ABONNEERT U THANS OP DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •DE TUNNEL. Zv nre Brand aan Toerijstuin. r—toestand in het ROTTERDAM VRIJDAG 12 FEBRUARI DE DRIE GEMERKTE RIJKSDAALDERS Achter het schotje. 'N REEKS FIETSENDIEFSTALLEN. Vervolg der behandeling voor de rechtbank. Steeds meer fietsen. In het complex panden van de firma N. L. van der Hoeff. SLAGERSBEDRIJF. INBRAAKJE. Het vuur met acht stralen bestreden Protestvergadering in „Lybelle". Zal men tenslotte toch tot het groote project geraken? RIJK EN GEMEENTE OVERLEGGEN, AANNEMERS WACHTEN AF. ONGEVALLEN. NED. HANDELSIiOOGESCHOOL. TE HOOG OPGELADEN. 2 flikkerlichten van de Koninginne- brug stuk gereden. ABONNEMENTSPRIJS VERLAAGD: 20 cent per week, 85 cent per maan^, 2.55 per kwartaal. Franco per post 1.10 per maand, 3.per kwartaal. Incassokosten worden niet berekend. Gratis Ongevallenverzekering belangrijk verhoogd: 3000.bij levenslange invaliditeit; 2000.bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1000.-— bij overlijden tengevolge van een ander ongeval. enz. enz. Aan de Administratie van de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" Koemarkt 4 - Schiedam. U gelieve mij met ingang vanin te schrijven als week maand abonné. kwartaal NAAM ADRES BURGERLIJKE STAND. 31 PERCENTS-LEENING ROTTERDAM. Uitgifte van f21.450.000 40-jarige obligaties tegen 98\. GEZELSCHAP JAN MUSCH. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. GODSDIENSTDIPLOMA a. Het is gebeurd in de Benthuizerstraat! Daar is gevestigd een sigarenwinkel, edoch annex eea grosaierderij. Het is de firma de G. De winkel, voor wat men noemt de gewone gang van zaken, is van de grossier- derjj gescheiden met een schotje. En het is nu juist het schotje, dat uitkomst heeft ge bracht. Den laatsten tijd was er zoo nog al het een en ander gestolen. Gewoon gestolenuit de toonbanklade! Men verdacht iedereen, doch wist op een gegeven moment, dien iedereen niet terug te brengen. Er werd gedacht en gedacht, maar iedere maal weer was men aan een fout adres. Er was echter een klant, een behoorlijke klant, die iedere maand voor een zeker be drag besteedde...... en betaalde. Men kan echter nooit weten! De bewuste klant is de 53-jarige C. J. van L., woonachtig te Hille- gersberg. Die klant hield er een consumptie tent op na in de omgeving van het Noor delijk stadsdeel. Hij verkocht sigaren en siga retten en had er werkelijk iets van te doen. Des avonds trok die klant immer naar zijn grossier. Hij maakte dan een praatje en het mocht wel eens gebeuren, dat de grossier in zijn winkel helpen moest. Daar stond dan de consumptie-tent-houder heelemaal alleen. En dit werd hem noodlottig! Daar was een toonbanklade endaarin schitterde dikwijls veel zilver. De consumptie tent-houder was fout en grabbelde op een gegeven moment niet minder dan 65 gulden uit het toonbanklaadje. Er kraaide geen haan naar! Maar de kruik gaat zoo lang te water tot deze barst. Men was al meer dan 65 kwijtgeraakt, tja, het liep reeds tegen de honderd gulden aan. Een zwager van den heer de G. werd in den arm genomen. Er werd over en weer gepraat en besloten werd een strik te zetten. De zwager zou zich achter een stelling van sigarenkistjes trachten te verbergen en Woensdagavond trok de man zich in zijn „particuliere vertrekken" terug. Het is niet leuk om zich verborgen te hou den, vooral niet wanneer men van den prins geen kwaad weet, doch wat wilde het geval, het geluk was met den zwager, want om goed zeven uur kwam de consumptie-tent houder de grossierderjj binnen. Hij deed zijn gewone prevelementje en hij plantte zich ach- tre het schotje, de plaats, waar hij gemeen lijk ztjn zaken trachtte te doen. Het geluk was met hemer komt een klant voor de zaak. De heer de G. begeeft zich naar achter. Het oog, of wellicht beide oogen, wentelen zich door den verwarden kop, wel te verstaan van den man, die ver keerde plannen had. Hij ziet zijn kans schoon, echter niet wetend dat achter het stellinkje tabak een zwager zat, die hem duur te staan zou komen. De consumptie-tent-houder begint op de toonbank zijn geld uit te tellen, 't Kwam uit een beursje. Het onbetrouwbare oog ging ech ter verder