de mikado verdaagt het PARLEMENT, AKKERTJES M Wegens onstuimige aanvallen op de regeering. Vier luchtaanvallen op Madrid. De strijd bij Malaga. BUITENLANDSCHE KRONIEK. NIEUWE BOMAANSLAG IN LISSABON VRIJDAG 22 JANUARI 1937 Roosevelt's programrede. KOUDEGOLF IN TRANSJORDANIE Honderd dooden. HET PROGRAM VAN HIROTA. HET INTERN. GODLOOZEN- CONGRES TE MOSKOU, Wat besproken zal worden. Op het ministerie van oorlog. TIENDUIZENDEN DAKLOOS Tengevolge van de overstroomingen in Amerika. DE mijnwerkersstaking IN BELGIë. WAT EUROPA TE WACHTEN STAAT ;ip Wederom versterkingen uit Marokko. GEEN FRANSCHE VRIJWILLIGERS MEER. Roosevelt heeft met het gebruikelijke cere^ monieel zijn tweede vier-jarige met periode aanvaard- Wederom staat nj zijn normale rechten en zijn bijzon „echtigste machten aan het hoofd van de ersoon republiek ter wereld. Om zo ren> straalt het succes der afgelooP^^ volk gloeit de blijde verwachting van dat m hem den redder uiuit den schen maar minstens evenz maatschappeiijken nood den eed °°f *blik, «gedacht hebben aflegde, moet hij wel terugg „]H aan den dag, waarop hij. den 4den Maart 1933, zijn hoog en verant woordelijk ambt op zioh toen' in pen nigde Staten verkeerden P - niekadhtige crisis-stem"^ a werkloozen werd op M> op 20 millioen geschat President Hoover, de man van fsteeds 'hooger welvaart was door de volks stemming weggevaagd- wu hy met zijn rvpr liberale beginselen zijn land met voor een zeer nabij dreigenden ondergang had weten te behoeden. De financieele en eco- nnmkohe ineenstorting werd als het ware elk "oogenblik verwacht. pe nieuwe president stond voor een ho- pelooze situatie; alle hooggestemde theo rieën en leuzen van het verleden hadden gefaald. De eenige mogelijkheid was een geheele nieuwen weg in te slaan. Het was een experiment, ongetwijfeld; het zou een reeks experimenten, in de werkelijkheid worden. Maar Roosevelt had de durf en den moed van een hervormer en reorga- nisator. En hij had het geluk een korte, pakkende leuze te vinden, welke niet al leen de massa wist te boeien dergelijke leuzen zijn er helaas maar al te veel maar welke ook een diepen inhoud had en volkomen aan de behoeften van onzen tijd beantwoordde: New Deal. Roosevelt zou zijn land een new deal, een. nieuwe ordening brengen. Hoe? Het stond hem zeker dien 4den Maart 1933 allerminst du'delijk voor den geest- Maar hij had een pvooten voorsprong op velen van zijn medehervormers over de geheele wereld: hij wist welke de ware nooden van zijn land waren en zijn land was, niet tegenstaande alle ellende en nood welke er geleden werden, toch nog onmetelijk rijk. De groote ramp was, meer dan het ontbreken der middelen, het gebrek, dat men niet wist, hoe men de geweldige rijk dommen niet voor den particuliere macht van enkelingen maar voor het werkelijk welzijn van de geheele Vereenigde Staten kon aanwenden. Roosevelt, fysiek bijna een hulpbehoe vende, heeft het groote werk durven aan pakken. En thans verkondigde hij triom fantelijk: ,.wij zijn begonnen de particu liere autocratische machten op de juiste wijze aan de regeering ondergeschikt te maken. De legende, dat deze machten on overwinnelijk zouden zijn, is gelogenstraft. Zij zijn uitgedaagd en verslagen".