HET LAGERHUIS IN SPANNING ACCOORD TUSSCHEN K.V.V. EN V.N.V, IN VLAANDEREN. KONING EDWARD TREEDT AF. DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 'ii nieuwe maatschappe i ordening op den groi; 1 slag der Pauselijke Encyclieken. GEMEENSCHAPPELIJK BEGINSEL PROGRAM. DE CONSULTEN IN VILLA „LOU VIEF'. DE CATASTROFE OP DE PHILIPPIJNEN. De geheimzinnige bezoekers reeds weer vertrokken. fhen van mannen, vrouwen en kinderen drijven op de einde looze wateroppervlakte 15.000 huizen beschadigd Z. H. hoort de Mis in Zijn particuliere kapel. DUITSCHE KERKBLADEN, Verklaring van de geestelijkheid der stad Miinster DE HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND. Desbetreffende nota van Beek NAZI-CENTRALE IN OOSTENRIJK ONTDEKT. MIJNONGELUKKEN IN POLEN DE KONINGIN VAN ITALIë TE KASSEL. EEN INVASIE VAN HARINGEN. HET MEER VAN GALILEA AARDSCHOKKEN IN ITALIc steld had en dat de eindelooze reeks nieuwe besprekingen, welke gevoerd is, niet zoozeer ten doel had, een feitelijke beslissing' te' ne men, als wel de gevolgen eener reeds genomen beslissing te regelen. Zoolang deze besprekingen voortduren zou de hoop, dat een wending in den toestand zou komen, niet geheel opgegeven worden. Maar deze hoop bleef toch voortdurend uiterst flauw, aangezien uit de ambten en hoedanigheden der personen, met wie de ko ning beraadslaagde, afgeleid kon worden, dat de gevolgen van abdicatie, zoowel de persoon lijke als de staatsrechterlijke, onder de oogen gezien werden. Met uitzondering van de bladen van Lord Rothermere en soortgelijke organ n, die voor namelijk voor winkel- en fabrieksmeisjes ge schreven worden, begreep een ieder, dat de koning, indien hij de laatste dagen besteedde aan het overwegen van de vraag, of hij al dan niet afstand zou doen van Mrs. Simpson, hierbij niet de hulp zijner ministers of zelfs van den hertog van York of andere familie leden zou noodig gehad hebben. Sinds Maandag stond het dus zoo goed als vast, dat de koning afstand zou doen van den troon en dat pogingen om hem te bewegen zijn besluit te herzien, zeer weinig kans op succes zouden hebben. Dinsdag had men, met het oog op ver schillende verschijnselen, in welingelichte kringen alle hoop opgegeven en ondanks eeni- ge pogingen om een optimistische opvatting veld te doen winnen, moest men er gisteren volkomen van overtuigd zijn, dat 's konings besluit om afstand te doen, onherroepelijk vaststaat. Dit werd als het ware bevestigd, toen Bald win gisteren in het lagerhuis mededeelde, dat hij vanmiddag hoogstwaarschijnlijk een ver klaring zou afleggen. Was deze verklaring van verblijdenden aard geweest, dan had dit den minister niet belet, haar eerder af te leggen, of althans een geruststellende toespeling te maken. De regeering heeft alle maatregelen, welke in geval van troonsafstand noodzakelijk zul len zijn, voorbereid. Doet Baldwin vanmiddag van dezen troons afstand mededeeling, dan is het waarschijnlijk dat onmiddellijk hierop een reeks wetsvoor stellen zal worden ingediend. Het eerste wetsontwerp zal de parlemen taire bekrachtiging gelden van 's konings be sluit en de lijn der opvolging vaststellen. Het staat vast, dat de hertog van York, die door geboorte de vermoedelijke troonopvolger is, aan de regeering zal komen. Alleen een zoon van den koning (zooals bij den dood van koning George) bestijgt auto matisch den troon op het oogenblik van den dood zijns vaders. In dit geval staat de zaak er dus anders voor. Zoo wij juist zijn ingelicht, bestaat de mo gelijkheid, dat eenige dagen verloopen zullen, alvorens de hertog van York feitelijk de