SPAAK LICHT DE REDE TOE VAN KONING LEOPOLD. IX h« DE „NIET-TNMEN GING" IN SPANJE. „Onze verplichtingen bestaan nog steeds nieuwe acgoorden in SOVJET-CATALONIË. DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 VOORBEREIDING. Niemand kan aannemen, dat een koninklijke redevoering de ver plichtingen van België kan teniet doen". Brussel, 28 Oct. (van onzen CORRESPONDENT) In de meTiet OPROEP TOT FRANKRIJKS KATHOLIEKEN. IS DEGRELLE TE BERLIJN GEWEEST? FRANKRIJKS BEGROOTING kapitein van de „queen mary» door beroerte getroffen. De uitgaven voor de defensie. HET DREIGEND CONFLICT IN AMERIKA'S scheepvaart. FASCISTISCH NIEUWJAAR. STAKEND KOLENTRANSPORT IN FRANKRIJK. Steeds meer fabrieken gedwongen te sluiten. MINISTERRAAD TE LONDEN. Belgische bladen puhliceereü ont hullingen over zijn gesprekken niet Goebhels" mijnwerkers protesteeren. GRANDI BESCHULDIGT DE SOVJETS. Tegen uitlating van v. Ribbentrop over het communisme. VESUVIUS' GASSEN. Plannen, om te trachten de hitte en energie ervan productief te maken. NIEUWE DETAILS OVRR DE WREEDHEDEN OP PRIESTERS. GEEN TROON NAAST HITLER. Ouderdom en ziekte van slachtoffers geen beletsel voor de rooden. SUCCES VOOR HET ROODE KRUIS kamerzitting van hedennamiddag had de aangekondigde interpellatie plaats over de huitenlandsche politiek vau België, naar aanleiding van de be kende rede van koning Leopold. Met name werd gevraagd, wat er wel en wat er niet in de Belgische politiek is veranderd De socialist Hubin wilde graag nadere In lichtingen vernemen over de beteekenis van het woord „onzijdigheid", hetwelk de koning in zijn toespraak bezigde en stelde de vraag, of dit woord misschien ook wil zeggen, dat de Fransch-Belgische militaire accoorden ver dwijnen. Voorts wenschte spreker opk te we ten, of datgene, wat minister-president van Zeeland in zijn rede van Maandag j.l. ver klaarde, onaangetast blijft. Toen zeide van Zeeland namelijk, dat het Belgisch-Fransch militair accoord van 1920 niet meer bestond in zijn oorspronkelijken vorm, doch vervan gen was door een entente tusschen de leger staven, uitsluitend met het doel de eventueele nakoming te verzekeren van de Locarno-ver- plichtingen. Hierna kwam een communistisch spreker aan het woord, die beweerde, dat de rede van den koning met instemming werd begroet te Berlijn en te Rome, doch beroering verwekte, te Parijs, te Praag, te Londen en te Moskou, waar men ijvert voor den vrede. Tegen deze woorden werd op luidruchtige wijze geprotesteerd door de Vlaamsche na tionalisten en de Rexisten en minutenlang g'ng het in de vergadering zeer rumoerig toe. De communist zette niettemin zijn rede voort en zeide nog, dat de nieuwe po litiek aanstuurt óp verdeeldheid onder de vredelievende landen, terwjtjl de fascistische landen zich aaneensluiten, ongetwijfeld met het oog op een aanval. België moet, aldus besloot de communist, aan de volkenbondsgedach te trouw blijven. Toen dezelfde communist beweer de, dat alleen Hit- Ier de Belgische zelfstandigheid be dreigt en dat hij in het Belgische par lement over perso nen beschikt, die zijn bevelen uitvoeren, ontstond er wederom een langdurige scheldpartij. De Rexisten rie pen: „Lafaard" en „Naar Moskou". Toen het rumoer tenslotte iets bedaard was, dienden de Rexisten een motie in, waarin wordt aangedrongen op net opzeggen van Locarno en van de Fransch-Belgische mili taire accoorden. Een vertegenwoordiger van de Vlaamsch- nationalistische groep voerde hierna het woord Spreker sprak zjjn verwondering er over uit, dat op de rede van den koning on middellijk officieus een andere commentaar m-CJUirigeKeVRn' dle de beteekenis ervan ver- ker wenschte te weten Spraak begrijpt. Spre- niet aan de Belgische 'bun V Wel en Wat ®r is veranderd. buitenlandsche politiële „Het oogenblik is gekomen" „om openlijk een politiek van' heid te voeren en het Frimach_B j?anlÏTSs litaire accoord definitief op te zeg|en> ml" De minister van buitenlandsche Spaak diende de vorige sprekers Woord. „Het is betreurenswaardig aldus ving <je minister zijn rede aan, „dat Belgische parle mentsleden elkander de woorden „Naar Ber lijn" en „Naar Moskou" naar het hoofd slin geren De communisten hoeven ons werkelijk geen lessen te geven. Hun brutaliteit is wer kelijk verregaand". De minister besprak vervolgens de voor naamste richtlijnen van de huidige Belgische Politiek: niets van de Belgische belangen aan een of andere ideologie opofferen, weigeren, «oh te mengen in de binnenlandsche aan- seiegenhecien van andere staten, naleving van dat ^rplichtin&an, op voorwaarde evenwel, ven, helvoeren""®611 duidel«k Zijn °?