i»£5=?aï=2= G M' REX-MARSCH NAAR RRUSSEL NIET DOORGEGAAN. ssjsts w*n,cht Zeelieden-conferentie gesloten. 'C-S ST f GrooU M"lt De worsteling Madrid. rond Ook de groote betooging verviel. RADELOOSHEID IN MADRID. MAANDAG 26 OCTOBER 1936 Onrustige Zondag hoofdstad. m de Hier en daar deden zich incidenten voor; tijdelijke arrestatie van Degrelle. Brussel, 25 Oct. (van onzen CORRESPONDENT). Het was vandaag te Brussel een sombere Zon dag. De onrust over gewelddaden, die uit de door de regeering van Zeeland verboden Rex-meeting konden voort vloeien, had de gemoederen in span ning gebracht Alles is echter, be houdens eén aantal botsingen, vrij kalm verloopen- ÏTÏÏLjr* het parlementsgebouw Vijf conventies in eind stemming aangenomen. GOEDE SAMENWERKING. VROUWEN EN KINDEREN in Russische gevangen kampen CHINEESCHE RECHTSPRAAK Een professor die levenslang kreeg. «nu! t. Grim», - OPROEP TOT DEN VOLKENBOND. Treinverkeer van de hoofdstad uit onderbroken. Als gevolg van het gisteren door de nationalisten ondernomen bombardement. HET RADICALEN-CONGRES TE BIARRITZ. Eindresolutie keurt aanslagen op bezit en op de vrijheid af. DE UITVOERING VAN HET VIERJARENPLAN. Mobilisatie van den arbeidsdienst. KLOOSTERLINGEN ONTERFD DE El BLOEDIGE TERREUR IN BARCELONA. Escorial door Franco's troepen bezet. Een bewogen zitting van het roode comité. ANARCHISTEN EISCHEN TERUG KEER VAN AZANA. Doordringende regen, die zoowat den geheelen dag is gevallen en het gieren van den wind, die donkere wolken in vlugge vaart over de stad dreef, maakten de atmosfeer nog drukken der. Anders hebben de Brusselsehe Zondagen, ^.f® al® het we«r niet van de party wil zijn, altijd iets gezelligs. Daar, waar anders men- schen op hun Zondags in lange slierten langs de boulevards kuieren, of in café's hun kennis sen ontmoeten, zag men thans niets anders dan zwarte, sombere gedaanten van gendar men, te voet, te paard en op de fiets. Daar naast ontelbare politie-agenben, die vooral opvielen door hun witte helmen. En tusschen de rrïenig'te, de speurende gezichten van gehei me agenten van den veiligheidsdienst. Alle strategische punten van de stad waren door de op oorlogsvoet gewapende macht bezet. Ook buiten de stad bevonden zich, op alle groote wegen, die naar Brussel leiden, sterke troepenafdeelingen, om een invasie Jangs den weg, van rexisten naar de hoofdstad, te verhinderen. Hierin zyn zij grooteödeels geslaagd, want het uitschakelen der 70 extra treinen, het in de omliggende dorpen tegen- ouden van autocars, en andere moeilijkheden, die op den weg der aanhangers van Degrelle waren geplaatst, hebben tot gevolg gehad, dat velen Brussel niet hebben kunnen bereiken. Moeilijker echter was het, te voorkomen, dat de rexisten, die Brussel en de buitenwijken bewonen, zich naar het oentruim zouden bege ven. Wel werden, om dit te verhinderen, de trams, die anders het centrum en de ringboule vards bedienen, uit den dienst genomen, doch dat kon niet beletben, dat duizenden rexisten toch de punten bereikten, waar zij wilden •aamnkoaroen. Het was niet moeilijk, aan alles, wat men om zich heen zag, te raden, dat er onrust in de lucht hing. Een schrijnende tegenstelling fnet dit alles was het wapperen van veel vlaggen aan de .gevels, naar aanleiding der herdenking van den Ijzerslag door de oud-strijders, die tegen het middaguur voor den koning hun jaarlyksch défilé moesten houden. Teneinde samenscholingen van rexisten of eventueele tegenbetoogers zooveel mogelijk te voorkomen, werden voortdurend de gevaarlijk ste punten door gendarmen schoongeveegd. ■Algemeen werd geconstateerd, dat de gendar men zich met veel takt van hun taak hebben gekweten, zelfs daar, waar hardhandig moest worden ingegrepen. Over de hoofdstedelijke politie kan niet hétzelfde gezegd worden. Zij verviel spoedig in haar bekende taktloosheid, in haar optreden noch vrouwen noch kinderen ontziende. Telkens als één der groote lanen door gen darmencharges was leeggeveegd, verhoogden de in den wind wapperende vlaggen, als het ware nog de desolatie van deze straten zonder menschen, zonder verkeer en waarin zich alleen van top tot teen gewapende