DE EERSTE SPADE. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor den nieuwen weg van Rotterdam naar zee 59ste JAARGANG. VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 No. 17701 STADSNIEUWS. KETHEL. ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMf TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE BRUGGEN. «UTILE OULCI" 19111936. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE WERELDJAMBOREE 1937. EEN ZILVERAUTO IN DE STAD. >MICA 1936". burgerlijke stand. SCHEEPVAART. INBRAAKJE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. "■•■v. VISSCHEN IN DE ROTTE. LOODDIEF AANGEHOUDEN. NIET COLLEGIAAL. LUGUBERE VONDST. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SOHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent Pet stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. IIIBME SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis 0noevaUenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten en oogen, 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50. bij verlies van twee voorste ledematen van een band; f 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Waar gisteren bij de aanbesteding van den onderbouw der nieuwe Oranjebrug, als laag ste inschrijving uit den bus kwam een be drag van 340.580 van W. Splunders aan nemersbedrijf te Ridderkerk, mag worden aangenomen, dat gezien het werk dat deze inschrijfster vroeger reeds in deze omgeving deed, aan haar den bouw zal worden gegund. Beschouwen we dat bedrag van 340.580, dan is dit alléén voor den onderbouw, met de aansluitende bestratingen en de te bouwen hulpbrug. Waar door het Werkfonds echter voor den geheelen bouw 350.OOO is uitgetrokken, zou de geheele bovenbouw, zijnde een heïbrug opgehangen in vier heftorens voor een kleine 10.000 moeten worden gebouwd. Dit is natuurlijk een onmogelijkheid, zoodat onze Gemeente gedwongen is, nader met het Werk fonds in onderhandeling te treden. De oor zaak, dat dit uitgetrokken bedrag wel vol doende blijkt te zijn, is gelegen in den zwe- venden gulden, waardoor de bouwers niet zeker zijn van de prijzen der te gebruiken grondstoffen, die veelal uit het buitenland komen. Binnen dertig dagen zal de officieele toe wijzing moeten geschieden, doch wij mogen aannemen, dat W. Splunder's Aannemers bedrijf we'i de order in de wacht zal slepen. De hulpbrug. Daar, alvorens met werkzaamheden in de Oranjestraat en het afbreken der oude Oranje- brug kan worden aangevangen, eerst het ver- keersvraagstuk moet worden opgelost, dient allereerst de te bouwen hulpbrug geheel ge reed te zijn. Zij zal komen naast het huis van ds. Jon kers aan de Westvest en uitkomen t.o. de Burg. Knappertlaan. De onderbouw der brug zal geheel van hout zijn, met een totaal k rce cl te van 8 Meter, waarvan 5 Meter voor et groot verkeer en aan beide zijden trottoirs „an l1/» M. breedte, voor de voetgangers. Het va!!?rte wordt met het oog op de scheep vaart}^611 gewone klapbrug, met een door zins htedte van 8 Meter' De brug zal eenigs- niveau-v d worden gemaakt, gezien het Voor vr®chil van Westvest en Nieuwe Haven van een ki geheele werk wordt een tijdsduur me twee jaar aangenomen. Liefdadigheidsvoorstelling ..Mülpalen". ■^Vij herinneren onze lezers nog eens aan de feestvoorstelling, welke de Schiedamsche Tooneelvereeniging „utile Dulcifc op Don derdak I2 November a.s. in het Passage Theater geeft ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan en ten bate van de Schiedam sche Vereeniging tot Bescherming van Zui gelingen, die dan tegelijkertijd haar 20-ja- bestaan herdenkt. Het daarbij ap te voeren Costtumstuk -Mijlpalen", indertijd met zooveel succes d°or wijlen Dr. Willem Rooyaards gespeeld Zal stellig zéér de aandacht trekken. iet a"een van de costumes, doch 00 sPeciaie décors, meubileering en stoffeer g