UIT DE SPAANSCHE HEL. oo®o000000 Madrid, 3 Dec. (un press). Persoonlijke ervaringen van prof. Grondijs Luchtoorlog in Spanje. VRIJDAG 4 DECEMBER im DE ORANJEFEESTEN TE HILLEGERSBERG. Een plan van dé Bergsche Kunstenaars. STICHTING TANKPOSTEN. SUBSIDIEERING VAN KUNST INSTITUTEN. Een commissie uit de burgerij ter bevordering van de belangstelling voor de tooneelhunst. IN TOTAAL 25 000 GULDEN BESCHIK BAAR GESTELD. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. BURGERLIJKE STAND. HANDEL-MIJ. R. S. STOKVIS. Oppositie tegen de regeling voor geivone aandeelen^ Stationneeren verboden! DE POGING TOT MOORD AAN DE ADMIRALITE1TSKADE. Verdachte heeft zich te verantwoorden. Eisch vier jaar gevangenisstraf PROPAGANDAVERGADERING R. K. VROUWENBOND. ANARCHISTEN-TERREUR IN CATALONIË. Ook nu nog ivordt iedere priester, die ontdekt ivordt, vermoord. Verschillende belangrijke objectieven vernield. Britsche parlementsleden protesteeren bij Franco. HOTELSTAKING TE OSLO. Ook Hillegersberg maakt zich op tot een algemeene feestviering bij gelegenheid van het a.s. huwelijksfeest van het Prinselijk Paar. Deze feestviering zal plaats vinden op 4, 5 en 6 Januari. In groote lflnen is door het Cen traal Oranje-Comité, waarvan burgemeester van Kempen de voorzitter is, het programma voor deze dagen vastgesteld. Daarnaast heeft men echter de behoefte gevoeld aan een aesthetiseh en cultureel verantwoorde omlijs ting van deze feesten. Daartoe werd de mede werking ingeroepen van eenige in Hillegers berg woonachtige kunstenaars op verschillend gebied, die spontaan hun medewerking aan boden en een plan opstelden. De verlichte Prinsenmolen aan den Voor plas (teekening Jaap Gidding) onderdeel van het Oranje lichtfeest in Hillegersberg. Op de eerste plaats hebben zij gedacht aan een smaak- en stijlvolle versiering van het Hillegersbergsche Raadhuis. Op de tweede plaats hebben zij voorgesteld eenige karakte ristieke en historisch belangrijke bouwwerken met het z.g. floodlight te gaan verlichten. Zoo de mooi gelegen, oude Hillegonda-kerk met ruïne, het historisch kleinood en de bakermat van Hillegersberg. Zoo de z.g. Prinsenmolen aan den Voorpias, en de oude molen van Ter- bregge, welke bovendien met de typisch Hol- landsche molenversiering zullen worden voor zien. Het ter plaatse van het vroegere Zwit- sersch Huisje vrije uitzicht van den Straatweg wil men benutten door het plaatsen van een hoog en rijk-verlicht versieringsmotief op het in het verlengde gelegen eiland. Met zoeklich ten op den Belvedère-toren van Plaswijck te plaatsen, wil men een feestelijk Spel van licht bundels over de wijde ruimten van plassen en boomgroepen. Verder is gedacht aan het plaat sen van vuurbakens in sommige gedeelten van de plassen en aan het ontsteken van vreugde vuren op sommige eilanden in den plas. *3JOok ligt het in de bedoeling het transfor matorhuisje op het Bergpolderplein aan den Kleiweg bijzonder te illumineeren en tevens Ciol Christus-Koning-kerk in het Statenkwar tier en de oude boerderij, gelegen aan den Grindweg, hoek Molenlaan, met schijnwerpers lichtend te accentueeren. Als laatste punt in het plan der Berg3che kun stenaars komt dan de verlichting van alle aan den openbaren weggelegen tuinen met Oranje lampions. Wanneer ieder bewoner daartoe meewerkt en bijv. eenige tientallen ballons in zijn voortuin ophangt, wordt Héél Hillegers berg één groot feestelijk geheel. Hierbij kun nen zich dan aansluiten de verschillende door de bewoners aan hun huizen aangebrachte extra-versieringen, waarvoor de kunstenaars zich belangeloos disponibel stellen tot het geven van adviezen. Natuurlijk mag ook aan geen huis de vlag ontbreken. Voor de verwezenlijking van deze plannen doet het Centraal Comité een dringend beroep op alle inwoners. Wil dit plan worden uitge voerd, dan moet het comité over de daartoe noodige financiën beschikken. Eerder evenwel dan voor plannen van minder waarde en af fect, meent het comité juist voor zulk een prachtig ontwerp op aller daadwerkelijke medewerking en steun te mogen rekenen. Bij dragen kunnen gestort worden op giro 176430 Incassobank, Hillegersberg. Eenige der medewerkende kunstenaars, H. Bieling, Jaap Gidding en M. Richters, hebben de circulaire, waarin de plannen worden ont vouwd, met vlotte schetsen geïllustreerd. Reeds geruimen tijd wordt te dezer stede door belanghebbenden de behoefte gevoeld om voor de gebruikers van motorrijtuigen onmid