IIET TUNNELPLAN DOOR DEN RAAD AANVAARD, ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ROTTERDAM. DINSDAG 26 JA7ÏUARI 1937 DE RADIO-CENTRALE. REORGANISATIE VAN DEN TENNIS BOND. Ook Rotterdam verwerpt de bestuurs voorstellen. BONDEN-COMPETITIE. R.S.B.SG.B. 6—4. VERKLARING VAN DE RECHTERZIJDE. ROTTERDAMSCH crisis-comité. CAFE-INVENTARIS STUKGESLAGEN R'DAMSCHE DISTRICTSKAMPIOEN SCHAPPEN DERDE KLAS. Schoonheyt 20 cent Franco Gratis 3000.- f 2000.- 1000.- ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: per week, 85 cent per maand, 2.55 per kwartaal. per post 1.10 per maand, 3.per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd bij levenslange invaliditeit; bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; bij overlijden tengevolge van een ander ongeval, enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij. met ingang van in te schrijven als NAAM ADRES R'DAM CONVERTEERT VAN 41 IN 4 PCT. Uitgifte van een leening van ƒ24 millioen voorgesteld. 4Vz pet. ni n CHAJA GOLDSTEIN. SPORTFONDSENBAD. De vlag op het bouwwerk geheschen. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. INTERNATIONALE BADMINTON KAMPIOENSCHAPPEN. ONGEVALLEN. klagen heeft, moet men in de allereerste plaats naar den commisaris zelf gaan en in dien dat niet helpt, kan men zich bij de com missaris der Koningin of bij den Minister beklagen. Inzake het gebeurde met den hoofd inspecteur zegt spr., dat de voorzitter ellen lof verdient voor de wijze waarop deze,* de zaak heeft behandeld. Met uw consciëntieus gevoel zijt gij als 't ware garant, dat ge niet over één nacht ijs gaat! Ge zult gedaan heb ben wat uw plicht U voorschreef. De S.D.A.P. neemt aanstoot aan hèt stram in de maat- loopen der stormbrigade, dat is toch een ge woon verschijnsel in dezen tjjd. De padvin ders, gymnastiekclubs en de meisjes van de Graal doen zulks ook. Of de stormtroep zich oefent in of buiten dienst gaat toch zeker nie mand aan. Spr. vraagt, of mevrouw v. Bent- hem of de commissaris baas over de pólitie is! (gelach). In plaats van kwaad te zjjn, moet de raad den commissaris huldigen om- wat deze reeds gedaan heeft. We hebben nu een kranig politiekorps. Met weinig middelen heeft men nu een foto-dienst en een behoor lijk politioneel archief. De overval wagen kan men ook zeker wagen noemen. Men conclu deert met lichtvaardig oordeel, dat de com missaris lid van de N. S. B. moet zijn omdat de stormtroep militairement is afgericht en in 't gelid loopt! Spr. brengt hulde namens de geheele R. K. raadsfractie en de goedwillende burgerij. Dhr. v. d. BERG (R.K.): Namens heel de fractie zegt u? Toch niet namens mij. Ik sympathiseer niet met het huidige systeem. Dhr. v. IERSEL (R.K.): Op de fractiever gadering hebben alle aanwezige leden dit goedgekeurd. Dhr. HOEK (R.K.): heelemaal niet! Na eenig leven wordt het woord verleent aan den heer van Dorp. Bedrijfsordening. Dhr. VAN DORP (R.K.): spr. had in het antwoord van B. en W. niet verwacht, dat op zijn vraag om geld bij de regeering te ver krijgen door de gemeente om arbeiders wonin gen te bouwen was geantwoord, dat dit aan het particulier initiatief moet worden over gelaten. Verder vraagt spr. of B. en W. mede wil len werken om tot bedrjjfsordening te komen in Schiedam. Het vorig jaar hebben B. en W. geantwoord, dat op de Rijkswet moest worden gewacht. etaoin shrdlu cmfwyp vbkgqj xzeao... xzeao... De vestigingswet biedt thans gelegenheid om in zekeren vorming tot ordening over te gaan. Kan de gemeente nu niets doen? Als B. en W. deze taak tot de hunne maken, ver richten ze een groot sociaal werk. Ronselaars voor Spanje. Dan vraagt spr. of het bekend is, dat hier onder de werkloozen voor Spanje geronseld wordt? Kan er niet eens op gewezen worden, vooral daar er schijnbaar met valsche voorstel lingen gewerkt wordt? Weth. DINKELAAR (S.D.A.P.): Heeft u daar de bewijzen van? Om zoo iets maar in de raad te zeggen. Den heer v. DORP (R.K.) Onder vier oogen wil ik den voorzitter wel mededeelingen doen. Den heer v. d. BERG (C.H.) zegt o.m. hulde te brengen aan B. en W. en hoopt dat het goede en welbewuste beleid binnen afzienbaren tijd voor B. en W. onder normale omstandig heden mogé plaats vinden. In 1935 gingen we al vooruit 1937 geeft nog meer opwaartsche beweging. 