HOSPITALEN VAN MADRID VOL GEWONDEN. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN HET REIERSCHE EPISCOPAAT. Trein gedeeltelijk in ruïne herschapen. Anti-godsdienstig Centraal Museum in Moskou. DE KWESTIE VAN DE GRONDSTOFFEN. VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 Bittere klachten en protesten der bisschoppen- DE LAATSTE GEVECHTEN IN ABESSYNIE. Madrid, 17 Dec. (UN press) NIEUWE REGEERING IN CATALONIË. ZWITSERLANDS NIEUWE PRESIDENT Levensbijzon derheden van Motta. DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. Het loopen zonder hulp thans onmogelijk- Een sterk Frankrijk. Waarborg voor den vrede. MISSIONARISSEN IN HET IJS VASTGERAAKT. GROOTE KNOEIERIJ IN JAPAN. DE BRITSCHE LUCHTMACHT GENÈVE BENOEMT ELF RAPPORTEURS. Voor de kwesties van de volkenbondsliervorming- MGR. ORSENIGO BIJ VON NEURATH. MODERN HEIDENSCHE BLADEN. DE TWEETALIGHEID IN HET BELGISCHE LEGER VOOR HET BEHOUD DER BIJZ. SCHOOL. „Een jeugdivelke zonder godsdienst onderwijs opgroeit, wordt rijp voor het bolschewisme" Enkele weken geleden maakten wij uit voerig melding van een gemeenschappelijk Herderlijk schrijven van de Bisschoppen der Keulsche en Paderbomsche kerkprovincies, <jat inderdaad werd beschouwd als ,,'n vlucht in de openbaarheid" van het Episcopaat om bij de autoriteiten te protesteeren en tege lijkertijd de geloovigen te waarschuwen te gen de kerkvervolging, welke helaas in het Derde Rijk zoo fel woedt. Talrijke bisschop pen lieten dit schrijven in him diocesen voorlezen. Nu heeft ook het Beiersche epis copaat, onder de hooge leiding van Z. H. Em. Kard. Faulhaber, in de kerken der Beiersche kerkprovincie een Herderlijk schrijven doen voorlezen, dat tevens aan de hoogste staatsautoriteiiten is toegezonden. Aan dezen brief wordt een bijzondere be- teekenis toegekend, in verband met de be sprekingen, welke Kard. Faulhaber onlangs met den Fuehrer en rijkskanselier Hitier te Berchtesgaden heeft gevoerd. Het Herderlijk Schrijven der Beiersche Bisschoppen vangt aan met een verwijzing naar de verklaring van Hitier, dat het na- tionaal-socialisme zich op den grondslag van het positieve Christendom stelt. „Wij zijn er van overtuigd, dat vele hon derdduizenden deze verklaring tot nu toe trouw zijn gebleven en tot hun groote smart bespeuren, hoe anderen zich van de Chris telijke belijdenis en van het program van den Fuehrer steeds meer verwijderen en het Derde Rijk op den bodem van een nieuwe wereldbeschouwing willen plaatsen, welke met leer en geboden van het Christendom in scherpste tegenspraak is. De door deze kringen nagestreefde uitbreiding van het nationaal-socialisme tot een wereldbeschou wing, welke diep en revolutionnaïr op het Z. H. Em, Kardinaal Faulhaber, hoofd der Beiersche kerkprovincie. godsdienstige gebied ingrijpt, groeit meer en meer uit tot een grootsch opgezetten aan val tegen het Christelijk geloof en de Katho lieke Kerk, welke ons met de grootste zorg voor de toekomst van ons volk en vader land moet vervullen". „Onze leider en rijkskanselier, gaat het schrijver dan voort, heeft in een plechtig oogenblik, bij een ófficieele gelegenheid de hooge beteekenis der beide Christelijke con fessies voor het staats- en volksleven erkend en haar zijn bescherming toegezegd. Wy zijn er hem zeer dankbaar voor. Helaas wordt, in nauwe tegenstelling daarmede door toon aangevende mannen en leiders der organi saties nu elke belijdenis, of zooals zij zeg gen elk confessionalisme, principieel en systematisch bestreden. Zij streven een Duit- sche