SN'JDEN.. hillegersberg. PATER G. BLOETJES' PORTRET. adverteerende ZAKEN SCHIEBROEK. MAANDAG 16 NOVEMBER 19 36 ITALIAANSCHE OPERA. Een kunstwerk van Adriaan van der Plas. NEDERLANDSCHE COMPONISTEN Noviteiten van Badings en Hendrik Andriessen. DIEPENBROCKS „DE VOGELS". GOUDEN KLOOSTERFEEST MERE JOSEPHIO VEREENIGING „INSULINDE". OP HEETERDAAD BETRAPT. lange afstandsmarschen. Plechtige herdenking in het Meisjes-Lyceum. TAL VAN INBRAAKJES JEAN F. M. A. H DE BRUIJN. t GEMEENTERAAD- PLUIMVEEHOUDERSVEREENI- GING VREEWIJK. DE GRAAL (RANDWEG 45). DUREN HET LANGST!!! MUSEUM BOYMANS TE R'DAM. DOOR OEFENING SNEL. 10 K.M. HANDICAP. MAILVERZENDING. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. PCT dollarleemng ROTTERDAM 1924. THUIS GEBRACHT. ROTTERDAMSCHE R- K. SCHAAK- VEREEN1GING- Bij gelegenheid van het diamanten priester feest van den bekende Jesuieten-pater G. Bloetjes hetwelk op 15 Augustus j.l. plaats vond werd door den kring van vrienden en vereerders van den pater een som bijeen gebracht als feestgeschenk voor den jubilaris. Een gedeelte hiervan werd besteed voor een opdracht aan den Rotterdamschen kunst schilder Adriaan van der Plas om het portret van den pater te schilderen. Deze opdracht heeft geleid tot het schep pen van een kunstwerk, dat terecht aller bewondering wekt. In de ontvangzaal van de pastorie aan de Van Vollenhavenstraat vond gistermorgen de officieele aanbieding plaats van dit schilder stuk in tegenwoordigheid van de leden van het Huldigings- en Uitvorend Comité en de leden van het Kerkbestuur, de heeren Henri Kuijpers en I. P. Brenninkmeyer. Pastoor H. A. J. Janssen S.J., voorzitter van het Comité vertelde van de voorbereiding en uitvoering van het plan en verklaarde zich over het resultaat bijzonder voldaan. Uit het werk van den kunstenaar spreekt de eenvoud, de geest van den priester, welken hg had uit te beelden. Het eenvoudige zwarte priester-, kleed domineert en het is de biechtvader, de geestelijke raadsman, de priester, wien dit werk is gewijd en die er zoo markant uit naar voren komt. En het is niet zoozeer de bijzonder geslaagde gelijkenis, als wel deze geesteshouding, waardoor dit werk ons Pater Bloetjes doet kennen en begrijpen. Bij het zien van at werk denken wg terug aan de oude priesters van ons bisdom, die jast in at bij rntstek priesterlijk werk van biechtvader en zielenherder zijn vergrijsd en vergeeste lijkt. Met eenige hartelijke woorden, ae getuig- den van aepe reverentie voor den hoogbe jaarden priester, heeft Pastoor Janssen hier na het portret aangeboden, dat op een eere plaats in de zaal stond opgesteld. Pater G. Bloetjes, ae deze woorden rustig op zijn stoel gezeten en schijnbaar ongeroerd had aangehoord, stond hierna op en sprak een zeer bewogen dankwoord, waarin hij aller eerst den goeden God dank bracht, Die hem dit priesterjubilé had laten beleven. Nog eens wilde hij ook allen bedanken, die dit zeldzame feest met hem hadden meegeleefd. In verband met de tijdsomstanagheden had hij aanvan kelijk bezwaar gemaakt tegen een geschenk, doch nu dit alleen uit geheel vrijwillige bij dragen werd samengebracht, had hij zich met willen verzetten. Zijn pastoor en allen, ae hiertoe meewerkten, bracht hij hiervoor op rechten dank. Dit portret, zoo vervolgde de pater, zal, zoolang de goede God mij nog leven laat, een blijvend aandenken zijn aan de twintig van de zestig priesterjaren, welke ik hier. in Rotterdam met het grootste genoegen heb mogen doorbrengen. Op een bijzondere wijze zal ik u allen dankbaar zijn in mijn gebed. Gaarne aanvaard ik uw geschenk. Het portret is goed geslaagd en de schilder mag wel worden gelukgewenscht met zijn resul taat. Vervolgens bood Pastoor Janssen nog een met een gecalligrafeerde opdracht voorzien alb.ura aan, bevattende de namen van allen die,..tot het huldeblijk hadden bijgedragen. Na alle aanwezigen, waaronder ook den schilder, den heer A. van der Plas, persoon lijk, de hand te hebben gedrukt, verliet Pater Bloetjes de bijeenkomst. De aanwezigen vertoefden hierna eenige oogenblikken voor het schilderstuk, dat ook na de H.H. Missen van half elf en twaalf voor de parochianen ter bezichtiging was gesteld, Ongetwijfeld zal het nieuwe werk van Van der Plas een eere-plaats verkrijgen m de pastorie. Het is een zeer markant portret stuk van blijvende waarde, waardoor de herin nering aan Pater Bloetjes' zegenrijk priester- werk tot in lengte van