'Spi. behandelt vervolgens het probleem der staatszorg en staatsmacht. Spr. dringt vervolgens aan op spoedige uit voering van de brugplannen. Ook wordt er reik. halzend uitgezien naar spoorwegaansluiting bij de havens. Hoe komt het, dat de brugplannen nog niet sneller behandeld zijn. Zit dit in een ambtenaar hier of in het werkfonds? Over de tarieven zegt spr. o.m.: R'dam maakt een zoet winstje. Voor ons is het een schadepost. Spr. wenscht dat er hier beraden kan worden alvorens een eventueel nieuw contract aan te gaan. Het zal voordeeliger zijn een eigen centrale te bouwen. Spr. vraagt beschermende maat regelen te nemen voor den middenstand en dezen stand te beschermen tegen het groot bedrijf. Spr. dringt aan op een goede verzorging van de hoofdarbeiders, voor de handenarbei ders wordt al veel gedaan. Men zie ook naar het doelmatige werk der Nederl. Sehrjnfirma's die nu al vier jaar bestaan en die een goede afwisseling zijn in het leven van den intel- lectueelen werklooze. Spr. Ijeveelt deze ma terie bijzonder in de aandacht van B. en W. aan. 1 Voor het bewaarschool-onderwijs wenscht spr. algeheele herziening der financiering. Spr. wenscht zg. „kopgeld" te zien ingesteld. Dat is de billijkste verdeeling voor alle rich tingen. De. belastingen drukken zwaar. Huurver- lagen gaat niet meer. Eerst moet de grond en straatbelasting worden verlaagd. Spreker dringt aan op ernstige voorzorgsmaatregelen by onheilen die bij de ramp v. Wilton konden geschieden, te voorkomen. Vóór alles moet er veiligheid zjjn voor de mannen en jongens, die op de werven werken aan zulke booten. De ijzeren vuist. Spr. geeft toe, dat van prot.-chr. zijde ge ijverd is om hier te krjjgen een protestant- schen burgemeester. Toch brengt spr. van deze plaats hulde aan dezen katholieken bur gemeester, die bewezen heeft belang te stellen ook in de protestantsehe burgers. Het politiekorps geleek voorheen op een slappe vaatdoek, thans echter is het gelijk een harde keisteen, die wondt aan alle zijden. Deze commissaris heeft een ijzeren vuist. Wij ap- precieeren dat niet De toestand van '33 is niet goed, maar die van '36 ook niet. We hebben immers nu een uitgebreide administratie Welnu laat men waarschu wingen ook noteeren De tweede maal kan men verbaliseeren, zeker als het lichte over tredingen geldt Men moet de politie niet loslaten op onze burgers. Geeft ons den gul den middenweg. Waar onze waardeering zóó Is, kunnen w!) niet gaan medewerken aan plaatselijke po- litie-diploma's We zijn Rotterdam of andere groote plaatsen niet. De C.H.-fractie is zeer positief tegen een Schiedamsch polltie-diploma. Het landelijke diploma heeft waarde. Hier zou door den commissaris het aantal leerlingen bepaald worden En als de agent dan gediplomeerd was, zou hij als hij een fout begaat, weer zijn diploma kwijt zijn en opnieuw examen moeten doen De C.H.-fractie zal zich wel tienmaal be denken vóór zij met de uitbreiding instemt. Daarom zal de burgemeester eerst moeten aantoonen dat zulks noodzakelijk is (Wordt vervolgd). PROGRAMMA j VOOR WOENSDAG. Keulen 12.35 Omroepkleinorkest 1.20 Berichten 1.35 Vervolg concert Diversen 2.20-3.20 Deutschlandsender 3.204.20 Omroep-AmusementsoKKist Berlijn 4.20 5.20 Dansmuziek 5.207.05 Orkest Di versen 7.057.30 North Programma 7.50 9.10 Gevarieerd Programma Brussel (Ned. taal) 9.20 Gramofoon 9.35 Om- roepsymphonieorkest 10.20 Pauze 10.30 11.20 Gramofoon 11.2012.00 Diversen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2224 Januari GEBOREN: Johanna E., dochter van W. A. A. Gerrets en J. Ie Munnik, Parallelweg 196 Aaltje, dochter van R. de Jonge en S. C. van Dijke, Geervlietschestraat 18 Maria, dochter van L. van Vlaardingen en F. Jon ker, v. Leeuwenhoeckstraat 41 Lena, dr. van A. van Wagtendonk en L. van der Most, Noordvestsingel 25 Mathijs G. C., zoon van M. G. Pieterse en C. Been, Archimedesstr. 