HILLEGERSBERG. SCHOONHOVEN. VL AARDINGEN. OVERSCHIE. MAASSLUIS. WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 „TE ALLEN TIJDE AFLOSBAAR' De jongste uitzonderingen op dezen regel. Rotterdams voorwaarden vielen niet mee. ROTTERPAMSCHE RECHTBANK. Heling. BURGERLIJKE STAND. INBRAAK, HET HUWELIJK VAN DE PRINSES. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK AAN PRINSES JULIANA. RDAMSCHE KEGELBOND. C. P. H. de R„ 40 jaar. gedetineerd, we» T. I. P. DEED HET WEER GOED Zondag j.i. heeft de R. K. Dameswandelclub T.I.P. wederom deelgenomen aan een 30 K.M. marsch, nu uitgeschreven door de R. K. wan- delsportvereeniging Cursor te Den Haag. Het parcours door mooi Den Haag was schitte rend gekozen. Het weer was zeer gunstig om te wandelen. T.I.P. opende den stoet van de daroesgroepen. Na afloop werden de ver schillende groepen apart beoordeeld. Het eerst was de beurt aan de Graal; deze groep die een keurigen en propagandistischen indruk had gegeven. Hierna richtte de jury het woord tot T.I.P. waarvan de jury verklaarde, dat zy verbaasd had gestaan over de keurige wijze van msreheeren. Deze club was by aan kon' ven fit als by den start en het tempo wa» terend. Een fraaie prestatie. De eer ste pry» werd toegekend aan T.I.P. met 51 punten. De leidster der vereenigjng mocht hiems een fraaien beker in ontvangst, nemen. Teven», verwierf iedere deelneemster een fraaie Cu teor-medaille met inscriptie. Eere-frouten van officieren op 7 Januari, VERLOOFD PAAR DOOR AUTO GEGREPEN. Beider toestand zorgwekkend. EEN HALF „MILLIOEN FRANCS GESMOKKELD? EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. JUBILEUM TH. WILMER, DE ZESDAAGSCHE TE NEW YORK Walthour-Crosslev leiden. Een jaar of zes zeven geleden was het voor vele publiekrechtelijke lichamen, met name de gemeenten, moeilijk kapitaal op te nemen. Vele dezer instellingen hebben zich destijds dan ook bezwarende leeningsvoor- waarden op moeten laten leggen. Zoo bedroeg de rente, die zij te betalen hadden, 5 5% en in verschillende gevallen zelfs 6 procent, Maar bovendien moesten zy het zich laten welgevallen, dat zij afstand moesten doen van een recht, dat de Nederlapdsche publiekrech telijke instellingen zich voordien als regel had den voorbehouden, n.l. om de leening ten al len tijde pari aflosbaar te stellen. Van een daling van den rentestand kon voor dergelijke leeningen dus pas geprofiteerd worden na af loop van den geheelen looptijd der leening. Deze bedroeg voor bedoeld soort leeningen gewoonlijk 5 a 7 jaar. De gemeenten haasten zich den laataten tijd, nu de rentestand zoo zeer gedaald is, dan ook om de 5 en 6 pe.t. leeningen door lager rentende te vervangen. In de prijscourant van de Amsterdamsche beurs beginnen zij dan ook tot de verdwij nende soort te behooren. En over een jaar zul len de hoog-rentende gemeente-leeningen, waarbij de gemeente niet het recht heeft op vervroegde aflossing, praetisch geheel ver dwenen zijn. Nu doet zich echter de laatste week het merkwaardige verschijnsel voor, dat. er een nieuw type gemeente-leeningen, n.l. met een lageren rentevoet aan de markt komt, waarin de clausule der „ten allen tijde aflosbaarheid" ontbreekt. Bij de „conversie-golf", dje de beleggings- markt de laatste maanden heeft meegemaakt voor staats-, provinciale- en gemeente-leenin gen kwam in het prospectus tót nog toe steeds de zinsnede voor: De debiteur behoudt zich de bevoegdheid voor de leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk versterkt af te lossen. Zelfs voor de nieuwe 3 pet. Staatsleening en de verschillende ZV2 pet. gemeenteleenin- gen. die den laatsten tijd zijH uitgegeven, blfjft den belegger steeds het gevaar boven het hoofd hangen, dat hij zijn geld weer thuis krijgt, als de rentestand verder zou dalen, zoodat de gemeente goedkooper zou kunnen leenen Voor drie leeningen bien étonné de se trouver ensemble is thans echter weer met deze gewoonte gebroken, teneinde den beleg ger de inschrijving aantrekkelijker te maken. Zoo kondigt Soerabaja per 8 December de uit gifte aan van een conversieleening van 5.015.000, rentende vier procent, tot den koers van 100 pet. Deze leening is aflosbaar in uiterlijk 29 jaar, aanvangende in 1937. De aflossingstermijn is dus korter dan de nor male, die 40 jaar bedraagt. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde mo gelijk .Het prospectus voegt hier echter de beperkende bepaling aan toe, dat zulks niet mag geschieden vóór 19 4 0. Voorts kondigt de N.V. Credietbank voor N.