DE WITTE TROEPEN VORDEREN IN MADRID. M De stad ook gisteren weder hevig gebombardeerd. ■MlHi Kruitfabriek in de lucht gevlogen. DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 STIJGENDE VOEDSEENOOD Secretaris van Zamora door een granaat gedood. SPAANSCHE MINDERBROEDERS ONDER HET ROODE SCHRIK BEWIND DEUTSCH GAAT VECHTEN IN MADRID. DE HAVENSTAKING IN DE VER. STATEN DE DUITSCHERS-ARRESTATIES IN RUSLAND. Dnitsch protest te Moskou ingediend. Tientallen dooden; een paar honderd gewonden ONTZETTENDE TOONEELEN OP DE PLAATS DER RAMP. Nog steeds stijgt het aantal dooden. 300 MELAATSCHEN IN PARIJS. DE PAUS ONTVANGT KARD. PACELLI. VERZET TEGEN 'T COMMUNISME IN MEXICO. DE DUITSCHE VERDRAGS OPZEGGING. Verklaring van Eden. BERLIJN EN TOKIO TEGEN MOSKOU. Onderhandelingen over een anti-commnnistiseh verdrag AFSCHUWELIJKE TREIN- MISDAAD. Dame, aan handen en voeten geketend, vermoord gevonden. DE MISDADIGHEID ONDER AMERIKA'S JEUGD. BEGROOTINGSMOE1LIJKHEDEN IN AMERIKA "ADRID. 16 November. (UN. I. PRESS). Vanmorgen om tien over negen verschenen zeven bommen werpers van de nationalistische troe pen, geëscorteerd door een eskader jagers, boven de universiteitsstad en bombardeerden een kwartier lang de volksfrontstellingen in dit deel van Madrid- Bij de eerste explosies stegen zes roode jagers op, om de bombarde mentsvliegtuigen aan te vallen. Deze hadden echter hun bommenlast reeds neergeworpen en verdwenen in Weste lijke richting Vannacht om twee uur stak een ongeveer twee-honderd man sterke nationalistische af- deeling over een in allerijl gebouwde nood brug de Manzanares over en verbarricadeerde zich op den linker oever van de rivier. Tege lijkertijd openden de witte batterijen voor Madrid het vuur op de roode stellingen in de nog niet veroverde Madrileensche wijken. Dit bombardement duurde zonder onderbreking voort tot vanmorgen acht uur. De universiteitsstad moet, volgens de plan nen van het hoofdkwartier der witten, het uitgangspunt worden voor de verdere bezet ting van de hoofdstad, welke nu spoedig zou kunnen worden verwacht, daar de volksfron ters hun beste stellingen hebben moeten ver laten. Een bizondere correspondent van Reuter deelt omtrent de gevechten van gisteren nog mede, dat de tegenstand van de rooden werd gebroken toen acht groote bombardements vliegtuigen van de nationalisten, vergezeld van vier-en-twin tig gevechtsvliegtuigen, in de ochtenduren plotseling boven de stad versche nen en ieder een ton springstof lieten neer komen in de omgeving van het voornaamste gebouw der universiteit en Jiet westelijk park. Radio-Sevilla deelde vanmiddag om half twee mede, dat de berichten omtrent het op rukken van drie colonnes van Varela, welke de Manzanares hebben overschreden en het park ten noord-westen van de universiteits- wijk hebben bezet, bevestigd worden. Boven dien heeft de colonne van Moscardo in den sector van Soria een belangrijken opmarsch ingezet en daarbij een^ tweesprong bezet, die_ van strategisch belang is. De mededeelingen van radio-Sevilla werden als volgt beëindigd: „Gisteren is een historische dag geweest voor de nationalistische troepen, die begonnen zijn met de verovering van de kom van Ma drid. In zeer korten tijd zullen de voornaamste gebouwen de rood-gouden vlag dragen". De roode junta heeft inmiddels nieuwe ver ordeningen uitgevaardigd met betrekking tot de contröle op de afgifte van levensmiddelen, die steeds schaarscher worden. Duizenden menschen hebben sedert verscheidene dagen niet veel meer dan een stuk brood te eten gekregen. Voor alle winkels ziet men lange files van menschen, die hopen, dat ze nog een levensmiddelenkaart zullen ontvangen. Naar Havas meldt, hebben vanmiddag om vier uur zeven bombardementsvliegtuigen van de witten opnieuw verscheidene wijken van Madrid gebombardeerd, met name de wjjk Cuatro Caminos. Tal van personen werden tengevolge van de