ko ninklijke macht in handen krijgt. Gedurende deze dagen zou dan een soort regentschaps- raad worden ingesteld, gelijk ook geschiedde tijdens de zware ziekte van George V in de jaren 1928 en 1929 en gedurende zijn laatste levensuren. De wetten, welke de overgangs- en andere maatregelen bevatten, zullen de laatste zijn, welke door Edward VIII onder teekend zullen worden. Vermoedelijk zullen ook het inkomen en andere persoonlijke bijzonderheden betreffen de den geabdiceerden koning vastgesteld zullen worden. Vermoedelijk zullen ook het inkomen en andere persoonlijke bijzonderheden betreffen de den geabdiceerden koning vastgesteld wor den. De inkomsten ten bedragen van 100.000 pond sterling zouden voortspruiten uit de do meinen van het hertogdom Cornwallis. Het bezoek, dat de koning gisteren aan zijn moeder gebracht heeft in de Royal Lodge te Windsor, het buitenhuis van den hertog van York, werd streng geheim gehouden. Zelfs op het Belvedere Fort wist men niet, dat de koning voor het eerst sedert vorige week Vrijdag zijn eigen landhuis verlaten had. Het schijnt, dat de koning niet geweten heeft, dat koningin Mary zich naar Windsor zou begeven om hem door te ontmoeten. Zoodra hij vernomen had. dat zij zich in de Royal Lodge bevond, gaf hij order, dat alle bedienden zich moesten terugtrekken in het bediendenkwartier. Vervolgens verliet hij het huis. ging te voet door het park en stapte buiten het park in de gereedstaande auto. welke hem naar de zeven mijlen verwijderde Royal Lodge vervoerde. Gisteravond heeft het heele kabinet verga derd, maar vanmorgen zouden slechts indi- vidueele besprekingen tusschen de ministers olaats hebben in verband met de heden af te leggen verklaring, welke met de grootste spanning tegemoet, wordt gezien. Zekere ordemaatregelen zijs reeds genomen. De Londensche politie is aanmerkelijk ver sterkt. LONDEN, io December (HAVAS). Volgens in parlementaire kringen ontvangen inlich tingen had Baldwin reeds in de kabinetszit ting van gisteravond medegedeeld, dat de koning aan het einde van den dag niet bereid was, af te zien van zijn huwelijksplannen. De parlementsleden waren dan ook van meening, dait troonsafstand door Edward VIII de eentge oplossing voor de crisis is, waar het niet de bedoeling is, de grondwet in eenig opzicht geweld aan te doen. De abdi catie van den vorst werd gisteravond dan ook vrtj algemeen als zeker beschouwd, hoewel er op gewezen werd, dat de koning nog op het allerlaatste oogenblik vóór de opening van het parlement zijn houding zou kunnen her zien. Het wetsontwerp inzake den troonsafstand waa intusschen al gereed, indien de koning zijn besluit nipt herziet, zoo werd reeds aan gekondigd, zou het ontwerp heden (Donder dag) bjj het lagerhuis worden ingediend. Alle voor de opvolging noodige wetsont werpen waren overigens, gisteren reeds ge reed, hoewel men nog niet met zekerheid wist, wie de opvolger zou zijn. Kort na elf uur gisteravond heeft een wagen, welke gebruikt wordt voor het ver voer van bagage, Fort Belvedere, de verblijf plaats des konings, verlaten. Het voertuig begaf zjch met groote snel heid in de richting van Londen. De wagen was geheel niet koffers gevuld. Bij uitsluiting van alle Staatscorporaties wordt de uitwerking van de cultureele, eco nomische en maatschappelijke ordening toe vertrouwd aan bedrijfschappen of corpora ties. Regeering en parlement beslissen in laat ste instantie over de goedkeuring der veror deningen uitgaande van de corporaties; zij kunnen ook het initiatief nemen aan deze laatste bepaalde opdrachten te verleenen. Ten aanzien