DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 MGR. M. P. J. MÖLLMANN. 25 jaar kanunnik van het Haar lemsche Kathedraal Kapittel. m-mm Plechtige viering in de Kathedraal. PERSPECTIEVEN SINDS 26 SEPTEMBER. Honderden kwamen den jubilaris gelukwenschen. Na het aanpassen thans aanpakken het parool. UITVOER VAN LANDBOUW- PRODUCTEN NAAR BELGIË. Hoofd- en Neusvenkouden Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten' DAMPO daar 'ucht je wan op. Heden worden hoogere heffingen afgekondigd. EEN FIETSER SLIPTE. Door autobus gegrepen en gedood. OPTREDEN TÉGEN EXCESSIEVE UITINGEN EN EXTREMISTISCHE STROOMINGEN. Het beleid van den minister van Justitie. DE HUIDIGE MONETAIRE TOESTAND. VAN EEN DAK GEVALLEN. DE RAMP VAN DE „VAN DER WIJCK" Dankbetuiging van de K.P.M. voor de hulp der marine. FORMALITEITEN VOOR AUTO- EN MOTORRIJDERS AAN DE BELGISCHE GRENS diHf»aZ ™er 0t de N" S' LEUGENS OVER SPANJE! een indrukwekkend varken. IN de feestelijk versierde kathedraal te Haarlem droeg Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, hedenmorgen een plechtige H Mis op ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum als kanunnik van het kathedraal kapittel- De H- Mis werd opgedragen met pontificale assistentie van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J- P- Huibers en in tegenwoordigheid van alle leden van het kathedrale kapit tel, terwijl de kerk gevuld was met een groot aantal geestelijken en leeken. Gisteren was 't 25 jaar geleden, dat mgr. M. P. J. Möllmann door wijlen mgr. Callier tot vicaris-generaal van het bisdom werd be noemd, terwijl hij op denzelfden dag lid werd van het kathedraal kapittel. Eenigen tijd geleden heeft mgr. Möllmann zijn arbeid als vicaris-generaal neergelegd, maar bisdom en bis- schopstad hadden toen in den alge- meenen rouw we gens het overlijden van mgr. Aenge- nent, geen gele genheid den stillen werker op meer officiëele wijze te danken voor het vele goede, dat hij Mgr. M. P. Möllmann, tijdens zijn lang durige loopbaan voor Haarlem's kerk heeft verricht. Men heeft daarom dit jubileum, dat mgr. Möllmann herdacht als kanunnik van het kathedraal kapittel aangegrepen om den verdienstelijken priester een welgemeende hulde te bereiden. De jubilaris had er prijs op gesteld, dat dit feest voornamelijk kerkelijk zou worden ge vierd. Daarom was de plechtige H. Mis van dankbaarheid het hoogtepunt van den feest dag. Door de zorg van enkele goede vrien den was het hoogkoor van de kathedraal voor deze gelegenheid feestelijk met groen en bloe. men versierd. Van de hooge pijlers hingen de roode draperieën, die de bisschopskerk op hoogtijdagen zulk een vorstelijk aanzien ge ven. Aan een der pilaren naast het hoogaltaar prijkte het wapenschild van den feesteling, een gouden molen op een azuren veld. Vanuit de parochiale sacristie, waar celebrant en as sistenten zich met de liturgische gewaden had den bekleed, schreed mgr. Möllmann tusschen een haag van fleurige vlaggen, waarmede le den van de Graal een eerewacht vormden, naar het altaar. Een oogenblik later trad Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers door den hoofd ingang de kathedraal binnen, waar hij werd opgewacht door het kapittel en de geestelijk heid, die bfl de plechtigheid assisteerde. De bisschop, die in vol ornaat op zijn troon pontificaliter assisteerde, werd bijgestaan door de hoogeerw. kanunniken J. C. Aalberse en J. H. Niekel als troondiakens. Diaken tijdens de H. Mis was de hoogeerw. heer pastoor L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnik en oud-ple baan van de kathedraal, terwijl mgr. J. v. d. Tuijn, deken van Den Haag, als sub-diaken fungeerde. De lagere functies werden vervuld door kapelaans van de kathedraal en van de andere Haarlemsche parochiekerken. Op het priesterkoor had plaats geéomen mgr. N. Stam, bisschop van Kisumu. De leden van het hoogwaardig kapittel woonden de H. Mis bij op hun plaatsen in de koorbanken. Van de vele geestelijken, die nog in het priesterkoor hadden plaats genomen noemen wij o.a. den hoogeerw, heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en eere-kanunnik van het kathedraal