dan de toonbank en kwam terecht op de plaats, waar de toonbanklade zit. Hij schuift deze open, grijpt de drie rijksdaalders, die voor de hand liggen, doch op hetzelfde moment wordt er een einde gemaakt aan het luguber bedrijf. De zwager springt achter .f(zijn tabakslading te voorschijn en roept: „Hier cl'e drie rijksdaalders". Wat kon de con sumptie-tent-houder anders doen, dan de drie „knaken" weer op tafel deponeeren. De geldstukken waren gemerktde consumptie-tent-houder was op heeterdaad betrapt en bekende tenslotte in den loop van de laatste maanden voor ruim 130 gulden op deze wijze buit te hebben gemaakt. Het gevolg laat zich begrijpen! De con- sumptie-tent-houder zit momenteel op het bureau Bergsingel in bewaring. Na de schorsing heeft de 21-jarige brood bezorger J. H. H. terecht gestaan wegens medeplichtigheid aan den diefstal van fietsen. Het bleek, dat deze verdachte den expedi tie-knecht J. D. bij zijn diefstallen behulp zaam is geweest. Het O. M. nam het dezen verdachte zeer kwalijk. Hij had werk, verdiende 10per week en toch ging hrj met deze deugnieten mee. Het O. M. eischte 6 maanden gevange nisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Een geljjke straf eischte bet O. M. tegen den 20-jarigen A. J. van A., carrosseriebouwer, die uit eén rijwielstalling aan de Noordmolen- dwarsstraat een fiets had weggenomen. In zijn requisitoir merkte het O. M. op dat de heeren van de bende op het laatst zoo driest te werk gingen, dat zij zelfs fietsen op bestel ling wegnamen. De laatste in de serie was de 23-jarige rij wielhandelaar W. C. O. die van den vorigen verdachte en van den steenhouwer van L. herhaaldelijk fietsen had gekocht, wetende, dat deze gestolen waren. Verdachte had die aankoopen ook niet in zijn register ingeschre ven. Verdachte beweerde, dat hij bij de eerste aankoopen niet geweten had, dat hij gestolen fietsen kocht. Eerst bij de latere aankoopen heeft hij het begrepen. Van een opdracht aan O. of van L. tot het stelen van fietsen is nooit sprake geweest. Uit het getuigenverhoor bleek echter dat verdachte wel degelijk te kennen gegeven had een damesfiets te kunnen ge bruiken. Een paar dagen later had verdachte wat hij wenschte. Het O. M. eischte ook tegen dezen verdachte 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Uitspraak 25 Februari. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8,9714, Berlijn 73.70, Parijs 8.53%, België 30.91%, Zwitserland 41,83, Amerika 1,83%, Denemarken 40.05, Zweden 46,26, Noorwegen 45.09. Met behulp van valsche sleutels neeft men zich in den afgeloopen nacht toegang ver schaft tot de woning van N. O. aan de Heer Vrankenstraat. Een bedrag ad 75.plus •en aantal gouden sieraden werden ontvreemd. DEN afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in het complex panden van de firma N. L. van der Hoeff, gevestigd aan den Toerijstuin. In verband met de moei. lijke ligging der panden stond de Brandweer aanvankelijk voor een zware taak. Door met acht stralen op de waterleiding het vuur in te sluiten is het gelukt den brand te beperken tot het genoemde complex panden. Het vuur heeft aan de achterzijde groote verwoesting aangericht. De firma is slechts laag verzekerd Te ongeveer kwart over 2 vannacht is een felle brand uitgebroken in een complex pan den aan den Toerijstuin, waar óp de num mers 11 tot en met 17 de firma N. L. van der Hoeff haar werkplaatsen en magazijnen heeft. Genoemde firma heeft de fabricage van ladders, trappen, steigers,, stellingen enz. ter- wjjl men tevens een verhuurinrichting heeft van alle mogelijke klimmaterialen. Zooals men weet, zijn de panden aan den Toerijstuin zeer oud. Zij dateeren ongeveer uit het begin van de 18de eeuw. Een moeilijke situatie. Het is daar ter plaatse een wel zeer moei lijke situatie, vooral wanneer men met brand te doen heeft. Voor wat een zware taak heeft de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer niet gestaan in den winter van 1933, toen nage noeg het geheele complex panden van de N.V. Kramer en Röder's Ijzerwaren en Gereed- schappenhandel door het vuur werd vernield. Aan den hoek Toerijstuin loopen aan de ach terzijde de panden allemaal