DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ WILTON. MET korps-eer ten grave gedragen DE BEGRAFENIS VAN TALRIJKE SLACHTOFFERS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 59ste JAARGANG. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 No. 17706 PP DE grieksche slachtoffers BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68081 d0Bij6 de^ deputaties ^op^e begraafplaats had zich ook aangesloten een deputatie van de bemanning van het noodlottige Gneksche schip. Het s.s. Petrakis Nomikos in "leslag genomen. DER PETRAKIS NOMIKOS. Orthodoxe plechtigheid in het Katholiek zeemanshuis. De plv. Schiedamsche Brandweer commandant Van der Plas ten grave gedragen. Woorden van dank van de directie van Wilton voor de onder vonden hulp. DIT NUMMER BESTAAT UlTt DRIE BLADEN. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zgn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve big te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: f 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen, 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verbes van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. ONDER groote belangstelling van de bevolking beeft gisteren de begrafenis plaats gehad van een aan tal slachtoffers van de ramp bij WiltonFijenoord. De agent-recher cheur van de af deeling speciale wet ten te Schiedam werd met korps-eer begraven. Des middags om half twee is onder buiten gewoon groote belangstelling, zoowel van de zijde zijner superieuren en collega's als van den kant van 't publiek, ter aarde besteld met korpseer het stoffelijk omhulsel van den agent-rechercheur der afdeeling speciale wet ten, J. J. Hoek. Lang voor het officieele uur van vertrek hadden zich honderden en honderden belang stellenden in de omgeving van de woning van den overledene aan de Lange Singelstraat °Pgesteld. Tegen twee uur speelde de politieharmonie ^Hermandad" van Rotterdam, onder leiding a« den heer Thom. Adee, de „Marche fu- e^e" van Chopin. sch ,erna werd de kist met het stoffelijk over- w Ut de woning gedragen en in den lijk- de geplaatst. De stoet werd geopend door J^tieharmonie „Hermandad" en door de dam n enigin& „Hermandad" van Rotter- Ua« volgde een wagen beladen met een "a, kransen om. van de directie en het aröeiderspersoneei van de werf Wilton. ervolgens kwam de lijkwagen, waarbij als - Opendragers fungeerden eenige agenten van oe Schiedamsche politie. Te voet volgde dan e commissaris van de Schiedamsche politie, e eer Clasie; de inspecteur van den justitio- neelen dienst, de heer Blomsma; de inspecteur van den gemeentedienst, Kloeseman; drie dienstbrigades met de inspecteurs Schotvan ger en Hagen als commandanten. Hierachter weer volgenden de rechercheurs en het admi nistratieve personeel van de Schiedamsche politie. Een officieele deputatie van de Am- sterdamsche politie, bestaande uit inspecteur lste klasse v. d. Mark, de brigadier van Ber- kum en de agent van politie Lemmers. Dan een deputatie van de A. S. G. F., met inspec teur A. F. Kapinga, den brigadier W. Haalboom en den sportleeraar v. d. Putten, een deputatie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, waar de overledene tijdens zijn Amsterdamsche dienstjaren het laatst dienst heeft gedaan. Verder deputaties van de politie korpsen Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Gouda, Delft, de R.K. Politiebond St. Mi chael, van den Christ. Bond, van het Nederl. Roode Kruis, de Rrjksveldwacht, die alle met hun omfloerste vaandels meetrokken. De droeve stoet werd gesloten door vier volgi ij tuigen met familie en aanverwanten van den betreurden doode. de SSveMwIcefi^rdedstoet v°1^e' zorf verkeer, daar men zooL ,6 regelln® van het damsche politie in de o- mogelijk de Schie- stellen om haar overieZu fnheid