„ADRESSEN Stuyveeberg's Triplex DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. OQQOOQQQQQ ;E. STADSNIEUWS. de nieuwe bushalten. DAM 41 KETHEL. ROTTERDAM. 59ste JAARGANG. DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 No. 17736 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON ÏNTERCOMM. No. 68085 J. J. EXLER t Dagelijkschc Motorbootdienst op AMSTERDAM Stationneeren verboden! De pleidooien bij den Raad van State. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ITALIAANSCHE OPERA. Thaïs K.N.S.M, BESTELT MOTOR VRACHTBOOT. VERLOTING TENTOONSTELLING B. V. L. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Sy bezorging franco per post bedraagt de Abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. E SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, yoeten en oogen, 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.- bij verlies van een duim; /d. by verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Exler. Hedenmorgen is te zijnen huize, na een langdurige ziekte overleden, de heer J. J. Exler. De overledene werd in 1863 te Schiedam geboren en heeft zich bijzonder onderschei den op kerkelijk en charitatief gebied. Voor hen, die de overledene oppervlakkig kenden, was hij een in zich zelf gekeerd mensch doch voor hen, die met hem samen mochten werken was hij een bijzondere vriend en raads man. Geen en kele maal be hoefde men te vergeefs een be roep te doen Zoowel zijn werkkracht als zijn financieelen steun, stelde hij nagenoeg onbeperkt ter beschikking om den nood der armen te lenigen of om kracht bij te zetten aan de glorie van de katholieke taak. Zoo was de heer Exler bijna veertig jaren Kerkmeester van de Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper, waarvan het grootste deel als penningmeester. Ook was hij jaren lang lid van de Conferentie van den H. Vin- centius St. Joannes de Dooper, terwijl hij ook de beheerder was der speciale St. Vincentius bibliotheek, die thans in de R. K. Openbare Leeszaal is opgegaan. Hij was mede-oprich ter van de R. K. Openbare Leeszaal en ruim twaalf jaar bestuurslid hiervan. Ook was hij vanaf de oprichting bestuurslid van de bouwvereeniging „St. Jozef". Jarenlang was hij bestuurslid van de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze". In deze periode had de oprichting plaats van de handelsavond cursus van de Hanze, welke cursussen zijn bijzondere steun en belangstelling genoten. Uit deze sobere opsomming blijkt hoe de heer Exler zijn leven heeft besteed ten dienste van den even. mensch. Z. H. de Paus begiftigde hem enkele ja ren geleden dan ook met de onderscheiding Pro exclesia et Pontifice. Moge zijn nage dachtenis bij allen in hopge eere blijven. De Uitvaartdiensten zullen gehouden wor den a.s. Zaterdag in de Parochiekerk van den St. Joannes de Dooper aan de Lange Haven. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van het Be stuur van de S. V. A. V. „D. V. s." alhier, om een Verlof B voor den verkoop uitslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de voorlocaliteit op de Ie verdieping van het perceel Kethel- straat 27 alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 3 December 1936. ST. JOZEFGEZELLENVEREENIGING. Het program. Zondagmorgen 13 Dec. half 8 plechtige ge zongen H. Mis in de Liduinakerk, opgedra gen door Praeses Haselaar. Daarna ontbijt in den Volksbond, 's Middags van 1—2 uur re ceptie in het gezellengebouw voor gezellen, ouders, verloofden der gezellen, zelatricen en verdere belangstellenden. Half 8 feestavond in den R. K. Volksbond voor genoodigden, ge zellen, verloofden der gezellen en zelatricerv Dinsdagavond 15 Dec., 8 uur ouderavond en 16 Dec. S uur feestavond voor donateurs en donatrices. Voor