ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 25 JANUARI 1937 BOERDERIJ DORPSWEG AFGEBRAND. Het 2 O-stuks vee kon nog worden gered. VUUR MET ACHT STRALEN GEBLUSCHT. HOLLAND-AMERIKA LIJN. ilegeeringscrediet voor den bouiv van een zusterschip der „Nieuw- imsterdam afgewezen. HET PRINSELIJK PAAR IN KRYNTCA. Mogelijkheid tot andere financiering niet uitgesloten. GRAFISCHE KUNST IN BOYMANS. Eeretentoonstelling werken van S. Moulijn. AFSCHEID BIJ DE POLITIE. R. K. STAATSPARTIJ EN TWEEDE KAMERVERKIEZING. GEMEENTERAAD. MASSA-JUBILÉ BIJ DE DROOGDOK- MAATSCHAPPIJ. PHILHARMONISCH ORKEST. Flipse introduceert twee Engelsche werken. ROTTERDAMSCHE TANDARTSEN- VEREENIGING. EEN ROTTERDAMSCH JEUGDORKEST. KATOLIKA STELETO. VERSTEKELING. 20 cent Franco Gratis 3000.- f 2000.- f 1000.- ABONNEMENTSPKIJS VERLAAGD: per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal, per post 1.1-0 per maand, 3.per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: bij levenslange invaliditeit; 1 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; bij overlijden tengevolge van een ander ongeval, enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang vanin te schrijven als NAAM ADRES J. FEHMERS f Een pionier op het gebied van het doofstommen-onderwijs. ANGLO DUTCH KRIJGT EEN NIEUW TERREIN. R. K. VROUWENBOND. Van den Heuvel naar het Museumpark. ROOMSCH TOONEEL. MAIL VERZENDING. FRANK RIJSDIJK. RONSELARIJ? inbraakjes. EEN felle brand heeft Zaterdag om half drie een grooten stal van de boerderij van B. Jungerius aan den Dorpsweg, hoek Katendrechtsche Lagedijk in asch gelegd. Het aangren zend woonhuis kon blijven gespaard. Nog juist bijtijds heeft de boer zijn vee kunnen redden. Een man werd door neervallend puin gewond. Zaterdagmiddag heeft 'n zware brand ge woed op de in 1884 gebouwde boerderij van B. Jungerius, gelegen aan den Dorpsweg, hoek Katendrechtsche Lagedijk. De brand is door on bekende oorzaak ontstaan in den grooten stal, welke onmiddellijk grenst aan de boerderijwo ning. Deze stal is 40 meter lang en ongeveer 15 meter diep. De eenigste verbinding met de woning vormt een deur, welke in de keuken uitkomt Het is vermoedelijk wel hieraan te dan ken en mede aan het spoedig optreden van de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer, dat de woning gespaard is gebleven. Hoe de brand ontdekt werd. Den geheelen morgen had de boerderij in be drijf gestaan. Te ongeveer twee uur Zaterdag middag was de zoon van E. Jungerius naar de woning gegaan om te eten. Een half uur latèr werd deze plotseling opgeschrikt door het alarm van zijn zuster, dat er brand was in den stal. Ofschoon toen reeds aan alle kan ten de vlammen oplaaiden, zag de boer toch nog kans 18 koeien en 2 paarden uit hun benarde positie te redden, waardoor hij zijn heelen veestapel voor het vuur wist te be hoeden. Dit had niet veel later moeten zijn gebeuren, want enkele oogenblikken daarna stond de geheele stal, die van boven tot on der lag volgestapeld met pakken hooi en stroo, alsmede met een voorraad bieten in lichten laaie. Vrij spoedig reeds sloegen de vlammen links en rechts naar buiten. Het blusschingswerk. Slangenwagen 52 .welke het eerst aanwezig was, is terstond met twee stralen op de wa terleiding den strijd met het vuur begonnen, onder leiding vanbrandmeester L. de Ko ning, welke leiding later is overgenomen door hoofdman W. A. Keeman. Achtereenvolgens werden nog in werking gesteld twee stralen van slangenwagen 43, twee stralen van de mo torspuit I bediend door gasten van slangen wagen 44 en twee stralen van slangenwagen 42, zoodat in totaal met acht stralen op de waterleiding het vuur werd aangepakt. Niettegenstaande deze groote hoeveelheid water kon de brandweer niet verhinderen, dat het gebouw in vlammen opging. Van tijd tot tijd zakten gedeelten van het dak in. Men heeft nog geprobeerd enkele pakken hooi uit het brandende perceel te halen, hetgeen gedeeltelijk is gelukt. Om half vier ongeveer was men den brand nagenoeg meester; van het uit de jaren 1884- 85 