explosies gewond, ond^- wie velen ernstig. Roode jagers stegen wederom onmiddellijk op, om den strijd met de nationalistische bom menwerpers aan te binden. Volgens een nog niet officieel bevestigd bericht zou een drie- motorig bombardementsvliegtuig in de om geving van het Hippodroom zijn neergescho- Re.n Jachtvliegtuig van de volksfronters werd tijdens een gevecht met den bommen werper eveneens getroffen. De piloot kon zich echter met behulp van een parachute redden. Een granaat van de witte artillerie kwam terecht op huis nr. 47 in de Lope de Vega- straat. Victorio Hidalgo, die indertijd secreta ris was van oud-president Alcaia Zamora ernstig ge- Werd gedood, terwijl zijn vrouw wond werd Om acht uur hedenavond deelde radio-Te- tuan mede, dat de strijdkrachten van generaal Varela de in het Westelijk park en den Paseo de Rosales veroverde stellingen stevig consoli- deeren. De aanvalspogingen, die in den loop van den dag door de volksfronters werden ondernomen, Werden alle afgeslagen. De eerste straten in de Noord-Westelijke wijk van Madrid zijn thans door de witte ti oe- pen geheel bezet. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In het klooster der paters Minderbroeders te Brussel, is aangekomen de Spaansche Min derbroeder Isidoro Rodriguez Herrera, die het roode schrikbewind in zijn land heeft kunnen ontvluchten Hij heeft aan zijn Belgische orde broeders een somber verhaal gedaan van den lijdensweg der Minderbroeders in Spanje. Een Viaamsch pater die hierbij aanwezig was, zond over dit verhaal het volgend relaas aan de Brusselsche „Standaard": ,De Minderbroeders bezitten in Spanje 8 provincies met rond de 2000 kloosterlingen, in een negentigtal kloosters. Tot hiertoe hebben de communisten boven de 200 minderbroeders vermoord, neergekogeld of levend verbrand. Meer dan 40 van hun kerken en kloosters, met hun schatten, archieven en boekerijen, liggen verwoest. De drie Franciskaansche provincies: Catalo- nië (BarcelonaJ, Valencia en Cartagena zijn totaal vernietigd en de kloosterlingen ver- moord, gevangen of gevlucht. Via Rome ontving P. isidoro een laatste maal nieuws uit Madrid, in September 1.1 Een Pater Mexicaan had een brief geschreven naar de drukkerij van de Franciscanen te Madrid. De rooden hadden den brief opengedaan en er op gekrabbeld: „uw kerk, klooster en druk kerij bestaan niet meer". Dus de groote druk kerij, waarop het wereldvermaard, weten schappelijk en historisch tijdschrift „Archivum Ibéro-americanum" verschijnt is thans ver woest. p isidoro behoort tot de provincie Cartage na. Van de 12 kloosters, die de provincie bezit, zjjn er drie zeker uitgebrand: de twee kloos ters te Marcia, San Bonaventura en de Onbe vlekte Ontvangenis, en dat te Alicante met het Sirit Antonius' college. De pater voegde er nog bij, dat de overige kloosters en kerken te Almeria, Jecia, Baza, Jumilla, Lorca, Cehegin, Orihuela, Almansa en Hellin hetzelfde lot heb ben ondergaan. De Z. E. Pater Provinciaal. Joannes Jozef Gomez, vertoefde op 19 fuli het uitbreken van de onlusten, te Madrid. Sedert hoorden de paters van Cartagena niets meer over hem. De jonge P Jozef Menor, .werd in zijn vlucht van Jumilla naar Alicante door de communis ten gevat. In hun rangen moest hij stappen en werd gedwongen onder bajonetsteken, aldoor te roepen: „Leve de communisten!" Te Ali cante werd hij afgemaakt. De volgende paters van de provincie van Cartagena werden vermoord: Antonio Marti nez, Emmanuel Castagno, Leonardo Pegna, Mariano Erguido, Rufino Anchia, Santos Hue- 90. Daarbij nog vier fraters en een leekebroe- der Behalve de provinciaal van Cartagena, werden gevangen genomen en naar Madrid en Alicante gevoerd de paters Bernardo Rubio, Hieronymus Sanz, Richardo Villaplana. Over hun droevig lot valt niet te twijfelen. Vooral in het provinciaal huis te Mucia (Cartagena) hebben de godloozen hun haat tegen den