kapittel, deken J. L. Dankel- man van Delft, eveneens eere-kanunnik van het kapittel, de hoogeerw. dekehs van het bisdom, mgr. dr. Bejjsens, hoofdaalmoezenier kolonel J. J. J. Noordman, regent N. Am- merlaan van het klein-seminarie Hageveld en vele geestelijken uit het bisdom. Het middenschip der kathedraal was voor het grootste gedeelte met geloovigen gevuld. Verschillende autoriteiten in openbare licha men en het vereenigingsleven, die op ver schillend terrein met den jubilaris samen werkten, hadden op de eerste rijen plaats genomen. Ook voor deputaties van de jeugd verenigingen was een speciale plaats ge reserveerd. Onder leiding van den directeur-organist, den heer J. L. Schouten, zong het zangkoor de missa festiva voor mannenkoor van Ph. Loots. Na de H. Mis was er voor de geestelijken, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren geweest, gelegenheid den jubilaris in de ple- banie geluk te wenschen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De logger Sch. 200, welke tegelijk met de verongelukte Sch 68 IJ muiden verliet, arriveerde gistermiddag onder hevigen storm in de haven van Scheve- ningen onder groote belangstelling der bevolking. overste van het St. Luciagesticht, Zusters Franciscanessen van de scholen in de Ko ningstraat en de Mapastichting, Carmelites- sen van den Zijlsingel en enkele religieuzen van Bethanië, het bestuur van de St. Cassia- nusvereeniging voor hoofden van scholen in het bisdom Haarlem, waarvan de jubilaris eerevoorzitter is, de besturen van den Haar- lemschen R. K. Vrouwenbond, van den Ned. R. K. Blindenbond, van de R. K. Midden- standsvereeniging, van de St. Marthaver- eeniging en een deputatie van leerlingen van het R. K. Lyceum. Reeds in den morgen was een groot aantal bloemstukken en cadeaux binnengekomen. O-m. ontving Monseigneur een prachtig bloemstuk van de St. Cassianusvereeniging, die hem sinds jaren regelmatig op haar ver gaderingen mocht begroeten. Den geheelen dag door bracht de post pakken met schrif telijke gelukwenschen aan, telegrammen en brieven uit het geheele land. De katholieken uit stad en bisdom, de tal- loozen, die ooit 't voorecht hadden Mgr. Möll mann te ontmoeten, hebben dezen feestdag voor den oud-vicaris-generaal tot een onver- getelijken gemaakt. Na de plechtige H. Mis. die door den feeste ling 's morgens met pontificale Sssistentie van Z. H. E. den Bisschop in de Kathedraal werd gecelebreerd, had Mgr. Möllmann reeds de gelukwenschen mogen ontvangen van de geestelijken, die bij het H. Dankoffer waren tegenwoordig geweest; Priesters pit stad en bisdom, die niet in de gelegenheid waren geweest in de kathe draal tegenwoordig te zfln, kwamen in den middag den jubilaris te zijnen huize geluk wenschen. Ook vele religieuzen en leeken verschenen ter receptie. Van de talloozen, die naar den Zrjlweg kwamen, noemen we slechts mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud wethouder van de gemeente Haarlem, wet houder W. J. B. van Uemt; den heer J. W. A. Beynes en dr. L. C. Proot, die wel het langst en daarom ook het best van de langdurige werkzaamheid van Mgr. Möllmann als secre taris en vicaris-generaal van het bisdom zijn getuige geweest. Verder kwamen er o.m. de algemeene overste en de overste van het Haarlemsche klooster van de Zusters van de H. Juliana van Falconerie. de algemeen over ste van de Vrouwen van Nazareth en het hoofdbestuur van - Graal, de algemeen Professor Polak over doelbeivuste economische politiek. Dinsdagavond heeft prof. dr. N. J. Polak voor het Departement Groningen van de Ned. Maatschappij voor nijverheid en handel een voordracht gehouden over „Perspectieven sinds 26 September". De noodsprong van 26 September 1936, die den band van den gulden aan 3/5 gram goud losmaakte, en daarmede de depreciatie of de- devaluatie mogelijk maakte, aldus prof. Polak heeft meteen een aantal voor de hand liggende mogelijkheden geopend. Verschillende bedrij ven, vooral die, welke het sterkst gedrukt werden door de prijs-dispariteiten, herkrijgen hun rentabiliteit. Andere bedrijven, vooral die, welke de ineenschrompeling van het eco nomisch leven