15 Hermanus J., zoon van H. J. Degenaar en T. C. van Steenoven, Voomeschestraat 15 Hendrikus R. M„ zoon van F. P. A. Elshof en J. M. C. Rensman, Huijsmansstraat 40 John zoon van J. B. Sprangers en C. M. van der Biezen, B. Baliotsingel 51 een als levenloos aangegeven kind van J. A. Groenendijk en P. Renner, v. Beverenstraat 6. OVERLEDEN: H. Thonissen, 75 jaar, wed. van J. Sengers, Nieuwe Haven 225 J. A. Vermeulen, 28 jaar, echtgenoote van Th. H. Bokhorst, Dr. Noletstraat 1 A. Overweel 85 jaar, weduwe van H. Uri, Wattstr. 59 H. de Zanger, 47 jaar, Prof. Kam. Onnes- laan 114. In de jaarlijksche vergadering yan het dis trict Rotterdam hebben de reorganisatie-voor stellen. uitgaande van het bestuur van den N.L.T.B. uit den aard der zaak het voornaamste onderwerp gevormd. Echter kwamen ook ver schillende andere punten aan de orde zoodat de bijeenkomst eerst na middernacht gesloten werd! Bij de behandeling van de reorganisatie voorstellen, welke afschaffing van de alge- meene leden-vergadering der clubs beoogen en vervanging door een college van districts afgevaardigden, verklaarde de heer Croll, lid van het dagelijksch bestuur van den N.L.T.B., dat hij tot de weinigen in het bestuur behoor de die géén voorstander van de voorstellen waren. Hy achtte de behandeling van zoo in grijpende wijzigingen te snel gegaan en had daarom reeds in het dagelijksch bestuur sterk in overweging gegeven de voorstellen nog eens te bestudeeren en eventueel opnieuw in te dienen. Aan de verschillende principes van de voor stellen wijdde de vergadering veel aandacht en dezelfde bezwaren welke reeds in Den Haag en Amsterdam naar voren gebracht zijn (oneven wichtige verdeeling van stemmen, een te klein bestuurscollege, de moeilijke positie van den districts-afgevaardigde, omslachtige behande ling van onderwerpen, grooter uitgaven, uit sluiting van contact met de hoofdleiding) werden ook hier onderstreept. Echter sprak de vergadering zich in meerderheid ook uit voor een verandering van dé algemeenheid der alge- meene ledenvergadering zooals die nu is. Met algemeene stemmen besloot het district de voorstellen van het bestuur onaannemelijk te verklaren. Waarbij als achtergrond aanwezig was de opinie van den heer Croll, de voorstel len nog eens nader te doen bestudeeren. De competitie. Aan de competitie wijdde de vergadering veei aandacht. Men wees op afwijkingen bij de in deeling, welke tot onbillijkheden hadden geleid. Als eindconclusie besloot men, eveneens met algemeene stemmen, aan het bestuur te melden dat het competitiesysteem óf zoodanig toege past moest worden dat nieuwe clubs van onder op moeten beginnen, zonder onderscheid (mede uit overweging dat daardoor het uiteenspatten van bestaande clubs zóu worden tegengegaan) en dat clubs welke zich terugtrokken of een jaar niet inschreven, beschouwd zouden worden als nieuwe clubs óf, indien er wèl afwijkin gen toegelaten werden, dat dan ook de advie zen van het districtsbestuur moesten worden gevraagd en gerespecteerd. Voorts besloot de vergadering aan het be stuur van den N.L.T.B. te verzoeken het kam pioenschap van de eerste klasse zoo mogelijk op een neutraal terrein te laten verspelen, op één week-end, zoowel op grond van tijdwinst als uit de overweging dat dit kampioenschap automatisch toegang geeft tot de hoofdklasse. Het districtsbestuur werd gekozen en bestaat uit de volgende heeren: mr. F. Hoyer (voorz.), W. Bolle (districts-afgevaardigde), ir. van Her wijnen (secretaris), mr. C. Jonger (kring Gouda), mr. Salomonson (kring Dordrecht), mr. J. H. Welcker (kring Schiedam), K. Voor winden (Rotterdam). Zaterdagavond werd in het Oude Stadhuis te Rotterdam, de ontmoeting gespeeld tusschen den Rotterdamschen Schaakbond, die op het oogenblik de leiding heeft in deze competitie en den Stichtsch-Gooischen Schaakbond. De gedetailleerde uitslag en opstelling luidde: R. S. B—S. G. S. B. H. J. Miihring—-J. W. van Hulst 6—4 Drs. T. ten KateW. H. Borscha 01 H. G. Blok—J. F. de Regt V2— N. N.