DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME ROND HET CONSULT TE WEENEN. DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 SCHOONHOVEN. OM HET DISTRICTSKAMPIOEN SCHAP VAN ROTTERDAM EN OMSTREKEN De eerste avond van het tornooi groot biljart cadre. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. PRAATAVOND BEKEERLINGEN. BURGERLIJKE STAND. UITBREIDING VAN HET AANTAL WETHOUDERS. Hardnekkig houden de geruchten aan omtrent restauratie der Habsburgers, NIEUWE MAATREGELEN DER ZWITSERSCHE REGEERING. Zal een volstrekt verbod der communistische partij volgen DE STORM IN DE NOORDZEE. Het Duitsche s.s. ..Lis vergaan. ANTWERPSCHE DOKWERKERS IN STAKING. het INTERN. ARBEIDSBUREAU. MAILVERZENDING. WAARSCHUWING. MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. GEVONDEN VOORWERPEN- CI ANO BIJ SCHUSCHNIGG EN MIKLAS. Donderdag 12 November, '3 avonds om half negen in het Parochiehuis der St. Ignatius- kerk, Van Vollenhovenstraat 7. Allen, die tot het Katholieke Geloof over gingen, worden vriendelijk uitgenoodigd. TE WATER De kruidenier M. B. had het ongeluk met zijn fiets in de Havensloot te vallen. De heer Sprong die het ongeval zag, hielp den dren keling spoedig op het droge. Fiets en bood schappenmand werden daarna opgevischt. Ge lukkig bevonden zich op dat oogenblilc geen boodschappen in de mand. MOEDERCURSUS (Van onzen correspondent Het is nu reeds ongeveer een half jaar ge leden, dat de oud-minister van financiën Jean Musy, die sinds verleden jaar October weder lid van de Zwitsersche kamer is, daar een resolutie indiende, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd de Zwitsersche commu nistische party geheel en al te verbieden en te ontbinden. Deze motie is tot veler ver wondering nog steeds niet door de kamer behandeld. Nóch tijdens de zomerzitting van de maand Juni, nóch tijdens de herfstzitting van September toonde de Zwitsersche regee ring lust in een beantwoording van de wen- schen van Musy te treden. De behandeling van Musy's motie in de December-zitting schijnt thans echter vast te staan. Het streven der Zwitsersche regeering naar een uitstel van de besprekingen over Musy's verlangen naar een volstrekt verbod der Zwitsersche communistische partij schijnt grootendeels een gevolg te zijn geweest van de aarzeling der regeering over de aan haar antwoord te geven strekking. De regeering gevoelde verschillende be denkingen, gedeeltelijk van principieelen, ge deeltelijk van tactischen aard, tegen de in williging van den wensch van haar vroegeren Katholieken collega. Van principieelen aard was de aarzeling, voortspruitend uit de ge hechtheid der regeering aan het democrati sche beginsel van de vrijheid van vereeniging. Van taktischen aard was de overweging, dat het gemakkelijker zijn zal een toezicht op de gedragingen der communistische partij te blijven houden, wanneer deze openlijk als politieke partij blijft optreden, dan wanneer de communistische actie uitsluitend in het verborgene zou kunnen geschieden. Een an dere taktische overweging was die, dat bij een verbieden der communistische partij vele communisten zich wellicht by de sociaal-de mocratische partij zouden aansluiten, waar zy natuurlyk een versterking van den uiter sten linkervleugel onder leiding van Nicole zouden worden. De regeering acht echter een versterking der richting-Nicole in den boe zem der sociaal-democratische partij, die meer en meer een tendenz vertoont naar erken ning van de noodzakelijkheid der landsver dediging, niet gewenscht. Een derde takti sche overweging was, dat de communisten partij, zoolang zy in vrijheid propaganda voor de communistische opvatting maken kon, in het geheele land slechts 12.000 aanhangers heeft gewonnen, blijkens den uitslag der al- gemeene parlementsverkiezingen van Octo ber 1935, terwijl wellicht te vreezen is, dat juist een draconische verbodsmaatregel aan de communisten nog sympathieën van buiten af zou doen toevloeièn. Bestond bij de regeering, die, het worde nog eens herhaald, uit vier vrijzinnigen, twee Katholieken en één lid der boerenpartij be staat, dus weinig neiging aan den wensch van Musy volkomen gevolg te geven, in de maand September kwamen eenige feiten aan het licht, die bij de regeering toch wél de overtuiging vestigden, dat strengere maat regelen tegen het communisme noodzakelijk zijn dan tot dusverre werden toegepast. De politie te Zurich hield namelijk in de maand September op een vroeg ochtenduur een goedvoorbereide „razzia" in woningen, wier bewoners onder de verdenking stonden gastvrijheid te verleenen aan vreemdelingen, die in Zurich