WAAR SANTA CECILIA HERLEEFT. TWEE HONDERD JAREN GELEDEN. fodifccroirm HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. MAASLAND. Steden in de achttiende eeuw. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 MOZARTS „IL RE PASTORE." BEZOEK VAN DEN BULGAARSCHEN GEZANT. H H. M. BORREGAARD f VERKOOP VAN BOUWGROND. DE VLIEGVELD-KWESTIE. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN R'DAM EN OMSTREKEN. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAM. CURSUS OVER COMMUNISME. EEN NIEUWE FABRIEK. EXAMEN REDDEN DRENKELINGEN. CONCERT VAN „JULIANA". BRIDGEDRIVE. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PP -• - - Het zoete wonder van de jeugd, die lachend de eeuwen overwint. Door het Rotterdamsch Kamerorkest. Mozarts „II Re Pastore" is niet het eerste werk, waarvan ons slechts de naam bekend is, dat mr. Hoogenbergh met het Rotter- damsch Kamerorkest, waarvan hij de toege wijde leider is, ten gehoore brengt. Hij deed het reeds eerder met andere composities en dit is een der verdiensten van de uitvoerin gen van dit kamerorkest. Alle aanwezigen zullen hem zeker dankbaar zijn, dat hij dit, misschien in ons land nog nooit uitgevoerde jeugdwerk van Mozart, te hunner kennis heeft gebracht. „H Re Pastore", dat geschreven werd om het bezoek van Maximiliaan Frans van Oostenrijk aan het Salzburgsche Hof te vie ren, is uit den zeer jongen tijd van Mozart, die reeds op 12-jarigen leeftijd zijn Latijnsche opera Apollo et Hyacinthus" schreef. Als jongen reeds voelde Mozart zich sterk tot de muzikaal dramatische kunst aangetrokken en uitdenzelfden tijd en daarvoor dateeren: „La finta semplice", „Bastien und Bastienne", „La finta Giardiniera", e.a. De uitgevoerde opera „H Re Pastore" is een gelegenheidswerk en is ook niet vrij van gebreken, die gelegenheidswerk meestal aan kleven, maar daartegenover staan vele en groote schoonheden. De prachtige bewerking van sommige recitatieven en de heerlijke aria's, o.m. het slotduet van het eerste deel en de aria „Barbaro" dragen ontegenzeggelijk reeds het stempel der genialiteit. Dit werk heeft alle beminnelijkheid, onge kunsteldheid en gratievolle melodieusheid van den jongen Wolfgang en toch, hoe èn orkest èn solisten hun beste krachten inspanden, ge heel bevredigd heeft ons het werk niet. En dit is o.i. meer te wijten aan eigen mentali teit en geestelijke gesteldheid, dan aan de muziek zelf. Het ontbreekt ons menschen van de 20ste eeuw aan voldoenden eenvoud des harten en simpelheid van gemoed; we zijn te nuchter om deze naieve kunstuiting te kun nen aanvoelen en op juiste waarde te schatten. En voor de zelfde bezwaren stonden de so listen: Helene Cals, Sophie BothHaas, Joh. v. d. Ploeg, Kees Smulders en Marcus Plooyer, terwijl zij bovendien nog voor bijna onover komelijke zangtechnische moeilijkheden ston den. De vertolking van deze zangpartijen eischt van de solisten een sierlijk, zwierig en vloeiend bel canto van de onvervalschte Ita- liaansche school, waarop de Mozartwerken van dien tijd zoo sterk waren geïnspireerd. Daarbij verlangt de uitvoering niet alleen een uiterst lichte en soepele toonvorming en een coloratuurtechniek, welke de doorsnee hedendaagsche zangeres en zanger niet in de beslist noodige perfectie bezit; maar boven dien is noodig een voordracht van groote na tuurlijkheid, bevalligheid en onbevangenheid, wars van alle dikdoenerij en overgevoeligheid. We willen niet zeggen, dat de uitvoering een mislukking is geworden, verre van daar; óók niet, dat het resultaat van heel den avond prachtig was, maar dat wel een en ander aan sfeer, begrip en technische reproductie ont brak kunnen we niet ontkennen. Zooals we reeds zeiden, de solisten hadden een uiterst zware taak te vervullen en dat er nog veel te genieten was en meermalen mooie zang werd gepresteerd pleit voor de zangkwaliteiten der verschillende solisten, waarvan de beide zangeressen de béste en muzikaalste prestaties leverden. ".Voor het orkest, dat de dirigent die ook de recitatieven op het clavecimbel begeleidde -t. goed in zijn macht had en dat slagvaardig volgde, alle lof. Al kunnen we dan niet van ganscher harte onverdeelden lof toezwaaien, de uitvoering was toch wel zoo, dat we met genoegen met dit jeugdwerk van Mozart vol frissche, be minnelijke en onbezorgde muzikaliteit hebben kennis gemaakt. G. Men bericht ons: De in Engeland en Nederland geaccrediteerde gezant van Bulgarjje, de heer S. Radeff, heeft Maandag, vergezeld van mevr. Radeff, van den heer Dr. A. E. von Saher, Consul-Gene raal van Bulgarije te Amsterdam en van mevr. von Saher, een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Het gezelschap heeft des morgens ten stad- huize den Burgemeester begroet. Vervolgens hebben de gasten, begeleid door Dr. K. F. O. James en Ir. N. Th. Koomans een bezoek aan dg ffcbriek van van Nelle gebracht, aangezien de. voorgenomen boottocht in verband met den dikken mist moest vervallen. De heeren A. H. J. Canters en M. A. G. van der Leeuw, alsmede de heeren M. de Bruyn en A. H. Sonneveld hebben de Bulgaarsche gasten door de genoemde fabriek rondgeleid. Als steeds liet deze niet na grooten indruk te maken. De heer von Saher heeft nadien in Hotel Weimar een twintigtal vooraanstaande per sonen uit het Rotterdamsche bedrijfsleven met den gezant aan een noenmaal vereenigd. Op de toespraak van den Gezant, waarin deze o.m. herinnerd heeft aan het optreden destijds van den Burgemeester, als lid eener Volkenbonds commissie in een Buigaarsch-Grieksch grens geschil, heeft Mr. Droogleever Fortuyn, met een enkel woord geantwoord, terwijl namens de gasten de heer P. W. Schilthuis den heer von Saher bedankt heeft. In den namiddag hebben de Bulgaarsche Gezant en Consul-Generaal, door den heer D. C. Endert Jr. rondgeleid, de werf van de Rot terdamsche Droogdok Maaschappjj bezich tigd. De dames hebben intusschen een bezoek aan het Museum Boymans gebracht. Op 77-jarlgem leeftijd is Dinsdag te 's-Gra- venhage overleden de heer H. H. M. Borre- gaard, consul-generaal van Denemarken en IJsland alhier. De heer Borregaard was commandeur in de orde van Oranje Nassau. B. en W. stellen voor om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hun namen vermelde perceelen bouwgrond: I. aan den heer A. W. Visser een perceel aan de Zegenstraat, groot pl.m. 602 c.A., tegen 19 per M2.; II. aan den heer A. van Leeuwen een per ceel aan de Bas Jungeriusstraat, groot pl.m. 220 c.A., tegen ƒ21.50 per M2.; HL aan den heer D. van der Vorm een perceel aan de Zegenstraat, groot pl.m. 600 c.A., tegen ƒ19 per M2.; IV. aan den heer C. van de Wetering een perceel aan den Gordelweg, groot pl.m. 325 c.A., tegen ƒ28 per M2.; V. a. aan den heer M. Schalken een per ceel aan de Dresselhuysstraat, groot pl.m. 700 c.A., tegen ƒ24 per M2.; b. aan de heeren J. Boer en B. Both twee perceelen aan de Dresselhuysstraat, tezamen groot pl.m. 880 c.A., tegen 24 per M2„ zoo mede tot uitgifte in erfpacht van een strook grond ter plaatse, groot pl.m. 125 c.A., tegen een jaarlijkschen canon van 25 voor het geheel; VI. aan de heeren J. J„ D., H. J. en C. J. Manhave en den heer J. P. Manhave Jr. twee perceelen aan de Zegenstraat, den eigenlijken bouwgrond, groot pl.m. 1117 c.A., tegen 16.50 en het als voortuin bestemde gedeelte, groot pl.m. 213 c.A., tegen 5 per M2.; VII. aan de heeren Gebrs. Spindler een per ceel aan de Gruttostraat en de Zegenstraat, den eigenlijken bouwgrond, groot pl.m. 354 c.A., tegen 17 en het als voortuin bestemde gedeelte, groot pl.m. 86 c.A., tegen 5 per M2. Bjj de algemeene beschouwingen gisteren in den Haagschen raad over de gemeentebegroo- ting was er gevraagd of door de aanleg van t Er was gevraagd, of door de aanleg van het vliegveld „Ypenburg" het college van B. en W. niet onaangenaam was verrast. De burgemees ter antwoordde hierop ontkennend. De renta biliteit van het toekomstig vliegveld brj Delft zal er echter niet door worden bevorderd. Na de totstand koming van „Ypenburg" blijft er nog behoefte bestaan aan een gemeenschap pelijk vliegveld voor den Haag en Rotterdam. Aanvankelijk was daarvoor een plan ontwor pen, dat een jaarlijksch tekort zou opleveren van 260.000. De tegenwoordige plannen zijn aanmerkelijk vereenvoudigd. Ofschoon er nog verschillende moeilijkheden overwonnen zul len moeten worden, hoopte de burgemeester toch, dat het gemeenschappelijk vliegveld er eenmaal zal komen. IJmuiden had gelost en niet naar Schevenin gen was gegaan, doch deze bezwaren hielden geen verband met het weer. Hierin zag men geen bezwaar om zee te kiezen. Getuige droeg er kennis van dat de reeder nog vóór het vertrek met den schipper had getelefoneerd. Maandagavond zijn de laatste vier partijen ge speeld