gendarmen en politie-agenten bevonden. Af en toe zag men groepen oud-strijders, die met hun vaandels voor den koning gingen defileeren en al hun oorlogsonderscheidingen droegen, door de verlaten straten naar hun concentratiepunten marcheeren. Daar. waar na de charges zich rexisten hadden opgesteld die ook zooveel mogelijk de café's van" de groote boulevards hadden ingenomen, werden de afmi/4awa 1..! J 1 I 1J- OUU" veegde straten, waarop het maar steeds bleef regenen, waren akelige stukken „niemands land". Voeg daaraan toe, dat de meest tegenstrij dige berichten van mond tot mond de ronde deden en een stemming van groote ongerust heid en opwinding hielpen opdrijven. Nooit heeft het na-oorlogsche Brussel een zoo onrus- tigen Zondag gekend als vandarg. Te elf uur begon het défilé der oud-strijders voor den koning, die met zijn suite, benevens den minister-president, den gouverneur van Brabant, den burgemeester van Brussel, mili taire attaché's van Frankrijk en Italië en een twintigtal generaals, op een estrade voor het paleis had plaats genomen. Langs de zijde van het park, waar zich anders bij gelegenheden als deze steeds duizen den burgers bevinden, die de helden van den IJzer komen toejuichen, had men thans slechts enkele honderden personen toegelaten, die in het bezit waren van door de overheden afge geven speciale kaarten en waarvan men wist, dat zij niets met de Rex-beweging hadden te maken. Bij het défilé der oud-strijders voorbij den koning, groetten deze Zijne Majesteit met den hoed hoog op te heffen en te juichen. Ver schillende malen echter hoorde mien ook, en vooral van de zijde van oud-soldaten, die de hoogste onderscheiding, het Vuurkruis, droe gen, vjjandige kreten tegen de regëering slaken, die door den koning werden gehoord. Het défilé trok ook voorbij het graf van den onbekenden soldaat, waar een nogal be langrijke groep rexisten zich bij verrassing had kunnen opstellen, de veteranen toejuichte en riep: „Leve den Koning", „Rex zal over winnen, leven de oud-strijders". Ook hier werd uit de gelederen der oud-strijders dikwijls de Rex-groet gebracht Slechts heel zelden hoorde men de stem van een tegenbetooger, roepende ,.De Rexisten na»r Berlijn!" incidenten; Degrelle aangehouden' Was tot nog toe de situatie, ondanks ver schillende charges, gevaarloos gebleken, daar veranderde dit na het défilé. De rexisten, die in de omgeving van de Koninklijkestraat waren opgesteld, moeten een ordewoord hebben gehad, om zich plotseling en als bij verrassing naar het voorplein van de Ste. Gudule-hoofd. kerk te begeven. Toen de late Mis geëindigd was, kwamen uit de kerk ook enkele honder den rexisten, die daar hun Zondagsplicht had den vervuld. Ineiens waren daar een paar duizend aanhangers van Debrelle bijeen, meest al goed gekleede jonge menschen, zoo .op het °°o te zien, uit de burgerij Zij hadden allen plotseling een Rexinsigne opgespeld. Er werd geroepen: „Leve Degrelle!" Op dat moment ging op de tweede verdieping van een magazijn, dat uitzicht geeft op de hoofdkerk, een raam open. Verschillende roode vlaggen met de zwarte Rex-insignes, werden naar buiten gehangen en daar stond hoven de hoofden van duizenden Degrelle in eigen persoon. E enoorverdovend strijders luidruchtig door de rexisten toe juicht en dan zag men in de gelederen de mannen van den Uzer zeer velen, die de rexis' tische toejuichingen met den Romeinschen groet beantwoordden, want het is een feit dat zich onder de oud-strijders veel aanhangers van Degrelle bevinden. Dit heeft o. m. aanleiding gegeven tot een nogal scherp incident. Teneinde te voorkomen, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van het Koninklijk paleis rexisten in de omgeving van de voor den koning defileerende oud-strijders wouden opstellen, was aan deze laatsten een °£eroord gegeven, dat zij vóór den aanvang van het <jéfilé in het met ijzeren hekken afge- koninklHurk van Brussel, dat tusschen het Terwijl men zich daar voor het défilé e-ereed maakte, bleven de woelingen m het tXn voortduren, waar alles er op dat oogenblik op gericht scheen, rexisten, die zich naar het koninklijk paleis wilden