BEMIDDELING IN SPANJE. DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 DE ROTTE ALS VISCH- WATER. LUISA SQUARZINA. BURGERWACHT NAAR MOERDIJKBRUG. Mag er vrij met den hengel gevischt worden Het O. M bij het Goudsche Kanton gerecht meent van niet, Jubileert te Rotterdam, WIJZIGING LEGESVERORDENING. VLAARDINGEN. HARWICHBOOT ALS HOTELSCHIP SCHIEBROEK. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN GEMEENTERAAD. SCHOONHOVEN. RADIO-TOESTEL ONTVREEMD. RAAD VAN ARBEID. BURGERLIJKE STAND. Plebisciet-voorstel van Londen en Parijs. VOOR DEN VREDE IN EUROPA. INMIDDELS WOEDT DE STRIJD IN SPANJE VOORT DE VRIJWILLIGERS SPANJE. IN Aanbevelingen van de non interventie* comm issie. MAASSLUIS. Een gewapend detachement ter sterkte van pl.m. 100 man, van het Mobiele-Korps van de Burgerwacht van Rotterdam, zal op 12 De cember a.s. deelnemen aan den door de A.N.W.B. te houden stertocht, ter gelegen heid van de openstelling van de Moerdtjkbrug. Het detachement, dat de afstand van Rot terdam naar den Moerdijk te voet zal afleg gen, vertrekt op 12 December om 4 uur v.m. van de verzamelplaats aan het Stieltjesplein en zal ongeveer te 21 uur per trein uit Breda terugkeeren. MAG er in de Rotte vrij met den hengel gevischt worden Dat is de vraag in een principieele zaak, welke gisteren voor den Goudschen kantonrechter behandeld is en waar ben de ambtenaar van het Openbaar Ministerie met het eischen van een geldboete tot een ontkennend ant woord kwam. De Rotte en de Rotte- en Bleiswgksche meren, van nabij Rotterdam door diverse ge meenten tot bij Moercapelle loopend, vormen een groot en rijk vischwater, dat voor de steden Rotterdam en Den Haag gunstig ge legen is en waarin de hengelaars zeer gaarne hun geliefde sport zouden uitoefenen. Het moet echter bij watertanden blijven, omdat bij Koninklijk besluit dit water ter bevorde ring van de vischcultuur is afgesloten. Dat de hengelaars dit met leede oogen aanzien, laat zich begrijpen. Het Centraal Nederiandsch hengeiaarsverbond meent ech ter, dat het Koninklijk besluit onverbindend is en daarom heeft het hoofdbestuurslid C. Misset uit Scheveningen zich laten bekeu ren om een principieele beslissing uit te lok ken. Deze vaak is daarom van belang, om dat bij niet veroordeeling de Rotte tot vrij vischwater wordt verklaard. Pleidooien- De heer Misset betoogde, dat het Konink lijk besluit is uitgevaardigd ter bevordering van de vischcultuur en in aansluiting daarop bestreed hij, dat de Rotte geschikt is voor het bevorderen van vischcultuur gezien de vele eigenaren en in de tweede plaats merkte hij op, dat in de wet niet is omschreven wat vischcultuur is. Hij kwam tot twee vragen: wat is vischcultuur en geldt deze voor de Rotte, waar z.i. geen enkele vorm van visch cultuur wordt uitgeoefend. Als getuige-deskundige werd gehoord, de heer L. N. v. d. Heijden uit Utrecht, tech nisch opziener van de Visscharij. Hjj ver klaarde, dat een tiental jaren geleden onder- maatsche snoekbaars en snoek zijn uitgezet en dat bij de verpachting van het water in 1932 door het hoogheemraadschap Schieland aan de gebrs. v. d. Starre te Reeuwijk in het contract de bepaling is opgenomen, dat jaarlijks 100.000 stuks snoekbroed moesten worden uitgezet. Voorts legt het hoogheem raadschap aan pachters de verplichting op, dat geen vergunning om te hengelen mag worden verleend. De bepaling tot het uitzet ten van snoekbroed wordt zeer ruim opgevat, want de gebrs. v. d. Starre zetten elk jaar 400.000 stuks uit." Daarbij is de Rotte twee maal met den zegen afgevischt om onder- maatsche visch weg te vangen. Men tracht de waardelooze witvisch te verminderen en de waardevolle roofvisch als snoek te ver meerderen. Dat dient om "den vischstand te verbeteren en de opbrengst van het water te vergrooten. Met cijfers van de vangsten der laatste jaren toonde getuige aan, dat de vangst van roofvisch belangrijk is vooruit gegaan. Hg wees er op, dat het voor omlig gende wateren van zeer groot belang is. dat in de Rotte een goede vischstand bestaat, omdat btj wegtrekken de vischstand in die omliggende wateren beter wordt. Getuige verstaat onder het bevorderen van de visch cultuur de maatregelen om de waarde van het water zooveel mogelijk op te voeren en elke handeling om den vischstand te ver beteren. Dat gebeurt hier en daarom kwam hij tot de conclusie, dat in de Rotte wel de gelijk de vischcultuur wordt bevorderd. De heer Misset gaf als zgn meening te kennen, dat gezien de z.i. te geringe hoe veelheden bij uitzetten hier niet van visch cultuur sprake is, maar alleen van voorbe reidende maatregelen. Hert bevorderen van vischcultuur is dat wat in kweekvijvers ge schiedt, hier is zakelijke exploitatie de onder grond. Als getuige-deskundige hoorde de kanton rechter voorts den heer E. v. d. Starre uit Reeuwijk, een der pachters. Deze getuigde, dat de vischstand door de genomen maat regelen jaarlijks vooruitgaat, wat uit vangst en opbrengst blijkt. Voor kweekvijver is de Rotte niet geschikt, omdat het water veel te groot is. Requisitoir. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie zeide in zijn requisitoir, dat in den algemee- nen maatregel van bestuur uitdrukkelijk is bepaald, dat de afsluiting van de Rotte is geschied ter bevordering van de vischcul tuur. Uit de verklaringen van de getuigen blijkt, dat inderdaad de vischcultuur wordt bevorderd. Door de getroffen maatregelen is de vischstand in de Rotte zeer vooruitge gaan. Op grond hiervan concludeerde net O.M., dat voor omverbindendverklaring van den algemeenen maatregel van bestuur geen re den bestaat en dat de heer Misset onrecht matig gevischt heeft. De ambtenaar vorderde 6 boete subs. 2 dagen hechtenis, er daarbij rekening mede houdende, dat bij een over eenkomstige uitspraak de heer Misset ge legenheid heeft in appèl te gaan, daar bij geringe boete alleen het aanteekenen van cassatie openstaat. Om den heer Misset in de gelegenheid te stellen zijn verdediging voor te bereiden werd de verdere behandeling van de zaak uitge steld tot 6 Januari. Niet onverdiend, dat deze begaafde en con scientieuze opera-zangeres ook eens een extra- tje ten deel viel. Ze heeft nu al tien jaren lang in diverse bijrollen het hare bijgedragen tot zoo menige opvoering en het heugt ons niet dat er voor haar altijd bescheiden deel ooit reden was tot eenige klacht. Integendeel wat ze deed, deed ze altijd goed en zeer nauw gezet, hoe onbelangrijk ook haar partij in het groote geheel mocht schijnen. Dat voor haar jubilé-uitvoering Rossini's „Barbier" werd gekozen, heeft zijn goeden grond in het feit, dat dit wel de eenige door mej. Squarzina gecreëerde figuur is, die of schoon niet op het voorste plan staande toch van den componist vocaal heel wat meer heeft meegekregen dan bij nevenrollen gebruike lijk is en die min of meer op voet van gelijk heid is bedoeld met de overige personen uit deze muzikale klucht, zoodat ze even goed als de anderen haar eigen aria te zingen krijgt, zg het ook dat ze daaitoe laat en het laatst aan de beurt komt. Een voortreffelijke gele genheid ons bij eiken „Barbier" geboden om te constateeren, dat deze zangeres over een beschaafde en welluidende stem beschikt en daarbij in tooneelroutine geenszins te kort schiet. Ook ditmaal bleek zij als jubilaresse in de Bertha-rol weer u'tnemend op haar plaats. Terwijl we ons bijna geen ,,Barbier"-üitvoe ring kunnen voorstellen zonder Squarzina ris de lichtelijk caricaturaal aangezette huishoud ster, zien we altijd nog in de titelrol het liefst den frisch en levendig gebeelden en met een ongeëvenaarde radneld van tong gezongen Fi garo van beo PIccioli, die toch zeker ook niet ver van zijn jubilé-datum kan zijn. Hij was voor de feestelijke gelegenheid extra in den vorm van zijn charmante romance tot z'n laat- sten guitenstreek toe. Attilia Archi stond mede niet voor het eerst in de schoentjes van Rosina en haar is het kwinkeleeren wel toevertrouwd. Ook aan den don Basllio van Gregorio Melnik en diens laster-aria met knaleffect hadden we oude kostelijke herinneringen. Dat de dr. Bartolo voor Vittorio Baldo werd gereserveerd, spreekt haast van zelf. Zijn komisch talent droeg uiteraard veel bij tot het welslagen der vlotte vertooning en voor zijn solistisch aandeel in de zangpartij behoefden we wat bij anderen soms wel het geval wasgeen „oogje dicht te knijpen". Rest': de Almaviva van Vladimiro Badial! een nieuwe tenor maar niet veel beter dan de meeste, die de revue al passeerden. Hij was weer de zwakke broeder in het ensemble en Verdiende zeker niet, dat hem ter wille de ge bruikelijke coupures in de eerste acte achter wege bleven. Vincenzo Marini leidde de verklaring der speelsche partituur met luchtigen zwier en in een tempo prachtig op het komische geval af gestemd. Het ensemble aan het slot der twee de acte had dan ook een vaart als we maar zelden hoorden. De jubilaresse werd evenals Piccioli bij haar eerste optreden met applaus van den vollen schouwburg ontvangen. Vóór de pauze werden haar een aantal bloemstukken