zeer smal uit, zijn vrij diep en grenzen aan de eene zijde aan de panden van de Hoofdsteeg en aan de andere zijde aan de uitgebrande panden van Kramer en Röder, die aan het Middensteiger uitkomen. Nu is de brand ontstaan in pand no. 17 aan den Toerijstuin, alwaar gevestigd is de bezem- makerü van de firma van der Hoeff. Hier lagen zeer vele takken en rijshout opgeslagen, een begrijpelijk zeer gewillige prooi voor het vuur. Toen de brand ontdekt werd brandde het dan- ook al in deze bezemmakerij als een hel, zoowel gelijkvloers als op de eerste étage. Zware taak voor de Brandiveer. Op. het _middelalarm, dat was gemaakt, was slangenwagen 9 onder leiding van onderbrand meester Wolf en brandmeester P. Corbeth het eerst op het terrein van den brand aanwezig, spoedig gevolgd door de slangenwagens 22 en 15. Was er aan de buitenzijde van het com plex panden weinig van het vuur te zien, binnenin brandde het er fel op los. Men is terstond begonnen om aan de voorzijde met vijf stralen op de waterleiding (twee van slan genwagen 9, twee van slangenwagen 22 en één van slangenwagen 15) den strijd tegen het vuur aan te pakken. Hierdoor is het aan de Brandweer gelukt het vuur aan de voor zijde te beperken, doch de brand is zich toen gaan uitbreiden in de breedte. De smalle panden met hun nauwe gangetjes maakten het voor de brandweermannen al zeer moeilijk om bij den brand te komen. Ai zag men de vuurzee overal hoog oplaaien, het was uiterst moeilijk de stralen op het vuur te richten. Hoofdman G. van Sillevoldt, die inmiddels de leiding had overgenomen, oordeelde het dan ook broodnoodig om een motorspuit te ont bieden. Immers steeds feller en feller greep het vuur om zich heen eén vonkenregen ver spreidend over de omgeving. Er stond verder een verstikkende rook in den Toerijstuin, waardoor mede het blussehingswerk zeer werd bemoeilijkt. Motorspuit VU was spoedig op dé plaats des onheils aanwezig. Deze werd opgesteld aan den Öpenrijstuin en terstond werden twee dikke stralen water op het vuur gericht. Per soneel van den motorreservewagen I onder leiding van den heer de Keyzer zorgde voor de verlichting van het terrein van den brand, waardoor in verband vooral met de Sterke rookontwikkeling goede diensten werden be wezen. Met acht stralen van slangenwagen 11 was mede nog een slang uitgelegd is men toen den strijd tegen de vuurzee gaan voort zetten en langzaam aan begon de brand In afmeting af te nemen. Nog echter voelde de leiding zich niet safe en een tweede motor spuit werd opgeroepen. Motorspuit III, die spoedig aanwezig was werd gerequireerd aan het Middensteiger. Twee slangen werden uit gelegd door het pand van de firma Kramer en Röder, doch deze slangen hebben geen dienst behoeven te doen. Een oogenblik heeft de vrees nog bestaan, dat het vuur zich zou mededeelen aan het aan de Hoofdsteeg 27 gelegen pand van de N.V. T. van Veen's Goederenhandel, daar dit pand aan de achterzijde grensde aan de bran dende perceelen. Ook door dit pand aap de Hoofdsteeg was een slang gelegd. Gelukkig is het echter zoo ver niet gekomen. Het vuur meester. Tegen vier uur vanmorgen was men den brand nagenoeg meester en behoefde voor uit breiding niet meer te worden gevreesd en kon met de nablussching worden begonnen, welke nablussching echter nog geruimen tijd in be slag beeft genomen, want het vuur was nog allerminst gedoofd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Wel moet gisteren in pand no. 17 een kachel hebben gebrand. Ziet men aan de voorzijde betrekkelijk wei nig van den brand, het vuur heeft aan de achterzijde een groote ruïne aangericht. De firma van der Hoeff is slechts laag verzekerd. Niettegenstaande het middernachtelijk uur waren er vrij veel nieuwsgierigen op de been, die echter onder opperleiding van hoofdin specteur W. Bontenbal op een behoorlijken afstand zijn gehouden. Gisteravond hebben de bij den vleeschhandel alhier betrokkenen, t.w. de Vereenigde Rot terdamsche Slagers, de R.K. Slagerspatroons- vereenigtng „St. Isaurentius", de Slagersver- eeniging voor den vrijen handel en de Rotter damsche Vereeniging van grossiers in rund en kalfsvleesch, in „Lybelle" een vergadering gehouden