dagen zal blijven voortleven. Een Rigoletto zooals men slechts zelden ziet. We waren beducht, dat het bij de directie der opera gewoonte zou worden, wereld vermaarde" of gewoon „vermaarde" solisten te engageeren en ze het opera-publiek als „gasten' voor te zetten, terwijl de kwaliteit van hetgeen ze bieden kunnen aan de door zoo'n directioneele geste gewekte verwach tingen geenszins voldoet. Doch we zijn weer gerust gesteld, nu de extra-aanbeveling voor de „Rigoletto"-figuur niet gold een zanger uit de blijkbaar niet sterk vertegenwoordigde categorie der goede tenoren, maar een kun stenaar der lagere regionen. Voor Carlo Galeffi als vertolker van de titelrol mocht inderdaad de trom wel ge roerd worden: 'n fameuze bariton, die de tragische figuur van den hofnar vocaal en door zijn beeldend vermogen als acteur tot een imponeerende creatie maakte. Veel ontloo- pen elkaar de diverse Rigoletto's uiteraard niet; maar Galeffi slaagde er niettemin in een eigen cachet aan de rol te geven, dat niet enkel tot uitdrukking kwam in een origineel costuum bij zijn entrée. Geen oogenblik liet hem bij zijn spel Monterone's vloek los. Onze gedachten gingen natuurlijk uit naar de meest bekende RigoletJ.o-opvatti.ng n.l. zoo als Reali die hier heeft uitgebracht. Toen Ga leffi opkwam stond 't reeds direct vast, dat hij vooral iets „te zien" zou geven in deze opera en wij werden in die verwachting geen oogenblik teleurgesteld. Maar dat hij boven dien een Rigoletto liet „hooren" zooals wij die tot nu toe niet kenden, mag niet minder ver zwegen worden. Buitengewoon van expressie was zijn groote scène in II, waar hem zijn tooneeldochter uit nemend secondeerde. Dat de thans-meer-dan-geweldige wraak, scène gebisseerd moest worden (na een her haald en langdurig aandringen van het uit- bundig-enthousiast publiek) lag voor de hand. Wat Galeffi hier presteerde in vocaal- technisch opzicht (ongelooflijk lange adem, R'DAMSCHE ZEILVEREENIGING. Eerste steenlegging nieuwe club gebouw. Beschenen door een weitelend herfstzon netje, woeien gisteren aan den Krallngsche Piaslaan de bonte vlaggenrijen in de witbe- wolkte lucht boven den killen plas. Een ver- sche betonnen vloerlaag en een honderdtal vroolijke gezichten, cameramannen en foto grafen, wezen op een kleine plechtigheid die te gebeuren stond. Daar waar in een Julinacht de vlammen laaiden en het vertrouwde clubgebouwtje van de R.Z.V. tot kool en asch verteerde, lag nu reeds het fundament voor een nieuw zeiler home, waarvan nu niet symbolisch, maar in werkelijkheid „de eerste" steen zou worden gelegd. Voorzitter G. van Dusseldorp memo' reerde de ramp, die de vereeniging midden in het drukste van het zellseizoen trof. Men heeft direct de handen in elkaar geslagen en ln de levendige vergadering van 12 Augustus werd het bouwen van een nieuw clubhuis besloten, waarvan de teekening spoedig gereed was, zoodat op 1 October de aanbesteding kon plaats hebben. De devaluatie, die voor velen een uitkomst beteekende, was voor de R.Z.V, een bron van nieuwe zorgen, maar ook deze werden overwonnen. Bij de overweging wie de eerste steen zou mogen leggen, was de keuze niet moeilijk, gezien de groote activi teit, door den havencommissans P. Burger hout Jr. aan den dag gelegd en het feit, dat mevr. Burgerhout de vereeniging een hart toedraagt. Spr. noodigde dan het doch tertje uit de eerste steenlegging te verrichten. De officieele entourage van deze plechtig heid scheen evenwel zoo'n indruk op de kleine peuter te maken, dat alle vriendelijke over redingskracht van pa en ma tevergeefs waren en het kind tegen den lachenden kring van oogen bescherming zocht, door zich tegen moeder aan te vleien. Papa spreidde tenslotte de specie uit, mama plaatste den steen en eerst toen maakten de waterlanders plaats voor een blijden glimlach, die zegen scheen te willen spreiden over de grondvesten van het nieuwe gebouw. Nadat de heer van Dusseldorp nog had medegedeeld, dat het bestuur hoopt einde Fe bruari het clubhuis te kunnen openen, aan het dochtertje van den heer Burgerhout een zilveren beker had overhandigd en een tele gram van gelukwensch van de Koninklijke Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam was voorgelezen, werd deze aardige plechtigheid beëindigd. Dit was weer een concert, waarvan men met tevredenheid en voldoening naar huis ging en'ook een concert, dat het nationaal gevoel goed heeft gedaan. Flipse