*S" tiek en reS.T een echt Belgische poli- ligging. kouden met de geografische. den volkenbond willen blijven p„"°m^,a w? onder zekere voorwaarden, aan d? i veiligheid. Indien de collectieve veiligheidm volmaakte wijze georganiseerd ware, 20u dit natuurlijk een ideaal zijn, want dan konden wij het woord „oorlog" uit onze woordenboe ken schrappen. Maar toch zal ik nooit den spot rjrijven met degenen, die de volkenbondsge dachte hebben gekoesterd, omdat het een "obele en bewonderenswaardige gedachte is, h*6 buitenlandsche politiek evenwel moet re kening houden met de werkelijkheid". Minister Spaak constateerde vervolgens, dat de volkenbond den laatsten tijd verschil lende echecs heeft geleden en gaf als zijn meening te kennen, dat momenteel niemand den minister van buitenlandsche zaken zou kunnen verplichten, zijn politiek op Genève te baseeren. In dit verband wees spreker op verschillende gebreken, die volgens hem in het mechanisme van den volkenbond voorko men en verklaarde, dat het niet mogelijk is, nog langer de tot nog toe gevolgde dubbelzin nige methodes voort te zetten. Minister Paul Spaak. zaken, v*n ant- Spaak wees voorts op de moeilijkheden, waarmede de vorming van pacten gepaard gaat. Tusschen de verschillende landen be staan namelijk ernstige meeningsverschillen. Men heeft commissies in het leven geroepen, om deze problemen op te lossen. Een oplos sing is echter slechts mogelijk, als de volken bond universeel is, maar Italië „boudeert" den volkenbond, Duitschland is hem vijandig, ter wijl Japan en de Vereenigde Staten hem ge woonweg niet kennen. Hierna sprak Spaak over de schending van het tractaat van Locarno door Duitschland. Naar aanleiding hiervan zijn diverse maatre gelen getroffen: de accoorden van Londen, contacten tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en België. „Wij zijn thans", aldus vervolgde Spaak, „in een overgangsperiode van onzekerheid. De drie reeds genoemde landen hebben ge tracht, een definitieve gedragslijn vast te stellen, doch nadere bijzonderheden hierom trent kunnen door mjj niet worden verstrekt, omdat ik niet teveel mag zeggen over de on derhandelingen, welke momenteel nog wor den gevoerd. Onze buitenlandsche politiek beteekent niet een terugkeer naar de neutraliteit. Zij zal evenwel volkomen onafhankelijk zijn en wor den bepaald door onze geografische ligging, door onze traditie en door de prestaties, waar toe België in staat is. Ik kan de verzekering geven, dat in geen enkele omstandigheid het grondgebied van België zal dienen tot door gangsweg voor vreemde legers. De redevoering van den koning is één ge heel. Men kan niet tegelijkertijd de militaire politiek aanvaarden en onze buitenlandsche politiek verwerpen. België moet er alles op zetten, om zijn grenzen goed te verdedigen. Wij willen alleen den vrede, doch de mogelijk heid van oorlog blijft bestaan en daarom zijn wij verplicht, een veilige Belgische politiek te voeren." De katholieke staatsminister, graaf Carton de Wiart sprak iri denzelfden geest als mi nister Spaak. Hierna voerde ook een Rexist het woord, die zeide, dat de koning wel degelijk van on afhankelijkheid en neutraliteit had gesproken. De minister van buitenlandsche zaken, Spaak, beantwoordde deze opmerking aldus: „De koning heeft niet over neutraliteit gespro ken. Hij heeft dit woord maar éénmaal ge bruikt, maar dat wil niet zeggen, dat onze politiek neutraal moet zijn". Vervolgens werd' nog het woord gevoerd door den katholieken staatsminister mr. dr. van Cauwelaert, die zijn volledige instemming uitsprak met de rede van den koning, welke ook door het geheele land met vreugde is begroet. „Onze buitenlandsche