S' DE SCHOOLSTRIJD IN HET DERDE RIJK. Interventie in Spanje. Treedt Tsjang Kai Sjek toch af DE TOESTAND VAN DEN PAUS VERERGERD. WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 De Bisschoppen op de hres voor het recht der ouders. Er is een nieuwe Kulturkampf ontbrand. Senator Pittman zal een ivets- ontwerp indienen, waardoor de Amerikaansche neutraliteits- iret wordt uitgebreid Nachtrust meer en meer Lemoeilijkt. Belangrijke conferentie bij Ciano. VTTEGTUIG-ONDERDEELEN NAAR SPANJE. ZUlD-SLAVIE'S CONCORDAAT MET DEN H. STOEL. ZOON VAN EEN GEZANT ONTVOERD. AARTSHERTOG FREDERIK VAN HABSBURG f Opperbevelhebber Oostenrijhsch- Hongaarsche leger tijdens den wereldoorlog. Geloof, offer en samenleving. Een verklaring van Roosevelt. DÖODELIJK ONGEVAL TE PARIJS. Tijdens de betooging gisteravond van het overheidspersoneel. MOEDER SCHIET MOORDENAAR VAN HAAR ZOON NEER. EIGEN HULP TEGEN COMMUNISTISCHE REVOLUTIE POGING. Straf-expedilie tegen de muiters gaat niet door Merkwaardige verklaringen van Donald. DE KINDERROOF IN AMERIKA. DE VLUCHT UIT HET SOVJET- PARADIJS. Zes leden van Roemeensch boeren gezin door Russische grens, wachters neergeschoten. DE strijd tegen de Katholieke school, die in Zuid-Duitschl and reeds lang stelselmatig door de natio- naal-socialistische partij gevoerd wordt, is ook overgeslagen naar de Katho. lieke streken van West-Dtiitschland. Op het oogenblik is de schoolstrijd zeer heftig ontbrand in het aartsbis dom Keulen (vooral in de Kreis Rhein- Wupper) en in verschillende plaatsen van het bisdom Trier- Naar aanlei ding van deze nieuwe schending van het Concordaat, dat immers de bijzon dere school waarborgt, heeft de bis schop van Trier, mgr. dr. Rudolf Bor- newasser, een belangrijk Herderlijk Schrijven uitgevaardigd, waarvan wij hieronder de voornaamste passages laten volgen. Beminde Diocesanen De gewetensnood van millioenen trouwe Ka tholieken dwingt mij om een ernstig woord tot u te richten. Het moge u bekend zyn, dat de Fiihrer van het Duitsche ryk in een plechtige ure, ten aanhoore van heel de wereld het woord gesproken heeft „dat de nationale re geering in de beide Christelijke belijdenissen gewichtige factoren ziet voor het behoud van onzen volksaard". Als Duitschers hebben wij geen recht aan het woord van den Fiirer te tornen en te twij felen. Het moge u ook bekend zijn, dat in de on derwijswet van 1906, die ook thans nog geldt, in paragraaf 33 de bijzondere school gewaar borgd wordt. G(j weet ook, dat de rijksregeering met den H. Vader door het Rijksconcordaat een plech tige overeenkomst gesloten heeft. In artikel 23 wordt gezegd: „De Instandhouding en stich ting van nieuwe Katholieke lagere scholen blijft, gewaarborgd". In artikel 24 lezen we „Aan alle Katholieke lagere scholen worden slechts dusdanige onderwijzers aangesteld, die tot de Katholieke Kerk behooren en die waar borg bieden dat zij beantwoorden aan de bij zondere eischen die de Katholieke bijzondere school stelt". Wij hebben als Duitschers en Katholieken het recht te verlangen, dat een zoo plechtig gegeven woord door de beide verdragsluitende partijen trouw zal worden nagekomen. Elh toch zult gf) misschien heel spoedig be leven, dat men u wil trachten te verleiden, om door uw handteekening partij te kiezen voor de z.g. neutrale school, die ook wel Duitsche school genoemd wordt. Wanneer gij weigert om de neutrale school te kiezen, dan staat gij daarmee op den bodem van het Duitsche recht. Voor mij ligt een strooibiljet, waarin men met het oog op de twee millioen soldaten, die in den wereldoorlog gevallen zijn, de openbare school eischt. Dat is wel heel merkwaardig! Want die twee millioen helden zij» bijna allen opgeleid aan een confessioneele bijzondere school. Katholieke Vaders en Moeders, gy zijt in ge weten niet verantwoord om u uit te spreken voor een school, waar kinderen van rj£ meest verscheiden godsdienstige belijdenis, Katho lieken, Protestanten