Woensdag Aïda. Zaterdag Cavalleria en Paljas. Wij kunnen het ditmaal wel wat kort maken, ofschoon de lengte van de voorstel ling, die door lange entre-actes gerekt, tot ver na middernacht duurde, anders zou mo gen doen verwachten. Maar directie en regie slaan onze rechtvaardige wenschen in den wind en stonden toe, dat de solodanseressen nog meer dan het vorig jaar buiten de gren zen van stijl en zedigheidsnormen bleven. Wij zien derhalve van een uitvoeriger bespreking van deze uitvoering af, ofschoon ons zulks leed moet doen zoowel om de prachtige mu ziek van Verdi als om de verrichtingen van menige soliste en maestro de Vecclf met zijn orkest. Een veelszins prijzenswaardige Aïda deed Signorina Alida Vane hooren, die van deze roi een zeer goed spel ten beste gaf; zeer goed was ook de Amneris van Signorina To- niolo, wier terugkomst wij al reeds begroet ten; Melnik als opperpriester was er weer en Coda, als koning, beide uitstekend in hun rol. Reali gaf den Ethiopierkoning een relief zooals men dat van hem kon verwachten en de Radames van Giovannoni was blijkbaar nog al nerveus, hoewel hij in bravour niet te kort doet. Maar nogmaals, wij kunnen onzen lezers en lezeressen niet aanraden de voorstelling van Aïda in andere plaatsen te gaan zien. Indien de solodanseressen gekleed waren als de an dere ballerine, hetgeen bovendien meer in stijl zou zijn, ware alles verholpen. J. K. Bij gelegenheid van de 70-jarige Nieuwe Waterweg-herdenkmg op Zaterdag a.s. zullen H. M.'s kruiser „De Ruyter", eenige onder zeeërs en een paar torpedojagers naar onze haven komen. B. en W. deden den Raad het nadere voor stel tot het toestaan op de begrooting 1936 van voorshands 5000 voor straataanleg nabij den Pleinweg. In de annonce der R.K.V.T3. stond abusieve lijk vermeld, dat de taalles in Engelsch Maan dagavond wordt gegeven. Dit moest zijn a.s. Woensdag resp 8.15 en 9.15 uur Leeuwen straat 27. Met het Engelsche s.s. „Harpagus" is uit Marseille in onze haven aangekomen als ver stekeling de 25-jarige Engelsche neger W. J., stoker van beroep en afkomstig uit Zanzibar. Hij ia ter beschikking gesteld van den Vreem delingendienst. Met het Engelsche s.s- „Henry Stenley is als verstekeling uit Hamburg meegekomen de 17-jarige Engelsche neger H. B. die zich in Frytown aan boord had begeven van het Engelsche s.s. „Bassa" van dezelfde maat schappij- De „Henry Stenley" had hem over genomen. De neger is ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Helmond: J. J. Tlh. van den Hoorn, wonende te Rotterdam. Dezen zomer zijn verschillende zakenmen- schen, die'belangen hebben bij de Hoofdsteeg en ruime omgeving (Gelderschekade, Plan C, Boerensteiger, Middensteiger, 'Hoogstraat Kip straat, Pannekoekstraat) tezamen gekomen, om zich te beraden over den steeds achteruit gaanden stand van dit stadsgedeelte. Als ge volg van die besprekingen hebben zij zich ver- eenigd in een comité, genaamd „Verkeersweg Zuid-Noord" via Hoofdsteeg-Pannekoekstraat, onder voorzitterschap van den heer J. Engels. Het comité is thans met zijn voorbereidende werkzaamheden zoover gereed gekomen, dat men meende de publieke aandacht te mogen vragen. Men heeft dit gedaan door zich met een adres te richten tot den Raad van de ge meente. Op 'n bijeenkomst heeft ir. E. H. Kraayvanger, technisch adviseur van het comité nadere toe lichtingen op bedoeld adres gegeven, welke toelichting inmiddels ook den Raad heeft bereikt. Hoofdsteeg één der oudste straten- De Hoofdsteeg of Hoofdstraat behoort tot de oudste straten der stad. Reeds in 1359 wordt haar bestaan bewezen. De oudste be naming is „dyck", daarna sprak men van „strate, die men