REORGANISATIE R. S. STOKVIS A MODERHES pL Grondige interne saneering iaats gehad. .Deel aan de „Fransche Bazar® mede, da€ ik haar vriendelijke uitnood iging gaarne aanneem en dat ik haar evenals vorige jaren een bezoek zal brengen om mijn geschenken te koopen; haar prijzen zijn de laagste van alle aanbiedingen, welke ik ontvangen heb." DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 VOLDOENDE QUORUM A's NIET AANWEZIG. Bespreking reorganisatie voorstellen. HOOGSTRAAT VAN OUDS „DE FRANSCHE BAZAR" ROTTERDAM HOLLAND-AMERIKA LIJN. VAN BERKEL'S PATENT. De heer J. Rypperda Wierdsma tot commissaris benoemd. VAN LOOPBRUG GEKANTELD. „R '33" IN EINDHOVEN. ANTON W. GANTER f. OP WEG NAAR HET BELOOFDE LAND. Marsch der bevrijding van Israël" verijdeld. WORDT VICTOR EMMANUEL „KEIZER VAN ITALIë"? Aldus zou, volgens de Matineen uitweg worden gevonden uit de diplomatieke moeilijkheden. TOONKUNST TE ROTTERDAM. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. DUITSCHE KUSTVERSTERKING AAN NOORD- EN OOSTZEE DE STEENKOOL-STAKING IN NOORD-FRANKRIJK STAKING IN RITZ-HOTEL TE PARUS. DE OUDSTE ZOON VAN GANDHI VERLAAT DEN ISLAM WEER. Heden werd te Rotterdam onder voorzitter schap van den heer L. Stokvis een buiten gewone vergadering gehouden van houders van 7 pCt. cumulatief preferente aandeel en A ter bespreking van de reorganisatievoor stellen (Zie ons ochtendblad van 29 October). Aanwezig of vertegenwoordigd waren 47 aan deelhouders met 361 heele aandeelen en 44 onder-aandeelen,recht gevende op het uitbren gen van 452 stemmen. De voorzitter zegt, dat de statuten van de vennootschap voor het nemen van een besluit over het gedane voorstel als eisch stellen, dat tenminste 2/3 van het aantal der cumula tief preferente aandeelen A vertegenwoordigd is, terwijl het besluit een meerderheid ver- eischt van tenminste 2/3 der uitgebrachte gel dige stemmen; aangezien 2500 cumulatief pre ferente aandeelen A uitstaan, waarvan eigen bezit 166, is het vereischte quorum niet aan wezig, zoodat een nadere vergadering zal noodig zijn, welke het bestuur zich voorstelt bijeen te roepen tegen 27 November. Reorganisatie.voor stellen- De voorzitter zegt, dat het bestuur het op prijs stelt, eenige opmerkingen te maken in verband met het gedane voorstel, luidende: a. wegens geleden verliezen de cumulatief preferente aandeelen A, thans elk groot 1200 te wijzigen in gewone aandeelen elk groot 1000, terwijl de onderaandeelen, thans elk groot 600, worden gewijzigd in onder aandeelen van gewone aandeelen," elk groot 500; b. wegens bedoelde verliezen de cumulatief preferente aandeelen B. thans elk groot 1200 resp. 1000 te wijzigen in gewone aandeelen elk groot 400, respectievelijk 333.33, ter wijl de onderaandeelen der cumulatief pre ferente aandeelen B van 1200 thans elk groot 600 worden gewijzigd in onderaandeelen van gewone aandeelen, elk groot 200; c. wegens bedoelde verliezen de gewone aandeelen, thans elk groot 1200 geheel af te schrijven en aan de houders dier aandeelen per gewoon aandeel vier restantbewijzen uit te reiken, rechtgevende per restantbewijs op een uitkeering van 0.50 tot een maximum van 2.50 voor elk procent aan primair aan aan deelhouders uit te keeren dividend, benevens op een gedeelte van de overwinst en welke restantbewijzen kunnen worden ingetrokken tegen 50 per stuk, dan wel tegen uitreiking van een aandeel van 50, een en ander zooals in de statuten aangegeven; d. de statuten der vennootschap nader vast te stellen met inachtneming van het sub a, b en