BERLIJNS JONGSTE VERDRAGS VERLOOCHENING. Het lagerhuis niet gerust. Rusland bereid tot oorlog X)e Duitsche nota aan de belang hebbende staten. ZUIVER POLITIEK." DE SPAANSCHE TSJEKA. ONTEVREDENHEID DEGRELLE. OVER DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 Frankrijk pijnlijk getroffen dooi dit eerste resultaat van zijn recht- streeksche onderhandelingen met Duitschland 'mm Over doelmatigheid der Britsche defensie. Catalonië deel van de «ovjet-iinie Moskou zou besloten hebben Catalonië als onderdeel van den sovjet staat te verdedigen. WARSCHAU, 14 Nov (D N- B) Volgens berichten uit Moskou is in het politiek bureau aldaar be raadslaagd over de ontwikkeling van den toestand in Spanje- Opvallend was het, dat Stalin aan deze bespre kingen niet heeft deelgenomen. Het resultaat van de besprekingen wordt strikt geheim gehouden- Niet. temin zijn te Moskou opnieuw be richten ontvangen over troepencon centraties in de havens van Odessa en Sebastopol. De troepen zijn belast met het verladen van tanks, vlieg tuigen en geschut. NIEUWE BOMAANVAL OP MADRID. Vijftig personen gedood, twee honderd gewond. Hoe haar slachtoffers gefolterd ivorden. Politieke raad in de Rexpartij, om aan zijn eigenmachtig optreden een einde te maken. Baldwin zal Churchill en de oppositioneele leiders ontvan gen voor het geven van nadere inlichtingenm Een schade van 7 millioen per dag in San Francisco. DE SPIONNAGE-VREES BIJ DE SOVJETS. DE STAKING TE BIRMINGHAM GEËINDIGD. De arrestatie der Duitschers. 1937 ZAL VREDESJAAR ZIJN Aldus gelooft Sdiuschnigg. 40 URENWEEK IN FRANKRIJK. In de bouwvakken en textiel industrie. DRIE TREINEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. MUSSOLINI NAAR LYBIE FIMMEN, STAKINGS-AGENT TE ANTWERPEN? DE DOCUMENTEN-DIEFSTAL TE PARIJS. Berlijn, 14 N°vem',er (Havas) Hedeumidda? is aan de be trokken landen medegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering sectie twee van Deel XII van het verdrag van Ver sailles inzake de scheepvaart op de Duitsche rivieren opzegde- Deze mededeeling werd gedaan te Londen, Parijs, Rome, Brussel, Praag, Warschau, Kopenhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado, Boeda pest, en 's-Gravenhage. Dit opzeggen sluit in, dat Duitschland de commissies welke de toepassing van het verdrag in deze kwestie contro leeren, niet meer erkent- In Duitsche politieke kringen wordt verklaard, dat het doel van deze actie zuiver politiek is. Men wenscht de souvereiniteit van Duitschland op de territoriale wateren te herstellen. De scheepvaart op de rivieren zal hiervan geen hinder ondervinden en de vrij havens Hamburg en Stettin, welke aan Tsjecho-Slowakije zijn toegestaan, blij- ven gehandhaafd- In de bepalingen van het verdrag van Ver sailles, die betrekking hebben op de interna tionalisatie der Duitsche rivieren, worden in ternationaal verklaard de Elbe, van de mon ding van de Moldau af, en de Moldau van Praag af; de Oder, van de monding der Oppa af; de Memel, van Grodno af en de Donau, van Ulm af. In artt. 332 van bedoeld hoofdstuk heet het dat op deze waterwegen de onderdanen, het eigendom en de vlaggen van alle landen op voet van volkomen gelijkheid worden behan deld, en wel in dier voege, dat geen onder scheid ten nadeele van eenig land mag wor den gemaakt in vergelijking met een oever- staat of een meestbegunstigde natie. Daarentegen mogen Duitsche schepen re gelmatig scheepvaartverbindingen voor reizi gers en goederen tusschen de havens van