gaet in Oostnieuwland" en 1373 van „Oostnieuwelantsbrughe". Sinds het midden der 15e eeuw vinden wij Mandemakersstraat of Hordemakersstraat, en Mandemakers- of Hordemakersbrug; pas in de 16e eeuw treft men den naam Hoofdsteeg aan. Jarenlang heeft het hierboven bedoelde ge deelte van onze goede stad, behoord tot den allerbesten winkelstand. Dit kan echter op den dag van vandaag niet meer worden ge zegd. Aan verschillende oorzaken is dit toe te schrijven: le. het afleiden van het verkeer uit Rot terdam-Zuid in de richting Reederijstraat; 2e. het omleggen der tramlijnen in die zelfde richting; 3e. het niet tijdig maken van een weg Zuid-Noord, waarvoor het Hoofdsteeg-tracé aangewezen scheen; 4e. de vele geruchten over plannen t.a.v. de binnenstad, zonder dat ooit eenig plan de finitief werd vastgesteld; 5e. het ontbreken van elke richting-ge vende gedachte t.a.v. de ontwikkeling van winkelstraten voor zaken van standing. Een behoorlijk circuit voor het winkelend publiek. Men is de meening toegedaan, dat wanneer alle verkeer uit Zuid van de Maasbrug afko mende de richting Bolwerl' uit kon worden geleid, dit ongetwijfeld aan de verkeersrege ling zou ten goede komen. Ongeveer ter hoog te van het Plan C zou dan het uit het Zuiden komend publiek gelegenheid kunnen krijgen de trams te verlaten, om hetzij den nieuwen verkeersweg naar het Noorden te volgen, het zij de wandeling door het winkelcentrum van onze stad aan te vangen Had het gemeentebestuur,-zoo is het comité van oordeel, aan deze materie tijdig de aan dacht geschonken en had het zoowel stede bouwkundig als door andere maatregelen het ontstaan bevorderd van een behoorlijk cef- cuit voor het winkelend publiek, dan waren reeds lang meerdere zaken van standing naar Rotterdam gekomen en hadden bestaande za ken in onze stad geweten en dit is van de meeste importantie hoe en waar zij zich moest uitbreiden. De hoop is echter nog aanwezig, dat het ge meentebestuur zoo spoedig mogelijk zal trach ten te herstellen, wat tot nu toe verzuimd is. Het comité is de stellige meening toegedaan, dat de Hoofdsteeg en omgeving gelukkig ook nu nog die elementen bevat, die haar geschikt doen zijn, een onderdeel uit te maken van een winkelcircuit, dat aan beide einden plaats biedt voor grootere zaken en daartusschen zich een gebied kan ontwikkelen voor een groot aantal kleinere zaken van standing. Het Calandpleinen de Hoofdsteeg en omgeving zou den de beide eindpunten kunnen zijn van een circuit, dat de Hoogstraat en Noord- blaak als verbindingsele menten zou kunnen hebb en. Het comité ziet in de totstandbrenging van een verkeersweg Zuid-Noord, volgens het tra cé, Maasbrug, Bolwerk, Gelderschekade, Plan C, Hoofdsteeg, doorgetrokken over de Hoog straat heen, naar Lange Pannekoékstraat, Jonker Fransstraat niet alleen een particu lier, maar ook een algemeen belang De groote onzekerheid en haar gevolgen Reeds herhaalde malen zijn berichten ver schenen, waaruit bleek, dat het gemeentebe stuur voornemens was de binnenstad te ,,sa- neeren" of te „veranderen", er verkeerswe gen doorheen te breken, of anderszins. Zijn de huizen recht tegenover de Hoofdsteeg staan de aan de Hoogstraat, voor dit doel al niet meer dan 40 jaren in het bezit van de ge meente Nooit echter heeft eenig plan het eindpunt van een officieele vaststelling bereikt. Door een en ander ontstond een groote onzekerheid omtrent de binnenstad en vele verstandige zakenmenschen werden daardoor huiverig om bij een zoo onduidelijk beeld van de toekom stige ontwikkeling van dit gedeelte van de binnenstad, er zich te vestigen, hun bestaan de zaken uit te breiden of op modem peil te