vertoefden zonder daartoe het recht te hebben. Deze huiszoekingen leidden tot het gevolg, dat een twintigtal buitenland- sche communisten in hechtenis werden ge nomen, die hetzij dank zij een valschen in Zwitserland waren toegelaten, hetzij geheel zonder pas langs ongeoorloofde wegen er in geslaagd waren de Zwitsersche grens te over schrijden. Verschillende dezer buitenlandsche communisten waren eerst kort te voren wegens aan buitenlanders verboden politieke actie uit Zwitserland uitgewezen, doch vrij wel onmiddellijk hierop door één der hierbo ven gemelde methoden weder ln Zwitserland teruggekeerd. Het bleek echter niet alleen, dat deze "Ui- tenlandsche communisten op een ongeoor loofde wijze te Zurich waren aangekomen, doch tevens dat zij handelingen pleegden, die Zwitserland in moeilijkheden met andere lan den konden brengen. Verschillenden hunner LONDEN, 9 November. (HAVAS). De storm, welke meer dan 24 uur woedde beven de Noordzee en de Britsche eilanden, was vooral gedurende den afgeloopen nacht bui tengewoon hevig. De windsteikte bedroeg op sommige plaat sen meer dan 100 K.M. per uur. Te Deal hebben meer dan 30 schepen een toevlucht gezocht in de haven, welke zij niet kunnen verlaten. Het Duitsche schip „Isis" heeft S.O.A-sei- nen uitgezonden, daarna heeft men niets meer van het schip vernomen. Drie schepen zijn de „Isis" op het noodsein te hulp gesneld, i.l. de „Queen Mary", het Duitsche schip „Western- land" en het Britsche motortankschip „Semi nole". De „Westemland" heeft 'n reddingsboot met opvarenden opgepikt. De „Queen Mary", welke gisteravond te Southampton werd verwacht, heeft een zeer moeilijken overtocht gehad. Sedert gister ochtend moest de snelheid tot 17 knoopen worden verminderd. Golven van 18 meter hoog stormden op het schip aan. Negen passagiers liepen kwetsuren op. Het ministerie van luchtvaart deelde hedeh- ochtend mede, dat vannacht de wind op het vliegveld Lympne een snelheid van 120 K.M per uur bereikte. Op Croydon werd medegedeeld, dat de luehtdiensten naar het vasteland van Europa gehandhaafd bleven. HAMBURG, 0 November. (Havas). Beves tigd wordt, dat het Duitsche schip „Isis" met man en muis vergaan is. De uit negen en der tig leden bestaande bemanning is omgeko men, op den scheepsjongen 11a, die door het stoomschip „Weatcrnlanci" werd gered. hadden toch uit Duitschland en andere lan den communistische oproepen medegebracht, die hier zouden moeten verveelvuldigd wor den en dan daarna weder in het buitenland verbreid. Verschillenden hunner bleken als communistische koeriers te beschouwen te zijn, die van het ééne land naar het andere reisden. Enkelen waren goed van geldmid delen voorzien en één hunner was zelfs in het bezit van vier valsche passen en van geld uit twaalf verschillende landen, die hij in den laatsten tijd alle had bezocht. Aan den anderen kant bleek het, dat deze ongewenschte vreemdelingen niet slechts in dienst van het communisme van andere lan den stonden, doch tevens aan het Zwitser sche communisme zelf diensten bewezen door raadgevingen over communistische taktiek te verstrekken en over de waarde, die de lei ders van de Zwitsersche communistische par tij aan sommige partijgenooten hadden te hechten, en over het werk, waartoe dezen het meest geschikt waren te achten. Als gerijpte communistische leiders gingen deze buiten landsche communisten naar Zwitsersche par tij-cellen in afgelegen cantons, om daar de aanhangers der beweging eens duchtig aan den tand te voelen! Het zijn vooral deze door de politle-„raz- zia" van Zurich aan het licht gekomen Ont hullingen over een in het geheim door bui tenlandsche communisten op Zwitsersch grondgebied ondernomen actie geweest, die de regeering tot het inzicht brachten, dat, ook al zou wellicht uit de bovenvermelde tactische overwegingen een volstrekt verbod der Zwitsersche communistische partij on raadzaam blijken, in ieder geval veel stren ger tegen het communisme moet worden op getreden. Niet zoozeer het gevaar, dat het rustige en nuchterdenkende Zwitsersche volk onder de bekoring van het communisme zou kunnen vallen, dan wel de kans op internatio nale verwikkelingen, indien Zwitserland een brandhaard van internationale communisti sche propaganda zou worden, heeft de regee ring tot krachtiger optreden tegen het com munisme bewogen. De beslissingen, die de Zwitsersche regee ring verleden Dinsdag genomen heeft, zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats heeft zij besloten aan de December-zitting van het parlement een wetsontwerp tot doeltreffende bescherming van de openbare orde voor te