* fzijn inderdaad uitgedaagd. Zij hebben geweerd; zij hebben den hervormer den voet dwars gezet; zij hebben weten door te zetten dat vele van zijn maat regelen weer ongedaan moesten worden gemaakt. Of zij reeds verslagen, volkomen verslagen zijn? Wij zouden het niet gaarne beweren. Maar een deel van hun brute macht is toch zeker reeds gebroken, en Roosevelt is er de man wel naar om op deze, 'zijn successen voort te bouwen. De eerste bres in het liberale front is gesla gen een nieuwe ordening gloort in de verte. Onze taak is nog niet ten einde, heeft de president gezegd- Het was voor hem een voldoening te kunnen uiteenzetten, wat reeds bereikt is; hoe vele onrechtvaardig heden reeds werden weggenomen. „Ik schilder u dat in de hoop, dat de natie, de onrechtvaardigheid ziende en begrijpend, zal pogen daaraan een einde te maken. Wij hebben beslo-ten, dat iedere Ameri- kaansche burger het voorwerp van de spe ciale belangstelling van zijn land zal zijn. De toetssteen voor onzen vooruitgang is niet, of we no-g meer toevoegen aan het vermogen van hen, die reeds veel hebben, maar of we voldoende schenken aan de genen die te weinig bezitten Typeerend in dit verband is zeker het feit, dat Roosevelt op een verbetering van „het moreele klimaat" van zijn land wees Men doet goed niet te licht over dezen term heen te glijden. vier iaar geleden, toen Roosevelt hier in Europa nog nau welijks bekend was, zouden we deze woor den waarschijnlijk als een vaagheid en algemeenheid heben betiteld. Maar vooral den laatsten tijd en ook nu weer op het slot van zijn rede van Woensdag heeft Roosevelt zich zoo nadrukkelijk over de hooge beteekenis van den godsdienst en van de beleving der christelijke beginselen uitgesproken, dat „het moreele klimaat" voor hem een zeer bijzondere beteekenis moet hebben. Het vormt de scherpe tegen stelling met het rauwe meedoogenlooze materialisme, hetwelk zoolang Amerika's maatschappelijke en economische leven volkomen beheerscht heeft. Die tijd moet voorbij zijn; de wetten van de moraal, en Roosevelt noemt zeer terecht op de eerste plaats de rechtvaardigheid, moeten het ge heele Amerikaansdhe leven tot norm strekken Roosevelts program voor de komende vier jaren is bovenal een maatschappelijk program. Er waren er enkelen, die groot- sche lijnen voor de buitenlandsc'he politiek verwacht hadden; anderen een program van geweldigen economischen opbloei. De president legde den nadru/k op andere din gen: arbeid, goede behuizing, bekleeding, voeding. Voldoende voor allen. Dan zal de vrede, ook de internationale vrede als het ware vanzelf komen. HAMMAM, 21 Januari (HAVAS). ffien koudegolf, welke Transjordanie teistert, heeft tal van slachtoffers gemaakt. Tot nu toe zou. den honderd personen om het leven zijn ge komen Door de landdag-oppositie met hoonend gejoel ontvangen. ONTBINDING OF REGEERINGS- CRISIS? DE al weken aangekondigde oppo sitie tegen de regeering-Hirota is inderdaad, en feller dan verwacht werd, tot uiting gekomen in het Japansche parlement. Zóó fel en hoonend voor de regeering was de houding van het huis van af gevaardigden en bet optreden der in- terpellanten, dat minister-president Hirota, onmiddellijk na de zitting, de regeering in beraad riep en zich ver volgens naar den keizer begaf, om rapport uit te brengen. Op bevel van den keizer is het parle ment verdaagd, voorloopig voor enkele dagen. Zou het parlement in zijn vijandige houding volharden, dan zijn wellicht ernstige maatregelen te verwachten. TOKIO, 21 Januari (R. O.). Het hooger- huis heeft onder doodsch stilzwijgen kennis genomen van de door de mfnisters uitgespro ken redevoeringen. Toen de ministers later den landdag toe spraken, werden hun redevoeringen met gejoel en geschreeuw onderbroken door leden van alle partijen. Vooral de minister van financiën werd aan gevallen. De minister-president Hirota stond daarna op om te antwoorden op de eerste interpel latie. Wegens de voortdurende interrupties was het evenwel onmogelijk hem te verstaan. Tenslotte verliet de