de laatste twee avonden is er a.s Zondag gelegenheid tot plaatsbespreken van 122 uur en van 45 uur in gezellengebouw ingang hoofddeur. U. D. De Schied. tooneelvereeniging Utile Dulci, die bij haar 25 jaar feest enkele weken ge leden zoo'n succes mocht ondervinden met haar spel „Mijlpalen", zal dit stuk in samen werking met het Passage Theater nogmaal3 opvoeren. Dit stuk zal worden gegeven op Donderdag 10 December a.s,, waar door een ieder in de gelegenheid wordt gesteld onze Schiedamsche Tooneelvereeniging u. d. in haar jubileum-tooneelspel te bewonderen. EEN ORIGINEEL IDEE. De firma Visser Co. heeft onder haar we de verkoopers 'n etalagewedstrijd uitgesclne ven en is het wel aardig te zien tot welke resultaten men ter aanbeveling van wijnen en gedistilleerd dezer firma komt. De etalagewedstrijd betreft hoofdzakelijk de merken Oranje boven en B 18. Voor verder bijzonderheden vestigen wij de aandacht onzer lezers op de advertentie in deze krant. RIJDT VEILIG! De weggebruikers krjjgen een St. Nicolaas- cadeau van de Politie. Op Zaterdag 5 December a.s., zal de po litie hier ter stede, aan automobilisten, motor rijders en overige weggebruikers, de nieuwste uitgave uitreiken van den A. N. W. B houdende een overzicht van de verkeérsre gels, na de wijzigingen van Novdhber 1936, die ook aan ons bureau gratis te verkrijgen zijn. De A. N. W. B. stelde op verzoek van den Commissaris van Politie, ruim 13.000 boekjse ter beschikking. Wederom zal op Zaterdag a.s. de politie, in dien noodig, waarschuwend optreden. Hierbij wordt gerekend op de medewerking van alle weggebruikers, niet alleen op Zaterdag, 5 De cember maar ook daarna. Laten allen toch er naar stre- 99 is 't Goedkoopste en 't beste, Alle soorten hnisvlijtartikelen Reel. 106S TELEFOON 68646 GEBR. BIJLOO ven om de verkeersveiligheid in Schie dam te bevorderen, door de regels van het verkeer stipt in acht te nemen. Indien men de oorzaken van de verkeersongevallen nagaat, is ruim 80 pet. te wijten aan schuld van één der partijen. Veel schade, letsel, soms onherstelzaar leed, wordt veroorzaakt door schuld van een wegmisbruiker. Laat daarom a.s. Zaterdag, ook voor onze Schiedamsche weggebruikers, een aansporing zijn, om te blijven medewerken aan de be vordering van het mooie doel: „Schiedam, de veiligste stad op verkeersgebied". Na Zaterdag, zal de politie weer streng optreden tegen overtreders. DE WERKLOOSHEID IN NOVEMBER VAN EEN LADDER GEVALLEN. Vanmorgen is op de Singel ter hoogte van de Villastraat een man van een ladder geval len. Hij stond een muur te verven, toen twee vechtende honden tegen de ladder aanliepen, waardoor de man het evenwicht verloor en op straat viel. Het slachtoffer is naar zijn wo ning vervoerd. FIETSERSLEED. Door een bewoner van den Rotterdamsche- dijk werd bij de politie aangifte gedaan dat gisteren het belastingmerk van een voor zijn woning staand rijwiel is ontvreemd. Door een bewoonster van de Tollenstraat werd bij de politie aangifte gedaan van ver- moedelijken diefstal van haar rijwiel, hetwelk zij eenige minuten onbeheerd voor haar wo ning had laten staan. CAFé ROELING. Vrijdagmiddag te 4 uur zal op de Vlaar- dingerdijk 85 de heer Roeling het aldaar staan de café heropenen. Het geheel ziet er keurig uit. Wij twijfelen dan ook niet, of de heer Roeling, die op dit gebied reeds een reputa tie heeft, zal zeker slagen, Kleine verndi" dering. Op 31 October 1936 stonden ingeschreven 5557 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand November 1936 bedroeg 1022; afgevoerd werden in dezelfde maand 760 inschrijvingen; het aantal plaatsingen be droeg 306, zoodat op 30 Nov. 1936 ingeschre^ yen stonden 5513 werkzoekenden. (In dit aan' j ZlJn begrepen 66 personen die tewerk ge< steld zijn by de Rjj kswerk verschaf fing Lithorjen en Staphorst). „DE SCHIEDAMSCHE WANDELAAR". Vrijdagavond houdt de w. s. v. ,,Qe Schie damsche Wandelaar" een trainingstochtje van 15 K.M. Vertrek 7 uur vanaf 't clubge bouw. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jan' zoon van c. van Arkel en H. G. A. Heida, Stadhouderslaan 34. Jan A., zoon van A- Verveen en j. a. Adriaan se, Geervl.straat 38. Catharian m., doch ter van E. j. de Koning en J. e. l. Bots Dr. Noletstraat 1. Gerrit zoon van Kool en C. M. Stolk, Oudedijk 122. GEHUWD: W. Jung 20 j. en M. J. Wii- lemzsteijn 20 j. l. G. van Dijk 22 j. en W. Visser 23 j. te G. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 2 Den Vertrokken s.s. Staten dam, ledig naar Rotterdam; s.s. Vigoz, naar Stockholm. (Niet langer stil staan dan noo dig voor on- middellijk in- en uitstappen) Zooals met een enkel woord reeds werd emeld, heeft de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State gisteren behandeld de beroepen van: A. Munnik, te Schiedam en B. en W. vau Schiedam; de N.V. van der Ende's Autobusmaatschap pij te Schiedam, en B. en W. van Schiedam; de N.V. Eerste Vlaardingsche Autogarage (N.V. E.V.A.G.) te Vlaardingen, Havenbe drijf, „Vlaardingen-Oost" N.V. te Vlaardin gen, WiltonFijenoord, te Schiedam, B. en W. van Vlaardingen; de N.V. Vlaardingsche auto—omnibus Maat schappij, te Vlaardingen; den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, te 's-Gravenhage; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen en B. en W. van Maasland, tegen de beschikkin gen van Ged. Staten van Zuid-Holland van 24 Juni 1936, waarbij de aan genoemde auto- busondernemingen verleende vergunningen met ingang van 1 Juli 1936 in dier voege werden gewijzigd, dat de eindpunten van hun autobusdiensten zijn: „Rotterdam (Ro- chussenstraat nabij het ^kruispunt Nieuwe BinnenwegWestersingel". Ged. Staten hebben al deze besluiten ge nomen, omdat het college meent, dat het verkeersbelang in de gemeente Rotterdam verlegging van deze eindpunten noodig Iïl£L3fkt De heer Kraak Steemann, secretaris van den Ned. Bond van autobusdienst-onder- nemers, heeft optredende namens een 3-tal appellanten, deze beroepen toegelicht. Hij stelde twee vragen naar aanleiding van het optreden van Ged. Staten, namelijk: mag dat'.' en: is dat noodig? Wat de eerste vraag be treft betoogde pleiter, dat hier een verzoek is uitgegaan van een belanghebbende derde, namelijk de gemeente Rotterdam. Deze ge meente exploiteert immers zelf intercummu- nale lijnen en heeft er belang bij, dat de eindpunten van de particuliere diensten on- gunstgier zijn dan die harer eigen verbin dingen. Ged. Staten zeggen nu wel, dat zij op eigen initiatief gehandeld hebben, maar in het dos sier ligt een brief ter zake van de gemeente Rotterdam. Zulk een verzoek van een belang hebbende derde mag krachtens jurisprudentie geen rol spelen. De gemeente dicteerde aan Ged. Staten wat er moest gebeuren. Pleiter belichtte ook nog eenige formeele bezwaren tegen het besluit van Ged. Staten. Wat de verkeerstechnische vraag betreft, merkte pleiter op, dat de bussen aan de Diergaardelaan niemand in den weg staan. De Coolsingel is natuurlijk erg druk, maar de bussen staan op een apart punt en de gekozen oplossing moet dan ook niet zijn overeenkomstig de meening der verkeers politie. Mr. H. Bavinck uit Rotterdam, optredende namens de Van der Ende's autobusmaat schappij te Schiedam, sloot zich grootendeels aan bij het betoog van den heer Kraak Stee mann. Wanneer men de enkele bussen ziet in het licht van het geheele verkeer, dan moet men tot de conclusie komen, dat zij een druppel aan den emmer vormen. Bovendien is in Rotterdam een commissie