oir* te protesteeren zoowél tegen de hooge veeprijzen als tegen de premieverleening aan den export. De drukbezochte vergadering stond onder leiding van den heer J. F. Th. van Hal, die zich in zijn openingswoord bepaalde tot een enkel woord van welkom en vervolgens het woord verleende aan den heer J. Baggerman, voorzitter van de Rotterdamsche Vereeniging van Grossiers. De heer J. Baggerman aan het ivoord. Spr. herinnerde eraan, dat niet voor de eerste maal de noodklok wordt geluid. Er zijn verschillende factoren, die het slagersbedrijf in den put houden. Kunnen wij gezamenlijk maatregelen beramen om uit de impasse te geraken Het publiek kent den sléchten toestand in de bedrijven niet. Deze is eenvoudig treurig, en daaraan zijn de regeeringsmaatregelen schuld. Vleesch is volksvoedsel en niet gelijk te stellen met jenever. Het Deterding-copcem zou het overschot uit de markt nemen, maar wat gebeurt er? De koopers werpen zich bij den aanvang van de markt al direct op het vee, hetgeen prijsstijging tengevolge heeft. Waarom niet eerst aan den slager gelegenheid gegeven voor het binnenlandsch gebruik het èerst zijn veë te koopen Mochten de besturen besluiten de zaak niet langer zoo aan te zien, laten zij er dan aan denken, dat er vleesch moet blijven voor de ziekenhuizen eii laten zij rekening houden met het personeel. Maar wordt er besloten de zaken te sluiten, dan gaan de grossiers voor honderd procent mee (applaus). Rede T. van der Heijden. De heer T. van der Heijden, voorzitter van de R.K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Lau- rentius", stelt vast. dat de onhoudbare toe stand allen hier bijeen doet zijn. Wat zullen we dqen Spr. zet den te volgenweg uiteen. Toen de hoogconjunctuur ten einde was, kwam de regeering met crisismaatregelen, o.a. de Iandbouwcrisiswet, teneinde de landbouwers te beschermen. Dit hebben wjj toegejuicht We hebben gekend de millioenenverslindende in- blikking en de afslachting van runderen, wel ke maatregelen niet zjjn geslaagd. Ook wij zijn overtuigd, dat een gezónde export in stand gehouden moet worden, maar niet als hij mil- lioenen verslindt. We hebben er altijd tegen gevochten, dat het profijt altijd in handen van enkele belanghebbenden kwam, die er handig gebruik van wisten te maken. Lange jaren hebben wij geijverd voor een gezonde prijs vorming, maar we wilden tevens, het artikel zoo goedkoop mogelijk onder de bevolking brengen! Weken achter elkaar zitten wij te murmureeren: hoe moeten wij er komen? Wij hebben de vleeschprijzen zien stijgen en had dén dienovereenkomstig kunnen verhoogen. Dat is niet gebeurd, omdat wij nog een weinig hoop hadden, dat de toestand zich zou wij zigen. De maat is vol. wij kunnen niet verder meer en daarom willen wij vanuit deze verga dering een machtig, waardig doch niettemin scherp protest laten hooren, teneinde den be trokken minister ervan te overtuigen, dat de crisisheffing moet verdwijnen. De rundvleesch- en varkenscentrale zijn tot nu toe een mislukking geweest om verschil lende redenen, maar ook om het ondeugdelijke stelsel, waarbij millioenen moesten worden op gebracht door den Nederlandschen consument. Tegenover dit stelsel stellen de organisaties het hare, dat klaar Hgt en hetwelk den Neder landschen consument zal beschermen. Het al gemeen belang wordt er dus mee gebaat. Spr. geeft dan verschillende cijfers over de jaren 1935 en 1936 en komt dan tot een der ving over 1936 voor de gemeente van 28.358 en voor de loonslagers van 24.813. Wij zien dus wat het beteekent wanneer wij ondercon sumptie krtjgen. De besturen zijn verplicht hun stem te laten hooren, opdat het bedrijf niet verder afgetakeld wordt. Maar wil de vergadering acht of veertien dagen sluiten uit protest, dan staan de orga nisaties achter hen (applaus). Derde spreker was de heer C. J. Lindeman, secretaris van de Vereenigde Rotterdamsche Slagers. k Rede C. J. 