dellijk langs den openbaren weg de gelegenheid te scheppen tot het innemen van benzine en tot het verkrijgen van olie, lucht en water. Hoewel B. en W. aanvankelijk meendien in het algemeen het stichten van z.g. tankposten (service stations) langs den publieken weg niet te mogen bevorderen, is uit de aanhou dende vraag om vergunning tot het oprichten van dergelijke stations wel gebleken, dat de practijk een tegemoetkomen aan dit verlangen vordert. Intusschen zjjn dan ook op gemeente en op particulier terrein zoowel in als aan de grens van de stad enkele van dergelijke inrichtingen langs de groote wegen verrezen. De Verkeerscommissie heeft op uitnoodiging van het college bezien, welke punten aan den openbaren weg in fie gemeente voor het ves tigen van een tankpost in aanmerking komen. Deze commissie heeft de volgende acht plaat sen naar voren gebracht: 1. een terreintje groot pl.m. 200 M2„ op het Beursplein nabij de Blaak; 2. idem, aan den Goudschertjweg; 3. idem, op het Aelbrechts- plein; 4. idem, op het Middellandplein; 5. idem, aan den Mathenesserweg; 6. idem. aan de Oranjeboomstraat; 7. idem, aan de Hillesluis; S. idem, aan de Oranjeboomstraat nabij de Gasfabriek. B. en W. hebben nu een openbare inschrij ving doen houden. Met de hoogste inschrijf- sters zijn daarop nadere besprekingen gevoerd over de juiste situatie en de mrichting van het laadstation, welke er toe hebben geleid, dat thans met de N.V. American Petroleum Company en de N.V. Bataafsche Import Maat schappij overeenstemming is bereikt ten op zichte van de ingebruikgeving van het perceel aan den Goudscherijweg, resp. van die aan het Aelbrechtsplein en het Middellandplein. De huur wordt aangegaan voor den trjd van tien jaren. De huurprijs bedraagt voor elk der perceelen 1500 per jaar. Omtrent de verpachting van de overige punten zijn de besprekingen met de verschil lende gegadigden nog loopende. B. en W. hebben den Raad het voorstel gedaan: a. tot instelling van een commissie uit de burgerij ter bevordering van de belangstelling voor de tooneelkunst; van deze commissie, aan welke mej. mr. A. R. Werner, secretaresse der Kunstcommissie, ware toe te voegen als schakel tusschen commissie en gemeente, zullen dan voortaan in bijzonderheden uitge werkte voorstellen tegemoet kunnen worden gezien met betrekking tot de tooneelsubsidiee- ring; b. in deze commissie voorloopig te benoe men: mej. I. M. van Dugteren en de heeren H. Dekking, ir. E. H. A. Kraaijvanger, mr. J. Leopold en A. Reitsma; c. tot verleening, over het seizoen 1936-'37, van de navolgende kunstsubsidies: 1. aan de N.V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel, de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging en de Tooneelgroep „Het Masker" een subsidie ad 6000 in totaal, onder haar te verdeelen, gelijk in verband met de te geven voorstellingen, als bovenbedoeld, aangewezen zal zijn, zulks met dien verstande, dat vooraf ten laste van evenvermeld subsidie zullen worden gebracht de eventueel blijvende kosten voor schouwburghuur, plaatsbespre king, e. d.; 2. aan het Philharmonisch Genootschap een seizoensubsidie ad 12.000, onder voorwaarde, dat ten minste 10 populaire concerten zullen worden gegeven tegen door B. en W. goed te keuren entreeprijzen; 3. aan de N.V. Italiaansche Opera een subsidie ad 6500, onder voorwaarde, dat ten minste 15 openbare voorstellingen te dezer stede zullen worden gegeven, waarvan ten minste 3 tegen verminderde, door B. en W. goed te keuren entreeprijzen; 4. aan het Rotterdamsch Trio een subsidie ad 200 per concert voor 3 concerten, toe gankelijk tegen een entreeprijs van 0.50; 5. aan de Commissie voor volksconcerten een subsidie ad 500 voor het doen geven van een uitvoering tegen populairen prijs 0.80 met inbegrip van belasting) door het Concertgebouworkest onder leiding van dr. W. Mengelberg. Derhalve wordt in totaal 25.000 beschik baar gesteld. Door het Genootschap tot bevordering dei- koepokinenting, zal de volgende week op twee plaatsen gelegenheid gegeven worden kosteloos te worden ingeënt tegen de pokken, en wel op Maandag 7 December, in het schoolgebouw in de Lijnbaanstraat 26, en op Donderdag 10 December in het school gebouw van den heer Bollekamp, Oostvoom- schestraat 10 (Rotterdam-Zuid) beiden da gen van half drie tot half vier uur. Ouders worden dringend aangemaand van deze gelegenheid gebruik te maken voor hun kinderen, vooral die kinderen beneden