dateerende bouwsel was inmiddels niet veel meer overgebleven dan de zwart geblakerde muren. Zooals gezegd heeft de brandweer de woning van deze boerderij weten te sparen. De inhoud van den stal, bestaande uit hooi strooi, bieten en al het boerderij-gereedschap is mede voor een groot deel door het vuur verwoest. Wat nog gespaard is gebleven heeft echter veel waterschade gekregen. De boederjj was tegen brandschade ver zekerd. Kinderen in gevaar? Aanvankelijk ging het gerucht, dat zich nog enkele kinderen bevonden in het brandende perceel. Men wist namelijk te vertellen, dal men kinderen, iin den stal had zien spelen. En daar bepaalde jongens, die men op het oog had, op het moment van den brand nergens waren te vinden, begon men het ergste te vreezen. Gelukkig werd dit vermoeden al vlug ge logenstraft door de mededeeling van den zoon van B. Jungerius, dat hij om twee uur den stal had verlaten, en dat toen niemand zich daarin meer bevond. Even later verschenen de bewuste kinderen mede op het appèl en waren de gemoederen spoedig gerustgesteld. De brand, waarvan de oorzaak niet kon worden vastgesteld, trok begrijpelijk op den Zaterdagmiddag veel bekijks van de zijde van het publiek, dat echter door de politie op een behoorlijken afstand werd gehouden. De volgorde van het materiaal was: slg. 52, slg. 43, slg. 44, motorspuit I, slg. 42, slg. 59 ,en de motorreservewagen I. Behalve hoofdman W. A. Keeman, bij wien de leiding berustte, was ook hoofdman ir. L. J. C. van der Tas op het terrein van den brand aanwezig. Man onder neervallend puin bedolven. Daar na de blussching een der hooge zij muren van den stal er zeer gevaarlijk bij stond achtte de Bouwpolitie het raadzaam dezen muur om te trekken. Bij dit karwei bleef de muur nagenoeg tot den grond toe in zijn ver band. Alleen op het laatste moment lieten de bovenste brokstukken los en kwamen met donderend geraas tegen een achter het ter rein gelegen schutting. Een ieder wist nog juist op tijd zich het veege lijf te redden, be halve een der spuitgasten, die onder de steen- brokken werd bedolven. Men schoot onmid dellijk toe om het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrijden. Na hem in een naast gelegen schuur te hebben gebracht, heeft de auto van den G.G.D. den man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel alwaar hij is opgenomen. Het slachtoffer is de 46-jarige A. Versluys van Slangenwagen 43. De man heeft een lin- ker-onderbeenfractuur. Vanaf gistermiddag werd in de Tuschinski- Theaters een speciale Polygoon-opname ver toond van het verblijf van het Prin selijk Paar in Krynica. Door de Holland-Amerika-Lijn werd medio 1936 bij de Regeering een aanvraag ingediend ter verleening van crediet voor den bouw van een zusterschip van de thans bij de Rotter, damsche Droogdok Maatschappij op stapel staande Nieuw-Amsterdam". Op dit verzoek is dezer dagen na langdurige overweging door de Regeering afwijzend be schikt. Uit deze afwijzing zou men kunnen conclu- deeren, dat nu uitbreiding van de voor de vaart bestemde passagiersschepen voor de Holland-Amerika-Lijn uitgesloten moet wor den geacht. Naar wij bfj informatie te bevoegder plaatse vernamen, moet deze gevolgtrekking als on juist worden gekwalificeerd. Men 'verklaarde ons, dat deze aangelegen heid nog in een voorbereidend stadium ver keert en mededeelingen van concreten aard nog niet kunnen worden gedaan,, doch dat de afwijzing van het Regeeringscrediet nog geenszins beteekent, dat de bouw van het tweede groote schip thans van de baan is. De directie van het Boymans-museum te Rotterdam stelt-zich voor, in de maand Fe bruari een eere-tentoonstelling te houden ven werken van S. Moulijn, -ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag: Het initiatief voor deze expositie werd genomen door eeriige vrienden, van den jubilaris, .met name Dirk Nrjland, Arend Hendriks- en J. Franken Pzn. Reeds werd een ee»e-comité gevormd, waar in behalve verscheidene officieele personen, vele vooraanstaande figuren uit de kunstwe reld