ge allieerde staten slechts met speciale machti ging onderhouden. De Elbe wordt geplaatst onder het beheer van een internationale commissie, bestaande uit 4 Duitschers, 2 Tsjechen, 1 Engelschman, 1 Franschman, 1 Italiaan en 1 Belg. De Oder wordt beheerd door 3 vertegenwoordigers van Pruisen en elk 1 van Polen, Tsjecho Slowa kije, Engeland, Frankrijk, Denemarken en Zweden. In een ander hoofdstuk zijn bepalingen op gesteld met betrekking tot Rijn en Moezel. In beginsel werden de voorschriften van de Rijn vaart-acte van Mannheim (1868) gehand haafd. De Rijnvaart-commissie werd echter anders samengesteld, voornamelijk met het oog op het feit, dat Frankrijk weer oeverstaat was geworden. Er kwamen 5 Franschen en 4 Duitschers in, benevens 2 vertegenwoordigers van elk der volgende landen; Nederland, Zwit serland, Engeland, Italië, en België. Boyen dien werd een algeheele herziening der Rijn- vaart-acte aangekondigd. BERLIJN, 14 November. (D.N.B.) In het officieele schrijven, dat door de Duitsche re geering aan de betrokken regeeringen gezon den is, betreffende de clausules van het ver drag van Versailles inzake de internationali satie van de rivieren wordt allereerst gezegd, dat het niet gelukt is, door onderhandelingen een toestand in het leven te roepen, die in overeenstemming zou zijn met het Duitsche standpunt. „Bovendien", aldus gaat dit do cument verder, „is de aan den Rijn, naast Duitschland, belangrijkste oeverstaat, het koninkrijk der Nederlanden, niet toegetreden tot de in Mei j.i. tot standgebrachte overeen komsten, Juist echter aan deze rivier zijn dui delijke toestanden noodzakelijk". (Blijkens na dere telegrammen had Nederland zich echter juist heden bereid verklaard, het desbetref fend accoord te teekenen. Voor de Elbe, Oder en Donau aldus het schrijven verder, bestaan nog regelingen, die in strfld zijn met de Duitsche souvereiniteit, terwijl ook aouvereimteitsbeperkmgen ten aanzien van het Keizer-Wilhelmkanaal de be perkende bepalingen moesten wo g - haafd. De Duitsche regeering kan dit niet langer dulden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de ver klaring, dat zij de in het verdrag van vei- sailles vervatte bepalingen omtrent de zich op Duitsch gebied bevindende waterwegen en op deze bepalingen berustende internationale stroom-documenten niet meer voor zich als bindend erkent. Zij heeft dienovereenkomstig besloten de voor den Rijn op 4 Mei aangegane voorloopige overeenkomst (modus vivendi) volgens arti kel 3 paragraaf 2 met onmiddellijk van kracht worden op te zeggen en af te zien van de on. derteekening der voor de Elbe ontworpen overeenkomst van gelijk karakter. Het schrjj Ven gaat dan verder: „Tegelijkertijd deelt de Duitsche regeering mede, dat de volgende regeling door haar ge. ■troffen is: De scheepvaart op de op Duitsch gebied liggende waterwegen staat open voor alle met het Duitsche rijk in vrede levende staten. Er wordt geen onderscheid gemaakt tus schen Duitsche en buitenlandsche schepen Dat geldt ook voor de kwestie van dé scheep- vaartgelden. Daarbjj vooronderstelt de Duitsche regee ring, dat op de waterwegen van de andere be trokken staten wederkeerigheid verleend Brordt. Bovendien zal de Duitsche regeering den Duitschen gezagvoerders over de waterwegen instructie geven, met de bevoegde autoritei ten van de andere aan de waterwegen liggende staten gemeenschappelijke problemen te be spreken en daarover eventueel overeenkom sten af te sluiten." PARIJS, 