of kinderen die tot geen enkel kerkgenootschap behooren door totaal ongeloovige onderwijzers worden opgevoed, ook al zouden op die scholen enkele uren gods dienstonderricht gegeven worden. Dit geldt ook voor dorpen met een zuiver Katholieke bevolking. Men zal daarbij allerlei zinledige argumen ten naar voren brengen, als zou de belijdenis- school een wig drijven in de volksgemeenschap, of dat de verdeeldheid op godsdienstig gebied door de bijzondere school nog grooter zou wor den. Men durft zelfs te beweren, dat gij geen nationale Duitscher zoudt zijn, wanneer gy uw handteekening niet geeft voor de neutrale school, hetgeen trouwens niets anders is dan een schaamtelooze beleediging. De Bisschop herinnert dan verder aan het Herderljjk Schrijven van het Duitsche Episco paat, dat na de Bisschoppenconferentie te Fulda werd opgesteld en hij spoort de geloo- •vigen aan om energiek „neen" te zeggen en hun handteekening voor de neutrale school te weigeren. De Bisschop vervolgt dan „Nog iets anders heb ik u te zeggen. On geveer 60 maanden geleden, toen in ons vader land eveneens een strijd tegen de Kerk was ontbrand, de z.g. Kulturkampf, heeft de staat btj de wet van 18 Februari 1876 zichzelf het recht voorbehouden, om een geestelijke op dracht te geven het godsdienstonderwijs in de staatsscholen te verzorgen. Sindsdien was het een vanzelfsprekend gebruik, dat de pastoor of kapelaan onmiddellijk na zijn aanstelling door den bisschop godsdienstonderwijs op de lagere school begon te geven, waarvan hij na tuurlijk te voren het schoolbestuur mededee- ling deed. Thans verlangt de staat, met verwijzing naar bovengenoemde wet uit den Kulturkampf, dat een geestelijke een verzoek moet indienen om bedoelde toestemming te bekomen, ten einde catechismusonderricht in de lagere school te mogen geven. Het duurt vaak maan den, eer deze toestemming wordt verleend, in tal van gevallen wordt zij heelemaal niet aan de Priesters gegeven. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de toestemming om gods dienstonderricht te geven aan bepaalde pries ters wordt ontnomen, omdat, zooals beweerd wordt, zij niet geschikt zijn om de „Duitsche" jeugd op te voeden. In den laatsten tijd wordt deze toestemming Ingetrokken of aan pasbenoemde priesters niet gegeven, omdat zij terecht weigeren de ver klaring af te leggen, dat zij in de toekomst niet meer werkzaam zullen zijn in zuiver gods dienstige organisaties (Maria-congregaties, enz.). De Duitsche Bisschoppen hebben reeds maandenlang tegen een dergelijk optreden bij «Ie hoogste autoriteiten geprotesteerd. Jammer genoeg, evenals ook in andere Katholieke be langrijke aangelegenheden, zonder succes. Het is vanzelfsprekend, dat ieder van de bovengenoemde categorieën van priesters, die door regeeringsgeweld belet worden om onder richt te geven in de scholen elders in de ge legenheid gesteld worden om godsdienstonder richt aan de kinderen te geven, het zij in de kerk of in een ander lokaal, dat aan de kerk toebehoort. Immers, iedere priester is verplicht het bevel van den Heiland op te volgen: „Gaat en onderwijst alle volkeren hen leerende alles te onderhouden wat Ik u geboden heb". De schoolkinderen zijn immers eveneens pa rochianen, hebben derhalve het recht op gods dienstonderricht door hun zielzorgers, en geen macht ter wereld heeft het recht den priester van zijn plicht te ontslaan om aan de pa rochianen godsdienst-onderricht te geven, de Christelijke leer te onderwazen en de gods dienstige waarheden te verklaren. Gij, ouders, hebt van uwen kant den era- stigen gewetensplicht om in dergelijke getal len uw kinderen naar de kerk of naar een kerkelijk lokaal te zenden, ook dan wanneer een onderwijzer of onderwijzeres in de school onderricht geeft in Bijbelsche geschiedenis, of den catechismus verklaart. Er zijn op gods dienstig gebied een heele reeks onderwerpen die alleen door den priester onderwezen kun nen worden. Ik