VOOR DE POORTEN VAN ROOD MALAGA. EDEN OVER DE SPAANSCHE KWESTIE. „De gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, beslist beperkt". m DE STRIJD OM SPANJE'S kustgebied. VRIJWILLIGERS VOOR HET ..FRENTE POPULAR". DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. HET A.S. HUWELIJK VAN VITTORIO MUSSOLINI. Twee Britsche belangen. GEEN KERKVERVOLGING? het HOOGWATER IN AMERIKA. Gevaar stijgt nog steeds. DE MIJNSTAKING IN BELGIË. WOENSDAG 20 JANUARI 1937 In zes dagen tijds hebben de nationale nolonnes 450 vierkante K.M land op de rooden veroverd Tal van aanhoudingen in Zwitserland. mST WederZijdB worden °P ^teend HET BOMBARDEMENT VAN DE „MAILLEBRèZE. OPBRENGST RIO TINTO-MIJNEN NIET VERKOCHT. MEXICO BLIJFT LEVEREN AAN ROOD SPANJE. Meer bedrust voorgeschreven. Na de beterschap der laatste dagen inzinking van ernstigen aaru De inzegening zal plaats hebben in de St. Josephkerk te Rome. - Lijden der bevolking wordt nog vergroot door toenemende koudegolf. Overeenstemming inzake 45-urige werkweek bereikt. DE 2AAK-DEGRELLE. ONTPLOFFING EISCHT VIJF DOODEN. DE HERTOG VAN GLOUCESTER. Schrfiftelijk protest der Belgische regeering. VAN de Fransch-Spaansche grens, 19 Januari. (UN. PRESS.) De nationalistische Zuid-armee, onder per soonlijk opperbevel van generaal Queipo de Uano, heeft ook heden haar zegevierenden opmarsch voort gezet en staat thans voor de poorten het roode Malaga Het hoofdkwartier van generaal Franco publiceerde heden een uitvoerig rapport over de succesvolle operaties in de afgeloopen da gen: In zes dagen tijds hebben de nationale co lonnes, die op het Zuidelijk front opereeren, een gebied bezet van 450 vierkante kilometer in een zeer rijk stuk van Spanje. De nationale legers controleeren thans de Spaansche Middellandsche Zeekust van de Portugeesche grens tot voorbij Torre Molinos, dat 12 K.M. ten Zuid Westen van Malaga gelegen is. Bij de gevechten om de Middellandsche Zee-kust hebben de rooden veel grooter ver liezen geleden dan de nationalistische strijd krachten. Gezien de groote beteekenis van Malaga voor het transport van troepen en materiaal nit Spaansch Marokko naar het vasteland is ranco vastbesloten, de zich nog in de han den der rooden bevindende kustgebieden, tot Malaga en wellicht nog verder Noordwaarts, zoo spoedig mogelijk te bezetten en alles duidt erop, dat deze operaties reeds in de eerstvolgende dagen tot een goed einde zul len worden gebracht. Van het Madrileensche front zijn alle be schikbare troepen en speciaal de Marokka nen, voor wie het klimaat van Zuid-Spanje gunstiger is dan de koude temperatuur der hoogvlakte rond de hoofdstad, naar het leger van de Llano gedirigeerd. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: Ofschoon de Zwitsersche regeering reeds in de maand Augustus van het vorige jaar, toen z(j bepalingen in het belang van de handhaving der Zwitsersche neutraliteit in den Spaan- schen burgeroorlog uitvaardigde, daarbij een verbod had opgenomen, om in dienst van de strijdende partijen in Spanje te.treden en om Zwitsersche vrijwilligers voor dezen dienst aan te werven, schijnen toch 'ook heel wat Zwitsers zich hebbenlaten verleiden in dienst van het leger van het „Frente Popular" Van Spanje te treden. In de laatste dagen heeft de politie toch in verschillende deelen van hét land aanwervers en aangeworvenen in hech tenis genomen en uit de bekentenissen van verschillende aangehouden personen blijkt wel, dat deze gevallen van aanwerving, die ter ken nis van de politie gekomen zijn, volstrekt niet op zich zelf staan en dat reeds tal van Zwit sers de Fransch-Zwitsersche grens hebben MADRID, 19 Januari. (HAVAS). Na een hevig gevecht, dat den geheelen nacht heeft geduurd, hebben de regeeringstroepen den Cerro de Los Angeles ingesloten. De Cerro de Los Angeles is de heuvel, welke de dorpen Getafe en Carabanchel Alto, waar de nationalisten versterkingen hadden opgericht, beheerschen. Re heuvel werd door duizend