14 November. (HAVAS.) Naar aanleiding' van deze jongste eenzijdige ver dragsverloochening door Duitschland wordt er op gewezen, dat Juist sinds een paar dagen de Rijnvaart-commissie weer te Straatsburg zitting hield. Vanmiddag waarschuwde de Fransche de legatie Parijs, dat de Duitsche Gedelegeerde zoo juist door zijn regeering was teruggeroe pen en niet meer aan de besprekingen zou deelnemen. Tegelijkertijd ontving de Fransche ambassade te Berlijn mondeling bericht, dat een nota in aantocht was, waarin de Duity sche regeering de clausules van het verdrag van Versailles, welke op de internationa e rivieren betrekking hebben, zou opzeggen. Zooals gemeld, is deze nota intusschen aan de betrokken regeeringen overhandigd. Gezien het feit, dat de Duitsche regeering tegelijkertijd haar vertegenwoordiger van de Rijn-commissie terugtrok, moet men aanne men, dat Berlijn ook den modus vivendi op zegt van 4 Mei 1936, waardoor het Rijnvaart- statuut gewijzigd werd. Het verdrag van Versailles voorzag wij ziging van dit statuut. En sinds twee jaar on derhandelde men in een centrale commissie, waarin de belanghebbende landen vertegen woordigd waren, over die wijziging. De moei lijkheden betroffen speciaal het bekende en trepot-regime, dat de haven van Antwerpen bevoordeelde. Eenige maanden geleden nu verzocht Duitschland Frankrijk, toe te stemmen In een rechtstreeksch overleg tusschen deze beide landen ten aanzien van bedoelde herziening van het Rijnvaart-statuut, Kwam men tot overeenstemming, dan zou het Fransch-Duit- sche plan aan de goedkeuring der andere mogendheden kunnen worden voorgelegd. Het Duitsche voorstel werd onmiddellijk door de Fransche regeering aanvaard. De on derhandelingen namen een aanvang en zelfs op 7 Maart, toen Duitschland het Rijnland verdrag schond, werden ze niet onderbroken, w(jl er de Fransche regeering alias, aan gele gen was, mede te werken aan een statuut, dat een regime zou kunnen bestendigen, waarvan alle belanghebbenden voordeel trok ken. t En inderdaad kwamen Frankrijk en Duitschland tot een accoord. In April j.l. werd het aan de Rijnvaartcommissie voorgelegd en deze nam het zonder belangrijke wijzigingen aan. En aldus werd dit Fransch-Duitsch accoord, dat op verzoek van Duitschland tot stand ge komen was. onderteekend door Frankrijk, Engeland, België, Italië, Zwitserland en Duitschland, terwijl Nederland, dat tot dus ver in verband met de bekende kwestie der „surtaxes d' entrepot", zich zijn beslissing voorbehouden had, juist vanochtend te kennen gaf, dat het bereid was, zich bij de overeen komst aan te sluiten. Het accoord zou 1 Januari 1937 In werking treden. Om het tot stand te brengen heeft Frankrijk zich aanzienlijke offers getroost en talrijke voor dit la.nd gunstige bepalingen, welke in het verdrag van Versailles waren vastgelegd, prijs gegeven. Parijs is dan ook pijnlijk verrast door dit optreden van de Duitsche regeering, die hier een accoord verloochent, dat op haar ver zoek getroffen werd en aan al haar wenschen tegemoet kwam. De Fransche regeering heeft een eerste loyale poging gedaan, om met Duitschland in rechtstreeksche onderhande lingen te treden. Die poging leek geslaagd, men was inderdaad tot overeenstemming ge komen. Dat accoord is thans door een eenzij dig initiatief van Duitschland plotseling to taal teniet gedaan. Het lijkt inderdaad een weinig bemoedi gende onderneming, met Duitschland onder handelingen te voeren en overeenkomsten te sluiten en