begeven, daarvan ver- Wijderd te houden. Inmiddels vernamen de betoogers en een groot deel der volking en der te Brussel ver toevende oud-strijders, dat de regeering, van oordeel zijnde dat zij niet genoeg had aan 2000 gendarmen, ettelijke duizenden politie-agenten en al de troepen van het garnizoen, dat ge consigneerd was, gewapende afdeehngen met mitrailleuses had geposteerd op de binnen plaats van het centraal postkantoor en in cie gebouwen van het nationaal instituut voor radio. Ook in verschillende ministeries werden, naar het schijnt, troepen verdekt opgesteld. Bovendien waren strenge ordediensten aan alle stations van Groot-Brussel ingericht, om het aankomen van massa's rexisten met gewone treinen te verhinderen. De hoofdstad van België was werkelijk in staat van beleg. De afgezette strategische punten, of de leegge- gejuich van zijn aan hangers en ook kreten van afkeuring stegen op. Men riep: „De regeering moet ontslag nemen, leve Degrelle!", en men zong de Bra- fcanqonne en den Vlaamschen Leeuw. Het war enoogenblikken van een onbeschrijf lijke verwarring. Aan het venster zagen wil Degrelle voor een microfoon spreken, maar het was ons totaal onmógetjk, daar een woord van te verstaan. Naast hem stonden de Vlaam- sche verminkte oud-strijder en de letterkun dige Paul de Mont en de rexistische parle mentsleden graaf Xavier de Grunne, Knapen en Sindic. In dezen chaos van kreten en gewoel voerde gendarmerie te paard in vollen galop een charge uit om het plein vrij te maken. Daarbij vielen nogal harde klappen. Toch boden de rexisten zoo goed als geen tegenstand, het ordewoord eerbiedigend, volgens hetwelk zij zich van elke gewelddaad moesten onthouden. Ten de betoogers naar de benedenstad waren verdreven, verliet Degrelle en zijn staf het huis, vanwaar hij zijn aanhangers had toe gesproken. Met uitzondering van den oorlogs verminkte de Mont, werden zij gearresteerd. Terwijl zij door twintig dertig politie-agenten naar klaarstaande auto's werdien gebracht, om naar het centraal politiebureau te worden vervoerd, dat zich op de Groote Markt bevindt, riepen de aangehoudenen: „Rex zal overwin nen!" en hoorde men daar ook kreten van „Leve Degrelle!" Hedennamiddag werd van de zijde van Rex medegedeeld, dat bij deze arrestatie graaf de Grünne, die dikwijls koning Albert op diens bergtochten in het buitenland vergezelde en zich ook onder de personen bevond, die in den tragisdhen nacht van 17 Februari 1934 op de rotsen van Marche-les-Dames naar dten koning zochten, een slag met een sabel in den hals had opgeloopen. Nog werd van die zijde ver klaard, dat zich op het oogenblik, dat Degrelle werd gearresteerd, ook naast hem bevonden ftepensionneerde kolonel der gendarmerie, 'gneron, en de Leuvensche hoogleeraar Mer- ens' hoch dat men deze personen niet heeft JJfgehou<*en. Van beide deze berichten hebben evenwel nog geen bevestiging kunnen de provincie afgereisd, maar er zijn toch nog belangrijke groepen, die in de stad circuleeren, wat af en tóe weer aanleiding geeft tot nieuwe botsingen, niet alleen met de gewapende macht, maar ook met communisten en socia listen, die, gebruik makende van de duisternis, vanuit hinderlagen de aanhangers van Degrelle overvallen. Laat in den avond vernamen wij, dat naast de geweldige politiemacht en het geconsig neerde garnizoen der hoofdstad, niet 1500, maar 4000 gendarmen te Brussel en omgeving waren samengetrokken. Tijdens het défilé der oudstrijders, dat maar half zoo talrijk was als het vorig jaar, deed zich een tragische gebeurtenis voor. Een 70-jarige oudstrijder, Baron de Kerkhove d'Exaerde, burgemeester van Beuzet, viel dood neer, even nadat hij voorbij den koning had gedefileerd. Zoolang de relletjes in de straten hebben geduurd hebben de niet-socialistische en niet- communistische courantengebouwen onder po litiebewaking gestaan, omdat voor een rooden aanval tegen deze gebouwen werd gevreesd. Er heeft zich echter in dit verband niets voor gedaan. Tot laat in den avond hebben Rex-aanhan- gers overal waar zij maar konden, openlucht meetings gehouden, die telkens door politie en gendarmen uiteen werden gedreven. 