—P. H. van Doesburg 10 J Koedood—A. M. Hazevoet 10 H Roos—C. J. Janssen 01 J. J. de BoerP. Smit Vfe J. WiemerC. de Boer 01 E. MulderTh. M. van Kleef 10 C. F. de RondeW. G. F. van Oosten 10 Totaal 64 De Rotterdammers speelden aan de oneven borden met wit. In het schaakgebouw te Amsterdam is de wed strijd gespeeld tusschen de tientallen van den Amsterdamschen Schaakbond en den Haagschen Schaakbond. De nntmoe'inp eindigde in gelijken stand 55 Hedenmiddag kwam de gemeenteraad van Rotterdam in speciale zitting bijeen. Na opening der vergadering en voorlezing der bij den Raad ingekomen stukken komt allereerst aan de orde. Conversie-leening. hét voorstel van B. en W. tot het aangaan van een conversieleening groot 24.000.000 5. 4%. De heer BAARS (R.K.) zou gaarne welen tegen welken koers de leeriing zal worden uit gegeven. Bovendien wil spr. zijn waardeering uitspreken voor het komen met deze leening door samenwerking met een uitgebreid con sortium, waarbij de gezonde concurrentiege- dachte heeft voorgezeten. Wethouder DE ZEEUW (S.D.A.P.) deelt mede. dat de leening a pari zal worden uitge geven. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De tunnel. Het nadere voorstel van B. en W. inzake de tweede oeververbinding. De heer NIVARD (R.K.) doet de volgende verklaring: De rechtsche raadsclub is van meening dat het geen zin heeft het tunnelvraagstuk op nieuw tot een onderwerp van bespreking te maken. In het stadium waarin deze aangele genheid thans is komen te verkeeren, bestaat voor den Raad geen ruimte meer voor eigen meening. Men kan slechts voor of tegen zijn. Een voorstel tot nader overleg zou tot conse quenties kunnen leiden waarvoor de Raad de verantwoordelijkheid niet kan aanvaarden. Het gunstige tijdstip hiervoor is trouwens voorbij. De leden van de rechtsche raadsclub zullen daarom hun stem aan dit voorstel niet ont houden. Dit sluit echter niet in, dat voor hen aanleiding bestaat om de loftrompet te steken over het bereikte resultaat zoowel aangaande de tunnel als de finantieele medewerking van het Rijk. Alhoewel in de zitting van den gemeenteraad op 5 en 6 dezer algemeen en krachtig de nood zakelijkheid van de vier-banige tunnel naar voren kwam, heeft de rechtsche raadsclub niet den indruk gekregen, dat het college achter de meening van den Raad is gaan staan en zjjn meening met kracht heeft verdedigd. Men ontkomt niet aan de gedachte, dat B. en W. zich te veel, zoo niet uitsluitend, hebben be ijverd om bij de Regeering geen tegenstand té ondervinden. In dezen ijver is het college zoo ver gegaan, dat het zelfs voor de Regeering te ver ging. In volgn 11 lett b, schrijven de ministers van Waterstaat en Finantiën: „In- tusschen dient de Regeering zich af te vragen of de tot stand te brengen tweede oever-ver binding voorloopig aan redelijke eischen van het doorgaande verkeer voldoet, Zij meent op grond van de thans beschikbare gegevens te moeten betwijfelen of dat bij het tunnelplan volgens bestek 841 het geval is". Zoo blijkt het College plus royaliste que ie roi te zijn geweest, welke uitdrukking, na de gewijzigde opvattingen inzake het' koninga- vraagstuk in de S.D.A.P., wel geen aanstoot zal geven. Het doet vreemd aan, dat de leden wethouders van dit college, die in de vooraf gaande periode zoo veelvuldig een krachtiger verzet tegen de Regeering hebben bepleit, zich thans reeds bij voorbaat schijnen af te vragen wat de Regeering wel zal verlangen en hier mede bij voorbaat rekening houden. Uit financieel oogpunt bestaat ook aller minst redenen om verheugd te zijn. Het vorige college verzocht den minister van Waterstaat om 2/3 van de te maken kosten voor rekening van het Rjjk te nemen en aan G. S. om het resteerende deel ten laste van de Provincie en de Gemeente te nemen. In den brief van 5 Maart 1935 deelde de minister van Waterstaat a.i. mede, bereid te zijn in den tunnelbouw tijdelijk acht millioen gulden bij te dragen, maar, zoo de- keuze op een brug mocht vallen, deze te bouwen en te onderhouden ten laste van het Verkeers- fonds (waarvan 8000.000 te restitueeren) mits het ontwerp van wet inzake de tolhef fing op de bruggen het staatsblad bereikt. Dit Wetsontwerp is echter geen wet geworden maar in de plaats hiervan kwam de verhoog de belasting op benzine. Deze gewijzigde om standigheid was voldoende aanleiding om een bijdrage in de kosten te beplèiten. Brug of tunnel stonden nu gelijk. Het schijnt achter wege te zijn gebleven. Rotterdam