nationalisten bezet, die thans omsingeld zjjn en van iedere rayttailleermg verstoken. Deze insluiting is van een buitengewoon strategisch belang vooral voor de verdere operaties, daar de stel- hng een geheel gebied beheerscht met name net terrein tusschen Madrid en Aranjuez. De verdedigingsraad van Madrid heeft vanmiddag deze overwinning in een commu niqué bevestigd. De stelling werd omsingeld na een hevig gevecht, waarbij een comman- ant, een luitenant en twintig minderen wer den gevangen genomen. Vni^fr C6 "^n' Press" meldt, heerscht te roodpC1f ®loo^e vreugde over dit succes der vreugd r°epen en Caballero heeft aan die de verd ri® gegeven in een telegram aan Wen ^'Shigsjunta, waarin hij zijn geluk keg eAnbiedt met „dezen triomf, die een Punt kan worden in den oorlog". .p de bestorming van den Angeles-heuvel enijnt het Thaelmann-bataljon, dat onder de Vanen van de internationale brigade strijdt, zich bijzonder te hebben onderscheiden Er moeten ook verscheiden tanks dér na tionalisten zjjn buitgemaakt. De gevangenen zouden onmiddellijk naar het departement van oorlog zijn overgebracht, om aan een verhoor te worden onderworpen. frmittwpw!A^e1b9b;IajT1U,ari(R' De TOll"S" krachtig tegenop* 7™ Uit een resultaat n fensief ingezet, waarvan het bekend is- AlgecSf «TV50 feI' dat de hosP'italen van lances tw H Sanroque, alsmede de ambu- gewondï ationalis'tel1 ê'éheel S^vuld zijn met onHehrf8'^"0ff1!^,i,ef der rt>oden plaats P dat de nationallstein van arbella uit naar Fuengirola oprukten hal verwege tusschen Marbella en Malaga MADRID, 19 Januari. (HAVAS) De na- tionalisten hebben hedennainiddag een krach ten tegenaanval ondernomen op den Cerro ae los Angeles. Wh°tpnernev« der uaóonalistische strijd krachten heeft aanzienlijke versterkingen gezonden, teneinde de door de rooden omsin gelde troepen, die intusschen nog steeds te genstand bieden, te ontzetten. SALAMANCA, 19 Januari. (D.N.B.) De havenstad Alicante, waar de Spaansche bol- schewisten het gezagin handen hebben, is door de oorlogsschepen der nationalisten op nieuw onder vuur genomen. Naar de zender van Salamanca meldt, de bevolking van Alicante steeds drin gt er, dat de bezetting der stad allen ver deren tegenstand zal opgeven. MARSEILLE, 19 Januari. (UN. PRESS.) Met het stoomschip „Tramontana", dat uit Cartagena hier is aangekomen, zijn wederom 22 ton goud uit den Spaanschen goudschat in Frankrijk gearriveerd. Het verluidt, dat ook deze goudzending van de roode regeering oorspronkelijk was bestemd voor de Bank van Frankrijk, waar reeds zes milliard van het Spaansche goud is ondergebracht. Naar aanleiding evenwel van de a.s. de batten in de non-interventie-commissie over de Spaansche goudkwestie, welke door Duitschland en Italië te berde is gebracht, gouden de machthebbers van Valencia beslo ten hebben, het goud over te laden op een ander Spaansch schip, de „Santo Tome" na melijk, dat eerlang naar Odesse zal vertrek ken. overschreden, om in het roode Spaansche leger dienst te doen. Hier te Genève zijn dezer dagen niet minder dan 20 werklooze Zwitsers in hechtenis geno men, die een verbintenis onderteekend hadden militaire diensten aan de Spaansche en inter nationale communisten aldaar te zullen ver richten. Het is daarbij gebleken, dat een cen trale aanwervingsorganisatie te Annemasse In Frankrijk, even over de Franschzwitsersche grens gelegen, bestaat, wier agenten dagelijks naar Genève komen, om Zwitsers, vooral na tuurlijk werkloozen, tot dienstneming te be wegen. Als eerste loon schijnen de dienstwil ligen 200 Zwitsersche franken als reisgeld naar Spanje in handen te krijgen. De zaak is aan het licht gekomen, doordat enkele aan geworvenen, eenmaal in Frankrijk aangeko men, weder berouw van hun daad kregen en besloten maar liever naar het rustige Zwitser sche vaderland terug te keeren, waar zij aan de politie mededeeling van hun wedervaren gedaan hebben. f Terwijl te Annemasse in Frankrijk de voor naamste