het is begrijpelijk, dat men te Parijs eenige achterdocht koestert en niet zeer hoop vol gestemd is ten aanzien van de kansen, welke de vaak aangeprezen directe onderhan delingen over de zoo gewenschte toenadering tusschen beide volken, nog kunnen bieden. Intusschen Is de Duitsche nota niet enkel op den Rjjn, maar op alle groote rivieren, die gedeeltelijk over Duitsch gebied stroomen, en welke onder een internationaal regime vallen, van toepassing, zoodat de door het Reich ge nomen maatregel voor een groot aantal lan den, waaronder verscheiden „neutrale" sta ten, van belang is. Frankrijk zal dan ook zjjn houding ten aan zien vandeze nieuwe eenzijdige loochening van verdragen, door Duitschland slechts kun nen vaststellen, na overleg met de andere staten, die door dit Duitsche initiatief getrof fen zijn. De Engelsche „home-fleet' bevindt zich bijeen te Portland om geïnspecteerd te worden door Koning Edward. Een overzicht van de imposante verzameling vaartuigen, terwijl op den voorgrond de koning (m 't midden) de bemanning der schepen inspecteert. LONDEN, 14 November. (B- O-) In Brit sche kringen is de eenzijdige opzeggmg door Duitschland van de clausules betreffende de navigatie op de rivieren met groote reserve ontvangen. Parijs, 14 November (HAVAS). Na lang durige besprekingen met Blum, heeft de on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Viennot, zich telefonisch in verbinding gesteld met Delbos, die te Perigneux vertoefde, toen de Duitsche nota op den Quai d'Orsay over handigd werd, en dezen op de hoogte gebracht van het door hem met den regeeringschef ge pleegde overleg. Daar de eenzijdige verdragsopzegging door Duitschland talrijke Europeesche landen treft, rlie in de internationale commissie vertegen woordigd zijn, is reeds vanavond aan de Fransche vertegenwoordigers in de hoofdste- Jen vnn bedoelde staten de instructie gezon den, met de regeeringen aldaar van gedachten te D^Fransche regeering is van oordeel, dat een coTlectief protest aan Berlijn zou moeten worden gericht; of daartoe bes m den, zal echter afhangen van he van het overleg met de andere rege g De modus vivendi van 4 Mei j.l. betref het Rijn-regime, welke modus vivendi ®ve"" eens door Duitschland is opgezegd, bevatte de clausifle, dat' dit accoord vóór 15 Novembei kan worden opgezegd. In antwoord op den Duitschen stap heeft thans ook de Fransche regeering besloten gebruik te maken van de nog restende gelegenheid om het verdrag, waarin Frankrijk groote offers bracht, op te zeggen. V Bovendien liggen in deze havens vier duik- booten gereed, om de wapen- en troepentrans portschepen naar Spanje te begeleiden De sovjet-vertegenwoordiger bij de roode Spaansche regeering te Barcelona moet aan wijzing hebben gekregen, ervoor te zorgen, dat de Catalaansche sovjet-republiek wordt uitgeroepen Te Moskou zou daarop officieel de inlijving van Catalonië in de unie der sov jet-republieken bekend worden gemaakt be nevens het besluit van Moskou, met alle mid delen Catalonië als een onderdeel van den sovjet-staat te verdedigen Op een waarschuwing van den volkscom missaris van oorlog, Worosjilof, tegen dit voornemen, zou geantwoord zijn, dat Moskou zich reeds tezeer in Spanje heeft vastgelegd, dan dat het zich thans nog zonder nadeel voor zijn wereld-revoiutionnaire plannen uit Spanje zou kunnen terugtrekken De officieele Lloyd's List bevat de volgende mededeelingen, waaruit duidelijk blijkt, hoe sovjet-Rusland tegenover de roode