-I. Gemeenten en Ressorten te Batavia per 4 December de uitgifte van een conversie-lee- ning van 1.400000 aan, eveneens rentende 4 pet. en eveneens tegen een koers van uit gifte van 100. Telken jare, voor het eerst in 1937, zal ten minste één dertigste gedeelte der leening a pari worden afgelost, doch ook hier is versterkte of algeheele aflossing slechts toegestaan vanaf 1 Januari 1940. Als derde in het trio paraisseert de ge meente Rotterdam Hoewel de bankiers zich, volgens zeggen van den Wethouder van Fi nanciën, voor zijn deur verdringen met con versie-aanbiedingen onder den arm, en hoewel de telefoon er niet van stilstaat, moet Rotter dam zich bij een rentevoet van eveneens vier procent, een uitgiftekoers laten welgevallen, die nog drie kwart procent beneden dien van bovengenoemde Indische debiteuren ligt, ter wijl eveneens de eerste drie jaar, n,L voor 1 November 1939, niet tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing mag worden over gegaan. Wij achtten deze verhoudingen merkwaar dig genoeg om ze hier vast te leggen. Nadat de verschillende 314 pet. gemeentelecningen, die den laatsten tijd zijn uitgegeven, vrijwel geen van alle het succes hebben opgeleverd, dat men ervan verwacht had, is de ervaring met de leening Bandoeng*) opged-an. blijk baar reden geweest om tot bovengemelde wij ziging der emissie-voorwaarden over te gaan. Dat Rotterdam er hierbij het voordeeligste is afgekomen, kan men moeilijk zeggen. In het licht van deze voorwaarden, komen de plannen van B. en W, van Rotterdam, om zelfs de vier procentsleeningen in lager ren tende te converteeren, voorloopig o.i. in een lastig parket, nu het schijnt dat de toestan den op de belegglngsmarkt zich momenteel eenigszins beginnen te eonsolideeren. De 37-jarige vrouw J. C. H.-L. heeft zich te verantwoorden gehad wegens heling van 'n lap stof, die door haar man zou zijn ontvreemd uit het magazijn van de firma Mertens aan de Weste Wagenstraat. Verdachte gaf toe, dat zij geweten had, dat haar man op een dag was thuisgekomen met een lap stof, welke hij ontvreemd had. Die lap stof had hij opgebor gen in een kast. Verdaahte had het niet uit drukkelijk goedgevonden, maar zij kon er niets aan doen. Voor de politie en voor den rechter-commis saris, had verd- echter een volledige bekente nis afgelegd en in verband hiermede werd de rechter-commissaris mr. F. G. Schalkwijk als getuige gehoord die eenige verklaringen aflegde omtrent de wijze, waarop het verhoor had plaats gehad. Hat O.M. de heling bewezen achtend' eisehte 6 maanden gevangenisstraf. Pe ver. dediger, mr. 'K. W. Zieleman achtste hét on. gewoon, dat een echtenoote vervolgd wordt De man is het hoofd van de echtvereenigin; en wanneer die iets in een kast wil opbergen, dan kan een vrouw er zich niet tegen ver zetten. Van haar mag men niet vergen, dat zij naar de politie zal loopen, om haar man aan te geven. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak. Uitspraak 10 December. Verduistering door deurwaarder- De rechtbank heeft voortgezet de behande ling van de zaak tegen den 65-jarigen gewe zen deurwaarder D. Th. S., die er van ver dacht wordit gelden, die hij als deurwaarder had ontvangen voor de Société Anonyme La Chapellerie Beige, tot een bedrag van 97.25 niet heeft afgedragen. Indertijd is deze zaak voor nader onderzoek aangehouden, omdat verdachte bij monde van zijn verdediger, mr. F. Eikelenboom had aangevoerd, dat hij wel over voldoende liquide middelen had beschikt, Tevens werden thans nog twee andere zaken tegen den gewezen deurwaarden be handeld. Deze betroffen eveneens verduiste ringen van bedragen van 7 en 29.50, welke verdachte voor J. W. G. v. Os en een bedrag van f 70.19, welke verdachte voor W. de Jongh had ontvangen en niet afgedragen. Bij de voortgezette behandeling werd als eerste getuige gehoord de rechtercommissaris, mr. A. Dirkzwager, die verdachte heeft ge hoord. Verdachte heeft toen een volledige be kentenis afgelegd. Hij kon de gelden, die van hem gevorderd werden, niet betalen. In Maart 1935 had verdachte de laatste betaling voor de Chapellerie Beige ontvangen, doch hij had er nog In het geheel niets van afgedragen. Verdachte heeft aan getuige, evenals aan den politie inspecteur beloofd er voor te zullen zorgen, dat het geld er zou komen, maar daar van is niets terecht gekomen. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. v. Meischke: Uit dit getuigenis blijkt wel, dat de justitie verdachte niet doldriftig gearres teerd heeft, maar hem veel tijd gelaten heeft om orde op zijn zaken te stellen. De president tot getuige: Heeft verdachte er geen beroep op gedaan, dat hij wel liquide middelen had, dat hij vorderingen had die dadelijk te gelden konden worden gemaakt? Getuige: Verdachte heeft er niet van ge rept. Verdachte: Ik was zoo in de war, dat ik niet eens de strekking begrepen heb van wat me gevraagd werd. De president leest nu het verslag van den curator in verdachte1» faïlissement voor, dat het totaal aan vorderingen 4480 heeft be dragen, die erkend zijn. Gebleken is dat ver dachte véle