hebben zitting genomen. De geëxposeerde werken, welke zullen be staan uit schilderijen, teekeningen en litho grafieën, bedoelen een zoo volledig mogelijk overzicht te geven van het geheele oeuvre van Moulijn. Vooral als lithograaf heeft Mou- ljjn zich in breeden kring bekendheid ver worven, zoowel door zijn omvangrijke en ar tistiek belangrijke productie als door zijn ge schriften en studies over techniek en geschie denis der lithografie. Tevens gaf hij les aan de Rotterdamsche Academie, vele bekende lithografem danken hun ontwikkeling aan zjjn lessen. Tot 1936 was Moulijn voorzitter van de Vereeniging tot bevordering der grafische kunst. In den tijd van zijn voorzitterschap werden belangrijke grafiektentoonstellingen door deze vereeniging georganiseerd, zoowel in binnen- als buitenland. Zoo heeft hij steeds met al zijn energie ge werkt voor de handhaving en den bloei der grafische kunsten. Dat ook de regeering waar deering heeft voor zijn werkzaamheid en verdiensten, bleek uit de hem vereerde onder scheiding op den dag van zijn 70sten verjaar dag. De brigadier P. J. Stoop, bijgenaamd de „Radjah" heeft Zaterdag wegens 't bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd af scheid genomen van de politie aan het bureau Nassaukade. Brigadier Stoop, een buitengewoon popu laire figuur bij de politie en die ook in het P., K. Vereenigingsleven van den politieman zijn bijzondere verdiensten heeft gehad, heeft van 19141921 eerst dienst gedaan bij de „Bereden Politie" daarna is hij gekomen aan het bureau Nassaukade. Een hartelijk afscheid is hem Zaterdag bereid. Hij werd achtereenvolgens toegespro ken door den chef van het bureau Nassaukade den inspecteur 1ste klasse H. F. Hanegraaf, door den hoofdinspecteur A. H. W. Weeken- stroo namens den Commissaris J. A. Kok, door den inspecteur le klasse P. C. Versloot, die aan de huzaren-streken van den „Radjah" herin nerde, door den brigadier van der Baan na mens het lagere personeel, door majoor Kern- pluk, een oud-collega van den Bereden dienst, door agent Bussinlt namens de oud-collega's van Woudenstein en door den heer Sturken- boom namens den R. K. Bond „St. Michael". Verschillende cadeaux werden hierbij aange boden. De scheidende brigadier .heeft tenslotte har telijk dank gezegd voor de vriendelijke woor den tot hein gericht. Hierna, werd een foto ge maakt. Door de afcleeling St. Elisabeth van „Recht en Orde" werden de navolgende candidaten gesteld voor de groslijst der Tweede Kamer verkiezing: mi. Goseling, mr. Marchant, H. E. v d Brule, F. Nivard, M. P. v. d. Weijden en mej. dr. M. J. W. Hillen. Het ledental der afdeeling bleek 572 te be dragen, hetgeen een aanwinst van 8 pet. be teekent. Na de geanimeerde rondvraag ver zocht de voorzitter, vooral aan de beter-gesi- tueerden, de kas van „Recht en Orde" in dit komende verkiezingsjaar krachtig te steunen. Gelijk aangekondigd, is de Raad tegen Dins dag a.s. bijeengeroepen ter behandeling van het nadere voorstel betreffende het oever- verbindingsvraagstnk. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat M. de Bakker, G. H. Beugelink, J. van Leenen, P. Verschoor, L. Rumph, E. de Bey, H. de Bruin, W. de Bruyn, P. Faber, W. J. Gaal, H. de Goede, C. Kloet, W. Korte- weg, M. Krommenhoek, P. J. Loog, J. H. Meyer, J. J. Mieloo, R. M. Modoo, D. Ooms, C. Oskam, M. C. Remijn, D. A. Rietveld, A. A. Slagboom, T. Verhagen, F. j.. Verheyen, L. J. Witter en M. Wöhler, respectievelijk ambtenaar, bazen, sleepboot-kapitein en werk lieden van De Rotterdamsche Droogdok-Maat- schappij in het afgeloopen jaar gedurende 25 jaren werkzaam waren bp die maatschappij, werden zij gisteren in tegenwoordigheid van hunne familieleden door de directie toege sproken en gelukgewenscht, onder uitreiking van een souvenir. Met werken van Fngelsche componisten zijn we in ons land niet verwend. Zoo zeldzaam krijgen we ze te hooren, dat, ondanks het aantal orkesten, dat we bezitten, zelfs het celloconcert van Elgar, dat in 1929 te Londen onder leiding van den componist