Spaansche regeering staat: GIBRALTAR, 13 November Medegedeeld wordt, dat het Russische motortankschip „Sojus Vodnikov S.S.S.R." op 11 November om 5.45 uur passeerde, varende in Westelijke richting. H->t schip werd aangehouden door het Spaansche oorlogsschip „Almirante Cer- vera" en om ongeveer 8.30 uur zag men het met de „Almirante Cervera" de haven van Ceute bfnnenloopen. (Lloyd's agent). WASHINGTON, 12 November. Officieele berichten melden, dat een nationaal Spaansch oorlogsschip het Russische motortankschip „Sojus Vodnikov S.S.S.R.", dat naar gemeld werd, op weg was naar Spanje met een lading munitie, heeft aangehouden. De „Sojus Vod nikov S.S.S.R.' is, naar gemeld wordt, geïn terneerd in een Marokkaansche haven. (BUF). MADRID, 14 November. (HAVAS). Een es- kadrielje nationale bombardementsvliegtuigen heeft hedenmorgen Madrid op nieuw met zwa re bommen bestrooid. Vooral het Atocha- kwartier werd door de toestellen tot doelwit gekozen Een vijftigtal personen zijn gedood, terwijl er tweehonderd gewond werden. RABAT, 14 November (HAVAS). Radio- Sevilla heeft hedenmorgen medegedeeld, dat de toestand aan het front van Aragon on gewijzigd is. Hedenmiddag om half twee heeft de natio nale zender van Sevilla o.m. nog het volgende bekend gemaakt: „De geheele aandacht van Spanje is gericht op het front van de zeventiende divisie, waar de regeeringstroepen een algemeenen aanval hebben ontketend, die werd afgeslagen met zware verliezen. Op de gesneuvelden zijn bevelen gevonden, die afkomstig waren van een Russischen generaal. Na dezen aanval consolideeren de rechtschen thans hun stellingen. In Barcelona zijn twee Russische schepen aangekomen, beladen met oorlogsmateriaal." BARCELONA, 14 November. (R.O.) Gene raal Llano de Encomienda, de commandant van de divisie Barcelona op het oogenblik, dat de opstand uitbrak, is naar Madrid vertrok ken, om de leiding van de regeeringstroepen aan het Noordelijk front op zich te nemen. LONDEN, 14 November. (HAVAS). De Britsche ambassadeur in Spanje, die momen teel te Hendaye vertoeft, heeft van de junta der nationalen te Burgos bericht ontvan gen, dat het Britsch-Amerikaansche hospitaal te Madrid in de Calle Velasquez in de „vei ligheids-zone" ligt. De directie van het zie- kenhuis werd verzocht, de vlag van het Roode Kruis op het gebouw te hijschen en de com mandant van het leger der nationalen werd hiervan in kennis gesteld In de „Croix" doet Alfred Camdessus be langrijke onthullingen betreffende de „Tsjeka van Madrid" die tot voor enkele dagen haar hoofdkwartier had opgeslagen in het Huis der Schoone Kunsten aan de Alcala-straat. Een bekend professor aan de Universiteit van Madrid, die vurig Katholiek en tevens monarchist Is, beleefde in de Tsjeka-hel eenige verschrikkelijke uren. Door een half-dronken communist, die als reehter fungeerde, was de Professor reeds ter dood veroordeeld, toen hij door de onverwachte tusschenkomst van een bekend linkseh-radicaal politicus werd gered. Eerst toen hij weer in veiligheid was, vernam hij, dat zijn vroegere vriendschap met oud minister-president Giral hem het le\sen gered had. Het antwoord van Giral aan de familie van den professor, die om zijn tusschenkomst vroeg, luidde woordelijk: „Ditmaal kan ik iets doen. Maar wanneer de Iberische anarchis tische federatie de arrestatie had bevolen, zou ik, 'als in vele andere gevallen, het vonnis niet nebben kunnen tegenhouden". Hieruit blijkt duidelijk de absolute macht der