PROPAGANDISTISCHE FANTASIE. ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT! In handen der Gestapo. HILLEGERSBERG. SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. BLEISWIJK. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. OVERSCHIE. Dr. Goebbels overtroefde de Franschen, BOECHARIN IN ONGENADE. WOENSDAG 20 JANUARI 1937 DE TWEESPALT IN „NATIONAAL HERSTEL". GEMEENTERAAD. De kwestie LieshoutNolen. Een commissie aangewezen. NED. R. K VOLKSBOND, AFDEELING VLAARDINGEN. BEVOLKING. Moeilijkheden van de journalistieke voorlichting. ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. Franco per post 3.50 per kwartaal. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een 'spoorwegongeluk; 1000.— bij overlijden tengevolge van een ander ongeval, enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang vanin te schrijven als NAAM ADRF^ Ontslagen als hoofdredacteur van de „Isvestia". Hoe de geheime staatspolitie in Duitschland werkt. Eerlang zal eene vergadering worden ge houden van de af deeling van het Verbond van Nationaal Herstel onder leiding van het Hoofdbestuur. De niet-uitgetreden leden der afdeeling Hillegersberg, Schiebroek en Over- sohie zijn tot bijwoning uitgenoodigd. In deze vergadering zal de heer den Baars worden voorgesteld om zijn zetel in den Raad van Hillegersberg ter beschikking te stellen van de afdeeling Hillegersberg daar hij geen lid meer is van het Verbond. Voldoet de heer den Baars aan dirt verzoek, dan zijn de moeilijkhe den nog niet overwonnen. Behalve den heer A. A. Onderdelinden, die trouw bleef aan heit Verbond, bevat de N. H.-lijst nog vijf namen. Deze hebben zich evenwel met den heer den Baars solidair verklaard. Mocht de heer den Baars dus aftreden, dan zal de eene zetel van N. H. waarschijnlijk vacant worden en aan een der andere partijen toevallen. In de eerstvolgende vergadering zullen de heeren den Baars en Onderdelinden eene ver klaring afleggen. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: T. M. Rietman geb. Kist d. OVERLEDEN: M. Kammeraad, wedn. van W. Okker 82 j. M. C. Neuendorff, 84 j. ongeh. Aangiften van 19 Januari BEVALLEN C. van KriekenSword d. E. L. A. M. van BeurdenVandersmissen z. AANSLUITING OP DEN RIJKSWEG RIJSWIJK—ROTTERDAM. Ged. Staten van Zuid-Holland zullen Maan dag a.s. 25 Januari aanbesteden het maken van een aarden baan van een gedeelte van den weg van Berkel en Rodenrijs naar den nieuwen rijksweg RijswijkRotterdam met een zijtak naar de veiling Rodenrijs (ge deelte Doenkade). DE BROODPRIJS. De prijs van het melkbrood is alhier met 1 cent verhoogd en bedraagt thans 18 cent. ST. JOZEFGEZELLEN In de gehouden vergadering van de St. Jozef Gezellenvereeniging werd tot Senior gekozen de heer G. v. Eyck. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN De oudste inwoonster van deze gemeente is overleden. Het was Alida Gravesteyn, wed. van Abr. Voorwinden. Zij bereikte den leeftijd van 99 jaar en 7 maanden. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Schiebroek onder voorzitterschap van burgemeester J. P. H. Dhont. In zgn nieuw jaarsrede zeide de voorzitter, dat er wel een sluitende begrooting was verkregen, maar toch moet de finaneieele toestand nog ongun stig genoemd worden, en zullen de belastingen nog zwaar blijven drukken. Spr. gaf dan een overzicht van de belangrijkste feiten van het afgeloopen jaar. Nadat de heer Gouweleeuw (R. K.) als oudste lid de gevoelens van den Raad had vertolkt, ging men over tot de behandeling van de agenda. Behandeld werd het verzoek van de afd. Hillegersberg/Schiebroek der Katholieke Kin deruitzending in het Bisdom Haarlem om een aanvullend subsidie. Het stuk wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. De voorzitter deed dan mededeeling van een nagekomen adres van de afdeeling Schiebroek van Volksonderwijs en de oudercommissie der school aan de Schoolstraat, waarin wordt verzocht een onderzoek in te stellen door een commissie uit den Raad inzake het geschil tusschen den wethouder van onderwijs, den heer Van Lieshout (R. K.) en het hoofd der O. L. school aan de Schoolstraat, den heer Nolen. De voorzitter zeide dat het stuk nog niet rjjp is ter