van de huidige maatschap pelijke ordening bevestigen wij uitdrukke lijk de vrijheid der sociale en syndikale vereenigingen en erkennen de noodzakelijk heid van sociale organisaties op christelij- ken grondslag. In den geest der Pauselijke encyclieken zal, bij verwezenlijking der corporatieve herordening, er naar gestreefd worden om het economische en sociale leven van den politieken strijd los te werken. De afgevaardigden hebben den wensch uitgedrukt op basis dezer princiepen een gemeenschappelijke formatie tot stand te brengen, en hun verdere actie te leiden in dezen geest". Dit beginsel-accoord is voor de K. V. V. onderteekend door prof. De Bruyne, prof. Eyskens en prof. senator Verbist, voor de V. N. V. door mr. Borginon, Elias en Romsee. De politieke activiteit der Belgische Ka tholieken heeft de laatste jaren een zware crisis doorgemaakt. Niet alleen stonden vaak de Waalsche en de Vlaamsche Katholieken tegenover elkaar, maar ook in Vlaanderen- land was geen eenheid van gedachten. Een deel der Vlamingen hield aan de Belgische eenheid, centralistisch of federatief vast, een ander deel had zijn volle sympathieën aan de groot-Nederlandsche gedachte verpand. Daar doorheen kruisten democratische en meer autoritaire, uiterst conservatieve en zeer vooruitstrevende ideeën elkaar, en tot overmaat van ramp bleek in de Belgische Katholieke staatspartij ook corruptie bin nen gedrongen te zijn, terwijl van vele voor aanstaande leden hoe langer hoe minder vast kwam te staan, of zij zelfs practiseeren- de Katholieken waren. De politieke macht der Katholieken was aldus bijna volkomen verlamd. Wie er nog aan mocht twijfelen, welke toekomst de Belgische Katholieke staatspartij te gemoet ging, moet op het Congres van Mechelen, dat één groote noodkreet geworden is, wel tot een beangstigende overtuiging zijn ge komen. Na het congres ging de ontwikkeling in een huiveringswekkend tempo achterwaarts. En plotseling stond men voor het feit, dat de Belgische Katholieke staatspartij eigen lijk niet meer bestond. Al kleedde men dit eindpunt in allerlei bemantelende formules, de harde werkelijkheid was, dat men voor een niets stond. Alleen was er de wil om iets te gaan bouwen, iets geheel nieuws, een federatieve party, uit twee zelfstandige maar samenwerkende groepen, eigenlijk op zich partijen bestaande. Er werden twee schematische commissies benoemd: een Waalsche en een Vlaamsche. Beiden zouden aan den arbeid gaan om een program op te stellen, dat meer aan de eischen van den modernen tijd en aan de Katholieke beginselen zou beantwoorden. Men stond daarbij voor het feit, dat „de leiding" niet wist, of zij nog volgelingen had, en hoeveel. Reeds bij de jongste verkiezin gen voor de kamer was gebleken, dat de Waalsche Katholieken voor een aanmerke lijk deel op de jonge Rex-beweging gestemd hadden. In Vlaanderen was deze overgang veel geringer geweest, maar had het Vlaamsch Nationaal Verbond een groote stemmenwinst behaald. Nog verwikkelder werd de situatie, toen in Vlaanderen V. N. V, en Rex een bond sloten, waarbij eerstge noemde practisch de groot-Nederlandsche gedachte opgaf, maar als concessie verkreeg, dat de Rex-propaganda in zijn kringen zoo goed als stopgezet werd. 