DE TANKBOOT-EXPLOSIE BIJ WILTON. ft TIENTALLEN GEZINNEN IN ROUW EN SMART. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GRATIS PROEFLESSEN 59ste JAARGANG. MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 No. 17703 Het aantal dooden thans tot 14- gestegen. lijst der slachtoffers. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE OORZAAK VAN DE RAMP. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs Per dlde maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Laefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten en van een wijsvinger; 50.— hij verlies „j-_c„.j oogen, 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.hij verlies van een duim; 75. bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. IK Een opname van het brandende Grieksche schip Petrakis Nomikos" op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam, na de tweede ontploffing, waarna het schip en het terrein, in de omgeving van het schip, geheel ontruimd werd, uit vrees van verdere explosies. In den loop van Zaterdagmiddag verscheen in den rookkolom, die uit het achterschip van de „Petrakis Nomikos" opsteeg, een steeds feller wordende vuurgloed. Tegen half 4 uur laaiden de vlammen hoog op. Gelukkig kwa men deze vlammen niet van binnen uit, doch werden zij veroorzaakt doordat'het houtwerk van de verblijven van officieren en bemanning op het achterschip, dat als een ouderwetsche campagne hoog is 0p gebouwd, in lichte laaie stond. Nog steeds was de omgeving van 't schip afgezet en de verzamelde leden van de Schie- damsche brandweer en de weinige andere per sonen .die op de werf aanwezig waren, bleven zoo veel mogelijk achter de dekking, die de groote loodsen boden, aangezien men no* Steeds ontploffingsgevaar vreesde. Het was een griezelig denkbeeld, dit bran dende schip aan de kade, dat aanstonds als 'n bom kon werken en dat op sluipende wijze zijn onheil kon verrichten op een oogenblik, dat niemand er op verdacht zou zijn. De wetenschap, dat zich op het schip nog verscheidene lijken bevonden en deze weldra de prooi zouden worden der steeds meer voortschrijdende vuurzeer maakte dit werk loos toezien voor de toeschouwers tot een ware marteling. Vrijwilligers bieden zich tten der jongere technici, zelf ternauwer- E. dood ontsnapt, bood zich aan nood aan d tg ^geven om deze lijken om zich naar bo. vuur te sparen, voor vernietiging doorom hem Dadelijk boden zich m net terrein volgen. De met de afslultin°m0ed bewon- belaste inspecteur, hoezeer dezen kunnen derend, zeide geen toestemming j- verleenen. Er waren reeds te veel slachto gevallen en het ware roekloos zich an- maal te wagen. Het kostte den mannen moeite in dit zeer verstandig verbod te berusten. Kor daarop kwam overigens van den direc- ^eur van Wilton ir. Verloop de uitdrukkelijke eri dat niemand zonder zijn toestemming et brandende schip mocht betreden. Wat ooggetuigen ons verhaalden. Tijdens deze uren van pijnigend wachten hadden wij de gelegenheid om enkele perso nen, die bij de ramp tegenwoordig waren geweest, hun wedervaren te laten vertellen. De Rijksveldwachter, Brigadier titulair Mulder, vertelde bij het loeien der sirenes na de eerste explosie op het schip,te zijn gegaan. Na een klauterpartij door een wirwar van buizen was hij weten door te dringen tot de stookplaat. Daar zag hij een zwaar vermink ten man liggen, waarschijnlijk een der arbei ders van Wilton. Door den pols te voelen con stateerde hij den dood. Door den verstikkenden rook werd hij overigens gedwongen ijlings weer naar boven te vluchten. Ook in de ach terruimen is hij nog geweest en in de hutten om te zien of zich daar nog menschen be vonden. Juist was hij