voor het eerst werd uitgevoerd en een werk is van goede en gedegen muzikaliteit, zijn eerste uit voering in Neierland beleefde Het was dan ook een muzikale gebeurtenis, dat we op dit concert twee eerste uitvoeringen kregen van werken van Engelsche componis ten: het bovengenoemde celloconcert van de „oudere generatie" en de symphonie van Wil lem Walton, een der meest vooraanstaande persoonlijkheden der moderne Engelsche toon kunst. Al kunnen we over deze symphonie niet erg in de wolken zijn en er geen hooggestemd lof lied over schrijven, we zijn Flipse niettemin dankbaar, dat we er kennis mee hebben kun nen maken. Het is en blijft Flipse's groote ver dienste, dat hij zpn concertbezoekers steeds weer in de gelegenheid stelt de evoluties op muzikaal gebied te kunnen volgen en mee maken. En dat hij het met succes doet en de paedogogische waarde van dit streven in werkt op zijn vaste concertbezoekers blijkt wel hieruit, dat een werk als van Walton, waar tegenover men geheel onwennig en vreemd staat, toch niet als geheel onbegrepen voorbij gaat. Om een juister oordeel over deze compositie te kunnen uitspreken, zouden we ze nog eens, liever nog, meermalen moeten hooren. Na deze eerste uitvoering is de slotlndruk, dat Walton een sterk en knap instrumentator is, een mu zikant, die het componistenvak verstaat, de orkestklanken in alle .nuances weet uit te bui ten en wien het vooral niet aan temperament ontbreekt, We zouden zeggen, dat hij zich te veel door zijn temperament-laat beheerschen, dat hem parten gaat spelen in dien zin, dat verschillende deeien te geforceerd klinken en uiterlijke effecten worden nagejaagd, die ook niqts meer dan effecten zijn zonder zin of in spiratie en zielvolle extase missen. Hij laat het orkest klankenmassa's producéeren, die beangstigen en ware geluidsorgieën zijn. waar voor koper en pauken bij voorkeur worden aangewend. De schrijfwijze van deze sympho nie is sterk ingesteld op a-torialiteit en poly- rhvthmiek. Vooral rhythmisch doet Walton knappe dingen en dit geeft aan zijn muziek een zeer bijzonder en bewogen karakter. Het werk heeft ongetwijfeld ook deelen van geestelijken inhoud, maar die gedeelten, waar in het hart over het verstand overheerschend is, worden weer te spoedig in een zee van klan ken verdrongen. O.a. zou dit werk sterk in waarde winnen, als de componist zich had weten te besehranken, bondiger zijn gedachten in klanken had neergelegd, zonder die ellen lange uitweidingen, die waarde en betèekenis verslappen, hoe technisch knap ze ook zijn neergeschreven. In elk geval,spreekt uit deze muziek een sterk persoonlijk karakter en hij zonder het slotdeel: „Maestoso; brioso ed ar- dentemente" is van een warme muzikaliteit en pakkende expressiviteit. Uitgezonderd het begin van het eerste deel, dat nog wat weifelend was en onvast van klank, en eenige andere kleine feiten, heeft het orkest, het werk, dat vele en groote moei lijkheden aan de orkestleden stelt, onder de vaste en influenceerende leiding van Flipse met' spontaneïteit en zekerheid gespeeld. Dftt was een prestatie, cflfe allen lof verdient en die aan leider en orkest dan ook ruimschoots werd gegeven. a Sam Brill, de tegenwoordige cello-sólist van het Amsterdam sche orkest speelde het Concert van Elgar. Hij is een cellist van zeer groote capaciteiten, wiens spel, sinds we hem het laatst als solist hoorden, nog aanmerkelijk aan beteekenis en kunstwaarde heeft gewonnen. Het kenmerkt zich door een prachtige, gaVe techniek en een zielvolle voordracht, die den geestelijken inhoud exposeert. Uit zijn bijzon der mooi instrument strijkt hrj een weelderig bloeienden toon, die vooral in de langzame deelen zoo warm uitzingt; Annie Meijs, de tweede soliste op dit con cert, speelde het piano-concert van Grieg en toonde daarmee weer opnieuw, dat zij een pianiste is, die onder de bekende pianisten een eereplaats inneemt. Haar spel is van een bijzondere charme en intelligentie en alleen reeds haar techniek getuigt van een verzorgd heid en overwogenheid, die