'Van het oogenblik af, dat V. N. V. en Rex in Vlaanderen hun bond sloten, rees de vraag op, of het directorium van de Katho lieke Vlaamsche volkspartij, de toekomstige opvolgster van de Katholieke staatspartij voor Vlaanderen, zich er bij zou aansluiten. Spoedig bleek, dat er inderdaad onderhan delingen tot dit doel gevoerd werden, vooral met de Vlaamsche nationalisten. In hoeverre Rex daarbij actief betrokken werd, is nooit duidelijk gebleken, en is ook op dit oogen blik nog niet evident. En als dan ook nu het bericht komt, dat een principieel accoord tusschen de vertegenwoordigers van de Ka tholieke Vlaamsche Volkspartij en het Vlaamsch Nationaal Verbond tot stand is gekomen, wordt de Vlaamsche Rex daarbij met geen woord vermeld. Wel wordt ver wacht, dat Rex zich zal aansluiten, zoodat men dan een groot verbond van K. V. V., V. N. V en Rex in Vlaanderen zal verkrij gen. De eerste opname van mrs. Simpson sedert het uitbreken der crisis in Enge land, welke met haar toestemming gistermiddag werd gemaakt in den tuin der villa te Canneswaar zij vertoeftV. I. n. r,lord Bronlow, mrs, Rogers, mrs Simpson en mr. Rogers Het lijkt ons voorbarig, zoolang geen na dere gegevens omtrent de gevoerde bespre kingen gepubliceerd zijn, een uitvoerig com mentaar aan dit zeer gewichtige communi qué toe te voegen. Op twee zeer karakteris tieke feiten willen we echter reeds nu de aandacht vestigen: n.l. dat het V. N. V. hier wederom de verst-strekkende concessies heeft gedaan om tot de door allen zoo vurig gewenschte eenheid te komen; en vervolgens dat de nieuwe gemeenschappelijke formatie, welke op de allereerste plaats een maat schappelijk karakter: Katholiek-corporatief draagt, niet op een confessioneele basis wordt opgebouwd, maar toch de erkenning eischt van al zijn leden van de maatschappelijke beteekenis van den Katholieken godsdienst en van de Katholieke Kerk. Daarmede komt men heel dicht bij de grondgedachten van de Oostenrijksche en de Portugeesche corporatieve grondwet; treedt men uit de vaagheden, welke vaak achter den helaas veel misbruikten term „christe lijk" verscholen gaan, om zijn Katholieke beginselen openlijk te belijden en te verde digen. CANNES, 9 December (HAVAS). Goddard, die de rechtskundige adviseur van mrs. Simp- so.. was in haar echtscheidingsproces twee maanden geleden, heeft vanochtend vroeg het hotel, waar hij gisteren zrjn intrek nam, ver iaten om zich naar de villa „Lou Viei" te begeven. Dr. Kirkwood is via Marseille naar Londen terug gereisd. De derde passagier van het vliegtuig staat bijna voortdurend in telefonische verbinding met Londen. Een tweede telefoonlijn is thans in villa „Lou Viei" aangelegd. Lord Brownlow heeft vanmiddag medege- deeld, „dat mevrouw Simpson geen enkel do cument heeft geteekend in het bijzijn van Goddard. Deze laatste is slechts naar Can nes gekomen, om particuliere zaken met me vrouw Simpson te regelen. Wat dr. Kirkwood betreft, deze heeft de reis meegemaakt, omdat Goddard nog nooit gevlogen had en zijn gezondheid zwak is. Kirkwood is overigens vanmorgen vroeg naar Marseille vertrokken, zonder mevrouw Simp son te hebben bezocht". Goddard verklaarde: „De geruchten, die over dr. Kirkwood de ronde doen, zrjn zóó belachelijk, dat ze mijn verstand te boven gaan. Kirkwood is niet alleen mijn dokter, maar ook een mijner oude vrienden. Hij heef), mij alléén vergezeld, omdat ik nog nooit per vliegtuig gereisd had. Ik ben gekomen om een bezoek te brengen aan mevr. Simpson, die ik in haar scheidingsproces heb bijgestaan. Ik oordeelde het noodig, met haar particu liere aangelegenheden te bespreken. Het is intusschen voor ieder duidelijk, dat ik over die aangelegenheden geen mededee- lingen aan de pers kan doen, want alle in lichtingen betreffende zaken tusschen een advocaat en zjjn client zyn strikt vertrouwe lijk". Goddard is reeds weder met zijn bediende naar Parijs vertrokken. MANILLA, 9 December. (UN. PRESS). De