en di verse geschenken vereerd. Natuurlijk onder levendigen bijval van het publiek, dat haar ook na haar aria in III en aan het slot, toen opnieuw bouquetten werden aangeboden, geestdriftig toejuichte. Trouwens aan geestdrift ontbrak het niet en alle solisten kregen ruimschoots hun deel. L. H. Het op 1 Juli j.l. in werking getreden Kon. besluit van 31 Maart 1936, waarbg nieuwe voorschriften zijn gegeven betreffende het' houden van bevolkingsregisters, bevat o.m. een nieuwe regeling inzake het verstrekken van inlichtingen en opgaven uit het bevol kingsregister aan openbare diensten, instel lingen en bedrijven. Naast een opsomming van de gevallen, waarin die inlichtingen en op gaven kosteloos moeten geschieden, wordt geregeld, wanneer daarvoor een vergoeding tot een maximum-bedrag van 0,05 per inlich ting of opgave kan worden verlangd. In bepaalde gevallen zullen in den vervolge icges kunnen worden goheven, waar dit lui dusverre niet gebruikelijk was; in andere ge vallen worden thans de leges tot een hooger bedrag gevorderd dan voortaan geoorloofd zal zijn. In verband met een en ander is wijziging van de Verordening tot neffing van leges noodig. Bovendien ware in de verordening vast te leggen de vrijstelling van betaling voor in lichtingen aan gezantschappen en consulaten van vreemde mogendheden, uiteraard slechts voor zooveel den publieken dienst betreft en het verstrekken van die inlichtingen geen be denking ontmoet. Voorts moet de Raad zich ingevolge boven bedoelde voorschriften uitspreken met betrek king tot de vraag, of de thans voor phiian- thropische of wetenschappelijke doeleinden be staande vrgdom van leges al dan niet zal wor den gehandhaafd. De „Vienna" van de Harwich-Lgn, die he denmorgen te Hoek van Holland binnenkwam ,s doorgestoomd naar Dordrecht en heeft ligplaats genomen in de Zeehaven aldaar. Het schip, dat een accomodatie voor ruim 500 per sonen heeft, zal daar dienen als hotelachip, aan boord waarvan de K. N. A. C.-deelnemers aan den eterrit naar den Moerdgk van Vrijdag op Zaterdag zullen logeeren. Het Genootschap tot bevordering der koe- poginenting heeft het voornemen op Maan dag, 14 December, in de Bewaarschool van mevr. Kluit, Speelmanstraat 32, een extra zitting te houden, voor het kosteloos inenten tegen de pokken, van des middags half drie tot half vier uur, voor bewoners van oud-Kra lingen. Ouders worden dringend aangenaamd van deze gelegenheid gebruik te maken, vooral voor kinderen beneden de twee jaar. In de Dinsdagavond gehouden laadszitting onder voorzitterschap van den burgeineeste; werd o.m. mededee»ing gedaan van de afwq- zendé beschikking ingevolge Kon. Besluit op tiet voorstel van dein Raad om de koffiehui zen m de belas ling aan te slaan tegen 2/3 der huurwaarde. Z. h. s. werd aangenomen 't voorstel tot het aangaan van een kasgeid- ieening groot 25000, tegen 3 pet. bg de N. V. Nationaal Spaarlonds te Den Haag. Verder werdaangenomen het voorstel inza ke het contract voor de levering van drink water door de gemeente Hillegersberg. Uit contract zal tegen dl Dec. 1937 worden op gezegd. immers de gemeente Hniegersberg oerekent 2 cent per M3. meer aan Schiebroek aan men zelf aan Rotterdam betaalt. De heer Hooykaas (S.D.A.P.) informeerde aan het einde der vergadering waarom de S.D.A.P. niet is gevraagd zitting te nemen in de commissie van inzameling voor het Na- tioneal Huldeblijk, waarop de voorzitter ant woordde, dat het hier met ging om richtin gen of partijen, maar om de vraag of de me dewerkers koningsgezind waren of niet. De sociaal democraten staan, zoo zeide spreker Dij hem als zoodanig niet te boek. En op dien grond, zoo zeide de voorzitter kon ik geen soc. democraat benoemen. De heer Hooykaas (S.D.A.P.) laakte deze houding van den voor zitter, temeer daar op andere plaatsen wel degelijk soc. democraten zitting hebben ge kregen in het comité. Met een vaische sleutel heeft men zich toegang verschaft tot de woning van J. F. aan de Coolschestraat. Een radio-toestel werd ontvreemd. In de vacature, ontstaan door het over igden van den heer A. Brandei, is bij be schikking van den Minister van Sociale Za ken benoemd tot plaatsvervangend werkgever lid van den Raad van Arbeid alhier de heer W. B. K. Verster. Aangiften van 9 December 1936: BEVALLEN: C. A. Boog—Mariens d. C. Vermgmeijerv. d. Wel d. L. Smit—Janssen z. (I. v. VuchtKlaver z. H. C. v. Spgk— v. Dam z.F. v. KwawegenBal d. M. de JagerLouw z. G. J. de GrootTaffijn d. H. VroonKranenburg d. W. v. Kampen