Schijnt veel werk gemaakt te zijn, zoo^ n'en toch vooral niet verzuime deze opvoe- ribg te gaan zien, temeer omdat het, m Verband met de hooge kosten, wel bij deze ^éne opvoering in Schiedam zal blijven. euphonia. De vereeniging Het Singelkwartier had gis teravond het genoegen haar verschillende af- deelingen te zien optreden. Als eerste trad 't kinderkoor voor het voetlicht met de operette „Silva's Droom een operette met moraal, waarvan de muziek geschreven is door den dirigent A. M. Zuijderdorp. Het werk is ge schreven m wat men noemt gemakkelijke en licht aansprekende melodietjes, wat echter niet wegneemt, dat verschillende melodieën nu niet bepaald om haar meio's en haar ver- eischten uitblinken. Het verloopt rustig zonder spanning en hoogtepunten Men heeft ook eenige inconsequenties inzake den tekst over 't hoofd gezien. De kinderen bleken hun rol goed ingestudeerd te hebben en de geheele operette verliep dan ook vlot zonder merk baar haperen en was bovendien duidelijk ver staanbaar, wat toch wel wat zegt. Het Schie- damsch accent liet zich nu en dan niet ver dringen. Het spel oogstte vanzelfsprekend bij het aandachtig publiek veel applaus Nadat voor de pauze H. de Wildt de aan wezigen op een clarinet-solo vergast had, heten de beide andere afdeelingen zich hooren vooral het adspiranten en het gemengd koor. wsut hhapiranten zongen stemmingswerken, aanvaAMK een een vertaling, die moeilijk Het koortaar- en roüider verantwoord klonk, gen n.i te zlng:t zooals alle drie de afdeelin- schakeering tow® Phmissimo om voldoende Het gemengd w> kuttnen brengen, minst homogeen Zonï als koor no" koor de tweede stetiS ÏS het adspiranten- in het gemengd koor Wa,L voorkeur eerste, niet meer dan geruisch. Hei-6?11^6 stemme'1 gewoon moeilijk en vereischt grLt°?k. bmten~ digheid vanaf de piano een slafvaar- Het Napolitaansch volkslied Santa nog 't meest bekoren afgezien van sche versie, waarin het gezongen werd De voorzitter, die ook den avond geopend 'had dankte bij zijn sluiting de verschillende mede werkenden. R. K. S. V. excelsior. Voetbal Pragramma voor a.s. Zaterdag: Excelsior c—Leonidas d 3 uur. Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 2Graaf Willem II 2 2.30 uur. Ignatius 2Excelsior 4 2,30 uur. Hockey. Zondag a.s. van 12 tot 2 uur vinden voor de eerste maal de oefeningen plaats van dé hockeyafdeeling en wel op het voormalige S. V. V.-terrein in de Spieringhoek tegen over het terrein der Schied. IJsvereeniging. Dames en heeren die alsnog wenschen toe te treden kunnen zich aldaar opgeven, Groote belangstelling uit alle kringen. Gisteravond had in den R. K. Volksbond 'n grootsch opgezette propaganda-avond plaats, voor de a.s. wereldjamboree te Vogelenzang. De groote zaal was met veel vlaggen van internationale verscheidenheid versierd. De belangstelling voor dezen avond was zeer groot. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op den hoogeerw. deken A. J. C. Schraag, rector Maas, de weleerw. heeren Koopman en N. Velzeboer, den heer H. P. Clasie, com missaris van Politie, J. Dinkelaar, weth. van Onderwijs, verder verschillende eerw. Broeders De avond werd geopend met een groote vlaggenparade, uitgevoerd door R. K. Ver kenners en verkenners van de Ned. Padvin- dersvereeniging, waarin alle vlaggen werden meegevoerd van de naties, welke aan de jam boree in 1937 zullen deelnemen. Hierna werd door alle padvinders het Padvinderslied ge zongen. Dan nam de heer A. de Groot van de N. P. V. het woord. Spr. heette allen na mens de gezamenlijke Schiedamsche Padvin- dersvereenigingen van harte welkom. De bur gemeester mr. dr. P. L. J. van Haaren, kon door een spoedvergadering niet aanwezig zijn en zijn woord van aanbeveling niet uitspreken. Dan kreeg de heer Ton Koot, persleider Jamboree het woord. Spr. ving aan met het vertoonen