godsdienst bot gevierd. Dit klooster is een van de oudste residenties van de Min derbroeders in Spanje. Reeds in 1262 wordt het commissariaat van Cartagena vernoemd in het generaal kapittel te Narbonne (Frank rijk). De Franciscaansche kardinaal Jimenes (t 1495) richtte er de eerste broederschap op ter eere van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen. De kerk bezat een beroemd houten beeld, gesculpteerd door Salzillo, (XVIIIe eeuw), vereerd onder den titel van „Madonna Pu- rissima". De commissie van schoone kunsten had dit beeld geschat op 6.000.000 pesetas. De com munisten hebben het kunstwerk overgoten met benzine en het in brand gestoken. Ook zijn verbrand de zeer oude archieven met kost bare handschriften, o.a.: van koning Filip II. De proviniciaal van Valencia is eveneens vermoord en de kloosters te Barcelona, te Bil bao, te San Sebastian, te Cludad Real, 't Hei lig Geest-klooster del Monte (Valencia) lig gen verwoest. Van honderden kloosterlingen is men zonder eenig bericht. De Oostenrijksche socialistenleider heden naar het front. Dat de leider van het Spaansche volksfront, senor Largo Caballero, ter voortzetting van zijn destructieve actie niet alleen van de com munistische doch ook van de socialistische internationale in allerlei vormen rijkelijk steun ontvangt, is voor niemand een geheim meer. De roode voormannen zelf steken het niet onder stoelen of banken, al worden de termen, waarin hun sympathiebetuigingen gesteld worden, met de noodige voorzichtigheid ge kozen. Terwijl de heeren totdusver echter zelf het tooneel van den strijd zoo veel mogelijk ver meden, om in hun land geen moeilijkheden te krijgen, is er nu een kopstuk, dat ter plaatse „de zegepraal van de vrijheid" gaat bevechten. De heer dr. Julius Deutsch, die in Februari 1934 den opstand van de socialisten in Oosten rijk leidde, doch daar het onderspit moest delven, is, naar een Unipress-telegram meldt, uit Tsjecho-Slowakije in Valencia aangeko men, vanwaar hij zich heden naar het front van Madrid zal begeven. „Ik ben naar Spanje gekomen, verklaarde deze heer o.a. aan de pers, om mijn militaire kennis en ervaringen ter beschikking van de Spaansche regeering te stellen. Naar mijn meening, wordt hier het lot van Europa be slist. Wijl ik voor het socialisme strijd, ben ik naar Spanje gekomen". Duidelijker kan het al niet. Hoop op spoedige bijlegging van het conflict. nPSw FRanCISCO, 16 November. (A.N.P.). q.f?"leesters van vijf havensteden aan de san FranHHZ6ekUSt- tw' Seattle, Portland, vb hp dan C°' °aklar>d en Los Angeles, zullen zich heden per Vii«rv4-, u- u begeven, teneinde ïffi* W™hmZton i esi<lent Roosevelt om een staking asen inzake de scheepvaart- Naar de vangende minister van arbeid, Mac Grady verklaarde, was de sta- kingstoestand gisteravond hoopvoller dan sedert verscheidene dagen het geval was ge" weest. MOSKOU, 16 November. (R.O.). De Duit- sche ambassade alhier heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van 23 Duitschers te Mos kou en Leningrad. -Het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken heeft het protest afgewezen, doch het geeft toe, dat veertien personen, die van mili taire spionnage worden beschuldigd, o.a. twee vrouwen, gearresteerd zijn. Leden van den Engelschen bond van oudstrijders brachten gisteren met hun vaandels een laatsten groet aan hun overleden makker, W. Lamfoert, wiens stoffelijk overschot in den Haag ter aarde werd besteld. ARSEILLE, 16 Nov. (HAVAS). Volgens alhier ontvangen be richten, heeft zich om kwart voor vijf in den namiddag een ontploffing voorgedaan in de kruitfabriek van Saint Chamas. In het_ geheel zijn dertig personen gedood en ruim twee honderd ge. wond- De ramp ontstond door het uitbreken van een brand in één van de bijgebouwen. Na het vallen van het donker werkten de reddings manschappen met behulp van geïmproviseer de verlichting aan het bergen van de slacht offers uit de puinen van de fabriek, die nog slechts één groote ruïne vormt. Van alle kanten stroomt hulp toe. In het stadje Saint Chamas is het nog moei lijk na te gaan hoeveel schade er is aange richt. Het schijnt echter, dat dit nog wel zal meevallén. Wel zijn vrijwel alle ruiten ge sprongen. De telefonische verbindingen hebben eenige vertraging ondergaan en bij tusschenpoozen is er geen electrische stroom. Een „U.P."