plaatsvervangende chef van den generalen staf van het Philippijnsche leger, generaal Basilio Valdes, heeft een inspectie-vliegtocht gemaakt boven de Noordelijke provincies van het eiland Luzon, dat, zooals gemeld, dezer dagen door een ontzettende overstrooming is geteisterd. Bij zijn terugkeer heeft hij in een interview verklaard, nog nooit zooveel ellende en ver schrikking te hebben gezien. Valdes merkte op, zelfs niet by benadering ts kunnen mededeelen, hoeveel slachtoffers zijn té betreuren, doch hij voegde hieraan toe, dat de hoop bestaat, dat dé eerste vage schat tingen wellicht te hoog zijn. Uit zijn vliegtuig kon hij waarnemen, hoe talrijke menschen zich radeloos aan wrakstuk ken vastklampten, om niet met den stroom te worden meegesleurd en den verdrinkings dood te sterven. Honderden cadavers dreven op de eindelooze wateroppervlakte. Tusschen de ruïnen dreven ■de lijkenvan talrijke mannen, vrouwen en kinderen:' Met de mededeeling, dat het water tha"yS' langzaam zakt, besloot de generaal het interview. Bij de bergings- en opruimingswerkzaam heden ja inmiddels gebleken, dat het aantal slachtoffers van de overstroomingsramp naar allewaarschijnlijkheid de duizend zal over treffen. Opjgaven omtrent het juiste aantal slacht offers worden pas over enkele dagen ver wacht, wanneer in de talrijke geheel verwoes te d pen eenigermate orde is gebracht. De catastrophe heeft de provincie Isabella wel. het hevigst getroffen. De gouverneur dezer provincie heeft aan het hoofdkwartier van het Roode Kruis te Ma nilla telegrafisch doen weten, dat alleen in zijn gebied niet minder dan tien dorpen door den vloed volkomen zijn weggevaagd. In het telegram, waarin op de allereerste plaats dringend om medicamenten en verple gend personeel wordt verzocht, heet het o.a. „In de steden van de provincie Isabella heerscht een ontzettende chaos. Momenteel is het nog niet mogelijk, het aantal dooden en gewonden ook maar bij benadering aan te geven. Honderden huizen zijn door de golven meegesleurd en totaal versplinterd. De spoor wegverbindingen zijn vrijwel alom verbroken, zoodat de opruimingswerkzaamheden en meer speciaal het zenden van hulp-expedities enor me moeilijkheden ondervinden. Behalve de ontzettende verwoestingen, welke door de vloedgolf zijn aangericht, treedt op het oogenblik ook een nijpende levensmid- 'lelenschaars.chte aan den dag, tengevolge waarvan het lijden der duizenden dakloozen nog wordt verscherpt. "Reeds wegens de havenstaking aan de kust van den Atlantischen Oceaan was de levens- mtddelenvoorraad sterk geslonken. Thans evenwel is de kwestie der levensmiddelen acuut geworden, aangezien tengevolge van de over strooming talrjjke weiden zijn overstroomd en het vee Is gedood. Bovendien zijn tal van morgens tarwe-bouwland verwoest. De. president der Philippfjnen. Quezon, die zich aan boord van de „Empress of Japan" op weg naar Hongkong bevindt, heeft den staat van beleg afgekondigd en al degenen, die daartoe in staat zijn. opgeroepen, hulp te verleenen. Hij voegde hieraan toe, dat zjj. die tracht ten profijt te trekken uit den noodtoestand, zeer zwaar zullen worden gestraft. VATICAANSCHE STAAT, 9 December. (STEFANI.) De H. Vader heeft vandaag in zjjn particuliere kapel de H. Mis bijgewoond, welke door een zijner geheim-kamerheerem werd opgedragen. In den loop van den dag heeft de zuster van Zjjne Heiligheid, Camilla Ratti, een be zoek aan den herstellenden zieke gebracht. Zjj toonde zich zeer tevreden over den gezond heidstoestand van den H. Vader, doch ver klaarde, dat een langdurige rust noodzakelijk zou zyn. In