van de film van de Jamboree in 1932 op het landgoed Oosterbeek te Wasse naar gehouden, welke werd toegelicht. Dan gaf hij een overzicht van wat eigen lijk een jamboree is. Een jamboree is eigen lijk een groote bijeenkomst in Noord-Amerika. Het doel was de jongens uit alle landen der wereld iets van elkaar te laten leeren en elkanders energie op te wekken. De le jam. boree had in 1920 te Londen plaats. Van toen af werd besloten om de vier jaar een jamboree te doen plaats vinden. De padvindersbewe- ging is in vier jaar tijd in Nederland verdub beld en telt nu ruim 25000 jongens. Het ter rein in Vogelenzang is schitterend gelegen. Een zeer internationaal gezelschap zal men er aantreffen. Ongeveer 30.000 padvinders zullen opkomen. Gedurende de jamboree zullen 2 groote kampvuren in duinpannen gehouden worden, welke voor het publiek toegankelijk zullen worden gesteld. Verschillende inter nationale dansen en demonstraties zullen dan uitgevoerd worden. Een winkelstraat met on geveer 80 winkels is in wording. Kamppolitie en brandweer zullen aanwezig zijn. De kosten van deze jamboree worden op driekwart millioen geraamd. Dan werd de film van de jamboree 1928 van Liverpool gedraaid, eveneens door Ton Koot toegelicht. Vervolgens verschenen op het doek de beelden van onze Koninklijke Familie. Staande zongen alle aanwezigen het Wilhel mus en het Wien Neerlands' Bloed. Spr. be sloot met de hoop uit te spreken dat alle aan wezigen de jamboree te Vogelenzang Zondag bezoeken. Aan het slot van den avond had een kamp vuur plaats waarbij door de gezamenlijke Schiedamsche Padvinders kampliedjes werden gezongen. Uitslag spakenwedstrijd. Hlrt tckaal 'der bij de winkeliers uitge stalde fietsspaken bleek bij telling te be dragen 4266. J lemns le Voor dezen wedstrijd 2ijn in totaa, te_ schikbaar 28 prijzen en 10 troostprijzen. Gaarne had het Comité aan anen kinde ren, die aan den wedstrijd deelnamen een troostprijs uitgereikt, doch de uitvoering hiervan bleek te bezwaarlijk. Het Comité zal 38 kinderen a.s. Zaterdag middag 4 uur in de gelegenheid stellen een keus uit de prijzen te doen. De eerste die mag kiezen heeft het best geteld n.l. 4268, de tweede 4262, de derde 4275 spaken enz. Aan de kinderen, die voor een prijs aanmerking komen, wordt een kennisgeving thuisgezonden, welke Zaterdagmiddag moet worden meegebracht. Bij de ontruiming van het Micahuis wil len wij nog gaame vermelden dat het win kelpand gedurende 3 weken belangeloos ter beschikking werd gesteld door de N.V. Ge meenschappelijk Eigendom, Rotterdam, ter- ^Tjl de aankleeding gratis werd verzorgd door den heer W. A. Verwayen r DE BRANDSTOFTOELAGE. Door de ieden van den Gemeenteraad, de heeren W. Colié en B. Kedde is aan 't College ®n w- op 8 Oct. j.l. een schrijven ge- !1C e ,^®ffende een vroegere brandstof- toelage-uitkeering Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat inmiddels door den Minister van Sociale Zaken aan de betrokken gemeente besturen is bencht dat in het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 3 April 1937, evenals den vorigen winter is geschied, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brandstoffentoeslag van ten hoogste j 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijslag komen in aan merking gehuwde en ongehuwde kostwinners en voorts zij, die den steun voor alleen- wonenden ontvangen. Aan hen, die bij anderen inwonen, mag geen brandstoffenbijslag wor den verstrekt. Waar derhalve in deze een regeling is ge troffen, overeenkomende met die van het vorig jaar en zooals bekend is daar naast geen plaats is voor een gemeentelijke regeling als door vragers bedoeld, kunnen wij n'et bevorderen, dat laatstgenoemde in het ven wordt geroepen. Het Roode Kruis vraagt steun! Morgen (Zaterdag) zal hier ter stede we derom een jaarlijksche