-bericht geeft over de ontplof fingsramp nog het volgende relaas: Het geweld der explosie was zoo groot, dat het slechts met dat van een hevige aardbe ving kan vergeleken worden. In een omtrek van vele kilometers stonden de huizen te schudden op hun grondvesten. Nadat de eerste verschrikkelijke detonatie als van een geweldigen donder weerklonken had, renden de ambulance- en doktersauto's naar de plaats des onheils. Van Miramer uit snelden hulpcolonnes naar de verwoeste fabriek, die spoedig door een sterk politiecordon was afgezet. Uit de verte reeds kon men boven Saint Chamas ontzaglijke rookwolken zien opstijgen. Daar door de ontploffing alle lichtkabels defect geraakt waren, lag het terrein van de kruitfabriek langen tijd in het donker gehuld. Tenslotte werden van het naburige vlieg terrein Istres-Marignan verplaatsbare schijn- werps gerequireerd. In het schijnsel dezer apparaten werd het bergingswerk ondernomen door de reddings colonnes, die door arbeiders van nabijgelegen staatsfabrieken versterkt waren. Behalve de reddingsmanschappen en de of- ficieele persoonlijkheden, werd niemand nabij de plaats des onheils toegelaten, niet eens de vrouwen en kinderen der arbeiders, die in de kruitfabriek werkten, hadden toegang in de buurt van het fabrieksterrein. SAINT CHAMAS, 7 November. (HAVAS.) Ofschoon het juiste aantal dooden bij de ont zettende ontplofingsramp in de kruitfabriek bij St. Chamas nog niet vaststaat, bedraagt het toch reeds minstens 40; het aantal gewon den, dat zooals men weet in de honderden loopt, is nog niet bij benadering vast te stel len, wijl velen in paniek uit de werkplaatsen gevlucht en naar hun dorpen zijn terugge keerd. De kruitfabriek, waarin de ontploffing heeft plaats gevonden, strekt zich uit over een af stand van 2 tot 3 kilometer, tusschen de ge meenten Saint Chamas. De fabriek bestaat uit een groot aantal ge bouwen van één verdieping en het directie gebouw, dat aan den ingang is gelegen en meerdere verdiepingen heeft. De verschillende gebouwen staan alle afzon derlijk en zijn ten overvloede nog door aard- hoopen van het oude Chamas gescheiden. Omstreeks half vjjf brak brand uit in het gebouw 104, dat op meer dan twee kilometer afstand van den hoofdingang is gelegen. De brand ontstond in de mengtoestellen voor de bereiding van toliet, een ontplofbare stof. Spoedig hing een zeer dichte zware rookwolk boven het gebouw. De zeer strenge voorschriften in geval va.n brand werden onmiddellijk toegepast en en kele seconden na het uitbreken van den brand loeide reeds de sirene. Het geheele personeel van hoog tot laag, in totaal meer dan 200 per sonen, begaf zich naar het gebouw, om met de beschikbare midelen het vuur te bestrij den. Dwars over het fabrieksterrein stroomt door een groot aantal kanalen water. Reeds had den de brandweerlieden de spuit in gereedheid gebracht en maakten zij zich gereed, het ge bouw na te spuiten, toen om negen minuten over half v(jf een geweldige ontploffing ont stond. Het gebouw was in de lucht gevlogen. De kracht van de ontploffing was buiten gewoon hevig, in het dorp St. Chamas en in alle naburige gemeenten maakte zich een groote ongerustheid van de bevolking mees ter. Dra verscheen uit St. Chamas de eerste hulp op het tooneel van den ramp. Uit de on beschrijflijke verwarring van electrische dra den, gesmolten metalen balken en puin, trachtte men de werklieden te bevrijden, die niet meer hadden