politiek", aldus spre ker, „moet boven de partijen staan. De koning heeft woorden gesproken, die overal grooten weerklank hebben gevonden, Zijn meening is de eenig mogelijke en de minister van buiten landsche zaken heeft dit zeer juist onder streept. Het is waar, dat België zich niet bul ten ieder conflict' kan houden, dat tusschen nabuurlanden dreigt te ontstaan Daarom moet het een autonome politiek voeren. Wij willen internationale conflicten vermijden en dus praotisch neutraal blijven. Indien wij echter in een conflict zouden betrokken worden, kan er op gewezen worden, dat de koning deze •mogelijkheid heeft voorzien, daar Zijne Ma jesteit er op heeft aangedrongen, het land goed te verdedigen. Onze nieuwe politiek. De hoop, dat een nieuw Locamo uit de asch van het vorige verdrag zal verrijzen, is ver dwenen. Bovendien baart de volkenbond ons zorgen. Wij moeten daarom uiterst voorzich tig zijn. Onze houding moet gelijk zijn aan die van Zwitserland en van Nederland. Laten wij het voorbeeld, van Nederland volgen. Ik zelf spreek den wensch uit, da{, een accoord met dit land gesloten wordt ten aanzien van de internationale tractaten. Spaak- antwoordde hierop het volgende: „Niemand .kan aannemen, dat een konink lijke redevoering, die in een ministerraad werd uitgewerkt, door het feit, dat zij door den koning werd uitgesproken, de verplichtingen van België kan 'teniet doen Onze' verplichtingen bestaan nog. steeds. Alles, wat overblijft van het tractaat van Lo carno en van de accoorden van Londen blijft bestaan, evenals de Fransch-Engelsch-BÊlgi- sche militaire contacten, omdat dit 'alles niet brutaal kan worden afgebroken, zonder eerst door andere dingen Vervangen te zijn, welke wij thans aan het uitwerken zijn. Deze andere dingen zijn nieuwe accoorden, die te zfjnërtijd aan het parlement zullen voorgelegd worden. Ik geloof, dat ik thans duidelijk genoeg heb gesproken". Hierna werd het debat gesloten. Morgen zal over het vertrouwen der kamer in het beleid der regeering op het gebied der buitenlandsche Politiek gestemd worden. Een herderlijk schrijven van de Fransche kardinalen. PARIJS, 28 October. (R.O.) De „Action Catholique Franqaise" publiceert een herder lijk schrijven van de Fransche kardinalen aan de katholieken van Frankrijk, over den socia len vrede. De kerkprinsen besluiten hun ernstig maan woord met een oproep tot alle Katholieken, trouw te blqven aan het christelijk ideaal. „Wij hopen vurig", aldus besluit het schrij ven, „dat Frankrijk, geleid door zijn gezond verstand, zijn fier ras en prachtige tradities en bezorgd voor zijn lot, den socialen vrede zal herwinnen en zijn christelijk ideaal zal behouden. Wij hopen, dat tegenover het sovjet-regime en de verschillende vormen van regeering, welke minder in overeenstemming zijn met ons nationale temperament, doch welke ze kere andere volken hebben gemeend te moe ten aanvaarden, ten onzent plaats is voor een regime, onder hetwelk, door den drievoudigen invloed dér christelijk aspiraties, der latijn- sche cultuur, en van onze Fransche tradities, een wijze en blijde vrijheid zal bloeien." LONDEN 90 Britten van de o°°tober (R 0 KaPltoin voor het vertrek van ,Mary" *S tW6C UUr „en w BJ„ zijn. De „Queen Mary" is thans vertrokken on der commando van kapitein Peei, die reeds de vorige reis het l?evel over het schip heeft 4 voerd en de in allerijl telefonisch" schuwd was TONDEN, 28 October (R.O.) De gezagvoer der vau de „Queen Mary" kapitein Britten, die hedenochtend plotseling Aoor een beroerte werd r-ffen, is in het ziekenhuis overreden. De minister van financiën deelde in den heden gehouden ministerraad ten aanzien van de begrooting mede, dat het tekort ly2 milliard francs zou bedragen, terwijl het totaal der uitgaven 47 milliard 252 millioen francs zou beloopen. De uitgaven van de nationale verdediging aan versterkingen en materieel zouden 4 mil liard 700 millioen francs bedragen, terwijl de uitgaven, voortvloeiende uit de luchtbewape- ning en voor de vloot, niet in het totaalcijfer der begrooting begrepen zijn. Het is te voorzien, dat nieuwe militaire uit gaven voor de