behandeling. De heer Van Lieshout had echter geen bezwaar adressanten reeds - "'dadelijk te antwoorden, hetgeen door den Raad werd toegestaan. Spr. achtte de woorden „aantasting van iihet openbaar onderwijs in het algemeen en van deze gemeente in het bijzonder",, zooals het adres vermeldt, niet vrij van een poltiiek tintje, vermoedelijk afkomstig van Gemeente belang. Het was spr. een raadsel hoe van aantasting van het openbaar onderwijs kan worden gesproken, daar juist geheel het be leid van B. en W. in het belang daarvan is geweest. Spr. had in de vorige raadsvergadering op de vraag van den heer Van Galen, „of het Waar was dat de betrokken onderwijzeres bij hem aan huis was geweest",» geantwoord' „Laten we daarover verder maar zwijgen, want misschien zegt gij dan straks nog: Weg met dat schoolhoofd!" Dat antwoord was gegrond op de volgende argumenten: 1. Zoolang de betrokken onderwijzeres in' betrekking was (bijna drie weken) had de heer Nolen geen notitie van haar noch haar werk in de klas genomen. Dat kan niet be vorderlijk genoemd worden voor het onder wijs. 2. i De heer Nolen kon bij den aanvang van het nieuwe leerjaar een volslagen leer kracht krijgen, doch prefereerde tot 1 Januari een kweekelingetje te behouden. 3. Na drie weken te hebben gearbeid zonder den heer Nolen in de klas te hebben gezien, werd de onderwijzeres opgeschrikt door een advertentie waarbij een nieuwe leerkracht werd gevraagd. Het bleek dat de heer Nolen het oog had op iemand uit zijn vroegere standplaats een protégé dus, volgens dezen spreker. 4. Wanneer een schoolhoofd ter wille van die „protégé" een sollicitante met twee aeten meer op de tweede plaats op de voordracht stelt, is dat niet In het belang van de school. Tenslotte is door den heer Nolen steeds geweigerd van het gymnastieklokaal der R. K. school gebruik te maken, zoodat de oefeningen óf op de open plaats werden ge houden, of bij slecht weer vervielen. Ook dit is In sprekers oog een tekortkoming. Spr. voegde er direct aan toe, dat hij geens zins bedoeld heeft iets over het particuliere leven van den heer Nolen te zeggen. Gaarne wilde spr. echter de geheele zaak voorleggen aan een commissie uit den Raad. In deze commissie werden benoemd de heeren Tieleman, Rutgers en Van Galen. Tot secretaris werd aangewezen de heer G. van der Knaap. Hierna volgde de aanbieding van de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1937, in gewonen dienst sluitende in ontvangst en uitgaaf met ƒ417.422.29 en in kapitaaldienst sluitend met een nadeelig saldo van 26.611.54 (Ontvangst ƒ298.191.31, uitgaaf ƒ324.802.85). Voorgesteld werd te besluiten tot intrek king van de verordening op de heffing van verpleeggelden voor ziekenhuisverpleging, zulks mede op advies van het bestuur van den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De verordening blijkt vele moei lijkheden in de practijk op te leveren. Door het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon zullen voortaan de kosten van ieder geval afzonderlijk worden bepaald. Met betrekking tot het onderhoud van de gemeenteplantsoenen waarvoor medio October een aanbesteding is gehouden, doch waarop geen gunning is gevolgd deden B. en W. het voorstel aan den Raad om het werk bij onderhandsche aanbesteding te gunnen aan den heer Theunissen. Het voor stel werd echter verworpen met 4 stemmen vóór en 6 stemmen tegen. Of een nieuwe inschrijving zal nu volgen óf het werk zal in •igen beheer worden uitgevoerd. R. K. STAATSPARTIJ. In Je vergadering van de R. K. Staats partij zijn tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer aangewezen: A. J. Loerakker, J. D. de Kok, Mr. H. P. Mar- chant, Mr. C. M. J. F. Goseling, Mr. Dr. D. Beaufort O.F.M., M. P. v. d. Weyden. De voorzitter deelde mede, dat de Propa- gandaclub van de Afd. als resultaat van de nieuwe leden-actie 36 nieuwe leden heeft aangeworven. Besloten werd om de jaarvergadering tevens propaganda te houden in de laat ste helft van Februari. De WelEerw. Heer H. de Greeve zal voor dien avond als spre ker worden uitgenoodigd. TUSSCHEN DE BUFFERS. Gistermiddag was de arbeider S. de Wit bezig met het lossen van grond, in uitvoe ring bij de