c vermelde; Bedrijf grondig intern ge saneerd. De voorzitter zegt: De economische depressie der na ;sche jaren heeft een dusdanigen funcsten uivioed op onze onderneming gehad, dat wij groote bedrijfsverliezen te boeken hadden, doch he laas nog grooter is het kapitaalverlies, dat wij lijden door het plaats gehad hebbend snelle waardedalingsproces der vaste eigendommen en installaties. Het kan wel uitgesloten geacht worden, dat deze belangrijke verliezen in de eerste tientallen van jaren ingehaald zouden kunnen worden. Om ons bedrijf weer op een gezonde basis te brengen, acht het bestuur het niet alleen wenschelijk, doch noodzakelijk over te gaan tot reorganisatie van het maatschappelijk ka pitaal om de geleden verliezen door kapitaal reductie te kunnen afschrijven. Wij hebben gewacht met een voorstel hier toe te doen, totdat het bedrijf eerst grondig intern gereorganiseerd zoude zijn hetgeen thans geschied is. De saneering heeft plaats gehad door: drastische bezuinigingen aan te brengen op de onkosten; afstooting van deelnemingen in andere on dernemingen, die voor ons geen perspectief meer boden; uitschakelen en liquideeren van artikelen die niet meer winstbrengend waren; door het opnemen van nieuwe groepen arti kelen om den omzet weder op te voeren en het rendement te trachten te verbeteren. Hierdoor is het de directie dan ook ge lukt over het afgeloopen boekjaar de eindjes weder tot elkander te brengen en acht het bestuur thans den tijd aangebroken, u een reorganisatievoorstel te doen, waarbij tevens een herwaardeering van onze vaste eigendommen en installaties volgens taxatie van deskundigen heeft plaats gehad. Ik vestig er nog eens de aandacht op, dat een verlies van ruim 9-800.000 zou moeten worden gedekt. Opofferingen van alle drie cate gorieën aandeelhouders. Het is duidelijk, dat dit een kapitaalafschrij ving noodig maakt, indien aandeelhouders niet voor een zeer groot aantal jaren van elk vooruitzicht op winstuitkeering willen afzien Wij zgn dan ook met voorstellen tot een dergelijke afschrijving gekomen. Hieruit is gebleken, dat aan alle drie cate- goriën aandeelhouders opofferingen worden verzocht. Strikt mathematisch redeneerend had voor dekking van het te vinden bedrag van ruim 9.800.000 het geheele gewone aandeelenkapi taal ad 6.000.000 kunnen wórden afgeschre ven, terwijl de rest ad 3-800.000 uit het pre ferente kapitaal B had kunnen worden ge vonden, waarna het preferente kapitaal A in tact zou zijn gebleven. Het bestuur moest zich evenwel de vraag stellen, of een dergelijke mathematische oplos sing kans op verwezenlijking bood. Het meen de ontkennend te moeten antwoorden, omdat het onaannemelijk achtte, dat de gewone aandeelen en de preferente B's hun toestem ming zouden geven tot een kapitaalsreductie, welke geheel te hunnen laste zou komen, doch waarvan de preferente A's feitelijk alle vruchten zouden plukken. Immers na saneering van de balans op de aangeduide wijze, zou de eerste winst tot op het bedrag van het achterstallige dividend op de A's ad 1.050.000 plus jaarlijks aan nieuw dividend 210.000 geheel aan de houders der preferente aandeelen A moeten worden uit- jaren zou heben geduurd, voor en aleer dan de B's nog weer kans op een uitkeering zou den hebben verkregen, terwijl de gewone aan deelen, als geheel afgeschreven, dan van elke aanspraak op eenige uitkeering voorgoed zou den zijn verstoken. Daar nu ook de preferente aandeelen A groot belang hebben bij een herkapitalisatie, welke voor hen de kans op