verdediging van de Noordgrens zullen moeten worden goedgekeurd. Waarschijnlijk zal minister Daladier zich binnenkort in gezelschap van het hoofd van den generalen staf naar het noordelijk gebied begeven en zal tijdens deze studiereis een be slissing worden genomen aangaande de be schermingsmaatregelen. WASHINGTON, 28 October. (A.N.P.) De reeders hebben gisteren aan de federale-ma ritieme commissie laten weten, dat zij bereid zijn, de arbeidscontracten met de werklieden in de Zuidzee-havens te laten voortbestaan, tot het onderzoek, dat door de commissie wordt ingesteld, is geëindigd. ROME, 28 October (R.O.) Zooals bekend, viert geheel Italië heden den 14den verjaar dag van den marsch naar Rome. Ter nagedachtenis aan de 1547 zwarthem- den, die gedurende het bestaan van deze or ganisatie zijn gèsneuveld is een „Sacrarium" opgericht, dat heden werd onthuld. In tegenwoordigheid van den duce werd een H. Mis opgedragen. Te elf uur hedenochtend waren alle fascis ten, die te Rome aanwezig zijn, bijeengekomen op de Piazza Venezia met hun vaandels en standaarden om den „stichter van het impe rium" te huldigen. ROME, 28 October (Stefani) In een voor rede op een door maarschalk Badoglio ge schreven boek over den Abessijnschen oorlog, zegt Mussolini, dat de koloniale oorlog tot een continentale dreigde uit te gloeien, en dat het voor Italië zaak was, den strijd zoo spoedig mogelijk te winnen, om te verhinderen, dat de politieke en economische volkenbonds maatregelen tegen Italië werden verscherpt- Daarom werd de troepensterkte, die aanvan kelijk 100.000 man zou bedragen, op 400.000 gebracht, daarom werden meer dan 100.000 ar beiders en het noodige materiaal naar Afrika gezonden, om op alle mogelijkheden te zijn voorbereid. Het heeft een inspanning gekost onzerzijds, die men zich bijna niet kan voorstellen, om al die menschen te ravitailleeren. Maar' de oorlog, waarvan men ln de meest optimistische beschouwingen den duur op min stens zes jaar berekende, Werd daardoor in zeven maanden tot een goed einde gebracht, en thans, drie maanden na het einde der vijan delijkheden, is reeds bijna een derde der troe pen, welke wij naar Oost-Afrika-zonden, terug of op weg- naar het vaderland». De duce beschrijft dan, hoe het Ethiopisch leger, in de vijf veldslagen, welke door maar schalk Badoglio gewonnen werden, verplet terd werd, en hóé de Italiaansche legers, aan gevuurd door dén maarschalk, zegevierend Dessie en Addis Abeba binnen rukten. En thans,, besluit Mussolini, ziet het Itali aansche volk weer in zijn midden den maar schalk-triomfator, den veroveraar van de vij andelijke hoofdstad. PARIJS, 28 October. (A.N.P.) Het aantal fabrieken, dat tengevolge van de staking in het kolentransportbedrijf in de omgeving van Roubaix en Tourcoing gedwongen is te slui ten, is tot 19 gestegen, tengevolge waarvan 3000 man werkloos zijn geworden. Gisteravond hebben postende stakers den chauffeur van een zonder geleide rijdenden kolenauto aangevallen. Zij wierpen den man op den grond, sloegen hem op het hoofd, en verspreidden de twee ton kolen, die zich op den wagen bevonden, over de straat. De werkgevers weigeren met de transport arbeiders te onderhandelen, zoolang dezen de opslagplaatsen bezet blijven houden. Zij be schuldigen de arbeiders ervan, in staking te gaan zonder gebruik te maken van de ver zoeningsprocedure, die onlangs bij de wet is ingevoerd. BRUSSEL, 28 October. (Havas). Het Ant- werpsche blad Matin" en het Brusselsche or gaan .Midi-Journal" publiceeren telegrammen van hun Berlijnsche correspondenten, waarin bevestigd wordt, dat Degrelle 27 September j.l. te Berlijn is geweest. Volgens deze correspondenten was het doel van zijn reis, „zich bij de anti-komintern te documenteeren en allerlei aanmoedigingen te halen". De rexistische leider zou bij deze gelegen heid ontvangen zijn door vier vooraanstaande persoonlijkheden, o.a. door Goebbels. Hun gedachtenwisseling zou onthuld zijn door in vertrouwen genomen personen. Op deze wijze zou de correspondent van de „Ma- tin" vernomen hebben, dat Goebbels Degrelle raadgevingen zou hebben verstrekt over de beste