anarchisten. Een industrieel uit Bilbao, sr. M. J. R.. ver haalde na zijn bevrijding uit het Tsjekahuis: „Terwijl lk op het verhoor wachtte, sprak een gearresteerde belastingambtenaar mij aan. Hij vertelde: „Men heeft mijn drie zoons, allen studenten, gefusilleerd. Ik weet niet waarom. Geloof mij, noch mijn zoons, noch ik waren ons van eenige schuld bewust. Maar de con cierge van ons huis had beweerd, dat wij fascisten waren en hij trachtte te bewerken, dat mijn zoons en ik vermoord zouden worden, nadat ik verschrikkelijk mishandeld ^was. Ik lijd niet alleen honger en dorstEn hij trok zjjn hemd open en liet zijn geheel verwond lichaam zien. Ze hebben mij gegeeseld Andere personen hebben dezelfde mishande lingen moeten ondergaan. Een bejaarde vrouw zag ik met -geronnen bloed in haar witte haren. Een jongen trachtte met doeken het bloed, dat uit zijn been stroomde, te stelpen. Dat zijn de slachtoffers der Spaansche Tsjeka. Na een kort verhoor werd ik weer in de wachtkamer gebracht. Ik zit dicht bij een groep jongemannen, die belast zijn met het voltrekken van het vonnis. Ik hoor hen ver tellen, dat zij alleen dien dag reeds 18 personen om het leven hadden gebracht. Toen ik was vrijgesproken en buiten het gebouw werd gebracht, zag ik ó°°y 6611 half geopende deur nog een verschrikkelijk tooneel. Een jonge vrouw lag op den grond en werd op wreede wijze gegeeseld. Hartverscheurende kreten klonken door het gebouw. In een dorpje dicht bij Madrid trok een groep anarchisten binnen, die daar tien kloosterzusters aantrof fen, welke men gearresteerd had en die met een touw aan elkander gebonden waren. De burgemeester had nog geen beslissing geno men wat er met deze weerlooze vrouwen zou gebeuren. Compare, de beruchte aanvoerder der bende, drong er bij den burgemeester op aan, dat hij het vonnis zou mogen uitspreken Daar de magistraat zich niet verzette, riep de bruut uit: „Geef mij de twee grootste en kom maar eens kijken!" Even later werden twee zusters aan de beenen geboeid en aan de bumper van zijn auto gebonden. In duize lingwekkende vaart reed hij toen het dorp door. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In den schoot der Rexistische partij werd een politieke raad opgericht, bestaande uit drie Waalsche, drie Vlaamsche en drie Brus selsche leden. In zekeren zin komt het oprichten van de zen raad o.a. ook neer op het voorkomen dat Degrelle, voortaan nog de alléénheerschappij over de partij zou voeren. Den laatsten tijd had zijn eigenmachtig optreden nogal onte vredenheid verwekt. Men wil thans voorko men, dat Degrelle nog ingrijpende beslissin gen zou nemen, zonder vooraf den partijraad te hebben geraadpleegd. LONDEN, 14 November- (HAVAS) Minister-president Baldwin zal binnenkort in Downingstreet een aan tal vooraanstaande persoonlijkheden ontvangen, met name V inston Chur chill en de voornaamste leiders van de oppositioneele groepen, ten einde hen in bijzonderheden op de hoogte te stellen van de plannen inzake de na tionale defensie, welke tijdens de lager huisdebatten van Donderdag j.l. slechts in het algemeen werden uit eengezet. Er is geen twijfel aan, dat de verklaringen van de vertegenwoordigers van de regeering de meerderheid der lagerhuisleden niet heb ben bevredigd en dat er ongerustheid is blij ven bestaan ten aanzien van de doelmatig heid van de verdedigingsmiddelen van het Britsche rijk. De komende bijeenkomst in Downingstreet zal daarom ten doel hebben, de meest vooraanstaande