HEVIG BOMBARDEMENT VAN MALAGA. m AKKERTJE-S 3 Zes vliegtuigen wierpen ruim 100 brandbommen neer. kruisers vuurden Naar controle van Spanje's kusten S Kerk en regeering in Oostenrijk. zorgen om Spaansch Marokko. „Twee wegen staan den volken open". vliegongelukken in nt ]l WOENSDAG IS JANUARI 1937 GRANATEN AF. 200 Drie honderd personen souden sijn gedood, terwijl vele gebouwen verwoest werden. GIBRALTAR, 12 Januari. (R.CU Het groote bolwerk van de rooden in Zuid-Spanje, de stad Malaga, is gisteren uit de lucht en van zee uit gebombardeerd met een felheid als deze havenstad sedert het uitbreken van den burgeroorlog nog niet had beleefd. Conferenties te Londen en Gibraltar. Conflict tusschen Episcopaat en SchusehnijïJï, Kleine meeningsverschillen werden opgeblazen tot gewichtige gebeurtenissen. Een relaas van den „Times" correspondent over de Duitschepenetratie. Melilla een Duitsche stad". LONDEN, 12 Januari. Wederom een Russisch schip aangehouden. Wij gelooven niet in een conflict, doch in samenwerking, zegt Eden. ROOSEVELT VRAAGT MEER VOLMACHTEN. Voorstellen betreffende bestuurs- hervorming bij het congres ingediend. Liever boter dan kanonnen. AMERIKA. Wrakstukken gevonden, in California., van een vliegtuig, dat dertien man aan boord had. een doóde, twaalf gfayonden VIJF BELANGRIJKE PUNTEN. DE ACTIE DER DUITSCHE CHRISTENEN. Een nieuwe vertalingvan het Evangelie van St. Jan. ONTSLAGEN OP DE MARINE WERF TE DEVONPORT. FINSCH SCHIP VERGAAN. Vele opvarenden omgekomen. JAPANSCHE VRACHTBOOT GEZONKEN. Vermoedelijk 33 menschen 0111 het leven gekomen. BETOOGINGEN TEGEN TROTZKI IN MEXICO. Relletjes, charges, gewonden. HET BUDGET DER SOVJETS. KOUDE F.TSCHT TWTNTTG DOODEN. DE GRIEP IN ENGELAND. Twintig milliard voor de lands verdediging. ROODE PARTIJ TE DANZIG ONTBONDEN. t De door het bombardement aange richte materieele schade is aanzien lijk en de eerste ramingen stellen het aantal dooden op drie honderd. Het Deensche s.s. „Signe" en het Noorsche s.s. „Saga", die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vlieg tuigen van de nationalisten ruim 100 brandbommen over de geheele stad uitwierpen, terwijl tegelijkertijd twee kruisers van de witten uit zee twee honderd schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gibraltar, om daar de wijk te nemen. Een aantal leden van de bemanningen van beide schepen heeft lichte verwondingen opgeloopen. GIBRALTAR, 12 Januari. (UN. PRES.) De gezagvoerders van het Deensche schip „Signe" en van het Noorsche schip „Saga" die heden alhier uit Malaga zijn aangekomen, deelen mede, dat zij in genoemde stad oog getuige zijn geweest van het hevige bombar dement, dat de nationalisten gisteren hebben ondernomen. De uit vele gebouwen bestaande arena voor stierengevechten werd, naar zij zeiden, ge heel vernield. De bemanningen van beide schepen hadden het gevaarlijke schouwspel echter niet lang aangezien en waren, toen het bombardement eenmaal aan den gang was, zoo snel moge lijk uit de haven van Malaga vertrokken. gen werd medegedeeld, dat de hooge commis saris van Spaansch Marokko na een bespre king te Tetoean tusschen den Franschen con sul en kolonel Beigbeder aan den Franschen militairen attaché in Tanger, kapitein Luiset, een permanent vrijgeleide heeft verstrekt, dat hem veroorlooft, zich vrij te bewegen in de Spaansche zóne van Marokko, met inbe grip van Melilla en Ceuta. De drukte bij een der Amerikaansche automobielfabrieken te Cleveland, welke door de stakende arbeiders werd bezet. De laatste dagen hebben zich reeds ernstige onlusten tusschen stakers en politie voorgedaan. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont 99 (Havas.) De cor- Z~: a„ Tinnes" të Tanger meldt, respondent van de „Dimes i. „t,,; dat de publicatie, op verkeringen welke door de recente bewijzen vaT1 penetratie in Spaansch Marokko was wekt Men kan thans hopen, dat de dooi" Frank rijk en anderen bewezen vastbeslotenheid, om zich te verzetten tegen de schending van de conventie van 1912, goed zal worden be grepen en dat zij, die zichmisschien voorbe reiden haar te schenden, een einde zullen maken aan hun activiteit, eer het te laat zal zrjn. Reeds nu bestaat er geen twijfel, vervolgt de „Tnnes"-correspondent, dat de Spaansche nationalisten en hun Duitsche raadgevers den geest der conventie overtreden, indien nog niet openlijk dan wel naar de letter. De economische exploitatie der Spaansche zone ■ten bate van Duitschland neemt reeds aan zienlijke afmetingen aan en schijnt nog toe te nemen. Er werden voorbereidingen getroffen, wel ke Zij voltooid zullen zijn, het moge lijk zouden maken, 20.000 man troepen te ont vangen. Het blijkt evenwel nog met, of thans een groote strijdmacht in de zone aanwezig is en het is te hopen, dat men hier slechts met een voorzorgsmaatregel te doen heeft. In de buurt van Ceuta schijnen voorberei dende werkzaamheden voor versterkingen te va.rZ1MeUlla. Sinds menige weken kruisen Duitsche oorlogsschepen voortduren Marokkaansche kusten. Te Bessora werden tegelijkertijd ;'ev Duitsche oorlogsschepen opgemerkt. Duitsche diuikbooten hebben hun basds te Melilla. Naai men zegt, maken zij vaak tochten naar de Spaansche wateren. Het vliegveld van Me lilla en de marineluchthaven zijn hij technici van de Duitsche luchtmacht in gebruik. Zij dienen voor Junkers- en Domier-toestellen Men kan thans zeggen, dat Melilla een Duitsche stad is. Bijna ai het Spaansche per soneel is vertrokken. Een andere vliegbasis werd georganiseerd te Tetoean, waar achttien Duitsche vliegtui gen op 6 Januari daalden. Men zegt, dat te Aralayi, bij Melilla, een schuilplaats voor wa tervliegtuigen wordt ingericht. De correspondent beschrijft ten slotte de activiteit dier Duitsche handelsschepen, die beladen met tanks en oorlogsmateriaal aan komen en vertrekken met delfstoffen uit de mijnen, welke door Duitsche ingenieurs wor den bestuurd." De Times" spreekt dan nog over tal van Piriiteche schepen, die een zeker aantal bezoe- kfTfi a'an lani zetten en dezen niet allen weer aan bc21"g terngncmeh:" - jpARlJi3' f2 Januari. (HAVAS). Hedenmor- LONDEN, 12 Januari (HAVAS). De diplo matieke redacteur van de „Morning Post" meldt, dat Eden tijdens de conferentie op het Foreign Office met den eersten lord der admi raliteit en den eersten zee-lord, het plan in zake de contróle van de Spaansche kusten door een, internationale strijdmacht heeft be studeerd. Het plan, dat thans onder oogen wordt ge zien, aldus het blad, zou bestaan in het doen stationneeren voor de Spaansche havens van oorlogsbodems, behoorende aan alle mogend heden, welke in de Londensche commissie zijn vertegenwoordigd, met als taak ieder schip, dat er van verdacht wordt, oorlogsmateriaal of vrijwilligers te vervoeren, aan te houden. Het blad is van oordeel, dat een dergelijke contróle kan worden uitgeoefend zonder de instemming der beide strijdende partijen in Spanje Dat van Fransche of van Portugeesche zijde bezwaren zouden gemaakt tegen het zenden