de twee jaar. EXAMEN WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. Geslaagd de heer C. v. d. Voet, alhier. Aangiften 1 December: GEHUWD: M. Pierot jra. 30 j. en A. Govers ja. 29 j. Aangiiten vai 3 December. BEVALLENA. E. de Lang—Nieder p. v. Zonv. d. Berg z. C. I. Broer -Holster z. M. P. J. A. VerheijenMeijer z. M. Lam- billionv. d. Berge z. W. G. Dronkers Grootvcld d. A. Lodewijkx—Jonkman z. B. J. v. d. Slui3—de Lang d. -- A. Visbeen Vlietstra z. N. v. d. VormHoogstad z. L. v. DijkHazenberg z. J. A. v. d. Bosch Thijs z. J. A. Scheppink—Brandenburg d. W. Stek—Schermer z. I. Delwei—Heusdens z. C. J. Nederlof—den Hertog z. A. M. Groe- newegen—Pfeper z. C. G. Muilwijk—Vermel) d. W. M. Korziiius—v. Vugt z. p. v. d. IJs- selde Wild d. A. C. Holewijn—Pieterse d. V. v. Poele—Nonnweiler d. G. v. Herpen de Bes z. C. C. Hoogendjjk—Bakker d. E C. Wolf—v. d. Tempel d. A. H. Viser— Bosman z. A. Eshuijs—Heijmans z. M. Her mans—Meulamn d. W. v. Leenen—Kruithof d. H. de RaadBekkering z. ONDERTROUWD: G. Blom jm. 24 j. en N. van den Bogert jd. 21 j., p/a. Westerkade 2 L. L. v. OHen jm 19 j. en J. D. Muusz jd. 19 Gr. Draaisteeg' 8a J. Bakkers jm. 25 j. en J. G. J. de Bruijn jd. 23 j., Polderlaan 63b. Th. Batist jm. 30 j. en G. Janssen jd. 25 j„ Herlaerstdaat 18b. A. Bestebruertje jm. 24 j. en M. M. Hoogenboom jd. 27 j., Ger. Scholten- straat 86b. A. Booij jm. 57 j. en C. M. Robert jd. 51 j., Maashaven 37a. T. v. den Bos jm. 22 j. en C. v. Dorst jd. 19 j., Mijnsheerenlaan 48b. j. L. Dirlcs jra. 26 j en M. S. v. der Poli jd. 23 j., Zwaanshals 330 M. J. Dorscheidt jm 36 j. en C. C. Meijer geseh. vr. 36 J., Een- drachtstraat 90 Z. J. L. Eikelen jm. 25 j. en F. P. v. der Zwet jd. 24 j., v. der Dussen- straat 18b. J Erkelens jm. 23 j. en J. de Haan jd. 23 j., Brielschelaan 160a H. Geeve jm 24 j. en M. J. Breeuwer jd. 21 j., v. Brakel- str'aat 43a E. Goldstein jm. 26 j. en H. Robens jd. 26 j., Goudschepïein 3b. A. Groenenberg jm. 30 j. en N. Pot, jd. 27 j., Lishstraat 21b. J. W. M. v 't Hof Jm. 25 j. en H. J. den Hartog jd. 22 j., Hillegersberg H. x. der Horst jm. 19 j. en E. M. Mewissen jd. 17 j-, L. Rottekade 6a J. In 't Hout jm. 25 j. en M H. Capelle jd. 22 j., Transvaalstraat 21b. W. H. v. Kempen jm. 21 j. en A. de Ridder jd. 19 j„ Croosw. straat 69a A. J. Koen jm 30 j. en C, P. Andreae jd. 23 j., Maassluis A. Koorevaar jm. 20 j. en L. M. Breur jd. 21 1.' Rös Manzstraat 62a A. Koot gesch. m. 37 J. en M. Klarszyk wede. 27 j., Oranjeboom straat. 263a J. Kooijman jm. 23 j. en C. Hen derson jd. 21 j., Aegidiusstraat 140b. C. Leer jm. 21 J. en M. T. Gantevoort Jd. 24 j., Weste Wagenstraat 31 P. A. L. Lekkee jm. 29 j. en P. J. de Weerd jd. 21 j., Putschelaan 36b. M. C. Mac-Lean jm. 29 j. en G. v. Dam jd. 25 J., Croosw.straat 119b. A. H. Nieuwenhuis jm. 30 j. en E. J. de Jong Jd. 23 J., Lisse P. D. A v. der Pyi jm. 33 j. en M. E. v. der Vlugt jd. 28 j., le Pynackerstraat 91a K. Ph. Sommer jra. 22 j. en C. Lugthart jd. 22 J., Oppert 167 J. H. Versteeg jm. 25 j. en C. H. Hartog jd. 29 j., Utrecht W M. de Brake im. 28 j. en J. C. Kemp jd. 19 Nwe. Bin nenweg 322a L. Gerla jm. 27 j. en L. L. M. K Relche jd 22 j.. Nwe Binnenweg 233b. A G. de Brie jm. 29 j. en K. A. A. Engelage jd. 22 j., Johannesburg C. A. Geijs jm. 25 j. en A. Vrolijk jd. 24 J., Slaghekstraat 107a E. v. Elderen jm. 34 j, en G. J. Verschoor jd. 22 j.. Voorde 134 J. Metselaar jm. 23 j. en r Mourik jd. 21 j.r 2e Weenastraat 24a W. L J Mirer jm 23 j. en M. C. van Kensel jd. 23 i Overiisselschest raat 12b. J. D. v. Nieuw- iand jm 20 j. en J. M. Wieffering jd. 24 J., Mil- linxstraat 17b. E. F. Noest jm. 25 j, en E. C. Schalker jd. 27 j., Mothen.weg 80a - J. H. Pijpers Jm. 25 j. en S. H. van Vliet jd. 22 J., Schied.weg 30a H v. der Reek Jm. 23 j. en M. v. Zwol jd. 20 j., Millinxstraat 24a R. P.eiche jm. 23 1. en M. Maljers 1d. 22 j., v. d. Hilsdw.straat 50b. T. A. Reidsma jm. 27 j. en P. J. Otte jd. 26 j., Assendelftstraat 13b W. C. Reiff jm. 26 j. en P. Meister jd. 25 j., Aleidisstraat 105c P. M. Roggeveen jm. 24 J. en W. E. v. Amerongen jd. 21 j., Gashoyderstraat 30a A. Schamper jm. 29 j. en J. L. Wink jd. 25 j., Touwslagerstraat 2 M. C. Seltenrijch jm. 20 j. en A. M. v, Mierio jd. 21 j., Persoons- dam 8a J. Smit jm. 25 j. en A. Blinksma jd. 21 j., Amersfoort J. Ph. C. Smit wedr. 47 j. en E. G. Naarding jd. 30 j., J. v. Avenne- straat 31a D. v. Staveren jm. 29 j. en E. Hoogwerf jd. 31 J„ Hillevliet 47a U. J. Steven son jm. 28 j. en G. H Pieterman jd. 23 j., Berkelschelaan 49a-J, Stoffels jm. 28 j. cn C. J. Verstraten Jd. 26 j., Willebrordusstaat 68b F. C. H. v. Toer jm. 21 j. en J. Boks jd. 21 j., Gr. Visscherijstraat 92a J. Uiand jm. 21 j. èn L. M. dé Baat Jd. 21 j., Tak v. Poortvlietstraat 17a J. Vandervelt jm. 26 j. en A. W. Zegers id. 19 J., Haringpakkersstraat 77 A. P. Ver loop jm. 26 j. en B. Mast jd. 23 j., Albiasser- dam A. J. v. der Voorn jm 26 j. en M. Dijkhuizen jd. 21 j., Putsehelaan 144c. J. van der Waal jm. 29 j. en C. Wielhouwer jd. 23 j„ Speelmansstraat 115a L. L. v. Waasdijk jm. 2 8 j. en M. H. J. du Buisson jd. 21 j., J. v. Geelstraat 38b. J. Warburton jm. 28 j. en W. E. Hanhard jd. 20 j., Roovalkstraat 29a C. v. Wendel wedr. 37 j. en G. L. Versnel jd. 36 j., Joubertstraat 24a I. de Wilt jm. 26 j. en J. H. Jansen jd. 28 J., Wandeioordstraat 31 H. L. Bogaards jm. 28 j. en H. G. A. Bruurmijn jd. 25 J-, Maashaven 23b. W. F. E. Brouwer Jm. 28 J. en C. J. de Bruijn jd. 37 j., Volmarijn- straat 102a J. C. Grashoff jm. 22 j. en R. v. Toledo jd. 19 J., Soetend.weg 17a W. Ver steeg jn». 24 j. en C. Ma-boom jd. 20 j., v. m. Hoogvliet B 2 A. Troost jm. 24 j. en L. Breddeks jd. 22 j., Ring 629/1 J. Com- panje wedr. 41 j. en W. H. W.olfers gesch. vr. 46 j., Zwaanshals 345c W. J. Haubrich jm. 26 j. en N. Zwart jd. 22 j„ Beatrysstraat 28b. GEHUWD: P. J. Mulder jrri. 29 j. en J. van Aggelen jd. 23 J. OVERLEDENP. J. J. v. Wyngaart geh. vrouw 21 j. M. Steehouwer, ongeh. vrouw 80 j. H. Walland wede. v. A. Blonk 74 j. D. M. H. G. de Groot vrouw v. J. J. Riemslag Baas 58 j. C. D. Hennekam, dochter 7 j. G. W. v. d. Ham vrouw v. J. v. As 34 j. A. M. E. van Limborgh ongeh. vrouw 74 j, F. Herrmann wedr. v. C. J. v. d. Ende 82 j. S. de Regt, vrouw van J. de Regt 68 j. M. v. d. Brug man v.v. M. J. v. d. Vliet 78 j. P. Brouw wede. v. C. v. Oeveren 90 j. G. Boer man v. T. A. Noordergraaf 71 j. E. C. Deege vrouw v. G. W. M. T. v. Belle 76 j. H. J. v. Dienst, vrouw v. C. Landmeter 44 j. C. Barendrecht wedr. v. Z. Groenewoud 68 j. F. W. Weijenbergh ongeh. man 86 j. C. W. van Grondeile ongeh. man 44 j. A. G. v. Rooyen wede. v. J. Groos 72 j. C. J. Jonkergouw man v. C. Koedoot 63 j. A. Ambachtsheer vrouw v. J. IJzerman 55 j. C. v. Poepele vrouw v. M. Ruhf 47 j. W. Haak man v. J. Verbiest 77 j. F. Edelschaap vrouw v. T. v. Zon 71 j. Gisteren had in het Notarishuis, onder voor zitterschap van den heer L. Stokvis, de twee de vergadering plaats van houders van ge wone en preferente aandeelen der N.V. Han delmaatschappij R. S. Stokvis Zonen, ter beslissing over de reorganisatievoorstellen. Het eerst werd de vergadering gehouden van houders van 7 cumulatief-preferente aan deelen A. Vertegenwoordigd waren 493 aan deelen A van ƒ1200 en 105 aandeelen van 600, recht gevende op het uitbrengen van 643 stemmen. De heer Tak brengt namens de Verg. Ef fectenbescherming de volgende bezwaren te gen de voorstellen naar voren. lo. Deze reorganisatie zal tot resultaat heb ben, dat de preferentie wordt teniet gedaan. 2o. Voor gewone aandeelhouders wordt een te groote mogelijkheid op het ontvangen van winst geopend. 3e. Gewone aandeelen zullen in een betere positie komen dan de thans cumulatief prefe rente aandeelen. Zij komen na de reorganisatie niet na de preferente aandeelhouders, maar gelijk met hen. Hiermee Is het voordeel voor gewone aandeelhouders nog niet afgeloopen. Of de afschrijving op A's en B's juist is, de raadsman is van gevoelen, dat men dé plank niet zoo ver mis is. Bovendien vervalt het cumulatierécht voor beide groepen. Ge tracht is de billijkheid te behartigen. Spr. zou het jammer vinden, indien de Verg. Effecten bescherming hierover (ton proces zou voeren. De heer Tak zegt, dat houders van A's en B's er nog niet van overtuigd zijn, dat de offers van beide groepen niet te groot zijn. De heer Burgman zegt, dat de bona-fide- houders niet graag een gang van zaken, als door den heer Tak voorgesteld, zouden zien want dit zou slechts vertraging brengen. De voorstellen worden daarna aangenomen met op een na algemeene stemmen. Vergadering van prefaan deelhouders B. In de daarop volgende vergadering van houders van 7 pet. cumulatief preferente aan deelen B werd het voorstel behandeld om we gens verliezen deze aandeelen thans elk groot 1200 resp. 1000 te wijzigen in gewone aan deelen elk groot 400 resp. 333,33, terwijl de onderaandeelen