weer op het dek, toen de tweede explosie plaats vond. Hij heeft toen een gewonde (J. Verboom) op de schouders genomen en in veiligheid kunnen brengen. Er heerschte zooals begrijpelijk toen 'n ont zettende verwarring aan boord van het schip. Op de vraag of er /olgens hem benedendeks nog slachtoffers konden liggen verklaarde onze zegsman, dit waarschijnlijk te achten. Hij had nog iemand gezien, die lag te ker men en schreeuwde om hulp. Die is niet terug gekomen. De heer van der Jagt, Chef van den techni- schen dienst bij Wilton die ook bij de explosie was. vertelde dat hij juist bezig was een patroon aan een gasmaker bij een zijner werk lieden te schroeven, toen de ontploffing ge schiedde en de man voor hem, gewond door een weggeslingerd stuk staal, ter aarde stort te. Hij verklaarde verder, dat het maar een toeval was, dat de explosie op het schip niet was gevolgd door een nog meer catastrophale ontploffing der tientallen zuurstofcylinders welke aan den walkant lagen. Van een der cylinders was de kop getroffen en in tweeën gespleten. Op het achterdek van het brandend schip lagen echter nog eenige flesschen en daarvan vreesde hij het ergste. Een der doctoren in er°°t aantal waren zij aanstonds na de ramp op het terrein aan wezig om medische hulp te verleenen ver telde, dat de meeste slachtoffers zware brand wonden en gecompliceerde fracturen hadden bekomen. In de ziekenhuizen hadden aanstonds meerdere amputaties moeten plaats vinden °m de menschen nog te redden, br uk aan Westelijke hulp heeft het niet ont- Ko Kapelaan H. W. Haselaar en kap. weestm^S,,Zijn na de explosie aan boord ge- zeboer r> kaPelaan Berding, kapelaan Vel- zer OP °°r P" Binkhorst O.P., Pater Key- het terreinvan^6" Moonen Cs'sR' Zijn °p n de ramp aanwezig geweest. Ontzettende tooneelen- Een verhaaldersbaas ha a van de tw.» nad den moed om de trossen van de twee schepen rro1 die bij het Griek* los te goc het hoofd De sjouwerskras K. Verwijs zoo vernam u .J ot het afnam.vernamen wij, sche stoomschip gemeerd lal,*6 ,J Rii de tweede explosie werd L ÉT°°ien- den romp gescheiden. hem het k°ofd van Was bezig met het afnemen van"eënZZZ ker toen de ontploffing geschiedde. Van den luchtkoker en van Verwijs heeft mHoegkrachtig de explosie moet zijp geWeest kon men zien aan de kraan, welke mid_ scheeos had gestaan. De zware ijzeren binten wien als snippers .papier, m elkaar gedraaid. "XJVefd ruim drie honderd meter weg geslingerd door het dek van de fitterswerk- plaats. De machinist van de kraan is er won der boven wonder goed afge om®"' 1J vY"h door den luchtdruk weel weggedrukt, bleef in zijn stuurhut liggen en kon later veilig beneden worden gebracht. Een 100 ïlo zwaar stuk van een bolder werd teruggevon den in het midden van het groote Wilton-dok. Volgens personen, die zich na de tweede explosie in den loop van den middag nog aan boord hadden begeven, is het dek van de tank boot geheel opengescheurd en is er een gat van tien meter in geslagen. De masten wer den als stokjes in stukken gebroken en de tien ton zware reserve-schroef van het schip, welke op het dek stond, werd gespleten. On der de brokstukken had men nog twee slacht offers gehaald. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door het wégslaan van trappen en leuningen. Het vuur laait op en de brand weer konut in actie. Toen tegen vier uur de wind steeds meer uit het noorden kwam en de vlammen joeg uit de richting van de gevreesde tanks, be sloot na overleg met inmiddels gearriveerde deskundigen de commandant der Schiedam- sche Brandweer, ingenieur Eikema, een on derzoek aan boord te doen instellen. Gearriveerd waren namelijk de hoofdinspec teur voor de scheepvaart Ir. van Driel uit den Haag en de Commandant der Amsterdamsche brandweer de heer C. Gordijn, resp. Voorzit ter en Lid van de in 1927 door het Rijk inge stelde benzine-commissie, die speciaal belast is met het ontwerpen van maatregelen voor de veiligheid van het vervoer van brandbare vloeistoffen te water en te land. Het resultaat van het onderzoek was, dat men besloot het vuur te lijf te gaan. Met twee stralen naar het achterschip werd het vuur aangetast, en tegen het vallen van de duis ternis werden de noodige schijnwerpers op het schip gericht, om het blusschingswerk te kunnen doen voortgaan. Berging van drie slachtoffers. De eerste droeve taak, die men had toen men 't schip sedert 's morgens half elf voor het eerst weer betrad, was het bergen van de drie deerlijk verminkte lijken, die de vrijwil ligers, die des middags omstreeks twaalf uur even aan boord waren geweest, op het dek hadden zien liggen. Het was het stoffelijk overschot van een arbeider van Wilton- Pijenoord, dat aanvankelijk niet geïdentifi ceerd kon worden, van den omgekomen hoofd brandmeester Nieuwenhuyse en van den Schiedamschen politieagent Hoek. In jassen gewikkeld werden de lijken naar een der loodsen overgebracht en tegen den avond vervoerd naar het R. K. ziekenhuis, de dr. Nolet-stichting. In een der ruimen werd nog een vierde lijk waargenomen, vrijwel ze ker van een der leden der Grieksche beman ning ,doch aan berging daarvan viel voor loopig tengevolge van den vuurgloed niet te denken. Verhoor van den Griekschen kapitein- De reeds genoemde autoriteiten, alsmede de burgemeester van Schiedam, de heer van Haa- ren en de leden der directie van Wilton- Fijenoord hebben in den namiddag den kapi tein en den eersten stuurman van het Griek sche tankschip een uitvoerig verhoor afge nomen, wat trouwens tevoren reeds met de overige leden der bemanning was geschied. Duidelijke gegevens heeft dit verhoor niet opgeleverd, zoodat men ook thans nog in het duister tast omtrent de oorzaak der eer ste ontploffing. Met nadruk hielden zoowel kapitein als eerste sturman echter vol, dat de kleine stuurboordtank, die bij de tweede ontploffing in de lucht is gevlogen, sedert eenige weken niet in gebruik is geweest en niet met vloeistof gevuld was. De meening van den heer Gordijn. De aanwezigheid van den commandant der Amsterdamsche brandweer, den heer C. Gor dijn, die tevens lid van de rijksbenzine-com- mlsaie 1927 is, noopte ons deze autoriteit zjjn meening te vragen. Waar de Amsterdamsche haven tot zijn ressort behoort, heeft de heer Gordijn op het gebied van scheepsbranden een ervaring als slechts weinige andere brand weercommandanten in ons land. Ook met tank schepen heeft de heer Gordijn te doen gehad en voorts herinneren wij slechts aan den hard- nekkigen brand in de „P. C. Hooft", die ten gevolge had, dat de Amsterdamsche brandweer gedurende geruimen tijd de beschikking kreeg over de oude ,,Prins der Nederlanden" van de Stoomvaart-maatschappij „Nederland" en daardoor in staat was speciale studie van scheepsbranden en hun blussching te maken. De heer Gordijn verklaarde eveneens, dat het uiterst moeilijk zou zijn, de oorzaak van ie eerste ontploffing in het ketelruim op te sporen. Zoo vele factoren kunnen daartoe hebben bijgedragen. Aan boord van een tank schip kan allicht ergens een lek ontstaan, waardoor olie wegvloeit, die in geval van repa raties aan boord door een of andere oorzaak vei warmd wordt en als zij de goede verbran- dingswarmte heeft gekregen, vlam vat. Hoewel men niet met volkomen zekerheid kan spreken, achtte de heer Gordijn het toch wel zeer waarschijnlijk, dat de tweede ont ploffing als indirect gevolg van