DE STRIJD OM DE DUITSCHE JEUGD. AKKERTJES Verklaringen van de bisschoppen te Fulda. INTERVIEW MET GENERAAL FRANCO DE WAARBORGEN VAN HET RIJKSCONCORDAAT. Vernietiging van doel het communisme het eenige van den strijd. HOE HET NIEUWE SPANJE ERUIT ZAL ZIEN. DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. De volkenbond en Spanje. FRANCO'S ZUID-LEGER NADERT MALAG A. DINSDAG 19 JANUARI 1937 >>Alle katholieken dienen moedig en vastberaden iedere gewetens- pressie van de hand te wijzen". s .4 1 Zijne Heiligheid offert Zijn lijden aan God op tot bijzondere intenties. Men ne7 H Em rrdt gedragen. STORM AAN DE ENGELSCHE KUST. Scheepvaart sterk gehinderd. „Wij zullen den klassenstrijd onder drukken en den arbeid zijn waardig heid en vrijheid teruggeven, ivjj zullen met het volk tegen de slechte rijken zijn". SALAMANCA, 17 Jan. (HAVAS) Generaal Franco heeft in hei groote hoofdkwartier van de nationa listische strijdkrachten een specialen correspondent van Havas ontvangen, die omtrent het onderhoud, dat hij met den opperbevelhebber der witten had, het volgende mededeelt: De generalissimus ontving mij op zijn bureau, dat is ingericht in een ruim vertrek van het bisschoppelijk paleis, hetwelk nog met schilderijen, die religieuse onderwerpen voorstel lend, is versierd. Generaal Mola, de commandant van de noordelijke armee verliet juist het bureau. Toen ik binnentrad, ontving Franco mij glimlachend en met gestrekte hand. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN VOOR ONDERDANEN VAN MANDSJOEKOEO. HET HOOGWATER IN AMERIKA. Barcelona beschoten. Bommen geworpen op een Fransche torpedoboot. WAPENDEPOT TE BRUSSEL ONTDEKT. De kwestie der vluchtelingen in de gezantschapsgebouwen. 1000 MITRAILLEURS VOOR BARCELONA. GASMASKERS VOOR DE BEVOLKING VAN PARIJS. BESCHERMING BELGISCHE SCHEEPSWERVEN. OP de buitengewone bisschopscon. ferentie, welke den 14en Januari te Fulda is gehouden, zijn twee ver klaringen opgesteld, welke in alle katholieke kerken van Duitschland van den kansel moeten worden voor gelezen en welke beide handelen over de in haar bestaan bedreigde bijzon dere school. Wij laten hieronder den ons door Kipa toegezonden inhoud van beide ver klaringen volgen: „In een zorgvolten tijd aan het graf van den H. Bonifatius vergaderd, gedenken wij, Duitsche bisschoppen, met verdiende herder lijke erkentelijkheid al degenen, individueele Personen of organisaties, priesters of leeken, mannen of vrouwen, die met onwankelbaren moed gearbeid hebben aan het voortbestaan oei bijzondere scholen. Zij vervulden daarme- HHt0nafwÜsbaren eisch van hun christe- r? _^®wetein' maar niet minder een gebod van e Duitsche trouw aan de wet, welke zij, even- ais het Duitsche rijk als zoodanig, verschul- v d Z^n aan h«t rrjksconcordaat, dat in arti kel 23 uitdrukkelijk bepaalt: De handhaving en de oprichting van confessioneele scholen blïjft gewaarborgd. Daarom beklagen wij, Duitsche bisschop pen, opnieuw de reeds plaats gehad hebben de opheffing van bijzondere scholen in afzon derlijke deelen van het rijk op grond van een zoogenaamde stemming der oudens, welke een wottoiijken grondslag of in zeer vele ge vallen de vrijheid der persoonlijke beslissing miste. Wij laten het aan de rechtvaardigheid der geschiedenis over, de tot standkoming van deze meerderheden zonder vooroordeel te on derzoeken en dienovereenkomstig te beoordee- len. Door zulke ervaringen geleerd, sporen wij, Duitsche bisschoppen, als de door God ge stelde opperherders, onze ddocesanen opnieuw aan. niet te versagen im de verdediging der bijzondereschool, doch daarin onwankelbaar te volharden en niet te bezwijken voor zekere beloften of dreigementen, doch veeleer met voorbeeldige vastberadenheid en katholieke karaktervastheid