van de wedstrijden om het districts-kam- ploenschap van Rotterdam en omstreken groot biljart in het clublokaal van de Biljartvereeni- ging Rotterdam. In totaal hebben de 8 spelers, die aan dezen wedstrijd hebben deelgenomen, ieder 7 partijen gespeeld. De belangstelling was op dezen slotavond bij zonder groot, zóó groot als wij deze den laat- sten tijd maar zelden hebben gezien. Vogel liep in zijn partij tegen v. d. Jagt direct goed uit met een paar series van 33 en 30, zoo dat de stand na 10 beurten was 3990. Daarna werd het verschil weer geringer, doch toen v. d. Jagt in 10 beurten 7 maal gepoedeld had en 11 punten in totaal had gescoord, had Vogel niet veel moeite meer om de overwinning te behalen. Een partij van groot belang was die tusschen de beide Caland-spelers Menist en Van Buren, want, won laatstgenoemde, dan zou Van Eymeren die nog tegen Gehrels moest uitkomen, de eenige zijn, die het ook tot 5 overwinningen zou kunnen brengen. Van Buren vond in zijn clubgenoot echter een hardnekkigen tegenstander en na 18 beurten hadden beide spelers totaal 09 punten gescoord, hetgeen voor Menst, de 50 caramboles meer te spelen had, nu juist niet bemoedigend was. Met 24 passeerde hij evenwel 't totaal van v. Buren, die zich intusschen ook niet onbetuigd liet en tot driemaal toe een serie van 17 scoorde, waardoor hij spoedig de 150 vol had, toen Menist nog op 134 stónd- Het was dan maar afwachten wat Van Eyme ren op den laten avond tegen Gehrels zou uit richten. Van Eymeren opende niet onverdienstelijk en wij noteerden verscheidene series van dubbele cijfers, al werden deze maar op het kantje af be reikt. Gehrels bleef voorloopig onder het totaal van zijn tegenstander, doch na 14 beurten was de stand met de cijfers 152153 in zijn voordeel. Toen kwam Van Eymeren uitstekend in zijn spel. Na een serie van 23 volgde er een van 41 en toen Gehrels met 10 op een goecf gespeelde 56 van Van Eymeren had geantwoord, maakte laatstge noemde met 19 de 300 vol, zoodat Van Eymeren inderdaad evenveel partijen gewonnen had als Van Buren. Een barrage-partij is dus noodig tus schen deze spelers en die zal Donderdagavond gespeeld worden. De Rotterdammer Kuyper won van den Delfte naar Penning in een strijd, die gelijk opging. Met 46 overschreed Penning de 200 met 4 punten, maar Kuyper, die slechts 200 caramboles in to taal noodig had. stond toen op 189 en had nog maar een naar beurten noodig om de overwin ning te behalen. De uitlagen zijn pnt. brt. h. s. gem. De Vogel 200 (200) 36 33 5.55 V. d. Jagt 173 (200) 36 30 4.80 Menist 134 (200) 28 24 4.78 Van Buren 150 (150) 28 17 5.35 Gehrels 180 (400) 19 34 9.47 Van Eymeren 300 (300) 19 56 15.78 Pennng 216 (300) 26 53 8.30 Kuijper 200 (200) 26 26 7.42 De eindstand: gew. tebeh. beh. part. pnt. pnt. brt. h.s. gem. v. Eymeren 5 2100 2025 185 94 10.94 v. Buren 5 1050 1020 261 32 3.90 Kuyper 4 1400 1278 180 47 7.15 De Vogel 4 1400 1173 209 38 5.61 Menist 3 1400 1038 201 37 5.22 v. d. Jagt 3 1400 1162 238 31 4.88 Gehrels 2 2800 2317 219 129 10.57 Penning 2 2100 1607 231 59 6.95 BEVALLEN: W. P. M. den Brok—Lokker d. J. vb. PoperingPot z. H. v. Oosterhoudt Kersbergen d. H. de Klerkv. d. Munnik d. E. H. Eckebus—Traa d. J. G. Kosten Witting z. P. G. Carlebürde Vos d. D. de HoogV. R\jn d. C. Weijersv. d. Bolsem d. P. v. d. Meerv. Prooyen d. p. J. J. v. KesselNoordhulzen z. L. Kloosterman- Stam d. C. A. Hennekamv. Dijk d. J. v. Yperenv. d. Lugt z. J. M. Hekketde Valok d. M. P. E. SmitsSlokkers d. J. E. v. d. LaanGeus d. S. J. VisserSarelse z. C. H. Sprangemeijer—v. Gerven z. M. A. v. d. Bos—v. d. Heuvel z. J. v. d. Wouden—Bot hof d. OVERLEDEN: G. H. Thom ongeh. vrouw 72 j C. M. Loe vrouw v. M. de Klerk 68 j. C K. Blok man v. G. J. Westhoff 67 j. J. Blaaser man v. A. Waas 77 j. K. Jacobs wedë. v. P. Neter 76 j. W. Peters man v. H. M. Breukel 61 J. J. J Buys vrouw v. C- Rom- melse 35 j. A. M. R v. Gooi ongeh. man 23 J. E. Verwet) ges. vr v. J F. v. Dijk 38 j. L. Dorsman man v. C. M. Ponjee 47 j. G. D. de Rooy vrouw v. M. J. Adriaansen 61 j. J. Schilten wede. v. F M. Keeren 74 j. J. v. d. Schoor vrouw v. A. Notenboom 56 j. M. Pama vrouw v. J. L. Wolterbeek 68 j. E. W. v. d. Horst ongeh. man 22 j. B. Kriek wedr. v. H C. H. Coenen 74 j. J. v. Noorloos wede. v A. Mackay 81 j. M. C. Jansen wede. v. C. den Heften 70 J. A. Nieuwerf man