aanwervingscentrale voor Fransch- Zwitserland schijnt te bestaan, ofschoon ook sporen van communistische bedrijvigheid in deze richting te Lausanne en in het kanton Neuchatel (met veel werkloozen tengevolge van de crisis in de horloge-industrie!) zijn ontdekt, zoo schijnt Ziirich de organisatie voor de aanwerving van vrijwilligers in Duitsch Zwitserland te herbergen. Vier agenten zijn daar dezer dagen reeds gevangen genomen. Eén dezer was een taxibestuurder, die beken de, dat hij reeds verschillende ma'.en met zijn wagen naar de FranschZwitsersche grens in de buurt van Bazel gereden was, waar hij dan telkens vier of vijf Zwitsersche „vrijwilligers" over de grens bracht en aan Fransche aan wervers overgaf. De leiders van de Zürichsche aanwervingscentrale zijn nog. niet kunnen opr gespoord worden, doch de Zürichsche politie schijnt redenen te hebben, om aan te nemeh, dat zij buitenlandsche communisten zijn. oog der autoriteiten tn brand werden gesto ken. Wie gelooft dan nog het fabeltje, dat er vanuit deze kerken geschoten werd? Wat die vrouwelijke reltgieusen betreft, zijn de statistieken nog niet gereed. Op verschil lende plaatsen vielen ook deze nonnetjes aan de woede der communisten ten offer; op an dere plaatsen liet men haar met rust. Het schijnt dat tegen haar geen bepaalde orders waren gegeven. Daarentegen is komen vast te staan, dat ne, vermoorden van priesters en het verwoesten van kerken op hoog bevel, volgens juist ge formuleerde instructies, is geschied. Merk waardig is ook, dat de verminkingen, die aan de lichamen der priesters zijn geconstateerd, alle op dezelfde wijze zijn toegebracht. Deze uniformiteit verraadt duidelijk, dat volgens een systematisch plan bij het plegen van deze duivelsche barbaarsohheden te werk werd gegaan. Vanwaar deze instructies kwamen, laat zien gemakkelijk begrijpen. PARIJS, 19 Januari. (HAVAS.) Het mi nisterie van marine deelt thans officieel me de: De torpedojager „Maillebrèze", die urt Barcelona kwam en naar Toulon voer, is °P zee aangevallen en tweemaal gebombardeerd, den 18den Januari om 9 uur 35, op 15 mijl van kaap San Sebastian. Vijf bommen werden neergeworpen, waarvan echter geen de „Ma lebrèze'trof Er is een onderzoek ingesteld ter identifi catie van den aanvaller. Tot nadere verdui delijking van de algemeene orders, welke bq decreet zijn uitgevaardigd voor den dienst aan boord van schepen, welke kruisen langs c e Spaansche kusten, verklaart de minister van marine, dat deze schepen te allen tijde gereed moeten zijn, om lederen duidelijk tegen hen gericbten aanval te beantwoorden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. gisteren: In verband met de ontdekking van het par ket van 25 mitrailleurs te Chimay werd de socialistische burgemeester van Beinlssait gearresteerd als hoofd van een groep per sonen, die clandestien handel drijven in wa pens voor de roode legers in Spanje. GLASGOW, 19 Januari (PARTICULIER). De directie van de bekende Rio Tinto-mijnen in Zuid-Spanje spreekt met klem het bericht tegen, volgens hetwelk generaal Franco de opbrengst van de mijnen aan Duitschland zou hebben verkocht. MÉXICO, 19 Januari (HAVAS). Cardenas hééft, tegenover dë pers verklaard, d;at de re geering .van Mexico zal voortgaan met de levering van wapens en munitie van binnen- ianbsch fabrikaat aan de Spaansche volks- front-regeering. Ten aanzien van oorlogsmateriaal van bul- temlandsch fabrikaat, zeide Cardenas, dat dit slechts zal. kunnen worden uitgevoerd, indien het' land van oorsprong daartoe vergunning zal geven. Men maakt hieruit op, dat' de zeven vlieg tuigen' welke zich thans te Vera Cruz bevin den, niét naar Spanje mógen worden verzon den. Aam de „Lettres de Rome" is het volgende ontleend: De Marxisten, beweren telkens opnieuw, dat er im Spanje van kerkvervolging geen sprake is en dat er alleen politieke misdadigers zijn terechtgesteld en dat alleen kerken, van waaruit geschoten werd in brand zijn gesto