Bravenboer z. B, M. Commijsde Gier d. B. Bleecke—v. d. Mast d. M. de Jongv. d. Pijl d. J. v. Brltsem—Goedhart z. A. M. WeijerSeholte d. W. N. v. d. Knaap--v. d. Flank z. M. VermeerEratfeld d. GEHUWD: R. Boom jm. 28 j. en L. C. Spruit ges. 22 j. B. Bras jm. 34 j. en N. P. Bakker jd 31 j A. van der Ham jm. 27 j. en G. P. S. Snaaijer jd. 22 j. H. van den Herik jm. 22 j en G. D. van Putten jd. 22 j. K. van der Kruit jm. 24 j. en H van den Tol jd..23 j. "P. Naaktgeboren jm. 24 j. en H. Smits jd. 20 J. J. M. Nelisse jm. 25 j. en J. P. Kranenburg jd 26 j. E. J. van Osch jm. 27 j. en A. van der Velden jd. 22 j. J- Scheepbouwer jm. 26 j. en C. J. Zonnevylle jd. 21 j. C. Schol jm. 23 j. en J. M. Kramer jd. 22 J. D. Smit jm. 25 j. en H. Rook jd. 24 j. A. de Vos jm. 23 j. en C. van Rooljen jd. 22 j. P. de Wit jm. 23 j. en P. C. Schaddelee jd. 21 J. J- d'Achard van Enschut jm. 27 j. en M. Bouterse jd. 27 J. J. van den Boom jm. 21 j. en G. J. de Lange Jd. 22 j. J. van 't Hul jm. 27 j. en A. van Beek jd. 24 j. J. P. F. Ligthelm jm. 22 j. en M. Koekman jd. 24 j. A. de Ruiter jm. 26 j. en M. Warnaar JU. 25 J. G. van Spronsen jm. 31 j. en A. Groenewoud jd. 20 j. F. van Bodengraven Jm. 24 j. en K. Heuvelink jd- 20 j. W. Bons jm. 27 j. en G. de Vaal jd. 26 j. J. J. Boudewiins jm. 23 j. en G. de. Boer jd. 21 j. H. van Delft jm. 26 j. en A. Vos jd. 21 j- D. Hamerslag jm. 22 j. en C. J. G. T. van der Raaf jd. 20 j. J. C. Hartman Jm. 19 J. en M.C Romeijn jd. 20 j. T. Konings jm. 23 j. en J. H. H. Voogt jd. 24 j. C. Kop- pendraier jm. 31 j. en J. C. Neliase jd. 29 J. J. J. A. H. Lantzendörffer ges. ra. 52 J. en E. Makkentros jd. 47 j. A. Letterman jm. 24 j. en E. C. van den Eijk jd. 16 j. J. Maronier jm 22 j. en J. de Deugd jd. 16 j. A. Ouwerkerk jm 27 j. en C. den Haan jd. 20 j. D. J. Fee der's jm. 29 j. en J. J. Domenie jd. 20 j. J. Polderman jm. 24 J. en J. Becude jd. 24 j. A. Schilperoort jm. 29 j. en H D Uhlmann ges. 24 1. M. J. J. Standoort jm. 29 j. en H. A. M. Kalus jd. 29 J. S. Sterrenburg jm. 26 j. en M. Berreboom ges. 32 j. Z. de Werk wed. 51 j. en J. Baris ges. 45 j. T. de Winter jm. 24 j. en A. Janssen jd. 19 j. L. van der Woerd jm. 23 j. en A. van Dijk jd. 20 j. A. Antheunisse jm. 24 j. en M. Gelderblom jd. 26 j. G. H. L. van Leeuwen jm. 26 j. en M. van Braam jd 26 j. P. J. van der Roest jm. 29 j. en M. Notenboom jd. 26 j. OVERLEDEN: F. G. Holthuizen wedr. v. E. Lans 69 J. J. Smits vrouw v. M. J. Hendriks 60 j. A Huizer ongeh. man 49 J. J. E. Bouman wede. v. J. v. d. Kolk 772 j. J. Poot man v. E. Don 74 J. F. van Renssen ongeh. man 34 j. P. Monster man v. B. W. M. Ver schoor 68 J. G.. van Noort vrouw van J. van Oostrom 73 J. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor goeboter 80 ct. per pond. Weiboter geen aanvoer. Handel vlug. EIER VEILINGEN. Waaggebouw: aanvoer 4500 eieren: kip eieren 4.755,10, heneieren 3.403.85 per 100 stuks. Lopikerstraat: kipeieren 4.304.80; hen eieren 3.504.10; eendeieren 33.40, alles per 100 stuks. ORANJE BOVEN. De vereeniging Oranje Boven heeft een cir culaire verspreid waarin mededeeling wordt gedaan, dat in een vergadering met afgevaar digden van de Buurtcommissies is besloten Woensdag 6 en Donderdag 7 Januari tot feestdagen te bestemmen. De buurtcommis sies hebben toegezegd, dat op die dagen de straten versierd en verlicht zullen zijn. De kerken zullen in een bijzonderen dienst het heugelgk feit van het Vorstelijk huwelgk ge denken. Teneinde verder een bescheiden feest te kunnen vieren, wordt een bijdrage ver zocht, waarvoor aan de circulaire een in- teekenbiljet is gevoegd, dat door de com missie zal worden opgehaald. ST. JOZEFVEREENIGING. De St. Jozefvereeniging heeft in haar Ver- eenigingsgebouw een algemeene vergadering gehouden. De leden waren in grooten getale opgekomen, terwijl ook de nieuwe pastoor J. W. Brouwers, geestelijk-adviseur der vereeni ging, aanwezig was. De voorzitter van de vereeniging, de heer A. Ponsioen, verwelkom de in het bijzonder den nieuwen geestelijken adviseur. Spreker hoopte, dat, waar tusschen geestelijk adviseur en leden steeds een goede samenwerking had bestaan, deze zou blijven. Verder memoreerde spreker dat, ondanks de slechte tijdsomstandigheden, door den steun der leden, de St. Jozefvereeniging niet kan klagen, al is het ledenaantal iets terugge- loopen. Er heerscht een goede geest en er wordt aangepakt. Hij deelde verder mee, dat de heer Casander, die reeds 24 jaren de functie van penningmeester heeft, te kennen heeft gegeven, deze