v. A. v. d. Beidt 69 J. Voorts als levenloos aangegeven: M. C. P. A Scheerder—Vrtjmoed z. Op Donderdag 26 November, 's avonds te 8 uur zal in het Bondsgebouw de twsede cur- sus gehouden worden. Onderwerp „De Paus en het communisme", door den Weleerw. Ka pelaan Graaf. De toegang is vrij voor alle Katholieken. B. en W. hebben aan den heer G. P. de Sut ter, dir. van de N.V. de Sutter's Autmobiel- bedrijf, alhier, vergunning verleend tot het plaatsen van 14 electromotoren in de gebou wen aan de W. van Hillegaersbergstraat, waarin genoemd bedrijf gevestigd is. De motoren dienen voor de uitoefening van het bijbedrijf, dat onder den naam: „Motoren- fabriek Hollandia", in dezelfde ruime gebou wen gevestigd zal zijn. De directie ging tot de stichting over, uit gaande van de gedachte dat in dezen tijd het aanschaffen van een nieuwe auto velen te kostbaar is en men er de voorkeur aan geeft wagen en motor grondig te laten reviseerem. Vanwege den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, is Maandagmiddag in „De Overdekte" alhier, het examen afgenomen van een tiental agenten van politie dezer gemeente. Vijf zijn er geëxamineerd in het zwemmen en vijf in het reddend zwemmen. Het College van B. en W. woonde de exa men-oefeningen bij. Voorts eenige raadsleden en verder vele belangstellenden. Burgemeester van Kempen sprak de agen ten op hartelijke wijze toe, o.a. opmerkend, dat het voor een waterrijke gemeente als Hil- legersberg van groot belang is, dat de politie mannen kunnen zwemmen. Spr. wenschte de gediplomeerden geluk en achtte het verder van groot belang, dat er door de beoefening van deze sport een zooveel krachtiger band ontstond tusschen de leden van het perso neel. De hoofdagent Pluim, heeft hierop gedankt. SCHIETOEFENINGEN LANDSTORM. De afd. Hillegersberg van den Bjjz. Vrijwil- ligen Landstorm heeft thans hare schiet oefeningen beëindigd. Meer dan 30 schutters namen aan de oefeningen deel. Uit de tien beste schutters worden er vijf verkozen, die aan de landelijke wedstrijden, en aan de gemeentelijke wedstrijden zullen deelnemen. De genoemde 10 schutters behaalden de volgende resultaten: J. Roozenbeek, 571 pun ten; F. A. Wuyster, 568 p.; J. H. Hoppezak, 563 p.; A. A. C. van Asch, 562 p.; A. v. d. Akker Jr., 560 p.; C. Benard, 559 p.; J. G. Prins, 556 p.; A. Zeemeijer, 553 p; IJ. van der Meer, 552 p. A.s. Vrijdag 27 November volgt nog de jaarlijksche wedstrijd om prijzen, die in het a.s. voorjaar zullen worden uitgereikt. De muziekvereeniging „Juliana", dir. de heer H. H. van Vleuten, vierde gisteravond in Lommerrijk haar 11-jarig bestaan met een concert. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer G. Roggeveen, waarin eenige leden, die reeds 10 jaren lid zijn, werden gehuldigd, begon het concert met de populaire Lippe- Detmond marsch. Het programma bevatte overigens „elck wat wils" en verschillende nummers werden buitengewoon goed uitge voerd. De conferentler-humorist John Kloos verleende medewerking en oogstte veel bijval. In het vereenigingsgebouw aan de Burgem. Lefèvre de Montignylaan is gisteravond een Bridge-drive gehouden ten bate der armen van de Parochie St. Lidulna. De belangstelling was groot en vele prij zen waren beschikbaar gesteld. De zaal was versierd met palmen, bloemen en eenige Perzische tapijten. Na een inleidend woord van pastoor FRbry begon de wedstrijd. De uitslag kon worden genoteerd met de volgende eerste-prijs win naars: Groep A. in oneven lijn: de heer en mevr. Giluger. Groep A. in de even lijn: de heer en mevr. Kreijns. Groep B. in de oneven lijn: de heer Dijkshoorn en mevr. Beatens. Groep B. in de even lijn: de heer en mevr. Ahsman. WINKELCAMPAGNE EN SCHITTERENDE VERLICHTING. Het ligt in de bedoeling van de winke liers dezer gemeente eenige reclamedagen te houden en wel van 27 Nov. tot 12 December. Door de zorgen van het gemeentebestuur en het Eleotriciteitsbedrijf zal het geheele dorp in een schitterende verlichting worden gezet. Langs den vliet, met zijn vele bochten, wor den nu masten met dundoek geplaatst waar- tusschen tevens de verlichting wordt aange bracht. Hierdoor zal een prachteffect verkregen worden. Deze feestelijke aankleeding blijft tot de feestdagen van het Vorstelijk paar. Dan zal het gemeentebestuur nog verder gaan en een verlichting aanbrengen aan het raadhuis.Ook de toren van de