ingesteld, die het geheele vervoervraagstuk bestudeert. Het is dus voorbarig, hier incidenteel een ver andering aan te brengen. Burgemeester A. van Walsum van Vlaar dingen, heeft zich uit Vlaardingsch stand punt aangesloten bij de geopperde bezwaren tegen het besluit van Ged. Staten. Mr. G. E. van Walsum sprak in opdracht, van de Rotterdamsche Kamer van Koophan del. Hij bezag den verkeers-economischen kant van het vraagstuk. In den loop der tijden heeft zich rondom Rotterdam ontwikkeld een net van autobusdiensten, die de verbin dingen onderhouden met de groote haven stad. Bij de Kamer van Koophandel ontmoet het bezwaar, dat men maatregelen tegen deze bussen neemt, om den tramdienst te sauveeren. Want interlocale autodiensten kunnen economisch bezien hun taak alleen goed vervullen, als zij kunnen doordringen tot in het hart van de stad. Mr. A. V. Sickenga, secretaris der ge meente Schiedam pleitte ook voor Van der Ende's autobusmaatschappij. Wanneer het betreffende stuk van dezen dienst wordt afgeknipt, kan hij niet blijven bestaan. In Schiedam is het rechtsbewustzijn ge schokt door het besluit van Ged. Staten. Mr. J. Coert pleitte gelijk gemeld namens B. en W. van Rotterdam. Hij noemde het be grijpelijk, dat het publiek altijd op de hand van de autobussen is. Hoe meer er rijden en hoe verder zij gaan, hoe liever. Men heeft dit ook weer in deze zaak gezien. De Raad van State bedenke echter hij zijn advies, dat in zulk standpunt eenige bevan genheid schuilt. Ged. Staten hebben gemeend, dat de verkeersbelangen hier het zwaarste moesten wegen. Rotterdam heeft in deze zaak geen maciit. De gemeente heeft alleen te kennen gegeven, dat het gewenscht zou zijn, dat Ged. Staten een regeling, als hier getroffen, ter hand zouden nemen. Ged. Staten hebben echter ambtshalve de voorwaarden der vergunnin gen gewijzigd. De formeele bezwaren achtte pleiter van' geen enkel belang omdat nie- mands belangen daardoor geschaad zijn. Wat de kwestie zelf betreft, heeft de ge meente schriftelijk uitvoerig haar standpunt uiteengezet. Het wordt wenschelijk geaent, dat de autobussen van den Coolsingel ver dwijnen. Het verkeer is daar reeds enorm en bovendien acht de gemeente het niet noo dig, dat een intercommunale busdienst 'n het centrum komt. Dit gebeurt noch in Den Haag, noch in Amsterdam. Pleiter verzekerde, dat bij Rotterdam geen bijbedoelingen voorzitten. Dr. Ir. J. G. J. C. Nieuwcnhuis, directeur der R.T.M., sloot zich aan bij het betoog van den heer Coert. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). BURGERWACHT EN ONDERSCHEIDING. M. de R. In Uw nummer van Maandag j.l. komt een ingezonden stuk voor van een Burgerwach ter, die er bezwaar tegen maakt, dat in de N. S. C. geen verslag voorkwam van de klei ne plechtigheid op Vrijdag j.l. Uw Redactie meent in een onderschrift de verantwoordelijkheid daarvoor van zich te moeten afschuiven en zij doet dit op een wij ze, die een onjuisten indruk zou kunnen vestigen. Zij zegt daarin n.l.: Het schijnt ons toe, dat het Be stuur der Burgerwacht in den vervolge goed doet, er rekening mede te houden, dat er menschen zijn in de Burgerwacht, die aan éénrichting-berichtgeving een he kel hebben. Een en ander is ook organisa torisch niet juist". Een niet-insider kan hieruit moeilijk an ders lezen, dan dat bij de berichtgeving met de betrekking tot de Burgerwacht, welke hoodfzakelijk van mijn zijde komt, niet vol doende objectiviteit in acht wordt genomen. Laat ik U verzekeren, dat ik voldoende op de hoogte ben met het zeer gemengde ka rakter van de Burgerwacht en dat mijner zijds steeds alles in het werk is gesteld en zal worden om dit m.i. zeer gelukkige ver schijnsel te bestendigen. Nu de feiten, waarover het