minister-president woe dend de sprekerstribune. Het parlement veroordeelt vooral de bui- tenlandsche en de begrootingspolitiek der re geering. Hoewel bijna de geheele landdag in oppo sitie is, gelooft men in welingelichte krin gen toch niet, dat men het kabinet ten val zal willen brengen. Er zoü dan eventueel een „militair kabinet" opvolgen. De aanvallen in het parlement op de re geering zullen tenslotte dan ook veel minder heftig zijn, aldps veronderstelt men, dan de critiek in de bladen deed voorspellen. Men verwacht, dat het leger in een scnot- schrift zijn opvattingen zal uiteenzetten aan gaande de militaire eischen, welke aan land moeten worden gesteld. Volgens Domei zouden de Vereenigde bta- ten er van beschuldigd worden, de hegemonie in den Stillen Oceaan na te streven, terwijl Engeland de Japansche continentale poiitiea stelselmatig zou dwarsboomen. TOKIO, 21 Januari. (HAVAS). Na de rede voeringen van Hirota en Arita opende burg graaf Watanabe de debatten in het hooger- huis met een interpellatie aan het adres regeering over haar politiek jegens China Spreker achtte die politiek te abstract voor China, welk land zijn waren vijand met kern, die Rusland is; Rusland, dat China van kestan en Buiten-Mongolie heeft beroofd. Spreker wenschte samenwerking met Chineesche regeering. Met klem kwam de afgevaardigde vervo1 gens op tegen het beginsel der dictat""r'h de Japansche regeering blijkbaar tot he heeft gemaakt. „Dictatuur is welUcht oed voor een overwonnen mogendheid, om rehabiliteeren, maar Japan is een ovei naahsvolk en kan een dergelijk regim aanvaarden. Overigens is een dictatuur in- pan onvereenigbaar met het respec aan den keizer verschuldigd is en met de co - stitutioneele beginselen. Hirota en minister Baba dienden den ln pellanten van antwoord, maar hun woorde gingen in het gejoel der assemblee volkomen verloren. Toen vervolgens de minister van buiten landsche zaken, Arita, het woord nam en zin speelde op het tot stand komen van het Ja- pansch-Duitsch verdrag kende de opwinding der afgevaardigden blijkbaar geen grenen meer. Woest schreeuwde men den minis toe: „Leugenaar!" „Hou je mond! „Er Hirota bij den keizer TOKIO, 21 Januari. (HAVAS). De keizer heeft minister-president Hirota in audienUe ontvangen. Tevoren had de minister-president een bespreking met de leden der regeering^ In de wandelgangen van den landdag luidt, dat Hirota den keizer zal verzoeken, parlement te ontbinden. ..„„.mine In verband met de vijandige stemming welke in het huis van afgevaardigden jegens de regeering tot uiting kwam de ministers werden, zooals gemeld, met gejoel en ge schreeuw ontvangen, wordt er aan herin nerd, dat het parlement het kabinet niet kan dwingen, af te treden, „angezien het kabinet direct aan den keizer verantwoording schul dig is. TOKIO, 21 Januari. (HAVAS). De debatten in den landdag zullen morgen niet kunnen Worden voortgezet. Het parlement is nl. tot 25 Januari verdaagd. HET Internationale Godloozen- congres in sovjet-Rusland, dat op 7 Februari te Moskou zal ge houden worden, werpt haar schaduw vooruit. Een van de grootst opgezette voorbereidingen hiervan is de volks telling, die de bolscliewiki in het begin van Januari gehouden hebben, en die van propagandistische beteeke nis is voor het komende congres. vreezen heeft. De haast, waarmede de bolje- wisten het atheïsme vasten voet willen geven in Spanje is zeer verdacht, en wijst erop dat de gr ij Ipozenbewegmg vooropgesteld is, om alle ciSfen van terreur volgens Russische methode te kunnen gebruiken wat nu ook werkelijk dagelijks in Spanje geschiedt en waardoor de bolsjewisten hun