leggen; in de tweede plaats heeft zij op grond van de rechten en plichten, die de grondwet aan de regeering met betrekking tot de hand having van de openbare orde en de bescher ming van de veiligheid van het land tegen gevaren van binnen en van bulten heeft toe gekend, reeds eenige bepalingen uitgevaar digd, die reeds terstond in kracht zijn getre den. Wat de preciese inhoud van de wet tot be scherming der openbare orde zal worden, ia nog niet bekend Er schijnen verschillende artikelen in te zullen worden opgenomen, die ook in de in Maart 1934 door het refe rendum verworpen Lex Haeberlin een plaats hadden en die de bescherming van het leger tegen onbehoorlijke taal ten doel hadden. De regeering schijnt thans de klip van het refe rendum te willen omzeilen, doordat zy aan de wet een „dringend" karakter geeft, waar door zij aan het referendum onttrokken wordt. Verder zal volgens de berichten der parlementaire redacteuren van de Zwitser sche Waden de wet aan de regeering de mo gelijkheid bieden later tot een vcflstrekt ver bod der Zwitsersche communistische party over te gaan. De tekst van de gisteren reeds in kracht getreden spoedmaatregelen tegen het com munisme bevestigt den indruk, dat de regee ring in de allereerste plaats buitenlandsche verwikkelingen wil vermijden. Op den voor grond wordt dus gesteld de verplichting der politie, om alle communistische, anarchisti sche, antimilitairistische en antigodsdienstige geschriften en ander propagandamateriaal in beslag te nemen, die uit het buitenland Zwit serland zijn binnengevoerd. Intusschen wordt de politie bovendien ook de plicht opgelegd al zoodanige in Zwitserland vervaardigde stukken in beslag te nemen, die gevaarlyk zouden kunnen zijn voor de orde en veilig heid van den staat. Verboden worden verder alle cursussen in communistische tactiek, terwijl de cantona (eventueel echter ook de Zwitsersche regee ring zelf; men denke aan cantons als Genève met een Nicole aan het hoofd!) communisti sche vergaderingen zullen kunnen verbieden, indien ervan aan te nemen is, dat zy de open- nare orde of veiligheid van het land in ge vaar zouden kunnen brengen. Voorts wordt de zoogenaamde weldadigheidsorganisatie „Roode Hulp", die van de aanwezigheid der in Zurich in hechtenis genomen en natuurlyk Uit het land verwijderde buitenlandsche com munisten heel precies op de hoogte is ge weest, met onmiddellijke ontbinding bedreigd, indien blijken zou, dat zy het niet slechts lief dadigheid bewijst, doch ook aan politieke actie deelneemt. Deze organisatie zal voor taan onder streng politietoezicht staan. Onze Brusselsche correspondent seint ona d.d. gisteren: In den afgeloopen nacht zyn enkele Ant- werpsche dokwerkers, die een schip aan het lossen waren, in staking gegaan. Zij motiveer den dit met de verklaring, dat de loonen der nachtploegen zouden moeten verhoogd wor- De betrokken arbeiders-organisaties hou den zich met het geval bezig. Zij zullen ge lijkertijd zekere loonelschen bespreken van de scheepsherstellers, wier loonen aanmerkelijk lager zijn dan die van de lossers. Men hoopt beide geschillen ln enkele dagen tot een goede oplossing te brengen. Vanochtend was het werk in de haven van Antwerpen normaal. Onze Geneefsche correspondent 3ch rijft ons: De raad van beheer van het internationale arbeidsbureau zal deze week zijn herfstzit ting te Genève houden. Naar ik verneem, zal daarbij wellicht besloten worden, dat de voor bereidende driezijdige conferentie van ver tegenwoordigers der regeeringen, werkgevers en arbeiders uit de staten met een belang rijke textielnijverheid (waartoe ook Neder land behoort), die de discussies over de verkorting van den arbeidstijd ln dezen tak van nijverheid op de internationale arbelds- conferentle van Juni 1937 zal moeten voor bereiden, te Washington zal plaats hebben. De Amerikaansche regeering schijnt van dei* zomer een ultnoodiging van deze strekking te hebben in uitzicht gesteld, voor het ge val dat president Roosevelt zou worden har* kozen. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de kostelooze enting tegen diphtherie van gemeentewege zal plaats vinden op Woensdag 11 November a.s., des namiddags tusschen half drie en vier uur, in de openbare school voor voorbereidend onder wijs aan de Kameliastraat 62. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvatbaarheid te kunnen geven, zal de tweede zitting plaats hebben op Woensdag 2 December a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. De noodige circulaires zullen worden uit gereikt aan de leerlingen der verschillende scholen voor voorbereidend en lager onderwys, gelegen in het stadsgedeelte begrensd door Lange Hilleweg, Violierstraat, Marentakstraat, St. Andriesstraat en Dordtschelaan. Echter zijn ook andere kinderen dan zij, die in be doelde stadswijk wonen of schoolgaan, wel kom. Te Hoek van Holland zal de eerste enting tegen diphtherie plaats hebben op Maandag 16 November a.s. en de daaraan aansluitende tweede op Maandag 7 December a.s., beide keeren des namiddags tusschen drie uur en kwart over vier in het Groene Kruisgebouw aldaar. Voor de enting komen ln aanmerking alle gezonde kinderen op den leeftijd van één tot tien jaar, tenzij zij reeds diphtherie gehad hebben of daartegen volledig werden geënt. Tevens worden Woensdagmiddag 11 Novem ber a.s. tusschen half drie en vier uur, de kinderen, die drie weken tevoren in de open bare school voor voorbereidend onderwys aan de Van Lennepstraat 13 voor de eerste maal geënt werden, déar voor de tweede enting terugverwacht. Inlichtingen zijn verder te krygen aan het Bureau van den Gem. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, Lage Oostzeedijk 197 1 te lefoon 55616) Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- ichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam. Ned. Indië: 11 Nov. zeepost s.s. Johan vaö Oldenbarnevelt v. Amsterdam 10 Nov. 23.- gew. st., 10 Nov. 20.- agt. st.12 Nov. s. Poelau Bras via Genua 4.- gew st., 11 Nov. 20.- agt. st. 11 en 14 Nov. luchtpost via Amsterdam—Ban doeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st.11 en 14 Nov. luchtpost via LondenSingapore 11.- gew. st., 11.- agt. st.; 12 Nov. luchtpost via MedanBatavia 4.- gew. st., 11 Nov. 20.- agt. stukken. Suriname: 13 Nov. zeepostmail s. Cottica v. Amsterdam 1.30 gew. st., 12 Nov. 20.-. Aruba, Bonaire, Curacao: 10 Nov. mail s.s. Carbla v. Antwerpen 10.- gew. st., 9..30 agt. at., 13 Nov. zeepost'mail s. Colombia v, Amster dam 1.30 gew. st„ 12 NOV. 20.- agt. st. Saba, St. Eustatius, St. Martin: 10 Nov. mail s. Queen Ma.ry v. Southampton 9.30 gew. St., 9.- agt. st.10 Nov. mail Queen Mary v. Cher bourg 20.30 gew. st,, SO.- agt. St.; 13 Nov. zee- post s. Colombia v. Amsterdam 1.30 gew. st., 12 Nov. 20.- agt. st. Unie van Zuid Afrika Mozambique: 12 Nov. s. Edinburgh Castle v. Southampton 20.4S gew. st., 20.- agt. st.; 12 Nov: luchtpost via Kaap stad—Durban 21.15 gew, St., 20.- agt. st. In herinnering brengende, dat ln vórige ja ren genomen besluiten van den Raad, om het aantal wethouders op drie te bepalen, toen maals de goedkeuring van hooger bestuur niet konden verwerven, achten B. en W. thans het oogenblik gekomen om deze aangelegenheid opnieuw in overweging te nemen. In een missieve aan dén Raad wijzen B. en W. op het feit, dat de nabijheid van een groot handels- en industriecentrum als Rotterdam mede van invloed is op de aan het bestuur van Hillegersberg te stellen eischen. Voorts wordt gewezen op den gestadigen groei der gemeente (thans tellende 21.846 Inwoners), welke een aanhoudende en meer intensieve verzorging der openbare belangen dan in andere gemeen ten waar het plattelandskarakter meer op den voorgrond treedt het geval is. Op bovenstaande gronden geven B. en W. den Raad in overweging, te bepalen dat er in Hillegersberg drie wethouders zullen zyn. Verschillende eigenaars van tuinen, krij gen de2er dagen bezoek van twee personen, die zich aandienen als tuinarchitecten. Zij verklaren, dat zich op enkele boomen in den tuin gevaarlijke insecten bevinden, die scha delijk zyn voor den groei en die door het be spuiten met een vloeistof, die zij presenteeren, aanstonds worden gedood. Gaat men op het voorstel in, dan eischen de heeren terstond betaling, tcrwyl het nut van het medicament twijfelachtig kan worden genoemd. Tegen het optreden wordt gewaarschuwd. HET ELECTRICITEITSBEDRIJF. Er is een contactcommissie gevormd van het Westlands electriciteitsbedrijf. Zy heeft zich tot taak gesteld meer uniformiteit te verkrijgen ten aanzien van de installatievoor schriften, deze voorschriften meer aan te passen aan de plaatselijke omstandigheden en tevens te geraken tot een gemeenschappelijke regeling in zake het instatuut van erkende in. stallateurs. Eenerzijds wordt hiermede de veiligheid in hooge mate gediend, anderzijds worden de bonafide installateux-s door dezen maatregel beschermd daar het in werking treden daar van slechts is toegestaan electriciteitswerken door erkende installateurs laten uitvoeren. AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden J. L. W. en in verzekerde bewaring gezet. Hij was doof het Kantongerecht te Breda veroordeeld voor 10 dagen