posten heeft geïnd en niet afge dragen. Van een behoorlijke boekhouding was geen sprake, zoodat een juist beeld niet te krijgen was. De inspecteur van politie J. W. Schoenma ker, heeft verdachte oj 25 Februari gehoord. Verdachte heeft toen toegegeven, dat hij aan La Chapellerie Beige een bedrag van 97.25 had moeten afdragen. Verdachte was tijdens het verhoor in het geheel niet zenuwachtig geweest en getuige heeft hem allen tijd gela ten om na te gaan of hij op dat oogenblik in staat was te betalen, maar verdachte beriep er zich op dat hij zooveel aan belasting heeft moeten betalen, dat hij vastzat. Getuige heeft en toen op aangedrongen dat verdachte zou zorgen spoedig het geld bijeen te krijgen, maar getuige heeft nooit het geld ontvangen. De verdediger, mr. F. Eikelenboom merkt op dat de zaak nog niet geheel was afgewik- kild, zoodat verdachte nog niet de verplich ting had om af te rekenen! Mr. L. J. Kuhn gaf een toelichting op de financieelen positie van verdachte in het be gin van 1936. Nadat een bediende verdachte voor een groot bedrag benadeeld had verdachte spreekt van 15.000 is het de bedoeling ge weest van getuige's kantoor om verdachte te helpen en men had het idee, dat hij zich wel redde. gens diefstal van kousen uit het magazijn van de Bijenkorf, tot 2 maanden gevangenis, straf, met aftrek van de preventieve hechte nis. P. van S. 42 jaar, koopman, gedetineerd, wegens diefstal van geld het betreft hier een berooving' in een pand aan de Kruisstraat 63 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. D. B., 34 jaar, gedetineerd, wegens mede plichtigheid aan dien diefstal, tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. N. L., 22 jaar, die eveneens wegens mede plichtigheid aan dezen diefstal had terecht gestaan, werd vrijgesproken. W. M. K. 24 jaar handelaar te Gouda we gens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de fabrieksarbeider S. C. v. d. Sloot door de door hem bestuurde au/to op de Gouwe te Gouda vyerd aangereden, tengevolge waar van deze eenige kneuzingen had bekomen, tot 40 boete sups. 20 dagen hechtenis. Aangiften van 1 December. BEVALLENJ. v. HasselSchook z. J. v. Ploeg—v. d. Staal d. M. J. Breider—Makovicka z. J. 't Hardt—v. d. Tol d. E. Bruin—Puck d- T- A. Klein—Uittenbogaart 2 d. J. C. Brokking—den Braber z. M. v. Dort—de Witte z. J. M. G. V. Assem—v. Leest z. H. Noordzij Nootenboom z. G. J, BoenderRoos z. F. Bobbev. Hasselt z. A. F. Sterrenberg Kroon d. J. L. Gerlagh—Kint d. D. C. Buitendijkv. d. Berge z. M. Voormolen Visbeen z. H. BothHoogerwaard z. M. J. F. Konst—Lauwerevjs z, M. J. Wolfert—de Bruyne d. M .v. d. Eng—Schols z. J. de Wit --Pos d. H. C. HuismanRutjens d, H. J. PerdonRietveld d. L. Kreukde Leeuwe z. J. C. Geleijnsev. Baarle z. C. F. de Man Tinus d. C. M. VerhoevenVerhulst z. E. L. Zimmermanv. Deursen d. OVERLEDEN: G- Kramer wedr. v. L, Schaart 91 j. S. E. Burk wede. v. A. N. Fortanier 83 j. J. v. d. Bel vrouw v. J. v. Dongen 75 j. J. W. Dicke ongeh. man 66 j. H. F. Seelen wedr. v. M. P. M. Rossel 63 j. J. v. d. Poel wedr. v. M. Slooter 70 j. M. Klatten ongeh. man 57 j. A C. M. Hasenpflu vrouw v. J. P. Tommei 66 j, S. Pols vrouw v. T. Vuik 69 K. den Donker man v. E M. Lucardie 84 j. E. M, Bogers d. 2 j, J. B. Otterspeer wedr. v. A. Kruit 76 j. M. v. Nielen wede. v. H. v. d. Leer 85 j. J. G. v. Berkum z. 4 j. L. Knap man v. H. Ossendrijver 75 .1. Voorts als leven loos aangegeven: J. M. Menheerev. Slagmaat z. B. Gudema—Blok z. Dader had zich op W. C- verborgen. De heer H., die met een compagnon een huis aan den Langeweg bewoont, kwam Maandagavond thuis. Zijn compagnon was er nog niet en de huishoudster was reeds naar huis gegaan. Oogensehtjnltjk viel er in de kamer niets bij zonders op te merken, doch toen de heer H. de deur opende van de W.C. in de gang, ont waarde hij daar 'n langen man. Deze zich ont dekt ziende, brak in een luid gejammer uit. Hij verzocht den heer H. dringend om hem te sparen. Kwaad zou hij niet doen. Per abuis was hij in deze woning terecht gekomen en direct zou het huis verlaten. De bewoner, zelf den schrik nog nauwelijks te boven stemde toe, doch verklaarde dat de man alles terug moest geven, indien hij iets gestolen had. De onbekende ontknoopte terstond zijn jas en plaatste de klok, die hij van den schoor steenmantel in de voorkamer had genomen, voor de voeten van den heer H. Oogenblik- kelijk daarop vertrok de onbekende, blijde dat hij er zoo genadig afkwam. Eenigen tijd later kwam de compagnon van don heer H. thuis en de beide heeren beslo ten de politie niet onkundig te laten omtrent het gebeurde. Toen deze verschenen was, volgde aan stonds een onderzoek in de overige vertrek ken van de woning en weldra bleek dat alles was overhoop gehaald en dat de man een kostbaren ring en een niet minder kostbaren dasspeld bij zich had gestoken en niet terug gegeven. De politie stelde terstond een uitgebreid onderzoek in, tptdusver zonder resultaat, doch daar de politie éver een vrij nauwkeurig sig nalement van den inbreker beschikt, worden de pogingen om den dader te achterhalen met kracht voortgezet. N. W.