DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. 59sïe JAARGANG, MAANDAG 14 DECEMBER 1936 No. 17739 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDA1VC TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 PRAESES H. W. HASELAAR \2Vi JAAR priester. kerstfeest r. k. vrouwenbond. liii!! EEN ir. A, HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE SCHIEDAM Eervol ontslag UITSLAANDE BRAND AAN DE KRUISSTRAAT. Tijdens afwezigheid der bewoners. scheepvaart. KETHEL. Met zes stralen gebluscht. ITALIAANSCHE OPERA. Faust. ROTTÈRDAM. IN EEN LIFTKOKER GEVALLEN. DIT NUMMER BESTAAT, Ul% ZIER BLADEN-oA NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDA-MSCHE COURANT bedraagt, franco bg vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, b$J vooruit beta-lng. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. j Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; IQ regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit* betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500. bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75-— bij verlies van een wijsvinger; 'J verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25..— hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt* Uitbundige viering door de St. Jozefgezellen. Gisteren heeft de St. Jozefgezellenvereeni- ging op feestelijke wijze het 12%-jarig Pries terfeest van hun Praeses, Kapelaan H. W Haselaar gevierd. De dag werd begonnèn met een plechtige H. Mis in de St. Liduinakerk, opgedragen door clen jubilaris, geassisteerd door den Zeereerw. heer J. A. M. Bekkers en Pater L. A. Marrevel. De Misgezangen werden door het koor van &e St. Jozefgezellen gezongen, terwijl ook de misdienaars leden van de Ge- zellenver. waren. Onder deze H. Mis nader den allen tot intentie van den jubilaris ter H. Tafel. Na de H. Mis begaven de gezellen zich met hun verloofden en de zelatrieen na&r den R. K. Volksbond voor een feestelijk ontbijt. De jubilaris werd hier met luid gejuich ont vangen. Na het ontbijt werd eerst het woord gevoerd dor den Senior den heer J. de Raay. Spr. memoreerde in het kort wat de Praeses voor de Schiedamsche Gezellenvereeniging heeft gedaan, wenschte hem namens de ge zellen geluk en verwachtte dat hij nog vele jaren in Schiedam werkzaam zou zijn. Spr. offreerde tenslotte een paar lederen club- feauteuls. Dan sprak de Raad van Bestuur de heer C. Kramers. Hij wees vooral op de verhoudingen, die nu tusschen de Gezellen en Praeses bestonden. Een band van ver trouwen en hartelijkheid. Hulde bracht spr aan de moeder van Praeses. die helaas door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij overhan digde namens den Raad een cadeau onder couvert. Uit naam van de leden der Verloofden- cursus werd het woord gevoerd door den heer J. Eikenbroek die onder eenige hartelijke woorden de werken van Vondel schonk. Door mej. B. Leenderts werd namens de zelatrieen gesproken en een zilveren stempel met kussen overhandigd. Door nog vele jon gens werden namens de Verschillende clubs hartelijke woorden tot den juilaris gericht. Alle Gezellen, veelal vergezeld door hun ouders, kwamen dan. kap. Haselaar geluk- wenschen. De feestavond. Avonds had in den R. K. Volksbond tot beslu it een groote feestvergadering plaats voor gezellen, zelatrieen en genoodigden. On der hen merkten wij naast vele heeren gees telijke en eerw. broeders op: familieleden van den jubilaris, mej. Wibbols van de Graal, Pater Oorsprong, distrietspraeses van Rot terdam, den heer Hersbach Senior