'Lindeman. Spr. constateert, dat de geschiedenis ook hier zich herhaalt. Maar thans protesteeren we niet alleen tegen de crisisheffing, doch ook tegen den toeslag op alles, wat geëxpor teerd wordt. De regeering blikt niet meer in, omdat de kosten niet gedekt kunnen worden. Een gezon de export is noodig, maar wanneer de inter nationale verhoudingen, de valuta in het bui tenland, de concurrentie van Denemarken en andere agrarische landen, geen enkel perspec tief bieden en dus de uitvoer nooit loonend zal worden, is voor ons zoo'n buitenlandsche klant geen cent waard. Waarom dan een toe slag gegeven van 12 tot 14 cent op de ge- exporteerde runderen? De besturen van de landelijke bonden zijn ai jaren lang paraat geweest. Moties, reques- ten en audiënties hebben niets geholpen. De regeering schijnt niet doordrongen van het feit, dat hier niet alleen een belang domineert van grossier en slagers, maar een belang van het volk. De wet op de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten en afspraken had ons aanvankelijk hoop gegeven. Maar die hoop is ons ontnomen, doordat kartels en concerns er alleen van schijnen te profiteeren en niet de kleinere industrieën en bedrijven, onder het motief, door de regeering in het geding ge bracht, dat dit laatste tegen het algemeen belang zou zijn, wijl zij niet-prijsregelend kun nen optreden. We hebben nog wat gekregen: een ontwerp vestigingswet, waarbij voor nieuwe vestiging vereischt wordt voldoende kapitaal en vak bekwaamheid. Het is een stap in de goede richting, doch waarvoor wordt weer de ge legenheid geschapen? Voor ieder grootbedrijf op slagersgebied om overal, waar zjj willen, filialen te vestigen of om nieuwe grootbedrij ven in het leven te roepen. Vleesch kost den slagers 70 gulden per 100 K.G., d. w. z. onbewerkt. Bruto komt de inkoopsprijs op 45 cent per pond en wanneer men in Rotterdam overal vleesch beneden dien prijs aangeboden ziet, blijkt daaruit dat er noodzakelijk verbetering noodig is. Men kan van het standpunt uitgaan, dat er vroeger veel verdiend is, maar het vroegere percentage winst is al lang teniet gegaan door het in de laatste jaren geleden verlies. Het feit, dat het percentage menschen, htewelk bjj het Crisis- comité komt aankloppen, 122 hooger is dan in andere bedrijven, 'wil toch wel iets zeggen. Alle reserves zijn uitgeput en er zijn schulden gemaakt, waar men onder uit wil komen. Is de crisisheffing er af, ook dan zijn we nog niet waar we zijn moeten. Dan hebben de slagers nog maar 14 pet. terug van de 26 pet., die zij moeten derven. Om ons brood te ver dienen, zou het publiek belast moeten worden met 30 pet. en dat is onmogelijk. Zoodra het product verkrijgbaar wordt gesteld boven de koopkracht van het publiek, sluiten wij onze eigen deuren. Er is een middel tot zelfhulp, dat de ver gadering zal voorgelegd worden. Een sluiting van de winkels zou spoedig als illegaa) en revolutionnair worden uitgelegd. Mocht het daartoe komen, dan is het omdat wij aan spraak maken op het recht om niet te ver- koopen tegen prijzen, waarbij geld moet wor den bijgelegd. Spr. zet dan uiteen, waarom z. i. de regee ring verplicht is de slagers te steunen en spoort tenslotte aan de discussies op waardige wijze te voeren. (Applaus). Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseljng, waarin vooral de ten den z naar voren kwam, dat niet de regeerings maatregelen de voornaamste oorzaak zijn van den onhoudbaren toestand in het bedrijf, maar het ongeorganiseerd zijn, de moordende con currentie. „De oorzaak ligt bjj ons, wfl behoe ven niet naar Den Haag!" riep b.v. de heer Van der Lee uit. Ook andere woordvoerders spraken deels in gelijken geest. Tegen elf uur eindelijk werd het bestuur machtiging verleend pogingen in het werk te stellen om tot een privaatrechtelijke overeen komst te geraken. De besturen der samen werkende organisaties zullen dit thema gron dig bezien en ze hopen opnieuw een vergade ring te beleggen om tot een uiteindelijk resultaat te komen. f Te zeggen, dat er met de nadere uitwerking van 8/6 project ernstige moeilijkheden zijn gerezen, zou onjuist zijn, maar, gelijk te ver wachten was, heeft het nader overleg tus- schen Rijk en Gemeente wel aangetoond, dat het zeer overhaast geaccordeerde 8/6 plan (8 meter breede autoweg en 6 meter breed fiets- en looppad), noch financieel, noch tech nisch als de meest ideale oplossing is te be. schouwen. Tegen eiken prijs heeft men voor den fata