van eenige waarnemers ter bewaking van hun respectieve landgrenzen, gelooft de „Morning Post" niet, mits natuurlijk de contróle ter zee door alle mogendheden wordt goedgekeurd. GIBRALTAR, 12 Januari (UN. PRESS) Naar verluidt,, heeft gisteren een conferentie plaats gehad tusschen een aantal hQoge En- gelsche marine-ambtenaren. Omtrent den in houd der beraadslagingen-wordt van officieele zijde het strengste stilzwijgen in acht geno men; Desniettegenstaande verluidt, dat zich na afloop van het consult twee marine-ambte naren van Gibraltar naar Geuta zouden heb ben begeven. MOSKOU, 12 Januari (HAVAS). Het tele- graafagentschap der sovjet-unie meldt, dat oorlogsschepen der Spaansche nationalisten zich op 8 Januari j.I. hebben meester gemaakt van het sovjet-Russische stoomschip „Smido- witsj" dat zij opbrachten naar een der door hen bezette havens. De „Smidowitsj" kwam met een lading levensmiddelen, welke bestemd waren voor een Spaansche republikeinsche organisatie, van Leningrad. Tass voegt hieraan toe: „De generaals der opstandelingen zullen niet ontkomen aan de verantwoordelijkheden, welke zij loopen we gens hun onbeschaamde nasporingen in sovjet- Russische schepen of de inbeslagneming onzer vaartuigen". LONDEN, 13 Januari. (R.O.) Aan een banket van de buitenlandse!» pers heeft mi nister Eden gisteravond het woord gevoerd over den internationalen toestand. „Ik kan voor het beschouwen van den al- ge'meenen toestand in de wereld en'in Groot- Brittannië geen beter devies vinden dan voor zichtigheid en begrip. Voorzichtigheid bij het pogen tot een algemeene regeling te geraken en begrip voor de opvattingen van alle lan den, die aan deze regeling moeten medewer- ken. „Het zou natuurlijk dwaas zijn, te bewe ren, dat de intree van het nieuwe jaar niet vergezeld ging van verontrustende, ja zelfs dreigende factoren In Europa. De toestand in Spanje blijft in de gehele wereld de grootst mogelijke bezorgdheid wekken". Spreker kon echter niet gelooven, dat Spanje als gevolg van den burgeroorlog on vermijdelijk, hetzij een fascistische, hetzij een communistische regeèring zal krijgen. „Integendeel", aldus Eden,, „wij; meen on dat geen van beide be winds vormendie - niet uit Spanje afkomstig 2rjn,-daar.lang -zou- kun nen blijven bestaan. Mettertijd zal zich: in Spanje een eigen Spaansche regeeringsvonn öhtwïkkelen. 'lijjijjf ------- - WASHINGTON, 12 Januari. (Stefani.) De pogingen om het vliegtuig op te sporen van de",Pa,namerican Airways", dat, met zes pas sagiers aan boord, in den mist tusschen Mexico city en Minatl&n uit den koers is ge- raakt, bleven tot dusver zonder resultaat. Intusschen is een ander vliegtuig, uit Chi- oago afkomstig, in Illinois te pletter gevallen. Twee passagiers kwamen daaibij om het leven. Naar Reuter tezelfder tijd uit Los Angeles seint, heeft men op 8 K.M. van San Fernando in Californlë de wrakstukken gevonden van een vliegtuig, dat van Salt Lake City naar Los Angeles vertrokken was en reeds eenigen 't\jd werd vermist. Behalve do drie leden der bemanning wa ren er tien passagiers aan boord, o.w. de explorateura mr. en mrs. Johnson, de be kende verfilmers van het leven der wilde dieren. LOS ANGELES, 12 Januari. (R OEen de dertien inzittenden van 't transportvlieg waarvan men nabij San Fernando het wrak heeft gevonden, die weliswaar gewond, dooh wered is, heeft vertelaard te gelooven, dat alle andere inzittenden gewond waren en dat enkelen bewustzijn hadden verloren. TOS ANGELES, 13 