treffen. Maar daarnaast is het vooral haar warme muzika liteit en geïnspireerdheid, haar doordringen in de geestelijke waarden der compositie, die haar spel geest en inhoud geven. Haar voor dracht blijft steeds voornaam en is van rijke schakeering. Haar en den, cellist Bril werden luide toe juichingen gebracht, waarvoor ze eenige malen moesten terugkomen, om ze te doen bedaren. G. De 36ste jaarlijksche vergadering. Vrijdagavond heeft de Rotterdamsche Tandartsen-Vereeniginig haar 36ste jaarlijk sche vergadering gehouden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. D. Toose, voorzit ter; H. E. Ekker vice-voorzitter; A. Jappe Alberts, secretaris; A. H. A. van der Mey de Bie penningmeester en R. J. P. H. van Dui ken, tweede secretaris. In 1936 zijn in de vier poliklinieken: Aert van Nesstraat, Boezemsiingel, Putschelaan en Schiedamscheweg in totaal 24636 (van wie 16.258- ondersteunden) patiënten behandeld op 48437 bezoeken. Het aantal inrichtingen, dat een abonne ment sloot voor behandeling op de R.V.T.- klinieken, breidde zich opnieuw uit en be draagt thans zeven (doofstommeninrichtin- gén, kinderhuizen e.d.) De overeenkomst met de gemeente Rotter dam voor de tandheelkundige behandeling van de armlastigen is ook dit jaar gr- -olon- geerd. De schooltandverzorging, in jngen Tusschendijken en Witte Dorp, thans op par ticuliere basis geschoeid, heeft haar werk normaal weten te verrichten. Binnenkort zal behalve in deze wijk, de schooltandverzorging ook op den linker Maasoever worden inge voerd. Ook hierbij ondervond de vereeniging weer veel medewerking van gemeentelijke autoriteiten en schoolhoofden. Onder het vele goed, dat voor de Katho lieke jeugd gedaan wordt, behoort zeker ook. haar te bekwamen in het beoefenen der mu ziek. Dat zal meestal worden betracht door het stichten van een zangvereeniging of door het oprichten van een mondharmonica-orkest, en wel, omdat men de meening is toegedaan, dat iets meer dan dit zeker met de-tegen woordige jeugd niet is te bereiken. In het St. Laurentius Jongens Gesticht heeft ;men beproefd, de jeugd het bespelen van ko perinstrumenten bij te brengen en een fan farecorps voor de jongens opgericht. De R.K. muziékvereeniging St. Laurentius, 'Welke pas ruim 2 jaar bestaat en wier leden variëeren in den leeftijd van 1019 jaar, heeft het reeds aangedurfd, haar eerste openbare uitvoering te geven en wel op Dinsdag 2 Fe bruari in de groote "ral der St. Jeseph Ge zellen Vereeniging, -t.ationsplein 10. De toe gangskaarten zijn verkrijgbaar aan het St. Laurentius Jongens Gesticht, Oude Binnen weg 132. Ook telefonisch te bestellen onder no. 14836. Wij twijfelen niet of de Katholieke Rotter dammers zullen hun belangstelling toonen voor dit mooie jeugdwerk, tevens een noviteit op dit gebied. Bovendien wordt elke bezoeker in de gelegenheid gesteld aan de hand van aanwijzingen, voorkomende in het program maboekje, zijn oordeel uit te brengen, terwijl degene, wiens oordeel het meest dat van de jury benadert, in aanmerking komt voor een prijs. In -het R. K. Vereenigingsgebouw, Afri- kaanderplein, hield de R. K. Esperantlsten- vereenig'ing „Katolika Steleto" haar jaarver gadering. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun vertrouwen in het bestuur. Met een kern achtige rede stelde hij kapelaan Haring aan de vergadering voor, die voor kort door den Bisschop als Geestelijk Adviseur van de ver eeniging is benoemd. Kap. Haring dankte spreker voor zijn ver trouwen in hem en hoopte nog lang met de club te mogen samenwerken, terwijl spreker van zijn kant zjjn beste krachten voor de ver eeniging zou geven. De vergadering dankte spreker met een hartelijk applaus. Hierna brachten Secretaris en Penning meester hun jaarverslag uit, die door de vergadering werden goedgekeurd. Dan werd door de vergadering een nieuw bestuur ge- kozen. Het resultaat was als volgt: F. M. van Zei-and, le Voorz.; J. P. Warmenhoven, le Secr. (2e Rosestraat 1/2); J. Lusse, le Pen ningmeester (P. Krugerstraat 133)A. P. Greve, 2e