van Rot terdam, terwijl later op den avond Rector Drost uit Amsterdam, de Centraal-Praeses van de St. Jozefgezellen nog verscheen. Namens het gemeentebestuur was wethou der mr. M. van Velzen aanwezig. De zaal was stampvol en feestelijk versierd. Op het tooneel had de Kolpingswaeht plaats geno men. Onder tromgeroffel en luide toejuichingen verscheen de Praeses in de zaal. Deken A. J. C. Schraag heeft met eenige hartelijke woorden alle aanwezigen welkom geheeten en de Gezellen en ook de stad Schie dam met den jubilaris, die in den korten tijd, dat hij hier is, zooveel tot stand heeft ge bracht, gelukgewenscht. Het muziekgezelschap „St. Cecilia" uit Rotterdam bracht hierna op zeer verdien stelijke wijze eenige nummers ten gehoo're. Dan was de beurt aan de Gezellen-Tooneel- club, die het griezelige drama in drie bedrij ven „De ontvoerde Sukkelaar" ten tooneele bracht. Jammer genoeg was er in de eerte twee bedrijven reeds zooveel bloed vergoten, dat het 3e bedrijf geen doorgang kon vinden. Dan beklom de heer F. G. van Essen, de onvermoeibare leider van dezen avond, het spreekgestoelte. Reeds tijdens den zomer had den de Gezellen de koppen bij elkaar ge stoken, aldus spr. Er moest feest gevierd worden op het 12%-jarig Priesterfeest van den Praeses. Na tal van inbraken, onderno men onder leiding van kapelaan Koopman, op de kamer van den jubilaris zijn wij het één en ander uit de afgeloopen jaren te weten gekomen Dan zagen we op lantaarnplaatjes de ouders van den jubilaris, den jubilaris als kleine jongen, als seminarist, als Praeses, als kapelaan te Volendam en te Haarlem en te Schiedam. Deze serie lichtbeelden werd besloten met een foto van het rampzaligen Grieksche tank schip „Petrakis Nomikos". Hoog in den rook prijkte een foto van kapelaan Haselaar. „Haselaar van Wilton" klonk het in de zaal uit vele monden. Dan was het woord aan mr. M. M. van Velzen. Het was spr. bekend, dat d$ Burge meester wegens uitstedigheid bericht had ge zonden hier niet aanwezig te kunnen zijn. Spr. was echter overtuigd, dat het Gemeente bestuur hier vertegenwoordigd moest worden. In overleg met een anderen wethouder was hier dan ook toe besloten. Spr. was bij de opening van het Gezellenhuis tegenwoordig en was getroffen door hetgeen hij daar gehoord had. Er zijn twee soorten van adel, Zielenadel en Werkmansadej. Het streven hier is deze twee samen te laten gaan en synoniem te maken. Een vereenigingsleven zonder goeden leider, is niet mogelijk. De gestelde taak is hier volkomen bereikt. Spr. huldigde namens B. en W. den jubilaris en sprak de hoop uit, dat hij nog lang in geestelijk en lichamelijk welzijn hier mag werken. Dan nam de centraal-praeses rector Drost, het woord. Spr. verklmrde met vreugde als centraal-praeses naar Schiedam te zijn ge komen om den praeses van Schiedam mee te huldigen. In Schiedam hebben wij één vereeni- gtng over alle parochies. Ik geloof niet, dat wij dat verder in het land tegenkomen. Dat hebben wij aan kapelaan Haselaar te danken. Ik verwacht dat hij de gezellenvereeniging hier zoo mooi en groot kan maken, dat zij alle jongemannen uit den .werkenden stand omvat. Ik feliciteer de vereeniging met zoo'n praeses. Hij zelf is een loopend en levend Kol- pings-programma. Dit is zijn geheim. Hij be grijpt, dat op de eerste plaats een levendig geloof noodig is. Spr. kent den praeses reeds van zijn jeugd af, en heeft ervaren, dat hij nog nooit vijanden heeft gehad. Hij leeft in de geest van Christus en van Kolping. Zoo even hebben wij het