een hervatting van dividenduitkeering ten zeerste bevordert, is het niet onbillijk, dat ook zij zich eenige op offering getroosten. Deze opoffering komt ten gunste van de B's en de houders van gewone aandeelen, die zich daartegenover veel groo- tere opofferingen zullen moeten getroosten en wier medewerking voor de reorganisatie een absolute noodzakelijkheid vormt. Bij een kapi taalsafschrijving voor de A's van 16 2/3 pet- bedraagt die immers bij de B's 66 2/3 pet. en bij de gewone aandeelen 100 pet., behoudens voor deze de ontvangst van een restantbewijs. Bij het voorgaande komt nog, dat het pre ferente kapitaal A nog in 1928 een dividend uitkeering van 25 pet. heeft ontvangen in den vorm van preferente aandeelen A, waardoor het totale bedrag van dit kapitaal toen be langrijk is verhoogd zonder dat daar een eigenlijke inbreng tegenover heeft gestaan. Ontsteltenis onder aandeel houders- Naar aanleiding van de reorganisatievoor stellen verklaart de heer Tak mede op ver zoek van de Vereeniging Effectenbescher ming, dat de voorstellen in kringen van aan deelhouders groote ontsteltenis hebben ge wekt- De samenstellers van de reorganisatie voorstellen hebben n.l. zelf het geheele ge wone aandeelenkapitaal in handen, hetgeen verloren is. Tegen deze 6.000 stemmen van de gewone aandeelen moeten de beide soorten preferente aandeelhouders het afleggen. Hier door wordt dus een streep gehaald door de eenmaal verkregen rechten van de houders van preferente aandeelen A en B, welke sta tutair zijn vastgesteld. Een protest hiertegen kan geen resultaat opleveren, daar de prefe rente aandeelhouders overstemd worden door de gewone aandeelhouders. Slechts een ver zoek aan den minister van justitie om onder deze omstandigheden de gewijzigde statuten niet goed te keuren, zal eenig resultaat kun nen opleveren. Het moet onwaarschijnlijk ge acht worden, dat de bevoegde instantie goed keuring aan de statutenwijziging zal geven, welke vastgesteld zijn door 6.000 gewone aan deelen, welke verloren zijn. De raadsman van de maatschappij, mr. Nauta, merkt op, dat de heer Tak zich ver gist. Geen enkele gewone aandeelhouder heeft op deze vergadering recht een stem uit te brengen. Van een overstemming van de pre ferente aandeelhouders door de gewone aan deelhouders kan dus hier geen sprake zijn. Het betoog van spr- mist dus eiken deugde- 1 ijken grondslag. De heer Tak vraagt, of dit dan een ver gadering is van houders van preferente aan deelen A (gelach). De voorzitter voegt aan zijn gehouden uit eenzetting toe, dat er bij iedere reorganisatie offers gebracht worden. Door de eene cate gorie meer, door de andere minder. Wanneer nu in dit geval een groep aandeel houders niet bereid mocht zijn de gevraagde offers te brengen, dan kan van een reorgani satie niets komen en zal de hoognoodige sa neering van de balans achterwege moeten blijven met de nadeelige gevolgen van dien. Het bestuur heeft, om tot een afdoend voorstel te komen, deskundigen en bezitters van verschillende groepen aandeelen geraad pleegd, met alle foctoren rekening gehouden, gewikt en gewogen en getracht zooveel mo gelijk naarbillijkheid de belangen van alle groepen aandeelhouders te behartigen en dit verwerkt in het voorstel, en vermeent hier mede in het belang van deze onderneming gehandeld te hebben. Het bestuur vreest dan ook, dat elke ver andering de aanvaarding van dit voorstel in gevaar zal brengen en is dus niet verant woord daarin wijziging te brengen. Ik vertrouw, dat de houders van preferente aandeelen A na ampele overweging zich daar mede alsnog zullen vereenigen in het belang dezer onderneming en dus in hun eigen be lang. De heer Tak zegt niet accoord te gaan met de voorstellen en tegen te zullen stem men. Waarop verliezen geleden? Voldoende gereserveerd tegen debiteuren? 