GEWELDIGE CATASTROPHE BIJ WILTON ontploffingen op een grieksch TANKSCHIP 17 DOODEN 30 a 40 GEWONDEN EN EEN 10-TAL VERMISTEN. Bij de tweede ontploffing werden verschillende redders getroffen. H DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 59sfe JAARGANG. EDENMORGEN omstreeks tien minuten voor tien en evcn later om ongeveer tien uur hebben op liet Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos", dat voor het vierjaarlijksch survey hij de werf Wilton lag, twee zeer ernstige ontploffingen plaats gehad. De eerste ontploffing had plaats in het ketelruim. Onmiddellijk na die ontploffing, die over verren afstand te hooren was, brak aan boord van het schip brand uit. De brandweren van Schiedam en van Rotterdam rukten na het eerste alarm met groot materiaal uit. Ook de drijvende stoom spuit van de Rotterdamsche brandweer werd onmiddellijk naar de werf van Wilton-Fijenoord gedirigeerd. Het aantal slachtoffers bedraagt, voor zoover op het °°genblik hekend, zeven dooden, een 30 a 40 gewonden en een tiental vermisten. Door het uitbreken van brand na de eerste ontploffing werden de reddingspogingen aanzienlijk bemoeilijkt zoo niet onmogelijk gemaakt. Het-stoomschip „Petrakis Nomikos" e®n tankschlP, metende 7020 ton. Het is in 1914 gebouwd en is eigendom van de reederij Petros M. Nomicos Ltd. te Piraeus. Het schip was 21 October van Le Havre Raar ^otter am 8e- Lmen voor bovengenoemd vierjaarlijksch survey. ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 N<>- 17702 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 EEN OFFICIEELE VERKLARING VAN DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij OVerlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten en oogen, 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog, 150. bij verlies \an een d im, f b'j van een wijsvinger; 50.— bij verlie8 van twee voorste ledematen van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.1 per week 25 cent. Bö bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs Per drie maanden f 3-75' bï) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. Onmiddellijk na de explosie aan boord van de Grieksche boot „Petrakis Nomikos" werd door brandweer en reddings brigade overgegaan tot het blusschen van den brand en het bergen der slachtoffers, w.o. meerdere dooden en gewonden, v e ontploffing, welke hedenochtend aan N °rct van het Grieksche tankschip „Petrakis ornikos" heeft plaats gehad, heeft in Schie dam groote consternatie verwekt. Tot ver in den omtrek werd de ontploffing gehoord en ^an alle kanten stroomden de inwoners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten nebben die in het bedrijf van Wilton-Fijenoord Werkzaam zijn, naar den ingang van de werf. Voor de hekken van de werf stonden spoedig na het bekend worden van de ontploffing duizenden menschen, onder wie velen, die zich angstig afvroegen wat er met vaders, zoons °t broeders zou zijn gebeurd. _„if ontstond direct na de Ook op de werf zelf onl natie_ 0nmid_ ontploffing een groote c o.,,hpln.rl was dellijk toen bekend werd, wa S r„n].,4 werd het geheele personeel dei we g reerd om zoo veel mogelijk hulp te Aan boord van het Grieksche tank schip bevonden zich op het oogen- blik der ontploffing waarschijnlijk alle leden der bemanning en vermoe delijk tusschen de twintig en dertig arbeiders van de werf. Tegen elf uur konden wij nog niet vernemen, op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad. Dat deze echter zeer ernstig geweest moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat direct na de ontploffing van alle kanten op het schip de vlammen uitsloegen. Het schijnt dat bran dende olie zich over het schip heeft verspreid. In Schiedam is de hulp ingeroepen van alle dokters en verplegend personeel, die zich allen naar de werf hebben begeven. Reeds is een aantal slachtoffers van boord gehaald, vermoedelijk een vijftiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slachtoffers was be wusteloos. Zij worden naar de ziekenhuizen overgebracht. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, hebben aan boord van hat Griek sche tankschip twee ontploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een olie bunker, tengevolge hiervan is de boven dezen bunker gelegen ketel door het dek van het schip geslagen. Tegen elf uur konden vijftien personen, allen overdekt met ernstige brandwonden, van het schip worden afgebracht. De hulpcolonne van de werf Wilton en de Roode Kruis Transportcolonne verleenden de eerste hulp. De brandweren van Schiedam en Rotterdam, die korten tijd na de eerste ontploffing ter plaatse verschenen, stonden tegenover de vuurzee aan boord vrijwel machteloos. Omstreeks tien uur volgde een tweede ont ploffing, welke, naar het schijnt, nog ernstiger is dan de eerste en ten gevolge waarvan, voor zoover op het oogenblik bekend is, verschei dene personen het leven hebben gelaten. Van het brandweerpersoneel van Schiedam zijn eenige leden gewond, onder wie de com mandant van de Schiedamsche brandweer, de heer J. van der Plas. Deze kreeg bij het blusschingswerk een ernstige wonde aan het achterhoofd. Omstreeks elf uur vreesde men dat aan boord van het als een fakkel brandende schip een derde ontploffing zou volgen en in ver band hiermede kon de brandweer niet aan boord blijven. Dikke zwarte rookwolken stijgen uit het schip op en verspreiden boven de werf en om geving een verstikkenden rook. Uitbreiding naar den ival ge vreesd. Zooals gemeld, vreesde men nog meer ont ploffingen aan boord van de „Petrakis Nomi kos" en in verband hiermede werd te kwart voor elf hedenochtend bevel gegeven de machinefabriek van Wilton-Fijenoord, welke dicht bij het water staat, te ontruimen. Het was toen nog niet bekend hoeveel per sonen zich nog precies aan boord van het pa"clencIe stoomschip bevonden. Onmiddellijk hulneteerSte ontPloffing snelde van alle kanten ,„m ,oe' en daardoor bevonden zich aan boord hpmann' schip niet alleen nog leden van de dtahHW arbeidei's van Wilton-Fijenoord, boord p 8 hebben van de ontploffing brandweerleden11' e^an^T^^f Wilton, die te hulp waren gSd Wat het lot van al' personen is, kan nog worden nagegaan. Na elf uur werd aan boord van de „Petrakis Nomikos" geen mensch meer toegelaten in verband met het gevaar van verdere ont ploffingen. deze niet NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—15 regels 1.50, bjj vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Reeds drie dooden geborgen. Er bestond geen enkele zekerheid omtrent het aantal dooden, dat bij deze ramp zal zijn te betreuren. Tot dusver waren drie dooden geborgen: de donkeyman, een vierde machinist van de bemanning en een man van het perso neel van Wilton-Fijenoord. Eenige tientallen gewonden waren intusschen reeds naar het ziekenhuis overgebracht. Belangstelling van autoriteiten. Een groot aantal autoriteiten uit Schiedam en Rotterdam heeft zich naar de werf Wilton- Fijenoord begeven. Onder hen merkten wij op den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, den substituut-officier van justitie, mr. Reumer, en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van den Rotterdamschen Lloyd, die in de buurt van het brandende schip lagen, zijn verhaald. Intusschen duurde bij het afzenden van dit bericht het vervoer van gewonden met bran cards, ziekenauto's en tot ziekenauto's geïm proviseerde vrachtauto's naar het ziekenhuis vervoerd. Zes dooden geborgen, de werf ontruimd.. De toestand op de werf Wilton-Fijenoord tengevolge van den brand op het Grieksche stoomschip „Petrakis Nomikos" bleef zich tot de middaguren voortdurend ernstiger ontwik kelen. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ontploffingen en ook genoodzaakt door de groote hitte, die het brandende schip uitstraalt, moesten de brandweer en de hulp colonnes zich tot op ongeveer 150 meter afstand van het brandende schip terugtrekken. Het schip is thans voorloopig aan zijn lot overgelaten. De brand woedt in alle felheid voort. Om half twaalf waren zes dooden geteld. Behalve de drie reeds genoemden zijn tenge volge van deze ramp nog om het leven geko men de heer Hoek, hoofdagent van politie te Schiedam en de heer Nieuwenhuis, die deel uitmaakte van een der hulpcolonnes. De identi teit van het zesde slachtoffer is nog niet vastgesteld. Voortdurend stroomen nieuwsgierigen in de richting van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maatregelen genomen waarbij assistentie wordt verleend door padvinders. Het publiek is teruggedrongen aan de eene zijde tot den hoek van de Burg. Knappertlaan, en