-STORM SCHIEP CRITIEKEN TOESTAND. Tengevolge van den N. W.-storm is het in deze gemeente tot een eritieken toestand ge komen. Had het eerste getij het water reeds bijzonder hoog opgevoerd, het tweede getij overtrof den stand. Bij de Monstersche sluis teekende de peilschaal 3,20. De buitenge meente stond voor het grootste deel blank. In bijna alle straten kon men met een boot varen. In vele woningen schiep het water een chaos. In de meeste gevallen kon de inboe del niet worden geborgen, zoodat heel wat schade daaraan werd aangericht. Gelukkig heeft de waterkeering van de Taanschuur- polder goed stand gehouden. Tal van winkels op de Haven en in andere straten kregen veel overlast van het zilte vocht. Overigens moes ten schoorsteenen en dakpannen het ontgelden ANGSTIGE UREN. In den Waterweg nabij de Oranjesluis lag een heibok van de heeren Visser en Smit uit Papendrecht. In verband met de weersomstan digheden van gisterennacht, werd het de be manning te gevaarlijk, en zij besloot naar den wal te gaan en sleepboothulp te halen in Maassluis. Bij het naar den kant roeien brak een van de riemen, terwijl de boot zeveel water over kreeg. Een angstige uur -bben de mannen toen doorstaan. Doch het xiS" hun zeven in getal gelukt om den wal te bereiken. In Maassluis werd sleepboothulp verkregen. Terstond is den Hoek van Holland er op uiti gegaan, doch het bleek in den nacht niet ge makkelijk om vast te maken. Gisteren op den dag echter is de bok behouden in de haven van Maassluis gebracht. ALGEMEENE OPROEP. Het Oranjecomitë roept alle plaatselijke vereenigingen, corporaties, clubs en personen op om deel te nemen aan een défilé en rond gang door de gemeente op den a.s. feestdag. Het moet een demonstratieve optocht worden voor ons Oranjehuis. Het is de bedoeling om allegorische en historische groepen op te ne men, doch ook versierde wagens zijn welkom. Morgenavond bestaat gelegenheid zich aan te melden in het gebouw Sursum Corda van 89,30 uur, waar ook gelegenheid bestaat inlichtingen te verkrijgen. TENTOONSTELLING SNELPOST Oudergewoonte zal de postduivenvereeni- ging de Snelpost een tentoonstelling houden. Er zijn reeds verschillende inschrijvingen bin nengekomen en verwacht wordt dat deze ook weder zal slagen. VOOR HET KIND Heden heeft het damescomité 't welk zich interesseert voor den verkoop van postzegels voor het kind, wedcc Jtting gehouden in de hal van het postkantoor. Ook een ruime sorteering briefkaarten is op de tafel uitgestald. Moge een ieder dit werk steunen in het belang van het kind. GEVONDEN. Bij de politie is kennis gegeven van het vinden van een gouden ring met monogram. Op genoemd bureau zijn inlichtingen te be komen. DE NOORDWESTERSTORM Door den Noordwesterstorm bereikte het water Maandagnacht buiten de keersluizen een hoogte van 2,62 M. boven N.A.P. De beide havenhoofden stonden blank terwijl het water zelfs in enkele pakhuizen drong. Ook de Nieuwe Haven stond gedeeltelijk onder water. In den loop van Dinsdag is het water nog gestegen, zoodat de Nieuwe Haven bijna ge heel onder water stond en ook de Haven hoofden niet meer te bereiken waren. Het Veer op den Vondelingenplaat moest in de Haven aanleggen, daar aan den aanlegsteiger aan het Hoofd alles blank stond. MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS Bij de gehouden stemming voor twee ver tegenwoordigers en twee plaatsvervangende vertegenwoordigers uit de leden van het fonds werden herkozen resp. als vertegenwoordiger en plaatsvervangers de heeren J. C. Hofman en A. Hoorweg en als zoodanig gekozen de heeren P. Boogaard en A, van der Valk, WERKLOOSHEID Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag JJ- 2075. In dezelfde week van het vorig jaar bedroeg het aantal werkzoekenden 2422. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bijvan Vliet, Diepenbrockstr. 