functie te moeten neerleggen. Hij sprgk zijh leedwezen daarover uit doch dankte hem voor zijn arbeid, die hij voor de vereeniging heeft verricht. Een luid applaus door de leden, bezegelde dze woorden. Nadat de secretaris, de heer A. G. H. Ponsioen, het keurig verzorgde jaarverslag had uitgebracht, volgde rekening en verantwoording van den penningmeesterd. De ontvangsten beliepen 1721,78, de uitgaven 1778,34, alzoo een na- deelig saldo van 56.56. Waar het vorig jaar een voordeelig saldo was geweest van 49,97 is het te kort thans slechts 0.59. Deze reke ning en verantwoording was door de heeren M. Klaassen, A. Moose en J. de Vos nagezien en in orde bevonden. Bij punt 5 der agenda, verkiezing van drie bestuursleden, werden de heeren Th. Driesen en A. G. H. Ponsioen her kozen. In de plaats van den heer Casander werd tot penningmeester gekozen de heer A. J. Verlegh. Verder werd nog besloten, indien de kas dit toelaat, elk jaar drie reizen naar den Briel te doen verloten. Onder luid applaus werd het voorstel om pastoor W. C. C. Albers tot eerelid te benoemen, aangenomen. Nadat de afgetreden penningmeester zijn dank had gebracht voor de samenwerking die hij had mogen ondervinden, sprak pastoor Brouwers, waarbg hg zijn volle medewerking toezegde. Hierna volgde rondvraag en sluiting. HUWELIJKSFEEST VAN H.K.H. PRINSES JULIANA. De Pers- en Propaganda-Commisie meldt ons, dat in afwijking van een vorig bericht inmiddels werd besloten dat de muzikale opening van de versierde straten niet zal plaats hebben op 19 December a.s., doch op 2S en 30 December. Dit neemt niet weg, dat op 19 December wel reeds verschillende stra ten met hun versiering gereed zullen zijn. Ook blijft men op 19 December niet zon der muziek, daar 's avonds een muzikale marsch door de stad zal worden gemaakt en speciaal de versierde straten zullen worden bezocht. Ook vindt in den middag van 19 December een gecostumeerde voetbalwed strijd plaats, welke door muziek zal worcfen opgeluisterd. Verder zal gedurende de drie weken tus schen 19 Dec. en 7 Jan. een volledig Cineac- Programma worden vertoond, waar in hoofd zaak de Oranje-gebeurtenissen van vroeger en thans naar voren zullen werden geb-acht. Natuurlijk wordt van iederen dag h: ..age- lijks nieuws in beeld gebracht, zooM deze films ongetwijfeld op een ovrweldigend be zoek zullen kunnen rekenen. ■Buiten de Oranje Cineac heeft de Commis sie Kunst en Sport voor eenige opvoeringen o.a. gecontracteerd met het duo Speenhoff, Senior Clinge Doorenbos, duo De Laat en tevens met een tooneelg^zelschap, hetwelk hier zal opvoeren het speciale Oranje tooneel- stuk „Kaat Mossel". De feestgids, welke in sierlijke uitvoering zal worden uitgegeven, zal in den loop der volgende week verschijnen en zal u van alle uitvoeringen, feestelijke gebeurtenissen, en dergelijke, volledig op de hoogte brengen. Dit programma zal tegen 10 cent worden verkocht terwijl hieraan nog een verloting zaï worden verbonden, daar de commissie besloot een flink aan plateel-wandborden, voorstel lénde het Vorstelijk Paar als prijzen beschik baar te stellen. DE NIEUWE EMISSIE. De heeren R. Mees Zonen en Jan Kalff n co. berichten dat de inschrijving op j 2.350.000 4 pet. obligo n teri laste der gemeente Viaarciingen no.u.naai, zal zijn open gesteld op Woensdag, 16 December tot den Koers van 100 pCt. Houders van niet-uitgelote obligatiën van de per 4 Januari 1937 aflosbaar gestelde 4 Va pCt. geldleeningen va 1928 en 1930 ten laste van de Gemeente V „rJingen, waarvan thans aan niet-uitgelote stukken nog uitstaat resp- 1.309.000 en 990.000, hebben recht van voorkeur. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten op Maan dag 4 Januari 1937 worden ingeleverd, waar tegen 4 pCt. obligatiën, worden uitgereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van een renteverschil van ƒ18.54 per 4% pCt. obliga tie 1928 en van 14.74 per i'/a pCt. obligatie 1930. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 4 Januari 1937 vermeerderd met 0.33 voor 3 dagen rente 4 pCt.. De noteering der obligatiën ter beurze van Amsterdam en van Rotterdam zal worden aangevraagd. De coupons zijn betaalbaar op 1 Januari en 1 Juli van ieder jaar. Onverminderd het recht om te allen tijde tot vervroegde aflossing over te gaan, heeft te beginnen met den lsten Juli 1938 van de uitgegeven obligatiën jaarlijks een aflossing plaats en wel in 1938/1949 telkens ƒ81.000, In 1950/1959 telkens 79.000, in 1960/1962 tel kens ƒ69.000, In 1963 ƒ68.000, in 1964/1987 telkens 26-000, in 1968 21.000, in 1969/1970 telkens 18.000, In 1971/72 telkens 16.000. in 1973/1980 ƒ15.000. Op 1 Januari 1936 bedroeg het totaal der vaste leening pro resto ƒ8.056.909. Hiervan komt ten laste van de openbare werken ƒ3.865.000, eigendommen ƒ346.000, het grondbedrijf 1.503.000, het eleetriciteits- bedrgf 393.000, de gasfabriek 470.500, de waterleiding ƒ466.000, de reinigings- en ont- smettingsdienst 10.000, het handelsgebouw 186.000. Aan erfpacht werd ontvangen in de jaren 1933, 1934 en 1935 achtereenvolgens 228.650, 236.469 en 250.559. Voor 1936 werd ge raamd 255.683. Op heden bedraagt de vlot tende schuld nihil. De winst over 1935 bedroeg op het electri- citeitsbedrijf 81.971, gasfbariek 58.322, wa terleiding ƒ58.932. Op 31 December 1935 beschikten de licht en waterbedrijven over reserves tot een totaal bedrag van ƒ88.407; de reserves van het grondbedrijf bedroegen op dezen datum 36.548. De begrooting, dienst 1936, werd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goed gekeurd; een bijdrage uit 's Rijks kas be hoefde niet te worden gevraagd; evenmin is een zoodanige bijdrage geraamd op de ont werpbegroting voor 1937. Uit de ramingen op de ontwerp-gemeente- begrooting, dienst 1937, kan worden afgeleid, dat de teruggang in de opbrengsten der belas tingen, betrekking hebbende op inkomen en vermogen, tot stilstand Is gekomen. In vergelijking met het vorige jaar is de werkloosheid in deze gemeente met onge veer 20 pCt. gedaald. Wij meenen te mogen verwachten, dat de depreciatie van den gulden betere vooruit zichten opent voor de visscherijen en voor verschillende andere hier ter plaatse ge vestigde bedrijven. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari j.l. 29.791. Het vermeer derde door geboorte met 526, dor vestiging met 1056, totaal 1582. Het verminderde door overlijden met 177, door vertrek met 965, totaal 1132. Totaal ver meerderd over de eerste 11 maanden van c jaar 450. Aantal inwoners op 1 December j. Aantal huwelijken in Novembei Vermeerdering in November PLUIMVEETENTOONSTELLING. De pluimveetentoonatelling van „Nut en Sport" wordt hedenavond 8 uur in de zaal Harmonie door den Burgemeester geopend. GESLAAGD Mej. N. Nouwt alhier slaagde te Rotter dam aan de Diaconesseninrichting voor het examen Kraamverpleegster. COMMISSIE VAN SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. In verband met de a.s. ondertrouw van het Prinselijk Paar zal de volgende week de landelijke collecte worden gehouden voor het Natonaal Fonds voor Bijzondere Nooden, waarvan H. K. H. dè Prnses het initiatief heeft genomen. Onze Plaatselijke Commissie van samen werking voor bijzondere nooden zal als afdee- ling van genoemd nationaal fonds de volgen- PARIJS, 9 December. (Havas.) Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert, gelijktijdig met bet Foreign Office te Londen, een com muniqué, waarin wordt medegedeeld, dat de regeeringen van Groot-Brittan- nië en Frankrijk, na gemeenschappe lijk overleg, hebben besloten aan Duitschland, Italië, Portugal en sovjet- Rusland te verzoeken, zich bij haar aan te sluiten, om het houden van een plebisciet in Spanje mogelijk te maken, opdat een einde komt aan den gewapenden strijd aldaar. Dit communiqué heeft den volgenden inhoud: De Britsche en Fransche regeeringen zgn de vorige week overgegaan tot gedachten- wisselingen ten aanzien van den toestand, die ontstaan is door den langen duur van den burgeroorlog in Spanje en ten aanzien van de gevaren, welke uit dezen toestand voor den Europeeschen vrede voortvloeien. Na te hebben vastgesteld, dat zij gélgke opvattin gen koesteren in dit opzicht, hebben zg op 4 December door tusschenkomst van haar di plomatieke vertegenwoordigers bij de regee ringen van Duitschland, Itaiië, Portugal en öo v je (.-Rusland dezen regeeringen de vraag gesteld, zich wel bij haar te willen aanslui ten, om uitmg te geven aar» haar absoluten wil, zich streng van iedere daad, direct of in direct, te onthouden, welke op eenigeriei wij ze buitenlandsche interventies met zich zou kunnen brengen in het conflict en om bijge volg dringend aan haar vertegenwoordigers In het comité te Londen alle instructie te zen den met het oog op de organisatie van een volstrekt doelmatige controle. Langs denzelfden weg hebben zij tevens den vier regeeringen gevraagd, zich bij haar aan te sluiten in een gevoel van menscheljjk- heid, teneinde den gewapenden strijd tot staan te brengen, welke zich in Spanje afspeelt, door een bemiddelingsaanbod, dat