brengen. Niet alleen uit privé-doeleinden, maar ook uit een oogpunt van het algemeen belang, hoopt het comité, dat het gemeentebestuur een plan voor een verbindingsweg Zuid-Noord in studie zal nemen althans richtlijnen zal geven en dat men daarbij tevens zal bezien, welke maatregelen kunnen worden genomen om ook op andere wijze het hier bedoelde stadsgedeelte als eersten winkelstand te be houden en tot een centrum voor den winkel stand te doen worden. Elk "Uitvoerbaar plan is intusschen beter dan geen plan, of, plannen, die maar blijven lig gen. Bij gelegenheid van de herdenking op 31 October a.s. van het feit, dat op 31 October 1866 de eerste spade te Hoek van Hollaijd in den grond gestoken werd voor het graven van den Nieuwen Waterweg, zal, zooals wij reeds gemeld hebben, ook een tentoonstelling ge opend worden, gewijd aan Rotterdams' ver bindingen met de zee. Deze wordt gehouden in de zaal van den Rotterdamschen Kunst kring aan de Witte de Withstraat en zal ge opend blijven tot en met 9 November. Hoewel, gelijk vanzelf spreekt, het steken van de eerste spade en de verdere ontwikke ling van den Nieuwen Waterweg een belang rijke plaats zullen innemen, zal een groot ge deelte van het tentoongestelde betrekking hebben op de vroegere verbindingen tusschen Rotterdam en de zee n.l. het Brielsche Zeegat, de Oude Maas, de Dordtsche Kil en het Goe- reesche Zeegat, het Voornsche Kanaal en het Brouwershavensche Zeegat. Een groot aantal instellingen, waaronder het rijksarchief en de Gemeente-Archieven van Rotterdam en Dordrecht, hebben hun me dewerking gegeven. Het ligt in de bedoeling het tentoongestelde ook voor hem, die niet op de hoogte is van de vroegere toegangen van Rotterdam naar zee, en voor schoolkinderen zoo begrijpelijk mogelijk te maken. Talrijke opschriften bij de verschillende afdeelingen en bij elk der kaarten en prenten afzonderlijk zullen den toeschouwers de historische ontwikkeling verduidelijken. Ten einde zooveel mogelijk publiek te trek ken, zal de tentoonstelling ook 's avonds ge opend zijn en zal de toegangsprijs laag worden gehouden. Op initiatief van de heeren H. W. Prille- vitz en dr. Th. Exler is Vrijdag op Charlois een afdeeling gesticht van de Ned. Vereeni- ging voor Luchtbescherming. Zeer vele perso nen o.w. leiders van groote bedrijven en dok toren hadden- aan den oproep gehoor gegeven. De heer Exler stelde het doel van de stichting in het licht, waarna de heer N. F. Epkema een causerie heeft gehouden. Hij zette uiteen, hoe met de meest eenvoudige middelen de gevol gen van luchtaanvallen kunnen worden be perkt. Verschillende personen hebben zich aan het einde van de bijeenkomst als lid van de op te richten vereeniging opgegeven. Leert talen Deze week vangen voor de R. K. Volksuni versiteit de diverse taalcursussen aan. Er worden cursussen gegeven in Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Esperanto, voor eerstbeginnenden en meergevorderden. Voor Engelsch is een speciale conversatieclub gevormd. Teneinde Kennis te maken mei ae speciale methodes, die op de cursussen van de R. K. V. U. gevolge worden, bestaat voor degenen, die nog niet definitief kunnen besluiten om zich voor een of meer cursussen te doen in schrijven, gelegenheid, de eerste les bij wijze van proef mee te maken, zonder, dat dit tot iets verplicht. De Nederlandsche Vrouwen-Vereeniging „Arbeid Adelt", welke over het geheele land haar afdeelingen heeft, houdt Dinsdagmiddag Woensdag en Donderdag haar bazar in Rot terdam. Het iaat zich begrijpen, dat de tijds omstandigheden het beroep, dat op de vereeni ging wordt gedaan, niet hebben verminderd. De tentoonstelling, welke gehouden