eenheidskerk na, waarbij de geloofs belijdenis geen beteekenis heeft. Zij willen vooral de Katholieke Kerk volkomen uit het Duitsche volk uitroeien, wijl zij haar als een vreemd lichaam in het Duitsche rijk en volk beschouwen. Waaruit blijkt, dat hun elk begrip van ons H. Geloof en van den Christelijken godsdienst in het algemeen ontbreekt". Het Herderlijk Schrijven herinnert dan aan het in 1933 tusschen den H. Stoel en Duitschland gesloten Concordaat en gaat voort: „In plaats van de door beide verdrag sluitende partijen gewenschte bevestiging van den vriendschapsband komt door den tegenarbeid van de Katholieke Kerk vijan dig gezinde krachten steeds meer de -scherp ste strijd tegen het Pausdom, een strijd, welke in geschriften en redevoeringen, in boeken en cursussen, in organisaties, in scholen en opleidingskampen gevoerd wordt. Daardoor worden bewust en gewild afkeer en haat tegen Rome bij het Duitsche volk gekweekt, zelfs reeds in de harten der kin deren; gepoogd wordt de Katholieken van het Opperhoofd en middelpunt der Katho lieke Kerk los te maken, en een „Rome- freie" kerk te stichten. Katholiek-zijn be- teekent voor deze vijanden der Kerk zoo veel als on-Duitsch-zijn. Katholieken wor den van die zijde voortdurend op zware proef gesteld; heel vaak als vreemdelingen in het Duitsche volk behandeld; op belee- digende wijze gekrenkt en tén achter ge steld. Wie echter met zijn' Kerk breekt, wordt door hen als betrouwbaar gn ver trouwen waardig behandeld en voorgetrok ken. Den laatsten tijd nemen de uittredingen uit de Kerk van leden van partij-organisa ties en zelfs van jeugdbonden steeds toe". Dan zetten de Bisschoppen in een werke lijk sombere lijst de verschillende vervol gingen uiteen, waaraan de Katholieke Kerk ®n Katholieken in de Beieren van den kant der ófficieele nationaal-socialistische instan ties bloot staan. In plaats van de door het Concordaat ge waarborgde bescherming der Katholieke or ganisaties is „een onderdrukking van haar vereenigingsleven gekomen met het uitge sproken doel het voortbestaan van de Ka tholieke vereenigingen op den duur on mogelijk te maken". Bitter wordt ook geprotesteerd tegen de verdrijving der zusters uit de scholen, ook weer in flagranten strijd met het Concor daat. Den ouders is aldus een hunner onver vreemdbare rechten ontroofd om hun kin deren die opvoeding te geven, welke zij in het belang der zielen noodzakelijk ach ten. Met verontwaardiging protesteeren de Bisschoppen er tegen dat aan velen dezer nu in uitersten nood geraakte zusters, van wie zeer velen een onderkomen bij particulieren hebben moeten zoeken, een goede positie is aangeboden, als zij slechts het kloosterleven willen vaarwel zeggen. Geprotesteerd wordt tegen het droeve feit, dat de priesterstand, niettegensaande de gewaarborgde bescherming door het Con cordaat, aan de grofste beschuldigingen en spot is blootgesteld, zelfs door ófficieele per soonlijkheden. En den priester wordt elke mogelijkheid om zich te verdedigen een voudig ontnomen. Geprotesteerd wordt, wijl zelfs de Herder lijke Brieven der Bisschoppen, zelfs bij de jeugd, met hoon en spot worden overladen. Dat geschiedt o.m. in de organen der Hit- ler-jeugd „op werkelijk ongehoorde wijze". Geprotesteerd wordt tegen den geest, waarin op vele scholen het onderwijs wordt gegeven. Geprotesteerd wordt, zeer fel, tegen dé schande, dat onder de kinderen een spion- nage-systeem is georganiseerd om alles wat de Katholieke leiders doen, over te bren gen. "Is dat niet elk gezag