op hun heilige rechten te staan. De geheele katholieke wereld ziet ook bij dezen zwaren strijd, met levendige belang stelling toe. Wij houden ons bij dezen verdedigingsstrijd zooals reeds gezegd, aan de Duitsche wet en komen den heiligen plicht na van ons geloof en geweten, omdat wij im de beraamde zoo genaamde gemeenschapsschool niet slechts geenerlei steun voor 't christelijk geloof, doch integendeel, zoioals ondubbelzinnige verkla ringen bewijzen, een werkzaam middel zien, om het katholiek geloof en het christendom in de opgroeiende jeugd te verstikken en daar mede het welzijn van het geheele Duitsche volk in gevaar te brengen. Het is dus misleidend en valsch, als men hier en daar beweert, dat met de gemeen schapsschool alles bij het oude blijft. De nieu we gemeenschapsschool is ook iets geheel anders dan de tot nog toe in eenige streken bestaande christelijke simultaan-school. Wie derhalve, door zich niet te verzetten verzaakt aan zijn christenplicht, of zelfs, als katholiek huisvader of opvoeder, propaganda maakit voor de gemeenschapsschool, kent of wel de uiteindelijke doeleinden van onze te genstanders niet, of buigt zich in onchriste lijke en onduitsche karakterzwakte voor aardsche motieven of geweld en laadt aldus een zware verantwoordelijkheid op zich ten opzichte van zijn eigen kinderen en de ge heele christelijke jeugd, voor zijn geweten, onze Moeder de H. Kerk en voor God, den eeuwigen Rechter." Het tweede schrijven der Duitsche bisschop pen luidit als voligt: „Wij, Duitsche bisschop pen, maken de geloovigen, en in het bijzon der de katholieke ouders, er op opmerkzaam, dat het rijksconcordaat, hetwelk door de rijksregeertog zelf tot rijkswet is verheven, de gewetensvrijheid waarborgt, het bestaan der katholieke bijzondere school verzekert en ook den katholieken ordesschalen bestaanS' zekerheid garandeert. Iedere pressie, die een beperking van de ge wetensvrijheid beteekent, onverschillig van welke zijde zij komt, is derhalve, niet alleen in strijd met het plechtig door den „Fuehrer" en rijkskanselier gesleten concordaat, doch ook met den geest van een wet der rijksre- geering. Alile katholieken, ook dezulken, die een rijks- of staatsbetrekking bekleeden, dienen derhalve moedig en vastberaden iedere ge wetenspressie van de hand te wijzen, hetzij uittreding uit de kerk van hen geëischt wordt of dat zij gedwongen zullen worden, hun kin deren van een katholieke school af te nemen. Het kan toch een beambte niet tot een onwet tige of zelfs staatsvijandige houding gere kend worden, indien hij zich uitspreekt ten gunste van de in een rijkswet gewaarborgde bijzondere school. Daarom verwachten de Duitsche bisschop pen van alle katholieke ouders, dat zij deze gewetensvrijheid rijpelijk zullen overwegen en bij de aangifte van hun kinderen voor de school onvoorwaardelijk aanspraak maken op het recht: hun kinderen aan een katholie ke school toe te vertrouwen." Een op 18 Januari gedateerd telegram van het officieuse „Deutsche Nachrichtenbureau dat volkomen onder controle staat van den rijksminister van propaganda, dr. Goebbels, meldit uit" Berlijn betreffende de bisschops conferentie van Fulda slechts het volgende: „De buitengewone bijeenkomst der Duitsche bisschoppen te Fulda, waaraan werd deelge nomen door alle 27 leden van het Duitsche episcopaat, heeft niet, zooals gewoonlijk, de uitvaardiging van een herderlijken brief tot gevolg gehad, De vergadering schijnt veeleer gewijd te zijn geweest aan de voorbereiding van de ruggespraak, waarvoor zich eenige vooraanstaande geestelijken naar Rome be geven hebben. In kerkelijke kringen vermoedt men, dat de reis naar Rome in verband staat met de plannen tot het voeren van besprekingen met het rijksminasterie van