len datum van 3 Februari de gunnning willen doen plaats vinden, omdat dit zeer gewenscht was in verband met de overeenkomsten, welke de aannemers hadden gemaakt i.z. de levering van de belangrijkste materialen. Door de bekende clausule in het contract, waarbij omtrent de indeeling en de hoofdaf metingen in nader overleg veranderingen zou den mogelijk zijn, is op 2 Februari j.l. prac tisch gesproken niet veel meer dan een tun nel aanbesteed. Welke tunnel het zou zijn, was nog lang niet uitgemaakt. Het schijnt, dat het teekenen van de over eenkomst weer den weg heeft geopend voor het gezond verstand om na te gaan, wat het beste project zou zijn, dat met de beschikbare gelden kon worden verwezenlijkt. Rijk en Gemeente zijn nog druk in onder handeling en het is lang niet onmogelijk, dat de eindconclusie zal zijn, dat eenvoudig de groote tunnel met twee 3 meter-banen voor het autoverkeer en een 5 meter-baan voor wielrijders en voetgangers zal worden ge bouwd. Het zou ons niet verwonderen, indien het nader overleg met den Minister hiertoe zou leiden. Het gaat om een betrekkelijk onbe duidend prijsverschil,- terwijl dan tenslotte een tunnel wordt verkregen, welke in eens af is en aan de redelijke verkeerseischen voldoet van nu en van de toekomst. De aannemers nemen in deze een afwach tende houding aan. Zoolang het project nog met definitief is vastgelegd, waarschijnlijk zal dit begin volgende week het geval zijn kunne zij weinig anders doen. De 66-jarige W. Chr. Spierdijk, wonende aan den Wolshoek is gisteren op de Hoog straat gevallen. De man bekwam een rechter dijbeenbreuk en is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Gisteren is de 64-jarige mej. A. v. d. Horst woonende Lange Lijnstraat op den Goudschesingel tegen een motorwagen van lijn 4 opgeloopen. Met inwendige kneuzingen is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. ROTTERDAM, 11 Februari. Geslaagd yoor het candidaatsexamen handelsw onschap de heer G. Stuvel. Gistermiddag heeft een tractor met opleg ger, die te hoog was geladen met hooi en die bestuurd werd door J. H. J. uit Purmerend, komende uit de richting van de Van der Tak- straat, een flikkerlicht van de Koninginne- brug stuk gereden. De chauffeur liet de stuk ken, de stukken en reed door, echter met het gevolg, dat ook een flikkerlicht van deze brug aan de zijde van het Stieltjesplein in stukken werd geslagen. Proces-verbaal werd tegen den chauffeur opgemaakt. 193? BEVALLEN: P. M. A. Thyssen geb. Mieritjes d. H. Borgers geb. Adema z. J. Verdohck geb. Kievit d. L. C. Boerendonk geb. Beths d. J. C. v. d. Keur geb. v. Hertum z. J. H. Le Blanc geb. Schermer z. M. H. J. Smit geb. Hellinga d. J. Lafeber geb. Ruiten berg d, S. Groeneveld geb. v. Huet d. A. de Bel geb. v. Aalst z. C. Wiliemse geb. Jolis d. H. Rubens geb. Verbrugge z. K. J. E. Ie Comte geb. Ketting z. H. Ornstein geb. v. d. Lee d F. Breedveld geb. v. d. Vlies z. M. M.' Versteeg geb. Horstmann z. T. M. J. A. Bakker geb. v. Haastrecht d. H. Kuijper geb. v. d. Graaf z. H. den Besten geb. Boehanen z. L. v. Dyk geb. Weeda z. _Tv. Retjavvoud geb. Kok z. A. Verheul geb. Nieuwenhuize z. T. J. v. Dam geb. Lelie veld z. W. F. Ruts geb. Optenkamp d. P. Scheele geb. den Hartog d. E. Oranje geb. Blewarms z. V/. C. Groeneweg geb. Holler d. P. Moerkerken geb. v. Tiggele z. M. L. Somers geb. v. d Bergh d T. Klatten geb. B(jl d. ONDERTROUWD: J. van der Graaf jm. 25 j. en E. van Hattem jd. 20 j- Geleen A. M. 't Lam jrn. 36 j. en C. J. Wittenberg ges. vr. 38 j. Steinwegstraat 45a C. van den Berg jm. 28 j. en A. Antheunisse jd. 27 j. Polanenstr. 14b W. Boudestijn jm. 21 j- en W. P. Romeijn jd. 20 j. Sikkelstraat 69b A. van Breukelen jm. 21 j. en J. Ort. jd. 19 j- Van Weelstraat 12b; J, van Dijk jm. 30 .i. en J. C. Groenewegen- jd. 19 j„ Aeibr. kade 78a J- M. Eckstein jm. 20 j. en M. van Mazijk jd. 21 J„ Sleephellingstraat 48b R- Goettsch jm. 24 j. en E. Kalt jd. 24 j., Wolph. Bocht ll-7b VV G. J. Hannaart jm. 31 j. en W. G, Boer jd. 26 j. Meekrapstraat 24b; W. Henderson jm. 22 j. en C. A. C. de Boer jd. 20 j. Dordtsehestr. weg 222a C. van der Hóek wedr. 57 j. A. P. Moerman wed. 55 J. Kr. Zandweg 74 W. F. Kila jm. 23 j. en W. C. Jocker jd. 22 j. Berkèlschelaan 83b C. A. Kui pers jm. 27 j. en C. Buys jd. 22 j. Costerstraat 53a P. de Leeuw jm. 24 j. en L. L. van der -Ham jd. 22 j. Capelle a.d. IJssel P .Lome jm. 26 j. en J. p. Schumacher jd. 20 j. Fuikstraat 28a A. dé Ruiter jm. 25 j- en C. Hulswit'jd. 20 J„ Nleuwehaven 82b P. N J. Touw Jm. 25 J. j. Eenkhoorn jd. 24 j. 