collecte van het Ne- derlandsche RoodeKruis worden gehouden. De jaarlijksche collectes zijn bestemd om het vredeswerk van het Roode Kruis te be vorderen, een taak dezer organisatie die na 1919 uitgebreid werd. Na den wereldoor log heeft het Internationale Roode Kruis hulp verleend op velerlei gebied. De organi satie werd toen o.m. in dienst gesteld ten bate van zuigelingenzorg, blindenzorg en. be strijding van geslachtsziekten. Ook werd ge holpen waar epidemieën voorkwamen. Allereerst zorgt het voor de inrichting van hulpposten langs de groote wegen, in samen werking met Eerste Hulp Bij Ongelukken (E. H. B. O.). Direct in aansluiting met dit werk valt te noemen, de arbeid van de Trans port-colonne, die in Schiedam 70 leden telt. Men ziet de transportcolonnisten dan ook op allerlei feest- en wedstrijdterreinen, kortom overal, waar gevaar voor ongevallen dreigt. De hulpverleening, welke in 1936 in Schie dam 170 maal plaats vond, waarbij een paar ernstige gevallen, wordt steeds belange loos en gratis verricht, en toch is er voor het aanschaffen van allerlei verbandmiddelen en wat daarbij behoort veel geld noodig. Er is echter nog meer nuttig werk, wat door 'iet Roode Kruis wordt verricht, n.l. de Bloedtransfusie-dienst. Deze dienst heeft ach gaandeweg over eenige plaatsen van ons land verspreid, zoo ook Schiedam, alwaar Dr. van den Berg de leiding op zich heeft genomen. Verder kun nen nog als onderdeden van het Roode Kruiswerk genoemd worden de Tuberculose bestrijding. Ook de Roode Kruis hulp bij ev- gasaanvallen kan worden gememoreerd.. Ziehier een paar voorbeelden genoemd, waaruit blijkt, dat het Roode Kruis hoogst nuttig werk verricht. Redenen, waarom dan ook onze afdeeling Schiedam op Zaterdag 31 October met groote vrijmoedigheid tot de burgerij zal komen. Voor hen, die lid wenschen te worden, zullen formulieren beschikbaar worden ge' steld, die ingevuld kunnen worden gezonden aan onzen secretaris den heer G. van Ter- wihga, alhier Stadhouderslaan 93. De jaar contributie bedraagt minimaal 1. Schier dam telt slechts 150 leden op circa 62000 zie len of pet. Moge ook dit verhoudingscij- fer in gunstigen zin wijzigen DE WIENER SaNGERKNABEN IN SCHIEDAM. Het programma van de buitengewone voor. stelling van de Wiener Sangerknaben op Woensdag 4 November a.s. te Schiedam in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond zal een geheel nieuw en Weensch karakter dragen. Tot uitvoering zullen komen een groep geestelijke liederen, een groote reeks liede ren van Weensche componisten o.a. Schu bert en een opvoering van een zangspel van W. A. Mozart Die Betrogene Nachbarin. Het programma zal geheel verschillend zijn aan hetgeen op Zaterdag 17 October te Rotter dam is uitgevoerd. De opera zal wederom gespeeld worden in oud-Weensche costumes van dien tijd. De leiding berust in handen van kapelmeester Viktor Gomboz Aangifte van 2829 October. GEBOREN: Bartholomeus. zoon van B Stouthandel en J. Baris, Nassaulaan 75 -A Francijntje M., dochter van A. Maasdam en J. P. van Eden, Mariastraat 51 Cornelia W., dochter van J. Verveen en c. W. van Tricht, van Marumstraat 14 Johannes B. zoon van J. J. Altorf en B. H. van der Kleij P. Potterstraat 27 ONDERTROUWD: J. K. van Knotsenburg 32 jaar en W. E. Sijpkens 33 jaar h. W. P. C. Jansson, 31 jaar en P. W. Boomsluiter 27 jaar H. A. Daalmeijer 31 jaar en A. W. Lansbergen 25 jaar F. K. Verboom 21 j. en J. H. de Wolf 21 jaar A. de Best 23 i. en J. J. Schippers 21 jaar. GEHUWD: H. Scheffer 41 jaar en J. M. Bloemendaal 41 jaar K. A. van der Lubbe 31 jaar en F. Schreij 28 jaar P. Kop 25 j. en M. M. van Eijk 24 jaar a. C. de Brabander 35 jaar en C. A. M. van Baaren 23 jaar. OVERLEDEN: A. M. Outshoorn 74 jaar, weduwe van G. J. Moolhuijzen, Nieuwe Haven 225 w. van Schie, 69 jaar, Overschiesche- straat 