REORGANISATIE R. S. STOKVIS Geen aanleiding de plannen te veranderen. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 Vereischte quorum B's niet aanwezig. OPIUM-SMOKKELAARS. BRANDW EER.JUBILÉ. UNION AMICALE DES CONSULS. FEESTAVOND PROVENIERSKERK. BEWONERS VAN ANDERE WERELDEN. De fantasieën der schrijvers in den loop der eeuwen, BENEDEN HAAR WAARDIGHEID. TEGEN VOLKSVERWILDERING- BURGERLIJKE STAND. DE DOLLARLEENING ROTTERDAM. De gestie van de Vereeniging voor t den Effectenhandel VRAGEN AAN DEN MINISTER VAN FINANCIËN. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. Groot biljart cadre< ONTVANGER DIR BELASTINGEN ENZ DE GRAANHANDEL EN DE REGEERING Voordracht van den heer G. van Stolk Jr voor de Rotterd. Graanstudieclub. rotterdamsche rechtbank. lubka kolessa Gisterenmiddag had onder voorzitterschap van den heer L. Stokvis te Rotterdam de vergadering plaats vgn houders van 7 pCt. cumulatief peferente aandeelen B der N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen ter bespreking van de reorganisatievoorstel len. Aanwezig waren 22 aandeelhouders met 53 aandeelen van 1200, 18 onder-aandeelen van 600 en 70 aandeelen van 1000, recht geven de op 140 stemmen, zoodat het vereischte quorum niet aanwezig was om rechtsgeldige besluiten te nemen. Hiervoor zal een volgende vergadering op 2 December worden gehouden. De voorzitter gaf eerst een overzicht over de voorgestelde reorganisatieplannen en over den gang van zaken, die hiertoe aanleiding heeft gegeven (zie verslag van vergadering van houders van preferente aandeelen A in ons avondblad van gisteren). De heer Besselaar constateert, dat de B's een zeer veel grooter offer moeten brengen dan de A's. De B's hebben nooit meer recht op dividend gehad dan de A's. Spr. meent, dat het offer van de A's grooter had kunnen zijn. Het offer, dat de B's moeten brengen is ongeveer vijfmaal zoo groot als dat van de A's. Hfl meent, dat B's recht hebben op een billijker regeling. Een voordeel voor de B's De raadsman, mr. Nauta, zegt, dat er drie categorieën zijn van aandeelhouders. Strikt ge redeneerd zouden eerst de gewone aandeel houders het offer moeten brengen en dan de pref. B's, terwijl de A's mathematisch eerst aan de beurt zouden komen voor een offer, als de B's verdwenen zouden zijn. De A's heb ben recht 100 pCt. te behouden, zoolang de B's nog iets hebben. De B's brengen thans een offer, dat circa 10 pCt. minder is dan het zou moeten zijn. Voor de B's is de voorgestel de regeling dus een voordeel. Of het verschil een zesde, of een vijfde zou moeten zijn vol gens billijkheid is moeilijk te beoordeelen. Ook in verband met de coupures heeft de voorgestelde regeling een voordeel. De heer Besselaar memoreert, dat de A's reeds vijf jaar dividend hebben ontvangen en de B's niet- De gewone aandeelhouders staan er anders voor, want die hebben kans gehad of onbeperkte dividenden. Spr. wil voorstellen, wanneer dit voorstel wordt goedgekeurd, dat er dan geen cumula tieve aandeelen of obligatieleeningen voor de huidige A's en B's worden geschoven. Mr. Nauta: Gewone aandeelen moesten ver wijderd worden zonder eenige tegemoetko ming; alleen wordt een restantbewijs uitge geven. De statuten kennen niet langer cumu latief preferente aandeelen, zoodat deze niet kunnen worden uitgegeven zonder wijziging van de statuten door de huidige aandeelhou ders. De raad van advies die benoemd wordt, heeft toezicht dat ook in het belang van aan deelhouders en houders van restantbewijzen >^een obligatieleeningen worden uitgegeven. De raad van advies moet belangen van hou ders van restantbewijzen behartigen, die er sbfHis ook voor heeft te waken, dat geen rente lasten worden geschoven voor de A's en de B's. In den raad van advies zijn opgenomen vertegenwoordigers van restantbewijzen. De heer Besselaar geeft in overweging de thans voorgestelde plannen verbeterd te krij gen. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur nieit aan een wijziging van de voorgestelde plannen kan meewerken uit gevaar, dat de voorstellen dan niet doorgevoerd kunnen worden. De heer Besselaar wenscht, dat de A's een ruimer standpunt innemen. De heer Burgmans zegt, dat de voorgestel de reorganisatieplannen een sympathieken in druk hebben gemaakt en dat zeker de B's geen reden tot klagen hebben. Hij noemt het een royale reorganisatie en hoopt, dat alle aandeelhouders hiervan profijt zullen trekken. Op de opmerking van den heer Besselaar antwoordt de heer Burgmans, dat er bij li quidatie niets voor de B's zou zijn overge bleven. De A's verliezen bovendien het cumu- latierecht. De heer Besselaar: Bij de emissie hebben beide soorten, A's en B's, bijna hetzelfde in gebracht. Spr. wenscht uit billijkheidsoverwe ging een betere