's Avonds beklaagden gendarmen zich er over, dat zij den geheelen dag en een deel van den vorigen nacht met een zoo goed als ledige maag in den killen en doordringenden regen hadden moeten doorbrengen. In verband met de berichten van rexistische zijde, die wij met voorbehoud hebben meege deeld, vernemen wij later, dat Graaf de Grun ne niet ernstig zou gewond zijn en dat bij den aanslag nabij het socialistische volkshuis niet twee rexisten, maar een socialist door een revolverschot werd gewond. Dit schot werd gelost door een Luikenaar, waarvan men zegt, dat hij rexist is, doch het partijbestuur van Rex deelt mee, dat deze persoon niet op haar lijsten voorkomt. Op de Beursplaats werd een verminkt oud- strijder door een politieagent met een gummi stok tegen den grond geslagen en daarna gearresteerd, omdat hij, toen troepen passeer den, den Rex-groet had gebracht roepend: „Leve de konink Er werden in den loop van den dag maar twee roode tegenbetoogers gearresteerd. De zen waren gewapend. Bij een botsing nabij het lokaal der rexisten, werd een politieagent en een betooger gewond. Degrelle in vrijheid. Rond middernacht werd het kalmer in het centrum. Dé aangehouden rexisten werden bij bosjes in vrijheid gesteld, nadat procesverbaal tegen hen was opgemaakt voor het overtre den van het verbod van samenscholing. Te kwart over één werden ook Degrelle en de personen, die met hem gearresteerd waren op vrije voeten gesteld. Op clandestiene wijze werden zy m een auto door de politie uit het politiebureau aan de Groote Markt verwijderd en in de omge ving van het Rex-lokaal in de Karthuizer- straat in vrijheid gesteld. Natuurlijk werd ook tegen Degrelle en zyn vrienden procesverbaal opgemaakt voor over treding van het manifestatieverbod. Wy zagen Degrelle lachend uit den politie auto stappen, bloothoofds, zooals steeds, en de overjas over den arm. Hij deelde onder meer mee, dat hij reeds sedert een maand de verdieping tegenover de hoofdkerk had doen huren, vanwaar hy tot zyn aanhangers heeft gesproken en waar hij werd gearresteerd. Hij bevestigde, dat daar o.m. bij hem was de gepenslonneerde kolonel der gendarmerie, Vigneron, die zelf had gevraagd tot zijn lijf wacht te mogen behooren. Verder Zeide de Rex-leider, dat hij al de doeleinden, die hij zich had gesteld, had be reikt, n.l.: Ie. Het bewijs te leveren, dat de massa, een deel der oudstrijders en zelfs van het leger aan zijn zijde staan en 2e. Toch tot de massa te spreken en Rex- meetings te doen houden, ondanks het regee- ringsverbod. Ten slotte verklaarde hij nog, om te bewij zen, dat zijn partij gerisciplineerd en onge wapend is, dat hij eerstdaags aan de regee ring vergunning zal vragen, een bijeenkomst van 250.000 rexisten te mogen organiseeren, waarbij de orde niet door duizenden politie agenten, een geconsigneerd garnizoen en 4000 gendarmen zal gehandhaafd worden, maar door één persoon: Degrelle zelf. Dit was het laatste bedrijf van een sombe ren Zondag. ENÈVE, 24 Oct. (VAN ONZEN CORRESPONDENT) De van daag gesloten vierde internationale stellig een wjj krijgen. R.!-ilngr?ep van verschillende honderden teeren tegen het aanhlitiebureau tc pro es zijn metgezellen, werd 0^ T ia op deze en andere centrum van de stad dfeeneVi f andere gevolgd, waarbij voortdurend Charges werd enuitgevoerd om de betoogers onder zich ook Ylaamsche national ban den, te verspreiden. Om 5 uur waren niet minder dan pl.m. 250 rexisten aangehuoden. Op een gegeven moment is Ijet er ook op de Brouckèreplaats zeer hard toegegaan, ook daar hadden talrijke rexisten in de café's post eevat van waaruit zy hun strijdkreet over de straat slingerden.