alle kerken van de stad Münster is j.l. Zondag vanaf den kansel de volgende ver klaring der geestelijkheid van de stad Münster voorgelezen: in den laatsten tijd bereiken ons geregeld aanvragen, waarom in het Kerkblad van Münster niet meer zoo klaar en duidelijk stelling genomen wordt als vroeger tegenover de verschillende vraagstukken, die betrekking hebben op den godsdienststrijd en de gods dienstige dwalingen van onzen modernen tijd. Ter nadere verduidelijking deelen wij mede, dat het Kerkblad van Münster reeds meer dan een jaar lang iedere week voor het ter perse gaat door de politie gecensureerd wordt. Uit totaal onverklaarbare beweegredenen werden dientengevolge reeds herhaalde malen artike len geheel of gedeeltelijk geschrapt. Zoo is b.v. in het nummer van 29 November j.l. een heel onschuldig en voor ieder oprech ten Katholiek vanzelfsprekend woord van den grooten Zoon van het Westfaaische land, Bis schop Wilhelm Emmanuel von Ketteler, ge schrapt. Dit kleine artikel, waarin slechts sprake is van een moedige Katholieke hou ding luidt als volgt: Eenheid. Men kan niet in zijn particulier leven, in den schoot van zijn familie Christen zjjn en in het openbare leven een heiden: dat gaat niet. Men moet een man uit één stuk zijn, anders is men geen man. Waar gij ook zijt 0f op_ treedt, daar moet gij als Christenman naar buiten treden en moet gij uw invloed doen gelden volgens Christus' leer. volgens Chris tus' beginselen; dan zult gij ook de waar achtige vriend van uw medeburgers en van het volk zyn, want wanneer Christus' be langen verdedigd worden, zal het welzijn van 't volk gewaarborgd zijn. Wilhelm Emma nuel von Ketteler. Zoo wordt het kerkblad telkens opnieuw, verhinderd om datgene te zeggen, wat een zielzorger u graag zou zeggen. In de dag bladpers worden u daartegen vaak berichten voorgelegd, die niet steeds met de werkelijk heid in overeenstemming zijn, hetgeen nog dezer dagen bleek uit een bericht over de veelbesproken gebeurtenissen in Oldenburg". GENEVE, 9 December. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De Poolsche minister van bultenlandsche zaken, Beek, heeft aan het secretariaat van den volkenbond een nota over de kwestie der volkenbondshervorming toegezonden, waarin hij erop aandringt, dat de besprekingen van volgende week in de commissie van 28 slechts een zeer voorloopig en algemeen karakter zullen dragen. Beek bepleit, dat vooral zal worden ge zocht naar middelen om tot universaliteit van den volkenbond te komen ter bestrijding van het gevaar, dat de volkenbond anders zou worden veranderd in een groep staten met andere belangen als die van de niet-volken- bondsstaten en de wereld in twee vijandelijke blokken zou worden verdeeld. Verder bepleit Beek handhaving van de be ginselen van de souvereiniteit van den vol kenbond en dus van den regel van de een stemmigheid. Voorts dringt- hy erop aan, dat de verplich tingen van de volkenbondsstaten niet zullen worden uitgebreid, in geenerlei opzicht, zoo lang de volkenbond niet aan zijn leden werke lijke voordeelen zal kunnen waarborgen. Wegens het hooge belang van deze ont wikkeling, laten wij hier in den voiledigen tekst, aan de Brusselsehe „Standaard" ont leend, volgen het communiqué over het be- ginselaccoord, dat gisteren aan de Belgische Katholieke pers werd verstrekt. Het luidt. „De afgevaardigden van het V. N. V. én van het voorloopig Directorium der K. V. V. constateeren, na bespreking, dat zij accoord gaan op de volgende beginselen: 1. Ten aanzien van de godsdienstige en zedelijke belangen zal over het gansche koninkrijk België onder meer: a. aan de Kerk de bewegingsvrijheid worden gewaarborgd, die voof de vervulling van haar zending noodzakelijk is; b. de schoolvrede door schoolgelijkheid gewaarborgd worden. Bij vorming van een gemeenschappelijke partij zal deze niet op confessioneelen grondslag worden gebouwd; er zal beroep worden gedaan op allen, die de groote waar de van den Katholieken godsdienst en van de Kerk als beschavingsfactoren, alsmede het historisch karakter van de Vlaamsche bevolking erkennen en handhaven willen. 