had willen laatsten tocht te vergezell(£ameraad °P ziJn Te ongeveer kwart voor dri stoet het hoofdbureau van poiitie Nieuwstraat, waar een oogenbiilt WerdhJn gehouden. Hier werden een 20-tal kransl «tl den lijkwagen gehangen, grootendeeis Stig van de politiekorpsen uit Schiedam, terdam en omgeving. Te ongeveer kwart over drie naderde de droeve stoet de algemeene begraafplaats, al! waar alleen de deputaties toegang hadden kregen. jn de omgeving echter stonden dui zenden langs den weg om den betreurden Nadat het stoffelijk overschot bij de kapel s opgebaard en men de vele bloemen p ^lst had gelegd» werd de baar naar de gro fedragen door de collega's van den over e-. de«e, terwijl het overige politiepersoneel sa neerde. Alsdan speelde de Politieharmonie- ^ereeniging „Hermandad" uit Rotterdam „Ik «ad een wapenbroeder". Rondom de groeve schaarden zich eerst de Weduwe en hare kinderen en aanverwanten, dan de Schiedamsche politie en vervolgens de andere politie-deputaties. Terwijl alle vaan dels neigden, vertrouwde men de kist toe aan den schoot der aarde. Hierna zong de Politie Mannenzangver- eeniging „Hermandad" uit Rotterdam, op treffende wijze onder leiding van den heer W. J. van Santwijk het „Ecce quomodo mo- ritur" van Handel. Als eerste spreker trad dan naar voren de burgemeester van Schiedam, mr. dr. van Haa- ren, die zijn innige deelneming betuigde aan de familie met het groote verlies. Er heerscht diepe rouw bij het gemeentebestuur en bij de politie om den dood van dezen politieman. Nauwelijks een jaar, aldus vervolgde spr., vertoefde hg in ons midden. Hij was in het corps een voorbeeld van ijver, orde, eer, trouw en kunde, eigenschappen die een po litieman sieren. De harde dood heeft echter ook hem niet gespaard. Terwijl hij zich wijdde aan zijn plicht en een ander wilde redden, viel hij en laat een leegte achter. Bij de vele blijken van belangstelling, waar onder die van H. M. de Koningin, van den zaakgelastigde van Griekenland en vele an deren, moge ik als burgemeeser van deze stad en als hoofd van de politie verklaren, dat de herinnering aan dezen makker in eere zal blijven. Zich richtend tot de familie van den over ledene, zeide spr. zoekt steun in de gedachte, dat God iedere goede daad ten volle recht zal laten wedervaren en gij kinderen, houdt het goede voorbeeld van uw dapperen vader steeds voor oogen. Vervolgens heeft de commissaris van po litie, de heer H. Ph. Clasie in een van zeer groote waardeering getuigende toespraak zijn gevallen politieman herdacht. Hij verklaarde o.a.: Op mij rust de zware taak hier het afscheidswoord te spreken tot onzen kameraad Hoek. Wij kunnen ons het ontroerend noodlot, dat hem aan boord van het rampzalige schip moest treffen, niet realiseeren. Een jongeman, flink en krachtig, plotseling weggevaagd uit het volle leven, waarvan hij nog zooveel verwachtte. Een trouw, braaf, onkreukbaar politieambtenaar, geallen bg de uitoefening van zijn mensche- lijke plicht. Ik persoonlijk, Hoek, ik kende je en wist reeds jarenlang, wie je waart, een eenvoudige, bescheiden werker, een man vol werkkracht en met een ontembare leergierig heid. Voor je collega's waart ge een lichtend voorbeeld. Jij kende geen nijd, geen afgunst, je geheele persoonlijkheid heb je aan den dienst gegeven. Je was ons een groote steun bij ons moeilijk werk en daarvoor breng ik je dank. Vervuld van weemoed en deernis gaan onze gedachten naar de slachtoffers van het ontzettend gebeuren en tevens gaan onze gedachten uit naar hun nabestaanden. Moge de verzekering, dat wij Jan Hoek niet zullen vergeten, voor je vrouw en kinderen een troost zijn. Beste kameraad, rust in vrede. Dan voerden nog het woord de inspecteur van politie Nieuwoldt uit Hilversum als voorzitter van den Ned. Politie Sportbond, de