vertegenwoordigers van de kamer op zekere punten gerust te stellen. De bewapeningskwestie zal daarna onder werp uitmaken van besprekingen tusschen de leden der meerderheid, speciaal wat betreft de defensieproblemen. Bin mochten deze be sprekingen leiden tot de conclusie, dat de door het kabinet genomen maatregelen niet voldoende zijn, dan zal men vrij ernstige aan vallen op de regeering kunnen verwachten. Tenslotte heeft de rede van Churchill in het lagerhuis diepen indruk gemaakt. In parle mentaire kringen is men van meening, dat de argumenten van Churchill niet door de re geering zijn weerlegd, noch beantwoord en dat de regeering eens temeer niet voldoen de rekening heeft gehouden met de herhaalde waarschuwingen van den oud-minister be treffende de gevaren van den huidigen toe stand en de maatregelen, welke getroffen dienen te worden, om deze gevaren te bestrij den. SAN FRANCISCO, 14 November. (D.N.B.) De arbeiders van de levensmiddelenpakhuizen, die bij het begin van de groote havenarbei dersstaking het werk hadden neergelegd, zp vanmorgen weder aan den arbeid gegaan. NEW YORK, 14 November. (R. O.) Waar schijnlijk op grond van het feit, dat de zeelie- denstaking in het gebied van New York dreigt af te nemen, hebben de New-Yorksche stakers een speciaal vliegtuig gecharterd, dat zij uit zonden, om vlugschriften uit te werpen hoven het s.s. „Washington" dat de haven naderde. In de vlugschriften wordt de bemanning opgeroepen, zich bij de staking aan te sluiten. Tegelijkertijd heeft een sloep, die in de na bijheid van de „Washington" ging varen, door middel van een luidspreker gelijkluidende op roepen naar het schip gezonden. Het schip voer echter op den vastgestelden tijd de haven binnen. Het s.s. „American Farmer", dat gisteren reeds in zee had moeten steken naar Londen, ligt hier nog steeds. Gepoogd wordt nog twee stokers aan te werven ter aanvulling van de bemanning. In San Francisco veroorzaakt de staking, naar men zegt, een dagelijksche schade van zeven millioen dollar. De koopvaardij-organi- satie heeft dan ook een oproep tot het pu bliek gericht, waarin een onmiddellijke rege ling bepleit wordt LONDEN, 14 November. (HAVAS). De staking te Birmingham, welke Dinsdag jl. is begonnen, is thans vrijwel beëindigd. Van de 7000 stakers hebben heden 1500 het werk her vat en de overigen zouden vandaag weer aan den arbeid gaan. PARIJS. 15 November. (HAVAS). De .Petit Parisien" publiceert de volgende aan vullingen van zijn bijzonderen correspondent te Moskou, Georges Luciani, aangaande de arrestatie van Duitsche staatsburgers in sov jet-Rusland. De correspondent bevestigt, dat behalve de zeven in den nacht van 3 op 4 November te Moskou gearresteerden, óók te Leningrad elf Duitsche staatsburgers in hechtenis zijn ge nomen. Hieronder bevinden zich drie ingenieurs, vijf geschoolde arbeiders, een vertegenwoordiger van een houthandel en twee vrouwen. Bovendien is op 3 November te Novosi birsk nog een Duitsche ingenieur gearresteerd. In totaal bevinden zich dus negentien Duit sche staatsburgers in arrest onder beschuldi ging van spionnage en andere tegen den sov jet-staat gerichte actie; een beschuldiging, die volgens het sovjetstrafrecht de doodstraf met zich kan brengen. Verder werden nog eemge tientallen Rus sische staatsburgers van Duitsche afkomst, of in beroepsbetrekking staande tot Duitsche in stellingen in sovjet-Rusland, om dezelfde retüvn" gearresteerd te Moskou, Leningrad, Kief en Kharkov. LONDEN, 