had een program samengesteld, dat niet minder dan vier wer ken van Nederlandsche componisten bevatte, waaronder twee noviteiten: declamatoria van Badings („De Westewind" gedicht van Geer- ten Gossaert) en van Hendrik Andriessen („Ballade van den merel" gedicht van J. W. F. Werumeus Buning). En het zijn juist onze eigen componisten, die dit concert zoo'n bij zonder en hoogstaand cachet hebben gegeven. Diepenbrock. Dina Appeldoorn, Hendrik An driessen en Badings vier componisten van eigen bodem, die zeker kunnen gerekend wor den tot de vooraanstaande figuren der Neder landsche toonkunst. Zij bevestigen de waar heid, dat de eigen componisten muziek weten te schrijven van degelijk gehalte, van spre kende innerlijke waarde; muziek ook die niet alleen gelijk staat met werk van vele buiten landers maar zelfs excelleert aan inhoud, waarde en vormbeheersching. Dit trof des te sterker, na het concert van veertien dagen geleden, waarop werken voor kwamen van vooraanstaande Belgische com ponisten. Dit te constateeren is geen chauvi nisme. Roussels „Pour une fête de Printemps" lijkt ons niet het sterkte van zijn werken, wél kleurig, maar weinig zeggend en te veel op uiterlijke klankeffect ingesteld. Het orkest was in dit eerste program-nummer nog niet goed op dreef, het spel was niet van onge acheveerdheid vrij te pleiten. Maar nauwelijks was Diepenbrocks ouverture ingezet of het was weer het bekende, mooie verzorgde or- kestspel, dat we van het Philharmoniech ge- wend z^jn. Ook deze muziek bij Aristophanes' „De lCVlUUi9t.li UJ/61WUU j*- --o- w- fenomenaal crescendo en wonderlijke hoogte Vogels" geeft misschien niet zoo overtui gend in de ouverture maar zeker in drie volgende deelen: „Lied van den Hop", „Bal letten en Melodrama's" en „Finale", Diepen brock op z'n best. Balthazar Verhagen noem de uit werk ,,vol vogelgejuich, nachtegaalge- kweel, windgesuis, vol schemeringen en licht- tintelingen, doortrokken van die Attische voor een bariton), grensde inderdaad aan het unieke. Als narrendochter onderscheidde zich meer bijzonder in de eerste' acte het kwinkeleer- talent van Attilia Archi, voor de Gilda aan gewezen. Na haar extra lang aangehouden driemaal gestreept sluitnootje kreeg ze een geestigheidi waarin de geest van den ouden ovationeel applaus. satiricus voor het eerst de hem waardige mo- Aless. Granda die tot nu meer succes heeft deme lngpiratie heeft gevonden". Juister ty- bg Puccini dan bij Verdi, was als hertog van ring ig er niet aan te geven. De uitvoering Mantuo weer niet onverdeeld te prijzen. Voor ervan gtond, met medewerking van Joanna de partij is zijn stem trouwens niet licht Diepenbeek' (declamatie) Kees Smulders genoeg. En dan dat voortdurend detoneeren! (tenor) en een vrouwen-koor, dat het slot door Het is toch al te erg, dat een gerouti- mooien, spontanen zang tot een feestelijken neerde operakracht zelfs nog „stukken en vreugdevollen climax maakte, op een Puu rnaakt" in het beroemde lied, waarin de lichtzinnige hertog zijn liefde uit te zingen heeft in den herberg. De bas Bruno Carmassi bleek goed te vol doen in de rol van den bandiet Sparafueile, wiens somber duet met de cello voor ons altijd weer een muzikaal genot is. En als zijn tooneelzuster MagSalena bleef Rhea Toniolo tig niveau, waarbij het orkest in de balletten wel het allerbeste gaf. De declamatie van Joanna Diepenbrock is warm, doorvoeld en van een overtuigende zegging, die nooit na laat te boeien en de aandacht sterk gespan nen houdt. Kees Smulders zong bet „Lied van den Hop", en hij vertolkte deze hooge elschen stellende zang op fraaie wijze. Moch- niet bij hem achter, terwijl deze zangeres ten sommige hooge noten met altijd open opnieuw illustreerde, dat er ook een echte klankrijk worden gegeven zijn voordiacht en ,actrice"-natuur in haar leeft. zegging waren af en overtuigend Het succes Als Monterone was Vittorio Baldo op zijn was voor alle medewerkenden overw g plaats, al zou men niet gezegd hebben, dat terwijl de declamatrice bloemen ln ontvangst dit „de koster" uit Tosca en ook de geestige ,Don Pasquale" is geweest- De Vecchi leidde het orkest con fuoco- De Groote Schouwburg was zoo goed als uitverkocht. Voor Galeffi waren er bloemen ter verwelkoming. Woensdag komt de beminde Sara jubilee- ren als de geliefde Mimi. Naar aanleiding van opmerkingen gemaakt over de moeilijkheid voor deelnemers aan lange afstandmarsehen om hun Zondags