ken. Wij laten thans de 'simpele cijfers aan het woord, die een duidelijke taal spreken: Vol gens de nieuwste statistieken telde de Spaan sche geestelijkheid 60 bisschoppen, waaronder 10 aartsbisschoppen, verder 33.500 seculiere priesters en 20.640 kloosterlingen. Hoeveel daarvan thans nog in leven zijn? Vaak kan men absoluut de juiste cijfers voor de geleden verliezen aangeven, zooals in Vailadolid waar 29 priesters werden ver moord. Doch to het algemeen kan men de juiste cijfers slechts bij benadering aangeven, daar de desbetreffende gebieden zich nog in handen van de Marxisten bevinden en een uitgebreid onderzoek daar ter plaatse nog tot de onmogelijkheden behoort. Over geheel Spanje bedraagt het aantal priesters, dat aan den geloofshaat der rooden ten. offer viel, gemiddeld 4050 procent. Volgens de allernieuwste gegevens is het aantal in Spanje vermoorde bisschoppen tot ©lf gesltegBlL In negen bisdommen bedraagt het aantal der vermoorde priesters meer dan 80 procent, in Malaga is het gruwelijke record van 90 procent bereikt. Wat het aantal kerken en kloosters betreft, dile in brand gestoken zijn, luiden de be richten uit 23 bisdommen: „Bijna allemaal door brand vernield". In drie bisdommen luidt het rapport: „Alle kerken in brand gestoken". Over de cijfers behoeft men zich niet te verwonderen, wanneer men bedenkt, dat reeds in de twee en een halve maand, die aan de revolutie voorafgingen 150 kerken ondier het Geen uitbreiding van het conflict buiten Spanje en politieke onafhankelijk heid en territoriale integriteit van het Iberisch schier eiland. LONDEN, 19 Januari. (R. O.) De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft hedenavond in het lagerhuis een groote redevoering ge houden over de buitenlandsche poli tiek, waarin hij met voldoening con stateerde, hoezeer bet volk in Groot- Brittannië en in talrijke andere landen voor den vrede is. Eden betreurde echter het ontbreken van een volledige vrijheid, om uiting te geven aan dit vredesverlangen en de vrijheidsbeperking op het gebied der internationale betrekkingen tus. schen alle landen. Deze beperking belet de wereldopinie haar invloed volledig uit te oefenen. „Wij betreuren dit, aldus ging Eden voort, „aangezien wfj er van overtuigd zijn, dat het vredesverlangen van alle volkeren ter wereld zoo sterk is, dat, wanneer alle slagboomen tegen de vrijheid van betrekkingen en van het woord neergehaald zouden zijn, de bedreigin gen van den vrede voor het grootste deel uit den weg zouden zijn geruimd. Negentienhonderd-zeven-en-dertig, zal een jaar zijn van uitermate moeilijke internatio nale problemen, maar ook een jaar van inter nationale vredeskansen. Iedere gewonnen maand is een post op het actief van den vrede". Hierop stelde Eden de verantwoordelijkheid in het licht, welke op Groot-Brittannieë rust op internationaal gebied, waarna hij overging tot bespreking van de Spaansche kwestie. „Wat den internationalen toestand betreft verduistert de Spaansche kwestie alle overige vraagstukken. Ofschoon het conflict met on verminderde felheid voortwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, zonder volkomen opgeheven te zijn, toch beslist beperkt". Eden herhaalde, dat de Britsche politiek zich verzet tegen interventie in Spanje, dat, wan neer iemand, wie dan ook, gelooft, dat uitslui tend tengevolge van dezen burgeroorlog de een of andere buitenlandsche mogendheid Spanje gedurende een generatie zal gaan beheerschen en zijn buitenlandsche politiek leiden, hij Eden, ervan overtuigd is, dat men zich ver gist. (Applaus). Het is geen Britsch belang, dat Spanje een bijzonderen regeeringsvorm, hetzij een recht sche, hetzfj een linksche krijgt. Toestaan, dat wij gaan deelnemen aan een kampioenschap" van dezen aard, beteekent deelnemen aan een oorlog van met elkaar strij MEN seint ons uit Rome d.d. gis teren: Daar de pijnen, welke de H. Vader gedurig lijdt, momenteel weer heviger zijn dan de laatste