heb tot de ouders reeds vaak gezegd: „Naast God hebt gij op de eerste plaats recht op uwe kinderen, maar daarmee rust ook op u de eerste plicht der juiste op voeding. God gaf u het kind met zijn onster felijke ziel en gij zijt de eerst aangewezenen die de opvoeding van het kind voor God ter hand moet nemen." Wanneer het pijnlijk oogenblik aanbreekt, dat ook uw zielzorgers door het geweld van den staat belet worden uw kinderen in de school godsdienst-onderricht te geven, dam verwacht uw bisschop van u nauwgezetten ge wetensplicht en uw liefde tot uw kinderen zal zoo groot zijn. dat er geen enkele vader of moeder in de parochie is, die zijn kinderen niet naar het godsdienstonderricht zal zen den, daf, door den priester, natuurlijk buiten schooltijd, gegeven wordt. Weliswaar ben ik terecht bezorgd, dat er hier en daar personen gevonden worden, die willen trachten om u uw heiligste plichten als ouders te doen verzaken en die u willen verleiden om uw kinderen niet naar een der gelijk godsdienstig onderricht te zenden, om dat het geen verplichting zou zijn. Geliefde ouders, gij hebt plichten die hemel hoog reiken boven iederen onderwijsplicht. Deze berusten op de natuurwet en de godde lijke geboden, die u verantwoordelijk stellen voor het geestelijk welzijn uwer kinderen. Het zou mij zeifs onder de huidige omstan digheden niet verwonderen, wanneer men in haat tegen Christendom en Kerk zelfs zoo ver ging, dat men tot de ouders zou zeggen, dat zij niet sociaal voelen, wanneer zij hun kinderen naar het kerkelijk godsdienstonder richt zenden. Tegenover dergelijke schaamtelooze en sma delijke beleedigingen zal iedere vader en moe der het rechte en juiste antwoord weten te vinden. Met een beroep om standvastig te blijven en te denken aan het woord van een Pruisisch rechter uit den tijd van Frederik den Groote, die zich niet aan den koning wilde onderwer pen om een onrechtvaardig vonnis uit te spreken en ten antwoord gaf: .„Majesteit, mijn hoofd kunt gij krijgen, maar mijn gewe ten niet!", sluit de Bisschop dit belangrijk Herderlijk Schijjven, terwijl hij de geloovigen aanspoort in deze voor het Christendom be slissende ure te bidden, opdat de ouders stand vastig mogen zijn. ROME, 29 December. (R.O.) De toestand van Z. H. den Paus is hedenavond verergerd. Havas geeft eer, soortgelijk bericht als Reuter, maai- in den vorm van een gerucht dat zich gisteravond reeds zou hebben ver spreid. Het Havas-telegi am voegt hieraan het volgende toe: „Uit gezaghebbende bron verzekert men, dat het gerucht ongegrond is, doch in de zelfde gezaghebbende kringen erkent men, dat de liggende houding, waartoe de H. Vader gedwongen is wegens de aandoening van Zijn been, geenszins geëigend is, tot ver betering van den algemeenen toestand bij te dragen". Meer en meer wordt intusschen de nadruk gelegd op de omstandigheid, dat de zwelling van het been en de spataderen, sinds eenigen tijd gevolgd door een zenuwontsteking, met haar hevige pynaanvallen, den Paus vaak kwade nachten doet doorbrengen. De H. Vader blijft echter met grooten moed zich tegen den neerdrukkenden in vloed van Zyn lijden verzetten. Ofschoon de bevoegdheden der curie-kar dinalen, die aan het hoofd der Congregaties staan, praktisch zjjn uitgebreid, in zoo verre zy sommige beslissingen nemen, welke zij in gewone omstandigheden eerst aan den Paus zouden voorleggen, behoudt de H. Va der nog steeds de hooge leiding van de kerkelijke aangelegenheden. Gelijk overigens vandaag nog bleek, toen H(j, zooals gemeld, de Kardinalen Pacelli en Laurenti ontving, blflft de H. Vader zich aan het bestuur der Kerk wijden, zoolang Z(jn krachten het toelaten. Intusschen komt ook een „Un. Press."