in den grond vernietigen? Is dat niet de jeugd opvoeden tot onbetrouwbaarheid en karakterloosheid? Is dat niet de diepste scheuring in de ge zinnen brengen? Terwijl de leider met ver- zienden blik alle krachten tegen het poli tieke en economische bolschewisme oproept, zijn1 hier talrijke en sterke krachten aan het werk om de jeugd in het godsdienstige bolschewisme binnen te drijven". „Dit vernietigingswerk, aldus de Bisschop pen, kan niet zoo voortgaan, zonder dat daaruit onoverzienbare en vreeselijke ge volgen ontstaan. Het Katholieke Spanje toont, dat een jeugd, welke zonder gods dienstonderwijs opgroeit, rijp wordt voor het bolschewisme". Ten slotte verklaren de Bisschoppen, dat zij een streng loyale houding tegenover het nationaal-socialistische regiem handhaven. Maar „onze strengè en heilige plicht tegen over Kerk en Vaderland eischt, dat wy niet zwijgen, waar zooveel op het spel staat en in gevaar is.' Ook als wij wegens onze vrij moedigheid weder de zwaarste aanvallen zouden te verduren hebben, zal niets er ons van weerhouden tot den dood onzen plicht zoo trouw mogelijk te vervullen De Fuehrer kan er( van verzekerd zijn, dat wij, Bisschoppen, hem in zijn wereldhistorischen strijd tegen lift bolschewjsme met moreele middelen op elke wijze zuilen ondersteunen. Wij maken geen aanspraak op medezegging schap in zuiver politieke aangelegenheiden. Wij eischen slechts de handhaving van de Goddelijke rechten en de wettelijk gewaar borgde vrijheid voor onze H. Kerk en voor ons ambt". De hertog van Kent werd Woensdag bij de door hem verrichte opening van een nieuw ziekenhuis te Londen verrast met een stuk speelgoed voor zijn zoontje. Steeds meer uitbreiding. Door bolsjewistische propagandisten wordt ln den laatsten tijd herhaaldelijk beweerd, dat die activiteit der „Strijdbare godloozen" in de sovjet-Unie aanmerkelijk is beperkt. Wat er van dergelijke beweringen overblijft, blijkt wel uilt een beridht in hét centraal-orgaan van dein bond van godloozen de „Resboshnik", Novemberaflevering 1936. In verband met de uitbreidingsplannen van Moskou en de daarmee samenhangende af braak van het Strastnoj-klooster wordt het anti-godsdienstig museum, dat sinds 1929 daar was ondergebracht verplaatst naar de Kaljaewskajastraat 23, waar een voormalige kerk volgens het ontwerp van den architect Salomonoff tot gpdiloozenmuseum werd om gebouwd. Het gebouw heeft 5 verdiepingen gekregen; de tentoonstellingsruimte is belangrijk uitge breid. Het museum telt in totaal 12 tentoon stellingszalen en een afzonderlijke afdeeling voor „wetenschap en godsdienst", met een demonstratielokaal, dat plaats biedt aan hon derd personen. Er zijn vflf nieuwe afdeelingen gevestigd, waaronder „godsdienst en godloosheid in de middeleeuwen", godsdienst en atheïsme in de moderne tijd", „klasse-religie van Islam en Boeddhisme". De reeds bestaande afdeelingen worden belangrijk uitgebreid. De bibliotheek bevat 70.000 werken over godsdienstgeschie denis en atheïsme. De massale propaganda voor dit museum wordt aanmerkelijk hooger opgevoerd. Het aantal bezoekers moet verdubbeld worden. In 1937 moot het anti-godsdienstig museum door minstens 400.000 personen bezocht worden. De verbouwing moet in Mei van het volgende jaar gereed zijn. Daarna wordt begonnen met den opbouw van een nieuwe tentoonstelling waarvoor thans reeds voorbereidende maatre gelen zfln genomen. Het decreet, waarbfl déze bepalingen werden afgekondigd, is on-, derteekend door Ginsburg. ADDIS ABEBA, 17 December (STEFANI). Uit