Januari. (Havas.) Van de dertien inzittenden van he transportvlieg. tuig tot gisteren in de bergstreek van Tchachapi, bfl San Fernando, te Potter sloeg, werd een gedood en twaalf gewond, o.w. de drie leden drer bemanning. h„ De oorzaak van het ongeluk is nog kend. Reuter meldt, dat zoowel Martin Johnson als diens vrouw een been braken, terwijl twee andere inzittenden van het toestel ernstige hoofdwonden opliepen. De bestuurder heeft een gebroken kaak. Hevige sneeuw heeft het werk der reddings- man.scha.ppen, die de slachtoffers uit de wrakstukken losmaakten, .ernstig bemoeilijkt. De Britsehe regeering heeft herhaaldelijk verklaard, dat wij iedere splitsing van Europa in aanhangers van tegengestelde ideologieën verwerpen. Wij meenen, dat het voor den vrede van het grootste belang is, dat wij ons geheele moreele en politieke gewicht tegenover deze exclusiviteitsdoctrine stellen, en wanneer ik dit zeg, meen ik de gevoelens van de geheele Engelsch-sprekende wereld te vertolken. Wij gelooven niet in een conflict. Wij ge loven in samenwerking en laten geen enkel land buiten deze samenwerking. Met genoegen heb ik de verklaring gele zen, die Hitier gisteren te Berlijn voor het diplomatieke corps heeft afgelegd. Eden gaf op zijn beurt uiting aan dezelfde gevoelens als die van den Fuehrer, zooals deze tot uiting gebracht zijn in zijn verkla ring, waarin hy samenwerking en verzoening bepleit. Eden betoogde vervolgens, dat Engeland in deze wereld, die zich snel bewapent, niet an ders kan doen dan eveneens zijn bewapening op peil brengen. Het is echter," aldus spreker, „niet de weg, waaraan wij de voorkeur geven. Nauwkeuri ger gezegd, wij hebben liever boter dan ka nonnen, en wflzijn bereid ns best te doen om door economische samenwerking en door te werken voor een kalmeering der gemoederen in Europa te bereiken dat anderen in deze wereld, die geen kanonnen van noode heeft, eveneens boter hebben. „Den volken staan twee wegen open. Door de internationale saamhoorigheid te doen toenemen, door vrije samenwerking tusschen de volkeren, door een verlaging van de tol muren die den handel en de internationale betrekkingen in den Wfeg staan, door oprecht te pogen, onze gevoelens voor deze of geene ideologie te onderdrukken, kunnen wij den internationalen toestand verbeteren en dan voorspoed en het geluk der wereld doen toe nemen. Indien wij ons daarentegen m ons zelf te rugtrekken, indien wij ons individueel isole ment doen toenemen, en indien wij doorgaan met de bewapening tot het maximum onzer economische draagkracht en zelf daarboven op te voeren, zullen de kwalen, waai aan wij thans lijden ten eeuwige dage blijven bestaan en brengen wij de wereld dichter bij een ramp, die zelfs nog grooter zou zijn dan die waar. van wij ons juist beginnen te herstellen. Deze weg zou de weg der dwaasheid zijn WASHINGTON, 12 Januari XD.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft het congres zijn aan gekondigde rapport betreffende een hervor ming van de bestuursmaehine der Vereenigde Staten doen toekomen. Het gaat hier voor een. deel om diepgaande wijzigingen, waar door een straffer cn meer autoritair bestuur moet worden verzekerd. Alle tot dusver autonome bestuurslichamen en commissies van welken aard ook zullen voortaan bij de gewone ministeries worden ingelijfd. Tot dit doel zal het ministerie van biinnenlandsche zaken worden hervormd, ter wijl tevens twee nieuwe ministeries in het leven zullen, worden geroepen, een voor volks welvaart en een voor openbare werken. Tie begrootingskwesties en personeelsaan- géltegeiiiheden zullen voortaan rechtsreeks tot hét ressort van den president behooren. Roosevelt lichtte dieze "omvangrijke be- St&fshervorming op 'een persconferentie toe en verklaarde met nadruk, dat men hem als tefator van de natie grotere vrijheid om. beslui- Cen te nêmêh moest geven als totdusver het geval was, wijl alleen dan zoon groot land verstandig kan worden bestuurd. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Reel. 915—5 21 BERLIJN, 13 Januari. (UN. PRESS.) In Bremen is een sterk verduitsohte versie ge publiceerd van het Evangelie van St. Johan nes, waarin rekening wordt gehouden met het anti-semietisme der nazis en welke is op gesteld door een der meest bekende radicale Duitsche christenen. Hoewel de nieuwe ver sie, welke than® aan de Duitsche kerkgangers zal worden uitgereikt, niet zooveel afwijkt van de Bijbel-vertaling van Luther als de door rijksbisschop Mueller indertijd opgestel de" Bergrede, zijn toch ook hier zeer vele ver anderingen te constateeren," Vele plaatsen zijn verkort, andere uitgebreider behandeld. De naam Mozes wordt in het evangelie Slechts eenmaal genoemd, de namen der oude Joodsche profeten in het geheel niet. Plaatsen, waar Christus als Rabbi wordt aan gesproken, zijn veranderd in Heer. Een korte inleiding noemt het boek het ge meenschappelijk werk van een groep te Bre men en is onderteekend door Heinz Weide- mam, den bisschop van Bremen, een beken de persoonlijkheid in de kringen der Duitsche christenen, die in November jl. met Joachim Hossenfelder en dr. Leffler den „Bond voor het Duitsche christendom" op de Wartburg stichtte, waar Luther, zooals men weet, de eerste boeken van zijn Bijbelvertaling schreef. In de inleiding luidt het verder: „Een Duit sche r van het Derde Rijk moet bekend zijn met de beteekenis van Christus, Dien de Jo den aan het kruis genageld hebben.' In het boek zijn vooral de plaatsen gewij zigd, welke het „gevoel der nazis kwetsen' O.a. wijzen zij de begrippen zonde en verge ving van de hand. ACTIVITEIT van BATA IN 1936. LONDEN, 12 Januari. (UN. PRESS). Acht of negen arbeiders van de marine-werf te De- "vonport zijn na een onderzoek door leden van den geheimen dienst en nadat hun bagage en enkele documenten in beslag waren genomen, ontslagen. De commandant van Devonport, admiraal Sir Reginald Drax, verklaarde in een offici eele mededeeling over deze aangelegenheid, dat „op last van de admiraliteit zekere man schappen van de werf te Devonport waren ont slagen". De reden van deze ontslagen is .echter niet bekend gemaakt. Naar Reuter meldt, meent men, dat deze ontslagen samenhangen met de indertijd ge pleegde daden van sabotage op oorlogsschepen ou liet verraad van vertrouwelijke mededee- lingea. Winst wordt voor investeeringen aangewend. In het jaarverslag van Bata te Ziin worden in het geheel geen cijfers gepubliceerd betref fende den omzet of de winst der maatschap pij. Er worden slechts enkele algemeene ge gevens betreffende den gang van zaken ver. strekt. De bedrijvigheid heeft zich op het niveau der voorafgaande jaren gehandhaafd. In Tsjechoslowakije is de omzet, die in 1935 was teruggeloopen. in 1936 wederom geste gen. Een groot aantal artikelen, die tot dus verre in Tsjecho-Slowakije geïmporteerd wer den, worden thans door Bata gefabriceerd, hetgeen volgens het verslag een besparing van 300 millioen kronen deviezen per jaar zou oplevere.n. De