werkverschaffing, en onder lei ding der Ned. Heide Maatschappij. Tjjdens het koppelen der kipkarren geraakte hij met zijn rechterhand tusschen de buffers, waar door dit lichaamsdeel ernstig werd ge kwetst. Dr. Karreman legde het eerste ver band, waarna hij naar zijn woning werd vervoerd. GEMEENTERAADSVERGADERING De gemeenteraad kwam Dinsdagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen. Af wezig de heer de Groot wegens ziekte. Voor zitter de Burgemeester. Aangezien het de eerste gemeenteraadsvergadering was, die dit jaar wordt gehouden, gaf de voorzitter een resumé over de belangrijke gebeurtenis sen, waarin o.a. wordt opgemerkt, dat 1936 stond in het teeken der erkende noodlijdend heid der gemeente-financiën. Over de be- begrooting die reeds geruimen tijd was in gezonden, wordt nog steeds overleg gepleegd met Ged. Staten. De regeering heeft een grondig accountants-onderzoek doen instel len en op grond van dit accountants-rapport is thans van Ged. Staten een brief ingeko men, die als agenda-punt, heden zal moeten worden behandeld. Het komt Ged. Staten o.a. voor, dat de subsidie voor de muziekkorp sen met 50 zal moeten worden verminderd (was ƒ150). De Minister van Binnenl. Zaken is echter bereid een subsidie in de kosten der gemeentehuishouding te verleenen van 41.600 over 1936, mits aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, zoomede dat een belastingbijdrage zal worden ontvangen van 16.560. Bovendien zal subsidie worden ver leend in de kosten van steunverleening en werkverschaffing. Goedkeuring is verkregen om in eigen beheer de begraafplaats te doen uitbreiden, waarvoor een loonbedrag werd vastgesteld van f38.000 en een mate riaalbedrag ad 8500, waardoor ongeveer 50 werkloozen gedurende bijna een geheel jaar in werkverschaffing kunnen arbeiden. Het werkloozen-cijfer' is teruggeloopen van 253 tot 231, daar tal van werklooze zilversme den konden worden geplaatst omdat ver schillende bedrijven zijn omgezet, zoodat niet alleen zilveren maar ook verzilverde voor werpen worden vervaardigd. Tusschen het Be stuur der Gemeente en Ged. Staten en de Re geering bestaat een goede verstandhouding waardoor een goede samenwerking wordt verkregen. De heer H. J. Adriaens, het oudste raads lid, kreeg vervolgens het woord. Hij bracht dank aan den voorzitter voor de duidelijke uiteenzetting van hetgeen in 1936 is verricht en hetgeen voor 1937 i3 verkregen. Hij prees het college van B. en W. dat gedaan heeft gekregen, dat thans aan een werkobject kan worden begonnen, waardoor veel werkloo zen gedurende bijna een geheel jaar kunnen werken. Hij vestigde voorts de aandacht op de jeugdige werkloozen en hoopte dat voor hen nog iets kan worden gedaan. Hij ver wachtte, dat de goede verstandhouding met het Gemeentebestuur en de Regeering zou worden bestendigd en dat tusschen het Col lege van B. en W. en den Raad ook een goede samenwerking mocht blijven bestaan. Spr. was dankbaar dat verschillende ge meente-subsidies, zooals van Groene Kruis, de Vereen. St. Ludwina enz. niet behoeven te worden verminderd, al vond hij het jam mer, dat de muziekvereenigingen van hun subsidie ƒ50 moeten missen. Hij hoopte ten slotte dat door gezamenlijk en eendrachtig werken het gemeentelijke belang zal worden gediend en dat Gods Zegen mag rusten op dit werk. Daarna kwam de agenda In behandeling waarbij de wijziging in de gemeentebegroo- ting en de begrooting van de bad- en zwem inrichting dienst 1937 z. h. st. worden goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. inzake het toekennen van een bijdrage voor het vol gen van het openbaar buitengewoon lager onderwijs te Gouda (achterlijk kind) werd z. h. st. aangenomen. Het schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente-begrooting 1936, waarbij o.a. de subsidie aan de muziekvereenigingen met f 50 wordt verminderd en de contributiepost voor het Lidmaatschap van de Utrechtsche Ver- eeniging voor Vreemd. Verkeer moet worden geschrapt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag zeide de heer Deeren- berg gelezen te hebben, dat een gepens. ma joor der Rijksveldwacht is aangesteld als onbezoldigd Gemeente-veldwachter. Hij hoop