kunen vluchten, terwijl an deren, die slechts licht gewond waren, in pa niek naar het dorp vluchtten, waar meer dan 0.9 pet. van het uit ongeveer 5 a 6000 arbei ders bestaande personeel der fabriek woont. Vrouwen en kinderen verdrongen zich voor het gesloten hek der fabriek. De gewonden werden overgebracht naar de ziekenhuizen van Salon, Nix en Marseille, die spoedig geheel gevuld waren. Onder de talrij ke dooden bevindt zich ook de directeur der fabriek, Larroque. Reeds meermalen hebben in deze fabriek explosies plaats gehad, echter niet van dezen omvang. Bij een dergelijk ongeluk in Juni 1935 viel slechts één slachtoffer te betreurren. Toliet, dat in deze fabriek verwerkt wordt, is een buitengewoon explosieve stof. Een leprozen-kolonie aan den rand der stad. Terwijl, behalve in enkele streken van den Balkan de melaatschheid in Europa tot de bijna onbekende ziekten behoort, is in Frank rijk in de laatste twee jaren een sterke toe name van het aantal van deze vreeseljjke ziektegevallen waar te nemen. Uit een officieele statistiek, die echter niet voor publiciteit in Frankrijk bestemd is, kwam vast te staan, dat op het oogenblik alléén in Parijs 300 melaatschen door den ge neeskundigen dienst verzorgd worden. De toename van het aantal ziektegevallen in Frankrijk is thans een vaststaand feit geworden. V in verschillende zijden heeft men getracht, een verklaring te vinden van het feit. dat de melaatschheid juist in Frankrijk meer slachtoffers maakt. Het betreft hier niet zoozeer de nieuwe ge vallen van besmetting, daar de incubatietijd bij melaatschheid vaak 6 tot 7 jaar duurt; het gaat hier om oudere gevallen, die echter eejst thans aan den geneeskundigen dienst bekend zijn geworden. De gevolgen van de economische crisis, die ook de Fransche koloniën en andere tropische landen teisterde, waren oorzaak, dat tal van Franschen en ook zeer vele inboorlingen niet meer in de kolo niën konden verblijven en naar Frankrijk emigreerden. Het staat dan ook vast, dat het aantal gevallen in Frankrijk belangrijk is gestegen tengevolge van de sterke toename van het aantal personen uit de tropen, waar de melaatschheid veelvuldig voorkomt. Er bevindt zich onder deze 300 melaatschen een groot aantal personen, die door deze ziekte besmet werden gedurende de jaren, dat zij in Franschen staatsdienst of bjj het kolo niaal bestuur werkzaam waren. Zij ontvangen derhalve een klein pensioen en worden koste loos verpleegd. De melaatschen zjjn in de onmiddellijke omgeving Van Parijs ondergebracht in een voormalig klooster, dat thans tot sanatorium is ingericht en waar de melaatschen in af zonderlijke cellen met twee of drie patiënten samen wonen en zooveel als mogelijk is in de open lucht met werkzaamheden In den tuin worden beziggehouden. Alle producten, die in dezen tuin geteeld worden, en ook het pluimvee dat er leeft, dient natuurlijk, tot voedsel voor de melaat schen zelf. Die melaatschen in Frankrijk hebben ook een eigen krant, die door een jonge patiënt, die vroeger op een redactiebureau werkzaam was, wordt geredigeerd. Deze krant die den naam „Mistral" draagt, bevat hoofdzakelijk berichten, die de melaatschen onmiddellijk interesseeren. De redacteur, die speciale studie gemaakt heeft van het vraagstuk der melaatschheid, past een zeer sterke selectie toe op alle berichten, betreffende de genezing en de kans van genezing bij melaatschen. Een half dozijn verplegers, waaronder vier geneesheeren, die er steeds op moeten reke nen, dat zij op zekeren dag zelf door de vree seljjke ziekte worden aangetP.st, bestuien de verschillende ondernemingera, die voor de melaatschen in het leven zijn geroepen. Zij vormen ook de eenige verbinding tusschen de melaatschen en de buitenwereld. VATICAAN-STAD, 16 Nov. (HAVAS). De pauselijke audiënties vinden op normale wjjze voortgang. Z.H. de Paus had een langdurig onderhoud met zijn