kerkzaken ook met den ih het'laatste herderlijke schrijven aan- gekondiigden steun aan de rjjksregeering bij haar anti-communistische politiek." C Met groote pracht en praal werd sir Miles Lampson, de vroegere Hooge Commissaris in Egyptethans tot den eersten Engelschen gezant benoemd krachtens het tot stand gekomen Engelsch-Egyptische verdrag, bij het aanbieden van zijn geloofsbrieven ten paleize te Cairo ontvangen Seint ons uit Rome, d.d. gisteren: Ds gezondheidstoestand van den H. Vader 16 *"hans betrekkelijk goed. werkl«acht van Zijne Heiligheid is ech- jewonderenswaardig. Dagelijks verleent Hij verschillende audiëijties, waarbij Hij met de betrokken kardinalen belangrijke kwesties bespreekt. Al Zijn vrije uren wijdt de H. Vader aan het gebed. lederen dag offert Zijne Heiligheid alle smarten, welke Hij lijdt, aan God op tot een bijzondere intentie, den eenen dag voor het rampzalige Spanje, den anderen voor de ka tholieken in Duitschland, den volgenden voor de zieken en stervenden, dan weer voor het welslagen van het Internationaal Eucharis tisch Congres te Manilla. H.H. H.H. Em. de kardinalen Faulhaber en Schulte zullen nog eenige dagen in Rome ver beven, om de H. Mis van Requiem bij te wo nen, welke jaarlijks op 22 Januari in de Six ty nscne kapel voor de zielerust van Paus Be- kardinaal Bertram keert over morgen naar Bresjau terug-. Kardinaal Schuite verblijft, in het hispitium van Campo Sant°- alle overige Duitsche kar dinalen en bisschoppen in het hospitium der. Anima. LONDEN, 18 januari. (HAVAS). De storm die gis-eren aan de Engelsche kusten woedde ia ook heden nog niet tot kalmte gekomen en ging b°vendien vergezeld van buitenge woon hoog getü Op de Shetland eilanden kon geen enkel Wsschersvaartuig uitvare„( terwjjl ver keer langs de wegen in de nabijheid van het strand door de. woedende golven belet werd. In Portland raakte het bergingsvaartuig voor onderzeebooten, „Alecto" van zijn boeien los en kwam in botsing met verschillende onderzeeërs, die in de haven lagen. Er werd echter geen belangrijke schade aangericht. Te Bridlington sloeg een baggermolen van zijn kabels los, die zonder schade te hebben aangericht weder kön worden vastgemaakt. Vier leden van het kustvaartuig „Cumbria" die tijdens den overtocht over de Iersche Zee gewond waren, zijn vanmiddag te Belfast aan land gebracht en in het ziekenhuis op genomen. Ook de veerdiensten over het Kanaal werden door den storm gehinderd en de veerboot, die uit Dover naar Duinkerken moest vertrekken kon de haven niet verlaten. Andere stoomschepen, die den dienst tus- schen Engeland en het vasteland onderhouden hebben den overtocht met groote vertraging volbracht. De koorts daalt onmiddellijk» De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mets Volgens recept vor\ Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Reel. 915—5 22 HSINKING. 18 Januari (DOMEI.) Z. H. ren varf ileeft een aantal hoogen ambtena- e regeering van Mandsjoekwo on derscheidingen verlJ te verdiensten voor de goede Strekkingen tus- schen Mandsjoekwo en den Heiligen Stoel. De orde van St. Sylvester eerste klas is verleend aan den minister-president Tsjang Tsjing Hoel en den minister van buitenland- sche zaken, Tsjang Je Tsjing. Anderen ontvingen de orde van St Syl vester tweede klas of de orde van St. Gre- gorius. CHICAGO, 18 Januari. (UN PRESS.) De overstroomingen in de staten Pennsylvania, Ohio Kentucky, Indiana, Illinois en Missouri hebben zich,' tengevolge van den geweldigen regenval der laatste dagen, nog verder uitge breid. Voor zoover bekend zijn zes mensehen bij deze overstroomingsramp om het leven ge komen, doch men vreest, dat nog meei slacht offers te betreuren zijn, daar het aantal per sonen, dat als vermisten wordt