plichten te vervullen, meent het bestuur der Rotterdamsche Wandelsport Vereeniging het volgende onder de aandacht van belangstellen den te moeten brengen: In het tegenwoordige stadium der wandel sport kan men een marsch van 100 K.M. geen overdrijving meer noemen. De marschbepalin- gen voorkomen namelijk dat hiervan ook maar in de minste mate sprake is.In de cir culaire van den op 3 en 4 October j.l. gehou den 100 K.M. marsch stond o.a. de volgende bepaling: „Deelneming staat open voor hee ren, die den leeftijd van 18 jaar hebben be reikt en aan den start kunnen toonen een of ficieel bewijs van geoefendheid, benevens een medisch attest, niet ouder dan 1 Januari 1936, dat het wandelen over langen afstand voor den persoon in quaestie geen bezwaar op levert' Aan deze bepaling is het voor een groot deel te danken dat bij dergelijke lange marschen onder de 60 k 70 deelnemers slechts een enkele of geen enkele uitvaller te noteeren Is. Wat het vervullen van de Zondagsplichten had te nemen. Na de pauze „Pastorale" van Dina van Ap peldoorn, „Ballade van den Merel" van H. Andriessen en „De Westewind" van BacU'rigS. Beide laatsten hebben de stemmingen èn gedachten in de gedichten neergelegd, sterk en juist aangevoeld en ze ln hun muziek met innerlijkeii aandrang weergegeven. Hier was een samengaan van woord en toon van groote innigheid en volmaakte aanpassing. Beider illustratieve muziek is van een opvallende be- heersching, ingetogen en sober. Badings gaf zich een enkele maal in hevig dramatische kracht, waardoor zijn muziek sterker wisse ling en contrast gaf, dan die van Andriessen Maar heider compositie is r(jk aan coloiiet en klankvariatie, dikwijls door het aanwenden van enkel instrument of een gelukkig gevon den combinaties teweeggebracht. Prachtige muziek door waarheid en eenvoud. Joanna Diepenbrock, aan wie beide decla matoria waren opgedragen, deed den opdrag gevers alle eer en de stille aandacht van de aanwezigen ontlastte zich in een spontane hulde. Andriessen, Badings en ook Dina Appel- doorn moesten op het podium verschijnen en het werd een verdiend fêteeren over en weer, waarbij het publiek zich niet onbetuigd liet Het voorspel van Die Melstersinger" was het slot van dit zeer bijzondere program en niet minder bijzonder concert, Met een van groote waardeering getui gende hartelijkheid hebben de religieuzen, do centen, leerlingen en oud-leerlingen Zaterdag het gouden kloosterfeest herdacht van Mère Josephio van de Congregatie der Zusters van J.M.J. en Overste van ons R.K. Meisjes-Ly ceum. Werd in den morgen een plechtige H. Mis opgedragen met zang in de kapel van het Lyceum, des namiddags was er een feestelijke bijeenkomst in de aula, die een eenvoudige palmversiering droeg. Behalve alle leerlingen, zoowel van de af- deeling „onderbouw" als H.B.S. en Gymna sium waren o.m. aanwezig Mère Superieure, rector J. Nolet, rector Hussen, verbonden aan het Lyceum, pastoor Kerkvliet van de pa rochie van de H. Elisabeth, het corps van do centen en een aantal oud-leerlingen. Terwijl een feestlied werd gezongen werd de i den jubilaresse de aula binnengeleid. Onmi;. ulijk daarop nam de directrice van het Lyceum Soeur Theophane het woord om in korte trek ken een schets te geven van de groote ver diensten van de jubileerende Overste, die in de 50 jaren van een zoo verdienstelijk kloos terleven heel wat leerlingen aan zich heeft zien voorbijgaan. Mère Josephio heeft de jeugd feitelijk nooit losgelaten en heel de geschie denis van het onderwijs in Nederland meege maakt. Toen was het woord aan de leerlingen, die op een treffende wijze haar hulde hebben ver tolkt. De af deeling „Onderbouw" had de enge len uit den hemel meegebracht, de gymnaaias- sten waren vergezeld van enkele godinnen van den Olymp, terwijl de afd. H.B.S. het voor recht had in het gezelschap te verkeeren van St. Jozef en de H. Maagd. Namens de docenten en de godsdienstleer aren voerde het woord de heer van der Hey- den, die de gouden kloosterlinge een kasuifel voor de kapel aanbood. Vervolgens kwam het feestcomité dat zich uit de leerlingen had gevormd, voor het voetlicht en in een harte lijk toespraakje ontving Mère Josephio nog een kasuifel, terwijl haar tevens een bloemen hulde werd gebracht. Achtereenvolgens werden de felicitaties aan geboden namens de Congregatie „Sedes Sa- pientiae", namens 't schoolbad „Antenne", de Hockey-club en de Unie van