methodes, om langs parlementairen weg de macht in handen te nemen, n.l. „de massa te fascineeren en schrik in te boezemen, en het bolsjewisme in het donkerste licht af te schilderen". Tenslotte zou Goebbels Degrelle enveloppes ter hand hebben gesteld, waarvan de inhoud niet bekend is. Volgens de Matin" zou Degrelle, zeker zijnde van den steun van Duitschland, te verstaan hebben gegeven, dat een der eerste daden van zijn regeering zou zijn „het onrecht te her stellen ,dat Duitschland is aangedaan in de kwestie van Eupen en Malmedy". Tenslotte wordt nog vernomen, dat de poli tieke politie te Berlijn een onderzoek heeft ingesteld naar de personen, die zich aan deze indiscreties hebben schuldig gemaakt. BRUSSEL, 28 October. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De Rexist, die Zondag tijdens de betoogingen een revolverschot had gelost, is door Degrelle uit de partij gesloten, omdat hij het bevel, om ongewapend naar Brussel te komen, heeft overtreden. Naar een uniformverbod. ^?!DEN' 28 October (R.o.) De ministers hebben vanmorgen de wenscheljjjkhetd van het nemen van maatregelen tegen het dragen van umfom door-politieke organisaties besproken- Besloten werd, dat een wetsontwerp over deze'materie aan'het parlement zoü worden voorgelegd. De plaatselijke autoriteiten zullen bovendien ruimere bevoegdheden verkrijgen, {om onlusten te voorkomen. LONDEN, 28 October. (A.N.P.) Het bestuur van den mjjnwerkersbond van Zuid-Wales heeft gisteren een resolutie aangenomen, waai in zijn vertegenwoordigers in het parlement worden verzocht, de aandacht der regeering te vestigen op de door den nieuwen Duitschen ambassadeur, von Ribbentrop, bij zijn aan komst te Londen afgelegde verklaring en hem om uitleg te vragen van hetgeen hij bedoelde met „de dreiging van het communisme". Aanleiding tot deze motie is de Maandag door von Ribbentrop voor de pers afgelegde verklaring, waarin o.a. de volgende passagt Voorkomt De Fuehrer is ervan overtuigd, dat er voor Europa en ook voor net Britsche rijk slechts één werkelijk gevaar bestaat, n.l. de versprei ding van het communisme, deze verschrikke lijkste aller ziekten, verschrikkelijk omdat de menschen over het algemeen het gevaar er pas dan van inzien, wanneer het te laat is". -De motie kenmerkt deze uitlating als „een onbetamelijke afwijking van het gebruikelijke gedrag der ambassadeurs". LONDEN, 28 October. (R.O.) Von Ribben trop heeft vanmiddag, tijdens de zitting van de niet-interventie-commissie een bezoek ge bracht aan het Foreign Office. Verschillende- Italiaansche geleerden hou den zich momenteel ernstig bezig met de be studeering van de plannen van hun onlangs overleden landgenoot, den natuurkündige Et- tora Cardahi, die er steeds naar gestreefd heeft, de vulkanen van zijn vaderland ten bate der bevolking te exploiteeren. De idee, om de uit de kraters opstijgende warmte en de in de dampen en gassen ver scholen 'krachten te benutten, is overigens niet nieuw. Reeds vele jaren houden inge nieurs en technici zich bezig met de bereke ning van ,het ontzaglijke aantal calorieën, dat in deze vulkanische hitte in de ingewanden der aarde verborgen ligt. Zeer interessant in dit opzicht'zijn-de door Ettore Cardani nagelaten studiën. Volgens dezen Italiaanschen geleer de spelen de met geweld naar buiten uitge- stooten gaswolken de grootste rol. Elke seconde wordt door den Vesuvius een hoeveelheid van 1700 tot 1800 kubieke meter van 600 graden hitte uitgestooten. Deze warmte-energie van 200.000 calorieën ver dwijnt improductief in het heelal. Ter verge lijking diene, dat hiermede per uur verloren gaat de energie, welke door 155 ton steenkool van goede kwaliteit wordt opgeleverd, dat is een jaarlijksche verspilling van 1.358.000 ton De plannen van Cardani, om deze onge bruikte warmteschat ten bate van de bevol king van Italië aan te wenden, worden thans nauwkeurig onderzocht om te zien, of ze prac- tisch uitvoerbaar z(jn. De warmte-energie door Vesuvius in de lucht gestooten, is gelijk te stellen met die, welke door een vijfde ge deelte van de dóór Italië verbruikte steenkool wordt opgeleverd; de daaruit te winnen