dagen het geval is geweest, heeft de geneesheer van Zijne Heiligheid, professor Milani, zijn hoo- gen patient geraden korter in Zijn ziekenstoel plaats te nemen en langer het bed te houden. In verband'hiermede heeft Zijne Heiligheid vandaag slechts korten tijd in Zijn werkka mer doorgebracht, waar Hij, zooals reeds ge meld, Zijn staatssecretaris, Z.H. Em. kardi naal Pacelli en kardinaal Mariana, lid van de commissie voor het beheer van de goederen van den H. Stoel in audiëntie optving. De Duitsche kardinalen, die op het oogen- blik te Rome vertoeven, zijn door Z. H. Em. kardinaal Pacelli aan een maaltijd genoodigd. VATICAANSCHE STAAT, 19 Januari. (UN. PRESS). De toestand van den H. Vader is vandaag verslechterd. Van gezaghebbende Vaticaansche zijde ver neemt de „United Press", dat de toestand van Zijne Heiligheid voor het eerst sinds verschei dene dagen weer redenen geeft tot bezorgd heid. De zegsman van de „United Press liet zich als volgt uit: „De pijnen in de beide bee- nen van den hoogen Lijder zijn uiterst hevig en het algemeene ziektebeeld is minder goed Verscheidene kerkelöke hoogwaardigheids- bekleeders verkeeren tengevolge van de be richten over de ziekte van Zijne Heiligheid opnieuw in ongerustheid. De lijfarts van den H. Vader, professor Mi lani, heeft zich gedwongen gezien te bepalen, dat de massage en de behandeling met warme compressen, welke tot leniging van de pijnen in de beenen van den hoogen patient tot nog toe werden toegepast, terstond moesten wor den gestaakt, daar Zijne Heiügheid hierdoor te zeer leed. De smarten, welke de H. Vader lijdt, zijn zoo hevig, dat Hij den geheelen middag met gesloten oogen te bed heeft gelegen, intus schen zacht voor Zich heen den Rozenkrans biddend. De hoop op een nieuwe verbetering in den gezondheidstoestand van Zijne Heiligheid be hoeft evenwel nog geenszins te worden opge geven, daar het hart van den verheven patiënt buitengewoon krachtig is. Zoo ais een Stefani-telegram dezer dagen reeds in het kort meldde, zal Mussolini's oudste zoon, Vittorio, den 6en Februari a.s. te Rome in het huwelijk treden met signo- rina Orsola Buvodi uit Milaan. Het Milaneesdhe blad „Popoio dTtalia", dat, zooals bekend, eigendom is van den Duce, bevatte Zondag j.l. de officieele aan kondiging van Vittorio's trouwplannen. Signorina Buvodi, dochter van een in ItaUë welbekend zakenman, is twee en twintig jaar oud, terwijl Vittorio twee jaar jonger :<v- De drukte voor het Parijsche abattoir te la Villette, waarvan het personeel tot staken is overgegaan Mr. Anthony Eden dende ideologieën, welke wij veroordeeld heb ben- Het is aan het Spaansche volk en aan niemand anders, een beslissing te nemen om trent den regeeringsvorm in Spanje en daar om zullen wfj voortgaan, de inmenging van bulten af te ontmoedigen. Vervolgens sprekende over de Engelsch- Itaüaansche verklaring, zeide Eden: „Er is geen woord, geen komma in de Italiaansche vefklaring, die aan welke buitenlandsche mo gendheid ook hoe haar regeering ook gekleurd moge zijn, het recht zou kunnen geven te in- tervenieeren in Spanje. Na deze woorden kwam de minister weer terug op de kwestie van de Britsche belangen in Spanje en het Spaansche conflict. Deze be langen zijn: Ten eerste het conflict niet buiten de grenzen van Spanje zelf te laten treden en ten tweede de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van het Iberisch schier eiland te doen eerbiedigen. Sinds Blum het initiatief nam tot de niet-inmenging hebben alle deelen van de Britsche openbare meening dit Principieel gesteund. De critiek is eerst losgekomen, toen bleek, dat de niet-inmenging onvolledig was. Hierdoor heeft de niet-inmen- gingspoiitiek veel van haar doelmatigheid ver loren, maar toch kan niet betwijfeld worden, dat deze politiek voor Europa de juiste poli tiek geweest is en blijft. Ook aan de vrijwilligers wijdde Eden enkele woorden zeggende, dat de Engelschen er naar gestreefd hebben, het uitzenden