het sterkst ondervonden, heb ben weer omzet. Het vertrouwen op de kapi taalmarkt, en daarmede het gevluchte kapi taal? keert terug, nu er in het bedrijfsleven weer van rentabiliteit sprake is en na de dek kingen van de geldschulden niet alle nog ver der door de schuldbedragen heen moeten zak ken om de aanpassing te voltooien. Voor den werklooze wordt de poort van de werkplaats of anders een perspectief voor komende be drijvigheid geopend. Personen, die moeten sa menwerken, worden niet langer van elkaar verwijderd gehouden, omdat de een loyaal re geering en gulden steunt en de ander zoo on fatsoenlijk is devaluist te zijn: zij vergeten de felheid van weleer en slaan de handen ineen. Tot 26 September 1936 was het parool: aan passen, thans is het aanpakken! Dit is het perspectief, dat zich dadelijk heeft geopend. Er zijn verdere perspectieven. Als de rentabiliteit in het bedrijfsleven en het vertrouwen op de kapitaalmarkt weer- keeren, is het niet meer noodig, voor elke vernieuwing of uitbreiding van zaken bede vaarten te ondernemen naar Bezuidenhout en Kneuterdijk. Kapitaal en ondernemersgeest kunnen elkander dan vinden zonder tusschen- komst van staatsleening en werkfonds of maatschappij voor industriefinanciering. Mits de koningskinderen bij malkander kun nen komen. Dat kan, voor zoover het groote onderne mingen betreft, door het emissiebedrijf van de banken. Dat kan, voorzoover het kleine ondernemingen betreft, door de belangstellen de en sterk gecontroleerde kapitaalverschaf fing van een of enkele groot-kapitalisten. Maar voor het middenbedrijf of voor het klein bedrijf, dat tot middenbedrijf uitgroeit, ont breekt hier de schakel, en juist in het stadium van middelgrootte heeft de industrie het 't moeilijkst, maar zijn ook haar leiders meestal het vitaalst. Financieringsmaatschappijen. Het is nu het moment, nu het kapitaal zich weer durft geven en binnenkort niet tevreden zal zijn met de lage rente van staatsleeningen en andere goudgerande waarden, te komen tot de oprichting van financieringsmaatschap pijen voor het klein- en middenbedrijf. Niet regionaal, want ons land heeft als eenheid meer kracht dan wanneer het terug valt in het oude provincialisme. Komen er meer, dan elke georiënteerd op en geliëerd aan een onzer groote banken of bankgroepen, opdat zij profiteere van de selectieve erva ring en personenkennis van de bank, waar mede de credietgegadigde reeds in relatie staat, en opdat de bank, zich moreel met de financieringsmaatschappij verknocht achtend, de selectie degelijk uitoefene. Brengen banken en andere groote lichamen het aandeelenkapitaal van zulke financierings- lcihamen bijeen en plaatsen zij daarna obliga ties bij het publiek, dan wordt het risico van de kapitaalverschaffing over vele objecten ver spreid en over vele hoofden verdeeld, waar door het voor elk draaglijk wordt. Groeien ge financierde middelbedrijven tot emissierijpheid, dan maken zij bjj de financieringslichamen wegr plaats voor nieuwe opkomelingen. Zoo blijft het bedrijfsleven frisch, zoo kan het zich vernieuwen, zoo worden nieuwe per spectieven geopend. ^fits men dit ijzer smede, nu het heet is, nu er vertouwen groeit in rentabiliteit^ gelijkheden en nu er reeds kapitaal beschik baar is en, zoodra pond en dollar wat meer gestegen zijn, nog veel meer kapitaal beschik baar komt. Doelbewuste economische politiek- Voorwaarde voor dit perspectief is de ren- tabiliteitsmogelijkheid. Deze vereischt weer een rustige, consequente economische poli tiek, geen heen- en weer vieren, maar doel bewustheid. Doch ook ten dezen opent zich een perspec tief. Tot dusverre hebben wjj nimmer een doel bewuste economische politiek gekend. Wij hadden een zwaar economisch afweer-appa- taat ter verdediging van den gaven gulden. De economische en financiëele politiek was dienstbaar aan de monetaire. Thans is er het perspectief, dat de welvaart onzer geheele samenleving, in al haar gele dingen, doel worde van economische, sociale, financiëele en monetaire politiek. Tot dusverre is van zulk een doelbewust heid geen sprake. Naar verluidt, had minister Steenberghe een reeks van