's Gravenhage; H. Vls"er jm. 22 j. en M. Pluut jd. 21 j. Ged. Slaak 4Sb H. E. Kruidhof jm. 25 j. en M. F. van jd. 27 j. Sleephellingstraat 29a M. CYjl hausen jm. 33 j. en N. Kreeft jd. 24 j. zabeth (Unie Z. A.) - L.' Man in 's VeMJm. 33 j. en A. van Walsem jd. 30 j. Heer 74a - J. L. Matena jm. 28 j. en B- ""PMS jd. 22 j. Tochtstraat 76b - J. van P™oyen jm. 23 j. en P. van der Wal jd. 19 j. Schu pweg 107 A. Reynierse jm. 30 j. en C. van Brlt- sem jd. 27 j. Benthuizerstraat Sly H. J. H. Richter jm. 26 j. en H. A. Coolf 22 j. Langewelle 60 - J. RiesmeUeI j. en J. Janssens jd. 17 j. Boomga-^3^' ^lb - M. P. Rietstap jm. 24 j. en ®-TvSjS? 23 j. Aert van Nesstr. 111b c Roggeveen jm. 26 j. er. D. M. Commtjs jd- 23 J" prooswijk 8b - W. H. Stegers jm. 24 j- ïnv~', ^Ie<Hendyk jd. 20 j. Reepstr. 22a W- ya' jm. S3 J. en M. A. van Gent jd. 25 j- Isfac Hubertstr. 132b F. Verdoorn jm. 28 J- "^vast jd. 25 j. a.b. p.a. Oosteinde 25a —„F', v®rh°eff jm. 26 j. en J. M. Appeldoorn Jd- 23 j; Zwaanshals 165b - A. o. van Vliet jm- z|j' Seflkens jd. 24 j. 's Gra venhage - A- Ze ven bergen jm. 22 j. en A. Eike lenboom jd- 18.J- Rocnthuisstr. 29c W. Zuidema 1m 27 j- e" A' D- Lepelaar jd. 22 j. Schiedam Th. ^.Pj^nard jm. 24 j. en A. van Lith jd. 21 j Ze Middell.sttr. 12b D. I. J- Kloot jm. 24 1 en A- Kreuter jd. 23 j. de la Reijstraat 16b J- A- Boes jm. 25 j. en W. van Dyk jd. 21 j. Mr. Arendstraat 15a J. van der Gaag jm. 28 j- en C. C. Bronsteede jd. 20 j. Bergsche- laan 348 U. Hoogaveen jm. 48 j. en G. J. Ver meulen ges. 43 j. Dierg- singel 30b W. Bar- nlng jm. 20 en E. Offerman jd. 20 j. Hennepgang 26 C. de Bruin jm. 27 j. en D. Cardenier Jd- 21 j. Middeldijk 5. GEHUWD: J. P- van Dyi jm. 30 j. en H. A. A. Overgaauw jd. 27 j. J. Molendijk jm. 26 j- en J. c. J. Good jd. 22 j. OVERLEDENP- A. Blok, man van E- tifL' gers 59 j. s- J- v- d. Velden, ongeh. vrouw 91 j H. A. Kievit, man van H N. de Weerdt 38 4 A. Hennekam, wedr. van C. M. Micha.li- des 79 j- A. J. Groos, wedr van M. C. Hof meester 66 j. J. Buiteweg. man van D. v. Keulen 76 j. A. L. v. Kamen, wede. van J. 5< v. Deventer 72 j. G. v. d. Berg. man van t,. Saanen 57 j. J. Gans. wede. van J. Be- nedfetus 71 j. C. J. W de Waal. dochter 8 d. W. Arts, vrouw van A. Koorevaar 59 j. H. Wisselaar, vrouw van JC. Trewlen 69 J. C. Mattron, vrouw van L. Lijmbach 74 j. L. C. Kool, man van C. H. Besjes 52 j. J. H. L. Minderop, ongeh. vrouw 81 j. Voorts als levenloos aangegeven: T. M. Spar renboom—Horselenberg dochter. De Rotterdamsche Bankvereeniging;, Am- sterdamsche Bank N.V., Nederlandsche Han- del-Mij., de Twentsche Bank, Incasso-Bank, Lippmann, Rosenthal Co., R. Mees Zoo- nen en Pierson Co. berichten, dat zij de in schrijving op 21.450.000 nominaal 3% pet. obligatiën ten laste der gemeente Rotterdam (in stukken van ïooo en 500) openstellen op Donderdag 18 Februari 1937. De koers van inschrijving bedraagt 98% pet. Houders van de per 19 Maart 1937 aflos baar gestelde, niet-uitgelote 4% pet. obliga tiën der leeningen 1925, 19261 en 1926 n ten laste der gemeente Rotterdam hebben voor iedere obligatie van 1000 of 500 (of 5 obli gatiën van 100), voorzien van de coupon Per 1 Juni 1937 en volgende, recht op toe wijzing van een zooveel mogelijk gelijk nomi naal bedrag van 3 Yz pet. obligatiën. De storting 0p de toegewezen obligatiën moet geschieden op Woensdag 10 Maart 1937 met resp. 983 per obligatie van 1000 en 491,50 per obligatie van 500, zijnde hoofd som 98% pet. over het tijdvak 10 Maart— 1 April 1937 (na aftrek van couponbelasting). Het zegelrecht ad 1,2 o/00 Qp nota van toewjjzlng komt voor rekening van de in schrijvers. Den inleveraars van 4% pet. obligatiën zal voor de door hen ingeleverde 4% pet. ibl. wor den uitgereikt een gelijk nominaal bedrag aan 3% pet. obligatiën met coupons per 1 