KOOPJES KN ALLE AFDELINGEN HOOFDSTEEG - ROTTERDAM Fa. A. J. van de VEN, Hoogstraat 51, Telef. 68546 BELEGEN WIJNEN Fijne Likeuren Advocaat Boerenjongens PUNCH Prima Gedistilleerd ORANJE BOVEN Champagne Vinkschil B18 veredelde Jenever SLIJTERIJ I VINKJt ^arsut|taraJa®4, VOOR DAMES* EN HERENKLEDING NAAR MAAT ZEER VOORDELIGE RESTANTEN AANBIEDING Deze opruiming begint 2 Januari dan natuurlijk alleen want die zijn in alle prijzen zuiver en fijn van smaak WIJNHANDEL 'T \/mi/|r •T!'rEFOON 67641 MAASSLUIS. WOENSDAG 30 DECEMBER 1956 HET SCHEEFVALLEN VAN DE „BATAVIER IV". Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. VERKEERDE STUWING VAN DE LADING? Poging tot zware mishandeling. MS ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Bij aankoop tot een bedrag van minstens fl. 3.50 GRATIS een flacon ORANJE-BOVEN f^XEL EN RODENRIJS. BALAN KLEDINGMAGAZIJNEN De Raad voor de Scheepvaart heeft gister middag- onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het scheefvallen van het bijna 1600 bruto register ton metende stoomschip „Batavier IV" te Gravesend op 9 Augustus 1.1. De eerste der opgeroepenen was de gezag voerder van de „Batavier IV", welk schip het eigendom is van de N.V. Wm. MUller Co. te Rotterdam. Getuige deelde mede, dat de „Batavier TV" op 8 Augustus met stukgoederen en passagiers van Rotterdam naar Londen was vertrokken. De deklast bestond uit kisten en kratten groenten en vruchten. Alle dubbele bodem tanks waren gevuld. Er waren 68 passagiers aan boord. Reeds bij het vertrek had het schip 2 4 3 graden slagzij, doch getuige had geen aan leiding gevonden deze slagzij weg te werken. De deklast was op sommige plaatsen twee en een. halven meter hoog, op het voorschip was hi) meer naar bakboord en op het achterschip meer naar stuurboord gesjord teneinde gele genheid te geven tot passage. De overtocht is zonder dat zich eenig incident voordeed, geschied; wel was onderweg de slagzij tot ongeveer 5 4 6 graden toegenomen. Te Gravesend zijn de passagiers met bagage van boord gegaan. Te half tien o. m. zou het vertrek geschieden. In verband met het getfl er liep een zware ebstroom werd op de reede geankerd, het stuurboordanker met dertig vadem ketting. Het schip schoor over naar bakboord en kreeg dientengevolge voort durend meer slagzij. Getuige kreeg den indruk, dat de deklading naar stuurboord over ging zetten. Het schip bleef steeds meer hellen, zóó zelfs, dat de eerste machinist, na het ten anker komen, kwam melden, dat er water in de machinekamer binnendrong. Nadat over leg was gepleegd, werd besloten den deklast overboord te werpen ongeveer 24 ton waarna het schip spoedig weer recht kwam. Getuige schat dat de maximum slagzij vijftien graden bedragen heeft, zij kan ook méér geweest zijn. Een paniekstemming onder de bemanning is er niet geweest, wel was deze dermate onrustig, dat verscheidenen de zwem vesten hadden omgedaan. Wie daartoe order heeft gegeven, is getuige onbekend. Op een vraag van den voorzitter bevestigde de gezagvoerder, dat de eerste officier na het gebeurde ontslagen is, omdat hij in zijn optre den „buiten zijn lijn" is gegaan. O. m. had hij op de bootsmansfluit geblazen om hulp van buitenaf, zonder hiertoe gemachtigd te zijn. Volgens getuige was de deklast behoorlijk gesjord; het schip was van stuurboord tot bakboord volgestuwd. De „Batavier TV" acht hij een goed schip. De oorzaak van het gebeur de wijt getuige aan den invloed van de wer king van den ebstroom. De voorzitter deed in dit verband uitkomen, dat de oorzaak mede in de wijze van stuwen der lading heeft moeten zitten, vooral omdat na het werpen van den deklast het schip weer is rechtgekomen. Op vragen van leden van den Raad gaf de kapitein nog te kennen, dat hij vijftien jaren ln dienst der maatschappij is en tot dusver nimmer moeilijkheden met haar schepen heeft ondervonden. Toen de „Batavier IV" ten anker ging, lag het schip met den kop op den stroom, Voorts verklaarde getuige zulks naar aan leiding van opmerkingen over de verdeeling der lading dat het stuwplan van den wal af was vastgesteld. Verklaring van den ontslagen stuurman. De volgende getuige, de gewezen eerste stuurman van de „Batavier