einddoel, de wereldrevo lutie. willen bereiken. Het is onloochenbaar, dat de godloozen- propaganda in het afgeloopen jaar een hoogte punt heeft, bereikt. In 1936 zijn er ongeveer 6000 cursussen gegeven over hot atheïsme. De ontvangsten van het centraal bureau van Godloozen bedragen jaarlijks 19 millioen roe bel, zonder nog de subsidie van de regeering en de komintern mee te rekenen. De godloo- zen-beweging beschikt momenteel over 6900 clubs, 146 onafhankelijke atheïstische scholen en 102 sanatoria voor de leden van binnen- en buitenlondsche organisaties. WEENEN, 21 Januari. (STEEANI)De Oostenrijksche autoriteiten hebben besloten, munten te slaan met den beeldenaar van kei- Berin Elisabeth, de echtgenoote van wijlen kei zer Franz Joseph. Vijf beambten licht gewond, aan zienlijke schade aangericht. Lissabon, 21 Januari. (UN. PRESS.) De reeks terroristische aanslagen op openbare gebouwen in de Portugeesche hoofdstad is weer met één vermeerderd. Hedenmorgen om halt twaalf explo deerde een bom in het ministerie van oorlog, waarbij vijf beambten licht werden gewond en aanzienlijke schade werd aangericht. Bovendien brak een begin van brand uit, welke evenwel spoedig kon wor den gebluscht. Uit het voorloopig onderzoek, dat terstond werd ingesteld, is gebleken, dat zich, kort voordat de explosie plaats had, eenige ver dachte individuen in de gangen van het minis terie hadden opgehouden. Een beambte ver klaarde, dat deze personen iets op den grond hadden gelegd en daarop ijlings het gebouw verlaten hadden. Kort daarop had de explosie plaats. minister van binnenlandsche zaken bracht korten tijd later een bezoek aan het m nisterie van oorlog en nam de verwoesting schouw r de b°m Was aan£ericht' in oogen- LISSABON, 21 Januari. (HAVAS). In ver band met de terroristische aanslagen in den afgeloopen nacht heeft de politie dertien per sonen in arrest gesteld. De minister van hinneniandsche zaken Mario Pais Souba, heeft naar aanleiding van het gebeurde de volgende verklaring afgelegd: „Wat zich vannacht in Lissabon heeft afge speeld, is ongetwijfeld het werk van buiten landers, geholpen door slechte Portugeezen. Het betreft Jiier een reactie op de huidige internationale "\vanörde Deze gebeurtenissen bewijzen, hoezeer de Portugeesche regeering gelijk had. toen zij beweerde, dat de strijd, die thans in Spanje geleverd wordt, het leven van het Portugeesche volk in werkelijk gevaar brengt. Het gevaar komt van buiten De aanzien lijke schade, die door de bommen is veroor zaakt, bewijst dat deze terroristische helsche machines niet in Portugal vervaardigd zijn. Dit gevaar van buiten moet moedig bestre den worden. Voorts is nog van regeeringszüde medege deeld, dat uit de talrijke telefoongesprekken, die met de autoriteiten in de provincie ge voerd zijn, gebleken is, dat alles in het land rustig i«. EVANSVILLE, 21 Januari. (HAVAS).'Ten gevolge van het breken van een djjk is het dorpje Hazleton geheel overstroomd. De vijf honderd inwoners zijn erin geslaagd, de om ringende hoogten te bereiken. Men schat het aantal dakloozen tengevolge van de overstroomingen op 20.000 op de oevers van de Ohio en 2500 op de oevers van de Mis souri, 3000 in West-Virginia, 8000 in Indiana, 1000 in Tennessee en 2000 in Arkansas. Tot nu toe zijn 13 menschen om het leven gekomen. De regen blijft aanhouden in Ohio en Ar kansas en het Roode Kruis heeft dringend hulp verzocht. CINCINNATI, 21 Januari (UN. PRESS). De tengevolge van het hooge water veroor zaakte materieele schade in de staten Ohio, Indiana en Kentucky wordt reeds op meer dan vijf millioen dollar geschat. Het water staat aldaar momenteel