opgegeven, groot is. Naar de weerdeskundiigen verklaren, zal het nog verscheidene dagen duren, voor het water zal zakken. Stelt u mij preclese vragen en ik van mijn kant zal ze zonder omwegen beantwoorden, zeide de generaal, mij verzoekend plaats te nemen tegenover hem voor zijn schrijftafel, diie overdekt was met papieren en verlacht werd door twee prachtige kandelabres. Ik bracht het gesprek op de beroering, die in de wereld ontstaan is door de berichten over de ontscheping van Duitsche troepen in Marokko. Hierop antwoordde Franco: „Er zijn geen Duitsche soldaten in Spaansch Marokko. Ik heb overigens de beweerde ontscheping van Duitsche troepen en vrijwilligers in onze be zittingen in Noord-Afrika reeds formeel te gengesproken. Het aantal Duitschers in deze streken is nooit zoo gering geweest als thans. Let wel, telkens wanneer wij een overwinning behalen wordt de leugencampagne weer krachtiger. Zulks is verontrustend, omdat het bewijst, hoezeer de zenuwen van Europa ge spannen zijn, dat het een oogenblik geloof kon slaan aan een dergelijke fabel. Er kan vandaag evenmin als gisteren spra ke van zijn, dat de nationale Spaansche regee- rimg ook maar een enkel stukje nationaal grondgebied zou afstaan". Voortgaande, verklaarde Franco: „Ik heb een open oog voor de verschillende vormen van propaganda, die de rooden in alle landen voeren. Ik was bekend met de campagne om trent de Duitsche ontschepingen, zooals ik nu weet, dat er in Noord-Amerika een andere campagne in voorbereiding is tegen de Spaan sche nationale beweging. De wereld kan er echter van verzekerd zijn, dat wij het niet z(jn, die den Europeeschen vrede in gevaar brengen". Het volgende punt, dat ik ter sprake bracht, was het internationale karakter van den oorlog in Spanje, dat onvermijdelijk on rust moet verwekken. Dit ontlokte den ge neraal de opmerking: „Het internationaal karakter van dezen oorlog ia niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewild. Wy strijden en zullen stryden tot het einde toe, enkel en alleen om de booze mach ten van het communisme van onzen bodem te verdrijven. Wy willen en zullen ons land be- vryden uit den doodehjken greep van een ideologie, die ons op alle punten vreemd is. Slechts dat willen wy en daarvoor strijden wy. De vriendschap, die bepaalde landen ons betuigen, hebben wy juist door onze open hartige houding verworven. Wy wenschen ons land slechts herstel te brengen door het com munisme te vernietigen. Italië en Duitsch land voeren elk op eigen wyze denzelfden strijd en hierin ligt het geheim van hun sym pathie voor ons. Ik herhaal met nadruk, wy hébben aan den binnenLandschen stryd geen internatio naal karakter gegeven. Indien heit dan waar mag zijn, dat onze legers profiteeren van den steun van een klein aantal buitenlandsche technici, het zijn Spanjaarden en Spaansche onderdanen, die aan de fronten sneuvelen. Met uitzondering van een handvol buitenlandsche vrijwilliger3' die regelmatig in ons legioen zijn ingelijfd, zyn het Spanjaarden, die voor hun God en vaderland sterven". - „Aan onzen kant, ging Franco voort, wer den zij, die strqden, niet in het buitenland aangeworven dank zij hooge premies, die be taald worden met goud, dat uit de schatkist gestolen werd. Ondanks de handigheden van een zekere diplomatie ziet de opinie der wereld dit duidelijk in en begint zij ons recht te doen wedervaren. Zelfs in Frankrijk en Engeland, waar ik weet het de Komintern het meest actief is, bemerkt men het gevaar van het commu nistisch drijven. Naar mijn meening is dit ge vaar nog veel ernstiger dan men in beide landen schijnt te gelooven of te weten. Vooral in hun koloniën accentueert het zich. Ik zou geen ongeluksprofeet willen zyn, doch Frank- ryk en Engeland, met