- bericht uit Rome "het Reuter-bericht over de' verergering, welke zich .n den loop van den avond in 's Pausen toestand voordeed, be vestigen. Het meldt, dat volgens officieuse mede- deelingen deze verslechtering het directe gevolg is van de vérergerde aandoening van 's Pausen been, welke aandoening met steeds heviger pijnen vergezeld gaat. De H. Vader blijft vurig bidden en deelde aan Zijn omgeving mede, dat hij Zijn smar ten gaarne aan God opoffert ter afsmeeking van den vrede voor de wereld. PITTSBURGH, 29 December. (UN. PRESS). De Katholieken der heele Wereld, die onder het bereik der Amerikaansche ra dio vallen, zullen zich hedenavond in gebed voor Z. H. den Paus vereenigen. J W/ ASHINGTON, 29 December W (D.N.B.) De vergunning voor den uitvoer van vliegtuigen naar Bilbao heeft in de pers alhier en in parlementaire kringen groote op schudding verwekt. Senator Pittman, voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden, verklaarde, dat hij ter stond na de opening van de congres zitting den 6en Januari a s. een wets, ontwerp zal indienen, waardoor de bestaande neutraliteitswet in dien zin wordt uitgebreid, dat de uitvoer van oorlogsmateriaal ook dan verboden zal zijn, wanneer het een militair ge voelden burgeroorlog betreft. Op het staatsdepartement, dat de uitvoer vergunning, naar openlijk verklaard werd, slechts met grooten tegenzin verleende, werd medegedeeld, dat de vergunning zou worden ingetrokken, zoodra het wetsontwerp is aan genomen. Senator Borah zal bovendien een wetsont werp indienen, waardoor Amerikanen, die als vrijwilligers onder buitenlandsche vlag strij den, de Amerikaansche nationaliteit zal wor den ontnomen. Havas meldt voorts, dat de voorzitter van de kamercommissie, Mac Reynolds, een be zoek gebracht heeft aan den adjunct-staats secretaris Moore en met hem de mogelijkheid heeft besproken van het nemen van wet gevende maatregelen, om den uitvoer van wapenen naar Spanje te beletten, door uit breiding van de thans vigeerende wet tot ge vallen van burgeroorlog. LONDEN, 29 December. (HAVAS.) De door de regeering der Vereenigde Staten ver, leende machtiging aan een vliegtuigenfirma tot uitvoer van toestellen, bestemd voor de regeering van Valencia, heeft in diploma tieke Britsche kringen een zekere verrassing gewekt. Men merkt op, dat een dergelijke maat- regele bijzonder slecht van pas komt onder de huidige omstandigheden. Men is dan ook geneigd er voor het oogenblik slechts een anomalie in te zien, uiteraard een zeer ver velende, welke voortvloeit uit de neutrali teitswet. Het is echter mogelijk, dat de Britsche regeering uit naam van de niet-inmengings- commissie de aandacht van het staatsdepar tement te' Washington vestigt op het belang, dat, met het oog op den algemeenen vrede, gehecht moet worden aan het op geenerlei wijze belemmeren van de op dit oogenblik door Frankrijk' en Groot-Brittannië in het werk gestelde pogingen, om een eerbiediging van het neutraliteitsaccoord te verkrijgen. ROME, 29 December. (UN. PRESS.) Graaf Ciano had hedenavond een langdurige be spreking met den Duitschen ambassadeur, von Hassell, en den Portugeeschen gezant Lobo Avila over het aan de Fransche en Engelsche regeeringen te geven antwoord op haar nota betreffende een verbod van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. MOSKOU, 29 December. (R.O.) De sovjet- Unie gaat in principe accoorc! met de Fran sche en Britsche nota's over de kwestie der vrijwilligers in Spanje. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Lltwinoff. heeft gisteren een verkla ring in dezen zin afgelegd tegenover de Franvhe en Britsche ambassadeurs te Mos kou. I Zooals gemeld heeft de voorzitter van de sen. "iomissie van buitenlandsche zaken, senato" Pittman, aan de pers medegedeeld, c!at hij een wetsontwerp voorbereidde tot ver hindering van het zenden van wapens aan de Spaansche belligerenten. Dit wetsontwerp, zal zoodra het congres bijeenkomt, dus den 5den Januari, worden in gediend.' Pittman verklaarde te hopen, dat de wet vroeg genoeg zal worden afgekondigd, om het verzenden te beletten van de vliegtuigen en onderdeden, waarvoor gisteren vergun ningen werden