ten doel heeft, de geheele Spaansche natie in staat te stellen, uiting te geven aan den nationalen wil." RABAT, 9 December. HAVAS)/ Radio- Sevilla heeft vanmorgen om half negen ge meld, dat de rechtsche troepen, optrekkende uit Torre Helmosa in den Zuidelijken sector, opgerukt zgn over een lengte van 15 kilometer zonder vijanden te ontmoeten. Aan de verschillende fronten wordt door de artillerie vuur gegevén, zonder dat het tot actieve operaties komt tengevolge van het slechte weer. De nadruk moet echter gelegd worden op het belangrijke bombardement, dat gisteren op Madrid gericht is in de wijken Arguelles en Rosales benevens in de universiteitswtjk. De luchtstrijdkrachten bleven werkeloos. Een Russisch vliegtuig is vernield aan het Madrileensche front. Een driemotorig toestel van de lijn CadizRome is te Cadiz gearri veerd met aan boord de vlieger Ramon Fran co, broer van generaal Franco. MADRID, 9 December. (HAVAS). De gede legeerde raad van verdediging der hoofdstad heeft vandaag om 12 uur het volgende com muniqué verspreid: Aan het Baskische front hebben de opstan delingen een krachtig tegenoffensief ontke tend in den sector Vitoria. Zij werden echter overal teruggeslagen. De regeeringstroepen bezetten de stelling Ciriata. Luchtgevechten werden geleverd boven Al- cala de Henares en aan 't Baskische front. Vier toestellen der opstandelingen werden neer gehaald, onder welke zich een Junckers-bom- bardementstoestel en twee Caproni-jagers bevonden. Het vierde toestel was een Haenkel- jager". MADRID, 9 December. (HAVAS). De in zittenden van het Fransche vliegtuig, dat gis teren, zooals gemeld, by Pastrana omlaag ge schoten ils, namelijk de heer Chateau, corres pondent van Havas, zijn collega van de „Paris Soir", Delaprée en dr. Henny van het inter nationale Roode Kruis, die allen werden ge wond, hebben te Pastrana geneeskundige hulp ontvangen. Hun toestand is naar omstandig heden redelijk wel. De overige gewonden zgn naar Madrid overgebracht. Chateau deelt mede, dat het neergeschoten toestel de °nderscheidingsteekenen van een handelsvliegtuig droeg. Op een hoogte van 3000 meter kwam plotseling een jachtvlieg tuig op het vliegtuig af, draaide ongeveer 10 minuten erom heen en vuurde toen 30 40 schoten op het toestel af. Hierna verdween het jachtvliegtuig weer. TANGER, 9 December. (HAVAS). Naar verluidt, hebben de Spaansche autoriteiten van Tetoean gisteravond een schadevergoe ding gestort van 10.000 francs aan de fami lie van den herder, die op 28 October gedood is op het gebied van de zone van Tanger door „Regulares". De inboorling van de zone van Tanger, die ontvoerd was en meegenomen naar de Spaansche zone, op 23 November j.l., eveneens door „Regulares", is in vrgheid ge steld. Voorts hebben de Spaansche autoritei ten besloten, den Franschman Floraud, die reeds verscheidene dagen te Larache vast gehouden werd, in vrgheid te stellen. LONDEN, 9 December. (R. O.) De non. interventiecommissie heeft de aanbevelingen der subcommissie betreffende de indirecte interventie aanvaard en de leden kwamen overeen, deze aan hun respectieve regeerin gen ter kennis te brengen. Naar het agentschap Havas meldt, bevatte het rapport der sub-commisie een tweetal aanbevelingen en wel ten eerste tot het nemen van maatregelen, die bestemd zijn om eiken vorm VRn indirecte interventie te voorkomen, en ten tweede maatregelen tot het verbieden van elke recrüteering van vrijwilligers be stemd voor Spanje, het zenden daarvan of het toelaten, dat deze over het grondgebied van een land trekken op hun weg naar Spanje. De Italiaansche en Dultsehe afgevaardig den gaven slechts te kennen, dat zij de.^e beide punten ter kennis van hun regeëringén zouden brengen en hechtten hun goedkeuring er slechts aan onder voorbehoud, dat hun regeeringen daarmede accoord gingen. Voor het eerst sedert zg'n aankomst te Londen heeft von Ribbentrop het woord ge voerd. Hij gaf te verstaan, dat zgn regeering waarschijnlijk niet zou kunnen aanvaarden, dat men de kwestie der vrijwilligers onafhan. kelgk van het grootere probleem der indirecte Interventie zou behandelen. Bovendien deelde hij mede, dat er zich meer dan 35.000 sovjet- Russische burgers in Spanje bevinden en voegde er nog aan toe, dat een groot aantal Russische officieren en onder-officieren als kader dienst doen bij de vrijwilligers. De sovjet-Russische ambassadeur, Maiski, viel de Duitsche, Italiaansche en Fortugee- sche delegaties heftig aan. de week op Dinsdag 15 December door een