laaiende tankschip ge zien, dat is uitgebrand. Zijn priesterhart raakt nooit uitgebrand, het zaait geen dood en ver derf, het is een onbluschbaar vuur, welks vonken op jullie harten zullen overspringen. Spr. bracht dan hulde aan de ouders van kapelaan Haselaar. Zij hebben wel de priester wijding van Heerzoon gezien, maar zij heb ben niet gezien, wat hij in de 12% jaar tot stand heeft gebracht. Maar laat over 20 of 30 jaar Schiedam zich maar afvragen, hoe het aan zooveel goede Roomsche gezinnen komt, dan zullen vele met dankbaarheid aan hem terugdenken. Na de pauze heeft de Gezellen-tooneelclub zich nog eens van zijn beste zijde laten zien. Hierna begon de groote hulde der St. Jozef- gezellen van het 12%-jarig priesterschap van den praeses, samengesteld door Adr. van de Plas te Hillégersberg en uitgevoerd onder leiding van Broeder Dominicus en den heer C. Kramers. Aan het slot hiervan heeft de praeses zichbaar onder den indruk, allen, die dezen dag hebben georganiseerd, zoowel gees telijken als gezellen hartelijk dank gezegd. Ook tusschen de verschillende speechen en tooneelstukjes werd door de muziekvereeni- glng St. Caecilia goede muziek ten gehoore gebracht. Het jaarlijksche Kerstfeest voor de kinde ren der leden van de R. K. Vrouwenbond vindt dit jaar plaats op Zondag 27 December, des middags 3 uur in den R. K. Volksbond en is toegankelijk tot den leeftijd van 14 jaar. Behalve de gebruikelijke tractaties zal deze keer een moderne poppenkast en buik spreken vertoond worden. Kaarten zijn op den dag van het feest aan de zaal verkrijgbaar (ingang Westvest) alsmede op Woensdag 23 dezer des middags van 34 uur in Gebouw R. K. Volksbond. AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag reed een vrachtauto, be stuurd door den 30-jarigen L. J. B„ uit Over- schie in de Prins Frederik Hendrikstraat al hier, toen de 6-jarige A. de J. plotseling zon der opletten den rijweg opliep. Na eerst bijna door een wielrijder te zijn aangereden, liep de jongen tegen het spatbord van de vracht auto op, tengevolge waarvan h\j kwam te val len waarbij hij het voorwiel van de auto over zijn voet. kreeg. De jongen liep eenige ont vellingen op en klaagde over pijn. Hij is naar de ouderlijke woning overgebracht. Voorts had Zaterdagmiddag in de B. K. Laan een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's. De auto's reden dicht achter el kaar, toen de voorste plotseling inhield om een jongen te verwijderen die achter op den wagen was geklommen. Tengevolge hiervan reed de tweede auto, bestuurd door den 30-j. C. D. uit Rozenburg, tegen de voorste op, waardoor de voorruit brak en een in de radia- teur ontstond. De bestuurder van de eerste vrachtauto is onbekend gebleven- AUBADE KOOR. Zooals dezer dagen door het Werkcomité Schiedam werd medegedeeld, zal op Zater dag 9 Januari „de Feestdag" hier in Schie dam, des avonds op de Groote Markt worden gezongen. Op dien avond zal daar het centrum zijn van de feestelijkheden. De zangers, die deei uitmaken van het aubadekoor ontvangen dan een koorkaart, waarop toegang wordt ver leend tot het daarvoor gereserveerde gedeelte. De volgende repetitie wordt gehouden op Woensdag 16 December, des avonds 8,15 uur in het Vereenigingslokaal, Nieuwe Haven. Om misverstand te vermijden willen wij er nog op wijzen, dat deelneming aan deze zang demonstratie niet alleen voor leden van de Princevlag is, doch dat iedere zanger of zan geres hartelijk welkom wordt geheeten. COLLECTE COMMISSIE BIJZONDERE NOODEN. De collecte op straat en langs