moet thans alle kosten betalen al worden faciliteiten ver leend wat de terugbetaling betreft. Er is dus geen reden om te juichen. Het eenige waarover men zich mag verheugen is dat de Regeering óns gespaard heeft voor de kleine tunnel en thans verkregen wordt een project, dat aan de grootste bezwaren tegemoet komt. Voor deze reden zullen de leden der recht sche raadsclub hun stem hieraan niet ont houden. Echter zou ik nog een vraag willen stellen en wel deze of B. en W. reeds kunnen mededeelen wat met de voetgangers en wiel rijders zal geschieden indien te eenigertijd de voor 'ezen bestemde ruimte voor het auto verkeer mocht worden ingericht. Houdt men hiermede thans geen rekening, dan is later een oplossing mogelijk uitgesloten. De heer DUTILH (V.B.) merkt op dat de vreugde over de beslissing welke de Raad hedenmiddag heeft te nemen, niet geheel on vermengd is. B. en W. hebben in den Raad een tunnelplan gebracht, dat door de Regeering als onvoldoende is verklaard. Spr. had gehoopt, dat hetgeen in de vergadering van den Raad op 5 en 6 Jan. naar voren is gebracht met meer klem aan de Regeering was voorgelegd. Volgens spr. heeft de Raad duidelijk van zijn voorkeur voor het groote tunnelplan doen blijken. De financieele druk van de uitvoering van het tunnelplan zal zeer zwaar zijn, doch na kaarten helpt niet. Wethouder BRAUTIGAM merkt op, dat men eigenlijk niet voldaan is. De beide spre kers waren blijkbaar van meening, dat met het overleg met de Regeering mee# te be reiken zou zijn geweest. B. en W. hebben gemeend, dat het vraagstuk volkomen los zou zijn komen te staan, indien een ander- voorstel bij den Raad was gebracht, dan door de commissie werd aanbevolen. Dat neemt niet weg, dat spr. toch uit eigen overtuiging het plan 341 heeft verdedigd. Een maximum verkeer van 6.000.000 was met het kleine plan te verwerken. Van een verschil van op vatting ten aanzien hiervan met de Regeering is geen sprake, want de Regeering sprak van een minimum van 5.000.000. Wat de breedte betreft was de Regeering aanvankelijk van meening dat de eene koker 5 M. breed kon zijn; bij het overleg is deze breedte op 6 M. gebracht. Ten aanzien van het voetgangers verkeer in de toekomst, waarnaar de heer Nivard informeerde, kunnen thans nog geen mededeelingen worden gedaan. Ten aanzien van de fin. medewerking van de regeering verzoekt spr. wel in het oog te houden, dat het bedrag dat voor de brug zou worden gegeven, van bescheiden aard zou zijn geweest. Het was reeds bij voorbaat aan rechtvaardige twijfel onderhevig of minister Colijn zijn toezegging wel gestand zou doen. Hij wijst op de gunstige voorwaarden der leenings-objecten en zegt de overtuiging te hebben, dat men het beste heeft gekregen, dat verwacht kon 'worden. De VOORZITTER zegt nog twee bemer kingen te willen maken. Vooreerst is nog een nader schrijven van den Minister van Finan ciën binnengekomen, waarin nog eens duide lijk wordt gezegd, dat de aflossingen, ook wanneer de brug in 1948 nog niet gereed zou zijn, volgens annuitelt zouden geschieden. Vervolgens heeft de minister bij dë gehouden besprekingen uitdrukkelijk verklaard, dat tunnelplan 840 verre te boven ging aan de behoefte voor het plaatselijk verkeer in af zienbaren tijd. Het voorstel wordt zopder hoofdeiij- ke stemming aangenomen. De Raad gaat in geheime zitting over. In de periode vam 31 December' tot 22 Januari j.l. zijn de volgende bijdragen bin nengekomen: Opbrengst bussen tentoonst. geknoopte kleed l/l/'37 101,86; opb. bazar Adr. Milder- straat 76b. 117,80; P. O. L. 25; mr. X. W. 10; werkl. S.H.V. N.H.B. 12,17; idem U,83; idem 11,72. Giften kan men overmaken onder duidelij ke vermelding „Rott. Crisis-Comité", op re kening 680 van het Rotterdamsch Crisisco- mité, van de fa. Mees en Zn. No. 6400, of op gironummer 40. Hoor de politie is in bewaring gesteld de 32-jarige portier C. L. van D. die in het café van L. v. L. aan den Goudschesingel. tenge volge van een ruzie een deel van den inven taris heeft kort en klein geslagen. Gisteravond is in het clublokaal van de bil- jartvereeniging De Maasstad een aanvang ge maakt met de wedstrijden om het Rotterdam- sche