reeds hooger dan bij de overstroomingen van het voorjaar. De Ohio-rivier stijgt nog steeds met een snelheid van ongeveer zes centimeter per uur. In de omgeving van Cincinnati waren 1500 gezinnen gedwongen, zich in veiligheid te brengen. Vierhonderd door bet watei ingesloten per sonen in den staat Missouri konden met be hulp van motorbooten worden gered. Het water was daar bereids zoo hoog gestegen, dat de bewoners op de daken waren gevlucht. De dammen in het overstroomingsgebied zijn grootendeels doorgebroken. In de staten Arkansas, Tennessee en Mis souri z0n ongeveer 3000 personen weg ge vlucht. Men vreest, dat het water van den boven loop van de Mississippi tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen eveneens buiten zijn oevers zal treden. In Cairo (Mississippi) verwacht men spoe dig een waterstand van ongeveer 17 meter, hetgeen slechts een halven meter lager is dan bij de groote overstroomingscatastrophe van 1927. De stad Aurora (Indiana) staat voor een derde gedeelte onder water. Vele huizen moesten worden ontruimd. Ook in de meer naav binnen gelegen gebieden van Pittsburgh verkeeren tal van huizen in gevaar. BRUSSEL, 21 Januari, (.AN.P.) De toe stand in het gebied van de mijnwerkersstaking is over het algemeen weinig gewijzigd. In het centrum zijn 30 pet. der ondergrond- sche en 80 pet. der bovengrondsche arbeiders aan het werk. Terwijl in het bekken van Char leroi een uitbreiding van het aantal stakers valt waar te nemen, staken in Limburg onge veer 1200 man. In het Luiksehe is het aantal stakers ver minderd. In het algemeen heeft men het ver trouwen, dat de arbeid in het begin van de volgende week overal hervat zal worden. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat d» woordvoerders op het congres de „resultaten" van de volkstelling zuilen benutten, om de wereld te doen geloovem, dat er in Rusland geen geloovigen meer zijn, zoodat het dus volkomen gerechtvaardigd was om de pries ters te verbannen en de overbodige kerken te onteigenen. Bij hun bewijsvoering zullen zij niet nalaten om te zeggen, dslt ook de aanhangers van 'n kerkelijke organisatie kon den invullen,dat zij niet-atheïst waren. Hier toe standen op het biljet, dat men moest in vullen, drie vragen, waarvan men er een ver plicht moest beantwoorden. Maar wie de gruwelijke vervolgingen kent in Sovjet-Rusland, weet welke de gevolgen zijn, wanneer ienjand opgeeft dat hij in God gelooft en niiemaiid in heel sovjet-Rusland zal durven neeriihrijven, dat hij nog niet tot de atheïsten behoort. De sovjets weten dit beter dan wie ook, en daarom is hun onder zoek niets anders dan 'n huichelachtige geste van het bolsjewistische systeem. Overigens is deze doorzichtige handelwijze een bewijs te meer van de „gewetensvrijheid", die in de nieuwe grondwet gewaarborgd is. Reeds nu blijkt uit offieieele berichten uit het IJszee- gebied, dat alle menschen die als „ongunstig" bekend stonden, als „geloovigen" zich nu reeds als „godloozen" hebben opgegeven. Evenals in Siberië kwam het ook hier naar aanleiding van de volkstelling tot een open oproer varn de verbitterde bewoners, tegen de voiksbeliers, waarbij zes personen gedood werden. De onderdrukte bevolking van de sovjet unie heeft in de laatste tientallen jaren ge noeg geleerd, om te weten waaraan 'zij zijn blootgesteld, als zij zich geloovig durven noe men. Het is genoegzaam bekend dat meer dan 100.000 priesters en andere geestelijken het slachtoffer zijn geworden van de roode ter reur. En ook nu 'nog gaat er geen maand voorbij, zander dat er ergens kerken worden gesloten. Van de 500 kerken en kapellen, die Moskou vroeger bezat, is nu nog maar een klein deel geopend. Kort geleden werden in Witebsk nog vijf mannen en zes vrouwen tot dwangarbeid en gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij met een zelfgemaakte radio naar een godsdienst oefening in het buitenland hadden geluisterd. Typerend Voor de macht van de godloozen- beweging i® bet geval, dat zich onlangs in Riieff heeft afgespeeld. Ter gelegenheid van d'en. lOCen sterfdag van de Russischen dichter Pmtófciciu werden door de staatsdaukkerij. 