te, dat dit geen reden zal zijn, dat deze per soon, te zijner tijd in aanmerking zal wor den gebracht voor een toelage voor bewezen diensten. De voorzitter deelde mede, dat zulks was geschied omdat van de 4 gemeente. politie-agenten er tegelijk 3 ziek waren. Hier na sluiting. De afdeeling alhier van den Ned. R. K. Volksbond gaf in de zaal Harmonie haar jaar- lrjkschen feestavond voor de leden en hun dames. In zijn openingswoord richtte de voor zitter 'der afdeeling, de heer A. Vermeulen, een bijzonder woord van welkom tot de heeren Kapelaans en de afgevaardigden der afd. Schiedam en deed hij mededeeling, dat Pastoor v. d. Sman wegens ziekte verhinderd was, den feestavond bij te wonen. Door de R. K. Tooneelver. „Vondel" werd hierna opgevoerd het blijspel in drie bedrij ven „Geen dubbeltje in zijn zak!" van J. van der Heyden en Henk Bakker. Door Vondel werd weer goed spel te zien gegeven. Langzamerhand kwamen de spelers er na een eenigszins weifelend begin uitste kend in en in het tweede bedrijf vlotte alles weer uitstekend. Den heer W. v. d. Booigert, die zoo'n groot aandeel had in, dit bedrijf, komt voor zijn spel zeker de hoogste lof toe. Als Frits Benders speelde, hij voortreffelijk de vermeende arme broer. Hij blijft optimist en lacht maar steeds, tot groote ergernis van zijn broer, die den nietsnut niet kan uitstaan. De rol van Karei Benders werd goed weer gegeven door den heer P. van Dijen, wiens beschaafde spel steeds prettig aandoet. De heer N. W. A. Lens had de vrij lastige rol van Jhr. van Panhuyzen. Hij moest uit beelden een verwaande kwast, een nietsnut met veel geld, die verliefd raakt op Loeki Benders. In dergelijke rollen is het steeds moeilijk, deze eigenschappen voldoende te doen uitkomen en toch niet te overdreven te doen. Hoewel de heer Lens niet geheel aan het laatste ontkwam, gaf hij een zeer goede creatie van den fat, om wien meermalen har telijk werd gelachen. Noemen we verder de heeren H. W. Odijk als het type van een ouderwetschen kantoorbediende, die in zijn rol van den boekhouder Sanders menige sne dige opmerking maakte; J. v. d. Linden, die een juiste typeering gaf van den magazijn knecht Kees, en in de beide kleinere rollen P. Vink, als den schuldeischer Mansfeld; G. J. Odijk, als de gelukkige verloofde Gé Verburg en tenslotte de heeren L. v. d. Burg en nog eens J. v. d. Linden, die beiden nog even als journalist optreden om Frits Benders een in terview af te nemen, dan meenen we de heerenrollen vermeld te hebben, die alle zeer verdienstelijk werden weergegeven. Voor de vervulling der damesrollen niets dan lof. Daar was allereerst mej. Cobi Kuil als Loeki, vrij en makkelijk in haar spel als steeds; mej. Jo Kerklaan, keurig in haar rol als echtgenoote van Karei Benders, mej. L. v. d. Linden, in de juiste typeering van de dienstmaagd en tenslotte mej. A. Verburgh als de typiste, die dank Frits Benders ook weer op kantoor mag komen. Tusschen de bedrijven werd voor goede mu ziek gezorgd. Een hartelijk dankwoord van den voorzitter sloot den goedgeslaagden avond. GESLAAGD. Mej. J. Rabou alhier, slaagde voor het di ploma Engelsch'e Handelscorrespondentie. ZWERVERS. In deze gemeente werden een tweetal zwer vende jongens aangetroffen, afkomstig uit Rotterdam. Onder geleide zijn zij weer naar Rotterdam overgebracht. DE BURGEMEESTER. De burgemeester, de heer mr. P. A. Schwartz, is reeds enkele dagen ongesteld. Hij móet zijn kamer houden. SCHAKEN. In de gisteravond gehouden competitie van de schaakvereeniging D.V.O. zijn de volgende partijen gespeeld; Groep A: J. HoflandC. M. Schippers Vz-ü J. ObereiterC. M. Schippers 0—1. Groep B: K. van ZwietenK. Koene 01; F. SchrunderL. Spijker 10. Groep C: L. StrijbosL. Franken 01. Op 1 December 1936 bedroeg het totaal aantal inwoners van Overschie 9776, waar van 4857 mannen en 4922 vrouwen. Gedu rende de maand December verminderde net aantal zielen met 14 en bedroeg dus op 1 Januari 1937 9762 t.w. 4847 mannen en 4915 vrouwen. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: S. Hoogerbrugge 33 J.. wonende te Naaldwijk A. Bos echtg. van J. J. Ver veen 51 j. G-. van Wingerde, wed. van B. Boofl 74 j. (Van onzen Correspondent.) De altijd oorspronkelijke dr. Goebbels heeft weer eens iets nieuws geïnaugureerd, en daarbij voor ons allen een verschiet geopend, dat van sensationeele verrassingen overbor- relt. De Duitschers zijn bezig Spaansch Ma rokko militair te bezetten, zoo heette I voor een paar dagen, en dit wereld-opzwepende gerucht, dat staat .nu onbetwistbaar vast werd op instigatie van hooge, Fransche regeeringsinstanties de wereld ingezet. In vroegere dagen werd zulk een onwaar bericht gedementeerd. Maar het nieuwe vind- sel van dr. Goebbels bestaat nu déérin, dat hij niet meer dementeert. Dat helpt to< !i niet, heeft hij in zich zelf, en zeer ter zake ge mompeld en daaraan heeft hij op luiden toon toegevoegd wanneer gij liegt, lieg ik mee. Laat eens zien wie op dit gebied het sterkst is. En aldus vond hij zijn Sovjet-republiek van Perpignan uit, en toen hebben de Franschen vol schrik en beven direct erkend, dat zij op dit speciale gebied dr. Goebbels onmogelijk bij kunnen houden. Zij zijn zelf de eersten ge weest om de landing van Duitsche tjoepen in Spaansch Marokko uitdrukkelijk te ontken nen en daarmede had dr. Goebbels een over winning op zijn tegenstanders behaald. Het is passend dit feit stevig vast te leg gen. Voor de eerste maal ln de geschiedenis zijn twee staten jn de velden der propagandis tische fantasie met elkaar slaags geraakt en de overwinning, door een van beide behaald, staat er garant voor, dat het bij dit eene experiment niet blijven zal. We gaan dus een bonte toekomst tegemoet. Inmiddels vestigt deze anecdote de aandacht nog eens op de steeds prangender wordende noodzakelijkheid van een staatsman om een goeden propagandadienst achter zich te heb ben. Vroeger kon zi k een staatsman zich sterk wanen., wanneer hij op een flink leger kon rekenen en op een flink crediet. Tegen woordig zijn deze factoren niet meer voldoen de. Zonder een propagandadlenst komt hij er niet meer en het schijnt een zwak punt in den Spaanschen burgeroorlog, dat Franco met dit nieuwe verschijnsel niet voldoende rekening houdt. Metterdaad heeft gezegde generaal ook niet de meest bescheiden machinerie in de hand, met tbehulp waarvan hij het buitenland pro pagandistisch bewerken kan. De gansche Spaansche diplomatieke en consulaire dienst, om maar bjj dit voorbeeld te blijven, werd door Madrid en niet door hem gecontroleerd. Maandenlang heeft hij zwaar moeten tobben om brieven over de Fransche grens te krijgen. Van tejegrafeeren of telefoneeren was geen sprake, althans niet langs de gebruikelijke verbindingen. Als revolutionnatr had hij boven, dien van den beginne af de gansche verzadi ging tegen zich en. als rechts-staand man, ook nog eens alles wat links staat op deze aarde, de. Hét is alleen aan het vreeselijke bloedbad te danken, door Madrid aangericht, dat Fran co propagandistisch al niet lang onder den voet geloopen is en dat de gansche mensch. heid tegen hem in het harnas werd gejaagd. Bij ontstentenis nu van een eigen reclame- apparaat, had hij leentjebuur bij anderen kunnen spelen en dat werd hem al dadelijk bijzonder gemakkelijk gemaakt. Want nau welijks begon het een beetje heet op de slag velden tóe te gaan, of de buitenlandsche jour nalisten stroomden in dichte drommen naar zijn kamp. Deze buitenlandsche journalisten waren voor Franco in zooverre een hemelge- schenk, dat zij den ontbrekenden schakel vormden tusschen hem en de publieke opinie ln het buitenland. Het had dus op zijn weg gelegen, gelijk wij de vorige maal reeds zei den, deze heeren als op een gouden schaaltje door zijn regionen heen te dragen. Niet om der wille van die heeren zelf. maar om zijn eigen bestwil. Misschien heeft generaal Fran co de zaken ook aldus ingezien, maar dan, de buitenlandsche pers is een instrument, dat zich uitermate moeilijk laat bespelen. Persoon lijk hebben wij in een kwart eeuw tijds maar twee personen ontmoet, die dit vak werkelijk meesterlijk verstonden, n.l. Bernardino Ma- chado, de minister van buitenlandsche zaken in Portugal, na den moord op den koning al daar in 1910, en Stresemann. En nu stooten wij meteen op een probleem, week maand abonné. kwartaal dat vanwege de groote, algemeene