regeling voor de B's. De voorzitter maakt aan de gedachtenwis- seling een einde door de hoop uit te spreken, dat de maatschappij na de reorganisatie tot nieuwen bloei zal komen. De gevolgen van de depreciatie van den gulden De heer Schreuder brengt de realiteit in het geding. Wat krijgt het aandeelenkapitaal B bij de liquidatie van het bedrijf? Is de waardeering voor of na de depreciatie van den gulden geschiedt? De heer Langelaar: De taxatie geschiedde voor het loslaten van den gouden standaard. De taxatie is niet geschied op verkoopwaar de, maar op bedrijfswaarde. De waarde van ƒ2 millioen zou niet kunnen worden gemaakt bjj liquidatie. De taxateur zag in depreciatie van den gulden geen aanleiding om de taxatiewaarde hooger te achten. In den post debiteuren is geen verbetering ingetreden, daar deze hoofdzakelijk in guldens luiden. De waarde van de deelnemingen en beleg gingen is t.g.v. de depreciatie van den gulden gestegen. Daartegenover staat echter, dat de waarde van de buitenlandsche belangen na de gewijzigde monetaire omstandigheden is gedaald, zoodat deze twee factoren elkaar compenseeren. Op den goerenvoorraad is geen winst ge maakt. Op hetgeen nog in buitenlandsche va luta moest betaald worden, is verlies geleden. Bovendien kunnen de goederenprijzen niet aanstonds met zooveel worden verhoogd, als de prijzen in buitenlandsche valuta zijn ge stegen. De heer Schreuder concludeert dat er dus t.g.v- de depreciatie voordeelen voor de maat schappij zijn ontstaan. Hij acht het noodig aan A's en B's met juiste cijfers aan te toonen hoe de huidige status is, terwijl thans de toestand van vóór de depreciatie wordt besproken. Het lijkt hem billijk, dat er een nieuwe balans komt. De heer Langelaar: Bfl liquidatie zou niet veel voor B's overblijven. De A's hebben recht op 115 pCt., en het achterstallige dividend, hetgeen meer dan 4 millioen is. De op brengst zou bij liquidatie ver beneden de thans getaxeerde bedrijfswaarde blijven. Het over schot voor de B's zou zeer gering zijn. De voorraden opnieuw te waarde eren is niet noodig, omdat een groot deel van de voorraden staan tegenover de reeds afgeslo ten leveringstransacties. Op het vleugje van de opleving na 28 Sep tember zal een reactie volgen, daar minder orders ontvangen worden van hen, die toen op grootere schaal hebben gekocht. De heer Schreuder houdt vol, dat er een overschot blijft dat vóór 28 Sept. niet be stond. De voorzitter: Thans is niet te overzien, wat de resultaten zullen zijn. Een eventueel voordeelig saldo zou zoo gering zijn, dat hier uit geen aanleiding tot verandering in de voorstellen voortvloeit. Het is ondoenlijk een nieuwe balans te maken. De heer Schreuder: Bij een huidige her waardeering zouden de B's er beter voor ko men tfe staan. De heer Stokvis merkt op, dat deze kwestie binnenskamers reeds besproken is. De winst kans zou misschien grooter kunnen zijn. Het bestuur vond geen aanl eiding de plannen te veranderen. De heer Besselaar constateert dat een stij ging in de waarde van het b ezit zal plaats vinden. Naarmate de balanswaarde hooger wordt, blfift er meer voor de B's over. Mr. Nauta: de B's worden beter, thans ko men zij met dividend na de A's, in de toe komst komen zij gelijk met de A's. De heer Besselaar. Voor de B's zou het beter zijn, als de zaa k het volgend jaar werd bekeken, nu een economische opleving ver wacht mag worden. De commercieele waarde van de maatschappij stijgt. De heer Langelaar: Indien er geen betere perspectieven waren, dan zou de heele re organisatie geen zin hebben. De heer Citroen: Is het bestuur overtuigd, dat na de kapitaalsafschrijving het bedrijf winstgevend wordt? De voorzitter: Het is voorbarig hierover een voorspelling te doen, maar de maatschap pij zal zeker profiteeren van een algemeene opleving. De heer Schreuder: Is dit dan geen reden met het oog op de belangen van de B's, om de reorganisatie uit te stellen, totdat de op leving werkelijkheid is geworden? Mr. Nauta: Ook van de A's is een opoffe ring gevraagd. Van een verbetering zouden dus eerst de A's moeten profiteeren. Binnen afzienbaren tijd zou op deze manier geen op lossing bereikt kunnen worden. De heer Citroen: Was met het opmaken van de balans reeds een winst merkbaar? De Voorzitter: Het resultaat van het be drijf was over 1935, dat er reeds een klein overschot was. De heer Besselaar acht het in het belang, dat de voorstellen thans niet worden aange nomen, nu zulke groote offers gevraagd wor den. De voorzitter zegt het hiermee niet eens te zijn, waarna de vergadering wordt gesloten- Ten slotte vond in den namiddag een ge combineerde vergadering van houders van ge wone aandeelen 7 cumulatief preferente aandeelen A en 7 cumulatief preferente aandeelen B