gevangenisstraf. BEGROOTING DELFLAND Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland maken bekend, dat het voorstel van hun college aan de vereenigde vergadering tot vaststelling van de begrooting van het alge meen beheer en die van het boezem beheer, beide voor het dienstjaar 1937 van 7 No vember gedurende 14 dagen ter secretarie van Delfland ter inzage zullen liggen. Zaterdagavond hee rechte er een gezellige drukte in de stad. Ondanks het slechte weer waren er heel wat menseben uit den omtrek naar Schoonhoven gekomen. Onder veel be langstelling had in de muziektent de tweede toewijzing van dagprijzen plaats, waardoor 12 prijzen werden uitgereikt. Bij gunstig weer zal heden een bonte-avond worden gehouden, een attractie waarvan tot nu toe door het weer niets terecht kwam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria F. A„ dochter van D. van Hoffen en M. F. G. Stougie Petronella Th. C., dochter van J. M. van den Bulk en C. W. Smit. Adrianus H. H„ zoon van C. P. A. van der Burg en J. M. van Winden Jo hannes, zoon van A. van der Spek en A. T. Paul Petronella, dochter van A. de Gelder en J. J. Havenaar. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Bongers, B. K. Laan 240, Schiedam, rijwielplaatje: Politiebureau, kin- derhandschoentje; van Dorp, 4e Maassteeg 13 stuk fluweel; Wapenaar, Steynatraat 40, geld stukken; van Haften, P. K. Drossaartstraat 121, muts. VEREENIGING „KINDERVOEDING" Woensdag 11 November vangt de winter- campagne van bovengenoemde vereeniging weer aan. Het aantal gegadigden bedraagt mo menteel 450, allen leerlir.cn der Openbare en R. K. Lagere scholen, benevens van de Be waarscholen aan het Westnieuwland (Volks onderwijs) en aan de Hoflaan (R.K.) OPENING WESTLANDSCHE SCHIETKRING In de Stadsschool, Markt, alhier, is de najaarswedstrijd geopend van den Westland- sche Schietkring, welke wedstrijd ditmaal van 714 November wordt gehouden onder lei ding van de Vlaardingsche Burgerwacht. De voorzitter van den Westiandschen Schiet kring, de heer J. van Luypen van Maassluis, heette in de eerste plaats de aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid den Burgemeester van Vlaardingen, die door zijn tegenwoordig heid weder blijk gaf belang te stellen in den arbeid van den Westlandsche Schietkring. Vervolgens memoreerde spr. de gelukkige verloving van Prinses Juliana en sprak hij den wensch uit, dat God zyn zegen móge schenken op het vorstelijk huwelijk, dat aan staande is. Tenslotte hoopte spr., dat fle leden van den schietkring in vreedzamen kamp zou den trachten, de grootst mogelijke resultaten te bereiken. By ontstentenis van den voorzitter der Vlaardingsche Burgerwacht gaf de 2e voor zitter, de heer A. Serdijn, de verzekering, dat de Burgerwacht als gastvrouw alles zou doen, om het haar gasten, de schutters van den kring, deze wedstrijddagen zoo aangenaam mogelijk te maken. Spr. sprak den wensch uit, dat er een druk gebruik zal gemaakt worden van de schietbanen. Nadat door den burgemeester het eerste schot was gelost, verklaarde de heer van Luypen den wedstrijd voor geopend. OPBRENGST COLLECTE De te Vlaardinger-Ambacht gehouden col lecte voor Valkenheide bracht op 26.51. DE COLLECTE VOOR HET KOMENDE FEEST Dank zy de mooie organisatie dooi De Princevlag en het korps medewerkers, ls de collecte van Zaterdag J.l. voor de feestelijk heden bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in enkele uren tijds gehouden. De opbrengst is 1009.38. Dit is zeker een mooi bedrag. Vele inwoners waren echter niet thuis, toen de collectanten kwamen. En dezer dagen zullen zij daar terugkomen, om de zakjes of gaven in ontvangst te nemen. De Commissie hoopt op nog wat nagiften om het haar voorgestelde doel te kunnen bereiken. Elke gave of bijdrage kan bij één der leden van de Commissie worden bezorgd. De op brengst van de collecte is alléén bestemd voor de plaatselijke feesten van Vlaardingen. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Fram en Hagen om t© bunkeren BURGERLIJKE STAND Aangifte van 59 November GEBOREN: Pieter, zoon van P. J. A. Huis in 't Veld en W. van Duffelen, Patr. Dwars straat 6 Maartje, dochter van A. Storm en P. Stam, Dwarssteeg 3 Johannes P., zoon van J. Verhart en M. J. Vermeulen, Hoog straat 58 Johanna, dochter van M. den Breenis en H. Stolk, Gr. van Prlnstererstr. 