verleend. Hij deelde verder mede, dat op grond van dit wetsvoorstel de presidênt een embargo zal kunnen leggen op munitiezendingen aan twee tegenstanders, zoodra hij het bestaan van een burgeroorlog in een vreemden staat constateert. Onder burgeroorlogen zouden worden ver staan alle conflicten, waarin 1. revolutionaire strijdkrachten een groot gedeelte van het land bezetten; 2. opstandelingen een oppositie-regeering vormen; 3. een der tegenstanders of beide buiten- landschen steun ontvangen. Naar Havas uit Mexico seint zal Ordaz. de Spaansche ambassadeur aldaar Donder dag a.s. per vliegtuig naar Washington ver trekken. Geruchten, volgens welke de am bassadeur plan zou hebben, de bemiddeling van Roosevelt in te roepen in hét Spaansche, conflict, worden tegengesproken. Van andere geruchten, over een conferen tie van Spaansche gezanten van N-Amerika, welke te Washington zou worden gehouden, weet de ambassadeur niets. JERSEY CITY, (New Jersey), 30 Decern ber (HAVAS). De president van de „Vima- lert Company heeft verklaard, dat de vlieg tuigen, die deze maatschappij met toestem ming van het ministerie van buitenlandsche zaken naar Spanje zal zenden, „verkeers vliegtuigen zijn, die niet in gevechtsvlieg tuigen kunnen worden veranderd". MADRID, 30 December (UN. PRESS). Al hier is een verklaring ontvangen van den Baskischen staatsraad voor justitie, Leizaola, waarin het heet, dat de Baskische regeering het Palos-incident na de teruggave van het Duitsche schip gesloten acht (ih tegenstel ling tot Duitschland, dat de aangelegenheid nog niet beschouwt als definitief te zijn ge regeld, wijl een gedeelte van de lading nog Een Nederlandsche expeditie-firma in Le Havre zou ze uit Amerika over doen brengen. NEW-YORK, 29 December (HAVAS). Het staatsdepartement heeft toestemming ver leend voor het verzenden van twee ladingen vliegtulgonderdeelen, waarmede negentien handelsvliegtuigen kunnen worden geconstru eerd. De ladingen zouden vervoerd worden met een Nederlandsch schip en met de Ameri kaansche vrachtboot „President Harding". Z{ zijn geadresseerd aan een Nederlandschen ex pediteur in Le Havre, doch de eindbestem ming êrvan is /liet bekend. De pers is van meenlr.g. dat de bestemming Spanje zou kun nen zijn. Het staatsdepartement weigerde naderen commentaar te leveren op z(jn besluit. De consulaten van Spanje en Frankrgk verklaar' den de geadresseerde niet te kennen en de Nederlandsche expedttle-firma weigerde op heldering te verschaffen. niet is vrijgegeven en ook de gearresteerde Spanjaard nog niet op vrije voeten is ge steld). Staatsraad Leizaola voegt hieraan toe, dat de Baskische regeering er niet aan denkt, het in beslag genomen deel der U ing terug te geven en den gearresteerden Spanjaard vry te laten. De Baskische regeering heeft zich ter zake van het Palos-incident volkomen aan de regels van het internationale recht gehouden. Uit Valencia wordt nog gemeld, dat de re- geering Caballero voortdurend door de Bas kische autoriteiten over de ontwikkeling van de Palos-affaire op de hoogte is gehouden en de houding der Baskische bewindhebbers vol komen goedkeurt. Volgens verdere berichten uit Bilbao be vond zich onder de lading van de Palos cel lulose voor de vervaardiging van explosieve stoffen, groote hoeveelheden gecondenseerde melk en gedemonteerde radio-apparaten, blflkbaar voor oorlogsdoeleinden bestemd. De gearresteerde Spanjaard heeft al zijn legitimatie-papieren vernietigd, ozodat zyn identiteit niet kan worden vastgesteld. Over de aanhouding van de „Palos" weet Havas nog te melden, dat te St. Jean Luz met stelligheid verzekerd wordt, dat een En gelsche torpedojager, die zich ter plaatse be vond, waar de „Palos" werd aangehouden den kapitein van het Duitschs vaartuig toty! gevraagd heeft, of hij hulp wenschte, om het schip te doen vrijgeven. De commandant van de „Palos" zou die hulp echter geweigerd hebben en alleen ver zocht hebben, dat