der N. V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen plaats. Aanwezig waren 18 aandeelhouders, recht hebbende op 413 cum. pref. aandeelen A van ƒ1200, 64 cum. pref. aandeelen A van ƒ600, en 5000 gewone aandeelen, welke aandeelen te zamen recht hebben op 6574 stemmen. De voorzitter zegt, dat de statuten van de vennootschap voor het nemen van een besluit over het gedane voorstel als eisch stellen, dat tenminste van het aantal der geplaatste aandeelen vertegenwoordigd is, terwijl het be sluit een meerderheid vereischt van tenminste a/3 der uitgebrachte geldige stemmen. Aange zien 11.110 aandeelen uitstaan, waarvan eigen- bezit 400, is het vereischte quorum niet aanwe zig, zoodat een nadere vergadering noodig zal zijn, welke het bestuur zich voorstelt bij een te roepen tegen 3 December a.s. De voorzitter verklaart, dat het reorganisa tievoorstel (zie het verslag van de houders van cum. pref. aand. A in ons Avondblad van gis teren) reeds in de vergaderingen van de groe pen aandeelhouders is toegelicht, zoodat ieder wellicht voldoende op de hoogte is. Daar geen der aandeelhouders nadere toelichtingen wenscht en niemand het woord verlangt wordt de vergadering hierna gesloten. Door de Opium-Centrale van de Recherche ia aan de Waalhaven een auto aangehouden, waarin zich een drietal Chineezen bevond, welke in het bezit bleken te zijn van 16 pond ruwe opium. De opium en de auto zijn in beslag genomen, terwijl de Chineezen in arrest zijn gesteld. De geaffecteerde aan slangenwagen 27, de heer A. Schutter, herdacht Maandag zijn 25- jarig jubileum bjj de Rotterdamsche Vrijwilige Brandweer. De Bond van de Vrijw. Brand weerlieden, voorafgegaan door het Muziek korps ,De Brandweer" en gevolgd door de afdeelingen 27, 21, 15, 24, 28, 51, 30, 49 en 13 heeft hem Maandag, na een muzikale rond wandeling een ovatie gebracht. In de dezer dagen gehouden algemeene ver gadering van de Union Amicale des Consuls te Rotterdam, werd het bestuur samengesteld als volgt: F. Gordon Rule, consul generaal van Groot-Brittannië, president; A. N. C. S. van Buren, consul generaal van Bolivia, vice- president; Ph. Mees. consul generaal van Zweden, penningmeester, R. Binet, consul ge neraal van Frankrijk, gen. Leobardo C. Ruiz, consul van Mexico, dr. A. Windecker, con sul van Duitschland, C- Stahl, consul gene raal van Estland, en W. A. H. van Peski, con sul generaal van Paraguay, secretaris. De Mannenbroederschap van de Proveniers- kerk heeft tegen Zondag 22 November een feestavond belegd in de Schouwburgzaal der St. Joseph's Gezellen, Stationsplein. Door le den van de Schiedamsche K. J. M. V. zal wor den opgevoerd het blijspel Polly Perkins". Het muzikale gedeelte van den avond wordt verzorgd door de „Rythm Kings". Het pro gramma waarborgt een genotvollen avond, waarvan het batig saldo zal strekken voor het retraitefonds voor werklooze medeleden der Broederschap. Voor entrees en plaatsbe spreking raadplege men de in dit nummer voorkomende annonce. Voor de afd. Rotterdam van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde heeft dr. Burger de vorige maand gesproken over de bewoon baarheid van andere planeten. In aansluiting daarmee hield dr. Burger Vrijdag j.l. in het Scheepvaartkundig Instituut een lezing over de bewoners van andere werelden. Aan de hand van een groote collectie licht beelden behandelde spr. de fantasieën van de verschillende schrijvers over dit onderwerp door alle eeuwen heen. Het eerste fantastische reisverhaal, dat spr. behandelde, was Antonius Diogenes, „Over de ongelooflijke dingen die men voorbij het eiland Thule ziet". Dit verhaal werd enkele eeuwen voor Christus geschreven en raakte verloren. We kennen een uittreksel ervan door Fhotius. De maan wordt als een kale vlakte beschre ven waarop verschillende vreemde wezens wo nen. Interessant is dat de reizigers voorbij het eiland Thule in een gebied komen waar de zon maanden lang niet verschijnt en de Groote Beer recht boven hun hoofd staat. De Poolstreken Lucianus die in de 2e eeuw na Christus leef de schreef: „Icarominippus of de reis boven de wolken". De held van dit verhaal vliegt naar de maan en kijkt met bijzondere oogen op de aarde neer, van welks bewoners hij ver makelijke schandaaltjes beschrijft. Dan vliegt hij voorbij de zon naar den oppergod, die hem goed ontvangt, maar geen raad weet met de tegenstrijdige gebeden en verzoeken van de aardbewoners. Verder schreef Lucianus: „De waarachtige geschiedenis". Hierin bezoeken aardbewoners de maan en helpen de zonderlinge maanbewo ners in hun strijd tegen de zon. De maanreis in de avonturen van baron Von Münchhausen is aan Lucianus ontleend. Omstreeks 1640 schreef Cyrano de Bergerac zijn: „Reis naar de maan" een aardig beeld