Voorz.; S. Teirlinck, 2e Secretaris; E. K. de Bakker, 2e Penningm.; L. Stevens, Comm. van toezicht. Met. het Engelsche ss. „Penrose" is als ver stekeling meegekomen de 27-jarigë Somali- neger O. H. W., die te Alexandrië aan boord was gekomen. Hij is ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld. week maand abonné. kwartaal T> Zaterdagavond is in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden, na een langdurig ziek bed in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer P J. Fehmers, oud-directeur van de Inrichting voor Doofstommen-onderwijs te clezer stede. Met den heer Fehmers is een pionier op het gebied van het Doofstommen- enderwijs heen gegaan. Wijlen de heer Fehmers werd 16 December 1854 te Rotterdam geboren. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest bij het lager on derwijs in onze stad, werd hij op 19-jarigen leeftijd als leeraar verbonden aan de Inrich ting voor Doofstommen-onderwijs aan de Am- manstraat, welke inrichting hij na een mooien staat van 50 dienstjaren in het jaar 1923 heeft verlaten. De laatste 10 jaren van dit gouden dienstverband is wijlen de heer Feh mers directeur van de inrichting geweest in welke functie hij zijn broer den heer A. F. Fehmers, die mede 50 jaren zijn beste en be kwame krachten aan het Doofstommen-onder wijs had gegeven, was opgevolgd. Behalve zijn uitstekende kwaliteiten als mensch beschikte de thans overleden heer Fehmers, dank zij zijn vele studies met betrek king tot het Doofstommen-onderwijs over de noodige kennis om de leeraren te instrueeren en de leerlingen geschikt te maken voor het maatschappelijk leven. Ook na zijn aftreden in 1923, bij welk afscheid men op ondubbel zinnige wijze blijk heeft gegeven van de har telijke en welgemeende waardeering voor zijn werk, is hij de groote vriend en vertrouwens man gebleven, zoowel van de leerkrachten als van de oud-leerlingen. Bij dit afscheid werd de heer Fehmers be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In den loop der jaren, dat hij aan de inrich ting voor doofstommen-onderwijs verbonden is geweest, heeft dë heer Fehmers zich steeds getoond als een groot bestrijder van de ge- baren-taa! en een eerste voorstander van de spreekmethode. Ook zijn van zijn hand op het gebied van het Doofstommen-onderwijs vele publicaties verschenen, meer voorname lijk met betrekking tot de statistieken over doofstommen en op het gebied der didactiek. Nog kort geleden, wij meenen in het laatste nummer van het tijdschrift der Vereeniging tot bevordering van het Doofstommen-onder wijs in Nederland, van welke vereeniging hij een der oprichters is geweest, heeft wijlen de heer Fehmers nog een artikel geschreven, waarin hij het schaakspel een goede test noem de voor het verstandelijk vermogen van de doofstommen. Met een bewenderehswaardig doorzettings vermogen heeft de heer Fehmers steeds het extemaat voor de doofstommen verdedigd. Ook was hij een voorstander voor het be houd van de neutraliteit op zijn inrichting met daarnaast een degelijk godsdienst-onderwijs voor alle richti: en. Steeds zal met eere en groote waardeering de naam van den oud-directeur vermeld blij ven in de annalen der Inrichting voor Doof stommen-onderwijs, oor welk instituut hij zoo onnoemlijk veel ht t gedaan. Ook de vele oud-leerlingen, die h:., .steeds, ook na zijn af treden een goed hai- blijven toedragen, zul len in dankbaarheid hom blijven gedenken. De uitvaartdiensten zullen plaats hebben in de parochie-kerk té OëgstgeèSt, waar de heer Fehmers zich had gevestigd en wel op Woens dagmorgen om half 10. Hierna volgt de be grafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. In de kleine foyer der St. Jozefgezellenver- eeniging hield de Rotterdamsche afd. van den R. K. Vrouwenbond een goed bezette jaar vergadering. Na het welkom van mej. L. Vuylsteke, die deze vergadering presideerde, werden de notulen voorgelezen, en nieuwe leden geïnstalleerd. Er waren er dezen keer 54, een flinke aanwinst die het resultaat was van de propaganda-aetie door de leden zelve. Dan werd het woord gegeven aan mej. V. van Hattem van het Crisiszuivelbureau die een opwekking hield voor den a.s. cursus in het bereiden van zuivelproducten, die gehou den zal worden in de R.K. vakschool en waarvoor zich pl.m. 40 dames opgaven. Daarna werden de jaarverslagen voorge lezen. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek, dat ondanks het feit, dat Hillegers- bergSchiebroek in den loop van het jaar een zelfstandige afd. stichtte, waardoor pl.m. 100 leden afvloeiden, ons ledental hetzelfde bleef, wel een bewijs dat we vooruitgaan! Met een enkel woord werd herinnerd aan de ver schillende comités die alle weer prachtig Werk verrichtten, zoo o.a. de haak-, naai- en breiactie, het comité tot ontspanning van werkiooze vrouwen en vrouwen van werk- loozen; met haar goed-bezette naai- en knip cursussen, het Annie Meyérfonds, enz. Het verslag van de penningmeesteres sloot met een klein batig saldo. Van de afd. Zuid werd verslag uitgebracht door mej. C. Veen. Het verslag getuigde van een jaar van vruchtbaar werken en een op gewekt vereenigingsleven. Met een extra dankwoord aan mevr. de Leeuw, die zooveel jaren de krachtige steun was voor deze afd. en nu door omstandigheden voor hare be stuursfunctie bedankte, besloot de secreta resse haar goed verzorgd jaarverslag. Aan de beurt van aftreden waren dit jaar mevr. Jansenv. Hal en mej. L. Vuylsteke, die zich echter bereid verklaarden door de on voltalligheid van het bestuur hare functie nog eenigen tijd te zuilen vervullen. De vice-présidente mevr. J. Bloemenv. d. Made had bericht gezonden hare functie niet langer meer te kunnen waarnemen. In het algemeen bestuur werd gekozen mevr. M. Sporenberg. Na de pauze werd het woord gegeven aan mej. Drs. A. Notke uit Amsterdam die een leerzame lezing hield over Nederland èn het huis van Oranje. Deze lezing werd met aandacht gevolgd. Bij de sluiting dankte mej. L. Vuylsteke de inleidster voor naar aangename /oor dracht en riep de aanwezigen een tot weer ziens toe op het jaarfeest op 4 Februar waarop Bert Brugman met zijn marionet en theater den avond zal opluisteren. Ree^.j voordat er een beslissing gevallen was in de verkeerskwestie: tunnel of brug bij de Parkkade, stond het vast dat Anglo Dutch haar aardig gelegen terrein aan het eind van den Heuvel zou gaan verliezen. De gemeente had immers de huur in den loop van 1936 opgezegd, zoodat de jubileums-wed strijden van de Anglo (de viering van haar gouden feest) tevens de laatste wedstrijden waren welke zij op dit terrein speelden. Een belangrijk stuk Rotterdamsche tennis- historie werd hiermee afgesloten. Hebben op deze banen onze kampioenen: mej. Bouman, mej. Rollin Couquerque, Timmer en zoovele andere spelers, hun triomfen niet gevierd? Heeft de Anglo zelve hierop niet een bloei tijd meegemaakt als nooit te voren, met drie club-kampioenschappen van Nederland, in de jaren dat mevr. Koch, mevr. Chabot, mevr. Driebeek, Castendijk en Ruija een mooie sterke ploeg vormden? De Anglo heeft bereids aan haar verplich ting om het terrein weer, met den grond gelijk" op te leveren, voldaan. Wie in deze dagen langs den Heuvel loopt, ziet inplaats van de mooie geschoren heggen, van het lan delijke clubhuis dat er zoo goed stond, van de vlakke, roode banen met de strakke lij nen niets meer over dan een wanordelijk terrein. Ook het aardig gelegen complex ver derop, dat van de N.V. „Heuvelterrein" bij het Noorsche kerkje zal over enkele weken in dien toestand komen. Rotterdam heeft op eens elf tennisbanen minder! Het bestuur van Anglo Dutch is er inmid dels zoo goed als zeker in geslaagd een an der terrein te vinden voor den aanleg van banen. Met het" gemeentebestuur zijn de on derhandelingen; óver een strook grond in het Museumpark reeds zoover gevorderd dat er redelijke kans van slagen is. Zooais men weet, liggen hier reeds drie tennisbanen van Nuova. In het" verlengde ervan, óók achter elkaar, naar den Westzeedijk toe, komen de banen van Anglo Dutch. Achter-elkaar-lig- gende