wordt in het depot van de vereeniging Avenue Con cordia 50b, zal een keur te zien geven van allerlei soorten fraaie handwerken en kunst nijverheid, schilderwerk, bükwerk, glasschil deren, borduurwerk, maar ook het meer een voudige ontbreekt er niet. De entree is vrij. Er bestaat ook tijdens ae tentoonstelling gelegenheid om bestellingen op te geven. Aanvulling van het comité. In het Rotterdamsch Vrouwencomité tot aanbieding van een huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar hebben alsnog zitting genomen de dames H. N. P. HekmanLa Bree en T. E. de JongTerpstra. Donderdag 1 October was het vijftien jaar geleden, dat het Rotterdamsch Studenten Ge zelschap werd opgericht. De feestelijke viering van dit derde lustrum zal op verschillende wijzen plaats hebben. Vrijdag heeft een studenten-voetbalwed- sirrjd plaats op het terrein van V.O.C., waar bij Erasmus aanwezig zal zijn. In de morgen uren wordt het Amsterdamsche team van het station D.P. afgehaald. Er zal een lustrum- fakkelloop georganiseerd worden van het sta tion D.P., via Stationsweg, Slagveld, Hofplein en Seherpendrechtsche kade naar het terrein van VO.C. en verder zal de voetbalwedstrijd, die opgeluisterd wordt door muziek van een draaiorgel, wat de entourage betreft, een persiflage beoogen van de Olympische spelen. Na een receptie in den grooten schouw burg zal aldaar het lustrumstuk „Erasmus" van dr. Garmt Stuiveling worden opgevoerd. Het s.s. Volendam t,c Hollaud-Amerika Lijn vertrok Vrijdagnacht van R'dam naar New- Vork en zal op deze reis 99 passagiers kajuitklasse, 41 passagiers toeristenklasse en 54 passagiers derde klasse /ervoeren. Zaterdagmiddag is de 13-jarige wielrijder F. E. wonende Linker Rottekade op den Bergweg toen hij links een auto wilde passeeren, tegen een andere auto opgereden. De jongen sloeg over de motorkap heen. Met schaafwonden aan den rechter afm en boven het rechter oog en met een gebroken middenvoets-beentje is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Na behandeling kon hij huis waarts gaan. De 11-jarige H. J. Clement wonende Mathenesserstr. is Zaterdag bij het voetbal len in deze straat aangereden door een carrier bestuurd door P. G. W. de H. De jongen bekwam een rechter onderbeenbreuk en is in het St. Franciscus Gasthuis opgenomen. ROTTERDAMSCHE PHILATELISTEN- VEKEENIGING- Verliessaldo 175.391 (573.634.) Aan het verslag over het boekjaar geëin digd 30 April 1936 der Emballagefabrieken en Houthandel ontleenen wij het volgende: De winst- en verliesrekening is per 30 April 1936 afgesloten met een verliessaldo van 175.391 (574.756). De uit de tweede reorganisatie onzer ven nootschap, waartoe in December 1935 werd besloten, voortvloeiende boekingen zijn in de balans en winst- en verliesrekening per 30 April 1936 tot uitdrukking gebracht. Inge volge de met obligatiehouders getroffen over eenkomst, werd de betaling der obligatierente voor wat betreft de 4% pet. obligatiën met ingang van 1 November 1935 tot 1 November 1940 en voor wat betreft de 5% pet. obli gatiën met ingang van 1 Januari 1936 tot 1 Januari 1941 uitgesteld, tenzij de resultaten betaling zouden toelaten. De op 1 November 1935 resp. op 1 Januari 1936 verschenen rente werd alsnog voldaan. De daarna in het afge- loopen boekjaar verschuldigde, doch krachtens het vorenstaande onbetaald gebleven rente, werd op de rekening obligatiehouders gecre diteerd. Hoewel het resultaat van het afgeloopen boekjaar in vergelijking met het vorig boek jaar belangrijk is verbeterd en de bedrijfsre- kening slechts een gering verlies aantoont, zijn wij er nog niet in geslaagd deze reke ning geheel sluitend te