14 November. (D.N.B.). De be kende journalist Ward Price heeft een onder houd gehad met den Oostenrijkschen bonds kanselier, Schuschnigg, waarin deze ver klaarde, dat hij zich weliswaar over de toe komst bezorgd maakte, doch dat hjj niette min geloofde, dat het jaar 1937 een vredesjaar zou zijn. Wat midden-Europa betreft, was hij van meening, dat het in het belang van alle landen was, oprecht te streven naar vreedzame samenwerking. Ward Price verklaart, dat aangenomen mag worden, dat Italië op de drie-mogendheden- conferentie te Weenen verklaard heeft, nooit een bolsjewistische regeering aan de Middel- landsche Zee te zullen dulden en van alle mid delen gebruik zal maken om dit te verhinde ren. Met trekking tot de kwestie der restau ratie van de Habsburgers had Schuschnigg verklaard, dat deze aangelegenheid niet urgent was. RIJSSEL, 15 November (HAVAS). In een socialistische bijeenkomst heeft de minister van arbeid, Lebas, aangekondigd, dat hij Dinsdag den ministerraad een wetsontwerp zal voorleggen tot toepassing van de 40-urige werkweek in de bouw- en textielindustrieën. BERGEN (Henegouwen), 14 November. (HAVAS.) In dichten mist zijn op den weg Valenciennes-Jemappes drie electrische trei nen tegen elkaar gebotst. Een twaalftal personen werd licht gewond. De materieele schade is aanzienlijk. TRIPOLIS, 14 November. (D.N.B.) Naar hier verluidt, zal Mussolini zich in Januari a.s. naar Lybië begeven, teneinde tegenwoor dig te zijn op de „Jaarbeurs van Tripolis". Op deze jaarbeurs zal ook het Ethiopische keizerrijk vertegenwoordigd zijn. Daarmede zal Abessynië voor de eerste maal aan een internationale jaarbeurs deelnemen. PARIJS, 14 November. (D. N. B.) De kolen- en havenarbeiders van St. Nazaire, zyn wegens niet-inwilliging van hun looneischen in staking gegaan. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De R. K. Métropole", sprekende over com munistische stakingsagitatie in de haven van Antwerpen, zegt o.m., dat de Nederlander Fimmen tijdens de Juni-stakingen, twee maal te Antwerpen heeft vertoefd en er zelfs in meetings de arbeiders heeft opgehitst, zonder dat de regeering het scheen noodig te oordee- len, dezen buitenlandschen agitator over de grens te zetten. In Augustus was hij ander maal te Antwerpen, na de communistische bijeenkomst van Breda Sedertdien, onderhoudt de Nederlandsche agitator, altijd volgens de ..Métropole", regelmatige relaties met onder geschikte personen te Antwerpen en heeft hij nog verschillende bezoeken aan België ge bracht. Drie weken geleden, beweerde hij hier, in staat te zijn „de zaak aan het rollen te brengen", dank zij de medewerking van ha venarbeiders, van metaalbewerkers en van ontevreden intellectueelen. Het blad dringt er tenslotte met klem bij de regeering op aan, dat zij radicaal den toe gang tot het Belgisch grondgebied zal weige ren „aan den vreemdeling Fimmen, die hier stakingen komt organiseeren. PARIJS, 14 November. (HAVAS). De zoon van Trotzki. Leo Setoff, heeft zich civiele par tij gesteld in de zaak van den documenten diefstal ten nadeele van prof. Posthumus. Setoff heeft zijn vader verzocht hem zoo spoedig mogelijk de noodige stukken te wil len verstrekken. TOULOUSE, 14 November. (HAVAS). In den afgeloopen nacht hoeft een Senegaleesch soldaat een Franscb soldaat gedood en een ander levensgevaarlijk gewond. Na een hevig gevecht werd de Senegaleea .door de wacht overmeesterd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3