banen zijn niet bepaald ideaal voor een teimisparkje,doch naar het oordeel van den gemeentelijken dienst, die over dén aanieg gaat, zou- een andere groepeering het lande lijk schoon van Dijkzicht schaden! De Anglo bouwt er -natuurlijk een clubhuis bij,' uit den aard dér zaak zal dit' van modem comfort voorzien worden. Wanneer er bij gemeente-werken eenigen spoed betracht kan worden, zal het nieuwe terrein'nóg juist voor het begin van de com petitie in gebruik genomen kunnen worden. Opvoering van ,Jn Andermans Schoenen". De buitengewoon geestdriftige en waardee- rende wijze, waarmede de stukken als „Zo merzotheid" en „Robbedoes" zijn ontvangen, zijn voor de leiding van R. T. aanleiding ge worden een blijspel van hetzelfde genre op het repertoire te brengen, nl. „In Andermans Schoenen" waarvan de le opvoering zal plaats hebben op Maandag 8 Febr. a.s. dus den laatsten avond voor den H. Vasten tijd in gebouw Palace, Botersloot. Waar de avond gevolgd wordt door de békende gezellige Reünie en de tooneelaankleeding op de van R. T„ geëigende wijze is verzorgd, be looft het een genotvolle avond te worden. Voor de leden van de vele vereenigingen, waarvoor R. T. reeds zoo succesvol optrad, is dit een mooie gelegenheid te komen zien, wat onder de artistieke leiding van Vincent Berg- hegge wordt gepresteerd. Kaarten reeds nu verkrijgbaar iederen dag aan de zaal. Kabou ter-annonce van Zondagmorgen U- gelieve men te lezen. I. A. 3. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotter- dam: Ned. Indië: 28 Jan. mail Sibajak v. Marseille 15.- gew. st., 14.- agt. st.29 Jan. zeepost s Poe- lau Laut v. Amsterdam 28 Jan. 23.- gew st 20.- agt. st.; 27 en 30 Jan. luchtpost via Amster dam—Bandoeng 1.30 gew. St., v. dag 20 - agt st.; 26 en 29 Jan. luchtpost via Londen—Sin gapore 20.30 gew. st., 20.- agt. st.; 28 Jan. lucht post via Medan—Batavia 15.- gew. st. 14- agt. stukken. Statutenwijziging goedgekeurd. Heden werd in het Notarishuis te Rotter dam de tweede buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. V. Frank Rijndijk's Industrieele Ondernemingen gehou den onder voorzitterschap van mr. C. W. A. Schiirmann. Aan de orde is het voorstel tot statuten wijziging, waarbij o.a. de aandeelen zullen wordenafgestempeld, van f?50 tot ƒ250. Aanwezig waren 15 aandeelhouders, verte genwoordigende 593 aandeelen, uitbrengende 593 stemmen. Aangezien geen. der aanwezigen over het voorstel het woord verlangde, werd dit in stemming gebracht êri met algemeene stemmen ;2mng,eiiomeii. De 23-jarige M. de Koning gewoond heb bende bij zijn ouders aan de Kegelstraat, doch tijdelijk verblijf houdend te Den Helder, heeft dezer dagen vanuit Amsterdam een brief ge zonden aan zijn vader, waarin hij de mededee ling deed wel aan de Fransch-Spaansche grens te zullen zitten, wanneer deze brief werd ont vangen. De jongeman' had er al meer over gesproken om naar Spanje iflt te wijken. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een geval van .ronselarij. Door verbreking van 'n ruit drong men door tot den nianufacturen-winkel van A. C. M. aan den Groene Hilledijk, hoek Heinlantstraat. Ben bedrag ad 12 aan wisselgeld plus wat manufacturen worden ontvreemd; Door middel van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot den winkel van C. D. aan de Adrien Mildersstraat. Gesto len werden 50 doosjes sigaretten en 10 doos jes sigaren. Bij de firma J. aan den Coolsingel werd een vitrine verbroken. Een kaasschaafje plus eenige couverts ww- den ontvreemd Een bewaker van de Gecontr. Part. Nachtveiligheidsdienst waarschuwde de politie. Door middel van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de woning van J. v. d. B. aan de Blokmakerstraat. Een bedrag van 2 gulden plus twee zilveren armbanden worden vermist. Nog is ingebroken, mede met behulp van valsche sleutels in de woning van H. J. s. aan de Tidemanstraat. Uit een spaarpot worden 3 gulden vermist. Tevens werden uit het buffet 8 gaspenningen gestolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2