hoofd-inspecteur van politie uit Amster dam de heer Kapinga, de heer Noordijk na mens de Schiedamsche Politie Sportvereeni- ging, de brigadier van Leusden uit naam van den Amsterdamschen Politie-Bond, de heer Kollenhoven namens den A.N.P.B., ir. C. H. Teschmacher namens de directie van Wil- ton-Fijenoord, een vriend van den overledene en de marconist van het rampzalige Griek- sche schip Elephterios Orpharios. Een broer van den overledene heeft mede namens de weduwe, de kinderen en overige familieleden dank gezegd voor de betoonde belangstelling, inzonderheid voor het harte lijk medeleven van H. M. de Koningin, den burgemeester van Schiedam en dén commis saris van politie. Hierna speelde de Politie Harmonie-Ver- eemging „Hermandad" „Dankt, dankt nu allen God Zeer onder den indruk verlieten tenslotte allen den doodenakker. Begrafenis G. J. H. P. Schulz. Gistermiddag heeft mede de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer G. J. H. P. Schultz, die eveneens bij de ramp op de terreinen van Wilton-Fijenoord om het leven kwam. Tegen kwart over drie arriveerde de rouw stoet aan de Algemeene Begraafplaats te Rotterdam, waar de Grieksche bemanning van de ,,Petrakis Nomikos" zich achter de collega's van den overledene schaarde. Ook was aanwezig een deputatie namens de di rectie van „Wilton-Fijenoord". Personeel van Wilton's machinefabriek en scheepswerf droeg vervolgens de baar den grafheuvel op en schikte een zevental kran sen om het graf, waaronder een namens den kapitein en de bemanning van de „Petrakis Nomikos". Langzaam gleed de kist met het stoffelijk omhulsel in de groeve. ■Namens het boot-, dok- en walpersoneel en jai?ohs de verhalers sprak sleepbootkapitein arbei°iUt' die in herinnering bracht, hoe geen zijn 69 den overledene te zwaar was. Ondanks niet verKren kon een jongen van 20 het hem Tenslotte6^ hebben- het leven v emoreerde de oudste zoon, hoe staan van lie?dVader In het teeken had ge" nig dank, vader en °Poffering. Daarvoor m- vrede! en tot weerziens. Rust in Naar wij vernemen is op last van den rechter-commissaris, mr. F. G. Schalkwijk, het Grieksche s.s. „Petrakis Nomikos", aan boord waarvan zich Zaterdag j.l. een zoo ernstig ongeluk heeft voorgedaan, in beslag genomen, voor een justitieel onderzoek. Tevens is een deskundig onderzoek gelast. Hiermede was deze eenvoudige maar tref fende plechtigheid ten einde. Begrafenis MNieuwstraten, Reeds begon de schemering te vallen, toen de derde en laatste treurige stoet het kerkhof opreed. Het was het stoffelijk overschot van M. Nieuwstraten, in leven brander bg de Scheeps werf Wilton, dat ook nu wederom onder groote belangstelling ten grave werd gevoerd. De kist was ook nu weer gedekt door een overvloed van bloemen, w.o. een krans van de directie der N.V. Wilton-Fijenoord en van de kameraden van het slachtoffer. De baar werd grafwaarts gedragen door leden van de brandersploeg, waartoe de over ledene behoorde. Ook hier waren weer mede tegenwoordig mr. dr. L. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam; de wethouders mr. M. M. v. Velzen en J. Dinkelaar; de gem.-secretaris V, Sickenga; ir. C. H. Teschmacher, dir. der N.V. Wilton en de heer J. Kalkman van deze werf. Allereerst sprak de burgemeester namens het/stadsbestuur zijn diep leedwezen uit. De burgemeester zeide o.m.: Wij kennen u niet al' ambtenaar, doch u is een van onze mede burgers, die in uw werk voor uw gezin en voor de onderneming waarin ge werkzaam waart, het slachtoffer zijt geworden. Zwaar zijn we allen getroffen. Ook de schepelingen van verre verdienen door hetzelfde ongeluk ons medeleven. Ons medeleven gaaf niet min der naar u en uwe makkers dan naar welk ander slachtoffer van deze ramp dan ook. Getuige ook de diepgevoelde belangstelling van H. M. de Koningin. Het