krijgen. Wij merken hierbij op, dat verschillende ingrijpende tü- zuinigingsmaatregelen in het afgeloopen boek jaar nog niet ten volle tot uitdrukking zijn gekomen. Bij voortduring hebben wij bij den afzet onzer artikelen met groote moeilijkhe den te kampen gehad en de verkoopprijzen konden nog steeds niet op een rendabel peil worden gebracht. Wat de vooruitzichten voor het loopende boekjaar betreft, moeten wij ons, gezien de voortdurende moeilijkheden in het handels- en credietverkeer, de grootste reserve opleggen. Het op 27 September uitgevaardigde verbod van gouduitvoer had een wisselende deprecia tie van den gulden tengevolge. Of en in hoe verre het bedrijfsresultaat onzer vennootschap door de depressie gunstig zal worden beïn vloed, valt vooralsnog moeilijk vast te stel len. Zeker is, dat de prijzen van alle grond stoffen, die reeds zeer belangrijk waren ge stegen, door de depreciatie van den gulden opnieuw een verhooging hebben ondergaan, welke stijging slechts ten deele door verhoo ging der verkoopprijzen kan worden gedekt. Veel zal er van afhangen, of de groote uit breiding' van den Nederlandschen export, die de voorstanders van devaluatie als vaststaand aannemen, inderdaad zal plaats hebben. Wat den houthandel betreft, die op binnenland- schen afzet is aangewezen, zal een verbete ring van beteekenis slechts zeer langzaam kunnen intreden. De balans per 30 April 1936 vermeldt als activa: terreinen 2.002.689 (2.003.679), gebouwen, machines enz. 574.095 (608.348), aandeelen in lichters en motorschepen 10.645 (13.296), deelneming in andere ondernemin gen 60.144 (49.418), kas en giro 26.562 (43.465), garanties ongevallenverzekering enz. 169.439 (166.047), voorraden 936.125 (1.231.727), debiteuren 708.131 (927.560), debiteuren 708.131 (927.560), debiteuren (vooruitbetaling van gekocht hout) 10.460 (17.054), vorderingen op andere ondernemin gen 456.504 (371.601), effecten 918 (1298), vooruitbetaalde kosten 23.744, nog te ont vangen interest 4.696 (v.j. ongeboekte vor deringen 46.696), verlies 1935-1936 175.391 (v.j. en als passiva: maatschappelijk kapitaal 2.025.000 (onv.), 5% pet. obligatieleening 300.000 (onv.), 4% pet. obligatieleening 1.878.000 (onv.), bankrekening 655.996 (926.680), reserve voor ongevallenverzekering 85.622 (85.972), crediteuren 65.970 (v.j. (140.195), ondersteuningsfonds 25.711 (v.j. onv.), te betalen wissels 9.450 (98.251), obli gatiehouders 47.755 -), ongeboekte nog verschuldigde kosten 59.114, ongeboekte nog verschuldigde interest 6.920 (v.j. ongeboekte vorderingen 98.251), saldo nihil (378). De tusschen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op de reorganisatiebalans per 1 Mei 1935. De winst- en verliesrekening per 30 April 1936 staat debet voor: bedrijfsrek. 11.345 (v.j. per 30 April 135.726), interest 101.855 (115.324), afschrijving vaste goeder, 33.590 (70.665), afschr. deelname in andere onder nemingen 5.773 (239.420), afschr. vorderin gen op andere ondernemingen 14.848 (v.j. 30.585), reorganisatiekosten 8.355 serve voor bijzondere belangen nihil (1 - s K en credit voor: saldo 1 Me* (1.879), verliessaldo 175.391 (573.634), pro visie van beleggingen nihil (7- o), onder steuningsfonds nihil (20-000). Aan de toelichting op de balans over het boekjaar 1 Mei 1935—30 April 1936 ontlee nen wij het volgende: De deelname in andere ondernemingen is aangenomen voor het saldo der boekwaarde, na aftrek der voor dit actief gevormde re serve voor bijzondere belangen, benevens van de voor dit boekjaar noodzakelijk geachte af schrijving- In afwijking met vorige jaren werden de inkomsten van de effecten van de garantiën ongevallenverzekering