de huizen, welke Zaterdag hier ter stede is gehouden voor den arbeid van de Commissie van Sa menwerking voor Bijzondere Nooden heeft op gebracht 759.04. Nadat hedenavond de radio-uitzending van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden heeft plaats gevonden, zal morgen en op de volgende dagen van deze week nog een in zameling langs kantoren en bedrijven worden gehouden. Een speciaal damescomité heeft zich daar voor beschikbaar gesteld. R. K. VEREENIGING „VOOR EER EN DEUGD" Naar ons wordt medegedeeld houdt „Voor Eer en Deugd" a.s. Zondag des middags 4 uur in de Singelkerk haar jaarlijksche bijeen komst, waaronder predikatie en akte van toe wijding. De gezangen worden uitgevoerd door het Congregatiekoortje der Singelkerk. Na de bijeenkomst gezamenlijke zang van het vcr- eenigingslied. De bijeenkomst is toegankelijk voor leden en niet-leden. lpp&§f> omgekomen DROEVIGE THUISKOMST. Het stoffelijk overschot van den bij het vliegongeluk met de „Lijster van Donkelaar wordt, na aankomst per Batavierboot in Rotterdam, in een. auto gedragen; rechts v.l.n.r.: de heeren Plesman, Alexis en Tolk. Van bevoegde zijde wordt ons bericht, dat den hoofd-inspecteur van politie, den heer D-, te Schiedam ontslag is verleend, welk ontslag eerst ingaat op den dag, waarop het besluit' daartoe onherroepelijk zal zijn geworden. Wrj vernemen, dat de Burgemeester dit ontslag eervol heeft verleend. Van de zijde van den heer D. wordt ons medegedeeld, dat deze zaak op korten ter mijn bij het Ambtenaren-gerecht aanhangig zal worden gemaakt, en dat mr. N. M. v. Veb zen als diens raadsman zal optreden, die het in het algemeen niet dienstig acht in dit sta dium der zaak inlichtingen te geven. Bovendien is dit ongebruikelijk en onge- wenscht, wanneer het oordeel van den rech ter wordt ingeroepen. BIDUUR R. K. VREDESBOND. Het biduur voor den vrede, dat laatstelijk door ons werd aangekondigd is definitief be paald op Zondag a.s., des middags half 4 in de H. Hartkerk. De gezangen zullen worden uitgevoerd door het Congregatiekoor der H Hartkerk, terwijl de predikatie zal worden gehouden door den zeereerw. voorzitter pastoor Th. A. Vis. Des morgens half tien wordt in dezelfde kerk een H. Mis opgedragen tot in tentie van de gevallen slachtoffers van de geloofshaat in Spanje. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1012 December GEBOREN: Johannes P., zoon van F. T. Kleijheeg en M. J. B. Hulshoff, Dr. Nolet- straat 1 Maria, dochter van J. Vijgeboom en G. Loman, Nassaulaan 75 Jan, zoon van J. de Bruin en J. M. A. van Leeuwen, St. Liduinastraat 68 Lize E„ dochter van A. W. Bruins en E. W. Maars, Graaf Florisstr. 70 OVERLEDENJ. Vermeer 17 jaar, St. Liduinastraat 35 G. C. van Kessel, 49 jr., echtgenoote van H. K. Bartels, Dr. Nolet- straat 1. SCHIEDAM, 12 Dec. Aangekomen: Grieksch s.s. Georgios Kyriakides, van Huil 0m kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 12 Dec. Vertrokken: Eng. s.s. Behar, met stukgoed naar Yokohama via Ant werpen; Gluekstadt, 12 Dec. Aangekomen: tankboot Atheltam met melasse van Schie dam. KERSTBOUT. Ten nadeele van den veehouder A. h., aan de Joppelaan werd Zaterdagavond een bru tale diefstal gepleegd. Tusschen 9 uur en half tien hebben langvingerige bezoekers uit een schuur negen vette konijnen gestolen, ter gezamenlijke waarde van plm. 15. £>e ko nijnen waren reeds verkocht. De gemeenteveldwachter heeft in samen werking met den rijksveldwachter eeA uit gebreid onderzoek ingesteld. Vermoed wordt, dat de daders via een weiland