der B's, elk groot 600 wor den gewijzigd in onderaandeelen van gewone aandeelen, elk groot ƒ200. Een langdurige discussie ontwikkelt zich tusschen den heer Brouwer en den heer Lan- gelaar over de uitkeering op de verschillende soorten aandeelen in de toekomst. De heer Brouwer blijft bij zijn standpunt, dat het niet aanbevelenswaardig is voor de B's om met de reorganisatie-voorstellen mee te gaan. De heer Langelaar merkt op, dat uit de bezwaren zoowel van de A's als van de B's blijkt, dat ongeveer het midden is gehouden. Komt er geen reorganisatie, dan zijn de B's practisch nihil waard, gezien het kapitaals- verlies en den grooten dividend-achterstand op de A's, welke eerst moet ingehaald worden De voorzitter zegt, er is rekening gehouden met de medewerking van alle groepen aan deelhouders, meer viel er niet te doen. Na nog enkele opmerkingen van enkele aandeelhouders wordt het voorstel in stem ming gebracht en aangenomen met 19 stem men tegen. Gecombineerde vergadering keurt de voorstellen goed Tot slot werd een gecombineerde vergade ring van houders van cumulatief preferente aandeelen „A" en „B" en gewone aandeelen van de Handel-Maatschappij R. S Stokvis Zonen gehouden. Aanwezig of vertegenwoor. digd waren 27 aandeelhouders, recht hebben, de op 490 cum. pref. aand. A van f 1200, 101 cum. pref. aand. A van f 600, 94 cum. pref. aand. B van f 1200, 67 cum. pref. aand. B van f 600, 114 cum. pref. aand. B van f 1000 en 5000 gew. aand. van f 1200, die tezamen recht hadden op 6904 stemmen. Bij de stemming over d« reorganisatievoor stellen werden deze met 6889 stemmen voor en 15 stemmen tegen aangenomen. (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on middellijk in ert uitstappen) De 28-jarige varensgezel M. J. de W. gedeti neerd heeft terzake van poging tot doodslag terechtgestaan. Op 15 Augustus zou verdach te na kalm beraad en rustig overleg het plan hebben opgevat om Hesther W. A. v. Tol van het leven te berooven en voor de uitvoering van dit voornemen had verdachte zich op haar geworpen en haar met een mes eenige steken toegebracht. Het misdrijf was niet voltooid geworden, doordat verdachte na het toebren gen van twee steken, die geen levensgevaar lijke verwondingen veroorzaakt hadden, door omstanders van zijn slachtoffer was wegge trokken. Dr. Risseeuw, die het meisje in het zieken huis behandeld had, verklaarde, dat twee correspondeerende wonden in de linkerborst van resp. 4 en 2 cM. lengte en een wond in den rug ter lengte van 3 cM. geconstateerd waren. Direct levensgevaar door die verwon dingen was er niet geweest. Dr. A. Zeckel was van oordeel, dat ver dachte gehandeld heeft in een affecttiestand tengevolge van jaloezie en dientengevolge verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. I' erdachte geeft de feiten toe. Bij het verhoor van verdachte gat deze de feiten toe. Zijn bedoeling was, dat aan beider leven een eind zou komen. Verdachte had se dert eenigen tijd omgang met Hesther van Tol, maar de laatste vier weken wilde zij niet meer van hem weten. Verdachte, die veel van haar hield, kon niet aanzien, dat zij liefde voor een ander had. Voor de ontmoeting, die verdachte met haar wilde hebben, had hy een mes gekocht en op 15 Augustus had hij haar aangesproken op het Oostplein. Samen met haar was hij naar de Admiraliteitskade ge- loopen. Hij had haar gevraagd de oude ver houding weer te herstellen, maar zij had ge weigerd. Een drift had zich toen van hem meester gemaakt en het mes, dat hjj in zijn broekzak had, te voorschijn halend, had hij naar haar gestoken. Béiden zijn op de straat gevallen en verdachte is daarop door men sehen weggetrokken en vastgehouden. Slachtoffer met vuur gespeeld. Hesther van Tol had, naar zij voor de recht bank verklaarde een eind aan de verhouding met verdachte gemaakt toen zij begrepen had, dat hij toch niet de juiste was. „Dan moet je je maar voor de gevolgen wachten," had ver dachte gezegd. Op 6 Augustus had verdachte haar ook al aangesproken en geprobeerd de verhouding te herstellen. Toen zrj weigerde, greep verdachte in zijn zak, waarop getuige hard weg liep. Op 10 Augustus eindigde een dergelijk gesprek hiermee, dat verdachte haar een klap op de wang gaf. Op 15 Augustus stond verdachte op het Oostplein ineens voor haar. Hij liep met haar op naar de Admiraliteitskade en weer vroeg hij de verhouding te herstellen. Toen getuige ook nu velgerde haalde verdachte een mes