staatssecretaris, Z.H. Em. kardinaal Pacelli, die gelijk men weet, van zijn Ameri- kaansche reis is teruggekeerd. MEXICO-STAD, 16 Nov. (UN. PRESS). De correspondent van het blad „La Prensa" meldt uit Guadalajara, dat volgens zekere geruchten de autoriteiten „een complot ontdekt hebben, dat ten doel had Mexico van het communisme te bevrijden". De leider van deze anti-communistische actie, waaraan ook prominente Katholieken zouden hebben deelgenomen, zou de advocaat Agostlno Navarro Flores geweest zijn,'die de functie van deken der Jalisco-universiteit heeft opgegeven en plotseling op geheimzin nige wyze is verdwenen. Op den Duitschen juristendag te Leipzig, op 30 September 1933, verklaarde de natio- naal-socialistische rijksminister dr. Frick woordelijk: „De Engelschman heeft in zijn gezonden politieken zin de leuze vastgelegd: Recht of onrecht, mijn vaderland! Wij, na- tionaal-socialisten, gaan verder en zeggen; recht is, wat het Duitsche volk baat, en on recht is, wat het Duitsche volk schaadt." Dit beginsel van het Duitsche handelen komt ons steeds weer voor den geest, als het Derde Rijk Europa weer eens voor een vol dongen feit stelt; toen het de herwapening van Duitschland eigenmachtig doorvoerde; toen het eigenmachtig het Rijnland herbe wapende en als rechter in eigen zaak het verdrag van Locarno opzegde, en nu weer, nu het sectie twee van deel XII van het ver drag van Versailles inzake de scheepvaart op de Duitsche rivieren eenzijdig heeft op geheven. Wat precies de volle beteekenis is van dit verbreken van de laatste band van Ver sailles, zooals de offioieuse Duitsche lezing luidt, 'is nog niet duidelijk. Alle betrokken kanselarijen bestudeer en dezen kant van het vraagstuk, en voorloopig schijnt men hei practisch effect tamelijk gering te achten. De meeste landen schijnen over een eventueelen terugkeer tot de Rijnvaart-acte van Mann heim van 1868 niet al te zeer te treuren er misschien zelfs voordeelen in te zien. Andere landen, o.m. Tsjecho-Slowakije, meenen, dat de afzonderlijke verdragen, welke zij met Berlijn voor de rivieren, waarbij zij betrok ken zijn, hebben, ook voor Duitschland zoo vele voordeelen inhouden, dat Berlijn er wel niet aan zal denken deze te verbreken. Het wordt, wat dit laatste land betreft, in de Duitsche nota tamelijk duidelijk gezegd. Het Tsjecho-Slowaaksche verkeer over de Elbe en in de vrije zonen van Hamburg en Stet tin zal evenals in het verleden gewonen voortgang nemen. Het is toch een Duitsch belang, dat de invoeren in Tsjecho-Slowakije bij voorkeur over Duitsch gebied gaan. Ham burg, Triest en Gdynia hebben voor dit verkeer reeds meerdere malen een waren tarievenoorlog ontketend. Overigens hebben de sinds 7 Maart j.L tusschen Praag en Ber lijn over deze aangelegenheid gevoerde be sprekingen tot een volkomen accoord geleid, en dit is, in tegenstelling met den modus Vi vendi van 4 Maart 1936, waardoor het Rijn vaartstatuut gewijzigd werd, niet opgezegd. Opgemerkt dient te worden, dat Duitsch land het recht had dezen modus vivendi, waarbij ook Frankrijk en Nederland be trokken zijn, op te zeggen. Het heeft van dit recht, volkomen onverwacht, gebruik ge maakt; wat geheel in de lijn van de ophef fing van de beperkingen van Versailles lag. Want in den modus Vivendi kwamen, hoe zeer Frankrijk belangrijke concessies had ge daan, toch nog een aantal regelingen voor, welke de volkomen souvereiniteit van Duitschland over den Rijn aan beperkingen onderhevig maakten. En waar de gedachten van Berlijn naar de onbeperkte souvereini teit gaan, meende het ook deze overeen komst niet langer te kunnen handhaven. Als hét iets van zijn souvereine rechten prijs geeft, wat het wel moet doen als het ver dragen met anderen sluit, wil het de con cessies z.g. uit eigen vrije beweging brengen, niet onder den druk van het verfoeide vre desverdrag. Aan de Duitsche mentaliteit om