Ned. Herv. Kerk zal in 't licht worden gezet PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE!! (Van onzen oorrespondent.) „The Present state of Great Britain and Ireland", een boekje, dat van 173S dateert, bevat uitvoerige beschrijvingen van de drie hoofdsteden, Londen, Edinburg en Dublin, van de universiteitssteden Oxford en Cam bridge, en bovendien aanteekeningen omtrent alle andere plaatsen van 't koninkrijk. Bevol kingscijfers werden in dien tfld nooit opge geven; officieele tellingen werden niet gehou den, en zelfs schattingen werden zelden ge daan, en men scheen weinig of geen belang te stellen in de vraag hoe volkrijk een stad was. Bijgevolg is 't niet mogelijk de toen malige rangorde der steden eenigszins nauw keurig met de tegenwoordige te vergelijken, maar evenals in elk ander land heeft ook in 't Vereenigd Koninkrijk de Urbane hiërarchie In den loop der tijden een belangrijke wijzi ging ondergaan. Een poging wordt in dit boek evenwel ge daan de bevolking van Londen te schatten; zij wordt gesteld op 990.000, en wei op den grondslag van 8 personen per huis. 't Aan tal huizen bedroeg ongeveer 124.000. of ruim tweemaal zooveel als in 't toenmalige Parijs. Londen had toen reeds 6000 straten, pleinen, stegen, enz. De lengte der stad van Oost naar West wordt op 8, de breedte van Noord tot Zuid op 2Vz mijl gesteld. De schrijver is zeer trotsch op de voorziening van Londen met versch water, In welk opzicht de stad elke andere stad ter wereld vooruit geweest schijnt te zijn. Geestdriftige beschrijvingen worden' gegeven van St. Jamess Park en Hide Park (thans geschreven met „y") en 't hoofdstuk bevat uitvoerige bijzonderheden omtrent het hoofdpostkantoor en 't bestuur der „Penny Post". Verder bevat 't beschrij vingen van padelzen, monumenten en stand beelden, waarbij ongeveer 4 bladzijden ge wijd worden aan „The Monument", opgericht ter herdenking van den brand van 1666. De beschrijving van Londen vult 44 bladzijden, en ik heb er uit geleerd, dat in dien tijd de Lord Mayor's Show niet op 9 November maar op 29 October gehouden werd. De tweede stad der Britsche eilanden was. naar haar volkrijkheid, Dublin, 't Was ook, na Londen, de best-gebouwde stad. Thans heeft 't eenige tienduizenden inwoners min der dan Belfast, dat in dit oude boek slechts even genoemd wordt onder de steden van 't graafschap Antrim als een vooruitgaande plaats, terwijl daarentegen aan Dublin vele bladzijden gewijd zijn. Birmingham, thans na Londen de grootste stad van Engeland, wordt in dit boek met één enkelen regel afgedaan, n.l. ..Birmingham Is bekend om zijn merkwaardig ijzer- en staalwerk" Van Liverpool wordt maar wei nig meer verteld: 't is ,een zeehavenstad, en een plaats waar goed handel gedreven wordt. Veel meer plaats wordt ingeruimd aan Bris tol, dat thans niet halt zooveel inwoners heeft als Liverpool, maar toen „na Londen de bedrijvigste en hloeiendste stad van En geland" v/as. Het thans zoo belangrijke South ampton daarentegen verkeerde in een staat van verval: „De haven is goed èn heeft een behoorlijken toegang, maar de handel is zeer achteruitgegaan". Van 't naburige Ports mouth daarentegen kon ook toen reeds ge tuigd worden dat „het een der beroemdste havens van 't eiland is, en een zeer sterke vesting. Het beeft een zeer belangrijken handel en 1b zeer volkrijk". Dover was ook twee eeuwen geleden „het station vooi de pakketbooten die in vredestijd op Frankrijk varen, zoodat 't een groote verkeerspiaats is". Brighton, dat thans 170.000 inwoners telt. en Bournemouth, met meer dan 100.000 in woners. worden in 't boek nog in 't geheel niet genoemd. Huil, thans na Londen de grootste haven aan de Oostkust, stond tweehonderd jaren geleden ook reeds te boek als „een goede haven en flink versterkte stad, met veel han- del en een plaats van groote uitgestrektheid", maar een TRel uitvoeriger beschrijving wordt gegeven van Newcastle, de groote steenkolen- haven, die thans in volkrijkheid en bedrijvig heid bij Hull ten achter staat, maar toen een „groote, volkrijke en rijke handelsstad" was, ln welker haven soms 300. 