ener gie staat gelijk met een vierde gedeelte van die, welke de gezamenlijke waterwerken pro- duceeren. Het is daarom niet te verwonderen, dat de kwestie van een praktisch gebruik van de toe nu toe verloren gaande energie, voor het aan steenkool zoo arme Italië, plotseling een eco nomisch vraagstuk van den eersten rang is geworden. Als de grootscheepsche plannen voor verwe zenlijking vatbaar blijken, waarvoor veel kans schijnt te bestaan, dan zullen weldra met be hulp van de op die wijze verkregen energie tal van machines werken en millioenen lampen in steden en dorpen haar licht verspreiden. De gevreesde vulcanen, die reeds zooveel rampen hebben veroorzaakt, zullen aan de komende geslachten goed gaan maken, wat zij tegen over de vroegere hebben, misdreven. Italië wenscht publicatie der documen ten over de werkzaamheden der wn-interventic-com missie. ION DEN, 28 Oct (UN. PRESS.) J Het antwoord der sovjet-regee ring op de tot haar gerichte verzoeken om naderen uitleg van haar stand punt en bedoelingen is heden te Lon den ontvangen, zoodat de gisteren uitgestelde zitting der non-interventie- eommissie vandaag kon plaats hebben. De Italiaansche ambassadeur te Lon den, Grandi, heeft de commissie een nieuwe nota overhandigd, waarin andermaal een aantal gevallen wordt opgesomd van schendingen der non- interventie-overeenkomst door de sov- jetregeering. Op verschillende dagen in October, aldus de Italiaansche aanklacht, hebben sovjetschepen oorlogsmateriaal in havens van het Spaansche volksfront gelost. Den zesden October heeft de Spaansche vrachtboot „Larra Mendi" ln volle zee van een vrachtboot der sovjets, waarvan de naam onbekend bleef, onderdeelen van vliegtuigen overgenomen, welke kort nadien te Barcelo na aan land zijn gebracht. Verder wijst de Italiaansche nota erop, dat sovjet-Russische piloten en technici naar Spanje gingen om in de vliegkampen der Ma- drileensche regeering dienst te nemen. Tenslotte stelde Grandi voor, dat de con ferentie alle documenten betreffende de tot- dusver verrichte werkzaamheden der niet-in- mengingscommissie zou publiceeren. „Wij bevinden ons thans in een situatie", aldus Grandi, „die het noodig maakt, dat de publieke opinie een klaar inzicht krijgt ten aanzien van de houding der verschillende- regee- ringen sedert het totstandkomen van het non- interventie-accoord. De wereld heeft het recht zich ter zake een eigen meening te vormen." LONDEN, 28 October. (R.O.) In een geza menlijke conferentie van de labourpartij en het congres der vakvereenigingen is besloten, de Engelsche regeering te vragen, in samen werking met de Fransche, onmiddellijk het initiatief te nemen, om het Spanje weer mo gelijk te maken wapenen te koopen. „De Spaansche regeering is grondwettig ge vormd", meenden deze lieden, „en moet het recht hebben, de middelen te krijgen, noodig voor het handhaven van haar autoriteit." SEVILLA, 28 October (D. N. B.) De onder leiding van generaal Mola en generaal Varela doorgevoerde omsingeling van Madrid wordt met mathematische nauwkeurigheid voortge zet en de ring' rond de hoofdstad sluit zich meer en meer. Alleen in Oostelijke richting, naar de kust der Middellandsche Zee, is nog een weg open. Een doorbreken van den ijzeren ring door de rooden schijnt, naar de tot dusver opgeda ne ervaringen, uitgesloten. Onder den druk der allerwegen opdringende nationalistische troepen trokken de marxis ten naar de stad terug, die thans vol is van uit de voorposten gevluchte roode militie. Om de gevolgen van een bloedige bestor ming der Spaansche hoofdstad te voorkomen, zal men trachten de wijkende marxistische troepen Oostwaarts weg te dringen, waar mede de nationalisten dan tevens èn eigen manschappen èn de stad hopen te kunnen sparen. Radio-Sevilla deelde hedenmorgen om half negen o.a. mede, dat de rechtsche troepen de hoofdstad thans tot op 21 K.M. genaderd zjjn. In Aragon hebben de regeeringstroepen een vergeefschen aanval op de haven Alcublerre ondernomen. Nabij Granada hebben de troepen van Franco Castilla Dejajaque, op 20 K.M. van Moralero, bezet. De zuivering van het ge bied van Oviedo duurt voort. De