hier gaat. Uw Redactie beklaagt er zich over geen uitnoodiging te hebben ontvangen voor Vrij dag j.l. Ik neem gaarne aan, dat dit ver zuimd is: de geheele opzet was een initia tief vttn enkele leden uit den boezem der Burgerwacht en is ook van A tot Z door hen gearrangeerd. C'est tout! Voor het verdere ben ik overtuigd, dat Uw blad nimmer te kort is gedaan, welke mee ning ik ook hierop baseer, dat Uw Redac tie wat tenslotte haar goed recht is zelfs meermalen ingezonden berichten niet in haar kolommen opnam, hetzij wegens plaatsgebrek, hetzij omdat deze berichten niet belangrijk genoeg oordeelde. Zoo werd b.v. geen melding gemaakt van het verleénen van de ondersehediing zelf toch primair vergeleken bij het verslag der uitreiking een bericht dat door de Gemeen te aan de bladen is doorgegeven, waarbij de N. S. C. wel niet zal zijn vergeten. Voor de gevolgtrekking, door U verbonden aan bovengenoemd onschuldig verzuim, be staat dan ook niet de geringste aanleiding. Ik meende een en ander terwille van de eenheid in de Burgerwacht even in het mid den te moeten brengen en dank U voor de opname. Mr. H. A. M. ROELANTS, Commandant der Schied. Burgerwacht. Naschrift der redactie.— Wij betreuren het op de eerste plaats, dat de Burgerwacht als zoodanig in een ingezon den stukken-rubriek terecht is gekomen. De geachte commandant der Burgerwacht zond ons bovenstaand „ingezonden" als ant woord, hetgeen wij gaarne afdrukken. Waar de geachte inzender toe geeft, dat j.l. Vrij dag een feestelijkheid heeft plaats gehad, waarbij het initiatief van enkele leden is uit gegaan, meenen wij te mogen constateeren, dat de burgerwacht en zelfs het mobile ven del toch zóó maar niet op eigen initiatief kun nen mobiliseeren. Dat zou tot verdere con sequenties kunnen leiden! Feit is, dat hier door een semi-officieel lichaam als de Burgerwacht is, aan de pers geen uitnoodigingen zijn verzonden en dat één blad daarvan uitgezonderd was. Iedere andere vereeniging noodigt de pers wèl uit bij officieele feestelijkheden. Waar de g. i. verder de overtuiging uit spreekt, dat ons blad nimmer iets te kort is gedaan, mogen wij zijn uitspraak als volledig in strijd met de feiten qualificeeren. Nage noeg altijd is de Nieuwe Schiedammer van burgerwachtberichten en die van de daarmee sterk geparenteerde schietvereeniging De Roos, waarvan de heer Roelants bescherm heer is, ten achter gesteld, beter gezegd na genoeg uitgesloten. Alléén voor de nieuwe uniform bezichti ging ontvingen wij een uitnoodiging, van wel ke gebeurtenis wij dan ook naar behooren nota namen. Wat het niet melding maken betreft van de verleende onderscheiding zelf, dient ge zegd; dat dit bericht niet van de burger wacht kwam. Het werd ons laat, ditmaal door de gemeente, toegezonden. Den ande ren dag achtten wjj het als verouderd en niet meer geschikt. De g. i. schrijft ook nog, dat de Nieuwe Schiedammer zelfs meermalen ingezonden berichten niet in haar kolommen opnam, het zij wegens plaatsgebrek, hetzij omdat zij deze berichten niet belangrijk genoeg oor deelde. Voor wat het plaatsgebrek aangaat verwij zen wij den g. i. naar de oppervlakte van ons totaal aantal pagina's wat betreft het „niet belangrijk genoeg" achten door onze re dactie; dit gezegde kan de schrijver niet verantwoorden! De berichtgever van de bur gerwacht heeft zelf schijnbaar vóór ons, doch zonder ons geoordeeld en het bericht dus maar niet aan ons doorgezonden. Juist over het niet ontvangen der berich ten is het begonnen! Niet over het al of niet belangrijk genoeg beoordeelen. Wij hebben hierboven kunnen vastleggen, waarin de burgerwacht-berichtgever ge faald heeft. Wij hebben echter niet stilgeze ten en door een geacht lid van de burger wacht is