van de wetenschap van die dagen. Al zijn we een eeuw na Copernicus, toch blijkt het dat diens ontdekkingen nog lang geen gemeen goed geworden waren. Cyrano had de lessen in astronomie van Gassendo ge volgd. In zijn „Reis naar- de maan" beschrijft hij hoe hij met 'n soort rakettenprojectiel naar de maan vliegt. Op de maan worden menschen met groote neuzen sterk gewaardeerd, want dat is een bewijs van verstand! Hij woi als een soort aap beschouwd en door een kermis reiziger vertoond om na vele avonturen weer op aarde te belanden. In zijn: „Reis naar de zon" gaat hij door middel van een toestel met opstijgende lucht naar boven. Hij wordt er door een vogelge rechtshof ter dood veroordeeld omdat de men schen op aarde de vogels zoo slecht behande len, maar door de papegaai van zijn nicht gered. Vervolgens toonde spr. de prenten van Granville uit Gulliver's Reizen van Jonathan Swift en stond daarna lang stil bjj het in 1741 verschenen boek van den Deen Holberg: De reis naar de onderwereld van Klaas Klim". Deze valt door de aardkorst en komt in een nieuw zonnestelsel op de planeet Nazar te recht waar zonderlinge wezens hem vele avon turen bezorgen. Edgar Allan Poe schreef ook een reis naar de maan, waarin de Rotterdammer Hans Pfaalb de hoofdrol vervult. Het relaas van zijn avonturen wordt door een maanbewoner op het Beursplein overhandigd aan Burgomaster Superbus van Underduk! Na de pauze kwam Jules Verne aan de beurt. Deze bleek niet genoeg fantasie te be zitten om fantastische wezens te scheppen! Kurt Lasswitz beschrijft in: ,,Op twee pla neten" een bezoek van Marsbewoners aan de aarde, het komt zelfs tot een overheeisching van de Marsianen, totdat het gelukt ze te verdrijven. Wells schreef ook uitstekend fantasieën. Spr. behandelde als voorbeeld „Tu first man in the Moon". De meest fantastische creaturen schiep de Fransehe schrijver Rosny Aisné. Aardbewoners brengen een bezoek aan Mars; deze planeet blijkt zoo goed als uitge droogd te zijn. De Marsianen hebben zes oogen en drie beenen. De menschen helpen de ongelukkige Marsianen in hun strijd tegen de afgrijselijke gedrochten, de Zoömorphen. Na afloop dankte de voorzitter, de heer Th. Westerhof, dr. Burger voor zijn interessante en geestige lezing, die door een zeer talrijk publiek aandachtig gevolgd werd. Gisteren stond op de Veemarkt een koe, die moest gewogen worden en daarvoor op een schaal was geplaatst. Vermoedelijk vond het beest dit beneden zijn waardigheid en derhalve sprong de koe er af, pardoes boven op den 63-jarigen veedrijver J. Heesterman uit Delft. De man bekwam een linker djj been fractuur en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Eenige maanden geleden werd door de Gooische actiegroep tegen Volksverwildering een adres aan den gemeenteraad gericht, strekkende om aan den exploitant van de kiosken den verkoop van eenige nader ge noemde tijdschriften te verbieden. Dit adres werd ter afdoening in handen gesteld van B. en W„ die ter zake een onderzoek hebben ingesteld. B. en W. hebben daarin aanleiding gevonden den verkoop van een tweetal tijd schriften op grond van do voorwaarden der kioskenconcessie te verbieden. Aangiften van 17 November. BEVALLEN: C. Beukers—v. El lijk 2 cl. R. H. A. Akhuysen—v. Blitterswijk z. H. Titrlun Kouijzer d. J. N. Nesselaarde Lang.: d - M. M. Tunderman—Redelyk d. N. B. Sparreboom Arenaman z. A. M. v. d. Lek—v. Koon z. M. M. D. KruisKoelega z. H. J. Tinber genMeijer d. P. Farov. Nieuwland d. J. VrüenhoekBekker z. G. K. Deen—Grcsz- mann z. M. E. v. RoonCoenen d. J H. BolMast d. M. v. We(jenv. Zevenbergen d. J. E. Neefv. Eek z. N. v. d. StelZwaai z. J. M. C. Ziebe—Geens z. G. Vellekoop Kuivenhoven d. P. Dijkshoornv. Driel cl. I. W. VerhageKramer d. J. v. Veende Jong d. E. v. d. Graafv. Lopik d. W. Dijkstrav. d. Gaag d. G. v. d. Post--v. d. Valk d. M. Berkvens—Menngs z. P. M. HoogeweegenBuskens z. OVERLEDENT. C. T. Carati vrouw V. 'J. L. Simons 36 j. J. Ficard wede. v. A. Smit 84 j. H. Wlllemse wedr. v. H. v. Hoorn 65 j. J. J. Smits wedr. v. M. G. 't Hart 69 j. A. Hoogerwerf vrouw v. J. Sintnicolaas 71 j. J. E. Koopmans vrouw v. W. Koekabakkev 43 j. M. S. de Buck wede. v. M. J. J. v. d. Abode 83 j. W. Meijerink wedr. v. H. P. Bak 85 j. J. v. d. Klift z. 16 j. R. Reitsma wedr. v. M. v. d. Knoop 75 j. A. W. Ganter man v. A. de Leeuwe 80 j. Z. den Ouden ongeh. man 26 1. A. v. d. Put wede. v. M. de Vos 73 j. S. M. Claessens vrouw v, J. M. v. Ooyen 39 j. Voorts als levenloos, aangegeven: H. Meijer Renirie d. C. M. KrikStep d. De heer Donker heeft aan den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van da mededereling van de Vereeniging voor den Effectenhandel, dat zij, naar aanleiding van de door de gemeente Rotterdam aan houders van obligatiën der 6 dollarleening Rotter dam 1924 gedane aanbieding, haar embargo op de noteering van nieuwe leeningen der ge meente Rotterdam opheft? 