het Westen van- ASessynië wordt-gemeld, dat Ras Imroe zich met al zijn krijgers aan de Italdaansche colonne van Malta heeft overge geven, na twee veldslagen van korten duur. De overgave van Ras Imroe wordt in Itali- aansche kringen als zeer belangrijk be schouwd, omdat de troepen van dezen aan voerder de laatste overblijfselen van het Abes- sflnBChe leger in het Westen waren, naar men zegt. De troepen van Ras Imroe waren op mili taire leest geschoeid en voorzien van moderne wapens. Verscheidene duizenden geweren en ettelijke machinegeweren zijn Ingeleverd. Tntiisschën hééft, de colonne van Cubeddü Sjoeloel bjj Harrer bezet Miliciens zoeken tusschen de puinen der ingestorte huizen naar nog meer slachtoffers. De gisteren door de nationalisten ondernomen luclitraid op de hoofstad heeft, naar uit particuliere berichten blijkt, vijftig dooden geëischt, terwijl driehonderd personen ernstig werden gekwetst- Alle hospitalen der stad zijn overvol gewonden In de voorstad Tetoean, welke gedeel. telijk in een ruïne is herschapen, zoe ken miliciens naar de slachtoffers, die nog onder de puinen der ingestorte huizen bekneld liggen. De speciale correspondent van Havas meldt, dat gisterochtend om acht uur de regeerings- troepen overgingen tot een tegenaanval op de stellingen der nationalisten, welke deze gis teren en eergisteren in den sector Casa del Campo hadden bezet. Aan dezen tegenaanval namen ongeveer 5000 man, waaronder een bataljon van de internationale brigade, gesteund door tanks, deel. De strijd werd in dichten mist gevoerd. Te één uur in den middag moesten de aan vallers naar hun punt van uitgang terugkee- ren. De strijd van heden was een van de he vigste, welke de nationalisten voor Madrid hebben gevoerd. Nadat de aanval was afgeslagen, bombar deerden een zestigtal vliegtuigen van de op standelingen de stellingen der regeeringstroe- pen bjj Boadilla. In een officieel communiqué van het hoofd kwartier der rechtsche troepen over den toe stand wordt medegedeeld, dat de operaties aan het front van Madrid in den sector van Boadilla voortduren. De rechtsche troepen hebben stellingen be zet, welke door den vijand waren verlaten. De vijand liet 82 dooden, 2 kanonnen van 75 m.M. en 3 gepantserde auto's achter. Bij Baena (Andalusië) verloren de regee- ringstroepen 40 dooden en gewonden, zoome de eenig materiaal. Tijdens een tegenaanval der ïegeeringstroe- pen op Boadilla hebben de rechtsche troepen vier tanks en eenige auto's bult gemaakt. In de avonduren trokken de militietroepen terug. De rechtsche troepen schoven vervolgens hun stellingen wat vooruit. Generaal Orbaz, de bevelhebber van alle ten Westen van Madrid opereerende troepen, heeft zijn voldoening uitgesproken over den loop "der krijgsverrichtingen. Queipo de Llano heeft in zjjn dagetjjksche radio-toespraak via radio-Sevilla de door de regeering medegedeelde berichten tegenge sproken. Hij verklaarde, dat te Santander, Bilbao, Barcelona en Madrid niet voldoende voedsel meer is. Hij voegde daaraan toe, dat Prieto opnieuw een onderhoud heeft gehad met Azana over de overgave van Madrid ter voorkoming van grooter verliezen. Het radiostation te Salamanca heeft om half tien gisteravond medegedeeld, dat tijdens de jongste gevechten aan het front van Bis- caye de regeeringstroepen meer dan 2000 man hebben verloren, waardoor het moreel zeer slecht is geworden. Ook voor Villa Real hebben de regeerings troepen aanzienlijke verliezen geleden. Tenge volge van de herhaalde mislukkingen weige ren de