in plaats van op de re kening „provenu en beleggingen" op de inte restrekening geboekt. Voorraden werden aangenomen voor de boekwaarde Het effectenbezit omvat 10.800 aandeelen Emballagefabrieken en Houthandel, die tot den beurskoers van 30 April 1936 werden op genomen. B. en W. bevelen aan ter benoeming ais tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in de wis kunde aan de 4e H.B.S. met 5-jarigen cursus B den heer L A. M. Willemse, op wacfatge gesteld leeraar; voor de benoeming als tij e lijk leeraar voor bepaalde uren in de klas sieke talen aan het Lyceum voor Meisjes en heer A. B. Nederlof alhier. B. en W. dragen voor voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in meubel teekenen aan de gemeentelijke vakteekenschool aan de Roemer Visscherstraat den heer L. W. de Kat, alhier; voor de benoeming van een tijdelijk leerares voor bepaalde uren in de lichamelijke oefening aan de H. B. S. met 5-jarigen cur sus A mevrouw H. A. W. van den TakDie- penbroek, op wachtgeld gesteld onderwijzeres in lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. Tentoonstelling in „Het Gouden Hoofd". Ter gelegenheid van het tweede lustrum heeft de Rotterdamsche Philatelisten-Vereeni- ging van 24 tot en met 31 October een phi- latelistenweek georganiseerd, waarvan de hoofdschotel vormt een tentoonstelling in de bovenzaal van Café-Restaurant „Het Gouden Hoofd" aan de Zeevischmarkt. In tegenwoordigheid van zeer vele genoodig- den heeft gistermiddag de opening dezer „week" plaats gehad. De voorzitter, de heer K. A. Heijmans Jr., meende dat een vereeni ging, die in deze benarde tijden tot bijna 425 leden is opgeklommen, wel eenig recht heeft om feest te vieren, vooral als dit feest hoofd zakelijk bedoeld is als propagandavoor de philatelie. Na een welkomstwoord verklaarde bij de tentoonstelling voor geopend. De voorzitter van het tentoonstelllngsco- mité, de heer Joh. F. Wolvers, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat deze tentoonstelling de vorige in propagandistische waarde over trof. Ze is voor leek zoowel als kenner over zichtelijk. Vervolgens spraken nog de heeren P. C. Korteweg namens de Philatelistenvereeniging „Contact schept kracht", W. G. Zwolle, voor zitter van den Ned. Bond van Vereenigingen van Postzegelverzamelaars en sprekend mede namens de Amsterdamsche vereeniging „Hol- landia", j. van Harderwijk, voorzitter van de Philatelistenelub „Rotterdam" en L. Wem- mers, bestuurslid van de Delftsche vereeni ging van postzegelverzamelaars. De jury, bestaande uit de heeren dr. G. W. W. Bölian, dr. L. Frenkel en P. c. Korteweg, bracht vervolgens bij monde van dezen laatste verslag uit van de toegekende bekroningen, waarvan de voornaamste zijn: De tentoonstelling, welke Zondagmiddag ver eerd werd met 'n bezoek van den Direc teur-Generaal der Posterijen, bevat een 50-tal inzendingen, bestaande uit algemeene en ge specialiseerde verzamelingen en verzamelin gen volgens speciale richtlijnen. Woensdag a.s. is speciaal bedoeld als jeugd- dag. An personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen wenken worden gegeven wat wel en wat niet de moeite van het verzamelen waard is, terwijl gratis postzegels worden uit gereikt. Groote gouden medaille: Griekenland 1861 —1882, inzender Adr. J. Hoek, Rotterdam. Gouden medaille: Hannover, inzender P. Wittkamper Jr., Amsterdam; Nederland Poststempels, inzender dr. C. Carsten, Am sterdam; Luxemburg, inzender J. Eygenraam, Schiedam; De philatelie en haar beoefening. Hoekrandletters op de Engelsche postzegels. Thum Taxis, inzender J. Eygenraam, Schie dam; Duitsche koloniën, inzender dr. A. D. de