2. Is de miniser bekend met het feit, dat genoemde Vereeniging dit embargo hr °t ge hanteerd tegen de gemeente Rotterda nadat zij tegen deze gemeente een procedure had aangevangen over de uitbetaling in gouddol lars van de coupons van opgemelde leening, welke procedure de Vereeniging inmiddels reeds in eerste instantie heeft verloren? 3. Kan de minister mededeelen, of bedoel de Vereeniging in den loop der jaren een soortgelijken maatregel naast een beroep op den rechter behalve in het in vraag 2 ver melde geval, meer heeft toegepast en zoo ja, of dit ook is geschied tegen publiekrechtelijke lichamen? 4. Is de minister niet van oordeel, dat een maatregel als bovenbedoeld, wanneer ter be slechting van een bestaand rechtsgeschil de tusschenkomst van den rechter is of kan wor den ingeroepen als onwenscheiyk moet wor den beschouwd. Wanneer deze maatregel wordt toegepast tegen een publiekrechtelijk lichaam, dat uiteraard, wanneer het de proce dure verliest, alle waarborgen biedt, dat de uitspraak van den rechter zal worden nage komen, doch dat gedurende den tijd, dat de maatregel toepassing vindt, wordt belemmerd in de richtige uitoefening van zijn van alge meen belang zijnde functies? 5. Heeft de minister reeds thans middelen te zijnen dienste om het leggen van een em bargo onder vorenvermelde omstandigheden dat bedenkelijke elementen van eigenrichting bevat, in de toekomst te voorkomen en, zoo neen, is hij dan bereid de totstandkoming eener wettelijke vt .ziening, waardoor dat doel bereikt wordt, te bevorderen? Gisteravond zijn in het clublokaal van de Bil- jartvereeniging Rotterdam de wedstrijden om het districtskampioenschap van Rotterdam en omgeving', uitgeschreven door de permanente commissie uit de bij den Nederlandscheq Bil jartbond aangesloten vereenigingen te Rotter dam en omstreken, voortgezet. Donderdag volgen nu nog acht partijen en dan zal het tournooi Maandag a.s. met 4 ont moetingen worden beëindigd. Voor de eerste ronde van dezen derden avond stonden drie partijen op het programma, die zonder voorgiften moesten worden gespeeld, zoodat dus gelijkwaardige krachten den strijd tegen elkaar moesten aanbinden. Kuyper, van Caland, heeft zijn clubgenoot v. d. Jagt leelijk ln de pan gehakt. De eerste vijf beurten van eerstgenoemde waren bijzonder fraai en met series van 27, 46, 10, 24, 25 zette hij al dadelijk een aardigen stand van 132 op, spelend derhalve met een gemiddelde van on geveer 26. Wel trachtte v. d. Jagt zich nog te verdedigen, maar de gaping was toch te groot om deze nog te overbruggen. Menist van Caland versloeg de Vogel van de Maasstad. Reeds dadelijk liep Menist uit en de Vogel vermocht den achterstand niet in te loo- pen, ook al was het verschil na 25 beurten (156114) slechts 42 punten. Eerst met een se rie van 27 en daarna met een slot-serie van 16, was het puntenverschil toch nog 61. Van Eymeren was gisteravond goed op dreef eri speelde constant, waarvan zijn tegenstanders de dupe werden. Zijn partij tegen Penning van K.R.A.Z. won hij op stap, niettegenstaande de DelCtenaar het tempo aanvankelijk goed kon bijhouden. Van Eymeren begon zich echter wel dra te weren. Eerst nam hij genoegen met se ries beneden de 40, doch in zijn 17de beurt maakte hij aan alle illusies van Penning een eind door op fraaie wijze een serie van 94 te produceeren, waarmede het pleit vrijwel be slecht was. Ook met Vogel had van Eymeren niet veel moeite. Na twee poedels, liep hij hard van sta pel met 15, 55 en 61, waardoor hij al dadelijk een groote honderd punten inliep. Zijn clubge noot kwam slechts enkele malen ternauwernood in de dubbele cijfers en zonder bedreigd te wor den, bereikte van Eymeren de 300, toen Vogel nog op 137 stond. Een ander partij tusschen clubgenooten was die tusschen de Caland-spelers v. d. Jagt en Van Buren. Eerstgenoemde had een voorgift van 50 punten te geven, die hij evenwel niet geheel en al wist in te loopen. Het bleef gerui- men tijd een nek-aan-nek-race en na 23 beur ten hadden beide spelers een totaal van 91 ca ramboles. Daarna liep v. d. Jagt eenigermate uit, doch toch niet voldoende om de overwin ning te kunnen behalen. De laatste partij van den avond ging tusschen Gehrels van 't Zuid en Penning. Laatstgenoem de, die in dit tournooi tot heden slechts in zijn partij tegen de Vogel succes had gehad, deed tegen den eerste-klasser wel goed werk, want. hij slaagde erin zijn tegenstander geruimen tijd ..vast te houden", zoodat er van noemenswaardig verschil geen sprake was. Gehrels knapte met enkele goede beurten zijn gemiddelde wat op, doch Penning hield goed vol en profiteerde weer van een inzinking van zijn tegennartij, zoodat het er steeds berienkeliiker voor Gehrels begon uit te zien, te meer. waar Gehrels in het ge heel niet op stoot was. Het, werd dan ook een nederlaag van den Rotterdammer. De uitslagen zijn: pnt. brt. h.s. j?em. Kuvper. Caland 299 ''rif)) 15 4«? i?.m v. d. Jagt, Caland 79 (790) 15 18 5.26 De Vogel, Maasstad 139 1299) 28 2t 4.96 Menist, Caland 200 f200) 28 27 7.14 Penning, K.R.A.Z. 155 (3001 20 24 7.75 v. Eijmeren, Maasst. 