81, boodschappentasch; Mooy, Werfsteeg 29, konijn; Kornaat, Ooaterstraat 47, kinderhand schoentje; Roza, Trompstraat 22, paar fiets- pijpen; Vons, Sclaavenburch 8, muts; de Bruyn, Stationsstraat 50, rijwielplaatje; Politiebureau, handwarmer, ceintuur; Wouda, Voorstraat 52, VI, Ambacht, poesje. VEREENIGING KINDERVOEDING In de week van 2328 November werden in totaal verstrekt 1315 porties warm eten, en wei op Maandag 435, op Woensdag 446 en op Vrijdag' 434. De inschrijving op deze 4 pet leening Bandoeng, groot 6 millioen, was een groot succes tegen den koers van 100. Ook deze lee rling is aflosbaar in 28 jaren .aanvangende in 1940. Vervroegde geheele of gedeeltelijke af lossing is ook hier pas na drie jaar mogelijk. Dinsdagavond was de eindstrijd van de com petitie de groote attraetie van den eersten wed strijd van het seizoen. Ct W. A. was de favorite, fel bedreigd door Alle Neune. Hun cjjfers in de voor wedstrijden waren resp. 659 en 656 en de opstelling wees uit, dat zij tezamen in den eindstrijd aan het woord kwamen. De einduitslag was evenwel heel anders. Noch O.W.A., noch alle Neune waren in hun normale conditie en zoo werd de uitslag, dat N. H. R. V. met den eersten en de Corner Club met den tweeden prijs naar huis gingen. De geworpen totalen waren als volgt: V. O. L. 322—801—623 Prins Hendrik 298—319—617 O, W. A. 307—331—638 D. O. K. 317—296—613 Corner Club 310—332—642 A. D. O. 323—300—623 Alle Neune 323314637 N. H. R. V. 336—319—656 De uitslag was dus als volgt: 1 N. H. R. V. 656, 2. Corner Club 842, 3. O. W. A. 638. 4. Alle Neune 637, 5. A. D. O. 623, 6. V O. L. 623, 7. Prins Hendrik 617. 8. D. O. K. 013. De voorzitter van den R. K. B., de heer C. van der Graaf, heeft de prijzen uitgereikt en de clubs geanimeerd tot het deelnemen aan den rondgang, die een vinnigen strijd belooft. De curator in verdachte's faillissement, mr. A. Wolfsbergen zette uiteen, dat verdachte's toestand heel moeilijk was. Bij het uitspreken van het faillissement op 8 April was er hoog stens 60 aan liquide middelen. De deurwaarder S. W. Weisfeit sprak ten stelligste tegen, dat verdachte, met wien hjj twee jaren geassocieerd was geweest, een vor dering van 17.000 op hem zou hebben. Ge tuige heeft de samenwerking beëindigd omdat verdachte te nonchalant was. Een belastingambtenaar werd hierna ge hoord, uit wiens verklaringen bleek, dat verd. in het begin van Januari slechts kleine bedragen aan belasting heeft betaald. In Maart heeft verdachte 45 betaald. Hij heeft geen uitstel gevraagd op grond van de omstandigheid, dat hij andere posten dringend moest betalen. Het O. M. sprak eenige woorden ter recht vaardiging van het in voorarrest stellen van verdachte. Nadat deze zijn ontslag had aange vraagd had het O. M. zich niet tegen zijn in» vrijheidestelling verzet, maar wel heeft het aangedrongen op verdachte's faillissement. Gebleken ia dat verdachte's passief f 4000 be draagt waartegenover een actief staat van 200. Hoe men beweren kan, dat verdachte wel voldoende liquide middelen had, is het O. M. niet duidelijk. Het O. M- acht de ten laste gelegde verduistering bewezen. Het wil in aanmerking nemen, dat verdachte door het verliezen van zijn ambt ai een zware straf heeft gekregen en het eischt 1 maand gevan genis. De verdediger mr. F. Eikelenboom heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat de verduistering niet bewezen is. Uitspraak 14 December. Uitspraken. De rechtbank heeft C. R. F. 57 jaar caféhouder, die terecht gestaan heeft terzake van meineed, afgeiegd als getuige a décharge in een zaak waarin een van de cafébezoekers in hooger beroep heeft terechtgestaan wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder drankinvloed was, vrijgesproken. De rechtbank heeft veroordeeld: Gistermiddag is ten raadhuize een vergade. ring gehouden van het plaatselijk eere- en werkcomité tot inzameling van gelden voor een nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bemhard. De voorzitter van het comité, de heer A. Rodenburg heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den voorzitter van het eere comité, burgemeester Baumann en diens echt- genoote. De secretaris, de heer J. J. Hegge heeft daarna het verslag uitgebracht over de ver richte werkzaamheden, waaruit bleek, dat bij de collecte op 21 November van de 1810 ge zinnen door 1130 is medegewerkt. In totaal is ontvangen na aftrek van onkosten 454.37. De voorzitter zegde den secretaris dank, waarna mevr. J. de Beer.de Boer als penningmeesteresse het bedrag overdroeg aan den burgemeester als eere-voorzi'tter ter over making aan het landelijk comité. De burgemeester heeft daarna in een korte rede dank gebracht aan allen, die hun krach ten hebben gegeven; de taak is vervuld en spr. is dankbaar voor het groote aantal ge zinnen. dat een gave beschikbaar stelde, w.o. zelfs behoeftigen. In het bijzonder dankte de burgemeester het bestuur, moge de geslaagde collecte een voorbereiding zijn voor een even geslaagd feest, dat ons wacht. Hierna ver klaarde de burgemeester het comité ontbon den. R. K. STAATSPARTIJ, AFDEELING VLAARDIN GEN. De afdeeling alhier van de R. K. Staats partij hield een ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer M. J. Vertices. In zyn openingsv.'oora heette de voorzitter bij zonder weikorn pastoor J. v. ct, Sman, die dezen avond tevens een kort woord ter prol- paganda zou spreken. Vervolgens ween spr. er