14. „"SKü? °ctoberR Aangekomen: Ital. lesa, van Hu 11Rotterdam; s.s Ma- Middlesbro, ahên Van,Kdb® Vla haven om te dokken in de Wilton- ™DAM 29 Oct. Vertrokken: Zweedsch s.s Arete, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Wmsum, ledig naar Rotterdam. VERKEERSSTREMMING. Doordat gistermiddag de „Blauwe Brug" over de Poldervaart voor de scheepvaart niet geopend kon worden, wijl wegens den regen der laatste dagen de brugdeelen wa ren uitgezet, had gistermiddag tot driemaal toe een verkeersstremming plaats. Tenslotte heeft men een brugdeel wegge broken, waarna de brug omhoog ging en de schuiten weer konden doorvaren. Hedenmorgen was de brug nog niet hersteld en gaf het weggebroken brugdeel voor on- oplettenden vaak minder aangename gevolgen. Gisternacht heeft een waker van den Ge- controleerden Particulieren Nachtveiligheids dienst ontdekt, dat de buitendeur open stond van het kantoor van de inkoopvereeniging van het gemeentepersoneel aan de Zuidblaak. Bij het onderzoek bleken twee lessenaars op de eerste etage te zijn opengebroken. Er wordt evenwel slechts een kleinigheid vermist. Gistermiddag heeft men zich door inklim- ming toegang verschaft tot de woning van W. H. F. B. aan de Spangenschekade. Een bedrag ad 17 is gestolen, EEN havenstad bloeit, komt tot rijkdom, grootheid en macht: schepen zonder tal brengen er de schatten van alle streken der aarde. Allengs verzandt de riviermond, de stad wordt afgesneden van de leven wekkende wereldzee- De handel ver dwijnt, de haven kwijnt. Er is een doode stad te meer. Zoo verging het de Phoenicische handels steden in de oudheid; zoo moest bijvoorbeeld Narbonne wijken voor Marseille; zoo is, door de verzanding van het Zwin, het trotsche Brugge der Middeleeuwen tot „Bruges, la morte" geworden. En hoevele doode haven steden telt niet Nederland, vergeten en ver laten, doordat hun vrije gemeenschap met de zee is te loor gegaan? Ook in ons land is de geschiedenis van een haven tevens de geschiedenis van haar ver binding met de zee. Zoo lang deze voortreffe lijk is, kan de haven tot bloei komen. Wordt De ontwerper van den Nieuwen Waterweg ir. P. Caland (18261902). ze minder goed, dan treedt verval in en dit verval is des te zekerder naarmate de haven stad berust in haar noodlot. Zijn er evenwel stuwende krachten in de havenstad voor handen, dan kan met den wil, het vertrouwen en het doorzettingsvermogen om ondanks alles den weg naar zee open te houden, het verval soms nog worden voorkomen. Het herstel van de gemeenschap met de zee wekt dan de haven tot nieuw leven. Iedere haven, ook die, welke tot blijvenden bloei voorbestemd schijnt, kent tijden van neergang, perioden, waarin zij bevangen wordt door twijfel aan eigen toekomst. Zoo ook Rotterdam. Van een klein Hollandsch stedeken met een 7000 zielen in het midden der 16e eeuw, nog al te veel houten woningen met rieten daken en een nog slechts gering zeeverkeer met Rouen, eenige andere Noord-Fransche en Oostzee-havens, kreeg Rotterdam, voorheen niet meer dan een gewestelijke marktplaats, in 1581 rang als zevende stad van Holland, onmiddellijk volgend op de zes steden, voor heen ls „groote" aangeduid. Ook Gouda, Dordt en Delft snelden Rotter dam spoedig voorbij en, doordat Haarlem en Leiden zich hoofdzakelijk geneerden met industrie en, in Zeeland, ook Middelburg de vlag moest strijken, kon Rotterdam zich een halve eeuw later, rond 1630, noemen „de tweede koopstad der Republiek". In 1650 telde de bevolking er reeds 50.000 zielen. Deze groote groeiperiode van Rotterdam valt in het tijdvak, dat werd ingezet door de inneming van Den Briel, van de stad, die den wijden Maasmond beheerscht; het oogen- blik waarop de bevrijding van het vaderland wordt ingeluid en de grondslag wordt ver stevigd van het zeewezen, waaraan Nederland aldra zijn vrijheid, welvaart