districtskampioenschap derde klasse klein biljart onrire De uitslagen van de partijen zijn: pnt. brt. h.s. gem. Kroese 200 30 34 6.66 Barzilay 148 30 27 4.93 Schoonheyt 200 22 85 9.09, Frenks 103 22 17 4.68 Corpeleyn 200 31 23 6.45 153 31 29 5.10 Corpeleyn 200 27 33 7.40 137 27 21 5.07 200 39 27 5.12 Berkelouw 173 39 22 4.43 Frenks 200 32 26 8.25 Barzilay 163 32 23 5.09 Berkelouw 200 27 38 7.40 198 27 61 7.33 Kroese 200 36 26 5.65 158 36 16 4.38 wéék maand abonné. kwa rta a 1 B. en W. van Rotterdam berichten aan den Raad dat haar van een bankiersconsortium een aanbieding heeft bereikt, waardoor de mo gelijkheid wordt geopend, om tot conversie in een 4 leening over te gaan van de zes 4% leeningen van 191c, 1915, 1916, 19171, 1917II en 1918, resp. groot per resto 6.552.000, 3.382.000, 4.650.000, 3.991.000 3.657.000 en 1.334.000. De aflossing kan geschieden in 40 jaarlijk sche termijnen. In verband met de omstandigheid, dat de aflossingstermijnen van de te conver'teeren leeningen vastgesteld zijn in overeenstemming met den levensduur van de objecten, waarvoor werd geleend, zijn naast de verplichte aflos sing de in de bijlagen vermelde afschrijvings plans samengesteld. De daarin vermelde be dragen, welke overeenkomen met de aflos singsbedragen van de vervroegd aflosbaar te stelen leeningen, zullen ten laste van den ge wonen dienst worden gebracht; de verschillen tusschen deze bedragen en die van de ver plichte aflossingen worden op den kapitaal- dienst verantwoord. Met de Commissie voor de financiën van oordeel, dat het aanbeveling verdient, om van deze gelegenheid tot conversie van genoemde leeningen gebruik te maken en dat de voor- waarden van het verkregen' aanbod aanneme lijk zjjn, wordit, onder opmerking, dat de voor zitter voornemens is deze zaak in de op den 26sten Januari e.k. te houden vergadering in behandeling te brengen, voorgesteld, om te besluiten tot uitgifte van een 4 conversie leening, groot 24.000.000, teneinde uit de op brengst daarvan af te lossen de nog uitstaan de en nog niet uitgelote obligatiën der hierbo- het besluit te nemen. het besluit te nemen, dat in ontwerp onder Ter keuze van den geldschieter kunnen deze obligatiën bij de uitgifte worden gesplitst in onderdeelen van 500 of van 100. De aflossing op deze leening zal aanvangen op 1 November 1937. en zal telken jare be dragen 1/40 gedeelte of 600.000. De Gemeente heeft het recht om, met af wijking van het vermelde omtrent het aflossen en het uitloten der obligatiën, te allen tijde tot vervroegde aflossing, hetzjj van de geheele leéning, hetzjj van een gedeelte daarvan, over te gaan. Bij vervroegde aflossing van een gedeelte der leening worden de af te lossen obligatiën op door Burgemeester en Wethouders vast te stellen wijze bij loting aangewezen; de ver plichte aflossingen in volgende jaren kunnen alsdan evenredig verminderd worden. Tot verzekering van de rentebetaling en de aflossing van deze leening worden alle mid delen der Gemeente verbonden. (Nadat de gemeente Rotterdam de laatste maanden in de gelegenheid is geweest de 6 pet. dollar-leening uit de wereld te helpen en haar groote vlottende schuld te regelen, be gint zij thans met conversie van een zestal 4% pet. leeningen in 4 procents. Dit zijn al leen de z.g. oudere i1/? pet. leeningen Rot terdam. Thans bljjven nog de volgende 4% pet. lee ningen bestaan met de daarachter vermelde op 1 Januari 1937 uitstaande bedragen: 4% pet. 1925 j 7.390.000 4% pet. 1926 I 6.090.000 1928 II k 1.1 8.200.000 4% pet. 1926 III 9.150.000 4% pet. 1927 I 8.000.000 4Vz pet. 1927 II 6.170.000 4 pet. 1927 II. 7.250.000 4% pet. 1927 IV II 8.050.000 41/2 pet. 1928 1 ,f 15.680.000 4% pet. 1928 H 11 6.140.000 4% pet. 1929 I 8.360.000 4% pet. 1929 II 7.330.000 4% pet. 1930 21.260.000 4% pet. 1930 11.980.000 Zooals men ziet, zal er nog heel wat werk aan den winkel zijn, vooraleer alle 4 y2 pet. leeningen geconverteerd zullen zjjn in leenin gen van een lager rentetype. Het gaat n.l. over een bedrag van circa 100 millioen bjj een totale leeningsschuld van circa 325 mil lioen. Intusschen moet het ook Rotterdam thans niet lastig vallen om met bekwamen