op, dat alom in Nederland nard wordt ge werkt om hei am.tal leden der R. K. Staats party omlnmg te brengen; duizenden-nieuwe leden zijn reeds gewonnen en ook Vlaardin- gen mag niec achterblijven; spr. hoopte op een winst van een paar honderd nieuwe leden. Pastoor v. d. Sman sprak vervolgens een pittig woord ter kennismaking en opwekking- Spr. deed dit als pastoor der parochie en ais een vader, wiens woord ter harte zou worden genomen. Allereerst deed spr. een vragende waarschuwing hooren, waarin hij vroeg in deze vereenigmg vrede en samenwerking. Waar vrede is, is resultaat, waar geen vrede is, daar is afbraak. Als wijze menschen te zamen zyn, is zoo gemakkelijk de vrede te bewaren, mits men maar zijn verstand ge bruikt en de goede zaait voor oogen ziet. Vervolgens vroeg pastoor v. d. Wman, wan neer wederom begonnen wordt met de poli tieke actie, dan deze te stellen in de toe komst. Er wordt wel eens gedacht, dat er ge noeg gedaan wordt, wanneer men tegen hei communisme stry'dt, maar zeer zeker moet er ook gedacht worden aan N. S. B. en fas cisme. Deze spelen met het communisme on der één hoedje. Het nationalisme is een ver ouderd systeem; hier is een party de baas en waar een party baas is, bestaan geen gren zen. Tegenover deze vormen van staatsbestuur zette spr, eenig3zins uitvoerig uiteen, wat 't streven is der R. K. Staatsparty. Deze streeft naar een organische maatschappij in een or- ganischen staat. De politiek moet dus den organisehen staat voorstaan. Weg dus met alle partyzucht, doch allen moeten dit ééne groote ideaal nastreven. Spr. hoopte, dat dit woord ter kennismaking en opwekking allen mocht brengen tot vrede in deze nieuwe staatsorde. Gaarne zou spr. zien, dat de ge zamenlijke R. K. Kiosvereenigingen in het- land meer kracht zouden uitoefenen op de Regeering, opdat deze zich meer zal gaan toe leggen op de inrichting dezer nieuwe staats orde. Onder luid applaus der aanwezigen, ver zocht hierna de heer Verdoes aan den pas toor, het eere-voorzitterschap der afdeeiing te willen aanvaarden, waaraan deze gaarne voldeed. Na goedkeuring der notulen, deelde de voor zitter mede, dat 57 leden der afdeeling had den deelgenomen aan den Landag te Rotter dam op 15 Nov. j.l. De heer A. J. M. Voorhuyzen bracht hierna verslag uit van de gehouden kringvergadering der Rijks kieskring Dordrecht. Vervolgens werd het program van actie voor de afdeeling be sproken, zooals door het bestuur was vast gesteld. Allereerst drong de voorzitter er op aan, dat krachtig medegewerkt zou worden om de financiën der afdeeling te steunen Wlnat van nieuwe leden en bijdragen der leden zijn dringend noodig. De activiteit der propa- gandaclub heeft reeds geleid tot winst van een flink aantal nieuwe leden, maar evenzeer ie dringend noodig, dat gelden binnenkomen voor de a.s. verkiezing. Het bestuur heeft voor de a.s. verkiezing een aantal propagandavergaderingen in voor bereiding waar sprekers van naam zullen op treden. Zoo bestaat het voornemen omstreeks Februari een groote vergadering te beleggen met ais spreker de bekende Priester-redenaar Henri de Greeve. In volgende propagandavergaderingen zul- len dan optreden de heer Eisen, burge meester van Naaldwijk en dr. van Staay uit Den Haag. Bovendien zal een vergadering met debat worden gehouden, georganiseerd door de Kern, en toegankelijk voor alle Katholieken- Voor dit program van actie vroeg de voor zitter medewerking en steun der leden, om hierdoor krachtige propaganda te voeren ten einde b(j de a.s. verkiezingen schitterend voor den dag te kunnen komen. Na nog eenige bespreking werd deze geanimeerde vergade ring gesloten. GEMEENTERAAD De gemeenteraad kwam Maandagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen. By de in gekomen stukken js een schrijven van. de firma Goedhart en de Bruijn alhier, verzoekende aan haar te erkoopen een gedeelte van het speelterrein, gelegen aan de Langerakkerweg, wérd in handen gesteld van B. en W. Een -schrijven van de bewoners van de Wal, ver zoekende de daar staande boomen te willen doen rooien, wordt in handen gesteld van den architect. Volgt benoeming wegens periodieke aftre ding van leden van: a. het Burgerlijk Arm bestuur; b. dp commissie tot wering van schoolverzuim; c, het Geref. weeghuis. De af tredende leden worden allen herkozen. Zon der hoofdelijke stemming worden vervolgens aangenomen de punten: onderhandsehe aan besteding van de schoonmaak van diverse gemeentegebouwen; wijziging gemeentebe- grooting, dienst 1930 en 1937; idem begroo ting veerbedrijf dienst 1933 en 1937. Begroo ting van het Geref. weeshuis, dienst 1937, sluitende met een batig saldo van 1940.05R» wordt goedgekeurd. Het adres van den huurder van het voormalig militair hospitaal om de huur te verlagen van 600 op 450 wordt