1552S 243 De heer Spangenberg vraagt vervolgens enkele nadere toelichtingen. Uit de toelichting op de reorganisatievoorstellen blijkt dat de maatschappij in het afgeloopen jaar op en kele artikelen belangrijke verliezen heeft ge leden. Volgens spr. heeft Stokvis een groote verscheidenheid van artikelen, zoodat een verlies op het eene artikel b.v. ijzer gecom penseerd zou kunnen worden door een winst op een ander artikel b.v. koper. Spr. vraagt, bijwelke artikelen dit belangrijke verlies is ontstaan. Vervolgens vraagt hij, of op debiteuren vol- doénde gereserveerd is, zoodat alle kwade posten thans zijn geëlimineerd. Betreft voorts het bedrag van 1.3 millioen aan crediteuren uitsluitend leveranciers of zijn hieronder ook stille reserves begrepen? Is er met de cre diteuren en banken over gesproken om wa ter in den wgn te doen? De heer Langelaar antwoordt, dat de mede- deeling omtrent het belangrijke verlies op en kele artikelen betrekking heeft op 1935. Van een stijging van den koperprijs was toen nog geen sprake. Het uiteenvallen van een inter nationaal syndicaat van een bepaald artikel was oorzaak, dat Stokvis hierop een belang rijk verlies heeft geleden- Wat de debiteuren betreft hier zijn de kwa de posten geëlimineerd. De gemaakte reserves voor debiteuren zijn voldoende, tenzij zeer on verwachte dingen zouden gebeuren. Onder het bedrag aan credieteuren, 1,3 millioen, bevindt zich alleen een stille reserve van 350.000. Er was geen aanleiding met de bankiers besprekingen te voeren, te minder omdat bij een vorige gelegenheid een zeer welwillende houding door de banken werd ingenomen, toen zij n.l een bijzondere regeling hebben aan vaard, waardoor een geleidelijke aflossing van de schulden mogelijk werd, zoodat deze in 1934 geheel is verdwenen. Evenmin was er eenige aanleiding om aan crediteuren voorstel len te doen. Van eenig accoord kan geen spra ke zijn, zoolang er nog kapitaal aanwezig is. De voorzitter sluit hierna de vergadering, waarbij hij het vertrouwen uitspreekt, dat de voorstellen in de volgende vergadering aan- Gisteren werd te Rotterdam onder voorzit terschap van den heer W. v. d. Vorm de buiten-gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der HollandAmerika Lijn gehouden. Het eenig punt der agenda vermeldde de benoeming van den heer J. Rypperda Wierdsma tot commissaris der vennootschap. Vertegenwoordigd waren 272.421 aandeelen recht gevend op een gelijk aantal stemmen De voorzitter merkte op, dat het hem ver heugde, dat de commissarissen voor deze ge legenheid vrijwel voltallig bijeen waren. Ook de heer Zaalberg, directeur van de Benas was vertegenwoordigd. De voorzitter stelt daarna aan de orde de benoeming van den heer Rypperda Wierdsma tot commissaris. Hierbij merkte spr. op. dat de heer Wiersdma destijds reeds heeft te ken nen gegeven om als directeur af te treden. Thans wordt hem dit op de meest eervolle wijze verleend. De heer Wierdsma, aldus de voorziter, kan op een buitengewonen staat van dienst wijzen. Hij is thans reeds 30 jaar directeur, waarvan 17 jaar lang president directeur, terwijl het juist 45 jaar geleden is. dat de heer Wierdsma voor het eerst bij de Holland-Amerika Lijn in dienst trad. Op uit drukkelijk