met hun buit zijn gevlucht. Ingezetenen die Zaterdagavond op Df om_ streeks dien tijd in de omgeving van de Jop pelaan of elders iemand mochten hebben ge zien die iets vervoerde of dergelijke, worden beleefd verzocht dit ten spoedigste te melden hetzij hij den gemeenteveldwachter, hetzij bij den rijksveldwachter, alhier. Gisterenavond te omstreeks zeven uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken op de tweede verdieping van pand 31 aan de Kruisstraat, bewoond door de fa milie M. de Rooy Het vuur greep zeer snel om zich heen, doch aan het krachtig optreden van de brandweer is het te danken, dat het vuur beperkt is gebleven tot de tweede étage en den zolder, die eveneens gedeeltelijk is uit gebrand. Zoowel de eerste verdieping als het in de parterreruimte gevestigde café hebben vrij veel waterschade gekregen. De brand werd ontdekt aan de achterzijde van het pand, waar uit de tweede verdieping plotseling fel de vlammen naar buiten sloe gen. Omwonenden hebben onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse was. Slangenwagen 27 onder leiding van onderbrandmeestér L. Droomer en brand meester P. L. van Breemen arriveerde het eerst en het personeel heeft terstond met het blusschingswerk een aanvang gemaakt, door twee stralen op de waterleiding aan te sluiten. Daar de bewoners evenwel bij familie leden op bezoek waren en het vuur op de tweede ver dieping woedde, zoodat het gevaar niet denk beeldig was, dat de brand zich nog verder zou uitbreiden, heeft de heer van Breemer de mo torspuit n, die na den motorreservewagen I op het terrein van den brand aankwam, doen ontbieden. Inmiddels waren ook gearriveerd de slan genwagens 28 en 29, waarvan het personeel direct actief aan het blusschingswerk heeft deelgenomen. Van eiken slangenwagen wer den twee stralen aangesloten en toen kon men met zes stralen in het geheel het vuur zoowel van voren als van achteren insluiten. Intus- schen had de brand zich over de geheele twee de verdieping uitgebreid en sloegen de vlam men ook aan de voorzijde naar buiten. Daar het gevaar inmiddels voor uitbreiding was geweken, behoefde de motorspuit geen dienst te doen. Onder leiding van hoofdman W. ten Broek slaagde men er tenslotte in den brand onder de knie te krijgen. De geheele tweede étage alsmede een deel van den zolder zijn een prooi der vlammen geworden. Aanwezig waren nog de slangenwagens 17, 16, 15 en 21. Gasten van slangenwagen 27 heb ben met de gummislang nagebluscht. De brand trok begrijpelijk nog al veel be langstelling. De politie heeft echter onder lei ding van hoofdinspecteur W. Bontenbal voor een doelmatige afzetting zorggedragen. Het tramverkeer is gedurende drie kwartier om gelegd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Het is onder de opera-figuren voor zoover ons bekend het uitsluitend prerogatief van doctor Faustus, dat hij zich zij 't ook on der demonischen invloed de verloren jeugd ziet teruggeschonken. Het ligt daarom in de lijn, dat speciaal op deze opera in den loop der jaren verschillende pogingen tot verjon ging zijn beproefd wat betreft de mise-en- scène, zoowel onder Nederlandsche als on der „Italiaansche" directie. En zoo kregen we Zaterdagavond in Rot terdam gelegenheid kennis te maken met den ver jeugdigden Faust der Italianen, die èn wat décor èn wat regie betreft met de vergrijsde ■traditie brak om geholpen door de toover- macht van moderne tooneeltechniek en regie in stralende jonkheid voor ons te verschijnen. Gelukkig was de nieuwe monteering niet „modem" in den strikten zin des woords; zij zou bjj dit stuk romantiek uit middeleeuwen slecht gepast hebben, gelijk trouwens vroe gere experimenten wel hebben aangetoond. In elk geval: al was het niet nieuw van con ceptie behalve de kerkscene het was toch anders nu en dan in omgekeerde richting als gewoonlijk en muntte uit door frischheid van toon. Over de bedde regisseurs Augusto Cardi en Riccardo Moresco hebben we reeds herhaal delijk de loftrompet gestoken. Hun aandeel in deze Faust-verjonging bleek natuurlijk niet gering, vermits zij van meet af met zichtbaar succes hun best deden om aan het tooneel- beeld meer zorg te besteden dan gewoonlijk geschiedde en zij hier gegeven de talrij ke speelscènes en diverse ensembles van zelf een uitgezochte gelegenheid niet mochten verzuimen. Zoo trof ons al direct het décor, waarmede Faust's „studiekamer" was ingericht, niet minder later het kerk-interieur (met een uitstekende personengroepeering) en ook de apotheose was prachtig verzorgd. Costumeering en belichting werkten voor de volle 100 mede aan vernieuwing en ver fraaiing van het afgeleefde opera,,beeld" en waar de Italianen in dit seizoen al zooveel meer goeds te „zien" gaven op .het gebied van speel-kwaliteiten, daar was het verheu gend, dat vooral voor deze altijd-trèkkende en toch-zoo-bekende opera meerendeels krachten werden gebruikt, die weten, wat „spelen" is; al moet het betreurd worden, dat de eigenlijke Faust-figuur zelf misschien wel weet, wat „spelen" is, doch hiervan aller minst blijk weet te geven, gelijk hij trouwens ook als zanger meer op-goed-geluk-af vol doet dan door bestudeerde techniekgaafheid. Overigens was er in deze verjongde Faust toch ook veel „ouds" (in den goeden zin des woords natuurlijk). Want drie der hoofdty pen stonden lang niet voor het eerst op de planken. Te beginnen met Sara Scuderi, die zich ook in haar Margaretha-partij tot het vereischite hoogtepunt heeft ontwikkeld (waarvoor maatstaf kan zijn de met meer technische vaardigheid dan ooit gezongen juweelen-aria) Eén bezwaar zou mogelijk kunnen inge- Den afgeloopen nacht is de 39-jarige C. Devenijns-v. d. Brakel in het Victoria-Hotel in een liftkoker gevalen. Met een gecompli ceerde linker-onderbeen-fraotuur is de dame opgenomen in het St. Franciscus-Gasthuis. „Is uw wagen defect?" „Weineen, ik ben aan 't schuilen voor den regen" WISSELKOERSEN te R'DAM. Londen 9.01(4, Berlijn 73,93, Parijs 8,57, België 31.031/2, Zwitserland 42,24, Amerika 1,85 11/16, Denemarken 40,24, Zweden 46,47, Noorwegen 45,29. Verwacht wordt J Stormachtige tot kraehtigen, later afne mende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen, later wellicht opklarend, aanvankelijk veel zach ter. Zware dalingen van den luchtdruk in het Westen wezen gisteren in den loop van den middag op een belangrijke verandering in de luchtdrukverdeeling en op de nadering van een Zuidwester storm. Thans heerscht zwaar stormweer in het geheele Westen en langs de Noorsche kust, met hooge temperaturen voor het Kanaal. In Ierland en Engeland vielen zeer zware regens, evenzoo ten Noorden van Schotland. In Ierland ruimen de winden weer en stijgt de luchtdruk. Het is te voorzien, dat de storm zich over het geheele vasteland zal uitbreiden en dat het overal veel zachter zal worden en later, bij de opklaring, weer wat koeler. Het uitladen op het vliegveld W aalhaven te R'dam van de Koolhoven F.G. 55 jager, welke oj> dc Luchtvaart tentoonstelling te Parijs veel belangsteling trok. 14 Dec.: Tivoli-Schouwburg, Kilian