390 (300) 20 04 la Gehrels, 't Zuid 300 (400) 34 29 8.82 Penning, K.R.A.Z. 343 (300) 34 40 iö.uö v. d. Jagt. Caland 183 (200) 41 22 ^.46 \r Rill-on Hnlor./* 1 «n fl Rftt 41 I» v. Buren, Caland 150 (150) 41 v. Eijmeren, Maasst. 399 (300) de Vogel, Maasstad 137 (200) 20 61 15.— 220 26 6.85 Het programma voor Donderdag liudL 8 uur: Gehrels—Menist, van Eijmeren Kuy per, de Vogel—van Buren. 9 45 uur- Gehrelsvan Buren, Kuyper-de Vogel, v. d. Jagt—Menist. a.s. VOLENDAM. Het s.s. Volendam van de Holland-Amerika- Lijn kwam gisteravond van New York te Rotterdam aan met 35 passagiers kajuit- klasse, 25 passagiers toeristeniklas en 31 passagiers derde klas. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen enz., B, P. Verhoef, verplaatst van Lekkerkerk naar Rotterdam en werkzaam ge steld aan de inspectie der directe belastingen aldaar. Over de moeilijkheden van den graanhan del, welke zich gedurende het afgeloopen jaar hebben voorgedaan, heeft de heer G. van Stolk Jr., voorzitter van het Comité van Graanhandelaren, voor de Rotterdamsche Graanstudieclub in de Tivoli-bovenzaal een voordracht gehouden, waarbij meer in het bij zonder de ongewijzigde handhaving der mono polieheffingen en de crisismaatregelen ter sprake kwamen. Spr. begon met te zeggen, dat hij zou spre ken voor eigen rekening. Het afvloeiingsfonds is later gekomen dan men aanvankelijk had gedacht. Inmiddels, dank zij het doorzettings vermogen van de ministers Deckers en Gers- sen, is dit fonds toch gekomen. Gaarne bracht spr. dank aan deze Excellenties, temeer daar hij verder weinig gelegenheid zou hebben zijn dank aan de Regeering te betuigen. Hij be sprak de bekende circulaire van de Akker- bouwcentrale, die de verhouding regelt tus schen importeurs, agenten en makelaars. Deze circulaire heeft geleid tot ontstemming en daarvoor was alle reden. Alvorens spr. ant woord gaf op de vraag: „wat moet er gebeu ren met de monopolie-heffing, nu met de waardevermindering van den gulden, deze monopolieheffingen dienen te vervallen?", ging hjj eerst na op welke wijze de strijd door den graanhandel is gevoerd. Het bestuur van het Comité, zoo vervolgde spr., heeft zich nooit op het standpunt gesteld, dat het uit sluitend de Nederlandsche graanhandelaren had te dienen. In scherpe tegenstelling met deze houding is wel de manier van optreden geweest van Landbouw en Maatschappij, die alleen wenscht, dat haar belangen worden ge diend. Ter voorlichting hiervan gaf spreker een bloemlezing uit de bekende circulaire. Waarin heeft nu de strijd van het Comité bestaan? Dit heeft gemeend, dat, waar de minister steeds heeft aangedrongen op aan passing, het op zjjn weg ook had gelegen, goedkoop lc-.d, lage pachten en goedkoope productie van graan te bevorderen. Da maat regelen van de Regeering hebben echter juist het tegengestelde-effect gehad. De oritiek is mede gegaan tegen het feit, dat naar spreker's meening de steun die gegeven wordt aan de landbouwvoortbrengsels, voor een groot deel komt in de zakken van den grondeigenaar of hypotheekhouder, en derhalve niet bfl hen, voor wie het feitelijk was bestemd. Waarom is de wet eenzijdig vastgesteld? De voor- en nadeelen zijn niet voldoende af gewogen. De adviseurs kwamen uit agrari- schen kring en daarmede is alles gezegd. Het departement van Landbouw is volgens spr. niet het aangewezen lichaam om anderen van eenzijdigheid te beschuldigen. Niet alleen de handel maar ook de vee houderij is er de dupe van geworden. Wat had de Regeering nu moeten doen en wat heeft ze gedaan? De Regeering heeft de monopolie-rechten gehandhaafd en de twee gulden afgeschaft. Had de Regeering gewild, dan had zrj een middenweg kunnen vinden om een begin te maken met den afbraak van het hierbedoelde stelsel. Had de Regeering het verschil van 40 gul den (gerst) voor de helft afgetrokken van <!e invoerrechten en voor de helft van den toe slag, dan was dit artikel althans gered ge weest. Had de Regeering gewild, dan had er zeker iets anders ter tafel kunnen komen. De Regeering heeft zelfs ingetrokken de ministe- rieele beschikking waardoor het mogelijk was de toeslagen te geven. Volgens spr. is dit op zet geweest en geen toeval. Dat de Regeering niet wil verlagen de