2. Het volksbelang heeft de primauteit op de Staatsinrichting. Wij bevestigen de noodzakelijkheid van een publiekrechtelijk statuut voor de Vlaam sche volksgemeenschap, verwezenlijkt en gewaarborgd door een zelfstandige politieke vertegenwoordiging. De economische eenheid van het Konink rijk België blijft behouden, alsmede de een heid van de bu''enlandsche, de militaire en de koloniale politiek; deze eenheid wordt gewaarborgd door de dynastie en door een gemeenschappelijke wetgevende en uitvoe rende macht, 3. De Staatsorde dient in politiek en so ciaal economisch opzicht grondig hervormd te worden. Een politiek parlement zal worden ge handhaafd; zijn essentieele bevoegdheden zijn die van de huidige wetgevende Kamers, in de eerste plaats stemming der begrooting, politieke wetgeving en toezicht op het Rc- geeringsbeleid. De leden van dit politiek parlement wor den aangeduid door een werkelijk vrije volksstemming. WASHINGTON. 10 Dec. <UN. PRESS.) Hel hoofdkwartier van het Amerikaansche Roode Kruis heeft uit Manilla bericht ontvan gen. dat bij de jongste overstroomingen op de Philippijnen vijftien duizend huizen werden beschadigd of vernield. Twee duizend hier. van werden eenvoudig door den stortvloed meegesleurd. Vijf en vijftig duizend personen ontvangen onderdak, kleeding en verpleging van het Roode Kruis. WEENEN. 8 December (HAVAS). De politie heeft verscheidene personen gearres teerd, die een centralen nationaal-socialisti- schen hulpdienst hadden georganiseerd onder het mom van „Volkshulp". Een doorzoeking van den zetel der vereenl. ging bracht een groote hoeveelheid nationaal- socialistisch propagandamateriaal aan het licht. WARSCHAU, 9 December. (A.N.P.) Van daag hebben zich in verschillende deelen van het land mijnongelukken voorgedaan. Vier arbeiders zijn om het leven gekomen door in stortingen of voortijdige ontploffingen van dynamiet. Reuter meldt uit Londen, dat een school van haringen een inval heeft gedaan in de haven van Stornaway, Dinsdagavond hebben drie drifters meer dan 200.000 haringen ge vangen binnen een mijl van de vischmarkt. Van een drifter zjjn twintig netten onder het gewicht der vangst gezonken. OSLO, 9 December. (HAVAS). Blijkens een telegram van le echtgenoote van Ossietz- ky aan het Nobelprys-comité zal Oseietzky niet in staat zyn, morgen tegenwoordig te zijn by de uitreiking van den Nobelprys. BERLIJN. 9 December. (D.N.B.) De ko ningin van Italië vertoeft met haar dochter, gravin Calvi. sedert eenige dagen te Kassei, om haar dochter prinses Mafalda van Hessen, die ernstig de griep heeft, te verplegen. ANCONA. 9 December. (HAVAS). Van morgen zyn hier vijf krachtige aardschokken waargenomen. Ook te Macerala zijn de schok ken gevoeld. Men weet nog niet of schade aangericht en slachtoffers te betreuren zyn, JERUZALEM, 9 December (R. O.). Katho lieken hebben uit pieuse overwegingen giste ren bij de autoriteiten geprotesteerd tegen het feit, dat in het Meer van Galilea Britsche soldaten zwemmen eri waterpolo spelen..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3