maatschappij is van plan om deze politiek voort te zetten en hars, chemi sche producten, rubber en in het algemeen alle producten te fabriceeren, welke verwant zijn aan de fabricatie van schoenen en ban den. 1935 werd kr. 120 millioen aan belastingen betaald. Zij was de grootste belastingbetaler van Tsjecho-Slowakije. De winst van 19^6 zal worden aangewend voor investecringen cn voor het bedrijf. Een medewerker van de K.W.P. meldt dd. 11 Januari uit Weenen: De laatste weken kon men in de buiten- landsche pers en ook wel in sommige Oosten- rijksche weekbladen een sterker wordend ver moeden beluisteren, als zou er op het oogen- blik in Oostenrijk een conflict zijn gerezen tusschen de Katholieke Kerk en de Schusch- nigg-regeering. Vooral in de nationaal-socia- listische dagbladpers en met name in de N.S.Z. „Rheinfront" en ook in de „Frankfurter Zei- tung" werd onomwonden beweerd, dat er een ernstig conflict gerezen zou zijn tusschen het Episcopaat en de regeering. Zooals het gewoonlijk gaat, ligt er onge twijfeld aan al deze geruchten een kern van waarheid ten grondslag, en het lijkt ons dien stig, om al de verspreide geruchten terug te brengen tot haar ware proporties. De moei lijkheden, die er gerezen zijn, hebben betrek king op het jeugdvraagstuk. Zooals men weet, heeft de Oostenrijksche regeering in samen werking met het „Vaderlandsche Front" een staats-jeugdorganisatie in het leven geroepen, die langzamerhand de totale nationale en li chamelijke opvoeding ter hand zal nemen. Daarbij werd geheel ovèreenkomstig de be palingen van het Concordaat uitdrukkelijk verklaard, dat de Katholieke Jeugdvereeni- gingen, die door den bisschop van het des betreffende diocees als zoodaaig erkend zijn, niet onder bedoelde bepalingen zouden vallen In kringen van het Oostenrijksche Episco paat eri met name bij den kardinaal-aartsbis schop van Weenen dr. Innitzer trad een ze kere bezorgdheid aan den dag, en zeker niet geheel ten onrechte, dat practisch de Katho lieke jeugd naar de staatsjeugdorganisaties gezogen zou worden, waar ze meer stoffelijke voordeelen zou kunnen behalen (betere sport velden, vacantiereizen enz.) en dat de confes sioneel jeugdorganisaties practisch zeer veel leden zouden verliezen. De minister van on derwijs, dr. Fernter, begreep deze moeilijk heid en om haar te ondervangen stelde hij voor om de mogelijkheid van een dubbel lid maatschap open te laten, waartegen echter de meeste bisschoppen een afwijzende houding aannamen. Voor het aartsbisdom Weenen werd op ad vies van Konsistorialrat dr. Engelhart een Katholieke centrale jeugdorganisatie „Katho liek Jong-volk" gesticht. De naam werd ge kozen zonder overleg te plegen met de des betreffende regeeringsautoriteiten en wij kun nen niet aan den indruk ontkomen, dat zelfs met opzet die naam werd gekozen, zoodat juist dat feit aanleiding tot wrijving en tegen stelling heeft gegeven. Een gedeelte der Ka tholieke jeugdorganisaties heeft echter deze gevaarlijke tegenstelling tusschen Katholiek niet-Katholieke jeugd met beslistheid ver worpen. De Christelijk-Duitsche turnbond heeft zich onder de vanen van het Oosten rijksche „Jong-volk" geschaard en de Katho lieke Duitsche studentenbond (K.D.S.B.) tot nog toe het beste gedeelte van den njksbond der Katholieke Duitsche jeugd heeft fr voorkeur aan gegeven om zich te ontbinden, zoodat deze zich thans niet meer voor het dilemma geplaatst ziet. Deze ongetwijfeld niet in alle opzicht ver blijdende verschijnselen hebben