spoed van 4% in 4 pet. te convertecren, nu de rente stand bljjft dalen en nu er reeds verschillende andere 3% pet. gemeentelijke en provinciale leeningen den pari-koers hebben bereikt. Zoo zien wij de laatste dagen 3'A pet. leeningen van Amsterdam, Arnhem, Gelderland, Den Haag, Limburg, Nijmegen, Noord-Holland, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland in de of- ficleele prijscourant tegen den koers van 100 of zelfs daarboven paraisseeren. Zelfs de 3 Va pet. leening Rotterdam noteerde gisteren 98 en eergisteren zelfs 99, terwijl de 4 pet. reeds eenigen tijd pari of een fractie daarboven staat. De laagste koers der vieren is dit jaar zelfs niet beneden pari geweest, zoodat er niet veel twjjfel aan behoeft te bestaan of de uit- giftekoers der nieuwe 4 pet. zal practiseh pari zjjn. Vrees voor een mislukking behoeft er bjj die voorwaarden waarachtig niet te bestaan, als men ziet dat de stad Groningen teZeHb®r tijd een 3% pet. leening emitteert tefïe" '2' Als erg stoutmoedig kunnen wiJ "et Plan van Rotterdam, om thans een 4 pet. conversie leening te introduceeren, dan ook met kwa- lificeeren. Deze conversie bewjjst echter niet, dat, als men de gelegenheid (waarschijnljjk zeer) schoon ziet, men niet op een lager rente niveau zal overstappen. - Red. Msb.). In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad zjjn bovenstaande voorstellen z.h.s. aangenomen. Naar wij vernemen zal de leening a Pari worden uitgegeven. Naar wj) vernemen is Chaja Goldstein, die gedurende eenige maanden in het buitenland heeft vertoefd, dezer dagen in ons land t6In°df maanden Februari, Maart en April zal zij een tournee door de provincie maken. Zij zal daarbij begeleid worden dóór Eva JUln het begin van het volgende seizoen (in October a.s.) zal ziJ met Sen geheel nieuw repertroire weet ln Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ten toóneeele verschijnen. Gisteren is men met den bouw van het Sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat in den Bergpolder zoover gekomen, dat do vlag op de jjzeren kapconstructie kon worden geheschen. Dit ging met eenige plechtigheid gepaard. Aanwezig waren de heer J- Bieren broodspot, president-commissaris van de N.V. Sportfondsenbaden in Nederland, de bekende Rotterdamsche trainsters mevr. Braun en mevr.' Van Wuyckhujjse, de gem. inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, de heer Ko ning, de archlteoi, de heer Overejjnder, en tal rijke bekende figuren uit de zwemwereld. Alvorens de vlag onder algemeen gejuich omhoog ging, hield de heer Bierenbroodspot een korte toespraak, waarin hij eenige bjjzon- derheden mededeelde over het Rotterdamsche Sportfondsenbad, dat het veertiende in Ne derland zal zjjn. Daarna werd een rondwandeling gemaakt over het complex, waarbjj reeds in groote lijnen de indeèling van het gebouw viel waar te nemen. Het zal bevatten een groot bassin van 25 X 12.60 meter en kleine van 13.60 X 9.30 meter met een capaciteit van 120 bad- cellen. Boven het groote bad bevindt zich een zware kapconstructie, welke in twee deelen kan worden weggeschoven, waardoor het groote bad 's zofners in de open lucht geheel vrjj komt te liggen. De oppervlakte van het geheele bebouwde complex is 80 bjj 32 meter, terwjjl bovendien naast het badhuis nog een ruimte beschikbaar Is voor een openluchtbad van 50 X 15 meter en een speelweide met twee ronde baden voor de jeugd met een oppervlakte van 120 X 30 meter. Het geheel zal door een haag van hooge populieren worden omsloten. Half April rekent men met het badhuis gereed te zjjn. Rondgang langs de banen. De jaarlijksche rondgang langs de banen is voor klassen A en C aangevangen op de hanen van „Baulig" op Maandagavond. De voorzitter, de heer C. van der Graat, deelde in zijn openingsrede mede, dat voor klasse B vervallen is, doch dat er nog ae clubs „De Shell', Dik-Romein" en t z.uia bijgekomen zijn, zoodat de bezetting in klasse De eiste ronde zette de kampioene „Alle Neune" stevig aan den kop: 346 is geen slecht b6§in> De resultaten waren: V.O.L. 273, Prins Hen- Ons 298, 't Valt niet mee 266, D.O.K. 300, Alle drik 292, De Poedelaars 296, Noveni 274, Onder Voor klasse C was het resultaat, D.O.K. II Neune 346, A.D.O. 284 en E.V.A. 285. 