de eerste moet worden beschouwd. Dit is temeer mogelijk, doordat een nood zakelijk geachte constructie voor tankschepen in de „Petrakis Nomikos" niet geheel aan de voorschriften voldeed. De heer Gordijn doelde op de z.g. „cofferdam", bestaande uit twee zware ijzeren schotten, welker tusschenruimte met water is gevuld, zoodat er een waterschot ontstaat, dat van de kiel tot het dek loopt. Aan weerskanten van de groote tankruimte, die het geheeie middenschip van een tankboot vult, bevindt zich een dergelijke „cofferdam", waardoor dus zoowel vóór- als achterschip van de tankruimte worden gescheiden. Welnu, de cofferdam van het achterschip der „Petra kis Nomikos" liep niet geheel tot het dek door en op de hoogte waar zich de ontplofte kleine stuurboordstank bevond, niet zoover onder het dek, werd deze slechts door een enkelen ijzeren wand van het achterschip ge scheiden. Het ligt derhalve voor de hand. dat öe warmte-ontwikkeling tengevolge van den aanvankelijken brand en de eerste ontploffing tot explosie van de kleine tank heeft geleid. Wij wezen den heer Gordijn er op, dat het schip, alvorens in reparatie te zijn genomen, het certificaat had verkregen, gasvrij te zijn, terwijl de heer Gordijn zelf aanwezig was ge weest bij de verklaring van den kapitein, dat beide kleine tanks in weken niet meer ge bruikt waren. De heer Gordijn sprak als zijn overtuiging is', dat het certificaatwas uitgereikt na een zorgvuldig onderzoek, dat inderdaad op vol komen afwezigheid van gas had gewezen. Dik wijls blijven er echter aan de wanden der tanks met hun vele oneffenheden, klinkbouten enz., dikke korsten opgedroogde olie kleven. Bij warmte-ontwikkeling kunnen de meest vluch tige deelen van deze oliën gassen vormen, die in verbinding met lucht explosief kunnen zijn en als er ook wel eens benzine in deze tanks heeft gezeten, wat aan boord van het Griek sche schip wel eens het geval schijnt te zijn geweest, zelfs hoogst gevaarlijk kunnen zijn. Of dit alles ook hier zoo is gegaan, valt niet met zekerheid te zeggen, doch mogelijk is het in elk geval. Daarbij komt, dat de cofferdam van het achterschip ook nagenoeg geen water bevatte, toen de Schiedamsche brandweer van morgen na de eerste ontploffing aan boord kwam. Men was o.a. bezig met het pompen van water in de cofferdams, toen de nood lottige weder-ontploffing volgde. Toen men het tegen vier uur waagde aan boord te gaan, kon men duidelijk waarnemen hoe de bedoelde kleine tank aan stuurboord zijde uiteen was gereten. De overeenkomstige tank aan bakboordzijde, waarvan men den ge- heelen dag ontploffing had gevreesd, stond rood-gloeiend. Had er ontploffingsgevaar be staan, dan had dit natuurlijk reeds ingetreden lang voordat de tank een zoo hooge tempera tuur had bereikt. Zooals reeds hierboven werd verklaard, tastte men het vuur dan ook met twee stralen aan en richtte men een dezer stralen op de gevreesde tank. Hoewel natuurlijk in de overige tanks soort gelijke reacties als in de kleine stuurboord tank zouden kunnen optreden, achtte de heer Gordijn dat niet waarschijnlijk meer, omdat, nu men eenmaal met blusschen is begonnen, het vuur eerder zal af- dan toenemen en de temperatuur aan boord van het tankschip zal dalen, waardoor het ontploffingsgevaar ge ringer wordt. J. v. d. Plas, 55 jaar, Stadhouderslaan 31, Schiedam, hoofdopzichter Gemeentewerken en plaatsvervangend brandweer-commandant. C. Nieuwenhuyse, 44 jaar, Nienlantstraat, hoofdopzichter bij de bestratingen en kring commandant v. d. Schiedamsche brandweer. J. J. Hoek, 33 jaar, Lange Singelstraat 86, agent van Politie. K. L. Schellenberg, 36 jaar, Willem Beukels- zoonstraat 19b, Rotterdam, M. Nieuwstraten, 