welke landen wij steeds vriendschappelijke relaties hebben onderhou den moeten wel waken over hun bezittingen: zij worden bedreigd". Op mijn vraag, of de ontruiming van Ma drid door de burgerbevolking verandering in zijn plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid, zal vallen Zöoals was voorzien. Na de overwinningen van Illescas, Naval, Carnero en de aankomst van onze troepen in Carabanchel. was het een dwaasheid, een misdaad van de rooden, ver staat ge, Madrid niet te verlaten. Ik weet het, de stad heeft weliswaar groote poli tieke beteekenis, doch van Madrid hangt het lot van den oorlog niet af. Het commando van de rooden heeft ons voor dit vreeselijk dilemma geplaatst: ons van de stad meester te maken door haar te verwoesten en aldus den dood van vele on- schuidigen te veroorzaken, of den oorlog elders voort te zetten. Wy hebben intusschen een andere oplossing gevonden. Wy zullen Ma drid nemen en de stad niet vernietigen. De komende gebeurtenissen, waarover ik, zooals ge begrijpen kunt, niet kan spreken, zullen het u bewijzen. Terloops wil ik er nog op wijzen, dat het de eerste keer is in de wereldgeschiedenis, dat een aanvaller een wijk heeft aangewezen, waarin de non-combattanten zich konden terugtrekken. Indien vrouwen en kinderen zijn gedood, staan de moordenaars tegenover ons, want nog nooit is er in die wijk een bom gevallen". De generaal zeide voorts: „In de gebieden, die onder dictatuur van de rooden en niet- Spanjaarden staan, wordt iederen dag ver kondigd, dat wij geen gevangenen maken en hen, die zich overgeven, fusilleeren. Behalve de kleine en groote aanvoerders, die Spanje naar den ondergang hebben gedreven en be halve de werkelqke moordenaars, die wreed heden hebben bedreven, worden alle gevange nen en deserteurs gespaard en met voorzich tigheid bij de'beweging ingeiyfd. Wq zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of in zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wy hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied". „E)n hoe zal het nieuwe Spanje eruit zien?", vroeg ik. ..Allereerst zal het een vry Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegredenen en stelt men ons voor als voorvechters van een klassenstrijd. Men verdenkt ons ervan, de sociale vraag stukken te verwaarloozen en behandelt ons als vqanden van het volk. Dit is niet waar. Wq zullen den klassenstrijd onderdrukken en den arbeid zijn waardigheid en vrijheid teruggeven, wij zullen met het volk zyn tegen de slechte rijken en de gelijkheid en sociale gerechtigheid doorvoeren. In dit op zicht hebben wij reeds een reeks maatregelen genomen met betrekking tot de werkloosheid, een rechtvaardige arbeidsverdeeling, het wo ningvraagstuk en de openbare gezondheid, wy heben een vakorganisatie gevormd, die zich later tot een corporatie zal ontwikkelen. Wy zullen hst land vrede geven. Den maat- schappeiyken strijd zullen wij onderdrukken, door de oorzaken ervan weg te nemen". Op onze laatste vraag, hoe het toekomstig uiterlijk van Spanje zijn zal tegenover het buitenland, antwoordde Franco: „Wy hebben van niemand iets te vragen. Wij wenschen zoo spoedig mogelijk wederom de betrekkingen van hartelijke vriendschap aan te knoopen, die wij tevoren met alle landen zonder uitzondering onderhielden. Toch zullen wij bovenal onze krachten inspannen, om de betrekkingen met de Spaansch sprekende lan den van Amerika te verstevigen. Met hen zijn wq naar geest en hart verbonden en daarom willen wij ons uitstralingsvermogen als in- teilectueele groote mogendheid doen toene men. In deze versterking der vriendschap moet gij bovenal den zin zoeken van de woor den, die geheel een volk met vurigheid ver kondigt: Imperieel Spanje". De generaal stond hierna van