rondborstig toegegeven, dat de ge heele geschiedenis van deze zaak op een fout berust en dat zulks in de toekomst dient te worden voorkomen. Kijk, met een derge lijke verklaring kan een ieder zich vereeni gen. Had de g. i. hetzelfde gedaan als deze vooraanstaande zegsman uit de burgerwacht, dan had de „één-richting berichtgeverij" we derom niet in zoo'n moeilijk parket gekomen. Van afschuifsystemen, waarover de com mandant het in den aanvang van zijn ver weer heeft, houdt onze redactie niet. Integen deel, anders had ze niet op de zaak zoo diep ingegaan Wij verwachten echter in de toekomst, dat de Nieuwe Schiedammer de burgerwacht be richten krijgt, zulks in het belang van haar lezers-burgerwachters en dus van de Bur gerwacht zelve! ORANJEFILM. Uitgaande van de onlangs alhier opgerichte Chr. Boeren- en Tuindersbond werd gister avond in het gebouw voor Chr. Belangen voor een flink aantal belangstellenden, o.w. den burgemeester, de Oranjefilm gedraaid. De voorzitter der afdeeling de heer W. Poot Wz. gaf als inleiding een beknopt overzicht van ons Oranjehuis waarna de aanwezigen konden genieten van verschillende actueele gebeurte nissen en opnamen van de Prinses en haar a.s. gemaal. Een natuurfilm uit het bergland had eveneens de belangstelling der aanwezigen De voorzitter wekte aan het eind der ver tooning de aanwezigen op om lid te worden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en sloot hierna de bijeenkomst op gebruikelijke wijze. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht weer regen en iets zachter. Stormwaarschuwiiigsdienst. Geseind 3 Dec. te 9,25 aan alle posten; „Attentiesein neer". De depressie nam over de Oostzee snel in diepte af, een nieuwe verscheen ten Zuiden van IJsland, die in Schotland de barometer doet dalen. De hoogedrukking herstelt zich op het vasteland. Op de Britsche eilanden bleef het weer somber en regenachtig. In Noord-Schot land kwam lichte vorst voor en valt sneeuw. Duitschland heeft bij temperatuur even boven het vriespunt nog regen en sneeuw bij mati gen wind. In Zwitserland valt nog regen, in Frankrijk is de lucht nog grootendeels betrok ken en werd het zachter. Ofschoon eenige opklaring te wachten is, zal vermoedelijk in den nacht mist voorkomen, daarna is toenemende wind met stijging vari temperatuur te wachten, waarna warschijn- lijk weer regen zal vallen. Wij vonden reeds een- en andermaal gele genheid, de directie der Italiaansche Opera te loven en brachten haar gaarne den tol onzer bewondering voor wat waarlijk uitblonk in de praestaties van het gezelschap gedu rende de huidige „stagione" In één opzicht moeten wij haar intusscben onze waardeering onthouden: de lankmoe digheid, waarmede zij gedoogt, dat het ballet de grenzen der betamelijkheid overschrijdt. Wij kennen de zakelijke verhoudingen niet, welke tusschen dit onderdeel en de leiding van het gezelschap bestaan; doch kunnen ons toch moeilijk voorstellen dati deze laatste niet in staat zoude zijn, aan de gerechtvaar digde wenschen ten aanzien van dit punt bij herhaling door ons geuit tegemoet te komen. Want de klacht is niet van vandaag of gisteren. Reeds een paar jaren worden enkele opera-voorstellingen ontsierd door een manco aan kleeding bij de ballet-groep, in hoofdzaak wel bij een of meer voordanseressen. Ondanks het feit, dat er onzerzijds telkens aanmerking op werd gemaakt, was van eenige poging tot verbetering nimmer iets te bespeuren. Ook bij de Haagsche première van „Thaïs (welk door en door Fransch werk, tusschen haakjes, den Italianen heelemaal niet ligt) moest helaas wederom op dit -euvel worden gewezen. Gisteravond, toen Rotterdam voor een eerste opvoering aan de beurt was, bleek wel, dat opnieuw aan een doovemansdeur