95 Antonle, zoon van A. van der Schaft en J. van den Berg, Binnensingel 168 Dirkje dochter van P. van Gijn en J. C. Fool, P. K. Dr.straat 111. dus werd Hedenmorgen orricieei juc., ste stelligheid verzekerd, aldus een ander Havas-telegram uit Weenen. Hoewel men hier van oordeel is, dat het vraagstuk der restauratie uitsluitend van binnenlandsch-politieken aard is, en officeele Oostenryksche kringen weigeren het uit een anderen gezichthoek te bezien, is het niet minder waar, dat overwegingen van buiten- landsch-polltieken aard de conferentie te Wee nen ten aanzien van dit vraagstuk een gere serveerde houding opleggen. Zooals men weet, heeft Joego-Slavië zich tot dusver hevig tegen de restauratie der Habsburgers verzet. Men weet eveneens, dat de duce, in zyn te Milaan gehouden rede, Joego-Slavië duidelijk de hand der vriend schap heeft toegestoken. In officieuze Ween- sche kringen zou men het dan ook onlogisch vinden, wanneer Mussolini de restauratie zou willen begunstigen juist op een oogenblik, dat htf naar toenadering tot Belgrado streeft. Men heeft te Weenen tevens geconstateerd, dat Duitschland in zyn verzet tegen restau ratie volhardt Naar men in welingelichte kringen doet op merken, zal Rome, dat een zekere parallelis me tusschen zyn buitenlandsche politiek en die van Duitschland tot stand wil brengen, er zorgvuldig voor waken, op de conferentie te Weenen kwesties naar voren te brengen, die het van Duitschland zouden kunnen schei den. Kortom men verklaart te Weenen, dat geen enkele wijziging ten aanzien van 't vraagstuk der restauratie op komst is en dat de confe rentie te Weenen in elk geval niet een derge lijke wijziging zal brengen. Naar Reuter uit Rome seint, houden echter ook daar de geruchten omtrent een verloving van aartshertog Otto van Habsburg met prin ses Maria van Savoye, dochter van den ko ning van Italië, aan ondanks de Italiaansche démentis. Naar verluidt, zal ook de kwestie behan deld worden op de conferentie der Donaumo- gendheden te Weenen op wapenstilstandsdag. Volgens deze geruchten zou het huwelijk gevolgd worden door de restauratie van aartshertog Otto als koning van Hongarije, echter niet als koning van Oostenrijk. Officieele instanties weigeren verklaringen af te leggen, meldt Havas;''of commentaar te geven op de berichten betreffende een spoe dig te verwachten restauratie der Habsbur gers en een huwelijk tusschen aartshertog Otto en prinses Maria van Savoje. Er zij in tusschen aan herinnerd, dat de geruchten over genoemd huwelijk dezer dagen te Rome zijn tegengesproken. Naar de „Daily Tel." meldt, heeft vooral het bezoek, dat baron Weisner, de leider der Oostenrijksche monarchisten, aan Rome heeft gebracht, aanleiding gegeven tot geruchten, dat spoedig de restauratie der Habsburgers verwacht zou kunnen worden. Nadat Mussoilnl de vorige week uit Milaan was teruggekeerd, heeft hij baron Weisner in particuliere audiëntie ontvangen. Zijn naam kwam echter niet voor op de lyst van bezoe kers van het Palazzo Venezla, en hij heeft Rome even stil verlaten als hy gekomen was. In Hongaarsche kringen gelooft men, dat baron Weisner voor den duce het standpunt der Oostenrijsche monarchisten uiteen heeft gezet ten aanzien van een mogelijke restau ratie van aartshertog Otto op den Hongaar- schen troon, en zijn eventueele verloving met prinses Maria, de jongste dochter van den koning en de koningin van Italië. De geruchten vinden intusschen niet slechts hun oorzaak in de geheimzinnigheid, waarin het bezoek van baron Weisner was gehuld, doch ook in de passage van de rede, die Mus solini de vorige week te Milaan heeft gehou den. Na gewezen te hebben op de sympathie en de bewondering van de Italianen voor het Hongaarsche volk, zelde hy immers: „Wel licht zal zich spoedig een plechtige gelegen heid voordoen, waarby deze gevoelens van het Italiaansche volk in het openbaar tot uiting kunnen komen." Men gelooft voorts, dat de Hongaarsche rijksbestuurder, admiraal Horthy, tijdens e bezoek, dat hy deze maand aan Rome za brengen zyn toestemming zal verleenen o c e restauratie van aartshertog Otto. Dit besluit zal, naar men verklaart, ge paard gaan met de aankondiging van de ver loving van aartshertog Otto en prinses Maria. Vertegenwoordigers van de landen der klei ne entente Joego-Slavië, Tsjecho-SIowakfle en Roemenië bezien deze geruchten met een ander oog. Zij weigeien te gelooven, dat Mussolini en admiraal Horthy de restauratie der Hongaarsche monarchie in ernst overwe gen, wijl dit onverr. jdelijk tot de hereeniging van Oostenrijk en Hongarije zou leiden. De Amerikaansche regeering schijnt groote waarde aan de besprekingen over deze aan gelegenheid ln de internationale arbeidsorga nisatie te hechten. Zij hoopt blijkbaar, dat een internationale conventie op dit gebied haar beter in staat zou stellen de scherpe concurrentie, die Japan aan de Amerikaan sche textielindustrie aandoet, tegen te gaan. In het clublokaal van de biljartvereeniging Rotterdam is gisteravond het tornooi om het districtskampioenschap van Rotterdam en om streken, uitgeschreven door de permanente com missie 'uit de bij den Nederlandschen Biljart bond aangesloten vereenigingen te Rotterdam en omstreken begonnen. Het is een handicap-tornooi, waarvoor de te maken totalen als volgt zijn vastgesteld: Gehrels, 't Zuid 400 p.; Van Eijmeren, De Maasstad 300 p.; Penning, K.R.A.Z., Delft 300 p.