45 jaar, Beierlandsche- straat 36, Schiedam. W. B. de Jong, 24 jaar, 2e Van Leijden Gael- straat, Vlaardingen. G. T. H. T. Schulz, walkaptein, Bingleijstraat 26, Rotterdam. R. Mahn, 22 jaar, Ruilstraat 64, Rotterdam. J. van Galen, 56 jaar, Oudaenstraat 61, Rotterdam. J. A. Wolkers, 39 jaar, Havenstraat, R'dam. C. Verwijs, 57 jaar, van Speijkstraat 56, Rotterdam. Evangelos Constez, 26 jaar, 4e machinist van de „Petrakis Nomikos". Antonis Alafoussos, donkeyman van de „Petrakis Nomikos". Vermist wordt nog een zekere Wessel. Gekwetsten- In het Gem. Ziekenhuis of in de Dr. Nolet- stichting zijn nog opgenomen de volgende gewonden: H. J. Foort, 56 jaar, Ampèrestraat 41a, Schiedam (gecompliceerde beenbreuk en bloeduitstorting J. P. Verboom, 45 jaar, le Schansstraat 52b, Rotterdam (gecompliceerde onderarm-frac tuur) P. v. d. Broek, 59 jaar, Schietbaanstraat 2, Rotterdam (enkelbreuk), C. Paesschen, 28 jaar, Persoonshaven 185, Rotterdam (bovenbeenbreuk), J. Onderdelinden, 23 jaar, Brielschelaan 268b, Rotterdam (brandwonden aan armen en beenen), W. den Broeder, 51 jaar, Drievriendenstraat 35, Rotterdam (brandwonden aan gelaat, han den, rug), C- van Pelt, Nieuwsticht Z. 23, Schiedam, (geestelijk gestoord.) A. de Krom, Roseveltstraat 60, Rotterdam), (hoofdwonden en brandwonden), Michaël Kionlekas, Griek. Theophanés Leonardos, Griek, P. de Smit, 53 jaar, Schiedamscheweg 106, Rotterdam (gecompliceerde beenfracturen), N van Genderen, 50 jaar, Vlaardingschedrjk 153, Schiedam, (ruggewervel- en schouder fractuur), C. van Baarle, 40 jaar, brandweerman, Lange Kerkstraat 25, Schiedam (enkelfrac tuur), D. v. d. Hoeven, 29 jaar, lid Transport colonne Roode Kruis, Noordmolenstraat 54, Schiedam (hersenschudding). Verder zijn nog verbonden in het R. K, Zie kenhuis: A. van Oost, Brielschelaan 282, Rot terdam; C- Houtman, Broersvest 76b, Schie dam en P. Kramer, Alb. Engelmanstraat 74, Rotterdam. De brand in het schip bedwongen- Het resultaat van het blusschingswerk is geweest, dat laat in den avond de vuurhaard in het schip steeds kleiner werd en de blus sching een voldongen feit was geworden. Brandwachten werden aan boord geplaatst om bij eerste teeken van brand alarm te kunnen maken en weer met de blussching te beginnen. - Van een onderzoek in het inwendige van het schip kon nog geen sprake zijn. Het bleek zoo'n verwrongen massa, dat het alleen moge lijk zal zijn een overzicht te krijgen, nadat met behulp van een kraan deze deelen zullen zijn verwijderd. Daartoe moet eerst de mid scheeps staande vernielde kraan worden ver wijderd- Men verwacht, dat hiermede nog wel eenige dagen zullen gemoeid zijn. De stemming in Schiedam. Zaterdag verandert Schiedam van nijvere industriestad in een uitgaansplaats. De Zon- dagstemmnig komt in den laten namiddag over allen en het verker verandert ook van aanzien. In plaats van vrachtwagens, komt het luxe autoverkeer meer op den voor grond. Hoe anders was het nu Zaterdag, 's Mor gens om half tien een donderende slag, om even 10 uur weer één. De sirenes loeiden hnn akelige geluiden. De doktoren, Roode Kruis mannen, E. H. B. O.ers van beide afdeelin- gen, Roode Kruiswagens, die juist liefdadig heidscollecte aan het houden waren, zieken auto's, brandweerwagens, wagens van Wil ton enz. enz. reden den geheelen dag af en aan. Voor de hekken verdrongen zich den gehee len dag honderden menschen. Ook rond de terreinen van Wilton: op den Vlaard.dijk en de Burgemeester Knappertlaan bewogen zich tot laat in den namiddag de menschen. Een treurige stemming maakte zich lang zamerhand van een ieder meester. Wie had niet in allerhaast een open vrachtwagen voorbij zien komen waarop een