weliswaar niet van regeeringszijde, maar wel bij enkele lei ders der Katholieke Actie, vooral in Weenen, Linz en Salzburg een zekere animositeit van geheel anderen aard wakker geroepen. Men maakt in Katholieke weekbladen en ook in kerkbladen aan het adres van de regeering bemerkingen, dat zij den Christelrjken geest veelal niet snel genoeg in het openbare leven laat doorsijpelen. Men neemt stelling tegen verschillende sociale onrechtvaardigheden, te gen het nog verder tolereeren van concubinaat (de z.g. Dispensehen) enz. Aan al deze bezwaren ligt een zekere ge motiveerdheid ten grondslag, maar liet zou gevaarlijk zijn om hierover in het openbaar te discussiëeren. Verschillende vooraanstaande kerkelijke autoriteiten in Oostenrijk zijn dien- tengevolge in tegenstelling met verschillende andere hunner collega's de meening toege daan, dat thans het oogenblik nog niet is aan gebroken. om gedetailleerde besprekingen te gaan voeren over de aar 0 aken, die de Kei k op dit gebied kan doen geiden, daar het ge vaar niet denkbeeldig is, dat de boog wel eens wat al te strak gespannen zou kunnen wor den en dat de Kerk in de toekomst verstoken zou blijven van de rechten, welke zij thans bezit. Men ziet dit reeds uit de pogingen die van nationaal-socialistische en van sociaal-demo cratische zijde worden gedaan om de bestaan de kleine meeningsverschillen (die trouwens tijdens een persoonlijk onderhoud tusschen dr. Schuschnigg en kardinaal Innitzer geheel uit den weg geruimd konden worden) op te bla zen en daaruit een conflict tusschen Kerk en staat te distilleeren. De tegenstanders van de christelijke ric ting in Oostenrijk weten zeer goed, a e samenwerking tusschen regeering en a o lieke Kerk een steunpilaar is van ie r B in Oostenrijk, en daarom juist willen trachten om hierin een wig te drijven Het is jammer genoeg dat zij eenige punten succes wisten te was dit dan ook niet zoo groot en b tanen af- zienbaren tijd zullen deze „actueele dingen geheel uit de wereld verdwenen zijn. In dit verband wordt groot gewicht gehecht aan de komst van den nieuwen nuntius mgr. Cicognani. die als een fijn diplomaat bekend staat en die met een concrete opdracht van kardinaal Pacelli naar Oostenrijk is gekomen. Ten Zuid-Westen van de Orkney-eilanden is het Finsche vijfduizend ton metende mo torschip „Johanna Thorden" op zijn eerste reis van New-York naar Gothenburg ge strand. in tweeën gebroken en gezonken. Het schip strandde tijdens den storm. Een reddingsboot wist South Ronaldshay te bereiken met zeven leden der bemanning en twee dooden. De andere opvarenden zou den zijn verdronken. Een tweede reddings boot met 25 man wordt vermist. Zij is ver moedelijk met alle opvarenden gezonken. Een aantal lijken zou reeds zijn aangespoeld. Het schip had' geen tijd meer om een S.O.S.- bericht uit te zenden. Aan boord van het vaartuig bevonden zich ook 2 vrouwen en 2 kipderen. LONDEN, 12 Januari (R.O.) Men vreest thans, dat 31 personen om het leven zijn ge komen bij de scheepsramp met de Johanna Thorden, het Finsche motorschip, dat, vol gens een nadere aanduiding, in de Pentland Firth is vergaan. Een reddingsboot met 22 mannen, twee vrouwen en twee kinderen, is niet teruggevonden. Men vreest, dat de boot gezonken is en dat alle opvarenden zijn ver dronken, omdat alle nasporingen op de woe lige zee vruchteloos zijn geweest. Een tweede reddingsboot, waarin de kapi tein en dertien leden der bemanning zaten, werd kapotgeslagen op de rotsen. Acht der opvarenden konden echter de kust bereiken. De zes anderen verdronken. TOKIO, 12 Januari (UN. PRESS). De Ja- pansche vrachtboot „Aikoku Maru" is naar het persagentschap Domei meldt, in de na bijheid van Shakotan op Hokkado gezonken. Slechts acht van de uit een en veertig kop pen bestaande bemanning konden gered wor den. De overige drie en dertig zijn vermoe delijk verdronken. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets •baders bekend. Men veronderstelt echter, dat, de „Aikoku; Maru" in een storm is geraakt MEXICO, 1? Januari. (HAVAS). lijd ens een communistische betoogihg tegen Trotzki zijn acht personen gearresteerd, die evenwel direct weer werden losgelaten, nadat de com missaris van politie hun een ernstige verma ning had gegeven. De ongeveer 500 betoogers waren bijna al len kinderen van 14 tot 16 jaar met hun on derwijzers. Morgen zal een groote betooging worden gehouden, waaraan schoolmeesters en spoor wegpersoneel zullen deelnemen. MEXICO, 13 Januari. (HAVAS). De com munisten hebl ;;i op het Santo Doming-plein en aangrenzende straten gedemonstreerd te gen Trotzki. Een zestigtal manschappen der motorpoli tie en een hnderdtal- agenten te voet hebben charges uitgevoerd. Zeven personen werden gewond, terwijl een groot aantal betoogers werd gearresteerd. De communistische partij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij er op wijst, dat Trotzki reeds nu de beloften, welke hij heeft gedaan, zich van alle politiéke activi teit'te zullen onthouden, heeft geschonden door de sovjet-regeering te beschimpen. Hieraan voegt de verklaring te. dat men niet zal ophouden de uitzetting van Trotzki te eischen en dat de communisten door een energieke actie zullen weten te verhinderen, dat Trotzki in het openbaar een politieke ac tiviteit zal kunnen ontplooien. reeds op bereiken, al DENVER (Colorado), 12 Januari. (R.O.) Het zeer koude weder in het Westen en Zuid- Westen der Vereenigde Staten heeft twintig dooden geërscht. De schade aan de Californische citroen- oogst wrdt geschat op 10 millioen dollars. LONDEN, 12 Januari. (HAVAS). De griep epidemie heeft in de laatste vier weken 1247 slachtoffers geëischt, waarvan 768 in de af- geloopen week MOSKOU, 12 Januari. (Tass). In de zit ting van het centraal uitvoerend comité heeft de volkscommissaris voor financiën, Grinko, de begrootin-g van de sovjet-unie behandeld. De inkomsten over 1937 worden geraamd op 97.782 millioen roebel, omstreeks 14.390 mil lioen roebel meer dan het vorig jaar. De uit gaven zullen 96.832 millioen roebel bedragen, ongeveer 18% procent meer dan in 1936. De mededeelimig van Grinko, dat voor het komend jaar 20 milliard roebel wordt uitge trokken voor de landsverdediging, tegen 15 milliard in 1936 werd met luid gejuich be- groet. Voor een deel zijn deze meerdere uitga ven noodig door de uitbreiding van het roode le-er Verder maakt de opbloei van de zware industrie mogelijk, het roode ieger te voor zien van hét beste en duurste materiaal, ter wijl de verbetering in de verdere industrieën het volkscommisariaat voor landsverdediging in staat stelt, aanzienlijke voorraden voor heit leger aan te leggen. WARSCHAU, 12 Januari. (HAVAS). D« senaat van Danzig heeft het beroep van de socialistische partij op de beslissing van den politie-prcsident tot ontbinding van de partij v «worpen, zoodat de partij thans definitief is ontbonden. Verder beroep is thans niet mo» m. .4*. A A A ,a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3