- Kuijper, Caland 200 p.; De Vogel, De Maas stad 200 p.; v. d. Jagt, Caland 200'p.; Menist, Caland 200 p.; Van Buren, Caland 150 p. Het tornooi zal heden, Dinsdag 17, Donder- dag 19 en Maandag 23 dezer worden voortgezet. De eerste ronde. De drie partijen uit de eerste ronde leverden alle overwinningen op voor de „kleinere spe lers die den „grooteren" beletten de voorgilt, die zij hadden te geven, te verwerken. Gehrels, die tegen De Vogel speelde en 200 caramboles meer moest fabneeeren dan zijn tegenpartij, liet ons op geen stukken na zijn beste spel zien. De vorige week trok hij tegen Van Vliet heel wat beter van leer en dat hij de toch. al groote voorgift niet vermocht in te loopen oo De Vogel, behoeft onder deze omstandig- heden toch zeker geen verwondering te baren. Hij bleef dan ook op 287 staan toen De Vogel de 200, die hij benoodigde, vol had. Penning van K.R.A.Z. bracht het al evenmin tot een zege en ook al zou hij geen voorgift hebben gegeven, dan nog zou hij van Menist verloren hebben, want hij had 190 punten byeen, toen Menist de vereischte 200 bijeen had Ook in de partij Van Eijmerenv. d. Jagt won de zwakkere van den sterkere, ook al over schreed Van Eijmeren het door v. d. Jagt te maken totaal van 200 met 28. De gemaakte gemiddelden in deze eerste ronde vielen geducht tegen en wij voor ons zijn er zeker van, dat de in het strijdperk getreden spe lers stuk voor stuk beter kunnen. De tweede ronde. De eerste partij van de tweede ronde tusschen Kuijper en Van Buren, beiden van Caland, le verde een overwinning van laatstgenoemde op. Aangezien Kuijper niet minder dan tienmaal had gepoedeld, zag hij geen kans de 50 punten, die hij had voor te geven, in te loopen, ja hy bleef zelfs met 149 één punt beneden de 150, die Van Buren noodig had. De eerste, die wat goeds presteerde op dezen aanvangsavond was Van Eijmeren in zijn party tegen Menist. Hij begon van acquit met een serie van 54, boekte daarna series van 30, 41, 24, 20 om ten slotte met 34 als slotserie de 300 vol te maken, toen Menist nog slechts op 91 Btond. Het gemiddelde van Van Eijmeren van 13.63 was het hoogste van dezen avond. De laatste partij tusschen Penning en v. d. Jagt was vrij spannend. Het was voor de ster- kere spelers een niet al te fortuinlijke avond, want ook nu weer ging v. d. Jagt als zwakste speler met de eer strijken. De uitslagen. Penning, K.R.A.Z. 190 f300) 38 26 5- Menist, Caland 200 (200) 38 24 5.26 v. Eijmeren, Maasstad 228 (300) 36 36 6.33 v. d. Jagt, Caland 200 (200) 36 31 5.55 Gehrels, 't Zuid 287 (400) 31 51 9.27 De Vogel, Maasstad 200 (200) 31 23 6.45 Kuijper, Caland 200 (149) 31 28 4.80 y,.-,puren, Caland 150 (150) 31 32 4.83 V, Eijmeren, Maasstad 300 (300) 22 54 13.63 Menist, Caland 91 (200) 22 14 4.13 Penning, K.R.A.Z. 257 (300) 36 58 7.13 v. d. Jagt, Caland 200 (200) 36 29 5.55 Het programma voor vandaag luidt als volgt: 6 uur: Gehrels—v. d. Jagt, Penning—Van Bu ren, KuijperMenist. 9.45 uur: PenningDe Vogel, Gehrels Kuij per, v. EijmerenVan Buren. BEVALLEN: A. M. Rietveld geb. Schrepfer z. I. P. Fennema geb. de Regt d. A. v. Vlist geb. v. Ginkel d. H. M. G. Schuur geb. Ploeger d. A. de Swart geb. Versnik d. W. Barendswaard geb. Oudshoorn d. K. E. A. M. Koster geb. Spier z. A. P. Egger- mont geb. v. Meel d. K. G. H. v. Rooijen geb. Overgaaw d. E. Bouma geb. Wolbers d. G. Hulspar geb. aan den Toorn d. S. A. v. Loon geb. Boet d. M. Kreft geb. v. d. Wel z. J. Fens geb. Maaskamp z. A. C. Snij ders geb. v. Leerdam d. J. T. Peters geb. Dekker d. C. R. Rirks geb. Nannister d. L. Pieterse geb. v. d. Spek d. E. T de Klerk geb. Metier z. C. E. v. d. Zwaan geb. de Wit z. C. Groos geb. Vuijk d. C. v. d. Herik geb. Buit z. L. C. M. Trapp geb. Schmidt z. P .Knape geb. v. d. Sluys d. M. J. DIepeveen geb. v. d. Linden z. J. Byi geb. Vink d. M. Werther geb. Hollar z. H. Bartels geb. Stevens d. M. M. de Bruyn geb. Ritmeester z. A. de Koning geb. Brouwer z. B. Grüterman geb. Vink d. M. J. Bloem geb. v. Buitenen d. C. M. Ouwerling geb. Huisman d. M. Brouwer geb. de Waard z. J. M. Dries- sen geb. de Viser