IV", deelde mede dat het stuwen en de hoeveelheid lading geheel bulten hem was omgegaan. Na het ongeval komt er thans een stuurman bij de luiken. Spr. vond het verkeerd, dat in het onderruim zemelen waren geladen; de lichte lading onderin achtte getuige een ongunstige verhouding tegenover de zware deklading, Over de verdeeling van de lading had getuige echter geen zeggenschap. Bij het vertrek lag het schip drie duim achterover. Getuige had bezwaar gemaakt tegen het volmaken van de achtertank en het leegmaken van de voortank in verband met de stabiliteit, en van zijn ziens wijze tegenover dten kapitein doen blijken. Deze had daarop echter geen antwoord ge geven. Zoodra de kapitein op de Theems het anker had laten vallen, werd van de ferryboot ge waarschuwd, dat men daar niet mocht anke ren. Getuige verwachtte een order, het anker te hieuwen, maar de kapitein was niet op de brug. De bemanning verzamelde zich op het achterdek met de zwemvesten aan. Volgens getuige werd de toestand bedenkelijk, De manoeuvre, de bakboordreddingboot tot de waterlijn te vieren en deze dan met water te vullen om de slagzij op te heffen, heeft ge tuige ontraden. De kapitein gaf daarop toe stemming den deklast over boord te werpen. Getuige zeide ontslagen te zijn, omdat hij een zwemvest had omgedaan zonder toestem ming en omdat hij op het bootsmansflultje ge floten had, zonder daartoe opdracht te heb ben gekregen. Getuige had gefloten omdat hij gevaar zag dat het schip zou omslaan en hij het noodig oordeelde, dat andere schepen gewaarschuwd zouden worden om, zoo noodig, aan de 34 opvarenden van de „Batavier IV" hulp te verleenen. Later, in de kajuit, had de kapitein tegenover getuige verklaard, dat hij de fluitseinen gerechtvaardigd achtte. Desgevraagd ontkende de kapitein zich al dus tegenover den stuurman te hebben uitge laten. Het lid van den Raad, de heer C. J. Can ters, zeide het hoogst zonderling te vinden, dat men den stuurman een verwijt heeft gemaakt over het aandoen van een zwemvest. De waarnemend inspecteur-generaal voor de scheepvaart zeide het voorts bevreem dend te vinden, dat de kapitein aan den eer sten stuurman een kladje geeft over hetgeen in het journaal vermeld moest worden. In den loop van het verhoor merkte de voor zitter op, den indruk te hebben gekregen, dat leiding aan boord wel eens zoek is geweest. De eerste machinist gehoord- He derde getuige, de eerste machinist, ver klaarde over de stabiliteit van het schip, dat hij goed kent, geen klachten te hebben. Veel water is er niet in de machinekamer binnen gedrongen; getuige achtte het niettemin noo dig, den kapitein te waarschuwen, omdat hij het verschijnsel op zichzelf bedenkelijk achtte. Een order voor het aandoen van de zwemves ten is niet gegeven. Toen het schip bleef door- hellen, achtte getuige den toestand gevaarlijk. De laatste getuige, de inspecteur van de reederij, gaf inlichtingen over de wijze, waarop het schip was beladen. Op de vraag of een stuurman daarop aanmerking mag maken, antwoordde getuige bevestigend. Vooraf een stuwplan opmaken, is niet mogelijk omdat naar omstandigheden gehandeld moet worden. Te veel deklast is naar het oordeel van ge tuige niet vervoerd. Gegevens over de indee ling van het schip waren niet aan boord, waarschijnlijk ontbraken deze omdat het schip drie jaar opgelegd is geweest. Het schip is ongeveer dertig jaar oud. De poging van den eersten stuurman om, door te fluiten, buiten den kapitein om, hulp van den wal te requi- reeren, heeft de maatschappij hem ernstig aangerekend. De kans bestond, dat door het fluiten een paniekstemming eerder gewekt dan tegengegaan zou worden. Het omdoen van een zwemvest heeft de maatschappij hem niet ernstig aangerekend, wel had de maatschap pij door het gebeurde zijn vertrouwen in den stuurman verloren. De opinie van den waarn ins pecteur-generaal. De waarnemend inspecteur-generaal voor de scheepvaart de heer Mante, gaf als zijn meening te kennen, dat de te hooge deklast en de lichte lading onder in het schip oorzaak zijn geweest, dat dit niet stabiel was. In ver schillende opzichten is de toestand aan boord verre van rooskleurig geweest. Dat de eerste stuurman zijn