en roem zal te danken hebben. Het is ook de tijd dat Rotter dam zich nog verheugt in een vrije, open gemeenschap met de zee langs den kortsten weg: den wijden Maasmond. Het zijn de jaren, waarin op voor dien tijd waarlijk groot- scheepsche wijze alle grond en water vóór de stad, van Blaak tot Boompjes, van Buizen- gat tot Leuvehaven, herschapen wordt in een grootsche, gestadig zich ontwikkelende havenwijk, gelijken tred houdend met de snel opbloeiende zeevaart. Edoch, op deze onstuimige groeiperiode volgde er weldra een van betrekkelijken stilstand. Niet alleen de tijden werden te Rotterdam relatief minder gunstig, ook de verbinding met de zee werd slechter. De grootste schepen, waarvan de afmetingen trouwens toenamen, moesten hoe langer hoe meer hun weg naar zee zoeken door het Goereesche gat, dat zij moeizaam langs Oude Maas, Dordtsche Kil en Haringvliet trachtten te bereiken. De eens zoo wijde, open Maasmond vernauwde en verzandde meer en meer, raakte in belang rijke mate verstopt door de vele, gedeeltelijk reeds tot eilanden bedijkte platen. De toch reeds zoo veranderlijke Maasgaten werden verondiept, zoo niet te niet gedaan, zoowel door „dien onnat uurlij ken rivierbedervenden Beer, die met een hals van 400 roeden aan den Hoek van Holland is vast gegroeyt" als door de zandvlakte, den „Droogen" vóór den Maasmond. De worsteling van Rotterdam om in directe gemeenschap te blijven met de levenwekken de wereldzee dateert van dien tijd, van het begin der 18e eeuw. Twee honderd jaar zal de strijd onbeslecht blijven. Twee honderd jaar van betrekkelijken stilstand, getuige het feit, dat de bevolking van 50.000 zielen in 1650 nauwelijks tot 60.000 gestegen was in 1800, tot 90.000 in 1850. Maar telkens laaide de latente energie in Rotterdam weer op, wanneer maar de tijden er ietwat gunstig toe leken. Telkens zon men op nieuwe mogelijkheden om te ontkomen aan de ondiepten, die Rotterdam ook op de Zuidelijker zeewegen steeds weer van de zee dreigden te scheiden. Hoe groot de omwegen, de moeilijkheden en de offers ook waren, die men zich voor dit ontloopen der ondiepten moest getroosten, de wil tot behoud van den toegang tot zee heeft Rotterdam nimmer opgegeven. Deze gestadig gestreden, telkens opnieuw aangevatte, maar tot voor een halve eeuw nimmer gewonnen strijd om zelfbehoud, dit niet versagen van hen, die ondanks de steeds ongunstiger wordende toegangswegen, bleven gelooven aan toekomstmogelijkheden voor Rotterdam, behooren mede tot de schoonste bladzijden van de geschiedenis dezer stad. En het is jammer, dat de bijzonderheden ervan zoo weinig onderzocht en beschreven zijn. Juist in deze tijden zouden zij kunnen opwekken tot zelfvertrouwen, tot volharding, tot het stalen van den wil om te blijven nastreven, datgene wat noodig is om een betere toekomst te grondvesten. Want, ook in dezen tijd hebben zich op den weg, die Rotterdam in gemeenschap stelt met den wereldhandel, tal van hinderpalen opge hoopt van anderen aard als voorheen, maar niet minder groot. Steeds opnieuw wordt de goederenstroom op zoodanige wijze belem merd, dat op sommige tijdstippen voor een algemeene verstopping kon worden gevreesd. Wanneer het tenslotte op het einde der vorige eeuw gelukt is om de natuurkrachten te overwinnen, die dreigden verval en bederf over Rotterdam's haven uit te storten, waarom zou men dan nu aan moeten twijfelen, dat ook de obstakels, die Rotterdam's handel en scheepvaart thans op hun weg vinden, en die er door menschenhanden zijn opgericht, eenmaal zullen zijn opgeruimd? Daarom is het een goede daad, dat wij thans herdenken het feit, dat het op 31 October 70 jaar geleden zal zijn, dat voor de nieuwe verbinding van Rotterdam met de zee de eerste spade in den grond werd gestoken. Daarom is het goed, dat wij her innerd worden