waarde, die erin steekt, wel eens nauwkeurig afgewogen mag worden. Er stond vdaar in de maand Augustus j.l. een dichte zwerm van buiten landsche courantiers aan de poorten van Franco-Spanje te kloppen. Wat was nu het verstandigst deze heeren allen toe te laten of selectie te houden Toegang alléén ver schaffen aan geestverwanten of ook aan tegenstanders Wij laten deze vraag onbe antwoord, maar laten er dadelijk nog een andere op volgen: wat is in analoge omstan digheden 't raadzaamst preventieve, cor rectieve of repressieve censuur Uensuur moet er in oorlogsdagen natuurlek zijn, en geen journalist, die deze stelling zal betwisten. In Spanje werd dan ook gezegd ,,er bestaat censuur''. Echter, er werden geen lijnen uitgestippeld, waarlangs deze werken zou. Dus weten de in Franco's kamp arbei dende journalisten tot op den dag van heden nog niet, wat ze eigenlijk zeggen mogen en wat niet. Na zes maanden burgeroorlog 1 Zoolang er nog gevochten wordt, hindert dat zoo heel erg niet, want men kan zich op de gevechten concentreeren en voor al het andere de oogen dicht knijpen. Het staat echter buiten kijf, dat Franco's zaak op den duur met dat verstoppertje spelen niet gebaat is. Het buitenland Interesseert zich op den duur niet meer voor een eindelooze reeks van kleine veldslagen, die alle op elkaar gelijken als de eene droppel water op de andere. Het wil ook wel eens iets anders hooren en het ware de plicht van den propagandadienst, dat in te zien en den Weg in die richting te banen. Natuurlijk moet hier dan ook zekere speling gelaten worden aan critlsche bemerkingen en, wanneer deze van opbouwende natuur zijn, behoorden ze bovendien hartelijk welkom te wezen. Zooals de toestand echter is waagt geen journalist zich aan afkeurende bemer kingen. Deze konden lichtelijk met uitbanning gekwiteerd worden en een uitbanning is nim mer een compliment, maar altijd een groot nadeel voor den getroffene. Dan had ge maar handiger moeten zijn, werpt men hem voor de voeten en daarmede staat hij dan op de keien. De kwestie, welke ten dezen alles domineert, is de keuze van den man, die de buitenland- »sche pers te leiden en te controleeren heeft. En, voegen we daar maar dadelijk aan toe, in deze richting heeft Franco volkomen ge faald. Hij heeft deze, voor hem zoo gewichti ge tak van dienst aan iemand toevertrouwd, die voor zijn taak niet berekend is. Deze be ambte, zoo plegen we onder elkaar te zeggen, brengt meer schade aan Franco's zaak toe dan tienduizend tot de tanden gewapende roo- den. Zelf buitenlandseh journalist van beroep, heeft deze nu tot ambtenaar en kapitein be vorderde collega de kans schoon gezien en met gretige handen aangegrepen nagenoeg eiken buitenlandschen journalist persoonlijk diep te krenken. Men grijpt zich bij de haren, dat zóó iets mogelijk kan wezen, maar het feit is en blijft, als gezegd, Franco heeft dt fout begaan om zijn buitenlandsche propagan da in handen te leggen van iemand, die min der dan eenig ander voor deze taak geschikt is. Gelukkig z(jn de lagere instanties rijkelijk van ai die deugden voorzien, waarover z\j be- hooren te beschikken en aldus wordt nog heel wat Kwaad geneutraliseerd. Maar op den lan gen duur moet dat kwaad zich toch ten na- deele van Franco uitwerken en dan blijkt ook voor een deel uit de cijfers, die wij bereids gaven: m December was het aantal buiten landsche journalisten, dat achter Franco stond tot 10 pCt. gedaald van het Septem- ber-getal. En, gezien zfln niet aanwezig eigen propaganda-apparaat beteekent elke journa list, die zrjn koffers pakt, voor hem een verlies. Eenmaal 'n beetje in de toestanden inge leefd, heeft de journalist in Spanje zich over geen groote feiten te beklagen, maar wel over 'n hcogen stapel futiliteiten, die de booze eigenschap hebben alle overbodig te zijn. De vrflheid van beweging wordt door een ont stellend gehaspel met passen, vrijgeleiden, enz. gedwarsboomd. Over dit chapiter zou een aardig maar wat erg lang lied te zingen zijn. Het passeeren van de grens wordt ook zeer bemoeilijkt. Details zullen we met rust laten, maar het heele systeem is er meer op bere kend buitenlandsche journalisten weg te ja gen dan ze