te voorschijn, waarmede hij haar in den rug had gestoken. Zij was gevallen, waarop ver dachte op haar was gevallen en haar weer gestoken had. Zij is drie weken in het zieken huis verp.eegd. De president, mr. G. L. van Oosten Slinge- land zeide tot deze getuige wel den indruk te hebben, dat zij verdachte geprikkeld heeft. Getuige heeft' wel met vuur gespeeld. Een caféhouder en een broodbezorger wa ren getuige geweest van den moordaanslag. Zrj hadden gezien, dat verdachte een mes in den rug van de vrouw gestoken had. Deze was daarop gevallen en verdachte was op haar ge vallen en had haar toen in de borst gestoken. Op dat oogenblik hebben de broodbezorger en de caféhouder hem vastgepakt en van de vrouw getrokken en hem het mes afhandig gemaakt. Deze getuigen hadden den indruk, dat verdachte zeker verder zou zijn gegaan met het steken, als zrj hem niet hadden vast gegrepen. „Ik mag lijden dat ze dood is," had verdachte gezegd. „Ze heeft mijn leven ver ziekt." Er werden eenige getuigen A décharge ge hoord, die over de vrouw minder gunstige ver klaringen aflegden. De eisch. Het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wil. tarenninck, heeft In zijn requisitoir uiteenge zet, dat verdachte alleen uit jalouzie gehan deld heeft en dat hij zich tot deze daad heeft laten verleiden, zonder dat er heftige too- neelen aan voorafgegaan zijn. Poging tot moord bewezen achtend, eischt het O.M. 4 jaren gevangenisstraf. Mr. C. J. de Vriese heeft in een uitvoerig pleidooi verzachtende omstandigheden gepleit. Uitspraak 17 December. In het parochiehuis „Christus Koning" hield de afd. Hillegersberg-Schiebroek van den R.K. Vrouwenbond gisteravond voor een geheel be zette zaal een propaganda-vergadering, waar als spreker optrad Pater Domingo van Hout, die zijn ervaringen der laataste maanden in Spanje verhaalde. Bij verhindering wegens ziekte van de voor zitster, sprak de penningmeesteresse, mevr. H. Dhont, een kort openingswoord, waarbij naast de aanwezige leden en niet-leden, eeni ge bestuursleden der afd. Rotterdam en in het bijzonder Pater van Hout werden welkom ge- heeten. Na een korte propaganda-rede en een aanbeveling voor de opgerichte haak-, naai- en brei-actie, werd het woord verleend aan Pater van Hout. Spr. schetste allereerst de toestanden in Spanje in de laatste maanden, die aan den burgeroorlog voorafgingen en waarin aan de katholieken steeds meer beperkende bepa lingen inzake het uitoefenen van den gods dienst werden voorgeschreven. Half Juli woed de de revolutie over geheel Spanje. Geruimen tijd had spr. alle verschrikkingen van dezen burgerkrijg medegemaakt; verschillende ma len was hij met den dood bedreigd, doch ten slotte kon spreker door bemiddeling van den Nederlandschen consul op een Engelsch oor logsschip vluchten. Spr .memoreerde nog de oorzaken van alle ellende, waarbij een der voornaamste was het gebrekkig vereenigin jsleven der katholieken. Met een opwekking tot nauwe aaneenslui ting in de were!-'-organisatie der Katholieke vrouwen, besloot Pater van Hout, na nog een vurig gebed voor Spanje te hebben gevraagd, zijn van het begin tot eind met de grootste aandacht gevolgde causerie. Met een kort dankwoord tot den eerwaar den spreker, werd de bijeenkomst, tijdens wel ke zich nog twaalf nieuwe leden opgaven, ge sloten. VOOR leden en genoodigden van liet Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap heeft prof. dr. L. II. Grondijs gisteravond in „Excelsior" te 's-Gravenhage een voordracht ge houden over: „De revolutie in Spanje, persoonlijke ervaringen bij twee fronten". Prof. Grondijs heeft tijdens de reis, welke hij onlangs voor oudheidkun. dige doeleinden naar Spanje heeft ondernomen, zoowel in Catalonië als in westelijk Spanje moeten dolen en hij heeft aldus gelegenheid gehad, om eerst onder Catalaansch en anar chistisch bewind, dan onder het nationalistisch regiem, verschillende gebeurtenissen van den burgeroorlog mede te maken. Spreker begon met erop te wijzen, dat het voor den Nederlander eene eigenaardige moei lijkheid oplevert, om utt ervaringen omtrent onze eigen anarchisten, communisten en de revolutionnaire neigingen in Nederland te concludeeren tot Spaansche anarchisten, Rus sische bolsjewieken en het revolutionnaire gevaar, dat elders dreigt. Spanje is het verkoren land geweest, waar in Bakoenine's boodschap het eerst vleesch geworden is. Men moet in Madrid of in Bar celona in de huidige