verbindingen tusschen Asturië en Gallicië zjjn thans ver zekerd. Uit Murcia wordt gemeld, dat verscheide ne vliegtuigen der nationalisten Cartagena hebben gebombardeerd. Het luchtafweerge schut heeft twee toestellen neergehaald, ter- wijl een derde vliegtuig neergeschoten werd bij het dorp Abulias. Van haar kant meldt de Madrileensche re geering, dat haar luchtstrijdkrachten het vlieg veld Talavera del Tajo hebben gebombardeerd en daar 19 toestellen hebben vernield. RABAT, 28 October (R.O.) Uit Barcelona wordt, naar het radio-station Jerez de la Fron tera mededeelt, gemeld, dat het totaal aantal executies te Barcelona tot dusver reeds 25.000 bedraagt. Naar van bevoegde Engelsche zijde verluidt, zal de Britsche regeering, in tegenstelling met hetgeen men tot dusver verwachtte, geen nieuwe stappen ondernemen in de kwestie der gijzelaars. Men verklaart echter, dat de Britsche re geering haar aanbod blijft handhaven. PARIJS, 28 October (A.N.P.) Op initia tief van de Fransche nationale jeugdgroepen is een comité gevormd voor erkenning van het bewind van Franco in Spanje. Het comité zal een oproep aan liet Fransche volk publi ceeren. BERLIJN.. 28 October (A.N.P.) Een offi- cieele woordvoerder heeft het te Parijs gepu bliceerde bericht, als zou Hitler prins Georg I van Brunswijk-Luneburg op den troon willen plaatsen, als „grooten onzin" gekenmerkt. Wij hebben onlangs een en ander gemeld omtrent het droevig lot, dat de Capucijner- Orde in Spanje heeft moeten ondergaan, wier kerken en kloosters werden vernield, terwijl talrijke religieusen op de meest wreedaardige wijze werden vermoord, o.a. de blinde broe der Prudentius en een ziekenverpleger, Pa ter Ezechiel de Mataro. De rooden hadden in het geheelgéén me delijden met den vaak hoögêfflèL'ftlj d'-van hun slachtoffers. Zoo heeft men in Tarrago na een missionaris van 70 jaar, Pater Alfons Marie gefusilleerd- Het lot der seculiere geestelijkheid is niet minder droevig dan dat der religieusen. Een buitenlander, die een reis maakte door dat gedeelte van Spanje, dat nog door de rooden is bezet, schrijft in een particulieren brief o.a.: „Zelfs nu nog kan men op verschillende plaatsen, op hoeken van wegen, of aan bosch- randen. de lijken zien liggen van vermoorde priesters, aan wie men zelfs de eer van een begrafenis geweigerd heeft. Verschillende van hen zijn verschrikkelijk mishandeld, van vele lijken zijn armen en bee- nen afgehakt, anderen zijn aan de beenen op gehangen. Op andere plaatsen ziet men slechts verkoolde lijken". De verdedigers der democratie zijn onuit puttelijk geweest in het uitvinden van wreed heden. In het gebied Villefranche de Panades be vonden zich 21 geestelijken. Twee, misschien drie van hen, zjjn aan den greep der rooden kunnen ontsnappen. In Olot werd een priester, -die belast was met het geven van muziekles aan de kinde ren, gearresteerd en na ontkleed te zijn werd hij aan een boom gebonden en levend ver brand. Om het vuur aan te steken bediende men zich van zijn kleeren, die in benzine gedrenkt waren. In hetzelfde gebied werd de parochiegees telijke Miralplix, de broer van den overste van een Dominicanerklooster, vermoord. De priester lag zwaar ziek te bed. Een commu nistische arts onderzocht vluchtig den pries ter en verklaarde dat de patiënt vervoerd mocht worden. De zieke priester werd voor de roode rechtbank gebracht. Op de vragen, die hem gesteld werden, antwoordde de pries- ster slechts „Leve Christus Koning!" Toen het „onderzoek" geëindigd was, werd de mar telaar ter plaatse gefusilleerd. De inwoners van Olires verhalen hoe hun pastoor, ondanks de beloften der rooden, toch voor de rechtbank werd gedaagd. Terwijl men hem voorleidde werd de pas toor door enkele kogels getroffen en stortte zwaar gewond ineen. De rooden deden geen verdere moeite en lieten den zwaargewonden priester liggen en gingen rustig naast hem een sigaar zitten rooken. De ongelukkige priester vroeg, dat men toch medelijden met hem zou hebben, waarop hij werd doodgescho ten. Eindeloos is de lijst van de slachtoffers van de roode terreur. Overal waar de com munisten en anarchisten nog