maatregelen ge reed liggen om, voor het geval dat toentertijd tot devaluatie zou worden overgegaan, de eco nomische politiek in overeenstemming te bren gen met de nieuwe omstandigheden. Nu zijn er, terwijl wij ons plotseling in geheel andere verhouding ten opzichte van het buitenlandsch prijspeil bevinden, nog maar zeer geringe ver anderingen gebracht in onze afweer- en steun maatregelen. Alleen het uiterlijk waarneem bare symptoom, de prijsstijging in den detail handel, wordt bestreden," de oorzaken van die prijsstijging blijven onaangetast. Zoodoende forceert men het bedrijfsleven weer tot irrentabiliteit, tot ontevredenheid, tot saneeringsorganisatie, tot latere extra- prijsverhooging, om de geleden schade in te halen; zoodoende doodt men weer ieder ini tiatief tot wederopleving en verduistert men alle perspectieven. Elke afweermaatregel, welke diende om prijsdaling in guldens, als gevolg van het lager niveau elders, op een bepaald punt tegen te houden, moet thans gestaakt worden, voor zoover de devaluatie de pariteit, dat bepaalde punt heeft doen naderen of te boven gaan. Evenzoo elke bijslag, die voor den export de nadeelen van den hoogen guldenkoers com penseerde. Zeker moet die slaking der banden geleidelijk geschieden, maar doet men het te laat, laat men de prijzen boven bedoelde pun ten uit stijgen, dan veroorzaakt men nieuwe dispariteiten, nieuwe spanningen, nieuwe ba ten, die als verkregen rechten worden be schouwd, en nieuwe nadeelen, waarvoor af weer wordt verlangd. Bij een nieuwe economische politiek moet het ons koud laten, waar toevallige voor- en nadeelen terecht komen. Wij zijn een volksgemeenschap, die een le vend organisme is. Stimuleering en mobili seering van de in dat organisme aanwezige krachten, teneinde het door eigen levenskracht te doen bloeien, dat is het eenige doel eener economische politiek. Spreker is ten dezen niet gerust. Men spreekt te veel over de nieuwe monetaire politiek en te weinig over de nieuwe economische poli tiek. Men doet nog te weinig in de nieuwe richting. Niets zou gevaarlijker zijn dan te wachten met de aanpassing van de economische poli tiek aan den nieuwen toestand, tot na de ver kiezingen, want iedere dag, die voorbijgaat, verstart nieuwe wanverhoudingen. Kan de regeering haar economischen koers nog niet vinden, dan vrage zij advies aan een staatscommissie of aan een commissie uit den economischen raad, met opdracht tot snel werk om desnoods geleidelijk te rapporteeren en voorstellen te doen. Mits die commissies niet „politiek" worden samengesteld. Spr. behandelde nog verdere perspectieven, voor de overheidsfinanciën, voor de crediet- ondernemingen, voor gepensionneerden en an dere personen met op-papier-vaste, maar in deflatietijd wel zeer onvaste inkomens, voor arbeiders in onbeschutte bedrijven ten aan zien van wie men nu heel anders moet hande len dan ten opzichte van arbeiders in beschut te posities, voor werkloozen, voor exploitanten van onroerend goed, voor winkeliers en hotel- en caféhouders. Spreker achtte over het algemeen de pers pectieven gunstig, mits regeering en bank wezen tijdig en op de juiste wijze den nieuwen toestand weten te doen ontwikkelen en mits thans als leuze wordt aanvaard: Wie achter om kijkt, laten we achter als een zoutpilaar. *1. 2J50DGVS 7 Onze Brusselsche col-respondent seint ons d.d gisteren: De katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat dringen aan op het tijdelijk stopzet ten van den boterinvoer uit den vreemde. Voorts vragen zij ook regeeringsmaatregelen, om de natuurboter tegen de concurrentie van de margarine te beschermen, o.m. door te ver bieden, dat margarine, die oorspronkelijk wit is, als natuurboter zou gekleurd worden en voorts hotels, restaurans, banketbakkerijen en dergelijke te verplichten, te adverteeren, welke boter zij gebruiken. Anderzijds kunnen wij melden, dat de Bel gische regeering morgen nieuwe maatregelen zal afkondigen in verband met de bekende kwestie van den import van Nederlandsehe landbouwproducten in België. De volgende rechten zullen bij den invoer verhoogd worden: gewone melk, 37.50 franc per H.L. tegen 