verdragen eigenmachtig en eenzijdig op te zeggen; om de tegenpartij eenvoudig voor voldongen feiten te stellen, is men intusschen reeds zoo gewend geraakt, dat men er bijna niet meer op reageert. Natuurlijk is, als gevolg van die Duitsche gewoonte, elk vertrouwen in Duitschland volkomen verdwenen, maar ook deze afschuwelijke toestand schijnt niemand meer belang in te boezemen. Hij is een factor geworden, waarmede men in de Euro- peesche politiek evenals met elk ander ge geven rekening houdt. Komt Duitschland een verdrag na, dan is het een meevaller; doet het dat niet, dan is dat geheel volgens de verwachting. Men neemt alleen scherp waar, hoe lang een verdrag ten v 11e een Duitsch belang is: zoolang is het recht. Heeft het accoord zijn werk voor Duitschland ge daan, of wordt het voor dit land een last, dan weet mep wat te wachten staat, trekt zijn conclusie en treft zijn maatregelen. Dat is al. Te verwonderen valt dan ook niet, dat de Europeesche regeeringen weinig lust voe len om ditmaal eendrachtig en krachtig te protesteéren. Natuurlijk zal elke regeering afzonderlijk haar stem tegen dergelijke ver dragsschendingen misschien zijn er ook die zelfs dit niet doen verheffen, maar collectief zal men hoogstwaarschijnlijk niets doen. „In politieke Engelsche kringen, zegt reeds een telegram uit Londen, is men niet zeer geneigd groote beteekenis aan de be slissing van Hitier toe te kennen. Men hi J dat gebaar al lang verwacht". Dat de Engelschen in dit geval van een gebaar, 'n geste spreken, is niets bijzonders; meer valt het op, dat ook de Franschen dit in wezen verkleinwoord benutten. Alleen de Belgen, die zich zwaarder getroffen voelen, vooral als zij een bevaarbare verbinding tus schen Rijn en Maas ter hoogte van Ruhrort zouden willen aanleggen, sputteren wat tegen maar ook hun verzet is niet krachtig, want allen beseffen, dat benaalde voordeelen, welke door Versailles gegeven worden, niet meer gelden. Van het verdrag van Versailles zijn nog slechts de territoriale en koloniale bepalin gen overgebleven. Dat Duitschland ook daar aan gaarne raken zou, is voldoende bekend; maar daar wordt de zaak moeilijker en in gewikkelder. Voor de scheepvaart-bepalin gen wil niemand vechten; maar voor zijn grenzen en voor de koloniën? Dat is een an dere kwestie, waarmee Duitschland niet met het voldongen feit klaar zal zijn. LONDEN, 16 November (R.O.). In ant woord op een vraag van Attlee heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, van daag in het lagerhuis een verklaring afgelegd uit naam der Engelsche regeering over Duitschlands opzegging van de clausules in het verdrag van Versailles betreffende het internationale regime der waterwegen. Na er aan te hebben herinnerd, dat er ge durende verscheidene jaren onderhandelingen gevoerd z(jn, teneinde de Duitsche wenschen in overeenstemming te brengen met de be langen der andere betrokken mogendheden, verklaarde Eden: „Onder deze omstandigheden is het voor de Britsche regeering een teleurstelling, dat op het oogenblik, waarop de besprekingen wer- SHANGHAI, 16 November- (RO Ondanks alle tegenspraken schijnt het zeker te zijn, dat tusschen de regeeringen van Duitschland en Japan sedert de Duitsche ambassadeur te Tokio onlangs uit Berlijn is terug gekeerd, onderhandelingen worden ge voerd over het sluiten van een anti. communistisch verdrag. Men meent te weten, dat de diverse punten van het ontwerp-verdrag eerstdaags door Hirola aan den minis ter van buitenlandsche zaken zullen worden voorgelegd. Beide partijen zouden overigens trachten, de toetreding van andere mogendheden, met name van Italië, tot dit verdrag te verkrij gen. Naar hier vernomen wordt, wordt in Japan buitengewoon strenge censuur toegepast op alle berichten omtrent de onderhandelingen over een dergelijke overeenkomst. Een bericht, dat een Amerikaansche corres pondent aan zijn blad trachtte