-Daar kwamen ook o. m. de botsing Het is algemeen opgevallen, dat zich onder de rexmanlfestanten veel elegant ge- kleede jongedames bevonden, eveneens uit de gegoede bourgeoisie. Zoo juist vernemen wij van rexistische zijde, dat in de nabijheid van het socialistische volks huis twee revolverschoten op een groep rexis ten werdien gelost, met het gevolg, dat twee hunner werden gewond, waarvan één levens gevaarlijk. Ook hiervan' hebben wij nog geen bevestiging. Terwijl wy dit schrijven, duurt de gisting in de stad nog voort. Weliswaar zijn op dit uur, half negen 's avonds, reeds veel betoogers naar Van oudsher staat de Chineesche justitie bekend om haar onverbiddelijke gestrengheid. Doodvonnissen zijn er aan de orde van den dag, doch het gebeurt ook dat echte Salo- monsoordeelen worden uitgesproken, daar de justitie zich niet streng vasthoudt aan de wetsartikelen en in tal van gevallen maat regelen neemt en straffen uitspreekt, die niet op bepaalde artikelen van de wet gegrond zijn, doch die toch zeer doelmatig genoemd kunnen worden. Dit heeft ook een zekere Hsiao Chichwu, professor aan de Universiteit van Peking ondervonden, zij het ook, dat h\j waarschijn lijk niet met volle overtuiging het vonnis ten uitvoer brengt. Deze professor had het gewaagd om in zijn colleges propaganda te maken voor het bolschewisme. Het proces tegen professor Hsiao Chichwu was een groote sensatie in China. Algemeen werd verwacht, dat de pro fessor ter dood veroordeeld zou worden en ook de beklaagde zelf had zich daarop reeds voorbereid. De rechtbank sprak echter een heel ander vonnis uit, en „de leeraar der wijsheid, die de vreeselykste dwaalleer ver kondigt had, en die als verkondiger der waar heid ellendige leugens had verbreid", werd veroordeeld om voortaan „tot aan het einde zijner dagen, een uitgebreid boek te schrij ven waarin de leugen en de dwaalleer van het bolschewisme tot in de kleinste bijzonder heden degelijk zou worden uiteengezet-. Ten tweede, de professor zou geregeld lezingen moeten houden tegen het bolschewisme, terwijl hjj iedere week in een bepaald aantal kran ten een anti-communistisch artikel zou moe ten publiceeren". - Het merkwaardige vonnis besluit met de woorden: „Zoo zult gy voor uw beganen mis slag levenslang moeten boeten en voortdu rend uzelf in dienst stellen van de zaak, welke gij eenmaal verraden hebt". zeeliedenconferentie succes voor de internationale arbeids organisatie geweest, zooals wij hier sedert verschillende jaren niet meer hadden beleefd Dank zij de goede samenwerking tusschen de vertegenwoordigers van de regeeringen onderling en met de zeelieden zijn ten aanzien van alle punten der agenda conventies of aan bevelingen op den grondslag van de voorstellen van het internationale arbeidsbureau met groote meerder heid van stemmen aangenomen. Zelfs de vertegenwoordigers van de reeders, van wie de meesten tegen de grootste helft van de aangenomen conventies stemden, zul len de conferentie niet met al te bittere ge voelens van wrok verlaten, want by het redi- geeren van de teksten is voortdurend ook met hun belangen rekening gehouden en is naar gematigdheid gestreefd, zij het dan ook naar de meening van de reeders nog niet in vol doende mate. De eindstemmingen van vandaag brach ten geen enkele verrassing. De voor de aan neming van de ontwerp-conventies vereischte twee derden-meerderheid was geen oogenblik in gevaar. Vijf conventies zijn vandaag in eindstem ming aangenomen, namelijk de conventie in zake de minimum-eischen van bekwaamheid voor officieren der koopvaardijvloot met 80 tegen 9 stemmen, de conventie voor de betaal de vacanties der zeelieden met 60 tegen 15 stemmen, de conventie over de verplichtingen van den reeder jegens een zieken of door een ongeval verwonden zeeman met 70 tegen 14 stemmen, de conventie voor de ziektenverze- kering van de zeelieden met 60 tegen 5 stem men en de conventie inzake den arbeidstijd aan boord van schepen en de bemanning van de schepen met 61 tegen 15 stemmen. Bovendien werden nog definitief aangeno men de aanbevelinig inzake de verbetering van de verblyfstoestanden der zeelieden in de havens met algemeene stemmen, namelijk 88 tegen 0, en de aanbeveling inzake eenige in de conventie voor den arbeidstijd nog niet geregelde punten met 61 tegen 15 stemmen. Bij alle stemmingen hebben de Nederlandsche regeeringsgedelegeerden en de vertegenwoor diger van de Nederlandsche zeelieden, de heer Zwaga, hun stem aan de conventie of aanbe veling gegeven. De vertegenwoordiger van de Nederlandsche reeders, de heer Valstar, stemde voor de con ventie over de minimum-eischen van be kwaamheid en