oud-leerlingen. Ook deze wenschen gir en vergezeld van ca- deaux. Rector J. Nolet bleef niet achter en maakte van deze schoone gelegenheid gebruik om te rapporteeren, dat Rotterdam heel veel dank is verschuldigd aan de Congregatie van de Zusters van J.M.J. welke met zeer veel moeite en groote financieele offers het R.K. Lyceum voor Meisjes in deze stad in het leven -heeft geroepen. Spr. hoopte, dat de thans jubileeren de Moeder Overste het nog eens zou mogen beleven, dat er ook voor het Lyceum volkomen gelijkstelling zal komen. Rector Hussen heeft daarna zijn felicitaties nog eens overgebracht, terwijl een oud-leer linge de Kuige rij van spreeksters en sprekers sloot. Mère Josephio verscheen daarna op het podium en staande tusschen de vele schoone bloemwerken en de haar geschonken cadeaux, werd zij lang en hartelijk toegejuicht. In haar dankwoord bracht de jubilaresse alle hulde over op Hem, in Wiens meesterhand zij slechts en instrument is geweest. Toen Mère Jose- hio de médedeeling deed, dat, de leerlingen a.s. Dinsdag een vrijen dag zouden hebben en dat er ook nog een feestavond in de lucht hing, klonk er natuurlijk een spontaan ap plaus. Iedereen werd tenslotte in de gelegenheid gesteld de gouden jubilaresse persoonlijk te feliciteeren. Zaterdag heeft men zich toegang verschaft met valsche sleutels tot de woning van C. M. aan de Osseweistraat. Een bedrag van 6 plus twee horloges werden meegenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men de etalagedeur geforceerd van den winkel van J. H. O. aan den Nieuwe Binnen- der R. K. deelnemers betreft, hierin is oo Twee regenjassen en een winterjas wer- voorzien doordat de leider der marsch zich weg. iwee regenj vooraf op de hoogte heeft gesteld van de aan- ^n_°n^~vond heeft Cabaret-avond in „Palace". Voor een talrijk opgekomen en dankbaar publiek heeft de Vereeniging „Insulinde" bestaande uit personeel der N.V. Rotterdam sche Lloyd en der firma's Wm Ruys Zonen en Ruys Co. in de gezellige entourage van „Palace" 'n cabaretavond gegeven, waar aan behalve eigen krachten ook nog Rienus de Wilde in twee zijner creaties meewerkte. We kregen populaire deuntjes door het Insulinde salonorkost, dat er al direct de familiestemming inbracht. En toen de heer J. Harenmaker de gebruikelijke openingsplech tigheid had verricht, verscheen mej. Caro Bouwmeester voor het voetlicht, die met warm getimbreerde altstem het meest te waar- deeren in het lage register aria's zong dit opera'3 van Gluck en Saint-Saëns en Tosti's „La Serenata" als toegift schonk. Mevr. Klok Boerdam verdient om haar begeleiding extra vermelding. De tooneelafdeeling was met een tweetal één-acters present. Vóór de pauze ging „Onder Pseudoniem", een stukje, dat den schijn had een oratio pro domo van den schrijver of den bewerker te zijn. We zullen den daverenden onzin over den dagbladcriticus maar niet au sérieux nemen en liever volstaan met de mededeeling, dat de executanten aardige prestaties lever den, zonder nochtans de hoogte te bereiken, die wij vroeger wel eens van „Insulinde" gezien hebben. Vervolgens bewezen „The Favorites", dat het genre van de Comedian Harmonists gretig navolgers vindt. Zij beschikken over een on- vermoeiden tenor, een aannemelijken bas, niet al te sterke middenstemmen, een gentleman- liken „Ansager" en een behoorlijke dosis vis comica. Hun succes was verdiend. Toen mr. Faceur zijn goed geslaagde dieren- lmitatie had gegeven werd er gepauzeerd. Direct na de pauze volgde de tooneelafdee ling met haar tweeden één-acter, „Hun systeem", de zooveelste variatie van dien eeuwigen driehoek. Gelukkig was de keuze niet. De heer A. J. Schimmer moest wegens ziekte vervangen worden door den heer A. Greef, maar dit rechtvaardigde niet, dat ook de anderen in tempo te kort schoten. Benadeelde wordt gezocht. Vrijdag is op heeterdaad betrapt de 29- jarige J. H. bij het stelen van een flets aan den Linker Maasoever. Havenarbeiders, die het hadden gezien hebben den man achter volgd. Deze wist zich echter toch nog van de fiets te ontdoen. Hij is gegrepen en aan de politie overgeleverd. Daar de fiets echter ver dwenen is en de politie niet weet wie of de benadeelde is, verzoekt de commissaris van 't Bureau Zuid (Sandelingenplein) of de benadeelde zich aan het bureau wil melden- In den ouderdom van 52 jaren is alhier over leden de heer Jean F. M. A. H. de Bruijii, firmarnt van den groothandel in Wijnen