284, Alle Neune II 214 en A.D.O. II 258. Klasse B werpt Donderdag 28 Jgn. a.s. en klasse A en C vervolgens op de banen van „Arcadia" te Schiebroek op Woensdag 3 Febr. a.s. Wedstrijden te Rotterdam. .tb VERSTEKELING. Zondag is met het Grieksche s.s. „Chris- tos Markettos" als verstekeling meegekomen de 24-jarige neger C. R. de L. uit St. Vincent. De man is ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. In de Nutszaal te Rotterdam, waar reeds verschillende belangrijke wedstrijden gespeeld zjjn, zullen einde volgende week, Vrijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 31 Januari de inter nationale kampioenschappen van Nederland gespeeld worden, georganiseerd door het Rot terdamsche Badminton Match Comité. Ook nu weer heeft dit comité belangstelling weten te wekken bjj buitenlandsche spelers van naam. Uit Engeland komt niet alleen een officieele ploeg; afgevaardigd door den Engel- schen Bond, doch nog twee andere speelsters. De Engelsche ploeg bestaat Hit twee dames en drie heeren, behoorende tot de internationale klasse van Engeland. De dames Young en Goodall hebben in tal van Engelsche tornooien, de finales bereikt. De heeren zjjn: Minard, Tautz en Robarts. Ook zij zouden, indien er een badminton-ranglijst bestond, tot de eerste tien Britsche spelers te rekenop zijn. Uit Denemarken komen niet minder dan zeven spelers. Jammer genoeg zijn daaronder geen dames. Mej. Olsen en mej. Clausen, die hier herhaaldelijk speelden en in badminton- kringen reeds populair waren, ziin verhinderd. Het zou de moeite ward geweest zijn haar tegen de Engelsche dames aan het werk te zien. Tot de Deensche ploeg behooren Stroman, die vaak hier kwam, en Suhr, die verleden jaar ooi; uit kwam. De andere zijn nieuwelingen voor ons spel. Van de Nederlandsche spelers zijn pen Hoed Jr. (kampioen enkelspel 1936). Woltman, De Haas, dr. Koch, Ernst Dingemana de sterksten. De eersten twee hebben een kans op de laat ste vier Van de dames is mej. Jansen de eenige Van internationaal peil, doen het is de vraag of zij eenige kans op succes heeft tegen de Engelsche speelsters, het UIT RAAM GEWORPEN RADIOTOESTEL. Op 7 Januari j.l. werd ingebroken in een pand aan de Rondolaan, bewoond door H. D. Gestolen werden een radio-toestel, een stof- zuiger en enkele sieraden. Aangifte volgde en de politie ging op onderzoek uit. Al vrjj spoe dig kwam vast te staan, dat men in de buurt van de woning, waar de inbraak wna gepleegd, een auto had zien staan, waarin drie personen hadden plaats genomen. Het gelukte aan de politie den chauffeur van de auto te vinden. Hij was de 29-jarige A. v. D., die na een ver hoor bekende zjjn auto te hebben uitgeleend. De politie ging eens op huiszoeking uit bjj dezen chauffeur, doch zij kon aanvankelijk niets vinden. Men gaf het echter niet zoo spoedig op en juist toen de politiemannen bezig waren alles nog eens goed te onderzoeken, hoorde men plotseling buiten een slag. Hierop Werd onmiddellijk gereageerd en buiten ko mend zag de politie op straat een geheel ver splinterd radio-toestel liggen, dat men even te voren uit het raam had geworpen, teneinde zich van het toestel te ontdoen. De versplinterde radio was het gestolen toe stel en H. D. werd natuurlijk gearresteerd. Zijn twee kameraden werden eveneens in hun kraag gegrepen, doch in verband met het Verdere onderzoek kan de politie nog geen namen opgeven. De huiszoeking bij deze beide „kameraden leverde echter geen resultaat op. Momenteel zitten deze drie personen °P het bureau Sandelingplein. De 17-jarige N. J. v. d. Burg. wonende Bel- lamystraat is Zondag op het Spartaterrein bij het voetballen gevallen. Met een rechterb an, fractuur is hjj opgenomen in het zieken. 3 aan den Coolsingel. Nog is ter observatie m het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen de 17-jarige dienstbode M. M. Donkelaar, '-mende op het Achterkioóster, die gisteren de gChie- kade duizelig werd en met ha fiets ln het water reed. Burgers hebben haa, door h.n^_ reiking geholpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2