voor de aanbeveling inzake de verblijfstoestanden in de havens, doch tegen de andere ontwerpen. Bij de stemming over de belangrijkste con ventie, die inzake den arbeidstijd aan boord van schepen en de bemanning van de schepen, hebben van de regeeringsgroep alleen de re geeringsgedelegeerden yan Engeland en Ja pan tegen gestemd. Van de reedersgroep stemden de vertegenwoordigers der Amen- kaansche, Fransche en Russische reeders voor. De zeelie'dengroep gaf eenstemmig haar stem aan alle conventies. In hun slotwoorden wezen zoowel de direc teur van het internationale arbeidsbureau, Butler, als de voorzitter van de internationale zeeliedenconferentie, Paal Berg, erop, dat het succes van deze conferentie niet slechts moet worden beschouwd als een weldaad voor de zeelieden doch ook van hooger internationaal standpunt bezien als een in deze ernstige tijden zoo bijzonder welkome overwinning van de gedachte der internationale samenwerking. Ook de vijfde internationale zeeliedenconfe rentie ging vandaag teneinde. Eenstemmig met 81 tegen 0 stemmen hechtte zij bij de eindstemming haar goedkeuring aan de wij ziging van de conventie van 1920 in dien zin. dat kinderen beneden vijftien jaar geen arbeid aan boord van schepen zullen mogen verrich ten, tenzij een veertienjarig kind in het bezit zou zijn van een getuigschrift van een school- autoriteit, dat het in het belang van het kind zelf zou zijn, een dienstwerking aan boord van een schip reeds te aanvaarden. Het bureau van de „Wereldactie dt-r Vrou wen tegen het bolschewisme en den oorlog" heeft aan Zijne Exc. Dr. Carlos Saavedra La mas, voorzitter van de zeventiende algemeene vergadering van den volkenbond, een oproep doen toekomen ten gunste van de vrouwen en kinderen, die in de Russische concentratie kampen zuchten. „De ellende en de zedelijke en stoffelijke nood, waarin deze ongelukkigen leven, tart iedere beschrijving en iedere voorstelling die men zich kan maken. Er is niets onbeproefd gelaten om de totale ontreddering der ge vangenen te voltooien. De vrouwen moeten vaak in gezelschap van hun kinderen behan delingen ondergaan, die wij niet nader kunnen aanduiden, en zij worden in de concentratie kampen verplicht om werk te verrichten, dat de menschelijke krachten ver te boven gaat onder omstandigheden, die het ondragelijk maken: honger, koude, ellende, waarbij nog komt een voortdurend samenzijn met de aller gemeenste misdadigers waardoor allerlei ge- slachtziekten verspreid worden, epidemieën, zedelijke verdorvenheid en wanhoop in de hand gewerkt worden. De vrouwen beschikken over geen enkel middel om zich te verdedigen: zy zijn over geleverd aan een strafsysteem, dat geen reke ning houdt met physieke of moreele volks gezondheid. De kinderen die tusschen deze gevangenen leven, ondervinden dezelfde be handeling: zij zijn genoodzaakt om in deze vreeselijke omgeving te leven, waar ze totaal demoraliseeren en besmet worden. En dit, wij herhalen het zonder dat him de minste hulp geboden wordt, zonder ,dat er eenig vooruitzicht is op verbetering". De oproep besluit met de woorden: „De menscheid kan toch niet langer ongevoelig blijven voor dezen hemeltergenden stand van zaken, waarmee tot op heden zich schijnbaar niemand heeft bezig gehouden Dezelfde organisatie heeft tevens een op roep gedaan ten gunste van de vrouwen en kinderen in Spanje: „Het tragisch lot van de vrouwen en kin deren, die het slachtoffer zijn van de marxis tische wreedheden die in Spanje bedreven zijn, houdt de publieke opinie van Europa ten zeerste gespannen. Ontelbare vrouwen en ook zelfs kinderen staan iederen dag bloot aan verschrikkelijke behandelingen, waarbij wreed heid en beestachtigheid met elkaar wedijveren in geraffineerdheid. Juist zij lijden op de meest wreedaardige wijze, zij die niets anders kunnen dan dat lijden over zich heen laten komen. Het is derhalve dringend noodzakelijk om onmiddellijk te hunnen gunste een actie te ondernemen. Met afschuw slaan wij de toonee- len gade, die zich thans in Spanje afspelen en wij zyn van meening, dat het hier een plicht van menschelijke solidariteit geldt en daarom doen wy een