men zijn regeering zou waarschuwen. SEVILLA, 30 December (HAVAS). De operaties aan de verschillende fronten blijven van beperkten omvang. Radio-Sevllla meldde gisteravond, dat de regeerlngstroepen zich, na de successen der nationalisten, uit den sector Teruel hadden teruggetrokken met achterlating van veel oorlogsmateriaal. In Andaluzië wordt de opmarsch der na tionalisten voortgezet. Daar zijn Franco's troepen den laatsten tijd zestig K.M. vooruit gedrongen. Uit Salamanca meldt een officieel com muniqué: By een poging, in de buurt van Malenzuela (Zuideiyken sector) aan te val len zijn de regeeringstroepen teruggeslagen met achterlating van 52 dooden en een hoe veelheid oorlogsmateriaal. VALENCIA, 30 December (HAVAS;. Na afloóp van een kabinetsraad, welke zes uren heeft geduurd, verklaarde de minister van onderwijs o.m. „wij hebben een ontwerp-de- ereet aangenomen, waardoor wij snel de ge meentebesturen' zullen kunnen reorganlsee- ren". Dn nieuwe raadsleden zullen gekozen wor den uit aanhangers der partijen van het volksfront of leden van vakvereenigingsorga- nisaties. Het decreet zal comités, commissies e.d. doen verdwijnen. Wij hebben voorts het ontsiag aanvaard van den onderstaatssecretaris van het minis terie van onderwijs en van den directeur-ge neraal der veiligheid". BARCELONA, 30 Dec. (UN. PRESS.) Naar eerst thans bekend wordt, is op 23 Dec. 1.1. tusschen vertegenwoordigers der cata- laansche generaliteit en Russische handels afgevaardigden in Barcelona een verdrag on derteekend voor de levering van 35.000 ton tarwe, meel, suiker en steenkool van sovjet- Rusland naar Barcelona. De eerste leveringen zullen zeer binnen kort in Barcelona arriveeren. BELGRADO, 29 December (STEFANI) Men heeft den indruk, dat het concordaat tus schen de Zuid-Slavische regeering en den H. Stoel voorloopig nog niet bekrachtigd zal worden, daar de orthodoxe kerk een vijandige houding tegenover de overeenkomst aan. neemt. De orthodoxen hebben de meerderheid in het parlement, terwijl bovendien de Kroati sche afgevaardigden, de aanhangers van Matsjek, zich in beginsel onthouden van mede werking aan den arbeid van het parlement. WASHINGTON, 29 December (D.N.B.) De gezant van Ecuador, Alfaro, heeft het mini sterie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat zijn 15-jarige zoon in den Kerstnacht door drie gewapende bandieten in een auto ontvoerd is. Zijn geld en voorwerpen van waarde werden hem afgenomen. Pas na vijf uur werd hij vrijgelaten. De bandieten hadden hem gedwongen, mor. fine-sigaretten te rooken en hem uitgevraagd over zjjn familie. De politie heeft de daders nog niet kunnen ontdekken. BOEDAPEST. 30 December. i Havas.) Aartshertog Frederik van Habsburg is heden morgen vroeg op zijn landgoed Maggargvar in Hongarije aan hartzwakte overleden. De aartshertog, die tachtig jaar oud was, is gedurende den wereldoorlog opperbevellheb ber geweest van het Oostenry ksch-Hongaar sell e leger. Sedert de omwenteling heeft hij voortdu rend iin Hongarije gewoond. PARIJS, 29 December. (HAVAS). Volgens den officieelen uitslag van de volkstelling in Frankrijk en Algerië in 1936 bedroeg het aantal inwoners in Frankrijk 41.905.968. waarvan 39.452.000 Franschen. Algerië teit in totaal 7.234.000 inwoners, waarvan 6:240.000 inboorlingen en .987,000. Europeanen Het aantal buitenlanders in Frankrijk is sedert 1931 met 437.416 afgenomer President Roosevelt heeft opnieuw te ken nen gegeven, dat hij zijn politiek geheel wil baseeren op de Christelijke grondbeginselen Immers, ondanks de ernstige pogingen van de justitie in Amerika om paal en perk te stellen aan de steeds meer toenemende ban deloosheid en misdadigheid, is de politie er niet in geslaagd een einde te maken aan den chaos en de rechteloosheid, die de Vereenig de Staten op het oogenblik teisteren. Belangrijk is in dit verband de verklaring van Roosevelt waarin hg zegt: „Zelfs de meest geniale vinding der