ligt niet aan ons God weet de juiste wijze en de juiste weg te vinden om onze daden te beloonen. Mogen de nagelaten betrekkingen daarin sterkte vinden. Hierna sprak ds. K. de Bel over de groote deernis, die een ieder vervult. Hij is gevallen zooals geschreven is; midden op het veld van arbeid, midden in den arbeid. Ge hebt Christelijke zelfverloochening be toond, evenals de brandweerlieden, Roode- Kruismannen en de politie. Zij hebben getracht te redden, maar hier viel niets meer te helpen. God had gesproken! De verborgen dingen zijn voor den Heer, onzen God. Wij krijgen daarop geen antwoord. Wij mogen niet zeggen, had dit of dat zoo gegaan, dan was het anders geloopen. Dit sterven leert ons: ons leven is in han den van Hem, die de tijd van ons aller leven in Zijn wijsheid verborgen houdt. Zalig hij die gelooft, hem wacht een gelukkige eeuwig heid. De heer C. H. Teschmacher, dir. der N.V. Wilton, sprak namens directie en mede-arbei ders een hartelijk woord van deelneming. De heer de Bruin, secr. van de afd. Zieken kas van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, zeide o.m., dat als een ongeluk is geschied men gaat spreken. Dan komen er waarschuwingen en raadgevingen van alle kanten. Doch in ieder bedrijf kan de opperste leiding of de werklieden hetzelfde overkomen. Laten we allen samenwerken en maatregelen nemen, opdat een ramp als deze in de toekomst voor komen worde. Nochtans het leven zal op straat, het leven zal overal gevaren blijven houden; de predikant heeft het zoo juist ge zegd. Wij hebben den geheelen dag, met de ver tegenwoordigers van de werf al het leed ge volgd. We zijn er allen van doordrongen. Nog maals, laten we samenwerken om dergelijke rampen te voorkomen. De heer P. Nieuwstraten, een broer van den overledene, dankte voor de groote belang stelling, waarna allen de begraafplaats ver lieten, terwijl de duisternis reeds gevallen was. Hedenmorgen had te Schiedam de begrafenis plaats van den heer J. v, d. Plas, plaatsv. brandweer-commandant, die aan de verwondingen, welke hij bij de explosie-ramp bij Wïlton-Fyenoord opliep overleed. Het vertrek van den begrafenisstoet van het woonhuis pan den overledene. De begrafenis van den brandweer-commandant C- Nieuwenhuysen, die bij het reddingswerk bij de ontploffingsramp te Schiedam, het leven verloor, had gisteren in allen eenvoud plaats. Het vertrek van den stoet van het ivoonhuis van den overledene. Gisteravond heeft in de kapiteinskamer van het R. K. Zeemanshuis aan het Willemsplein alhier een korte maar indrukwekkende plech tigheid plaats gehad voor de twee leden der bemanning van het Grieksche s.s. „Petrakis Nomikos", die bij de ontploffing Zaterdag j.l. op zoo tragische wijze om het leven zijn gekomen. In den vooravond was het stoffelijk over schot der beide mannen, Antonios Alaphonsos en Evangelos, overgebracht naar het R. K. Zeemanshuis, waar het werd opgebaard in de kapiteinskamer. En omstreeks negen uur ver zamelden zich hier de kapitein en de beman ning rond de baar, welke gedekt was met de Grieksche vlag, terwgl bloemen en kransen er omheen waren geschikt. Allen waren nog diep onder den indruk van het gebeurde en de lichte verwondingen, welke zij hadden opgeloopen, waren bij sommigen nog duidelijk zichtbaar. De Archimandriet Patrikos Constantinides, die voor deze gelegenheid van Antwerpen naar Rotterdam was overgekomen, leidde de bijeen komst. Met Oostersche diepgevoeligheid sprak hij de zinrijke gebeden der liturgie voor de overledenen. Ofschoon deze gebeden in het klassiek Grieksch gesteld zijn, maakten ze niettemin een diepen indruk op de aanwezigen en bij het telkens herhaald eleison himas: „oniierm U onzer", konden de anders moeugit te ontroeren zeelieden het snikken niet onder drukken. Nog eenigen tijd bleef de