na eenige bespreking aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet van 450 voor de inrichting van een lokaal voor het vak handenarbeid aan de Rijkskweekschool, wordt eveneens, na eenige bespreking aangenomen. Het voorstel van B. en W. op het schrijven van den Rijkswaterstaat om vrijstelling van preceri or echten orrt afwijzend te beschikken, wordt na èehige 'bespréKIng''aah"gè4iöfhén;"voof het jgar 1937 kan hierop worden terugge komen. Het voorstel van B. en W. op het ver zoek van den Eerataanw. Ingenieur der Genie, omtrent het bouwen van een voertuigenloods op het voormalige Bastion wordt aangenomen- Het punt vaststelling van verordeningen be trekking hebbende op de gasfabriek, het elee» trisch bedryf en waterleidingbedrijf, wordt op verzoek van de heeren Woudenberg en Adriaens aangehouden tot een volgende ver gadering, aangezien de gelegenheid tot gron dige bestudeering heeft ontbroken. De gemeenschappelijke regeling tot onder linge samenwerking in geval van brand voor gemeenten in de provincie Zuid-Holland, wordt aangenomen. Dan komt in behandeling het adres van de afd. Schoonhoven van de vereeiging van Volksonderwijs, waarbij mede werking wordt verzocht voor de verstrekking van melk en schoeisel aan schoolgaande kin deren. Niet de gemeente, maar de ouders in de eerste plaats zijn aangewezen tot onder houd van de kinderen. Een langdurige be spreking volgt hierop. Voornamelijk weth. Deerenberg (R.K.) en de heer Peerbolte (S.D.A-P.) hebben met argumenten aange toond, dat, nu het Kerkelijk Armbestuur en het Burg. Armbestuur door de tijdsomstandig heden niet meer bij machte zijn aan de vele .aanvragen te voldoen, en niet alles kan wor den overgelaten aan de particuliere liefda digheid, het noodzakelijk is, dat de gemeente in deze meehelpt, waartoe de wet gelegen heid geeft. Na een zeer langdurige discussie volgt stemming waarbij blijkt dat alleen de drie Anti-Rev. leden er tegen zijn, terwijl de overige acht leden zich uitspreken in begin sel medewerking te verieenen. Nadat bij de rondvrag de distributie van groenten en visch is ter sprake gebracht, wat nog in onderzoek is, wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nelly, dochter van A. Else- naar en M. de Jong. De gouverneur der Residentie maakt be kend, dat het in het voornemen ligt, aan in uniform gekleede gepensionneerde officieren van het Kon. Nederl. Indische leger, van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Land macht, voor zoover de ruimte het mogelijk maakt, gelegenheid te geven, plaats te nemen in een te vormen eerefront op een nader aan te geven gedeelte van den door den bruids stoet te volgen weg op 7 Januari 1937. Aanvragen om aan het eerefront deel te nemen, kunnen schriftelijk worden ingediend tot en met 15 December a.s. bij den kolonel- garnizoenscommandant te 's-Gravenhage, Bui tenhof 19. T.z.t. zal mededeeling worden ge daan, in hoeverre aan de aanvragen gevolg kan worden gegeven. Ter voorkoming van misverstand brengt de gouverneur der Residentie nogmaals ter ken nis van reserve-offeiieren der Kon. Land macht, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor deelname aan de te vormen eerefronten zich vóór 9 December a.s. schrif telijk zullen hebben op te geven, met vermel ding van volledig adres en wel: 1. de reserve-officiej-en, geboren in de jaren 1909 én 1911, bij den garnizoenscommandant te 's-Gravenhage, Buitenhof 19 te 's-Graven- hage; 2. de reserve-officieren, niet geboren in de jaren 1909 en 10U bÜ hun korpscommandant of chef van het dienstvak, waartoe zy be hooren. Gisteravond half tien heeft op de Heerler- baan bij Heerlen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een rector uit Duitschland reed met zijn auto,- komende van de Duitsche grens in de richting Heerlen. In de nabijheid van den mo len van den heer Nelissen heeft hy een ver loofd paar, dat aan de rechterzijde van de tramlijn op den weg liep, aangereden. Beide personen, de 21-jarige mej. G. V. wonende aan de Locht, gem. Heerlen, en haar verloofde P, J. H., wonende te Voerendaal, werden ern stig gewond. Toen de autobestuurder met hulp van burgers, het meisje in zijn auto had gedragen en haar naar het hospitaal te Heerlen wilde brengen, vonden eenige voor bijgangers het lichaam van H., dat tusachen de tramrails lag en niet eerder was gezien. Even nadat het van de rails was verwijderd, pas seerde de tram. De rector heeft beide slacht offers naar het hospitaal te Heerlen, vervoerd, waar zy in zorgwekkenden toestand zijn op- genomen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt, de auto is in beslag genomen. De twee Nederlanders, die kort geleden te Feisrnies werden, gearresteerd bü een poging een half millioen francs aan goud tett tewoe- ren, zijn in:den'door de rechtbank van