dringend beroep op den volkenbond om tuschenkomst ten gunste van de Spaansche vrouwen en hun kinderen". PARIJS, 24 October. (A.N.P.). Werklooze maijnen en vrouwen in Parijs kunnen hun haar gratis geknipt krygen. Eiken Dinsdag en Vrijdagavond kunnen zy op vertoon van hun werkloosheidskaart toegang krygen tot de Parijsche kappersschool, waar dan hun coiffure verzorgd wordt. BIARRITZ, 24 October. (R.O.). Het congres der radicaal-socialisten heeft een tamelijk be wogen verloop gehad. Ook vandaag hebben weer verschillende sprekers de houding der communisten gecritiseerd. Er werden ver- schillende resoluties voorgesteld, welke even wel door Daladier, in samenwerking met Herriot, Chautemps en Maurice Sarraut, wer den saamgevat in een resolutie, die op voor stel van den president van het congres met algemeene stemmen werd aangenomen. Om acht uur vanavond ging het congres uiteen onder het zingen der „Marseillaise". De eindresolutie vermeldt, dat de partij d voorzitter en den radicalen ministers, die zit ting hebben genomen in de regeering van het volksfront, dank zegt, met kracht en onop houdelyk de partyleer te hebben verdedigd. Getrouw aan de aangegane verplichtingen, herinnert zij aan de rechten van den menscl en de onaantastbaarheid van de/, eigendom ei. verklaart zy, dat de bezetting van fabrieken werkplaatsen en magazijnen een ontoelaat bare aanslag op de vrijheid beteekent. De voortdurende agitatie op straat, van welke zijde ook, is onvereenigbaar met een hervatting der economische activiteit. Vervolgens wordt op de noodzakelijkheid gewezen, de radicale leer meer dan ooit in haar geheel toe te passen, waaraan aansluit een opsomming der bekende punten van het partijprogram. BERLIJN, 24 October. (D.N.B.). Minister president Goering heeft in het kader van de tenuitvoerlegging van het vierjarenplan in overleg met den rijksarbeidsleider Hierl de mobilisatie van den geheelen rijksarbeids dienst bevolen. Dit bevel is noodzakelijk geworden door het vroege intreden van het koude weer. Men is reeds druk bezig met het binnenhalen van den vroegen oogst. De rechtbank voor successierechten te Neurenberg heeft een bevel uitgevaardigd, dat degenen die in een klooster treden, het recht op hun erfenis verliezen. PERP1GNAN, 24 October. (UN. PRESS). Reizigers uit Barce lona, die hier heden' aankwamen, maken melding van nieuwe anarchis tische gewelddaden in de Catalaansche hoofdstad. De slachtoffers van de terreur zijn thans echter niet alleen onder de nationaal-gezinden, doch ook in de rijen van het linksche front te vinden, waar*moord het middel van den strijd om de macht is geworden. De moordaanslagen worden nu zelfs op klaarlichten dag gepleegd- Vandaag bijv. heeft een zwaar gewapende anarchistenbende op de zeer drukke Rambla del Estudis een ongelooflijken aanval op een menschenmenigte ondernomen. Zonder pardon werd door deze lieden op de in paniek uiteen vluchtende menschen gevuurd, met het ge volg, dat, voorzoover tot nu toe bekend, een persoon werd gedood ep een groot aantal per sonen, waaronder ook vrouwen en kinderen werd gewond. Onder de gewonden zou zich ook een lid van de Catalaansche regeering en een lid van den gematigden vleugel der Catalaansche regeeringspartij bevinden. Tengevolge van deze anarchistische geweld daden wot dt de verhoudmg tusschen de ver schillende regeeringsgroepen steeds meei ge spannen. Er zyn teekenen, die er op wijzen, dat de gematigde leiders van de linksche partijen zich tegen de bolsjewiseering van Catalonlë en tegen de uitroeping van een Catalaansche sovjet-republiek in Barcelona met beslistheid zullen verzetten. Volgens een uit Burgos ontvangen bericht, verluidt aldaar uit betrouwbare bron, dat de nationalistische strijdkrachten Zaterdagmid dag El Escorial hebben veroverd. ADRID, 26 Oct. (UN.PRESS.) Meer dan vijftigduizend leden van de roode vakvereenigingen heb ben naar schatting de hoofdstad Zondagmorgen vroeg verlaten, om loopgraven en andere verdedigings werken in de omgeving aan te leggen. Op bevel van de vakvereenigings- leiders begaven zich niet alleen arbeiders van alle beroepen doch ook kantoorbedienden, schoenpoet