L. F. de Bruijn Co. aan de Rivierstraat. De heer de Bruijn maakte vele jaren deel uit van het bestuur der Vereeniging van Ne derlandsche Wijnhandelaren en was nog be stuurslid van de Rotterdamsche Wijnkoopers- vereeniging. Van het hoofdbestuur der Maria Catharina van Dooren's Stichting van Weldadigheid, ge vestigd aan den Coolsingel,, bekleedde de heer de Bruijn het voorzitterschap evenals van de R. K. Diaconieschool, Stichting „Hendrik Backers". Als bestuurslid van deze stichting volgde hij zijn vader, den heer H. de Bruijn op. Als secretaris van de stichting heeft hg een belangrijke rol gespeeld bij de oprichting van de tweede school dezer stichting aan de "V surstrftB-t» Dinsdag a.s. zal in de kerk aan den West zeedijk te half tien de plechtige Requiem wor den gehouden, waarna te ongeveer elf Uur de teraardebestelling zal plaats vinden op de R. K. Begraafplaats in Crooswijk. In de openbare zitting kwamen in behande ling de bij schrijven van 31 Juli j.l. gestelde Als voorlaatste nummer trad de buikspreker vragen van den heter W Professor Rine op, die, zooals altijd, het eene van den raad, betreiEfe siezen. lachsalvo na het andere ontlokte, waarna een biljet, smadelijk vo Dlaatseliike pers de tweede optreden van The Favorites het Toen werd n.l. m de p.laaiIse:Igkepers a variétéprogramma besloot. vraag gesteld hoe de verhouding in t College Onder de begeesterende leiding van den heer van B- en w- wel was' claar de burgemeester Marcel Mulders en met medewerking van „The in 't openbaar 'n vriedschappelijke verhou mg Blue Blowers" refreinzang Annie de Reuver had getoond tegenover den a je ianp. naaefuifd. verspreider van t pamflet, den heei Losset. - is er nog lang nagexuuu. Tjf^oerlg ging de heer v. d. Have de heele geschiedenis na, waaruit bleek, dat sinds Mei 't conflict reeds was opgelost door rehabilita tie van betrokkene. De heer Den Baars (N.H.) informeerde hierop, hoe 't nu verder ging met de inge diende aanklacht hij den officier van justitie, waarop de heer Siezen (C.H.) mededeelde, dat De 40-jarige E. Bosgieter wonende Rid derspoorstraat 2 is Zaterdag in de v. d. Tak straat met haar fiets geslipt. Ze bekwam I foemds was ingetrokken, althans terzijde een hersenschudding en een rechtspolsfrac- oeiegd vangsuren der H.H. Missen in de verschillen de plaatsen, welke in de route liggen. In de eerste rust, welke meestal tusschen 4 en 5 uur 's morgens wordt gehouden plegen de R. K. deelnemers overleg met den leider in welke plaats zij de H- Mis zullen bijwonen. Van „ergens net nog kunnen bijwonen" is dus geen men met valsche sleutels zich toegang verschaft tot de wo ning van H. L. I. van de H. aan de Snellinck- straat. Een bedrag van f 8 werd gestolen. Nog heeft men Ingebroken in de woning va A. P. K. aan de De Jagerstraat. De gas- muntmeter werd leeggehaald en een belasttng- De Plulmveehoudersve. „Vreewijk" hield een tentoonstelling in het R. K. Verenigingsge bouw Afrikaanderplein. Ingezonden zijn in totaal 170 dieren. De quantiteit is dus niet zoo groot, doch de qua- liteit is voortreffelijk. Wij memoreeren van de dieren een zestal zwarte Barnevelders, en dito aantal witte leghorns. Zilver Duckwings en Ancona's vallen even eens op. Ook de Minorca's zijn wederom goed vertegenwoordigd. In de gestreepte Plymouth Rocks werd fel gekampt. Ook van de krielen zijn weer uitstekende exemplaren vertegenwoordigd. Als soorten memoreeren we de patrjjs-wyandottes en zil- ves Sebrights. Een twaalftal mooie Chinchila konijnen van L. C. van Dalen werden door keurmeester Groenmans om hun kwaliteit geprezen. Een dertigtal post- en sierduiven en een trio ge streepte Plymouth Rocks van den heer J. van Wennen verkreeg een Zeer Goed. Wisselbeker-winnaars zgn: L. C. van Da len, 3 wisselbekers, met konijnen; J. v. Wen nen 1 wisselbeker, mooist Plym. Rock; A. Le gerstee 1 wisselbeker, lichte rassen; Boogaart 1 wisselbeker, witte leghorn; C. v. d. Graaf 1 wisselbeker, zilver Buckwing; J. H. Deurloo 1 wisselbeker Barnevelder; J. Timmers 2 wis selbekers, Wit Wijandotte; A. Legerstee 1 wis selbeker, groote hoenders, P. Bosloopen 1 wis selbeker, Patrijs Krielen. Dinsdagavond is er door omstandigheden geen geestelijke avond. Alle andere clubs gaan door. Om 9 uur wordt er een werkende levenvergadering gehouden. sprake tenzij-- de betrokken wandelaar door merk werd meegenomen, één of ander voeteuvel zoodanig gehinderd Ingebroken werd in de kiosk staande aan zou worden dat hg niet op- tijd in de aange- de Blommersdjjkschelaan hoek Bergweg. Voor geven kerk aanwezig kan zgn. Maar zooiets is aen waarde van 20 gulden aan gaspenmngen de afgeloopen 6 jaren, waarin de R.W.V. Werd ontvreemd. lange afstandsmarschen oi'ganiseert, niet voorgekomen. Het idee van een algemeene rusttijd-regeling is om organisatorische rede nen niet te verwezenlijken. Iedere deelnemer kiest n.l. zgn eigen tempo, zoodat bijv. 