zijn zetel op. Ik acht me gelukkig, dit langdurig onder houd met u te hebben gehad, zeide hij. Moge het de zaak des vredes dienen en een over eenstemming met Frankrijk-mogelqk maken, waar ik zooveel persoonlijke vrienden heb en waar men mijn- gevoelens sedert lang kent. De zaak van de waarheid kan er niet.anders dan Brussel een wapendepot moest bestaan, bij de gebroeders Pierre en Albert van de Poele. Deze waren voor het gerecht geen onbekenden, daar zij betrokken zijn in de bekende zaak van wapensmokkelarij te Luik, welke onlangs werd ontdekt. Zq waren nog maar kort geleden door den Luikschen onderzoeksrechter in vrijhei t gesteld. Er werd op bescheiden wijze een ondersoek gedaan door de rechterlijke politie, die ver volgens een bevel tot huiszoeking bekwam. Deze huiszoeking heeft Zondagmorgen plaats gehad en heeft geleid tot de ontdekking van een tiental machinegeweren, verborgen op den zolder. De beide broeders werden aangehouden en tiaar het gerechtshof overgebracht. Het betreft hier ongetwqfeld wapenen, die voor Spanje waren bestemd. bg winnen". Het onderhoud had plaats in het Fransch, dat generaal Franco vloeiend spreekt, en duurde dertig minuten. Generaal Franco (links) in gesprek met generaal Orgaz. GIBRALTAR, 18 Januari. (UN- PRESS.) De opmarsch van Franco's Zuid.leger tegen Malaga vond ook heden voortgang. Volgens de laat ste berichten staat de voorhoede der nationalisten, die Zondag Marbella hebben bezet, than3 voor Fuengirola, een kuststad, 25 K.M. ten Zuid- Westen van Malaga. Fuengirola is een plaats van meer dan gewone strategische beteekenis, wijl deze stad het hegin-station is van een zijspoor, dat de kust met Malaga ver bindt. BARCELONA, 18 Januari. (HAVAS.) Vol gens in officieele kringen verstrekte inlich tingen is in den afgeloopen nacht alarm ge slagen aangezien een schip der nationalisten, men meent de „Canarias", naby de kust van Badalone, voor de monding van de Besos, was verschenen. Het was twee uur. Het schip lag op ongeveer 25 kilometer van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in de schuine richting naar den berg Montjuich en de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan de kust beantwoordden 't vuur. waarop het schip de wijk nam in Zuidelijke richting. PARIJS, 18 Januari. (HAVAS.) Gezag hebbende kringen vernemen, dat in de Middel- landsche Zee een Fransche torpedobootjager is gebombardeerd door een vliegtuig, welks nationaliteit onbekend is gebleven. Zes bom men vielen in de nabyheid van het schip, dat niet getroffen werd. In officieele kringen worden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Nader wordt ech ter vernomen, dat de gebombardeerde Fran sche torpedojager de Maillebréze is, die op 16 Januari j.l. van Palma naar Barcelona in zee is gestoken. LONDEN, 18 Januari, (R. O.) Het schijnt, dat zich thans in de gelederen der strijdende Spaansche partyen ongeveer 72.000 buiten landers bevindeai, n.1. ongeveer 40.000 bjj de volksfronitroepen en 32.000, nl. 20.000 Italia nen en 12.000 Duitschers in Franco's legers. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: Zooals men weet, bevinden zich ongeveer 5000 Spanjaarden, onder wie vele personen van ouden Spaanschen adel, in verschillende gezantschapsgebouwen, voornamelijk van de Zuid-Amerikaansche staten, te Madrid. Zij hebben daar him toevlucht gezocht, om dank- zy de onschendbaarheid dezer gezantschapsge bouwen tegen aanvallen der communisten be schermd te zijn. Het lot dezer vluchtelingen is verre van aangenaam, ook al mogen zq thans in betrek- kelqke veiligheid zyn. Woonruimten en voe dingsmiddelen schieten, zooals men begrijpen kan, heel erg te kort. De vertegenwoordiger van Chili in den volkenbondsraad, Edwards, beeft dan ook reeds in de buitengewone raads zitting van December erop aangedrongen, dat de regeering-Caballero de ontruiming der ge zantschapsgebouwen zou mogelijk maken door toe te zeggen, dat deze vluchtelingen veilig Spanje zouden kunnen verlaten. Edwards voegde aan zijn verzoek toe, dat hij natuurlijk volkomen inzag, dat de vluchtelingen dan hun- nerzqds waarborgen zouden moeten geven, dat zij na het verlaten van Spanje daar niet zou den terugkeeren, om in de legers van generaal Franco te dienen. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken del Vayo had bezwaar een algemeene toezegging te doen. Hij verklaarde zich echter wel bereid met ieder gezantschapshoofd af zonderlek in overleg te treden, teneinde voor ieder gezantschapsgebouw te zien, of een bij zondere regeling inzake de ontruiming te maken zou zijn. De leider van het permanente volkenbonds bureau van Chili te Genève heeft thans aan Avenol laten weten, dat deze besprekingen tot dusverre geen succes hebben gehad en dat de toestand dagelijks nog erger wordt. Hij gaf te kennen, dat de toestand thans zoo onhoud baar is geworden, dat het diplomatieke korps te Madrid tot den gezant van Chili het ver zoek heeft gericht deze kwestie nogmaals ra den volkenbondsraad ter sprake te brengen, opdat de volkenbond zijn steun verleene ted gunste van de ontruiming der gezantschaps gebouwen onder veiligheidswaarborgen voor de 5000 vluchtelingen. De regeering van Chili heeft met het oog hierop uitdrukkelijk tot Avenol het verzoek gericht deze kwestie op ae agenda der op 21 Februari beginnende raadszitting te plaatsen onder het hoofd: „toe stand der vluchtelingen der ambassaden en der gezantschappen te Madrid De legeering van Chili verklaart dit verzoek te doen krach tens de verpachtingen, die zij ten aanzien van hen, die zich onder haar bescherming geplaatst hebben, op zich genomen heeft. BRUSSEL, 18 Januari (HAVAS). De „Na- tion-Belge" verneemt van gewoonlijk welin gelichte zijde, dat de generaüteit van Catalo- nië bij een Belgische firma een contract heeft afgesloten voor de levering van 1000 mitrail leurs. voor het bedrag van zeven milüoen Belgische francs. De wapens waren eerst bestemd voor Abes- synië. Een der clausules van het contract bepaalt, dat de wapens onmiddellijk naar Spanje moe ten worden vervoerd. BRUSSEL, 18 Januari (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De rechterlijke politie van het Brusselsche parket was er achtergekomen, dat in perceel 31 van de Komediantenstraat te den", PARIJS, 18 Januari. HAVAS). De „Petit Parisien" bericht, dat alle Parijzenaars en de bewoners van de omliggende plaatsen van gasmaskers zullen worden voorzien. De maskers zullen kosteloos worden ver strekt aan hen, die gemobiliseerd zullen wor den ep aan degenen, die niet zijn aangeslagen in de inkomstenbelasting. Voor het aanschaf fen en onderhoudt van deze maskers wordt een crediet van 10 millioen francs noodig ge acht. BRUSSEL, 18 Januari (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De Belgische minister van openbare werken heeft er in een ministerieel rondschrijven bq de Belgische reeders en eigen schippers op aangedrongen, dat zq niet meer, zooals thans veelal het geval is, de voorkeur zouden geven aan buitenlandsche scheepswer ven voor het bouwen of het herstellen van schepen doch zich daarvoor uitsluitend tot Bel gische scheepswerven zouden richten. „De regeering", zoo luidt het in dit schrij ven, „heeft ten behoeve van de Belgische bin nenscheepvaart tal van steun-maatregelen ga- troffen; naar aanleiding hiervan, moeten da eigenaars van schepen begrijPen> dat het een plicht is van nationale solidariteit, dat zq ziek voortaan tot Belgische scheepswerven wen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3