militietroepen thans naar het front te rug te keeren. LONDEN, 17 December. (R.O.) De zes par lementsleden, die een bezoek hebben gebracht aan Spanje verklaren in hun rapport, dat meer dan een half millioen non-combattanten uit Madrid moeten worden geëvacueerd. Een internationale poging moet worden ge daan om hiertoe bijte dragen. Hord Cecil heeft aangekondigd, dat een comité is opgericht, dat fondsen bijeen moet brengen, teneinde den burgeroorlog in Spanje te humanlseeren. Dit comité ondervindt veel steun in de City. Het vertegenwoordigt geen enkele partij en staat onder bescherming van den aartsbis schop van Canterbury, den katholieken aarts bisschop van Westminster, den moderator van de Presbyteriaansche kerk en den opper rabbijn. De Catalaansche regeerings- crisis. BARCELONA, 17 December. (HAVAS). Companys heeft heden de besprekingen tot het beëindigen van de regeerings-crisis voortgezet. In een nota aan de pers werd gezegd, dat alles erop wees, dat nog heden de crisis zou worden opgelost. Naar verluidt, zou de nieuwe raad bestaan uit vier vertegenwoordigers van de C.N.T., drie vertegenwoordigers van de U.G.T., drie links-republikeinen en een ver tegenwoordiger van de pachters. De Trotzky-isten niet in het kabinet vertegemvoordigd. BARCELONA, 17 December (UN. PRESS) De regeeringscrisis in Catalonië is vandaag opgelost. President Luis Companys deelde mede, dat in den nieuwen generaliteitsraad de porte feuilles als volgt zjjn verdeeld: de anarcho- syndicalistische „Confederació|i Nacional del Trabajo" krijgt de portefeuilles van defensie, economische zaken, openbare diensten en ge zondheid, de socialistische „Unión general de los Trabajadores" die van levensmiddelen voorziening, justitie, arbeid en openbare wer ken, de „Esquerra Republicana" (links-repu- blikeinsche partij) de portefeuilles van finan ciën, openbare veiligheid en opvoeding, terwijl een lid van de Unie van kleine pachters, de z.g. Rabassaires, minister van landbouw wordt. De" vereenigde marxistische partij (richting Trötski) is in het nieuwe kabinet dus niet vertegenwoordigd. Companys deelde nog mede, dat hjj de uit voerende macht heeft overgedragen aan den minister van financiën, Tarradellas. De taak van de nieuwe regeering zal het zijp, „de opstandige beweging te onderdruk ken, de discipline in het etappengebied en op het front te handhaven of zoo noodig te her stellen, en het economische systeem van Ca talonië te versterken". De Zwitsersche bondsvergadering heeft, zooals gemeld, den heer Motta voor 1937 ge kozen tot president van het Zwitsersche eed genootschap. Nadat bondsraad Motta reeds in 1915, 1920, 1927, en 1932 de eervolle functie van pre sident van Zwitserland heeft bekleed, valt hem deze eer im 1937 voor de vijfde maal te beurt Tegeljjk met zijn vijfde benoeming tot pre sident van het Zwitsersch eed genootschap viert bondsraad Motta het 25-jarig jubi leum als Zwit- lersch bondsraad. Over eenAge da gen, op 29 De cember, zal de heer Motta 65 jaar worden. Hij is n.l. op 29 De cember 1871 te Arolo (kanton Tesslno) geboren. Hfl studeerde te Freiburg (Zwit serland), Miin- chen en Heidel- berg in de rech ten. Door zfln langdurig verblijf m Fransch Zwitserland en in Duitschland is de bondspre sident meer dan wie ook in staat de belangen van Zwitserland als bondspresident te behar tigen, daar hij alle drie landstalen (Fransch, Italiaansch en Duitsch) correct spreekt. Hfl bedient zich evenwel het meest van de Fran- sche taal. Motta, die zoowel in Zwitserland als in het