van vrijwil ligers, van welken kant ook, tegen te gaan. Vervolgens besprak Eden den toestand ten aanzien van Marokko. Hij noemde in dit ver band de mededeeling van den Franschen am bassadeur van acht Januari betreffende be weerde bedrijvigheid, die, naar hij zeide, uiter aard ongerustheid had gewekt in Frankrijk, op grond van zijn ligging tegenover Marokko én de- bestaande verdragen. Men heeft toen dén Britschen consul-generaal Verzocht rap port uit te brengen en zijn antwoorden, die sindsdien ontvangen zijn, zijn van een over het algemeen geruststellenden aard. De algemeene politieke situatie ter sprake bréngend herinnerde Eden aan het doel der Britsche politiek het voeren van besprekingen inzake een Europeesche ordening en verster king van het gezag van den volkenbond. Bij het vervullen van deze taaie weigeren wij zekere zaken te aanvaarden. Wij gelooven niet, dat Europa moet kiezen tusschen de dic tatuur van rechts of links. Wij gelooven niet. dat de democratieën gunstige haarden zijn voor de propaganda, van het communisme. (Applaus). Wij beschouwen haar veeleer als een tegengif tegen het communisme. Wij kunnen dé wereld niet genezen met paoten of verdragen, noch met redevoeringen of verheven woorden van vrede. Men moet den wil hebben tot samenwerking. Wijzelf kennen geen grooter verlangen dan volkomen samenwerking met alle andere staten zonder uitzondering." NEW-YORK, 19 Januari (HAVAS). Tenge volge van de overstroomingen van de Ohio, die met zijn zij-rivieren acht staten door stroomt over een afstand van 1200 K.M., heb ben totdusver drie k vierduizend gezinnen hun woningen moeten verlaten. In Penssylvanie is het opgehouden met regenen, maar in het Westen en Zuiden blijft de regen neerstroomen. Ingenieurs hebben als hun meening te ken nen gegeven, dat de overstroomingen van avond haar hoogtepunt zullen bereiken. Te Cincinnati is het water 1.50 M. boven normaal peil gestegen, te Pittsburg 1 meter. De schade is in de laag geleden deelen van deze twee steden aanzienlijk. NEW YORK, 19 Januari. (UN. PRESS.) Het hoogwater in de verschillende staten van Noord-Amerika is nog niet gezakt. Integen deel is in verscheidene deelen van het land het gevaar nog grooter geworden. De St. Francis-rivier is vandaag bij Ken- r.ett in den staat Missouri op vijf verschillen de plaatsen bulten haar oevers getreden, waardoor honderden arbeiders door het water werden ingesloten en duizenden hectaren vruchtbaar land werden overstroomd. Het zal verscheidene uren duren, voordat alle ingeslotenen gered kunnen worden. Zij hebben in het geheel geen levensmiddelen bij zich terwijl de temperatuur bijna tot het vriespunt is gedaald. De Ohio is sinds 27 jaren niet zoo hoog gestegen. De geheele rivier langs staat het water tot aan den rand, zoodat de aangren zende fabrieken en boerderijen in zes staten moesten worden ontruimd. De mijnen in het Zuiden van den staat Illi nois en Indiana zijn ondergeloopen. Het zal lang duren, voordat zij weder in bedrijf zul len kunnen worden genomen. Het aantal personen, dat bij de overstroo mingen om het leven gekomen is, is Inmiddels tot zeven gestegen. De schade bedraagt meet dan 100.000 dollars. In Pittsburgh is het water reeds verschei dene winkelzaken en woonhuizen binnenge drongen. Ook de theaters staan onder water, De politie verleent den bewoners assistentie. Zij worden ondergebracht in scholen en open- bare gebouwen. Op het platteland wordt het lijden der be- volking nog vergroot door een steeds toe nemende koudegolf. De Duce tusschen zijn zoons Vittorio (links) en Bruno (rechts). is. Met haar moeder bracht zij de zomer» vacantie door bij de familie Mussolini In Riccioni aan de Adriatisohe zee en nog kort geleden waren zij de gasten van den Duce en diens echtgenoote te Rome. De plechtige inzegening van het huwelijk zal plaats vinden in de Sint Josephkerk, in de parochie, waar de familie Mussolini woont. In de kerk werd ook de oudste doch ter van