400 of 500 zee schepen voor 't vervoer van steenkolen lagen. Van de tegenwoordige groote havensteden was er toen niet één zoo obscuur als Bir mingham, maar zij namen toch ln de eer bare rangorde een veel bbescheidener plaats in dan thans. Manchester was „een mooie, rijke en volkrijke plaats", maar omtrent zijn handel wordt niets gezegd. Leeds wordt „een der beste steden van Yorkshire" genoemd; het „is bekend om zijn groote lakenfabricage". Sheffield, thans de grootste stad van York shire, moet 't met een halven regel stellen, waarin gezegd wordt dat 't bekend is om zijn smederijen. Halifax was een „goede groote stad met steenen huizen; de wolfabricage is zijn voornaamste industrie", maar van 't na burige, thans even volkrijke en bedrijvige, thans 100.000 Inwoners tellende Hudders- field, wordt niet gesproken. Norwich, de hoofdstad van Norfolk, is nog steeds een levendige, en bovendien een zeer mooie stad, maar naar zijn bevolkingscijfer en handel neemt zij toch nog maar een be- beseheiden plaats in. Twee eeuwen geleden was zjj minder ver verwijderd van haar bloei tijdperk, en de beschrijving Is zeer geestdrif tig. 't Is een der zeer weinige steden waar van 't bevolkingscijfer bij benadering opge geven wordt: „Er zijn 7000 huizen en min stens 30.000 zielen. Kortom: 't is een van de grootste en mooiste steden van Engeland". Hieruit "blijkt dus tevens dat maar weinig steden meer dan 30.000 inwoners telden. In de aan Londen grenzende graafschappen worden tal van plaatsen genoemd, die sinds lang nog slechts wijken of boroughs, of wel voorsteden der Metropolis zijn. „Battersea, Putney, Mortlack, (thans Mortlake), Wan- desworth (thans zonder „e" geschreven, Clap- ham, Dulwich, Micham, Cheam en Stretham zijn verrukkelijke plaatsen ln den zomer", wordt in 't hoofdstuk over Surrey gezegd. Sommige dier plaatsen worden thans door mijlen en mijlen van straten en hulzen van 't platteland gescheiden. Van Islington, High- gate Hampstead, Kentish Town, Chelsea, Kensington, Fuiham, Hammersmith, Thisle- worth (Isleworth?), die thans bijna alle midden ln Groot Londen of in den binnensten ring van voorsteden liggen, wordt gezegd dat zij zeer in trek zijn als zomerverblijven van rijke kooplieden en gentry Greenwich, thans een zeer woelige borough van Oost Londen wordt eep „zeer bekoorlijke plaats" genoemd, betgeen 't in zekeren zin nog is dank zij z'n prachtig park. 't Greenwich Hos- pitale, dat toen pas gesticht was door Wil lem IH en koning Mary, wordt geestdriftig geprezen. Veel aandacht wordt geschonken aan ne kleine historische steden met groote kat e- dralen; deze waren natuurlijk in dien j verhouding minder klein dan thans, en hebben ook de minste varand dat. gaan. Van Winchester wordt dit 't bisdom was waaraan vo°!\ d®n de grootste inkomsten verbonden wat en (ook thans nog zoo wy ons niet verassen) en wel van £8000 per jaar. 't geen gelijk staat aan £30.000 tot £40.000 van onzen tijd. Wat Schotland aangaat, wordt een zeer uitvoerige en geestdriftige beschrijving ge- gegeven van Edinburg, dat de dichtstbevolkte stad van Europa genoemd wordt, met zeer hooge. groote, doch behalve in de hoofd straat te dicht op elkaar gebouwde hul zen. Princesstreet, waarvan de Edinburgers ook thans beweren dat zij de mooiste hoofd straat ter wereld is wordt „zulk 'n mooie en prachtige straat als men ook maar er gens zien kan" genoemd. De afmetingen der stad worden opgegeven als ruim een Schot- sche mijl bij een halve Schotsche mijl. Aan Glasgow wordt meer plaats Ingeruimd dan aan één der groote steden van Engeland, met uitzondering van Londen; 't wordt ge noemd ,,'t beste Emporium van West-Schot land, een groote, statige en goed gebouwde stad en, naar zijn handel en rijkdom de tweede van 't koninkrijk. jtt- -XL'''" y.; -V -Si."- Het beroemde beeld van de H. Cecilia m haar kerk te Rome. De Heilige ligt daar in marmer uitgebeeld, zooals haar stoffelijk overschot ongeschonden na eeuwen en eeuwen in de catacombe van den H. Callixtus werd teruggevonden. (Van onzen K-correspondent). Wat men hiervan ook moge zeggen of den ken: Rome zien, is niet zoo eenvoudig, als het wel lijkt. En de vreemdeling, die dit niet wil gelooven, en die dwaalt, waar en wanneer het hem past, en alleen te rade gaat bij zijn roode boekje, dat overal elders onschatbare diensten bewijst, leert deze stad nooit wer kelijk kennen, en alle geheimen en groote vreugden gaan hem voorbij. Want om Rome goed te zien, is het noodig. dat men weet, op welken dag, op welk uur, in welk jaargetijde, bij welk weer. in wat voor stemming, in welk gezelschap en uit welke richting, men