buitenland naam heeft gemaakt, is ook een zeer bekende verschijning te Genève, waar hfl zfln land steeds vertegenwoordigt. In 1924 heeft Motta het presidium waarge nomen van de volkenbondsvergadering, doch ook sindsdien heeft men in volkenbondsbfleen- komsten met groote aandacht naar zfln rede voeringen geluisterd. Zijn benoeming tot bondspresident voor 1937 wordt in Zwitserland dan ook algemeen met vreugde begroet. Hfl gen-let een zeer groot vertrouwen en algemeen waardeert men zfln capaciteiten, tact en Inzicht, waar mede hij zijn land, vooral ook ln deze moei lijke tflden van internationale verwikkelingen, groote diensten heeft bewezen. Johannes Baumanm, die tot vice-president is gekozen, werd in 1874 te Herisau (Appen- zell) geboren. Hij is de leider van het depar tement van Justitie en politie. President Motta. VATICAAN-STAD, 17 December (UN. PRESS.) Naar uit vertrouwbare brcn ver luidt, is Z. H. de Paus na Zijn genezing niet meer in ^taat, zelfs over korte afstanden zon der hulp te loopen. De geneesheeren hebben vastgesteld, dat de bloéd-circulatie in het linker been van den Paus vertraagd en bijgevolg gestoord is. Zij vreezen, dat zich thans ook in het rech terbeen spataran zullen ontwikkelen. VATICAAN-STAD, 17 December (HAVAS) De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus blflft bevredigend. De H. Vader onderhoudt zich eiken dag met den kardinaal-staatsse cretaris Pacelii en stelt zich van de loopende zaken der kerk op de hoogte. Rede van Daladier voor het uitvoerend comité der radicaal-socialistische partij. PARIJS, 17 December (HAVAS) Het uit voerend comité der radicaal-socialistische par tij is gisteravond bijeengekomen. De voorzit ter der pa. fl, de minister van oorlog Dala dier, heeft bij die gelegenheid een rede ge. houden. Na het vriendschappelijke contact met En. geland en de Vereenigde Staten, de nauwer aangehaalde betrekkingen met de Kleine En tente en de hartelflke betrekkingen met Rus land, het land, waarmede Frankrijk gebonden is door een voor allen openstaand verdrag, dat elk denkbeeld van agressie uitsluit, in herinnering te hebben gebracht, verklaarde Daladier, dat Frankrijk bereid blflft tot alle onderhandelingen, die in een geest van samen, werking kunnen worden geopend en die een volledig afzien eischen van de op kracht en geweld gebaseerde methoden. Vervolgens wees Daladier op enkele feiten, waaruit, de econ. opleving blijkt en verklaarde, dat voor econ. vernieuwing twee factoren nood. zakelflk zfln en wel ten eerste de werisch de defensieve macht van het volk op zoo hoog mogelflk peil te brengen en ten tweede de ves tiging van een duurzamen socialen vrede. Wil Frankrflk vrij en gelukkig zfln, dat moet het sterk zijn. Daar het den vrede wil, moet het ook steeds in staat zfln, de integriteit van zfln grondgebied te handhaven en zijn plicht tot wederzfldschen bijstand te vervullen. In dit verband bracht Daladier in herinnering, dat geheel Europa zich bewapent en dat de wereld dit jaar meer dan 200 milliard had uitge geven om zich te bewapenen. Na Daladier sprak de voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van de kamer, Mistier. Deze drong aan op het be houd van de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland, Polen en de Kleine Entente. Hierop nam Daladier nogmaals het woord, waarbij hfl er op wees, dat de regeering nooit erover heeft gedacht, den duur van den mili tairen dienstplicht te verkorten, zoolang de internationale omstandigheden niet gewijzigd waren. De Fransche