's mor gens om 7 uur, wanneer er reeds acht uur ge wandeld is, de laatste deelnemer dikwijls 1% uur later dan de eerste in een bepaalde plaats zal aankomen. Moge hieruit voldoende blijken dat het R.W.V.-bestuur het behoorlijk vervullen van Zondagsplichten wel een zaak van importan tie vindt en dat de sportbeoefening daaraan heel goed kan worden aangepast. Naar wij vernemen heeft het museum Boy mans voor de afdeeling Hedendaagsche Kunst van stadgenooten een tweetal geschenken ont vangen. Het zgn belangrijke uitingen van Vlaamsche kunstenaars, die onlangs op de tentoonstelling van het Algemeen Neder- landsch Verbond te zien zijn geweest, te we ten; 'n Brons van Jozef Cantré, voorstellend rel van de Woestijne, benevens een meisjes portret van Edgar Tijtgat. Nu de 350 werken van de Jeroen Bosch-ten toonstelling het museum verlaten hebben, is de gewone Indeeling weer gevolgd. De vele aanwinsten hebben hier en daar een andere groepeering noodzakelijk gemaakt. Het mans portret van Maerten van Heemskerk heeft zijn plaats gevonden in de zaal voor zestien de eeuwsche schilderkunst. Het meesterwerk van Gerard Dou, het geschenk van sir Henri Deterding, is naast de „Eendracht van het Land" van Rembrandt opgesteld en het „Dorpsfeest" van David Teniers in de zaal voor Vlaamsche meesters. Ook bij de afdeeling moderne beeldhouw kunst en schilderkunst zijn vele veranderin gen aangebracht. Gisteren heeft de Rotterdamsche athletiek vereeniging „Door Oefening Snel" haar jaarlijk- schen handicap-loop óver IQ K.M. gehouden waarvoor 12 deelnemers aan den start versche nen De grootste voorgift bedroeg 000 meter, of, berekend naar den tijd, 2 minuten Van IJperen liep in fraaien, soepelen stijl en met Sprong en van Leénen had hij na 10 ron dén de geheele handicap ingeloopen. Van UPe" ren verbeterde hét halfUur-record en bracht hei op 8,783 meter en bracht tevens het clubrecora over de 10 K.M. op zijn naam door dat van Dullaart te verbeteren met 2,4 sec. en nc brengen op 34 min. 15.4 sec. De uitslagen zijn: 1. D. v. IJperen (van meet) 34 min. 15,4 sec.; 2. A. Sprong (van meet) 35 min. 27 sec., 3. P. van Leenèn (van meet) 35 min 53 8 sec* F. Sprong (van meet) 3b min. 28 3 sec 6 K ton WoWc (500 meter voprgift)- 7 M Lomé (van meeti, 8. E. Mekes (600 M.) 9. u'j te Jong (600 M.>; 10. Deuster (400 M.) Het clubkampioenschap polsstokhoogspringen werd gewonnen door J. Markestein met 2.80 M tweede werd J. Tournier met 2.50 M. Eerstvolgende verzendingen en laatste busltch- tingen résp. laatste aanbiedingen aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier. Ned. Indië: 18 Nov. zeepost s.s. Dempo v. Rotterdam gew. stukk. 11.—, aanget. stukk. 17 Nov. 2Q,19 Nov. mail s. J, v. Oldenbarnevelt v. Genua gew. stu.. 11.50, aanget. stukk. 11.20 18 en 21 Nov. luchtpost via AmsterdamBan doeng gew. stukk. 1.30, v. dag aanget. stukk, 20.— 18 en 21 Nov. luchtpost via Londen—Singa pore gew. stukk, 11,aanget. stukk. 11.19 Nov. ludhtpost via MedanBatavia gew. stukk 11,50. -aanget. stukk. 11.20; Bij 't voorstel tot wijziging der begrooting '36 waarop 'n post voorkomt van 650 voor technische en administratieve adviezen, wlide de heer Steeman (R.K.) graag weten, welke vruchten deze hadden afgeworpen. In Fe- een hoofdwonde, een I bruari had spr. al naar plannen gevraagd voor en een sleutelbeen-frac- de a s. begrooting, maar tot op heden had spr. er nog weinig van gezien. De voorzitter deelt mee, dat er al dien tyd aan gewerkt Is, maar dat 't heel veel bespre kingen vordert met andere organen, zood&t men niet geheel en al zelf 't tempo kan re-, gelen. De maatregelen tot 't tegengaan van prijs opdrijving, waarvoor 'n crediet van 500 werd gevraagd, deden den heer Den Baars (N.H.) in vuur en vlam zetten voor den Middenstand. De heer Steeman (R.K.) zette uit dit be tuur en is in Ket ziekenhuis aan den Coolsin gel ter verpleging opgenomen. - Zaterdag is de 38-jarige M. Ziekman- Vlaanderen wonende aan de Rosestraat 