een plein moet zien, een paleis moet bewonderen, een fontein moet genieten, een heuvel beklimmen, een kerk bezichtigen of in één van de vele parken moet wandelen. Die parken bijvoorbeeld! De meest elementaire meening is natuurlijk, dat die een eldorado zijn voor minnende paar tjes. Maar er zijn parken in Rome, waar de liefde geboren wordt en parken, waar ze te gronde gaat. Er zijn parken, waar een jonge man niet anders kan wandelen, dan met korte passen, als de begeleider van een vriendelijke oude dame, die hem glimlachend vertelt van haar vergane jeugd. Andere, waar men alleen moet zitten, in de schaduw en toekijken bij het spel, van de zon tusschen de bladeren en het rollen van de kinderen over den grond. Andere, waar men luid hoort te spreken en veel hoort te lachen, in druk vroolijk en zéér elegant gezelschap. En weer andere, waar men alleen maar kan zwijgen, aan de zijde van een goeden vriend, naar het beproefde recept van Maeterlinck. En de kerken? De kerken...... Maar nee! Vandaag wil lk slechts spreken over één kerk: die van Santa Cecilia in Trastevere. Deze kerk van Santa Cecilia, die opgericht werd op de plaats, waar éénmaal het huis van de heilige stond, moet men gaan zien op een vroegen, frisschen herfstmorgen, als de lucht helder is en klaar, en de takken van de hoornen half kaal, half bedekt nog met keurige bladen, die afgerukt worden door den wind van de rivier, én ritselend den grond bedekken. Het plein is omlijst met de stille gevels van middel-eeuwsche huizen; één hoog, één laag één breed, één smal, alle met daken met houten ribben en met muren ln een wonder lijke oud-gele tint, die het heele plein ge heimzinnig kleurt. Door het prachtige hek, waarin slechts één manshooge opening Is, treedt men bin nen ln den kloostertuin en in een anderen tijd. In den grooten, vlerkanten, stillen hof, tusschen hooge, strakke muren met maar wei nige kleine getraliede; vensters (dit was vroe ger een Benedictijner-klooster) staat in het midden een marmeren urn, die zich spiegelt in het héél heldere, héél stille water van een vierkant bassin. Nóch boomen, nóch bloemen bloeien hier: alleen het grint knarst onder de voeten, en het rumoer van de wereld is zóó ver weg, alsof niet een hek, maar een zwaar gordijn, den hof had gescheiden van het plein. Alleen de metalen noten van de hamerslagen in een smidse weergalmen tusschen de muren. En dan komt de prachtige voorhof, gesteund door vier zuilen van donkerrood graniet en gekleurd met brokstukken van oude fresco's. De reliefs van gestorven kardinalen, rechtop, onbeweeglijk, met gevouwen handen, houden toezicht op wie het Godshuis betreden. Na dit alles is de kerk een teleurstelling. Harmonisch de ruimte, maar bedorven met gips, met lijsten en verf en helgekleurd blik, in de wansmaak van de vorige eeuw. Maar aan het einde wacht de belooning. Onder het prachtige tabernakel van den Florentijn Ar- nolfo, in een glans van goud en lapislazzuli ligt, stil en wit, geboetseerd in glad blank marmer, als een wonder van lijden, de Heilige. De geheele vorm, het geheele wezen, kleiner, dan in werkelijkheid, is liefdevol en teeder. Maderno heeft haar geboetseerd, zooals ze werd gevonden, vele eeuwen na haar dood, neergevallen op de ééne zijde de knieën opge trokken, het bovenlijf verwrongen van prjn. Alleen de teere hals is te zien; het gezicht is tegen de aarde gedrukt en het Jxoofd om wikkeld met een doek. De voeten zijn onge schoeid en de smalle handen vallen uitéén met het stille gebaar van wie afstand doet van alles, wat goed was en mooi. Uit de wonde aan de hals zwelt langzaam een bloeddruppel, als een kostbare traan, die verzoening biedt voor de zonden van eeuwen. En zóó prachtig is dit werk, zóó levend en aangrijpend, dat de heele geschiedenis van dit leven en lijden afstraalt van die kleine, simpele figuur. Dit is de stille heilige, dia haar maagdelijkheid ook na het huwelijk be waarde, als een kostbaar geschenk voor God. Dit is de .verfijnde aristocratie, die drie dagen en drie nachten in het caldarium van haar ouderlijk huis werd opgesloten, om er den dood te vinden door verstikking, en die daar den morgen van den vierden dag levend terug werd gevonden. Die, aan den hals gewond door het Zwaard van den beul, nog drie dagen en drie nachten ademde, terwijl de menschen rondom baden en weenden en zich