d. X. A. Landsbergen geb. Kok z. A. v. Driel geb. v. d. Berg d. J. B. Ooms geb. Hennik z. G. Schouteren geb. Stout z. A. M. Timmers geb. Moorman d. W. P. Goor geb. Hendriks z. L. v. Oort geb. Lebbink z. J. Tukker geb. v. Schie d. C. v. d. Graaf geb. Soeters z. J. C. v. Oversteeg geb. Melkert d. J. M. Wuffraat geb. Sanderus d. A. Fillekes geb. Verhoff z. J. v. Vuuren geb. Hanegraaf z. C. M. Ver- hoeff geb. v. Kleef d. C. Oostveen geb. de Groot z. C. W. Kooiman geb. Kaale d. A. C. de Zeeuw geb. Slingeland d. T. v. Root) geb. Ebner z. OVERLEDEN: J. Vliegenthart wede. v. A. J. Steyi 81 j. H. Kiers ongeh. m. 60 j. V. San- tuz m. v. A. Pagnaco 56 j. J. N. Groothuizen wedr. v. A. Ruiter 83 j. P. v. Vessem vr. van A. V. d. Sloot 74 J. L. Kok d. 2 j. N. v. d. Wetering vr v. M. Vos 55 j. P. M. Wehrmeyer vr. v. H. Dekker 24 j. C. W. Philipaen wede. v. J. A. V. Dorst 51 J. J. D. Smit m. van E. v. Doesburg 75 j. J. M. Scholte vr. van S. H. v. Unnik 67 j J. de Vries m. van S. Preger 47 j, L. Posner wede. v. H. de Rooy 82 j. J. v. Zantvliet wede. v. Q. W. A. Prib- bernow 70 j. R. Udes wede. v. J. Schellaars 95 j. J. L. v. Huuksloot-Kuilenburg m. v. J. W. Sipman 62 J. W. J. v. Tussenbroek ongeh. m. 62 JM. de Jong vr. v. F. Hi I^eunisse 39 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: C. J. Voots geb. de Vries d. Aan het bureau van politie, Hillegonda- straat, zijn terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen: 1 pullover; 1 Lipssleu- tel merk 68726; 1 rywielbelastingmerk; 1 rozenkrans; 1 blauwe overall. Bij vinders zijn terug te bekomen: 1 acte- tasch, v. d. Linden, Grindweg 116; 1 para- pluie, J. van Vliet, Zwaanshals 177, Rotter dam; 1 handfietspomp, W. de Gruyter, Dorps straat 103; 1 resex-vewiel. Linker Rottekade 268; 1 zakje aardappelen, W. Vermerjs, W. van Hildegaersbergstr. 125; 1 fietszadel, P. de Lijster, Straatweg 107; 1 actetasch, A. Kooij, Kootsche kade 18 b, 20 K.G. boter, Poli tie-bureau, Bergsingel, Rotterdam; 1 tasch gereedschap, v. Hemert, Rozenlaan 87b. Opgevangen: 1 konijn, Oldenhof, Volkstuin tje, N. Terbregscheweg; een postduif merk Holland 36, no. 30400, A. H. Kalis, Molen singel 25, Schiebroek. By de dir. van den T.O.D. zijn terug te bekomen de volgende voorwerpen: 2 dames- parapluies, 1 broche, 1 damesmuts, 1 siga renkoker; 1 kindertaschje; 2 armbanden; 2 kinderportemonnaies; 1 heerenportemonnaie; 2 ceintuurs; 1 paar kinderhandschoenen, 2 paar dameshandschoenen. Aan den door het Groene Kruis georgam- seerden slotavond van den Moedercursus was een eenigszins feestelijk karakter gegeven. Het lokaal van het consultatiebureau was bijna te klein om de cursisten en het dage lijks bestuur, dat by deze laatste les aanwezig was, te bevatten. Vertoond werden eenige platen, betrekking hebbende op de theorie in de voorafgaande lessen behandeld. Verder volgden aardige kin- derplaatjes, die de bewondering van de toe schouwers opwekten. Hierna sprak de docente zr. Hattink, uit Rotterdam eey woord van afscheid en uitte hare waardeering over den zeer geslaagden cursus, waarbij de deelneemsters alle van veex belangstelling hadden blyk gegeven. Zy wekte tevens de moeders op om het consultatie bureau met haar baby's te komen bezoeken. Ook dankte zy het bestuur voor de goede or ganisatie van den cursus en in 't bijzonder de secretaresse mevr. NolstTrenité voor haar moeite. Mej. Lensen bood daai-op, ais oudste cursiste namens de deelneemsters aan zr. Hattink een fraai boekwerk aan en een mooie plaat aan de secretaresse. Wegens ult- stedigheid van den heer Brouwer, bracht de heer Schreuder Sr. nog een woord van dank tot de docente en een opwekking tot de cur sisten om het consultatiebureau, dit belang rijke onderdeel van het Groene Kruis, ook gèldelijk te steunen. Namens het bestuur bood hij zr. Hattink een bloemstuk aan. TV A N TVT'NTT'-r' A UTD A CMTP W; EENEN, 9 November. (HAVAS) VY Aan de ,,Reichspost" wordt uit Rome gemeld, dat de twee voornaam ste doeleinden van de conferentie van Weenen zijn een nauwer aanhalen van de politieke en economische entente tusschen de drie staten, die de proto collen van Rome hebben ondertee kend, èn 'n overeenstemming over de practische middelen tot het bereiken van een nauwere politieke en econo mische samenwerking met andere Europeesche staten. De kwestie van de restauratie der Habs burgers zal op de drie-mogendheden-confe- rentie, die Woensdag te Weenen wordt ge opend, niet ter sprake komen, evenmin als by de voorbesprekingen, tusschen Ciano en de leidende Oostenrijksche persoonlijkheden, al-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2