speldjesdag met straacollecte de Vlaarding- sehe burgerij de gelegenheid bieden van hun sympathie met dit werk van de Prinses blgk te geven. De commissie stelt een leder, die r*et deel nam aan de October-insehrgving, in staat alsnog het zijne bg te dragen voor dit zeker sympathiek doel. UIT DEN RAAD. Voorgesteld werd een ontwerp van de ca- pitulanten verordening. In de bespreking werden de bezwaren naar voren gebracht daar de bevoegdheid van den raad werd be knot. Volgens de voorzitter is er niet aan te ontkomen en werd het voorstel met 3 stemmen tegen aangenomen. Burgem. en Weth. stellen den raad voor enkele perceeltjes grond te verkoopen, gele gen achter de panden Damstraat 2 tot en met 46 voor den prijs van 2 per M2 en tusschen de panden 46 en 48 op 3.50 per M2. De raad vereenigde zich met het voorstel. Op 24 September was het collége overge gaan tot de openbare aanbesteding van het werk tot vernieuwing van een gedeelte van het gas- en waterleidingbuizennet. Het werk werd op 30 September d.a.v. gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Duren te Hardinxvelcl, voor de som van 33.800. Inmiddels had zich op den avond van den sten September 1936 de depreciatie van den gulden voltrokken, hetgeen uiteraard een onmiddellijke prgsstgging voor materialen van buitenlandschen oorsprong met zich bracht Op grond van deze omstandigheden ver zoekt de heer van Duren het werk voor een evenredig hooger prgs te mogen uitvoeren. Wg teekenen hierbij aan, dat de aannemer in zijn inschrijvingsbiljet zonder eenig voor behoud de verbintenis op zich heeft genomen het werk uit te voeren voor de som van 33.800. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de aannemer met de gevolgen der deprecia tie, zich openbarende in een stijging van de prg'zen der materialen, geen rekening,had kunnen houden. Het komt ons daarom biligk voor, zij het dan ook dat rechtens daartoe geen verplichting bestaat, den aannemer te gemoet te komen door het nadeelig prijsver schil, ontstaan tengevolge van de depreciatie van den gulden, tot een maximum van 4450, zgnde het bedrag der raming, voor rekening der gemeente te nemen, onder voorwaarde, dat de aannemer aan ons college alle voor de berekening van het prijsverschil benoo- digde bescheiden overlegt en de gevolgen van gunstig werkende fetoren op dit bedrag in mindering komen. Na een korte bespreking werd dit voorstel aanvaard en kan de aannemer terstond aan vangen. Gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de geldschieters van de voor con versie in aanmerking komende leeningen behoudens een tweetal obligatieleeningen zich bereid verklaarden het rentepercentage der loopende Ieeningen te verlagen. Ten aanzien van de twee obligatieleeningen zijn B. en W. er in geslaagd elders plaatsing te vinden. Tot dekking der uitgaven, verbon den aan de oplossing van één dezer leeningen, waarvan het restant per 31 December 1936 550.000 bedraagt, zal een drietal vaste Iee ningen worden aangegaan tot een gezamen lijk bedrag van 400.000, Voor het restee- rende bedrag van 150.000 zullen twee kas- geldleeningen, elk ten bedrage van 75.000, worden gesloten. De kaspositie der gemeente maakt het mogelgk deze kasgeldleeningen op respectievelijk 1 Mei 1937 en 1 November 1937 af te lossen. Zonder discussie aanvaardde de raad het voorstel. Bii den was ingekomen een. tweet&l adressen houdende het verzoek om intrekking van het verbod tot het visschen op Zondag. Het college heeft geen aanleiding om het verbod op te heffen kunnen vinden en aan gezien de overgroote meerderheid der bevol king prijs stelt op dit verbod, stellen. B. en vv. voor afwgzend te beschikken. Bg de bespreking is het opgevallen, dat deze verordening reeds sedert 1909 bestaat en nu pas kort In werking Is- Een voorstel om dispensatie te verleenen voor Zondagsmorgens tot 9 uur werd ver worpen. Het eeheele voorstel werd aangenomen met 3 "temmen tegen van de S.D.A.P. B. en W. stelden voorts aan den raad voor om ter gelegenheid van de feestviering bij het huwelijk der Prinses Juliana den prijs voor het verbruik van stroom voor de straat versiering van 18 December '36 tot en met 7 Jan. '37 bg wg'ze van uitzondering te be palen op 0.08 per K.W.U., dit tarief geldt niet voor de Zondagen. Het voorstel werd aangenomen. Bij deze bespreking werd nog aanvaard, dat zij, die verlichting aan hun huis buiten aan brengen ook van dit goedkoope tarief ge bruik kunnen maken. Het voorgestelde werd aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2