30 franc, karnemelk 6.25 per H.L. tegen 5 franc, gecondenseerde melk 1 franc per kilogram tegen 0.80, natuurboter 2.50 franc per kilo gram tegen 2 franc. Woensdagmiddag omstreeks kwart over 4 stond op den Jansweg te Haarlem een vracht auto geheel rechts van den weg kolen te lossen. Een 30-jarige schilder, wonende te Haarlem, reed per fiets in de richting sta tion en wilde den stilstaanden wagen pas- seeren. Hij slipte echter over de door den regen glad geworden tramrails, juist op het oogenblik, dat achter hem een autobus na derde. De bus reed kalm en week nog links uit, maar toch werd de vallende wielrijder door de autobus gegrepen. De man werd zwaar gewond en is in het St. Elisabethsgast- huis, waarheen hij werd vervoerd, overleden. De remmen van de autobus bleken in orde te zijn, den chauffeur treft geen schuld. Geen stagnatie in bedrijven van grootwinkeliers. De eerste federatie van grootwinkeliers heeft aan den minister van Handel een adres gericht, waaraan we het volgende ontlee- nen. Zij spreekt alereerst hare waardeering uit over het feit, dat haar voornaamste leveran ciers alle contracten, welke voor den val van den gulden waren afgesloten, stipt tot heden zijn nagekomen, ofschoon volgens deze con tracten de gevolgen van devaluatie voor re kening van den kooper kwamen. Voor nieuwe orders werd 6f de oude prijs- basis gehandhaafd öf de geringe meerprijs- berekend, zulks in verband met de aanschaf fing van duurdere buitenlandsche grondstof fen, welke in het product verwerkt moesten worden. De meeste merktartikelen werden prac- tisch gesproken niet verhoogd; Ondergeteekende kan dan ook verklaren, dat over het geheel genomen haar leveran ciers zich uiterst correct en in overeenstem ming met den wensch van de Regeering heb ben gedragen. Zij zou het betreuren indien de binnenland- sche artikelen werden vastgehouden, waar door de markt kunstmatig en noodeloos wordt opgevoerd. Adressante wenscht uiting te geven aan haar vertrouwen in de Regeering, hare adhae- Sie te betuigen voor de tot heden door de Re geering getroffen maatregelen en is gaarne bereid, desgevraagd, hare volle medewerking te verleenen, teneinde te trachten den kleinen Middenstand zooveel mogelijk over hare moeilijkheden heen te helpen. nog De minister van Defensie a.i. heeft van de directie der N.V. Koninklijke paketvaart maatschappij een dankbetuiging ontvangen voor de zeer spoedige en krachtdadige hulp, welke aan de overlevenden van de ramp, welke het s.s. „Van der Wijck" heeft getroffen, kon worden geboden door marine-watervliegtuigen en -vaartuigen. In het bijzonder wordt hierbij genoemd het prachtige en succesvolle werk, dat bij het opsporen en redden der overleven den van de zijde der marine is verricht. Dat ten slotte nog zulk een groot gedeelte van de passagiers en de bemanning in veilig heid is kunnen worden gebracht, is voor een belangrijk deel te danken geweest aan de snélle en doeltreffende actie van de marine-vliegtui gen en -vaartuigen. Deze dankbetuiging is door den minister van Defensie doorgezonden aan den commandant der zeemacht in Nederlandsch-Indië. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is te Nijmegen de 42-jarige metselaar W. J. bij het schoonmaken van een dakgoot in de Stijn Buysstraat van het onge veer 6 M. hooge dak gevallen en met den rug op de ijzeren pinnen van een tuinhek terecht gekomen. Hevig bloedend en met ernstige inwendige kneuzingen is de man opgenomen en na verbonden te zijn, naar het St. Canisius- ziekenhui3 vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Justitie voor 1937 vond bij verscheidene leden het beleid van den minister geen onverdeelde instem ming. Eenerzijds erkenden zij, dat de minister ten aantal nuttige wettelijke voorzieningen tot stand gebracht heeft en dat zijn streven duide lijk op verbetering in verschillend opzicht gericht is. Doch anderzijds meenden zij, dat voor veel van hetgeen in deze wetgevende periode op het terrein van 's ministers depar tement tot stand gekomen is, een krachtige en langdurige aandrang van buiten af, zoowel uit de Kamer als van anderen, noodig is geweest. Ook van een doortastend beleid tegenover de extremistische actie en de exces sieve uitingen van de strooming, belichaamd in de nationaal-socialistische beweging, is naar de meening van deze leden géén sprake geweest. Verscheidene andere leden konden deze critiek niet onderschrijven. Dat aandrang van buiten af de totstandkoming van sommige dezer wettelijke maatregelen bevorderd heeft, rekenden zij den minister geenszins als een verwijt aan. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de regeering nog steeds niet met de noódige kracht optreedt tegenover de actie van extre mistische groepen, voor zoover die actie het geoorloofde te buiten gaat. Zij drongen met Kiem aan op spoedige inwerkingtreding van de wet op de weerkorpsen. Kan deze inwer kingtreding thans binnenkort tegemoetgezien worden? In verschillende bladen, zoo betoog den zij verder, komen m toenemende mate anti-semietische uitlatingen voor, die zeker voor vervolging in aanmerking zouden komen door gebrek aan kracht b(j het openbaar ministerie, ook bij het hoofd daarvan, den minister zelf, blijft achtervolging achterwege, waardoor het kwaad steeds toeneemt. Andere leden waren van oordeel, dat de hier geoefende critiek op de regeering niet billijk is, al konden zij de critiek op de handelingen der extremistische groepen grootendeels onder schrijven. De toestand op het gebied van extre. mistische stroomingen kan in ons land, ver geleken met andere landen, gelukkig gunstig genoemd worden. Met betrekking tot het belemmeren van film- en tooneelvoorstellingen gaven enkele leden als hun oordeel te kennen, dat bij de beslissing of een bepaalde voorstelling al dan niet behoort te worden toegelaten, ook reke ning gehouden moet worden met de omstan- digheid, dat die voorstelling aan een bepaald gedeelte van de bevolking aanstoot of reden tot geprikkeldheid kan geven. Verscheidene leden verklaarden niet te kunnen ontkomen aan den indruk, dat de politie in een aantal gevallen niet voldoende optreedt ter bescherming van de volksvrijhe den. Vooral op het gebied van het colporteeren mist huns inziens de politie soms het noodige onderscheidingsvermogen. Met betrekking tot het optreden der politie werd verder de vraag gesteld, of het juist is, dat de Amsterdamsche hoofdcommissaris op 29 Augustus 1936 aan de verschillende sectie- bureaux heeft medegedeeld, dat de Nationale Jeugdstorm op 31 Augustus een optocht zou houden, waarbij de deelnemers gekleed zouden zijn in N. J. S.-uniform, terwijl de vlaggen van deze vereeniging zouden worden meegevoerd, waaraan werd toegevoegd, dat tegen het' brengen van den N. J- S.-groet geen beziwaar werd gemaakt. Benige andere leden hadden vernomen, dat te Amsterdam wel proces-verbaal wegens het dragen van de N. J. S.-uniform wordt opge maakt, doch dat de ambtenaar van het open baar ministerie weigert tot vervolging over te gaan, omdat de Nationale Jeugdstorm na het arrest van den Hoogen Raad ontbonden is, terwijl ten aanzien van de uniform van de nieuwe organisatie van dien naam, die daarna is opgericht, een vonnis, houdende ontslag van rechtsvervolging is gewezen. Zij verzochten den minister te willen mededeelen, of dit juist is. Weer andere leden wezen er op dat in wezen er, ondanks een kleine wijziging in de statuten, in het karakter dezer organisatie niets is veranderd. Eenige leden vroegen in het bijzonder de aandacht van den minister voor de actie op staatkundig gebied van buitenlanders in de provincie Limburg. Nederlandsehe toeristen, die per auto of motorrijwiel België bezoeken, hebben momen teel geen internationaal rj bewijs of bewijs voor het motorrijtuig noodig, doch kunnen met hun overeenkomstige nationale papieren volstaan. Deze regeling is echter slechts van voorloopigen aard en neemt 31 December a.s. een einde. Gezien het groote gemak, dat het inter nationaal toeristenverkeer van deze faciliteit heeft gehad, heeft de A. N. W. B. zich tot de bevoegde Belgische autoriteiten gewend met het dringend verzoek, deze vrijstelling ook voor het volgende jaar te doen gelden en er een definitief karakter aan te geven. A - /*- „Hij heeft weer last van zijn hoektand". Rechterlijke macht en N. S. U. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat in den laatsten tijd eenige leden van de rechterlijke macht, in stede van een objectieve houding aan te nemen tegenover extremistische stroomingen, openlijk van sym pathie daarvoor getuigden. in het bijzonder hadden zij hierbij het oog 0p de omstandigheid, dat er leden van de rechterlijke macht zijn ac 'e r 'JIeven van deze beweging deelnemen. 6 6 werd gevraagd °nf gevaar van Part«di2hei<3 toezicht houdt' on depn!1"ister.een ^keurig P de 'eden der staande ma- m' 'er kan de minister, wanneer u-™,.?'vI?ëTijpen' terwÜ' bij een zoo verant- ehjke functie als deze volstrekte be trouwbaarheid voor het gezag en waarborgen voo, een onpartijdige beoordeeling van de ■aden der burgers eerste vereischten zijn. De zaak-Van 't Sant. Van verschillende zjjden werd op het ver strekken van inlichtingen omtrent het sta dium, waarin het onderzoek naar deze zaak verkeert, aangedrongen. Men zou het op prijs stellen, indien de minister zou willen mede deelen, waarom dit onderzoek zoo buiten gewoon lang duurt. Is het waar, dat het onder zoek thans loopt over geheel andere feiten dan die, welke het onderwerp hebben uitgemaakt van de bekende arbitrage, en dat thans ook in het buitenland nasporingen worclen ver richt De z-g. Haagsche zedenzaak. Verscheidene leden gaven uiting aan hun ontstemming over het verloop van déze zaak. Zij erkenden, dat de zaak nog sub judice is en dat zj dus zeker nog niet in haar geheel besproken kan worden, doch er zjn toch, naar z\j meenden, verschillende aspecten, die wel voor bespreking vatbaar zijn. De „Katholieke Actie voor God" verspreidt het volgende vlugschrift: Na de verkiezingen van 16 Februari 1936 heeft in Spanje „de overweldigende meerder heid van het volk, dat vóór de democratie en tegen het fascisme is, zich aaneengesloten in een volksfront" zegt de Internationale Roode Hulp. Leugens, lezer, leugens, die door de feiten worden weerlegd. De „overweldigende meerderheid" in vele plaatsen bovendien nog te danken aan terreur en aan vervalsching van stembusuitslagen bedroeg minder dan 60 op een totaal van 427 kamerzetels. En het fascisme in Spanje? De door een ieder te controleeren waarheid is, dat vóór de verkiezingen de Spaansche fascistische partij nog geen 20.000 leden telde, door geen der overige rechtsche groepen ernstig werd ge nomen en geen invloed van eenige beteekenis uitoefende. Dat het ledental dezer partij, die ook thans ui de rangen der tot den strijd gedwongen rechtschen nog slechts een minderheid vormt, sinds Februari is vertiendubbeld, is alleen te wijten aan het optreden der rooden zelf. Het roode volksfVont behaalde zijn kleine meerderheid 0p 16 Februari en herinnert gij u nog, lezer, wanneer de eerste kerk in Spanje in brand werd gestoken? Reeds den volgen den dag op 17 Februari ging de parochiekerk van Barreda in vlammen op! En gedurende de eerste twee maanden van het zgn. demo cratische bewind der rooden dus nog lang vóór het uitbreken van wat deze haters van eiken godsdienst eene fascistische revolutie gelieven te noemen werden 106 kerken een prooi der vlammen, terwijl daarenboven nog 36 met dynamietpatronen en mokerslagen door het gepeupel in puinhoopen werden veranderd. En gelooft het niet, indien iemand u zegt, dat deze cijfers op phantasie berusten. Een ieder kan ze vinden in de verslagen van de Spaansche kamer, waar ze door een moedig katholiek in het gezicht werden geslingerd van de roode meerderheid, die deze beschuldi gingen niet kon ontkennen en ook niet ont kend heeft. De onverschrokken aanklager, Calvo Sotelo, bekocht zijn moed met den dood en het wa ren politiedienaren der „wettige regeering" die, het zelfs niet noodig vindend hun identi teit te verbergen, in hunne uniformen gekleed het slachtoffer, lid van de kamer van een „democratisch geregeerd" land, des nachts uit zijn huis sleepten en op beestachtige wijze afmaakten Het zijn de rooden zelf, die in Spanje dui zenden ordelievende katholieken door wan hoop dreven tot deelname aan het gewapend verzet tegen een zoo ongekende terreur. De bloedige strijd, die