verzoek van den heer Wierdsma wil de heer- v. d. Vorm thans niet nader in gaan op hetgeen hij voor de Holland Amerika Lijn heeft beteekend. Met algemeene stemmen wordt de heer J. Rypperda Wierdsma daarna tot commissaris der maatschappij gekozen. Hierna sprak de heer Rypperda Wierdsma als volgt: „U heeft mij, mijnheer de voorzitter, zoo even in de Commissarisvergadering reeds zoo hartelijk toegesproken, dat het mij moei lijk valt U in deze algemeene vergadering op nieuw te bedanken. Ik wil U, mijnheer dé Voorzitter, en hee- ren Commissarissen echter gaarne de ver zekering geven, dat Uwe gedachte om deze buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen, teneinde mij tot Commissaris te benoemen, door mij op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Ik dank ook heeren Aandeelhouders ten zeerste voor het in mij gestelde vertrouwen en neem de benoeming tot commissaris zeer Hoe is de verdeeling der activa over de verschillende landen? Het weekoverzicht van de firma Kerkhoven Co. te Amsterdam schrijft over het jaar verslag van Van Berkei's Patent, 't volgende: Het jaarverslag is uit en er zou dus reden zijn te denken, dat het vraagteeken, dat men in gedachten achter den naam zette zou kun nen verdwijnen, ware het niet dat juist de lezing van het verslag aanleiding geeft er nog een bg te zetten. Met het lezen van dit in mineur gestelde verslag gaat gezien de enkele vage zinnen en de enkele „dooddoeners" overigens niet veel tijd heen en wij vinden het jammer, dat men bij van Berkel nog steeds meent, dat de aan deelhouder daaraan genoeg heeft. Dat is ech ter in deze tijden niet meer het geval en het is te betreuren, dat het verslag zijn aan de aandeelhouders juist die gegevens onthoudt, waaraan zij behoefte gevoelen. Seder tal van jaren immers speelt het valutavraagstuk bij van Berkel een voorname zoo niet de voornaamste rol. Onder de huidige omstandigheden zou een specificatie van de belangen in vreemde munt op den Balans datum althans eenig beeld van de situatie ge ven. Thans is het den aandelhouders niet mo gelijk bij benadering te weten welke wijziging de devaluatie van den gulden in hun bezit heeft gebracht. Immers zij lezen daarover slechts, dat de waardeering heeft plaats ge vonden tegen de wisselkoersen van 30 Juni. Daaraan zullen zij wel niet hebben getwijfeld, maar wat zij wel willen weten is hoe de ver deeling der activa over de verschillende lan den is. Ongetwijfeld zal in de vergadering van aandeelhouders in die richting gevraagd wor den. Wat het zakelijk resultaat betreft: er resul teert een verlies van 147.000 over het laatste boekjaar, dat bij gebrek aan afschrijvings mogelijkheid op nieuwe rekening overgaat, na aftrek van de winst van verleden jaar, per- saldo dus met 115.000. De géldmiddelen blijven ruim: op den ba lansdatum beschikten Moeder- en dochter ondernemingen nog over gereed geld tot een bedrag van 2.100.000. gaarne aan. De toekomst voor de scheepvaart ziet er gelukkig eindelijk wat rooskleuriger uit, en de verbetering in de economische toestanden in de Vereenigde Staten zal niet nalaten ook een gunstigen invloed te hebben op ons be drijf. Ik hoop. dat het mij gegeven moge zijn nog vele jaren met U en de andere Commis sarissen de belangen van de Holland-Amerika Lijn te blijven behartigen en getuige te mo gen zijn van een hernieuwden bloei van onze Vennootschap". Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter daarna de vergadering. gekeerd. Het is aannemelijk, dat het lange genomen worden. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE R. V. De uitslagen van de Zaterdagmiddagcom petitie van den Rotterdamschen Voetbalbond luiden: lste Klas: SurperviseKCD 05, DCB Woudestein 04. 2de Klas: Berkel—Sunlight 2—1, JPW— SKW 53, HollandiaanW.F. 34. 3de Klas: RodeoSRA 33, CTVRoko- cent 14. Res. Klas: GTB 2—SKW 2 4—0, Mahubeto 2—Unilever 2 3—2, KCD 2—Hollandiaan 7—0. Gisteren werd het in de Schiehaven liggende stoomschip „Astarte" verhaald. Op een gege ven oogenblik kantelde de loopbrug waarop stond de 39-jarige 2de stuurman H. Boekhoff, die kwam te vallen. Met een linke]-:onderbeen- fractuur is de man opgenomen in;het.Haven ziekenhuis. De Rotterdamsche vereeniging van'beelden de kunstenaars „R 33" heeft te Eindhoven een tentoonstelling geopend van het werk harer leden. Bij de opening, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond, waaronder de commissie van toezicht, heeft de letterkundige Antoon Coolen over zijn boek „De drie Ge broeders" gesproken en een hoofdstuk er uit voorgelezen, waarna de voorzitter van de „R 33" de heer Jac. Jongert, aan den directeur van het museum, den heer Visser en den spre ker van den middag ,,R 33"-ringen uitreikte. De expositie beslaat vier zalen. Exposanten zijn: G. A. Stahl, Marius Richters, Gesina Boe- vé, Piet van Stuyvenberg-, Dolf Henkes, Flet ser, W. van Heusden, H. van Lamoen; fc. Bóïie'; Johs. Tielens, H. F. Bieling, Jac. Jongert, Lode Sengers, Ant. Versluis en P. A. Begeer. Na een zeer kortstondige ziekte is heden alhier op 60-jarigen leeftijd overleden de heer Anton W. Ganter. Met dezen geboren Rotterdammer, die tot den laatsten dag gewerkt heeft, ging een be kend stadgenoot, een bekend musicus en een sympathieke figuur heen. De heer Ganter was directeur van het Rot- terdamsch Conservatorium voor muziek en in deze functie heeft hij honderden de beginse len der muziek bijgebracht. Zelf componeerde hg verscheidene stukken. De overledene was voor compositie- en har monieleer een oud-leerling van den bekenden Ferd. Blumentritt. Hij was voorts oud-kapel meester van de Vlaardingsche schutterij en den Tivoli-sehouwburg. Alsnog was hij de bekende kapelmeestei van de harmonieën St. Antonius en Michael in Zuid. Ontelbaar is het aantal katholieke zvomen waarin hij met deze corpsen, altij goec se humeurd, zgn medewerking verleen e. Voorts maakte hij heel veel ma en deel uit van de jury's van nationale en internationale WeDondeïdag a.s. om half één zal van 't zie kenhuis Coolsingel uit de begiafems op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk plaats hebben. 11 WARSCHAU, 16 Noveriiber. (A.N.P.). Na tionalistische Joodsche jeugdorganisaties had den besloten een tocht te voet te organiseeren van Polen naar Palestina via Roemenië. Deze demonstratiemarsch zou worden uit gevoerd onder den naam „marsch der bevrij ding van Israël". Er hadden zich reeds een duizendtal perso nen aangemeld voor dezen tocht, welke noch over paspoorten noch over de noodige papie ren beschikken, maar die desondanks een eed afgelegd hadden, het beloofde land te bereiken en alle moeilijkheden te overwinnen. Vandaag zijn te Warschau afdeelingen dezer duizend deelnemers bijeengekomen. Met wit blauwe vlaggen aan het hoofd, vertrokken zij uit Warschau in de richting van Laibach, waar de eerste etappe zou eindigen. De organisatoren van den marsch hadden gehoopt, <jat ondanks het ontbreken van de vereischte papieren, het toch mogelijk zou blijken, de grens te passeeren. De autoriteiten verzetten zich echter