te lokken. Een fundamenteele fout dus, die deels geinspireerd wordt door de tot een obsessie aangegroeide vrees, dat er van gene zij de der grens iets over Spanje ge schreven wordt. Dat nooit, zegt de propa gandadienst; alles wat over Spanje geschre ven wordt, moet door mijn vingers gaan. MOSKOU, 19 Januari. (A.N.P.) De „Daily Telegraph" meldt, dat de oude bolsjewiek Boecharin is ontheven van zijn post van hoofdredacteur van de „Isvestia". Hiervan is weliswaar geen officieele mededeeling gedaan, doch zijn naam wordt niet langer in het blad genoemd. Na den dood van Lenin was Boecharin lid van het politbureau en hoofdredacteur van de „Pravda". Wegens zijn opp°sitie tegen de uitvoering van het eerste vijf-jarenplan werd hfl uit het politbureau gestoten en verloor hij zijn post b\j de „Pravda", doch spoedig daarna werd hij hoofdredacteur van de „Is vestia". In Augustus j.l. werd zijn naam genoemd in het proces tegen Zinovjef en zijn 15 me- debeklaagden, die beschuldigd werden van samenzweren tegen Stalin. Tezamen met Boecharin werden ook Rykof en Tomski ge noemd. Tomski sloeg de hand aan zichzelf; van Boecharin en Rykof verklaarde de open bare aanklager in den loop van het proces dat zij niets met het complot te maken hadden. Boecharin bleef hoofdredacteur van de „Isvestia" tot Zondag jJ- doch geen buiten lander heeft hem meer gezien na de pers conferentie van 3 November j.l. Hij zag er toen zeer verouderd uit, ofschoon hij thans pas 48 jaar is. Men weet niet, of Boecharin is ontslagen als een „gebroken man", dan wel omdat toch weer een vervolging tegen hem wordt in gesteld. De correspondent van de „Daily Tele graph" wijst er op. dat Rykof. hoewel hy van schuld werd vrijgesproken, toch werd ontsla gen als commissaris van post en telegrafie. Donderdag j.l. zag de correspondent Rykof nog in de straten van Moskou loopen, hij zag 1 er armzalig en miserabel uit. Er is wel geen enkele instelling in het Derde Rijk, waarover zooveel geschreven is als de geheime staats-politie, kortweg de Gestapo genoemd. Wanneer er een Herderlijk Schrijven der Duitsche Bischoppen in beslag wordt geno men, geestelijken worden gearrèsteerd en zonder vorm van proces gevangen gehouden, naar een concentratiekamp overgebracht of „ter eigen beveiliging" onder de hoede der Gestapo, in „Schutzhaft" worden gesteld, is dat alles het werk van die geheimzinnige, onzichtbare macht der geheime staatspolitie, die op het qogenblik in Duitschland een' on beperkte macht bezit. Sedert den tijd dat von Berg zijn „Hand boek voor het Duitsch Politierecht" schreef in 1798, is er heel wat veranderd. In alle landen is overal naast de officieele politie een geheime recherche voor bijzondere dien sten gekomen, die altijd onder een sluier van geheimzinnigheid haar doen en laten ver bergt. In Duitschland echter heeft men dit systeem van stilzwijgen verbroken. Reeds ia de wet van 10 Februari 1936 wordt de taak van de Gestapo als volgt omschreven; ,,De geheime staatspolitie moet in het geheele rijksgebied elk sreven dat tegen den staat gericht is opsporen, bestrijden en de resul taten harer bevindingen verzamelen en be- oordeelen; zij moet de rijksregeering op de hoogte stellen, voorlichten en van advies dienen". Over de taak van de gestapo is thans een belangrijke publicatie verschenen van dr. Werner Best, den regeeringsdirecteur der gestapo, een man die het dus weten kan. Dr. Best begint met een uiteenzetting te geven van het begrip „politieke politie in het nationaal-socialistische Duitschland". Deze instelling zoo vervolgt hij, is het be veiligingsapparaat en strijdmiddel van het nationaal-socialistisch bewind, dat ten doei heeft, iedere activiteit die gevaarlijk is voor de veiligheid van den staat op te sporen en gade te slaan, alsmede alle machten te be strijden en onschadelijk te maken die der gelijke staatsvijandige acties veroorzaken. Dat wil dus zeggen dat de taak van de gestapo zoo algemeen mogelijk is en dat haar machtsbevoegdheid onbegrensd is. De gestapo moet de totale aandacht van het geheele volk mobiliseeren tegen alle strevin gen die gevaarlijk zijn voor den staat. Wat verstaat men nu in het Derde Rijk onder een