Leeuw, Schiedam; Finland, inzender P. Wittk&mper Jr., Amsterdam; Hongarije, in zender I. Vooren, Schiedam; Dantzig, inzen der H. F. Kohier, Rotterdam. Diploma voor gouden medaille: Tijdschrift, inzender K." A. Heijr.ians Jr., Rotterdam; Li teratuur, inzender K. A. Heijmans Jr., Rot terdam. Verzilverde beker: Nederland en Koloniën, inzender W. C. Hartmann, Rotterdam; Ne derland afstempelingen, inzender C. van der Leek, Rotterdam. Verguld zilveren medaille: Nederland Gebruikt compeet, inzender: Joh. P. C. van Heat, Rotterdam; Nederlandsch-Indië Dienstzegels, inzender: J. Eygenraam, Schie- dam; Guatemala, inzender K. A. Heijmans Jr., Rotterdam; Polen Stadspostzegels War schau, inzender Joh. P. C. van Hest, Rotter dam; Toeslagzegels, inzender H. Rorije, Den Haag; Nederland Toeslagzegels, inzender S. Buddenbaum, Rotterdam. Zilveren medaille: Nederland Postbla- den, inzender A. Schoufour, Rotterdam; Zuid- Slavië, inzender K. F. Kielman, Groningen; De ontwikkeling der scheepvaart, inzender V. H. W. Borstlap, Rotterdam; Landkaarten op de postzegels, inzender dr. A. M. Benders, Amerongen; Bijzondere samenhang, inzender H. Zwijnenburg, Rotterdam; Dieren op de postzegels, inzender K. J. Heijmans, Rotter dam. Verguld bronzen medaille: Saargebied, in zender K. F. Kielman, Groningen; Denemar ken, inzender J. C. Saehls, Rotterdam; Ne derland Weldadigheidszegels, inzender J. Gaanderse Mzn., Rotterdam; Nederlandsche Koloniën, inzender dr. E. H. Hermans, Rot terdam; Bulgarije, inzender K. F. Kielman, Groningen; Portretzegels, inzender K. J. Heij mans, Rotterdam. Bronzen medaille: Nederland Geperfo reerde zegels, inzender H. Willemsen, Rotter dam; Engeland Hoekrandletters, inzender Joh. F. Wolvers, Schiedam; Engeland en Ko loniën, inzender M. van de Waal, Rotterdam; Memel, inzender K. F. Kielman, Groningen; Albumbladen, inzender J. Jansen, Rotterdam; Bulgarije, inzender H. F. Kohier, Rotterdam; 5000 jaar wereldgeschiedenis, inzender C. van der Lecq, Rotterdam; Bosnië, inzender H. F. Köhler, Rotterdam; Beieren, inzender N. O. Elvier; Nederland Gehalveerd portzegel, inzender C. van der Lecq, Rotterdam. B- en W. hebben bij den Raad ingediend het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1936 van 25.000 ten behoeve van de uitvoe ring van de Wet, houdende tijdelijke maat regelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. B. en W. legden den Raad over de ontwerp besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer P- van Boven en de Ven nootschap van Koophandel onder de firma Gebrs. Spindler, voorheen N. C. Giltay, per ceelen aan den Dordtschestraatweg, eeh ge deelte, groot 479 C.A., tegen 17 en een ge deelte, groot 81 c.A., tegen 5 per M2.; b. aan de heeren A. Cleton en K. van Bellen een perceel aan den Honingerdijk, groot 417 c.A., tegen 6500 voor het geheel. De voorstellen om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond a- aan de N.V. „Woningproducent" en aan den heer L. Vogelezang elk een perceel aan de Bergschelaan, resp. groot pl.m. 260 en pl.m. 594 c.A., tegen 26 per M2.; b. aan den heer W. JLith een perceel aan den Gordelweg en de Keucheniusstraat, groot pl.m. 740 c A., tegen 28 per M2.; c. aan de heeren C. F. Schepens, G. F. Aerts en D. J. Punt Co. een perceel in het uitbrei dingsplan Nieuwe Plantage, groot pl.m. 1460 c.A., tegen 29 38 per M2.; d. aan den heer P. van Boven een perceel met opstallen aan den Katendrechtschen Lage- dijk en de Boergoenschestraat, groot pl.m. 2010 c.A., tegen 22 per M2.. zoomede het recht tot overbouwing van een strook grond ter plaatse, tegen 14,67 per M2. overbou wing. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2