250:600 boeken uitgegeven, maar cm middellijk weer ujt den handel genomen, oimdiait het woord „God" volgens oud gebruik met hoofd letters was gediruklt. De organisatie van de jeugdige communis ten en van de communistische kindervereeni- gingen, die er trotsch op gaan, dat 60 procent van alle kinderen van 10 tot 12 jaar als „god loozen" ataari ingeschreven, zijn druk bezig, om ook de resteerende 40 procent voor de godloozen-bewagiing te winnen. Met Nieuwjaar hebben zij onder de kinde ren pamfletten uitgedeeld, waarin zij „aange spoord" worden om niet weer naar de kerk te gaan en niet meer deel te nemen aan gods dienstige gebruiken. Vanzelfsprekend is het ook in het leger een eerezaak, godloos te zyn. De chef van het roode leger in het Verre Oosten, Blücher. beroemde er zich op in een vergadering van hoogere offioieren, dat hij van zijn kinder jaren af atheïst was, en hij ging er trotsch op dat zijn leger vanaf den laagsten soldaat tot den hoogsten officier uit godloozeti bestond. De bolsjewistische leiders hebben een prach tig arbeidsveld gevonden in het communis tische gedeelte van Spanje. Om alle hinder palen voor de overwinning van het bolsje wisme uit den weg te ruimen, werden eerst 102 leden van de god'loozen-orgarnsaties naar Sp»nje afgevaardigd om de nog geloovige bevolking van Spanje „in te lichten". Dat de roode troepen, die tegen Franco streden, niet meer ingelicht behoeven te wor den, blykt uilt de conclusies van den Russischen bolsjewist Kleber, die de beruchte interna tionale brigade aanvoert en zelf eerelid is van de Spaansche atheïsten-organisatie dat 99 procent van de internationale brigade uit godloozen bestaat. Wij weten, dat de ont kenning van God een wezensbestanddeel van het communisme is, en dat het communisme zonder deze ontkenning ondenkbaar is. Het communisme ging vanaf het begin harer ge schiedenis samen met kerkvervolgingen, die ook nu nog voortduren, nu de sovjet-staat niets meer van de Kerk of de geloovigen te De angstwekkende ontwikkeling der luchlstrijdmachten in 1936. DE OORLOG DER TOEKOMST. Voor de meeste staten stond het afgeloopen jaar in het teeken van de uitbreiding der luchtvloot. Vaak zelfs op geheel bijzondere schaal. Overal wordt met koortsachtige haast gewerkt. De „splendid isolation", waarin Engeland zich zoo lang heeft veilig gewaand, is van geen waarde meer sinds den dag, dat de vlieg machines het luchtruim doorklieven en de luchtvloten in de beslissing van den krijg een rol spelen, welke met den dag grooter en gewichtiger wordt. Zoo min als op het vaste land is men veilig in Engeland, dat over het 33 K.M. breede Kanaal in enkele minuten bereikbaar is. De technische vooruitgang bij den bouw der luchtvloten is nog steeds van dien aard dat een machine, die voor een jaar geleden als het toppunt van volmaaktheid bewonderd werd, thans reeds als verouderd wordt be schouwd. Met welk een angstwekkende snel heid de omvang van de luchtstrijdmachten in 1936 zijn toegenomen, moge blijken uit het sobere overzicht, dat hier volgt. Met een aantal van 5400 vliegmachines, die voor militaire doeleinden bruikbaar zijn, heeft