monopolie-rechten, kan niet anders dan fout worden genoemd. De monopolie-rechten kunnen volgens spr. wel verlaagd worden en hij zegt daarin niet alleen te staan, want de oud-minister van Econ. Zaken heeft dit in het tijdschrift „Economie" mede bepleit. En daar zal minister Steen- berghe zijn reden wel voor gehad hebben. Goed begrepen moet worden dat het belang van de veehouderij ook het belang van den graanhandel is en andersom. Ook de veehou derij dient dit in te zien. De molenaars heb ben dit tenslotte ingezien, maar de veehouderij nog niet geheel. Wie zijn de vijanden van de veehouderij? vroeg spr. De heeren van Landbouw en Maat schappij. Ook die voorzitters, die in de Tweede Kamer wel altijd spreken van het boerenbe- lang, maar dit belang alleen zien in verband met den ".kkerbouw. Na erop gewezen te hebben, dat de Regee ring alleen slechts kleine maatregelen heeft genomen om de veehouderij te helpen, maat regelen die absoluut onvoldoende bleken te zijn, besprak spr. de verschillende adressen van Kamer van Koophandel, Comité, etc., steeds hebben aangedrongen op verlagmg c heffingen. Nu de gulden haar goudwaarde eei ver loren, is volgens spr. het meest PW ,n V i° moment aangebroken om te begm e 1 - afbraak van het gelaakte sys eeJ" m°no" polie-heffingen. De landbouw zal zich toch moeten aanpassen op ^'el c doch wordt daarin gehandicapt, doordat de Regee ring de heffingen niet wi vei agen. Meineed. op 8 Mei heeft voor de rechtbank in hooger beroep terechtgestaan zekere L. J. v. d- B. die in dronkenschap een auto zou hebben be stuurd. In deze strafzaak werd de 57-jarige caféhouder l r F. als getuige a décharge gehoord. Hij had toen verklaard niet in zijn café aanwijzig- te zijn geweest' op het oogen- blik, dat v d. B. was vertrokken, zoodat hij dezen nooi kan hebben afgeraden in dien toestand een auto te besturen. Voorts zou hij 00 te£erj de agenten van politie De Jong' en Fortuyn, die dien avond een onderhoud met Rh.,!) 'en' bebbt'n verklaard, dat hij v. d. B, had afgeraden een auto te besturen. ''dachte bleef er bij, dat hij tegenover de rechtbank de waarheid had gesproken. De agenten, .die ais getuigen werden ge hoord, verklaarden, dat zij het proces verbaa van het onderhoud dadelijk daarna hadden op gemaakt en voor de juistheid daarvan stonc en in- Verdachte merkte naar aanleiding daarvan op, dat1 het wel mogelijk is, dat verdachte aan de agenten heeft medegedeeld, dat naar hij gehoord had een der cafébezoekers v. d. B, had afgeraden achter het stuurrad plaats te nemen. L. J. v. d. B. die thans als getuige a déchar ge moest optreden, verklaarde, dat niemand hem had afgeraden zelf zijn auto te bestu ren Toen getuige het café verliet, was ver dachte niet aanwezig geweest. Er werden nog eenige getuigen gehoord, die bevestigden, dat verdachte op het oogen- blik van het vertrek van v. d. B. niet in zijn café was geweest. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke wees er op. dat do verklaring van verdachte staat tegenover die van de beide agenten Wel is verdachte vreemdeling, doch hij is reeds langen tijd in Nederland en spreekt het Nederiandsch op zoodanige wijze, dat een vergissing buitengesloten moet worden ge acht. Er zijn nu wel eenige getuigen a dé charge gehoord, maar deze hebben er mis schien belang bij, zoo te verklaren. Het O.M. houdt vast aan de verklaringen van de beide agenten van politie en meineed bewezen ach tend, eischte het O.M. een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger, mr. F. Eikelenboom bracht bezwaren tegen de dagvaarding naar voren, welke niet zou voldoen aan art. 261 van het Wetboek van Strafvordering, in zooverre dat dat dagvaarding geen opgave inhoudt van het strafbare feit- Vervolgens betoogde pleiter, dat het O.M. niet geslaagd is in het bewijs, immers uit niets blijkt, dat verdachte in zijn verklaring voor de rechtbank niet de waar heid heeft gesproken. Integendeel door de verschillende getuigen k décharge is aange toond, dat verdachte niet in zijn café aanwe zig is geweest, toen v. d. B. is weggegaan, zoo dat hij niet tegen hem gesproken kan hebben. ei ter verzocht dan ook in haar vonnis tot ""drukking te brengen, dat gebleken is, dat verdachte op de zitting de waarheid heeft ge- recM6n' Hler°P heeft verdachte niet alleen rlp," ^ar voor zijn rechtspositie als vreem deling la dat gewenscht. Diefstal van hout. van werkverschaffings- y- wi w nisse in den P°lder Abben- broek ha Polderbestuur een hoeveelheid damwand en kruitp]anken gekocht. Het werk had geruimen tijd geduurd, vooral ook omdat het eerugen tijd onderbroken was geweest. Aan het eind van het werk werd een hoe- veelheid hout vermist. Dat wercl terug'g'evon- den in de woning van den 53-jarigen land bouwer H. B. uit Geervliet. Als verdacht van diefstal heeft B. zich te verantwoorden ge had. Hij ontkende, en beweerde het hout in dertijd gekocht te hebben van zekeren Da Snoo, iemand die sedert dien overleden is. Er werden tien getuigen gehoord, o.w. iemand, die verdachte op een avond met een plank had zien sjouwen. Dat verdachte het hout bij De Snoo gekocht zou hebben werd tegen gesproken door den administrateur van De Snoo, die verklaarde dat De Snoo zijn ver- koopeh altijd in de boeken vermeldde en een verkoop aan verdachte komt daarin niet voor. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman achtte den diefstal bewezen en eischte 4 maanden, gevangenisstraf. Uitspraken 1 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: D. V., 25 jaar varensgezel en A. N. N. 25 jaar varensgezel, heiden gedetineerd, wegens poging tot diefstal zij hadden in den nacht van 13 op 14 Augustus door verbreking van een paar ruiten ingebroken in de drukkerij van een firma aan de Rochussenstraat, doch doordat zij onraad hadden bemerkt hadden zij de drukkerij weer veriaten, zonder iets mee te nemen tot ieder 6 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. A. N. N., thans wegens diefstal van twee fietsen, tot 3 maanden gevangenisstraf. D. V., wegens heling van de door N. ge stolen fietsen, tot 3 maanden gevangenis straf. M. P. S. W„ 42 jaar, gedetineerd, wegens verduistering en oplichting verdachte had een scheepsnota, welke toebehoorde aan den varensgezel J. Peereboom afgenomen en ze ta'Ü' een winkelier verzilverd, zich. daarbij Peereboom Voordóêtidtot' 4 mSBna&h vangenisstraf. M. C. S., 23 jaar opperman, gedetineèrd uit anderen hoofde, wegens diefstal van een groot aantal fietsen, zoowel te Rotterdam als te Vlafirdingen, tot 6 maanden gevan genisstraf. In een zaak van J. J. v. d. L54 jaar, di recteur te Zwijndrecht, die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den, kantonrechter alhier, waarbij hij was ontsla gen van rechtsvervolging ten aanzien van een hem ten laste gelegde overtreding van de Boterwet verdachte had margarine af geleverd in pakjes, waarop ds prijs vermeld stond, terwijl de bepalingen van de Boterwet slechts toelaten, dat daarop aanduidingen van kwaliteit voorkomen --Van ™elke be" slissing de ambtenaar van het O. M. ih appèl was gekomen, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vry g^'Pr' De jonge Poolsche pianiste, die in ons land geen onbekende is en reeds meermalen met het Concertgebouw- en Residentie-orkest con certeerde, gaf voor de leden van de Volksuni versiteit, die de Groote Doelezaal van onder tot boven geheel vulden een piano-recital, niet een zeer bijzonder niet alleen, maar eveneens met een zeer varieerend program: Bach-Busoni, Mozart, Schumann, Debussy en Liszt. Ze demonstreerde daarmede haar veelzijdig heid als pianiste en als kunstenaresse, want al deze zoo verschillende werken werden ge reproduceerd op een Volmaakte wijze, die stijleigen en stijlbegrip alle recht deed weder varen. En toch verloochent deze pianiste iu haar brillant spel, tevens zoo rijk aan gees telijken inhoud, haar Slavisehen aard en na tuur niet. Dit pianospel is van scherpe steni- mings-contrasten; nu eens van een vurig temperament, waarvan de vonken af3Pat,teilj dan weer van een romantische dldh ei j iei en mystick-mediteerende ovei0ave. De phenomenale techniek, waarover deze pi-niste beschikt is los van alle materie, moeilijkheden bestaan er niet meer, en haar «eestelflke rapheid, haar sterk gevoelsleven, cn hooge muzikaliteit maken dit pianospeten tot een kunstexpositie, waarvoor men de al lergrootste bewondering moet hebben. Bij alle werken, die zij vertolkte, was zeer opvallend de rhythmischc bewogenheid en dat glasheldere, klare spel, waarby elke stem is te volgen, iedere passage te beluiste ren, wat in de Fuga van Bach vooral op zoo verbazeningwekkende wijze tot uiting kwam. In de prachtige, romantische en fantasie rijke Symphonische Etuden" van Schumann, deed zij juist door de rijke afwisseling van en veelzijdigheid van haar kunst de vele temmingen zoo dramatisch fel of met inndge teerheid tot hun recht komen. Dit was met Liszt's „Rhapsodle" no. XII wel het beste van den' avond. De bravour- en virtuose mu ziek van Liszt werd door haar geest en adel vol leven, gedachten en inhoud. Zóó Liszt te hooren behoort tot de zeldzaamheden; wan neer hij zoo wordt gespeeld en gereprodu ceerd, vergeet men alle uiterlijke schittering en technische acrobatiek, dan wordt deze muziek van groote spiritueele waarde. De toejuichingen waren ovationeel en noopten de pianiste tot een toegift: een schit terende, fantastische bewerking van Straus# beroemden Donauwals.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2