omstandigheden eenigen tijd geleefd hebben, om in te zien, wat na jaren vooroefening, anarchie eigenlijk betee- kent. Ongeveer tachtigduizend mannen, zwaar gewapend, die geen chef erkennen dan zoo lang elk meent er een noodig te hebben, zijn in Barcelona meester van aller lot. Van 10 uur 's-avonds tot aan zonsopgang hoort men in stad en omstreken de schoten knallen. Eiken morgen worden de lijken ge vonden van mannen en vrouwen, die zonder aanklacht of vonnis zijn omgebracht door losse groepjes onverantwoordelijke syndica listen. Bekende hoofdpersonen in de Iberische anarchisten-federatie hebben den spreker hun machteloosheid bekend. De anarchistische beginselen staan niet toe, om op welke wijze ook, van boven af met dwang in te grijpen. Niet alleen is het verlies van talloöze mén- schenlevens, dagelijks ordeloos, om roof of wraak, nutteloos geofferd, te betreuren, maar ook dat van ontelbare gebouwen, kunstwer ken, bibliotheken, kunstverzamelingen. Ook nu nog wordt elke priester, monnik, zelfs wanneer hij zich in leekenkleeding aan vervolging had hopen te onttrekken, bij ont dekking gedood en wel volkomen straffeloos. Spreker beschouwde den staatkundigen toe stand in Catalonië als volkomen onlogisch en reddeloos. Prof. Grondijs heeft met anarchistische en Catalaansche leiders herhaaldelijk gesproken. Mannen als de dichter Gassol, minister van onderwijs in Barcelona, beschouwen den toe stand als tragisch, daar de anarchisten, die men gewapend had, om de opkomende repu bliek tegen de „generaals" te verdedigen, zich nooit meer zullen laten ontwapenen. Catalaansche patriotten als Miravittles heb ben zich bij den staat van zaken neerge legd en stichten door de omstandigheden gedwongen en niet zonder zware zorgen een Catalonië op anarcho-syndicalistischen grondslag. Nadat spr. Catalonië, waar een kleine min derheid (een zevende of zesde der bevolking) de anderen terroriseert, over zee verlaten had, heeft hij zich uit de landingsplaats Port-Vendres, naar St. Jean de Luz bege ven, om er het visum uit Burgos te verkrij gen voor zijn reis naar het andere Spanje. Daar de Fransche regeering het spoorweg- verkeer met nationalistisch Spanje had stop- gezet, kon men alleen per auto over de Pyreneeën naar Burgos komen. Hetgeen spr. in alle dorpen aantrof, was de afwezigheid der boeren, die allen naar het front vertrokken waren. Dit contrasteert met de houding der boeren in Catalonië, die de 'anarchisten niet in den burgeroorlog vermo- gen tc mengen. Terwijl de Russische Komintern, naar de meening van prof. Grondijs, in het roode Span je weinig kansen heeft, om sovjet-republie ken onder Moskou's leiding te stichten, heeft zij juist in Navarra en aangrenzende provin ciën, wegens gebrek aan weerstand van be staande revolutionnaire organisaties, commu nistische cellen met sovjets naar Russisch model kunnen stichten, die zich de laatste maanden voor de beweging-Franco blind naar Moskou's voorschriften gedragen hadden. Hier speelden dorpsonderwijzers en genees- heeren een voorname rol. Het meerendeel be stond, uit hoofde van een bijzondere regee- ringspolitiek, uit atheisten, die onder de Roomsche kinderen een vrijdenkerspropa- ganda uitoefenden. Toen na Franco's proclamatie de bevol kingen van Navarra, Burgos, Valladolid en andere gewesten zich verhieven, werden in te genstelling tot het andere Spanje, de leden der syndicaten en der sovjets In de gevan genis geworpen, of door de boeren ter dood gebracht. Ook in Spanje blijkt weer, hoe weinig men uit militair oogpunt rekenen kan op geest drift alléén, hoe onontbeerlijk langdurige oefe ning voor de troepen is, en dat men ook dan, door mannen te wapenen en te oefenen, er nog geen militairen van gemaakt heeft. De laatste beslissende vooroefening voor het ge vecht is de strijd zelf. Jonge, behoorlijk georganiseerde troepen kan tóen niet vergelijken met mannen, die al kruitdamp geroken hadden. Hier vindt men de verklaring voor de superioriteit van Ma rokkanen en Tercio, en in den laatsten tijd van de oud-combattanten, die uit verschil lende landen toegesneld zijn, om het roode kamp te versterken. Spreker verhaalde tenslotte van zijn tocht door nationalistisch Spanje, waar men (met uitzondering alleen van de rooden, die ge vangen zitten) eenstemmigheid aantreft bij de gansche bevolking. Hij deelde indrukken mede van zjjn bezoek aan Toledo, waar hjj terstond na de inneming van het Alcazar, de defensores in