te verzenden, werd ingehouden. Een Japansch blad, dat op een dergelijk verdrag had gedoeld, werd in be slag genomen en aan andere bladen is bericht gezonden, dat omtrent dit onderwerp niets mag worden gepubliceerd. Een afschuwelijke misdaad heeft zich Zondag, naar uit Mentone gemeld wordt, in den Riviera-express afgespeeld. Toen de trein Monte Carlo naderde, werd door een conducteur in één der compartimen ten het lijk gevonden van de 35-jarige mevrouw Suzanne Garola. De conducteur was reeds verscheidene malen het ontzielde lichaam gepasseerd, zonder te weten wat er was voorgevallen. De dame in kwestie lag namelijk in een grooten pels gewikkeld en de conducteur dacht derhalve, dat zij sluimerde. Toen hij na verscheidene uren bemerkte, dat er geen enkele verandering in haar hou ding was ingetreden, kreeg hij argwaan. Hij trad het compartiment binnen en tikte de dame op haar schouder. Toen zij ook nu geen teeken van leven gaf, stelde hij een nader onderzoek in en kwam tot de vreeselijke ontdekking, dat de ongeluk kige vermoord was. Haar handen waren met een ijzeren ketting op haar rug gebonden en haar voeten waren eveneens geketend. Een met chloroform gedrenkte prop was stevig voor haar mond gebonden. Haar bagage bleek doorzocht te zijn: haar handkoffer was ledig. Doch een diamanten armband en een kostbare ring waren onaan geroerd gelaten. De trein stoomde door naar Mentone, waar het heele betreffende rijtuig van de overige wagons werd losgekoppeld. Een dokter stelde vast, dat de dood van het slachtoffer moest zijn ingetreden, kort na het vertrek van den trein uit Marseille. De conducteur heeft verklaard, dat hij de dame te Marseille nog op het perron met een man heeft zien staan praten. Volgens de verklaring van den geneesheer, die het lijk onderzocht, moeten minstens twee personen het slachtoffer hebben aangevallen. Men denkt, dat de misdaad gepleegd is in de bijna 5 kilometer lange Rove-tunnel, 16 kilometer ten Oosten van Marseille. Men tast omtrent de beweegreden tot den moord en omtrent de identiteit der moorde naars volkomen in het duister. WASHINGTON, 16 November. (R. O.) Uit de statistieken, door het departement van justitie verzameld over de eerste negen maan den van het loopende jaar, blijkt, hoe groot de misdadigheid onder de Amerikaansche jeugd is. In deze periode waren 17 procent der gear resteerden jonger dan 21 jaar. Van de jeug dige arrestanten werden 526 van moord be schuldigd. WASHINGTON, 16 November (UN. PRESS). De reusachtige begrooting voor nationale verdediging ten bedrage van bijna een milliard dollar belemmert de bondsre- geering aanmerkelijk in haar streven, om de federale uitgaven te verminderen. Het laatste congres stelde een bedrag van 528.102.000 dollar beschikbaar voor de marine en 388.244.000 dollar voor het leger, terwijl het bovendien do versterking goedkeurde van het militaire luchtwapen, een uitbreiding van de legereffectieven tot 165.000 man alsmede speciale uitgaven voor den uitbouw van de Hawai-eilanden tot een „Pacific Gibraltar". Intusschen wint de meening van de krin gen. die voor de vorming van een speciale afdeeling voor nationale verdediging plei ten, steeds meer veld. Men wijst in deze krin gen erop, dat het steeds moeilijker wordt de bewapeningsbelangen en hpt streven van de regee'ring, om de begrooting te verminderen, met elkaar in overeenstemming te brengen. den voortgezet en ondanks de verleden jaar gegeven verzekeringen, Duitschland eens te meer de procedure der onderhandelingen heeft laten varen tengunste van een eenzijdig op treden. Deze teleurstelling wordt niet veroorzaakt door vrees voor schade aan belangrijke En gelsche handelsbelangen, maar door het feit, dat handelingen van dezen aard het onder» houden van internationale betrekkingen eenigszins moeilijk moeten maken" (applaus).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3