politle-autoriteiten om de massa te dwingen de wetten te onder houden, zal nutteloos zgn, wanneer niet in het volk de sterke en energieke wil aanwezig is om ook de wet te onderhouden. Een derge- ïgke wil kan niet door de regeering maar vol gens mgn persoonigke overtuiging alleen door den godsdienst worden bggebracht. De ontwikkeling en verscherping van het ver stand, de juiste exploitatie van wetenschap en kennis verhoogen weliswaar de macht tot het goede, maar tevens ook de macht tot het kwade. De ontwikkeling van het verstand zal de verwarring slechts grooter maken, wanneer ztf niet hand in hand gaat met de verheffing van het zedeigk peil van een volk. Ik ken geen andere bron van zedeigke kracht, dan die haar oorsprong vindt In den godsdienst. Er is geen enkel opvoedingsys teem dat tenslotte niet failliet slaat; er is geen enkel regeeringssysteem dat niet een maal mislukt; de verlossing moet door het offer komen en het offer is het wezen van den godsdienst. Het zou een onschatbare zege en weldaad wanneer dit «grondbeginsel door de massa beter begrepen werd en wan neer de geesteigkheid dezen kruistocht pre dikte. Alleen door een voortdurende vernieuwing en vermeerdering van ons geloof kunnen wij verwachten, dat wg het geesteigke en zede- ïgke leven der natie kunnen bevorderen en verbeteren. Zonder dit geloof kan geen enkele ontwikkeling der verlichte beschaving stand houden". PARIJS, 30 December. (HAVAS). Tgdens de betooging van het overheidspersoneel is gisterenavond een lid van de republikeinsche garde, toen deze de betoogers terugdrong van zgn paard gevallen en bewusteloos op den grond bigven liggen. By aankomst in het zie kenhuis bleek hg reeds te zgn overleden. Voorts wérden nog zes republikeinsche gar des gewond. Een tiental personen werd gearresteerd. JACKSON (Kentucky), 30 December. (STE FANI). Toen de 18-jarige Jean Shepperd heden door twee bewakers de gerechtszaal al hier werd binnengeleid, om verhoord te wor den over den door hem gepleegden moord op zgn makker Harvey Cabbards, trad de moe der van het slachtoffer op hem toe en loste snel achter elkaar drie revolverschoten .op hem. De getroffene werd stervend naar het ge vangenishospitaal overgebracht. De vrouw werd gearresteerd en verklaarde verheugd te zyn, dat zij de justitie vóór was geweest en haar kind zelf had gewroken. De „Semaine Religieus?" van het bisdom Verdun bevat in haar jongste nummer de vol gende verklaring van mgr. Ginisty: „Sommige priesters hebben een brief ontvangen, waarin ze worden uitgenoodigd om namen en adres sen op te geven van personen, die bereid ge vonden zouden worden om in hun parochie ter zelfverdediging een anti-communistische cel te vormen met het doel om daadwerkelyk ver zet te plegen bij een eventueele revolution- nairen staatsgreep. Zgne Excellentie de Bisschop geeft den heeren geesteigken nadrukkelyk in overweging om zich bulten iedere politieke of burgerigke or ganisatie te houden en geen antwoord te ge ven op de circulaires betreffende het recru- teeren van deze troepen, die in geval van wet tige verdediging voor leeken niet verboden zouden zgn, maar vanwege hun verheven ambt en bediening moeten de priesters de grootst mogeigke voorzichtigheid in acht nemen". NEW YORK, 30 December (D.N.B.) De openbare meening verkeert in hevige opwin ding over het nieuwe geval van kinderroof, waarvan het 10-jarig zoontje van den arts Mattson, het slachtoffer is geworden. Een heel leger rechercheurs en agenten is dag en nacht in touw, om den kinderroover op te sporen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bandiet, nadat hg Zondagavond het huis van dr. Mattson was binnengedrongen, zich naar de kinderkamer heeft begeven, waar het ontvoerde kind met zgn broertjes en zusjes sliep. Hg doorzocht de kamer eerst naar geld en verdween vervolgens met den tien-Jarigen knaap. BERLIJN. 