zwemvest heeft omgedaan, acht spr. volkomen begrijpelijk. Spr. heeft den in druk gekregen, dat het de eerste stuurman is geweest, die den stoot heeft gegeven tot het nemen van den goeden maatregel van het overboord zetten van den deklast. Spr. hoopt, dat de maatschappij maatregelen zal nemen, opdat herhaling van het gebeurde onmogelijk worde gemaakt De raad zal later uitspraak doen. De postbesteller werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en met de bepaling, dat 2 maanden van de straf voorwaardelijk wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. De rechtbank heeft verder veroordeeld C. J. v. d. W., 34 jaar, ijzerwerker, wegens overtreding van de Landbouwcrisiswet verdachte had 36 K.G. gesmokkelde Belgische margarine in voorraad gehad, tot 1 maand gevangenisstraf, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen margarine. F. v. d. F. 62 jaar landarbeider te Baren, drecht, wegens het verbergen van een min derjarige, die zich aan het ouderlijk gezag had onttrokken, tot 6 maanden gevangenis straf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. de L. 41 jaar havenarbeider en zijn vrouw, de 32-jarige H. de L.-S. wegens dief stal van electrici'teit ten nadeele van de ge meente. tot ieder 3 jaren. A. C. P. 29 jaar bakker, wegens het uit. lokken van brandstichting, tot 4 maanden ge vangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. A. L. S. 26 jaar schipper te Veldhuizen, gedetineerd wegens verduistering van een vlet tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. G. J. A. 27 jaar monteur, wegens oVertre- ding van de Octrooiwet verdachte had radiotoestellen vervaardigd, waarbij hij enkele aan de N.V. Philips te Eindhoven toebehoo- rende octrooien had geschonden veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf, met ver beurdverklaring van de in beslaggenomen tien radiotoestellen benevens, openbaarmaking van het vonnis, waarvan de kosten, geraamd op 15, bij niet betalen en verhaal vervangen worden door 5 dagen hechtenis. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat verdachte al eenige malen is gewaarschuwd en dat hij van een uitnoodiging om een overeenkomst met Philips' aan te gaan voor het gebruik van die octrooien geen gebruik heeft gemaakt. Vrijgesproken van prijsopdrijving De rechtbank heeft voorts, ;n hooger be roep vernietigd het vonnis, van den kanton rechter alhier, waar de 46-jarige winkelier A. B. wegens opdrijving van den prijs van choco lade-hagelslag was veroordeeld tot drie dagen principale hechtenis, en opnieuw rechtdoende het hem ten laste gelegde niet bewezen ge acht en verdachte vrijgesproken. De 30-jarige landbouwer M. K. uit Stellen, dam heeft zich te verantwoorden gehad we gens een poging tot zware mishandeling. Op 31 October was er tusschen den vrachtrijder P. W. R. Blokland en verdachte's broer een twist ontstaan over het vervoer van uien. Van woorden was het al spoedig tot handtastelijk heden gekomen en terwijl deze met elkander slaags waren geweest, had verdachte zich in den twist gemengd, door plotseling een mes te voorschijn te halen en Blokland daar mee een steek te geven in den rug. Verdachte zeide er zich niets van te herinneren, dat hij een mes te voorschijn had gehaald. Hq was door den twist tusschen Blokland en zijn broer door het dolle heen geraakt. De getuige J. Bal.Uaar had echter gezien, toen hy door een trapgat keek, dat verdachte een mes te voorschijn had gehaald en daar mee een stekende beweging in de richting van Blokland had gemaakt. Blokland was door het mes van verdachte niet ernstig gewond geworden. Het wapen was op het schouderblad afgestuit, zoodat geen edele deelen geraakt zijn geworden. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman was van oordeel, dat uit de plaats, waar verdachte zijn slachtoffer had geraakt, utt de kracht, waarmee hij den Stoot had toe gebracht en uit den aard van het wapen, wel was af te leiden geweest, dat verdachte het opzet had Blokland zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De poging daartoe achtte het O. M. dan ook bewezen. Het wilde rekening houden met het gunstige reclasseeringsrap- port, dat over verdachte is uitgebracht en het eischte 6 maanden gevangenisstraf doch voor waardelijk mét een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. L. J. den Hollander sloot zich aan bij een voorwaarlijke straf. Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld: A. T. 28 jaar metselaar te Sommelsdijk, gedetineerd, wegens diefstal van twee zak ken pootaardappelen, ten nadeele van den landbouwer A. Rozenburg, tot 1 maand ge vangenisstraf. E. Ph. M. 23 jaar magazijnbediende, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten heb ben, dat op de Hoflaan een fietser door de door hem besturde auto werd aan. en omver, gereden, tot 14 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 6 maanden, met last tot vernietiging van de auto, aangezien het algemeen belang zulks vordert en met toe wijzing van de civiele vordering ten bedrage van 102. G. T. de K. 24 jaar. zonder beroep, wegens eenzelfde feit, tot maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevan genis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. M. v. d. W, 30 jaar banketbakker, gedeti neerd, wegens zedendelict tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van pre- HERRIE BIJ DE ARBEIDSBEMIDDELING Het is gisteren aan en om de arbeidsbeurs eenigen tijd onrustig geweest. Een zekere W., die kwam stempelen wilde den directeur spreken. Dit gesprek liep hoog en W. moest het kantoor verlaten. Deze nam daarmee geen genoegen, zoodat hij hardhandig buiten de deur werd gezet. BRAND. Gisteravond omstreeks half zes werd brand ontdekt in het kantoor van den heer Boeze- man, gelegen achter de Groote Kerk. De brandweer en politie waren spoedig aanwe zig. Het vuur, dat alleen in het kantoorge bouw woedde, hetwelk om ruim vijf uur verlaten was, werd terstond met een straal op de waterleiding aangepakt. De brand was gauw bedwongen. Een bovenverdieping, waar vele kostbare teekeningén lagen geborgen, is gespaard'ge bleven. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De blussching stond onder leiding van den opperbrandmeester, den heer C. v. Maris. DE KOLENBON In antwoord op vragen van den heer Slag boom betreffende het verstrekken van brand stof aan ondersteunden van het Burgerlijk Armbestuur hebben B. en W. o.a. geantwoord Het Burgerlijk Armbestuur heeft in ver band met de beschikbare middelen en op grond van het feit, dat de weersgesteldheid in die dagen zacht was, éénmaal geen kolen- bon aan de ondersteunden doen uitreiken, doch heeft te hunnen gerieve de bon voor de Feestdagen! Visser Co s Artikelen Zitting van 28 December. De mislukte sweepstake-affaire. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 26-jarigen vertegenwoordiger J. R. de J. en diens 27-jarige vrouw I. S. de J.P., die zich hebben schuldig gemaakt aan poging tot oplichting, doordat zij aan de fir. ma H. Littlewood te Liverpool, de houdster van een soort sweepstakekantoor, een opgave inzonden van de vermoedelijke uitslagen van in Engeland gehouden paardenraces, terwijl de formulieren echter werden ingevuld, na dat de verdachten des avonds aan de radio de goede uitslagen van de races hadden ge hoord. Om toch naar de uitgeloofde prijzen te kunnen mededingen, was het noodzakelijk, dat de hulp werd verkregen van een post ambtenaar, die den af te zenden brief van een poststempel kon voorzien, waaruit zou moe. ten blijken, dat de brief ter bezorging aan de post werd toevertrouwd op een tijdstip, dat de races nog niet waren aangevangen. Die hulp had het echtpaar ontvangen van den postbesteller M. v. d. Z. die reeds des morgens om 11 uur een leege enveloppe afstempelde, die dan weer in handen van het echtpaar ge raakte, waarna deze de juiste opgaven inslo ten en den brief weer aan v. d. Z. gaven, die dezen tusschen de Engelsehe post wist te stoppen. De rechtbank beeft den vertegenwoordiger veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en zijn vrouw tot 4 maanden gevangenisstraf. volgende week twee dagen eerder verstrekt dan gebruikelijk is. Het college is niet bereid, om de ingehou den bon alsnog te verstrekken, omdat het de bevoegdheid hiertoe mist. Het toezicht van den raad op de besteding der gelden van het Burgerlijk Armbestuur, dat een zelfstandig