82 in de v. d. Takstraat door een auto aangereden, De vrouw bekwam rechterpolsfractuur tuur. Ze is ln het ziekenhuis aan den Coolsin gel opgenomen. B. en W. van Rotterdam maken bekend, dat houders van obligatiën der 6 pet. dollar leening Rotterdam 1924, in de gelegenheid ZÓZ g„M te. Sfj.UB KtK-Tml too* «h» recht „.t .eh.ef .ton^Hct v„r- wen van 'n nieuwe brug over de Rotte in de kom te Terbregge, werd na uitvoerige discus sies over de langzame vordering van dit werk aangenomen. Eveneens werden de tongen 'n. "doering niging N.V., Ruys, Ebeling en Gleichman N.V.; te Amsterdam: ten kantore van de Rot terdamsche Bankvereeniging N.V., Broek- man's Effectenkantoor N.V.; te Den Haag: ten kantore van de heeren Heldring Pier- son, in te wisselen (de losbare obligaties uit- "J_V-, wijziging van de sluitend bij de Rotterdamsche Bankvereeni- gebracht door t w>m ,.tvloelend uit rio Bezettingsverordening, voortvloeiend uit de reorganisatie van den Technischen Dienst, die in 'n vorige vergadering reeds haar beslag had gekregen. De heer Spronkers (S.D.A.F.) opperde 't bezwaar, dat deze zaak in de betreffende com- missie niet tot een voor allen bevredigende op lossing was gekomen. Spr. ziet in de commis- ging N.V.), tegen intrekking waarvan zoo spoedig mogelgk bij deze zelfde kantoren ver krijgbaar zullen worden gesteld: per obligatie van 1000; twee 4 pet. obligaties Rotterdam, elk groot 1000 en één pet. obligatie, groot 100, benevens een restantbewijs, b. per obligatie van 500, onder bijbeta- I geen adviescolleges, maar colleges van ling van de zijde van den houder dier obli- bestand. Als 't zoo moet gaan bedankt spr. gatie van een bedrag van 50: één 4 pet. vo0r de eer en zal dit alsnog schriftelgk be- obligatie Rotterdam, groot 1000, en één 4 vestigen. pet. obligatie, groot 100, benevens een res- De heer Terwiel (V.B.) is 't met deze argu- tant-bewijs. menten heelemaal niet eens, maar voor den De 4 pet. obligaties zijn voorzien van cou- neven yrede wordt 't voorstel zoolang terug- pons 1 Mei 1937 e.v. De couponbelasting wore genornen (0(; hernieuwde besprekingen ln de op de obligatiehouders verhaald. De jaarlijks af te lossen bedragen komen overeen met die der dollarleening 1924. Zoo lang het pro'ces loopt, zal niet tot vervroegde aflossing worden overgegaan. De restantbewij -jen kunnen, indien de eisch van de Vereeniging voor den Effectenhandel in de hangende procedure in zake coupon betaling der 6 pet. dollar-10611111? 1924, bg on herroepelijk geworden rechterlijke uitspraak geheel of ten deele mocht worden toegewezen, worden ingewisseld tegen 4 pet. guldens-obli- commissie van den technischen dienst. Door de politie is een minderjarig meisje, genaamd J. K„ aangehouden, dat 10 dagen o-eleden de ouderlijke woning verliet. Haar 'm'Z'Z'. I wocwe ™«ocbt. HOI KM M te ken, minaal bedrag, aan 't verScM tusschen nen gegeven dat zij niet naar huis wenschte 2100 ,resp- 1050- en de guldens waar de, I teru? te keeren- welke de omgewisselde dollar-obligatiën op den dag, waarop evenbedoelde rechterlijke uitspraak gewgsde zal zijn geworden, zouden gehad hebben naar den grondslag waarop bij die uitspraak de waarde der coupons zal wor den vastgesteld. Wordt het pioces door de Vereeniging voor den Effectenhandel verloren, dan zgn de I restant-bewgzen waardeloos. De Vereeniging voor den Effectenhandel, van bovenstaande aanbieding kennis nemen- de, heft haar embargo op de noteering van nieuwe leeningen der gemeente Rotterdam op. In de vierde ronde van de Rotterdam scli e R. K. Schaak vereeniging kwam men '-01 gende resultaten: Koll hpt Groep Ar Koetsheld deeld® "Speelden een punt. v. Grieken en v. d. Ook de een Engelsche Kransche partij, welke is SSIm »craW7ihS£w°nm« .corhcc, eerstgenoemde. Uijgemann -Roemer werd even in groep3 B3 viel een remise-uitslag te notee ren bij Eijkman- Kouwenhoven. Voorts won in deze groep ir. -Gteveias met zwaïrt van Zeef. In groep C slaagde Veltmeijer er in van Reichard te winnen terwijl v. d. Berg de meer dere bleef over v. Barneveld. In groep D zijn de volgende partijen beëindigd: P. Geels-v. Paassen 0—1; A. FloorenRe nters 10 Laurens—Loos 1—0; Stevens Jr.-de Jong 0—1; Sanders-v. Teeffelen 1—0; Ooster- baan-H. Flooren VzWitteveenVosselman 0—1; Remken-v. d. Schoot 1—0. Tenslotte u - nog te verrnriricn, dat Remken vorige week waring voert. r.,-1 (-; «:>nV 1 Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2