29 December (HAVAS). De conferentie der Duitsche bisschoppen te Fulda, ter besprekingvan de positie der kerk in het rijk, zal den 14den Januari a.s. een aanvang nemen. i HANGHAI, 29 Dec. (HAVAS) Uit Nanking wordt vernomen, dat officieele kringen aldaar ver klaard hebben, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek tengevolge van de weige ring van het centraal executief comité (in het Chineeseh Heing Tsjen Yoean geheeten) om zijn verzoek om ontslag te aanvaarden, opnieuw zijn demissie zal aanbieden, aangezien hij van mee ning ie, dat hij in zijn kwaliteit van leider der natie verantwoordelijk is voor den opstand in Sian Foe. Anderzijds maakt ook zijn gezond heidstoestand een vrij langdurige rust noodzakelijk. Tsjang Kai Sjek heeft nogmaals ver zocht, den opstandigen maarschalk Tsjang Hsoe Liang niet zwaar te straf fen, daar deze berouw heeft over zijn daad. Acte nemend van het feit, dat de opstand thans geëindigd is, heeft het centrale execu tieve comité het bevel, om een strafexpeditie tegen de troepen van Tsjang Hsoe Liang te organiseeren, geannuleerd. De United Press meldt voorts, dat de voor zitter van de commissie voor militaire aan gelegenheden, generaal Feng Yoe Siang, in een sehrgven, gericht aan het centrale execu tieve comité, verzocht heeft, hem van zijn ambtsverplichtlngen te willen ontslaan. Dit verzoek is inmiddels reeds ingewilligd. Feng was na de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek tot voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden benoemd. Een soortgelyk verzoek is ingediend door den minister van financiën, Koeng, die tgdene de afwezigheid van den maarschalk plaats vervangend minister-president was. Ook dit werd ingewilligd. Generaal Feng Yoe Siang. De Australische journalist Donald, advi seur van Tsjang Kai Sjek, heeft in een inter view met een vertegenwoordiger van de United Press nog een en ander medegedeeld over de motiteven, waardoor Tsjang Hsoe Liang zich bg de gevangenneming van maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft laten leiden. Tsjang Hsoe Liang, zoo verklaarde Donald, heeft vooral hierom zgn toevlucht tot maat regelen van geweld genomen, wgi hg dacht, dat hg anders voor zgn eischen bg de centrale regeering toch geen gehoor zou krijgen. Donald gaf de verzekering, dat voor zoover hg had kunnen waarnemen, het leven van den maarschalk geen oogenblik in gevaar heeft verkeerd. Een gevaar hadden hoogstens de vliegtuigen van de Nank ng-regeering ge vormd, die Sian Foe wilden bombardeeren. Naar de meening van Donald was het een gelukkig toeval geween, d u .het drie dagen na de gevangenneming van Tsjang Kai Sjek, toen de toestand no;; tr., rket werd, slecht vliegweer was. LSi.i h - nier weer waren de vliegtuigen van Nank ng v. aarschijnlijk tot een bomaanval overg gaan er zou de gevangen maarschalk vermoedelijk zyn gedood. Donald bevestigde de berichten, volgens welke de vrijlating van den maarschalk zelfs voor ingewijde kringen een totale verrassing is geweest. Tsjang Kai Sjek had reeds een week vroeger in vrijheid kunnen zgn gesteld, Indien Nanking zulks werkeigk gewild had. Donald verklaarde verder, dat de gemalin van den maarschalk van officieele zyde een „verraadster" genoemd is, daar zg zich tegen de bevelen van de centrale regeering verzet heeft en zich naar Sian Foe heeft begeven, hoewel Nanking deze stad wilde aanvallen. BOEKAREST, 30 December. (STEFANI). Zes leden van een Roemeensch boerengezin, dat even over de Russische grens woonde, zgn in den Kerstnacht door sovjet-wachters ge dood, toen zgn trachten de Dnjestr over te steken, om zich naar Roemenië te begeven. Een meisje van elf jaar, de eenlg overlevende van het gezin, dat, zy het gewond, het Roe. meensch grondgebied wist te bereiken, ver telde, dat haar ouders in verband met de aan houdende vervolgingen, waaraan zy bloot stonden en gedreven door honger en ellende, besloten hadden. Rusland te ontvluchten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3