ongelukkig slachtoffer vervoerd werd, slechts even be dekt, liggend op een draagbaar of ladder? Wie had er niet gestaan tusschen en gespro ken met één van die honderden vrouwen en Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken of Noordelijken, later weer krimpende wind, tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende bewloking, aanvankelijk wei nig of geen, later weer toenemende regen kans, koude nacht, later weinig verandering in temperatuur. De diepe depressies, die hoog in het Noor den voorbijtrekken, vertoonen langgerekte v- vormige uitloopers, die tot den 50sten breed tegraad reiken. In deze uitloopers is het weer nevelig en somber met in onze omgeving lichte, in het binnenland van Europa en vooral in deze bergstreken plaatselijk zware regens. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving een sterk wisselend karakter zal hebben met perioden van betrokken en som ber weer en opklarend en zonnig, met over het algemeen weinig regen. 3 Nov.: Tivoli-Schouwburg, Zoek de zon op (Nat. Revue), 8 uur (boven 18 jaar). 4 Nov.: Groote Schouwburg, Troubadour, (Ital. Opera), 8 uur. Tivoli-Schouwburg, Zoek de zon op (Nat. Revue), 8 uur (boven 18 jaar). D a g e 1 ij k sArena, variété-programma, 2,15 en 8,30 uur. Zondags ook 5 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 November in; Luxor, Gelukskinderen (boven 18 jaar) Corso, Het weggeloopen bruidje (voor volw.); Prinses Sanders of the river (voor volw.); Coloseum, cavoy hotel 217 en Happy lading (voor volw.); Capitol en Centraal, Het circus komt (boven 18 jaar); Scala, De 3 Muske tiers (voor volw.)Victoria, Mijn hartewensch en De bonte sluier (voor volw.); City, Oranje Hein (boven 18 jaar); Olympia, Charlie Chan in het circus (voor volw.); Ooster, Begeer te en Winternachts-traum (voor volw.); Stu dio, Carlo Cavelli de hoogeschoolrijder (voor volw.); Grand, De witte engel (boven 18 jaar); Thalia, Vrouwenparadijs (boven -18 jaar)Lumière, The king steps out (boven 18 jaar) Tentoonstellingen: Kunstzaal Gebr. Koch; Schilderijen van Frans Oerder De Distel: Werken van R. Kimpe. De Studios Werken van A. Leeflang, Rotterdam. ENGELS hedenavond 8.15 uur; voor meergevorderden 9.15 uur. FRANS Dinsdagavond 8.30 uur. DUITS Donderdagavond 8.30 uur. ESPERANTO Woensdagav. 8.30 uur. in de St. Vincentiusschool, WARANDE 157. De R.K. Volks-Universiteit noodigt ook U uit. Reel 16080S 10 kinderen, wier mannen, vader of broers ginds bij die groote schepen, waar de donkere rookpluim opsteeg, werkzaam waren? Zoo kwam het, dat iedereen meer en meer on der den indruk kwam van het ontzettend onheil, dat in een kwartier tijd tientallen huisgezinnen in leed en ellende, ja, in diepen rouw gedompeld had. Zóó is de Zaterdagavondstemming ge weest. Zóó voelde men ook Zondagochtend bij het verschijnen der bladen de zelfde droe vige stemming over onze stad. De vlaggen op de schepen hingen halfstok. Iedereen, die in het Westen woont, waar de ziekenhuizen een domineerende plaats inne men, zal dezen dooden Zondag met bijzonder droefheid in het hart opgezien hebben naar deze gebouwen, waarin ditmaal zoovelen te gelijk het zij dood of levend waren binnen gedragen en waarvan er enkelen wellicht nog met den dood worstelden. Zooals onze doodenlijst vermeld zijn er in Schiedam niet minder dan twee functiona rissen, die zoowel bij de gemeentewerken, als bij de Brandweer een vooraanstaande plaats innemen overleden. Van heinde en ver kwam het publiek aanstroomen om te trachten een blik te kunnen werpen op de plaats op de werf van, Wilton-Fijenoord te Schiedam, waar de exjplosie-catastrophe zich afspeelde H

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1