Frankrijk tot nu toe de leiding. Zijn lucht- leger bestaat uit 3157 officieren en 51.484 manschappen. Over he jaar 1935 werd aan de luchtmacht uitgegeven 1494.52 millioen franc. Sindsdien werd 2000 millioen franc besteed alleen voor den aanbouw van nieuwe vlieg tuigen. Het gewone luchtverkeer wordt door drie groote maatschappijen onderhouden, ge- ven-en-twintig fabrieken houden zich bezig met den bouw van vliegtuigen, zestien met t vervaardigen van motoren voor vliegmachines Op de tweede plaats komt dan Rusland met 4136 militaire vliegmachines. Het aantal der manschappen houdt men geheim, doch dit moet meer dan 50.000 bedragen. De Russische luchtmacht is onderverdeeld in 116 vloten met 90 afzonderlijke bases. Vijf fabrieken van grooten omvang werken dag en nacht aan den bouw van vliegtuigen, twee aan den bouw van motoren. Daar Rusland de sterkte van zijn strijdmacht zooveel mogelijk verheime lijkt, wordt niet ten onreche vermoed, dat zijn luchtvloot veel grooter is dan wordt opge geven. Italië beschikte aan het einde van 1936 over 3300 bruikbare militaire vliegtuigen en een luchtleger van ongeveer 44.000 man. Het burgerlijke luchtverkeer is in handen van zes groote ondernemingen. Negentien fabrieken bouwen vliegtuigen, zes fabrieken vliegtuig motoren. Duitschland verstrekt geen opgave van den omvang zijner luchtmacht. Men schat, dat deze thans met die van italië minstens op dezelfde lijn kan worden gesteld. Met koorts achtige haast werkt men in negentien vlieg tuigfabrieken en zeven motorenfabrieken aan de verdere uitbreiding van de luchtmacht. De Duitsche machines zyn van de beste kwaliteit. De Vereenigde Staten spannen al hun krachten in om met hun luchtvloot niet achter te geraken. Thans beschikt men over 2700 machines, doch volgens het in uitvoering zijnde plan zal dit aantal in 1938 tot 4230 zijn opgevoerd. Het luchtleger bestaat uit 31.251 man. De gewone luchtvaart wordt onderhou den door 34 verschillende maatschappijen Amerika telt 81 fabrieken voor vliegtuigen en 20 voor vliegtuigmotoren. Engeland neemt met zijn 2050 vliegtuigen slechts de zesde plaats in, doch zal in Maart van dit jaar 2000 nieuwe machines ter be schikking hebben. De groote achterstand van Engeland zal vermoedelijk zeer binnenkort in een voorsprong op de andere staten veranderd zij. Het luclftleger is 50.400 man sterk. Enge land telt vijftien luchtvaartmaatschappijen, derig vliegtuig- en zestien vliegtuigmotoren- fabrieken. De Engeische machines zijn van uit stekende hoedonigheid. Japan heeft een luchtvloot van 2050 ma chines met een luchtleger van 22.000 man. Aan de uitbreiding wordt met snelheid ge werkt. Polen legt zich in den laatsten tijd groote De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Recj. 915—5 21 offers op voor de zeer dringende uitbreiding zijner luchtmacht. Aan het einde van 1936 be stond de luchtvloot uit 1510 vliegtuigen waarvoor 14.300 geoefende manschappen aan wezig waren. Van de Kleine Entente moet Tsjecho-Slo- wakije over 1398, Joego-Slavië over 940 en Roemenië over 810 oorlogsvliegtuigen beschik ken. Zeer intensief wordt in deze staten aan de uitbreiding en verbetering der luchtvloot gewerkt, vooral in Tsjecho-Slowakije dat zijn land van alle zijden door de luchtvloten der omringende landen bedreigd acht. Vliegtuigen van de witten wierpen gisteravond zeventig bommen op het Oostelijk stadsdeel. [ADRID, 22 Jan. (UN. PRESS). Begunstigd door helder maan- President Roosevelt rechtslegt voor Hughes (links), den president van het opperste gerechtshof, den eed af als president der V. S., bij de aanvaarding van zijn tweede ambtsperiode