sers, tooneelspelers, journalisten en schrijvers naar de buitenwijken van Madrid, gewapend met schoppen en houweelen. De hoofdstad bood dientengevolge gisteren een ongewoon rustigen aan blik. MADRID, 24 October (UN. PRESS.) Het gisteren door de nationalisten ondernomen bombardement op Madrid en voorsteden heeft als voornaamste uitwerking gehad, dat het geheele treinverkeer van Madrid uit is onder broken. Uit den luchtraid is duidelijk de superiori teit gebleken van de nationalistische lucht macht boven die der regeeringsaanhangers. In de voorsteden werden slechts enkele perso nen zwaar gewond. Het afweergeschut der regeeringstroepen had vrywel geen succes en kon dan ook niet verhinderen dat de nationalistische bommen werpers verschillende malen boven de stad cirkelden. Het doel van het bombardement was niet zoozeer schade aan te richten, dan wel de bevolking der hoofdstad te demoraliseeren. Desniettemin was de bevolking ternauwer nood onder den indruk, aangezien reeds dagen lang soortgelijke bombardementen worden uit gevoerd. Van het Madrileensche Zuidfront wordt nog gemeld, dat het Escorial en Pegirinos zich nog in handen der rooden bevinden. TENERIFFE, 24 October (R O.) De radio club maakt bekend dat de rechtschen zich hebben meester gemaakt van Mostoles tiR- schen Naval Carnero en Madrid op 18 K.M. van de hoofdstad. De luchtstrijdkrachten der nationalisten hebben Bilbao gebombardeerd en er belang rijke schade aangericht. In den sector Siguenza zetten de witte strijdkrachten den opmarsch voort. Zij hebben den berg Cristobal veroverd. Cartagena is voorts gebombardeerd, evenals drie in de haven liggende regeeringsschepen. BURGOS, 24 October (UN. PRESS.) In be voegde kringen alhier is niets bekend om trent het in de buitenlandsche pers versche nen bericht, volgens hetwelk alle nationalis tische oorlogsschepen het bevel hebben ont vangen, sovjet-schepen die in de Spaansche wateren met wapens aan boord worden aan getroffen, in den grond te boren. Volgens de oorlogsbepalingen van het Inter nationale recht evenwel kunnen alle schepen die wapenen voor Madrid aan boord hebben, worden beschoten, indien zij in de Spaansche wateren worden aangetroffen. MADRID, 24 October (D.N.B.) Zaterdag had op het departement van buitenlandsche zaken een bijeenkomst van het roode comité plaats, welke een stormachtig verloop had. De oorlogscommissaris en minister van buitenlandsche zaken, Del Vayo had zich we gens de groeiende ontevredenheid onder de roode militie genoodzaakt gezien, haar lei ders bijeen te roepen, om de redenen uiteen te zetten, welke een verplaatsing van de re geering naar een havenstad aan de Middel- landsche zee zouden kunnen rechtvaardigen. De keuze van den nieuwen regeeringszetel zou aan de rooden worden overgelaten. Del Vayo gaf een uitvoerig exposé van de internationale politiek en las een uitvoerig rapport van den Sovjet-Russischen gezant, Mozes Rosenberg voor. Hij slaagde evenwel niet erin, de leden van het roode comité van de doelmatigheid van een verplaatsing van den regeeringszetel te overtuigen. De vertegenwoordiger van de „Federación anarquica Iberica" verklaarde, dat op een al gemeene vergadering besloten was, dezen maatregel niet alleen van de hand te wijzen, doch bovendien met aandrang den terugkeer van president Azana naar Madrid te eischen* In het verloop van de buitengewoon opge wonden discussies kwam het tot ernstige in cidenten, waarbjj tal van deelnemers aan de bijeenkomst elkaar met hun revolvers be dreigden. De vertegenwoordigers van het roode co mité dreigden de leden der regeering aan te klagen wegens verraad, zoodat minister Del Vayo tenslotte zijn voorstel tot verplaatsing van den zetel der regeering moest intrekken. De vergadering maakte ook aanmerkin gen op de houding van den Russischen ge zant Mozes Rosenberg. De minister van buitenlandsche zaken wees evenwel op de krachtdadige ondersteuning van de Moscousche regeering en kondigde aan, dat den 25sten October zes Sovjet-Rue- sische schepen met een omvangrijke ladinf munitie uit een Russische haven zullen ver trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3