aan de andere zijde tot de vijf sluizen. Dit is aan beide zijden tot op ongeveer 200 meter afstand van den ingang van de werf. Het voetgangersverkeer over den Vlaar- dingerclijk tusschen Schiedam en Vlaardingen is voor een groot gedeelte gestremd. Het rijverkeer wordt gaande gehouden onder toe zicht en leiding der politie. Nader vernemen wij nog het volgende: Op het moment van de ontploffing lag ook de „Modjokerto" van den Rotterdamschen Lloyd aan den wal. Het schip werd niet be schadigd. De eerste explosie bemerkte men hier door een reusachtige steekvlam, terwijl vlak daarop een ketel door het dek sloeg. De groote kraan, die boven het schip geplaatst was, is door de kracht van de explosie weg geslagen. Men meende nog twee dooden op het dek van het schip te zien liggen, en men heeft gemeend ook een lijk gezien te hebben in het inwendige van het schip. Op verschil lende plaatsen in het schip brandt nog steeds het licht. In het schip woedt de brand nog steeds voort. Te tien minuten over twaalf kwamen voortdurend nog dichte rookwolken uit het schip en niemand mocht zich nog aan boord begeven. De meeste slachtoffers schijnen te zijn ge maakt door de tweede explosie. Na de eerste explosie begaf de Schiedamsche brandweer zich aan boord en er werd een twintigtal slangen uitgelegd. Toen volgde de nieuwe ontploffing, die ontzettende gevolgen had. Op het terrein van de ramp bevinden zich zeven a acht Roode-Kruis-auto's, de transport-colon ne, de R.K. E.H.B.O., en de hulpbrigade van Wilton. Vele autoriteiten, o.a. de burgemeester van Schiedam, bevinden zich ter plaatse. Ook enkele hoofdlieden van de Rotterdamsche brandweer zijn aanwezig. Eerste lijst van slachtoffers. Te ongeveer half twaalf waren de volgende gewonden geborgen: J. P. Verboom, Eerste Schansstraat 52, Rotterdam; W. den Broe- De directie van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft hedenmiddag te half twee aan een redacteur van het A. N. P. de vol gende officieele verklaring gegeven: De directie van Wilton-Fijenoord heeft op het oogenblik nog steeds geen volledig over- zich van de situatie, aangezien het nog niet mogelijk is, aan boord te komen. Vast staat, dat de brand is uitgebroken in het ketelruim, waardoor een explosie in dit ketelruim ont stond. Tijdens de reddingspoging, die door perso neel van Wilton-Fijenoord gezamenlijk met brandweer en politie werd ondernomen, ont stond een tweede explosie, waardoor het grootste aantal slachtoffers is gevallen. Ex acte cijfers kunnen nog niet opgegeven wor den, doch het aantal dooden schijnt ongeveer 17 te bedragen, terwijl waarschijnlijk ruim 15 personen gewond zijn, hoewel het aantal naar de ziekenhuizen vervoerde personen aanzien lijk grooter was. Voor zoover te overzien valt, kan de oor zaak van den brand niet gelegen zijn in het feit, dat door het Wilton-Fijenoord-personeel gewerkt is op plaatsen, of met materiaal, waardoor de explosie verklaarbaar wordt. De ladingtanks waren niet gevuld, het schip had dan ook het certificaat, dat het gasvrij was. Alleen de brandstoftanks waren niet leeg. Volgens een verklaring van den eersten ma chinist van het Grieksche schip, zou daar on geveer 8 ton brandstof hebben ingezeten. Na de tweede explosie heeft de directie van Wilton-Fijenoord getracht, met toestemming van den rijkshavenmeester, het schip te doen versieepen naar een minder gevaarlijke plaats. Aangezien de rijkshavenmeester ambtshalve uitstedig was, en geen toestemming daarvoor kon worden verkregen, besloot de directie van Wilton-Fijenoord alle belendende werkplaatsen te doen ontruimen. De gewonden in de ziekenhuizen- In de ziekenhuizen (Gemeente- en Dr. Noletstichting) bevinden zich 19 ernstig ge wonden. Een is overleden, twee zijn er ster vend. De bemanning van het Grieksche schip wordt gehuisvest in de Zeemanscentrale. Dinsdag zal de begrafenis plaats hebben. Een Grieksch priester uit Antwerpen zal de plechtigheden verrichten, welke zullen plaats hebben in een protestantsche kerk. der, Drievriendenstraat, Rotterdam; T. Cra mer, Albrecht Engelmanstraat 44, Rotter dam; H. J. v. d. Voort, Ampèrestraat 51; D. Etman, Groote Visscherijstraat, Rotterdam; C. Paesen, Persoonshaven, Rotterdam; A. v. d. Oort, Brielschelaan, Rotterdam. Verder zijn ook verschillende leden