bekeerden. OT het Zien 'van het wónder. En toen eeuWea en eeuwen later kardinaal Sföndrati (dezelf de, die de kerk zoo onvergeeflijk bedierf!) het deksel lichtte van haar marmeren sarcofaag, vond hij haar geheel onveranderd, zooalB op den dag, toen ze werd gesloten in haar kist van cypressenhout, bekleed met haar gouden tuniek, gekleurd door het purper van het nog levende bloed. Wanneer men eindelijk weer naar buiten treedt, in het heldere licht van den morgen en in de eenzaamheid van den kloosterhof, half schaduw, half zon, is het eerste contact met de wereld de vroolijke zang van de smidse. En dan is plotseling alles nieuw en vreugdevol en sterk, ondanks het sterven van de natuur. Dat is het wonder van Sinte Ce cilia, het zoete wonder van de jeugd, die lachend de eeuwen overwint. Want alles wordt groen en alles hprbloeit, waar Santa CeCilia herleeft! AANRIJDING. Een vrachtauto van- de gefneénte-relniglng werd gistermorgen op het kruispunt Schie- damsche wegHoflaan aangereden doör een motorfiets, waardoor de vrachtauto sc ac e bekwam aan het linker-voorspatbord. WATERPOLO- Voor de wintercompetitie van de Z. R O. speelt Donderdagavond V. Z- c- 'n fondsenbad te Schiedam tegen R. Z. C. II. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Bijl, Schiedamsche Dijk, Spoorwachterswontng, bril in étuivan den Berg le Maasboschstraat 34, 2 postduiven; Politiebureau, kinderhandschoen en breiwerk; Lucardie, Boschlaan, boodschappentasch met inhoud; Maarsscveen, Afrol 36, eenig geld; Torn Emmastraat 121, bagagedrager; Bree- dervèld, Kom. Speelmanstraat 25, paar hand schoentjes; van den Boogert, Spoorsingel 108, broche. Meeldijk, Rozenlaan 120, VI. Amb., doos boter. HET NATIONAAL HULDEBLIJK. De collecte langs de huizen voor het Na tionaal Huldeblijk, welke Zaterdag j.l. alhier werd gehouden, heeft opgebracht ƒ467,67. ONDERSCHEIDING. Van den Minister van Sociale Zaken is be richt ontvangen, dat aan J. J. Kram, letter zetter b(j de N.V. Drukkerij Van Dooren al hier, de eeremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend. BAZAR ZWEMBAD. Onder groote belangstelling' bad Dinsdag avond in het gebouw van de bloemenveiling de opening plaats van de gedurende vier da gen plaatse hebbende bazar ten bate van hei tekort op de stichtingskosten van de dez' zomer geopende zweminrichting. Door den heer A. C. v. Zwieten, secretaris der zwemvereeniging werd het doel van dezen bazar uiteengezet en een welkomst- en dank woord gesproken tot allen, die aan de voor bereidingen hadden meegewerkt. Inzonderheid bedankte spreker den Burgemeester het da mescomité, de belde muziekverenigingen het bestuur van de veiling voor het gratis beschik baar stellen van het gebouw. De echtgenoote van den Burgemeester, Mevr. Gründeniann Schreinemacher, sprak als eere-voorzitster van het Comité haar bes te wenschen voor het welslagen uit en ver klaarde den Bazar voor geopend door het doorknippen van het lint. Door de meewerkende allen in wit en oranje gekleede jongedames werd een speciaal voor dit doal geschreven lied gezongen, waarin tevens trouw en aanhankelijkheid aan oh» Vorstenhuis tot uiting kwam. Reeds dadelijk heerschte er een gezellige, feestelijke stemming en van de verschillende attracties werd een druk gebruik gemaakt. De Bazar is geopend iedere middag en avond BURGERLIJKEN STAND. GEBOREN: Theodora P., dochter van L. H. M. van R(jn en C. de Veld. Arie, zoon van M. van Leeuwen en A. Kaiser. GEHUWD: J. B. Koot 29 j. en C. J. Koot 41 j. beiden te Berkel en Rodenrijs. OVERLEDEN: E. Groenendijk 29 j. echtge noote van M. van Wijk. P. H. van Ros malen 12 j. zoon van C. van Rosmalen en C. J .Petersbroers. WARM ETEN. Volgens de vergadering van de commissie voor de spijskokery zal de bedeeling of uit gifte van warme soep aanvangen op 5 Jan- Verder deelde de commissie ons mede, dat zij zitting zal houden op 8 December a.s. tot het indienen van aanvragen voor spijskaar ten. De zitting zal laats hebben ln het soep huis aan den Sluispolderkade. WANDELENDE DAMES De R. K. wandelclub T. I. P- zal a.s. Zon dag deel nemen aan den 30 K.M. marsch uitgeschreven door de R- K. wandelsport- vereeniging Cusor te s Gravenhage. (ot uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na- tüurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaat!)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2