staatsgevaarlijk streven? In de eerste plaats, zoo vervolgt dr. Best, is het niet de taak om in te grijpen tegen bepaalde toestanden die tegen het belang van den staat indruischen: .het moeten tast bare handelingen zijn. De gestapo zal deze staatsgevaarlijke situatie wel signaleeiren, maar niet verhelpen of uitroeien. Verder bedoelt de gestapo niet te zijn een controle-apparaat op de staatsmachine tenzij ér een „staatsvjjandig streven" merkbaar zou zijn. De speciale taak der geheime staatspolitie is het opsporen en voorkomen van revolution- naire plannen tegen de leiding van den staat; het nagaan van spionnen en saboteurs en en van allen die de volksgemeenschap en de aanhankelijkheid jegens den staat onder mijnen of afbreuk doen. Bovendien oefent de gestapo een uitge breide controle, uit of de wetten omtrent het zuiver houden van het bloed worden na geleefd. Dr. Werner Best voegt aan deze- opsom ming toe, dat hiermee geen catalogus voor het arbeidsveld der gestapo is gegeven, daar men thans niet kan vastleggen wat in de toekomst gevaarlijk kan worden. Dus het terrein der gestapo is onbegrensd en daarmede is het hek der willekeur ge opend. Tegen maatregelen die de gestapo neemt, kan men niet in hooger beroep gaan. Wanneer men zich tot de regeering wendt, bereikt men zelden of nooit eenig resultaat. Dat hebben de Bisschoppen en de katholieke jeugdleiders wel ondervonden Wanneer en waar grijpt de gestapo ln? Vooral die personen staan voortdurend on der toezicht, die bekend staan als tegen standers van het nationaal-socialisisch be wind. Ook na de overwinning van het natio- naal-socialisme zijn er tal van tegenstandera van het nieuwe bewind blijven bestaan, worden voortdurend gecontroleerd, afge luisterd en bespionneerd met wie ze omgaan, wat ze lezen en vertellen, alles wordt syste matisch aangeteekend, vergeleken en slechts zelden onderzocht. De gestapo beschikt hoegenaamd niet over betaalde krachten: alleen partrjgenooten die uit liefde voor de zaak zich beschikbaar stellen, komen m aanmerking, doch dit brengt ook het gevaar mee, dat ln de gestapo juist de vurigste partyleden die totaal doortrokken zijn, van de leer van Ro senberg allerlei hatelijke maatregelen nemen tegen de Kerk, de Katholieke jeugdorgani saties, werklieden-vereenigin&en' enz. zooals de praktijk overvloedig heeft bewezen. De gestapo werkt nauw samen met den veiligheidsdienst van den rijksleider der S.S., den eenigen poUtieken inlichtingsdienst der nationaal-socialistische partij. Deze veilig heidsdienst, die aanspraak kan maken op de medewerking van aI!e nationaal-socialisten, vormt de brug, zooais dr. Best zegt, van het speciale corps der politieke politie over de beweging heen naar die krachten van het Duitsche volk, welke onvoorwaardelijk bereid zijn om mede te helpen aan de mobilisatie van het geheele volk tegen alle bemoeiin gen, die voor den staat gevaarlijk kunnen zjjn. Overal waar men denkt dat gevaar sohuilt, worden onmiddellijk maatrege en ge nomen. Iedere staatsgevaarlijke moet on" schadelijk gemaakt worden. v0"' ze gevol gen kan hebben. D ook de oorzaak, dat de gestapo vaak aren ziet waar ze hee lemaal met zqn en dat een Maria-congregatle als een staatsvrjandlg genootschap wordt beschouwd. Tenslotte bespreekt dr. Best de middelen, waarvan de gestapo zich bedient en consta teert daarbij, dat voor de preventieve maat- re°c!en die de geheime staatspolitie neemt, o-een wettelqke regeling is getroffen. Het zachtste middel, waarvan de gestapo ge bruik maakt, is een waarschuwing; dan volgt een gedeeltelijke beperking der persoonlijk» vrijheid, beperking of inbeslagname der be zittingen en eindelijk de zoo berucht» „Schutzhaft"-arrestatie ter eigen veiligheid. Wat wel heel interessant is bij deze maat regelen is het feit. dat al de maatregelen der geheime staatspolitie geheelbuiten het onderzoek en de rechtsmacht der justitie of andere regeeringsinstanties vallen. Uit bovenstaande blijkt wel voldoende de onbeperkte macht, waarover de gestapo het Derde Rijk beschikt, en de belangnj» heid van dit apparaat in de hand van huidige machthebbers in Duitschland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2