en Zn., (Ned. Ind. Toneel), 8 uur. 15 Dec.: Groote Schouwburg, Ballet Günther, 8,15 uur (v. volw.) 15 Dec.: Tivoli-Schouwburg, Kilian en Zn., (Ned. Ind. Toneel), 8 uur. D a g e 1 ij k sArena, variété-programma, 2,15 en 8,30 uur. Zondags ook 5 uur (voor volwassenen) Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 17 Dec. in: Studio, De golem (volw.); Colosseum, Tarrass Boulba en. Lieveling der vrouwen (boven 18 jaar)Corso, Top Hat (voor volw.); City en Centraal, Vogelvrij (voor volw.); Prinses, Vrouw of secretaresse en De opzienbarende hotelmoord (voor volw.); Victoria, Maddalena en San ders of the river (voor volw.)Ooster, Clii- neeseh goud en Ginger (voor volw.); Olympia, De vrouw van den staatsvijand en de circus- koning (boven 18 jaar); Luxor, Petertje (boven 18 jaar); Thalia, Charlie Chap op de Renbaan (boven IS jaar); Grand, De dans aan den galg, (boven 18 jaar); Lumière, Drei Menschen (voor volw.); Capitol, 'n Avond in de Opera en Taxi-girl (boven 18 jaar). Tentoonstelllingen Delftsche Poort: mevr. L. HoogewerffGoddard, M. Adamse en Stefaan Couwenberg, H. M. Wezelaar en Kristians Tonny. Schiedam. Passage-theater, 8 uur: Allotria (Willy Forst) en de Koning der verdoemden (volw.), SCHIEDAM, 14 Dec. Officieele noteeringen van de commissie uit de Kamer van Koop- nandeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1 1,201.30 (niet officieel) bracht worden tegen deze „Margaretha" haar statuur is wat te forsch voor de Gret- chenfiguur, zooals die in de publieke opinie „gevormd" is. Met instemming zagen we ook Gregorio Melnik wederom in de Mefisto- partij, welke hij altijd door zijn slanke gestalte en verzorgde verschijning evenveel relief geeft als door zijn sonoor niet steeds even ge soigneerd basgeluid. Merkwaardig is wel, hoe deze donkere en diepe bas juist glanzend en krachtig wordt in zijn hooge register. Een pracht acteur overigens. Terwijl natuurlijk Leo Piccioli, als Valentijn van ouds uitmun tend in vocaal en dramatisch opzicht, weer van harte welkom was. Bij dit trio sloot ook nu waardig aan de Martha van Luisa Squarzina, Siebel van Ma- falda Chiorboli hoorden we reeds 'n paar maal, zij het nog nooit zoo resoluut. Dezen avond bleek wel eens heel goed, dat de „opera" in deze mezzo een uitstekende kracht bezit als „vlot actrice". Zij moest eens wat betere kansen kunnen maken. Wat de solisten aangaat, gold de verjon ging intussehen alleen den niet bijster ver- jeugdiigden Faust-zelf van Alessandro Gran- da. We hebben den tenor nog niet vaak kun nen waardeeren; gelukkig scheen deze partij hem gunstig te liggen. En al was de ver klanking niet absoluut brandschoon, over het geheel viel zij te prijzen. Voor zijn romance kreeg Granda zelfs verdiend een open doekje. De koorzang klonk af en toe wat ruw; het schoonst kwam hij tot zijn recht aan Valen- tijns „sterfbed", het minst leek ons het over bekende Soldatenkoor te voldoen. De „sterf scène" van Valentijn mag overigens ook apart geprezen worden als een gelukkig ge slaagd staal van betere regiekunst. De Groote Schouwburg was zoo goed als uitverkocht en de bijval overvloedig. Sara Scuderi en het ballet, dat zich van zijn beste zijde kennen deed, werden bloemen vereerd. Onbegrijpelijk was in de Walpurgisnacht dat de van-het-leven aan-'t-geweten-zijnde Faust" toen vooral niet wat meer trachtte mede te „leven" dan door wat van links naar rechts te rollen. Woensdag herhaling van de Parelvisschers in een nieuwe bezetting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1