bemanning van het schip haar gevallen kameraden gedenken, waarmee de plechtigheid beëindigd was. Ofschoon de getroffenen tot de Grieksch- Orthodoxe Kerk behoorden, heeft het „Apos tolaat ter Zee" niettemin gemeend, daar de Grieksche Kerk over geen enkele localiteit hier beschikken kan, den vriendendienst niet te mogen weigeren om een harer zalen voor deze gelegenheid beschikbaar te stellen. De beman ning van het schip smaakte zoodoende de voldoening in een vreemd land de kameraden op zoo schoone wijze de laatste eer te kunnen bewijzen. Hedenmorgen had de begrafenis plaats van den plaatsvervangenden commandant van de Schiedamsche Brandweer en hoofdopzichter bij Gemeentewerken, den heer J. van der Plas, die Zondagavond aan zijn verwondingen, opge daan bij de tweede explosie van de „Petrakis Nomikos" in het ziekenhuis te Schiedam is overleden. De belangstelling was zeer groot. De vol gende deputaties van de verschillende- corpsen waren aanwezig: Deputaties van Bond Ver. Vrijw. Brandw. lieden en van de Rotterdamsche slangenwa- gens: no. 35, 31, 56. 50, 16, 18, 54 ,6, 34, 39, 47, 49, 17, 29, 15, 11, 51, 26, 8, 20, 59, 27, 48, 61, van het Brandweer Muziekcorps Rot terdam van de manschappen Res. Brandw. R'dam, Schiebroek en Hillegersberg, van de brandmeesters en onderbrandmeesters te Rot terdam, van het corps Schiedam van Gemeen tewerken Schiedam, van de Schiedamsche Po litie, van de Politiebrandweer te Delft, van Gouda en Dordrecht. Achter deze deputaties volgden een tien tal volgkoetsen en auto's Nadat onder doodsche stilte de kist op de ladderwagen was geplaatst, trok de stoet grafwaarts. Aart den wagen waren een 22- tal kransen gehangen, o.a. van Dir. N.V. Wilton, Gemeente Schiedam, Chr. Amb. Bond, Brandw. R'dam en verder van ver schillende Stedel. brandweren uit het land en van de verschillende brandw.liedenver. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig de Burgemeester van Schiedam Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, de wethouders Mr. M. M. v. Velzen, Ir. C. Houtman, J. Dinkelaar, Gem. Secr. Mr. V. Sickenga, de Grieksche consul Basil Néophytas en A. Firios, de marconist Elefthesios Orphanus namens de Grieksche bemanning, voor de Directie van Wilton W. Wilton, Dir. en J. K. Kalkman. Verder verschillende raadsleden, Hoofden van dienst, Ambtenaren, werklieden, oud- ambtenaren, een Belgische deputatie be staande uit de heeren D. Ramlot, Comm Brusselsche Brandweer, provinciaal inspecteur en onder-voorzitter van de Kon. Belg. Fed, van Pompiers, Hoofdcomm van Politie van St. Nicolaas van der Walle, J. Verdumen. kap.-comm. van de Pompiers van St. Nico laas, luit Paul Verdunen, ondercomm., M. Poortman hoofdman Rott. Brandw. namens Gem. bestuur van Rotterdam en namens Rott. Brandw. verder nog verschillende hoofdlieden van deze brandweer de heer v. d. Meulen, Burgemeester van Ter Heyde en Teteringen, als secr. van de Kon. Ver. van Brandweerlieden, A. Zoetmulder vice-consul van Duitschland, U. v. d. Zee, Comm. v. d Brandweer te Delft, S. de Graad, hoofdchef van den brandweer van den Haag, A. de Bruin en Th. J. Mouwens namens de Oranjevereen. waarvan de overledene bestuurslid was en de voorzitter van de vereen, van Schoolwerktui- nen den heer Germeraad Dr. W. J. Gosling, Den Haag Aan het graf voerde het eerst het woord de burgemeester van Schiedam, die zich diep getroffen toonde en van zijn medeleven wenschte blijk te geven evenals bij de andere slachtoffers is geschied. Toen aan velen het vonnis reeds voltrokken was, worstelde de sterke v. d. Plas nog om het leven. Met vele anderen hebben wij gehoopt op zijn behoud. De moegestreden strijder heeft zich echter moeten overgeven. De vele belangstelling ge tuigt van een diep medeleven allerwegen. Hij is als held gestorven; God in Zijn