den Duce, Edda, met den tegen- woordigen minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, in den echt verbonden. De andere kinderen van den Duce zijn de achtienjarige Bruno, officier bij de konink lijke luchtmacht, de achtjarige Romano en de zesjarige Anna Maria, die, zooals men zich zal herinneren, het vorig jaar zóó ern stig ziek geweest is, dat men toen voor haar leven vreesde. Zij is intusschen echter geheel hersteld. Vittorio heeft evenals Bruno ais vlie ger deelgenomen aan den oorlog in Abes- synië en daarover onlangs zelfs een boek geschreven, getiteld „Vluchten over de ber- gen". Naar vernomen wordt, hebben bruid en bruidegom besloten, hun witte broodsweken te gaan doorbrengen in Hollywood. BRUSSEL, 19 Januari (BELGA). De ge mengde nationale commissie voor de mijnen is het eens geworden over de toepassing van de 45-urige werkweek in het mijnbedrijf. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. gisteren: In het ministerie van arbeid en sociale voor zorg had men Dinsdag inlichtingen ontvangen, volgens welke een lichte uitbreiding was vast gesteld van de stakingsbeweging in de steen koolmijnen van de provincie Luik, het bekken van Charleroi en van het centrum. Daarentegen werd in de Borinage op ver schillende plaatsen het werk hervat. In het Luiksche is in zes nie^e mijnen een staking uitgebroken, welke ongeveer duizend arbeiders omvat. In Limburg blijft alles normaal doorwerken. Nergens hebben zich, naar gemeld wordt, in cidenten voorgedaan. Hedenmiddag werd op een vergadering tus schen mijnwerkersafgevaardigden en mijneige naars, die onder de auspiciën van de regeering werd gehouden, een principieele overeenkomst tusschen beide partijen bereikt, waardoor de bedreiging met een algemeene staking van de baan schijnt te zijn. Op een morgen te houden mijnwerkerscon gres zal dit accoord ter goedkeuring aan de mijnwerkers worden voorgelegd. BRUSSEL, 19 Januari BELGA). De kabi netsraad heeft den duur van den werkdag in de mijnen vastgesteld op 7% uur, met hand having van de tegenwoordige loonen. Voor overwerk zal 25 extra worden be taald. Aan een commissie is opgedragen, maatregelen te nemen teneinde steeds verze kerd te zijn van de noodige werkkrachten, welke in de eerste plaats uit België zelf en vervolgens uit het buitenland moeten worden betrokken. WEENEN, 19 Januari (HAVAS). Bij een ontploffing in een kaasfabriek te Wels (Op- per-Oostenrijk) zijn ijf personen gedood en verscheidene gewond, terwijl voorts aanzien lijke materleele schade werd aangericht. LONDEN, 19 Januari (HAVAS) Uit offi cieer ijton woi dl vei nomen, dat de hertog van Gloucester besloten heeft, van zijn verdere loopbaan in het leger ai te zien, om koning George VI te kunnen bijstaan in de uitoefe ning van zijn functies. De hertog en de her togin van Gloucester zullen zich dus te Lon den vestigen. BRUSSEL, 19 Januari (HAVAS). De kabi netsraad heeft het antwoord der Italiaansche regeering onderzocht op het mondeling pro test der Belgische regeering met betrekking tot de aan Degrelle verleende vergunning tot gebruik der Italiaansche radiozenders voor propagandadoeleinden. Daar het eerste protest geen resultaat had opgeleverd, heeft de Belgische regeering van daag nieuwe inlichtingen verzocht, die onbe vredigend werden geacht. De regeering heeft dan ook besloten, een nieuw protest in te dienen, ditmaal schrifte lijk. Kort geleden heeft Degrelle medegedeeld, dat hij zich binnenkort naar Turijn zal bege ven om het woord te voeren. BRUSSEL, 19 Januari (HAVAS). De leider der rexisten, Léom Degrelle, voert zijn pro paganda op. Een week lang zullen er eiken avond in Brussel groote bijeenkomsten wor den gehouden. In het Sportpaleis heeft heden avond de eerste -daarvan plaatsgevonden, waar 9000 personen aanwezig waren. De door Degrelle gehouden toespraak werd levendig toegejuicht. De vergadering gin# zonder incidenten uiteen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3