thans in Spanje gevoerd wordt, is geen strijd van democratie tegen fascisme dien verzamelnaam voor allen, die niet denken zooals de Russische machthebbers en hun internationale knechten het wenschen neen, het is een strijd van godloozen tegen eiken godsdienst, van anarchisten tegen elk gezag, van voorstanders der dictatuur van het proletariaat tegen aanhangers eener christelijke democratie, ja zelfs van door de „wettige regeering" uit de gevangenis losge laten misdadigers tegen ordelievende burgers. Van vele geloofwaardige getuigen niet al leen, doch tevens uit de monden van op hunne wandaden snoevende aanhangers der „wettige regeering" weten wij, hoe sinds het uitbreken der revolutie honderden priesters vermoord en honderden kerken verwoest zijn Dat bijv. in Barcelona van de vele kerken' er slechts één is gespaard gebleven, is door een groot 'aan tal ooggetuigen, ook door niet-kathoieke Ne derlanders, bevestigd. De strijd in Spanje zou geen strijd tegen den godsdienst zijn? Vergeet dan niet, dat Azana de thans geheel machtelooze president van Spanje, de gevangene van anarchisten én communisten, reeds bij de geboorte der Spaan sche republiek openlijk durfde uit te roepen: „Spanje heeft opgehouden katholiek te zijn" Neen, lezers, Spanje heeft niet opgehouden katholiek te zijn; de overgroote meerderheid van het Spaansche volk heeft den godsdienst, dien het zoovele eeuwen beleed, niet verzaakt. Het is slechts de „wettige regeering", die wenschte dat Azana's woorden in vervulling zouden gaan en dat Spanje op zou houden katholiek te zijn. Daaruit, en daaruit alléén, ontstond de terreur, die tot gewapend verzet moest leiden en daarom worden thans pries ters en nonnen afgeslacht, kerken en kloos ters verbrand en ordelievende katholieke Spanjaarden vermoord. In de eerste plaats had de wjze van publi catie van cteze geruchtmakende zaak deze "6r ^aangenaam getroffen. In tegen in'Nef het gebruik- waaraan men zich te r,/ frland gelukkig doorgaans nog pleegt e nouden, zijn in een persbericht, dat kenne- van de politie afkomstig was, de namen cier verdachten voluit medegedeeld. Ook de pers ai Zijn er bladen geweest, die aan vankelijk slechts de initialen vermeld hebben gaat In dezen niet geheel vrijuit. In den vervolge behooren zoodanige publicaties met den vollen naam van verdachten echter in ieder geval voorkomen te worden. Gevraagd werd, welke maatregelen de minister daartoe denkt te netnen. Deze leden meenten te weten, dat de geheele aanklacht steunde op de verklaring van een minderjarigen getuige, op wiens betrouwbaar heid zeer veel, zoo niet alles, af te dingen valt. Voorts rijst de vraag, of politie en justitie in deze zaak geheel op eigen initiatief hebben gehandeld. Men zou het voor de hand liggend achten, dat de politie niet tot arrestatie van hooge ambtenaren zou zijn overgegaan zonder daarin eerst den minister van justitie persoon lek te kennen. Daarom werd de vraag gesteld, of de minister inderdaad voor de arrestatie persoonlijke bemoeiingen met deze zaak heeft gehad, en, zoo ja, hoever deze zich hebben uitgestrekt, en of de minister heeft overwogen om eerst een onderzoek te doen instellen naar de betrouwbaarheid van den getuige, op wiens verklaringen de aanklacht rustte. Tenslotte gaven sommige leden als hun -oordeel te kennen, dat deze zaak een voorbeeld oplevert van een te langzame berechting. Terwijl de arrestatie van de verdachten in het eind van Mei van dit jaar geschiedde, schijnt het verhoor voor den rechter-commissaris eerst in de tweede helft van September te hebben plaats gehad. Politie- Van verschillende zijden werd aangedrongen op een uiteenzetting omtrent de plannen de* regeering met betrekking tot het totstand» brengen van een eenheidsformatie der rijks politie. Als een zeldzaamheid deelt men aan het „U. D." mede, dat de heer H. van Gin kei, te Maarsseveen een varken heeft opgefokt dat thans het kolossale gewicht van ruim 1000 pond heeft. De zwaarte van het dier staat natuurlek in verhouding tot den omvang; het heeft n.L een lengte van 2.25 en is ruim 1 meter hoog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2