was geklopt. Het is ons onbegrijpelijk, dat wel Massenets partituur, zelfs op een essentieel punt, kan worden gewijzigd; maar dat aan de ongepaste vrijheden, die zich een ballerina veroorlooft, geen paal en perk te stellen zoude zijn. Wij moeten ons daarom ot>k van verdere bespreking onthouden, L. H. Teneinde aan de vele teleurgestelden, die de uitverkochte jubileumopvoering van La Bohème te Rotterdam 18 November j.l. niet konden bijwonen, tegemoet te komen, zal de Italiaansche Opera Zaterdag a.s. een tweede jubileumvoorstelling van deze opera geven waarin de rol van Mimi wederom zal worden gezongen door Sara Scuderi, De overige rollen worden gezongen door Gaspare Rubino, Maida Girelli, Spartaco Marchi, Luigi Sardi, Bruno Carmassi en Vit- torio Baldo. Ook deze voorstelling zal plaats hebben on der muzikale leiding van Maestro Edmondo de Vecchi. De Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam verleende aan de N.V. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes opdracht tot bouw en levering van een motorvrachtboot met hoofdafmetingen: 188'6 X 29 9, X 17. De motorinstallatie ter grootte van 570 pk. zal geleverd worden door de N.V. Machinefa briek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Het Comité voor de herdenking van het 40-jarig bestaan van het Buitengewoon La ger Onderwijs deelt mede, dat de trekking der daaraan verbonden verloting heeft plaats gehad. Trekkingslijsten liggen ter inzage en zijn te bekomen aan de Openbare scholen voor B. L. O. Kruiskade 47, Veemarkt, Duyst- straat, Hilledijk en Moerkerkestraat als mede aan de Werkinrichting voor Zwakzin nigen aan de Benthemstraat 14. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 9,01%, Berlijn 73,95, Parijs 8,57, België 31,10%, Zwitserland 42,25%, Amerika 1.83 13/16, Oostenrijk Denemarken 40.24, Zweddn 46,47, Noorwegen 45.30, Spanje Italië lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot halt 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K» Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) vao 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereen. „Aiberdingk Tbjgm", R. K» Volksbond, half 9. Esperanto club: „La geanikoj de Ia verda stelo" iedere Dinsdagavond half negen les en clubavond, Broederschool, Warande. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van bet Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Kiankstudio Lange Haven 55. lederen Woensdag om half 8 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond lndoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenbuia. lederen Woensdagavond om nalf 0 repetitie „Scmedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K, Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot haif io sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale GezeUenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses In ge bouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. V., lederen Vrijdagmiddag van 6 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrjjdag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H-B.O. in het Gymnastieklokaal naast da St. Jozef gezellen vereeniging. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond van 7.309.30 uur Troepavond van de R. K. Verkenners St, Franciscusgroep. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antomus", van 7.308.30 uur zitting van bet bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Schiedam. Passage Theater 8 uur. Op weg naar Sin gapore en Prairie-gangsters (18 jaar en hoo- ger). SCHIEDAM, 3 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwyn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,20—1,30 (niet officieel),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1