regeeren is, zooals men zegt, de kerk teruggedreven in de catacomben, als het ware. Slechts in kelders en allerlei schuilhoeken wordt nog de H. Mis opgedragen en de geloovigen dragen zelf 't Allerheiligste naar zieken, stervenden en ge vangenen. Ontstellend zijn ook de berichten, die uit Andorra komen. De stad Urgell blijkt her haalde malen het tooneel te zijn geweest van massa-terechtstellingen. Een groot aantal personen werden gevangen genomen, som migen omdat zij katholiek waren, of tot een religieuse orde of congregatie behoorden, an deren omdat zij grondeigenaars waren of tot de bezittende klasse behoorden. 142 personen werden aangehouden en gearresteerd, tal rijke personen gefusilleerd. Iedere Orde of Congregatie, die in Spanje haar huizen heeft, telt haar martelaren. Zwaar beproefd is de Congregatie der Obla ten- In het Scholasticaat van Pozuelo dicht bij Madrid is Pater Juan Perez, een jeugdige professor aan deze instelling tezamen met zes scholastieken gefusilleerd. Nog komen nadere droevige berichten uit San Sebastian, waar de rooden de Apostoli sche School van Umieta in vlammen deden opgaan. Verschillende paters, die aan deze school waren verbonden, waren reeds sedert enkele weken in een concentratiekamp onderge bracht. De overste van Umieta, Pater Me- diaville, werd gearresteerd. Men verkeert in volkomen onzekerheid over zjjn lot. Pater Brugel is met drie broeders naar Bordeaux kunnen vluchten. Van de inwoners van het klooster In Las Arenas, een voorstad van Bilbao, heeft men sedert eenigen tjjd niets meer vernomen. Pater Ricardo Imas, een Augustijn schrijft aan zjjn oversten, dat al zjjn medebroeders van het klooster Motril vermoord zjjn. Deze paters waren afgeleefde missionarissen, die bijna hun heele leven in de missies op de Philippijnen en Zuid-Amerika hadden door gebracht. De algemeene overste van de Congregatie der H. Drievuldigheid heeft officieel mede gedeeld, dat in het klooster van Alcazar de San Juan vier paters en een leekebroeder werden gefusilleerd. Alle religieusen van het klooster te Villa- nueva del Arsoblspo zijn gevangen genomen. Een van hen, pater Mariano Altolaguire stierf enkele dagen na zijn arrestatie. Het lot der overige gevangenen is onbekend. De generaal der paters Passionisten ont ving een brief van den vicaris van het kloos ter van Damiël in Catalonië, die zich thans bjj particulieren verborgen houdt. De Vicaris deelt daarin mede, dat het klooster door de rooden werd overvallen en in brand gestoken, terwijl 31 Passionisten zijn vermoord, onder wie de pater provinciaal. Tevoren werden de paters op gruwelijke wijze getnarteld. BARCELONA, 28 October (UN. PRESS). Alle industrieele en commercieele onderne mingen in Catalonië moeten krachtens een Dinsdag uitgevaardigd decreet gecollectivi seerd worden. Arbeidersraden zullen zich met de leiding van de zaken belasten in alle firma's, die den 30sten Juni j l. honderd of meer arbeiders en employé's in dienst hadden. Ook kleinere ondernemingen kunnen ge collectiviseerd worden, als drie vierden van het aantal aldaar te werk gestelde arbeiders hiertoe besluit. De belangen van de buitenlandsche zaken lieden in de collectieve ondernemingen zou den gegarandeerd worden. GENEVE, 28 October (R.O.) De vertegen woordigers van het Internationale Roode Kruis te Bilbao zjjn erin geslaagd, met de voorloopige Baskische regeering een overeen komst te sluiten, krachtens welke de vrouwen en kinderen, welke te Bilbao gevangen wor den gehouden, onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld. Bovendien zullen alle vrou wen en kinderen in het Baskenland in het vervolg vrij kunnen gaan waar zij willen en het gebied verlaten zoo zij dit wenschen. De regeering-Francó heeft kort geleden ge lijke edelmoedige maatregelen genomen ten gevolge van een démarche van het Interna tionale Roode Kruis-Comité. Hierbij werd bo vendien besloten, dat in het door de nation»- -listen -bezet-te gebied grijsaards ouder dan 60 jaar en jongelingen beneden 18 jaar, gence»- heeren en zieken vrij kunnen gaan, voor zoo ver zjj Basken zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3