tegen de onderneming en de politie heeft de deelnemers een eind weegs buiten de hoofdstad uiteengejaagd en hen gedwongen terug te keeren. PARIJS, 16 November. (HAVAS). Het dag blad „Matin" publiceert een bericht van zijn particulieren correspondent te Rome, waarin deze mededeelt ,dat op grond van uit zeer goede bron afkomstige inlichtingen bevestigd kan worden, dat zich onder de schikkingen, welke de Italiaansche regeering zal treffen bij gelegenheid' van de kroning van Victor Em manuel tot keizer, een zeer belangwekkend besluit zal bevinden. Krachtens deze beslissing zal namelgk de souverein uitsluitend den ti tel „keizer van Italië" aannemen en niet de titel „koning van Italië, keizer van Ethiopië". Door dit besluit zou een einde worden ge maakt aan alle diplomatieke moeilijkheden, welke momenteel in verband met de bezetting van Abessynië bestaan. Met name zal de in stallatie van den nieuwen Franschen ambas sadeur te Rome niet langer behoeven te wor den uitgesteld. De geheele kwestie zou dan niets anders worden dan een wijziging der Italiaansche constitutie, waartegen Genève geen bezwaren zou kunnen inbrengen. De groote fascistische raad zou binnenkort de verschillende constitutioneele en admini stratieve maatregelen treffen, welke noodig zijn met het oog op den nieuwen staat van zaken. HULDIGING G. v. d. RUIT. Er heerschte Zondag een gezellige drukte in het clublokaal van de Rennersvereeniging „Rotterdam" aan den Oostzeedijk alhier. Een groot aantal leden en genoodigden wachtte met spanning op het oogenblik dat Gerrit v. d. Ruit zou arriveeren. Toen de eerste „storm" van begroeten wat was geluwd, nam de heer O. de Bie 't woord. Spreker bracht hulde aan v. d. Ruit, die als debutant in de eerste Rotterdamsche zesdaagsche was vertrokken en die het op een door niemand, zelfs door zijn naaste omgeving niet, verwachte wijze tot zulk een schitterend resultaat had weten te brengen. Spreker, die v. d. Ruit van zijn opkomst af had gekend, memoreerde de markante feiten en besloot met den wensch, dat hij die met zijn 25 jaar, ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet gaat, niet als wegrenner verloren zou gaan, omdat hij hem als zoo danig als één van de beste beschouwt. Namens het bestuur van-de rennersv" ee a "Ruit een nigmg „Rotterdam" bood hij v. d. 1 vruchtenmand aan. Vervolgen* nóg een bouquet bloemen en eE* mand overhandigd. de WOOrden ge- Nu nog enkele waardeere S sproken te hebben tot den <- die eveneens aanwezig w»B> ~y r ,i zande, directeur van over aan den heer v. de Alexanderbaan. Deze feliciteerde v- van de vereeniging. nateurs Door de afdeeling Rotterdam en omstreken van de maatschappij ter bevordering der Toon kunst, zal op 18 December in den Doelen een uitvoering gegeven worden van Salomo van G. F. Handel. Medewerkers zullen zijn Jo Vincent, Sophie Both-Haas, Annie Woud, Louis van Tulder, Johan Lammen, Hans Schouwman (eembalo), P. van den Kerkhoff Xorgel), het Afdeelingskoor en het Neder, landsch Kamerorkest. De uitvoering zal worden geleid door den heer Otto Glastra van Loon. d. Ruit namens de do- Tevens bracht rie andere Rotterdamsche ren- spr. hulde aan de gche had(Jen ners, die aan gey™gens werd de gelegenheid gegeven om „„it persoonlijk te comphmenteeren, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. De directeur van den gem. geneeskundigen en gezondheidsdienst vestigt er de aandacht' 0p, dat de kostelooze enting tegen diphterie van gemeentewege za.1 plaats vinden op Woensdag' 18 November a.s.. des namiddags tusschen half drie en vier uur, in de openbare school voor voorbereidend onderwijs aan de Albregt Engelmanstraat 43. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvatbaarheid te kunnen geven, zal de tweede zitting plaats hebben op Woensdag 9 December a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. Voor de enting komen in aanmerking a gezonde kinderen op den leeftijd van e n o ongeveer tien jaar, tenzij zij reeds dip gehad hebben of daartegen volledig werden geënt. Tevens worden Woensdagmiddag 18 No vember a.s. tusschen half drie en vier uur, de kinderen, die drie weken tevoren m de open bare school voor lager onderwijs aan de Hr. Danielstraat 29 voor de eerste maal geënt werden, dddr voor de tweede tenting terug verwacht. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het Bureau van den Gem. Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, Lage Oostzeedijk 197, tel. 55515. abxtal De neutraliteit van Denemarken in gevaar? PARIJS, 16 November. (R.O.) De corres pondent van de „Echo de Paris" te Londen schrijft, dat de Britsche admiraliteit zeer goed. op de hoogte is met de voorbereidingen van Duitschland aan de kust van de Noord- en Oost-zee. Sedert verscheidene maanden zijn de toegangen tot het kanaal van Kiel ver sterkt met aanzienlijke batterijen, welke zijn opgesteld te Cuxhafen en Brunsbuttel. De haven van Kiel wordt beschermd door de forten Laboe en Friedrichsort, welke even eens in staat van verdediging zijn gebracht. Duitschland heeft dus wederom de absolute controle van den weg van de Noordzee naar de Oostzee. De Duitsche kust, met inbegrip van de Friesche eilanden en Helgoland, is thans voorzien van verdedigingswerken, ster teer dan vóór den oorlog. Aan de kust tusschen Ruegen en Flens burg werken dag en nacht, zonder ophouden, de Vliegtuig-fabrieken. De Duitsche generale staf is van oordeel, dat hier het minst kwets bare deel van het rijk ligt, daar een aanval uit de lucht op de kust van de Oostzee via De nemarken zou moeten gaan. Nu zou Duitsch land dit land in 48 uur met zijn gemotoriseerde colonnes kunnen bezetten. Deze colonnes zou den Sleeswijk .kunnen binnenrukken, terwijl Kopenhagen met vliegtuigen in bedwang kan worden gehouden. Niet alleen is de sleutel-positie van Denemarken als toegang tot de Oostzee van belang voor Duitschland, doch ook zou Dene marken Duitschland kunnen voorzien van vee en andere voedingsproducten. 16 November. (HAVAS). Da 3teenkoolarbeiders van Roubaix EXAMEN WISKUNDE (L. O.). 'S-GRAVENHAGE, 14 November. Geslaagd de heer W. Braafhart, alhier. ROUBAIX, Qtdlrintr flf*F St_ fn Toureoiri duurt thans reeds 34 dagen. Het lossen en vervoeren der brandstoffen geschiedt in drie stations door militaire ploegen. Do laatste fabriek, die te Roubaix nog gesloten was wegens gebrek aan steenkool, heeft thans de vuren weer ontstoken. Vanmorgen hebben de stakers een verga dering gehouden, waaraan ook door een aan tal binnenschippers werd deelgenomen. Zjj besloten hun standpunt te handhaven. Parijs, 16 November. (HAVAS). Nadat een'achttiental bedienden van het Ritz-hotel waren ontslagen, hebben hun collega's tot een solidariteitsstaking besloten en het gebouw bezet. BOMBAY, 16 November. (R.O.). Abdulla Gandhi, de oudste zoon van den mahatma, is teruggekeerd tot het Hindoe-geloof, dat hg in Mei j.l. afzwoer voor den Islam. Hij verklaar de, dat het „Hindoe-geloof ln geen enkel op zicht minder was dan andere godsdiensten"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2