van de Schiedamsche brandweer, waaronder de on der-commandant v. d. Plas vermist. Verschillende anderen worden nog vermist. Nog zijn gewond N. van Genderen, Schie dam; J. van Galen, Oudaenstraat, Rotterdam; die zeer zwaar gekwetst is. Een Griek, wiens naam onbekend is, is als lijk geborgen; een andere Griek is zwaar gewond. Vermist wordt o.a. ook nog J. Wolter, die na de eerste ontploffing aan boord is gegaan en niet meer is teruggekeerd. De wachtsman v. d. Broek uit de Schietbaanstraat, Rotterdam is zeer zwaar gewond. De baas Smit van Wilton en een zekere Onder de Linden be- hooren ook bij de gewonden. Den kapitein van het Grieksche schip heeft men na de ontploffing niet meer gezien, zoo dat het ergste voor hem wordt gevreesd. Als een blijk hoe moeilijk de redding der slachtoffers is, mag gelden het feit, dat op een der dekken een slachtoffer om hulp riep. Vier vrijwilligers meldden zich aan om te trachten den man te redden, wat echter met levensgevaar gepaard gaat, daar nog steeds ontploffingen dreigen voor te komen. Om twaalf uur begonnen de rookwolken ERNSTIGE ONTPLOFFINGSRAMP TE SCHIEDAM Aan boord van het Grieksche tankschip Petrakis Nomikos dat in reparatie lag bij de werf van WiltonFijenoord, heeft hedenmorgen een heftige explosie plaats gehad, welke een groot aantal slachtoffers heeft veroorzaakt. Het brandende schip even nadat de geweldige explosie plaats vond. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op eenigen regen en iets kouder. De depressie in het Noorden verandert wei nig van plaats. Een uitlooper strekt zich van Zudi-Zweden over Denemarken en ons land tot het Kanaal uit. In het Westen stijgt de barometer, waardoor zich over de Britsche eilanden een rug van hooge drukking ont wikkelt. Tengevolge van deze veranderingen loopt hij ons de wind aanvankelijk naar het Noorden en is morgen overdag eenige op klaring te wachten. Het weer blijft over het vasteland van Europa nog rustig. Hier en daar komt nog nevel of mist voor, alhoewel minder dan gis teren. Over het algemeen steeg de temperatuur, plaatselijk daalde zij over de Britsche eilan den en Duitschland. 31 O ct.: Groote Schouwburg: Don Pasquale (Ital. Opera), 8 uur. 1 Nov.: Groote Schouwburg, Sissy, Fritz Hirsch-operette, 2 en 8 uur (voor volw.) Tentoonstellingen; Kunstzaal Gebr. Koch; Schilderijen van Frans Oerder De Distel: Werken van R. Kimpe. De Studio: Werken van A. Leeflang, Rotterdam. Museum Boymans, Jeroen Bosch en de Noord- Ned. primitieven. weer intenser te worden, zoodat men weer groot gevaar voor ontploffing aanwezig achtte. De consternatie in Schiedam. Nader meldt men ons: Menschenmassa. Menschenmassa. Geheel Schiedam is uitgeloopen. Er heerscht een ont zettend nerveuze stemming. Brandweer vliegt er af en aan met alle mogelijk materiaal. Sirenen loeien onophou delijk. Roode-Kruis- en ziekenauto's suizen met geweldige vaart langs den weg naar het emplacement. Angstig kijkt de menigte toe. In snelle vaart komen ook de ziekenwagens terug, met zwaar- en minder ernstig gewon den. Angstig staart de menschenzee de auto's gade, poogt een blik te werpen in de wagens. Wie zijn het Personen der werf, brandweer lieden, Roode-Kruis-menschen. De wildste geruchten doen de ronde. Elk bericht gaat van mond tot mond. Men spreekt om 11 uur reeds van 40 dooden. De explosie is in haar gevolgen ernstig geweest, doch dit getal is gelukkig overdreven. Voor de ziekenhuizen staat eveneens een menigte. Men dringt bij den portier en ver pleegsters aan op mededeelingen, op verkla ringen doch niets wordt gezegd. Men kan ook niets zeggen want doctoren en personeel hebben hun handen vol, om de dertig veer tig gewonden te helpen. We spreken een geestelijke. Hij heeft de gewonden gezien en was aanwezig om geestelijken bijstand te ver- leenen. Van de gewonden zijn de meesten weggedo ken in hun verband, er ernstig aan toe. Een van hen was reeds overleden. Anderen ver- keeren in hoogstzorgwekkenden toestand. Er wordt nergens meer gewerkt Geheel Schie dam, dat door de explosies werd opgeschrikt vertoeft op straat. Ook uit Rotterdam is een menigte belangstellenden gekomen, want ook in West-Rotterdam waren de ontploffingen gehoord. Het schouwspel van den angst is ontzettend!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1