aan de zeer groote moeilijk heden, die het ondernomen „gewaagde" werk in den aanvang schenen te doen mislukken, dat wij ons bewust worden hoeveel doorzet- Verwacht wordt: Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuide lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. De hooge drukking heeft zich verder over het vaste land uitgebreid en herstelde zich in het Zuid-Westen op den Oceaan. De Britsche eilanden kwamen onder in vloed van de depressie, bij meest matige Zuid-Wester winden is de lucht bedekt en hier en daar valt motregen. Voorloopig is vast weer met een matigen Zuid-Westenwind en af en toe eenige regen te wachten. 31 Oct.: Groote Schouwburg: Don Pasquale (Ital. Opera), 8 uur. 1 Nov.: Groote Schouwburg, Sissy, Fritz Hirsch-operette, 2 en 8 uur (voor volw.) D a g e 1 ij k s: Arena, Variété-programma, 2.15 en 8.30 uur. Zondags ook 5 uur Tentoonstellingen: Kunstzaal Gebr. Koch; Schilderijen van Frans Oerder De Distel: Werken van R. Kimpe. De Studio: Werken van A. Leeflang, Rotterdam. Museum Boymans, Jeroen Bosch en de Noord- Ned. primitieven. SCHIEDAM, 30 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,201,30 (niet officieel) - ■4- - jgjL «MS»-* De plechtigheid van 31 October 1866 op het strand te Hoek van Holland, waar de Prins van Oranje de eerste spade in den grond stak voor het openen van de nieuwe vaargeul. (Reproductie van een teekening uit dien tijd). tingsvermogen er noodig is geweest om, voortgaande op den ingeslagen weg, door samenwerking van Rijk en Gemeenten, het eenmaal gestelde einddoel ondanks alles te bereiken: een korte, open weg naar zee, als slechts weinig havens bezitten, een weg die een veilige, vlugge verbinding waarborgt voor de grootste zeeschepen en dit met betrekkelijk geringe onderhoudskosten. Het is, om terug te komen tot de nooden van het heden, nog niet zoo lang geleden, dat voor het groote werk eener Nederlandsche nationale havenpolitiek als het ware de eerste spade werd gestoken. Moge ook ten aanzien van deze voor Rotterdam zoo gewichtige zaak met eenzelfde volharding als aan den Nieuwen Waterweg worden voortgewerkt, in het belang van de haven van Rotterdam en van het gansche land. W. VAN LOOVEREN. Op 28 October werd te Gouda een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces, dat ten doel heeft de Rotte vrij te maken voor den hengel. Zooals bekend wordt deze actie gevoerd door de afdeeling Rotterdam van het Centraal Nederlandsche Hengelaarsverbond en is in dezen vertegenwoordigd door één zijner leden. Het O.M. te Gouda wordt waargenomen door Mr. de Lint, terwijl Mr. T. de Jong Tzn. de Rotterdamsche Kantonrechter ook voor Gouda zitting heeft. Nadat de dagvaarding was voorgelezen en gedaagde zijn bezwaren had uiteengezet, werd de zaak verdaagd tot 18 November, ten einde deskundigen te hooren. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt het dag.'bestuur van het hoofdbestuur van het verbond, de Goudsche voorzitter, het grootste gedeelte van het Rotterdamsche af- deelingsbestuur en vele leden. Aangehouden is de 24-jarige loodgieter F. M. J. H., di op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van 20 kilogram lood op het ter rein van de N. V. van E. aan de Merwehaven. De man is in bewaring gesteld. Door de Rivierpolitie is aangehouden en in bewaring gesteld de 34-jarige J. J. W. D. scheepsbediende aan boord van een hier in de Rotterdamsche haven liggend Nederlandsch stoomschip, die ten nadeele van zijn collega O. J. H., 18 Amerikaansche dollars had gesto len, welk geld op hem werd bevonden. Gisteren is opgehaald uit de Koningshaven een lijk zonder hoofd, welk lijk in verregaan- den staat van ontbinding verkeerde. Het was gedeeltelijk gekleed. Waarschijnlijk is het liet lijk van een jeugdige vrouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1