orgaan is, blijft krachtens de wettelijke be palingen beperkt tot de goedkeuring van rekening en begrooting der instelling. Dit gemis aan invloed is juist een der redenen geweest, welke B. en W. er toe heb ben geleid om een voorstel in te dienen tot reorganisatie der burgerlijke armenverzor ging, welk voorstel door den raad in zijn ver gadering van 30 October 1936 werd aan vaard bij welke gelegenheid de geachte stel ler der vragen evenwel tot de tegenstemmers behoorde. DE EDELKARPER De hengelaarsvereeniging de Edelkarper heeft een onderling concours gehouden waar van de uitslag was als volgt: 1 A. Sprang, 2 H. Prang Jr., 3 J. Hollaar, 4 H. v. Toor, 5 D. de Bruin, 6 G. Katwijk, 7 P. Oosterman, 8 A. Hammer, 9 Ch. Taarling, 10 P. Hollaar, 11 A. v. d. Heuvel, 12 G. de Groot, 13 P. Prang. Een extra prijs voor de zwaarste visch viel ten deel aan H. Prang .Jr. De leiding berustte bij den heer C. v. Bec- len, die den controleursrijs verwierf. Een 2e prijs werd door P. Paalvast in ontvangst ge- nimen. GEMEENTERAAD. Maandagmorgen had een vergadering plaats van den Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, Mr. A .A. M. Gründemann. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen deelde de voorzitter mede, dat bij het uitvoe ren van werkzaamheden in werkverschaffing door particulieren steeds door die particulie ren minstens 20 pet. van het loon moet wor den betaald. De overige 80 pet. wordt door de overheid bijgedragen en wel hiervan 37 pet. door de gemeente en 63 pet. door het rijk. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van het bestuur van de Oranjevereeni- ging stelden B. en W. den Raad voor een be drag van 250 beschikbaar te stellen voor tractatie van de schoolkinderen ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana. Dit bedrag komt overeen met een uitgave van 25 cent per kind. Eenige leden vonden het bedrag wat hoog en hadden liever gezien, dat de Oranjever- eeniging het geld op andere manier bijeen had zien te krijgen. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte m. a. st. aangenomen, waarbij door B. en W. met het bestuur van de Oranjevereeniging nader overleg zal worden gepleegd omtrent de besteding van het geld. Hierna had de vaststelling plaats van het bedrag, hetwelk ex. art. 101 over het jaar 1933 'aan de besturen van de bijzondere scho len zal worden uitgekeerd. Voorgesteld werd een bedrag van ƒ10 per leerling. Aldus werd besloten. Vervolgens had de vaststelling plaats van de driejaarijjksche afrekening ex art. 101 der L. O.-wet en wel over de jaren 1931, 1932 en 1933. Door het R.K. Schoolbestuur is ontvangen aan voorschotten over genoemde jaren 13368 De vergoeding over de drie jaren bedraagt ƒ14256, zoodat alsnog door genoemd bestuur is te ontvangen een bedrag van J Het Hervormd Schoolbestuur^ heefbaar, voorschotten ontvang©*1 aan schoolgelden. Uitgekeerd dient te worden een bedrag van ƒ6814 zoodat een bedrag van ƒ180,45 dient te worden terugges oi - Aan het Gereformeerd Schoolbestuur moet worden uitbetaald een bedrag van ƒ4202. Er is reeds uitgekeerd 3839, zoodat alsnog een bedrag van 363 zal worden uitbetaald. In verband met voorgekomen meerdere •werkzaamhede nals agent van de arbeids bemiddeling werd goedgevonden aan den heer de Gelder een gratificatie van ƒ50 toe te staan. Hierna volgde besloten vergadering Na heropening sprak de voorzitter een kort woord in verband met het einde van 1 3 waarna sluiting. ORANJE-FEESTVIERING In verband met het huwelijk van Prinses Juliana zal namens de Oranjevereeniging op Maandag 4 Januari a.s. in het gebouw van de bloemenveiling 's middags een speciale feestviering voor de kinderen plaats hebben. Hierbij zal aan de kinderen een gedachtenis beker worden uitgereikt. 's Avonds heeft in hetzelfde gebouw de feestviering plaats voor de grooten. Hierbij zal door een spreker over ons Vorstenhuis het woord worden gevoerd, terwijl daarna de Oranjêfilm zal worden vertoond. Door den Burgemeester is in een oproep aller medewerking verzocht om op Dinsdag a.s. of bij minder gunstig weer op Woensdag a.s. vanaf het gemeentehuis een lampionop tocht te organiseeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2