Aves- nes wvR'cnu i'.ebrek aan bewijs vrijgesproken. Zij zijn 'li in vrijheid gesteld en zullen vanavond u*,t AVesnes vertrekken. Het in be slag -gci'M um -oud blijft eigendom van den Franschan slaat. De Hooge Raad wees arrest ln de zaak In den schipper J. V„ die heeft terechtge- staan, voor den kantonrechter te Sommeis- dijk ter zake dat hij daar in de haven een hoeveelheid uien in lading heeft g'enomen, voor vervoer naar Rotterdam, terwijl dit niet geschiedde door tusschenkomst van een be vrachtingscommissie. De kantonrechter heeft het ten laste gelegde bewezen verklaard, maar niet strafbaar, omdat de betreffende haven zou vallen onder de Rijnvaartakte, die toe passing van de wet op de evenredige vracht- verdeeling op het door de akte bestreken ge bied uitsluit. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep in deze zaak en andere dergelijke zaken niet ontvankelijk verklaard, gedeeltelijk omdat de ambtenaar van het O.M. geen gronden voor cassatie heeft aangevoerd, voor een ander deel op grond, dat den ambtenaar o.m. hoo ger beroep openstond. Gisteren heeft de heer Th. B. J. Wilmer zijn zilveren feest herdacht in dienst van de Leidsche Courant waar hij bijna al deze 25 jaar h®t hoofdredacteurschap heeft vervuld. Gistermorgen is de jubelaris in tegenwoor digheid van het college van commissarissen, directie, redactie, administratie en technisch personeel gehuldigd. De president-commissaris de heer H. Wa lenkamp heeft daarbij de groote verdiensten van den jubilaris voor 'de Leidsehe Courant in hei bijzonder en voor de katholieke pers in het algemeen geschetst. De censor van de Leidsche Courant, de zeereerw. heer R. Smitz, overhandigde met een korte toespraak den heer Wilmer het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice dat den jubilaris door Z. H. den Paus was toe gekend. Vervolgens werd het woord gevoerd door de directie, verder namens de redactie, de ad ministratie en het technisch personeel, waar bij den heer Wilmer stoffelijke blijken van belangstelling en waardeering werden aan geboden. De heer G. P. Bon vertolkte de gevoelens van de R. K. Journalisten-vereenlging, waar na verschillende medewerkers nog het woord hebben gevoerd. Des middags hield de heer Wilmer receptie. In verband met dit jubileum verscheen de Leidsche Courant gisteren met een feestelijk nummer, waarin o.a. mgr. Taskin, prof. Aal- berse, burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen, de zeereerw. heer Smitz en de heer J. B. Ves- ters huldigende artikelen schreven. Meer dan 16000 toeschouwers waren in de Madison Square Garden te New York aanwezig bij den start van den New Yorkschen zesdaag- sche. Reeds dadelijk na het startschot brak er een groote strijd los. Weldra gaf de Italiaansche renner Battesini op, hij klaagde over zijn blin den darm, de werkelijke reden echter was, dat de Italiaan de geweldige jacht niet kon vol houden. - De eerste avond kenmerkte zich, benaive door de buitengemeen felle jachten, d°°r ,°e talrijke valpartijen, waarbij veie rennt trokken waren. Tegen een uur in den mc"*g® t pel Winter-Miller reeds u'' den n] J5 %en°~ men wevenq te grooten achterstand. Daar de kopnelgenoot van Battesini, zijn landgenoot Ouerra den wenschte voort te zetten, werd Shipman °olt n,ogDv^n..de baah genomen, en diens koppelgenoot Reboh vormde toen een nieuw paai' met Guerra. P)e ex-wereldduürrecordhouder Olmo ont wikkelde een enorme snelheid, maar in de jachten was mj toch niet geheel op zijn ge' mak op het kleine baantje. Met zi' noot Piemontesi kon hij het dan c der dan de tiende plaats brengen. Onophoudelijk werd er gejaagd en de ook in ons land bekende Amerikanen Walthour en Crossley, die onlangs op de Rotterdmnsche zes- daagsche zulk een uitstekenden indruk maakten, bleken in Europa veel geleerd te hebben. Zij reden zeer tactisch en flitsten steeds weg om een nieuwe jacht te ontketenen, het gelukte hun echter niet, een ronde uit te loopen, daar zij teveel bewaakt werden door de Duitschers Kilian—Vopel en de Franschen Ignat—Diot. Het Nederlandsch—Duitsche koppel Pelle- naarsSchön reed weliswaar uitstekend den eersten avond, maar was nog niet in een vorm om een leidende rol te spelen, evenmin als het Fransche kopel LetourneurGuimbretière. Na 19 uren rijden waren er 511,600 K.M. af gelegd door het leidende koppel. De stand luid de toen: Aan den kop: 1. WalthourCrossley 24 pun ten, 2. Kilian—Vopel 19 punten, 3. Ignat—Diot 16 punten, 4. Peden—Thomas 10 punten, 5. Audy Hill 6 punten, 6. GiorgettiCaccino 4 punten. Op een ronde: 7. Letourneur—Guimbretière 12 punten, 8. Pellenaars-Schön 10 punten, 9. Yates—Rodman 7 punten. Op vier ronden: 10. Olmo—Piemontest 2 pun ten. De overige koppels lagen tot negen ronden achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2