de kelders der vesting heeft kunnen gelukwenschen. Na het Moros-vraagstuk nog even te heb ben aangeroerd en indrukken uit zijn gesprek ken met Miguel de Unamuno te hebben me degedeeld, besloot prof. Grondijs met een ver klaring voor de belangstelling, waarmede de gansche wereld de Spaansche gebeurtenissen volgt. Niemand zaj ontkennen, aldus prof. Grondijs dat in Spanje de klassenstrijd wegens aard en karakter van het volk en wegens economi sche en staatkundige omstandigheden gansch andere vormen aangenomen heeft dan in an dere landen, maar dit conflict blijft verwant met correspondeerende conflicten tusschen klassenbelangen elders. De voordracht werd met lichtbeelden ver duidelijkt. Onder bescherming van een lichten nevel ondernamen keven groote bombardementsvliegtuigen van de nationalisten, geëscorteerd door vier entwintig jachtvliegtuigen, vanmor gen om half negen een nieuwen lucht aanval op de stellingen van de rooden in het Noord-Westen der stad- Tijdens dezen luehtraid, die een kwartier duurde, wierpen zij tien a vijftien zware bommen neer, waarvan de ge weldige explosies duidelijk in de bin nenstad waren te hooren- Blijkbaar werden verschillende vitale centra vernield. Een deel van de stad was een tijd lang zonder licht, waaruit men kan opmaken, dat ook de in het Noord-Westen gelegen electrische krachtcentrale werd getroffen. Ook verscheidene tramlijnen lagen ge ruimen tijd zonder stroom. Om half elf vanmorgen werd de luchtaan val door het vliegeskader van Franco her haald. De vliegtuigen wierpen ditmaal twin tig bommen in het noord-westen van de StAd neer. De delegatie van Britsche parlementsleden, die verscheidene dagen in Madrid vertoefde, verliet vandaag de hoofdstad, om zich najr Valencia te begeven. MADRID, 3 December. (HAVAS). De Britsche parlementsleden, die naar Madrid zijn gekomen, om een onderzoek in te stellen, hebben een telegram gezonden aan het Brit sche lagerhuis, waarin wordt aangedrongen op het spoedig zenden van gasmaskers. Ook hebben zij langs diplomatieken weg geprotesteerd bjj generaal Franco tegen net bombardeeren van plaatsen, wuike, naar be kend is, alleen door civiele bevolking worden bewoond. De algemeene gedelegeerde van het inter nationale Roode Kruis te Genève, Junod, is te Saint Jean de Luz aangekomen. Hij verklaarde, dat het aantal gedelegeer den van het Roode Kruis in Spanje verdub beld zal worden. Zjj zullen gevestigd worden in de volgende steden: Madrid, Barcelona, Bilbao, Burgos, Valencia, Albacete, Sara- gossa, Leon, Sevilla en Santander. MADRID, 3 December. (UN. PRESS). Vol gens gegevens van het Roode Kruis zjjn ge durende de eerste 23 dagen van de gevechten om Madrid 11.500 personen gedood. TALAVERA DE LA REINA, 3 December. (HAVAS). Sedert het begin van den slag maakten de nationalisten 38 tanks van de regeeringstroepen buit. Onder de gesneuvelde manschappen van de regeeringstroepen te Pozuelo is ook het stoffelijk overschot gevonden van comman dant Gausweisen, de bevelhebber van de Duitsche antifascisten in de internationale brigade. Deserteurs verklaarden, dat de verdedigers van Madrid over ongeveer 2000 mitrailleurs beschikken. De evacuatie van de civiele be volking wordt op groote schaal voortgezet. MADRID, 3 December. (HAVAS). Dr, Fraenkel, de geneesheer van de internatio nale brigade, vergezeld van Stern en Regler, de commissarissen van de He en 12e bri gade, heeft nieuwe bijzonderheden medege deeld over c'e gaswolken, welke verspreid worden door projectielen, welke de opstan delingen op de universiteitswyk hebben ge schoten. Hij zeide, dat 10 miliciens werden gerwond, zy vertoonden verstlkkings-verschtjnseien; het blindvlies trekt over de oogen; de slijm vliezen van den neus zijn aangetast en het gelaat vertoont een groenachtige kleur. De Madrileensche pers wijdt lange artike len aan den Duitscher Hans Beimler, die in den strijd tegen de nationalisten is gesneu veld. Beimler was vroeger communistisch afgevaardigde in den Duitschen rijksdag. Na een grootsche demonstratie zal zijn stof felijk overschot naar Moskou, worden ge bracht en bijgezet worden in den rooden muur van het Kremlin. OSLO, 2 December (HAVAS). Tengevolge van een conflict over looneischen besloot gis teravond het personeel van de hotels, restau rants en café's te Oslo te gaan staken. Ver moedelijk zouden heden alle groote hotels en restaurants gesloten zyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2