per radio ontvangen beeldtelegram uit Washington licht, ondernamen de nationalistische luchtstrijdkrachten gisttren tusschen half tien en twaalf uur vier hevige bomaanvallen op de hoofdstad. Aan elk van de vier aanvallen, die met regelmatige tusschenpoozen el kaar opvolgden, namen zeven drie- nxotorige bommenwerpers deel, die telkens door 6 jagers gedekt werden. De vliegtuigen wierpen in totaal svenig bommen neer. Het hoofddoel van de aanvallen was het oosten en zuid-oosten der stad. Het plotselinge luchtbombardement bracht die stad. die den laatsten tijd van hevige aan vallen vrijwel verschoond was gebleven, in de grootste beroering. In wijden omtrek kon men de dreunende en krakende inslagen hooren. In tal van straten werden de venster ruiten ingedrukt tengevolge van den hevigen luchtdruk, dl door de explosies werd teweeg gebracht. Onder de uit haar slaa.p opgeschrikte be volking speelden zich ware paniekscènes af. Luid gillende menschen drongen zich in kel ders en andere schuilplaatsen tezamen. Hoe groot de verliezen zijn, die door het bombardement werden veroorzaakt, is nog niet bekend. De gevechtsactie aan den rand van de atad was overigens opvallend gering. Alleen in den sector van de universiteitsstad werij den door de batterijen van beide partijen nu en dan schoten gelost. Uit Malaga zrjn inmiddels berichten binnen- gkomen omtrent de verliezen, welke daar door het luchtbombardement van gisteren zijn aan gericht. Vijftig menschen zouden om het leven zijn gekomen en tal van gebouwen zouden door brandbommen in de asch gelegd zijn. RABAT, 21 Januari (HAVAS). In de uit zending van 7 uur Donderdagavond heeft Radio-Tetoean medegedeeld, dat een vliegtuig van de volksfiters een in de haven varv Ceuta liggend schip met Mohammedaansche pelgrims, die op weg waren naar Mekka, heeft gebombardeerd. Het schip is niet getroffen, doch het bericht heeft in de steden van de Spaansche zóne, waaruit de pelgrims vrijwel allen afkomstig waren groote opwinding veroorzaakt. Onder de passagiers zouden zich verschillende Mo hammedanen notabelen uit Tetoean bevinden. In dezelfde uitzending werd medegedeeld, dat de bevolking van Alicante de overgave de stad zou etechen. c." t? GIBRALTAR, 21 Januari. (R.O.) Heden ochtend werd hier een herig kanonvuur ge hoord, hetgeen schijnt te bewijzen, dat een felle strijd wordt gevoerd nabij Marbella. Hedenochtend zyn te Algeciras wederom versterkingen uit Marokko aan land gezet. Het transportschip ls zonder escorte van Ma rokko overgestoken. Geen oorlogsschepen van de roode regeering zijn sedert het offensief hij Marbella en Estepona in de straat van Gibral tar meer gezien. De zender van Serilla heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen gisteren nieuwe vor deringen hebben gemaakt bij Malaga. Zij heb ben den regeeringstroepen groote verliezen aan menschenlevens en oorlogmateriaal toe gebracht. Hedenochtend deelde het groote hoofd kwartier der nationalisten mede, dat gevan gengenomen soldaten van het roode leger ver klaard hebben, dat het plan om een aanval op den Cerre de los Angeles te ondernemen plot seling bij de roode legerleiding was opgeko men. De aanvallers maakten deel uit van ver schillende corpsen en werden gesteund door tanks en artillerie. Zooals bekend, zijn de aan vallers reeds teruggedreven. Zij werden ach tervolgd door de rechtsche troepen, die drie K.M. zyn opgerukt. PARIJS, .21 Januari. (HAVAS). De senaat heeft met 283 stemmen voor, dat wil zeggen met algemeene stemmen, het wetsontwerp betreffende de kwestie der vrijwilligers vog» Spanje aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3