dienstplichtwetten verzekeren het land een leger van 600.000 man, van wie 150.000 man zich in Noord-Afrika bevinden en 50.000 man in de overige koloniën. Hiertegenover staat, dat Duitschland een leger heeft van 800.000 man, waarbij nog komen 200.000 man van den arbeidsdienst en 50.000 Schupo's. Ook Italië heeft een sterk leger. Frankrijk moet dus de integriteit van zfln gebied kunnen verdedigen en offers moeten worden gebracht, om te voorkomen, dat de oorlog binnen de Fransche grenzen wordt gevoerd. Ook bestaan eischen van collectieve veiligheid en men moet rekening houden met de mogelijkheid van een plotselingen overval van gemotoriseerde troepen. De Missieboot „O. L. Vrouw van Lourdes" met aan boord den missiebisschop mgr. Fal- laize en verschillende andere missionarissen, die bfl de Eskimos werkzaam zfln, is in de nabflheid van het Vitoria-eiland nabij Kaap Deas Thompson door het ijs ingesloten. De opvarenden zfln er tenslotte in geslaagd over het fls langs de monding van de Hornday het vasteland te bereiken. De flsberen hebben echter alle voorraden aan levensmiddelen ver slonden. Door radio-seinen was de kapitein in staat om den noodtoestand, waarin het schip ver keerde, bekend te maken. Vanuit vliegtuigen heeft men de positie van het schip opgenomen en onderzocht, of er mogelijkheid bestaat dit te bergen. TOKIO. 17 December (D.N.B.) Extra bla den maken melding van de ontdekking van een groot schandaal in de provincie Saitama. De leider der ftnancieele administratie van Saitama zou er de hoofdpersoon van zfln. Hfl zou door geraffineerde valsche boekingen in de laatste zeven jaar meer dan een millioen yen hebben verduisterd. Als mededader is gearresteerd de burge meester van Kosjigaya, wien voorts wordt ten laste gelegd de stedelflke bankcredieten ten bedrage van 120.000 yen te eigen bate te hebben aangewend. LONDEN, 17 December (HAVAS). De Brit- sche minister van luchtvaart, lord Swinton. verklaarde gisteren in een rede, dat het re- cruteeren voor de luchtmacht vlot verloopt. In dit jaar hebben 20.000 nieuwe vliegers dienst genomen. Antwoord van Schacht op de voor stellen van Sir Samuel Hoare in den volkenbond verleden jaar? NEW-YORK, 17 December (HAVAS) Dr. Schacht publiceert in het Januari.nummer van het Arrierikaansche tijdschrift „Foreign Af fairs", dat vandaag is verschenen, een arti kel, dat bedoeld schijnt te zfln als antwoord op de verleden jaar door Sir Samuel Hoare in den volkenbond gedane voorstellen inzake een bestudeering van een betere verdeeling der grondstoffen. Dr. Schacht geeft een opsomming van de eischen, welke hfl in 1929 ter toen te Parfls gehouden Young-conferentie stelde in verband waarmede hfl verklaart: 1, Duitschland moet grondstoffen produ- ceeren op een gebied, dat onder zfln bestuur is geplaatst. 2. Ditkoloniale gebied moet deel uitmaken van zijn eigen muntstelsel. Hfl verklaart voorts, dat andere mogelijke kwesties zooals souvereiniteit, leger, po. litie, wetgeving, kerk en internationale samen werking internationaal zouden kunnen worden besproken en geregeld, indien aan de eer van Duitschland niets zou worden tekort gedaan. Schacht voegt daaraan nog toe, dat het koloniale vraagstuk noch een imperialistisch probleem, noch een prestige kwestie is, doch slechts een vitaal economisch probleem, waar van de Europeesche vrede afhangt. De suggestie van dr. Schacht, dat Duitsch. land het bestuur krflgt over zekere koloniën zonder er de noodzakelijke souvereiniteit over te verwerven, schijnt werkelijk geschreven te zfln, om een beraadslaging te openen over de vooratellen van Sir Samuel Hoare. GENEVE, 17 December. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De commissie van a«ht en twintig voor de volkenbondshervorming heeft vandaag elf van haar leden tot rappor teurs benoemd voor de verschillende kwesties, die thans verder in behandeling zullen wor den genomen. De rapporteurs, die ieder een speciaal punt te bewerken krijgen, zullen niet hun eigen oordeel hebben uit te spreken of naar bemid deling tusschen de tegenstrijdige opvattingen te streven hebben. Hun rapporten zullen vol komen objectief moeten zfln en zich moeten beperken tot een preciese omschrijving, waar over het bfl het hun toevertrouwde onderwerp eigenlijk gaat. Een van elf rapporteurs is onze landgenoot prof. V. H. Rutgers, die zich met de kwestie van de algemeene verplichtingen van de vol kenbondsstaten bij de toepassing van het sanctie-artikel 16 zal hebben bezig te houden. BERLIJN, 17 December (HAVAS). De apostolische nuntius te Berlijn, Z. H. Exc. Mgr. Orsenigo heeft heden een onderhoud van anderhalf uur gehad met den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, van Neurath. Zie» hun oplage belangrijk stijgen. Het „Berliner Kirchenblatt" publiceert een statistiek, waaruit duidelflk blflkt dat de nieuwheidensche bladen in Duitschland hun oplage in den laatsten tijd belangrijk zien stijgen. De juiste cijfers zfln daarvan precies bekend omdat ieder blad dat advertenties op neemt, verplicht is het gecontroleerde oplage cijfer in ieder nummer te vermelden, waarbfl tevens afgedrukt moet worden de namen der redacteurs die voor den inhoud van de ver schillende rubrieken verantwoordelijk zijn. Het blad van generaal Ludendorf „Am heiligen Quell Deutscher Kraft" zag het aan tal abonné's stflgen van 34.000 tQt 72.000. Het weekblad „Durchbruch" steeg van 2500 tot 16.888 exemplaren. Het beruchte blad van Julius Streicher heeft een oplage van 486.000 exemplaren, het Schwarze Korps 337.825. De S.A. Mann heeft bijna een half millioen abonné's. BERLIJN, 17 December. (HAVAS.) Bin nenkort zullen belangrijke wijzigingen wor den aangebracht in de redacties van ver scheidene groote bladen. De geruchten worden bevestigd, volgens welke er een nieuwe wet op de pers zal wor den afgekondigd in de maand Januari. De wet zou voorschrijven, dat de hoofd redacteurs van Duitsche bladen lid zfln van de N.S.D.A.P. Volgens andere geruchten zouden de „Deut sche Allgemeine Zeitung" en het „Berliner Tageblatt" worden samengesmolten, terwijl de „Frankfurter Zeitung" die tot nu toe een zekere onafhankelijkheid wist te bewaren, een officieel orgaan der nationaal-socialisti sche partfl zou worden. BRUSSEL, 17 December. (D. N. B.) De minister van landsverdediging, luitenant-ge neraal Denis, heeft Woensdag in de kamer het wetsontwerp ingediend inzake het taalge bruik in het leger. Het wetsontwerp bepaalt, dat de officie ren, die doorgaans slechts Fransch spreken, voortaan beide landstalen machtig moeten zfln. De cursussen op de militaire scholen zul len eveneens tweetallig zfln. Er zullen Vlaamsche en Waalsche regi menten worden gevormd. Deze indeeliing zal voor 1938 moeten worden tot stand gebracht, Op last van kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keulen, zullen voortaan in alle kerken na iedere H. Mis of andere godsdienstoefe ning bflzondere openbare gebeden worden ver richt voor het behoud van de bijzondere school in Duitschland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3