wijsheid weet waarom. Laten wij dezen slag gelaten dragen. Hij ruste in vrede. Wethouder Ir. C. Houtman onderschreef de gevoelvolle woorden van den burgemeester. De leden van de commissie van gemeentewer ken zijn in de gelegenheid geweest zijn goede hoedanigheden te leeren kennen. Deze waar deering van de commissie mag ook hier niet achterwege blijven. De gemakkelijkheid waar mede hij met de menschen wist om te gaan maakte hem bij uitstek geschikt voor zijn taak Hij was een voortvarend man. Deze voort varendheid heeft hem thans het leven gekost. Mogen zijn kinderen, gestaald door het goede voorbeeld van hun vader, dit volgen. Ir. G. Gerlach, directeur van Gemeentewer ken dankte voor den langen tijd van samen werking. De heer W. Wilton sprak hierna eenige woorden van dank voor de verleende hulp en zijn diep meegevoelen met de familie. De heer Desiré Ramlot sprak namens de Kon. Belgische Federatie van Brandweerlie den. Verder voerden nog 't woord de heer Ver meulen, namens den Chr. Ambtenarenbond de heer W. Keeman, voorzitter van den Prov. Brandweerliedenbond, de heer v. d. Meulen, burgemeester van Terheyde en Teteringen, namens de Kon. Ned. Brandweerliedenver- eeniging, de heer F. v. d. Touw, voorzitter van de Schiedamsche Brandweerlieden ver- eeniging V. Z. O. D., de heer Poortman namens de Roterdtamsche Brandweer, de heer A. de Bruin namens de Oranjevereeniging, en de marconist van de Grieksche boot .Petrakis Nomikos", Elefthesios Orphanos. Ds. Tonsbeek heeft tenslotte nog enkele gevoelvolle woorden geuit, waarmede de droe ve plechtigheid was afgeloopen. De directie van „Wilton-Fijenoord" ver zoekt ons het volgende te willen mededeelen: De ontploffingsramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" op Zaterdag 31 October j.l. valt thans in haar gevolgen te overzien. Terwille van een regel matige voortzetting onzer werkzaamheden, is op ons verzoek het schip uit onze haven verwijderd en het onderzoek naar de oorzaak behoort tot de taak der daartoe gestelde autoriteiten. Omtrent de vermoedelijke aan leiding ontbreekt op het oogenblik elk ge geven. Onze gedachten in deze dagen blijven in de eerste plaats uitgaan naar hen, die bij de uitoefening van hun beroep het leven hebben moeten laten of zwaar werden gewond en naar hen, die bij het reddingswerk gedood en gekwetst werden. Onze deernis met hun lot valt niet onder woorden te brengen. Naast de deelneming, die wij persoonlijk ten aanzien van nabestaanden der slachtof fers en van gewonden hebben kunnen be trachten, voelen wij behoefte om ook langs dezen weg te getuigen van onze dankbaar heid jegens vele personen en instellingen, die Verwacht wordt: Matige, wellicht tijdelijk toenemende Zui delijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, tijdelijk regen, aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur, later iets kouder. Het gebied van lage luchtdruk in het Wes ten krijgt opnieuw versterking door depres- siekemen ten Zuiden van Groenland. Een diep minimum, dat langs den 58sten breedte graad uit het Westen genaderd is, ligt thans dicht bij Schotland en zal vermoedelijk weer langs de Noorsche kust naar de Poolzee trek ken. Over het geheele Westen en ook over Centraal-Europa bewegen zich met matige snelheden warme en zeer vochtige luchtmas- sa's van Zuid-West naar Noord-Oost. De wolkenmassa's, die reeds op enkele honder den meters beginnen, reiken, blijkens de vliegtuigwaamemingen, tot hoven 3000 me ter. Hier en daar komen smalle strookvor- mige gebieden van opklaring voor. Voorloopig is nog weinig verandering in den weerstoestand te wachten en blijft het weer het sombere en betrokken karakter behouden. in moeilijke omstandigheden hulp hebben ver» leend of aangeboden. Op den voorgrond mogen wij wel de manschappen van de reddingscolon nes onzer werf, van het Roode Kruis en van de gemeentelijke diensten van Schiedam plaat sen. Politie, brandweer en ziekenhuis hebben onschatbare diensten bewezen. Ook de dr. Nolet—Stichting te Schiedam, de in die ge meente gevestigde doktoren, het personeel van de verbandkamers van ons eigen bedrijf en dat door andere ondernemingen ons welwil lend ter beschikking gesteld, hebben door hulpvaardigheid uitgemunt. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Rotterdam heeft op bewonderenswaardige wijze medewerking ver leend en tijdig maatregelen genomen, om bij een uitbreiding van de ramp de slachtoffers te kunnen helpen. Verder is ons deskundige hulp van verschillende zijden en door verschil lende richtingen en ondernemingen in zoo rui me mate aangeboden, dat er voor ons reden te over is om onze erkentelijkheid daarvoor in grooteren kring bekend te maken. Wegens den eenvoud, waarmede algemeen onder het dreigend gevaar de eigen veiligheid werd achtergesteld bij een zeer hooge opvat ting v<m plicht en naastenliefde, onthouden wij ons van het vermelden van namen. Wel stellen wij er prijs op te verklaren, dat geen oogenblik een paniekstemming heeft ge- heerscht, daar zulke veronderstellingen 'te kort zouden doen aan de onverschrokkenheid en opofferingsgezindheid, welke hier als goede in ons volk aanwezige eigenschappen aan den dag zijn gelegd en die ons met bewondering en dankbaarheid hebben vervuld. Wij mogen ook een woord van hulde niet achterwege la ten voor officieren en bemanning van het Grieksche schip en voor die van Nederland- sche en buitenlandsche aan onze werf liggen de schepen, welke zich volkomen disciplinair hebben gedragen. De toestand der 'gewonden. De in de Dr. Noletstichting verpleegde ge troffenen gaan allen vooruit. Ook de gewon de Smit van wien aanvankelijk een been ge amputeerd zou moeten worden, zal waarschijn lijk dit lichaamsdeel kunnen behouden. In het Gemeentelijk ziekenhuis is de toe stand der ernstig gewonden nog ongewijzigd. De lichtgewonden gaan allen vooruit. De slachtoffers door Orpheus" herdacht. Op de gisteravond gehouden repetitie der Kon. zangv. Schiedams Mannenkoor Orpheus, heeft de voorzitter, de heer W. Sterk, een woord van herdenking gewijd aan hen, die bij de ramp op de werf Wilton het leven moes ten laten. Toen de eerste berichten over het ongeluk tot ons kwamen, zullen velen ook aan „Or pheus" hebben gedacht, aldus spreker. Niet alleen, dat heel wat leden van Orpheus bij Wilton werkzaam zijn, maar ook bij de Schie damsche brandweer hebben eenige leden der vereeniging een belangrijke positie. Het mag een wonder heeten, dat van hen alleen de lste tenor C. J. M. van Baarle gekwetst is. Gelukkig is voor dezen patiënt de mogelijk heid van herstel niet uitgesloten en de beste wenschen van zijn zangersvrienden voor een spoedige genezing gaan naar hem uit. Diep meeleven met hen, die zoo zwaar werden ge troffen, gaat in Orpheus samen met een ge voel van innige dankbaarheid voor het behoud der leden, die in ernstig levensgevaar hebben verkeerd bij het vervullen van hun plicht. Het was een ontroerend oogenblik, toen de 150 zangers zich op erzoek van dfn voor zitter van hun zitplaatsen verhieven, om in plechtige stilte de slachtoffers te herdenken. Een eenvoudige hulde van mannen aan hun plichtsgetrouwe kameraden gebracht. Daden van piëteit. De vlaggen van al de openbare gebouwen hingen heden en gisteren, ten teeken van rouw, halfstok. Naar wij vernemen heeft het gemeentebe stuur van Schiedam besloten de begrafenis kosten, alsmede de graven der overledene ge meenteambtenaren en van den politieagent, die in dienstbetrekking gevallen zijn zij da laatste ramp, voor rekening van de gemeen te Schiedam te nemen. 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1