Octo ber 1937 e.v., terwijl hun zal worden vergoed per obligatie van 1000: voor koersverschil (100 pet—98% pet.) 15; voor rente 4% pet. over het tijdvak 1 December 193619 Maart 1937 13.50, voor rente k 3% pet. over het tijdvak 19 Maart—1 April X937 1.17; totaal 29,67; af: 2 pet, couponbelasting 0.29, zijnde 29.38. De opneming der leening in de prijscouran ten van de Vereeniging voor den Effecten handel, te Amsterdam, onder rubriek I en de Vereeniging van Effectenhandelaren, te Rot terdam, is aangevraagd. De couponbelasting wordt op de obligatie houders verhaald. De leening is oorspronkelijk groot 22 mil- lioen, doch door de gemeente zijn van de openbare emissie uitgesloten nom. 550.000 obligatiën, zijnde het bedrag der eerste af lossing. De aflossing op deze leening zal aanvangen op 1 October 1937 en zal telken jare bedra gen 1/40 gedeelte of 550.000. De gemeente heeft het recht om te allen tijde tot vervroegde aflossing, hetzij van de geheele leening, hetzij van een gedeelte daar van, over te gaan. Tot verzekering van de rentebetaling en de aflossing van deze leening worden alle mid delen der gemeente verbonden. Het aantal inwoners per 1 Januari 1937 bedroeg 598.641. De vlottende schuld bedraagt, rekening houdende met door den Raad reeds aangegane onderhandsche leeningen, rond 7.000.000. De gemeente heeft geen kasvoor- schotten van het Rijk. Het totaal der gecon solideerde schuld bedroeg op 15 December 1936. exclusief Rijkswoninsbouwvoörschotten.. 833:983.813. De opbrengst der onderhavige leening' is nagenoeg geheel bestemd tot conversie- van het nog uitstaande en niet afgeloste bedrag van de 4% pet. leeningen 1925, 19261 en 1926 n, aangegaan krachtens Raadsbesluiten d.d. 1 October 1925, 14 Januari 1926 en 4 Fe bruari 1926. Voor verdere bijzonderheden omtrent den frnancieelen toestand der gemeente, verwijzen wij naar het prospectus, dat by de op 4 Fe bruari gehouden emissie werd uitgegeven. Het wederzijdsch Huwelijksbedrog. Nogmaals was het Gezelschap Jan Musch gisteravond iin den Rotterdarnschen Tivoli- Schouwburg neergestreken ditmaal ten behoeve van de Volksuniversiteit om een opvoering te. geven van Pieter Langendijk's bekend oeuvre: Het wederzijdsch Huwelijks bedrog. Een fijngeestig blijspel, waaraan niemand aanstoot kan nemen, óndanks den vervaar lijken titel, wij! het om niets anders gaat dan om grootdoenerij yan huwelijkscandidaten aan de keAk te stellen. Een meer dan volle zaal heeft van dit vijf bedrijven lange maar enorm vlot ge speelde- stuk genoten. Het ensemble bleek uitstekend pp eikaar ingespeeld en in eindeloozen stroom rolden de verzen aan. De bezetting van de. rollen was zoo uit stekend, dat we aan alle actrices en ac teurs apart hulde zouden kunnen brengen. We mogen na deze algemeene waardee ring volstaan met vooral net schitterende van Jan Musch als Jan, de verloopen sol daat en Jeanne van Rijn als Klaartje een extra lofprijzing te schenken. Welk een passie, welk een beleven, welk een gebaar en mimiek, welk een uitbun digheid en ook gereserveerdheid werd in deze voortreffelijke creaties gelegd. Tenslotte mag er op gewezen worden, dat het spel van Mary MuschSmithuysen als adellijke juffer en van Jaap van der Poli in zijn dubbele rol van waard en kaplte- Karei op zeer hoog plan stonden. Het gezelschap is daverend toegejuicht. De „Rondgang langs de ba.nen" is door klasse B op de banen van „Arcadia te Schie- broek voortgezet. Er is hoog Beworpen en drie clubs wisten klasse a m ae minderheid te 'aten. Er werd geworpen. H.B.S. 348, Treffen Wint 342, De Woudsloo- pers 304, Pompenburg n 302, Pompenburg I 351, The Far West 311, V.V.V. 302, Tous les Neuf 284. Excelsior 296, D.O.P. 322, De Krans 283. 't Zuid 266, Dik-Romein 307. Pe 13 nu: L Pompenburg I 653; 2. celsior 632; 3. H.B.S. 622: 4. Dik Romein ol4, n JdUSJ!S Neuf 613: s' Treffen Wint 608, 7. D.O.P. 605; 8. The Far West 592; 0-,?% sloopers 591; 10. De Krans 574; n- 560; 12. V.V.V. 560. Geslaagd 11 Februari voor godsdiens^ diploma A, de dames: J. v. Bergem, g. v> Bragt, E. von Burg, W. Dekker, M. v. aek, L. Eijkmans, J- de Groot, A. Hendriks, J. Jacobs, H. Jorna, S. Lemmens, E. Nemetny, J. v. Osch, H. Persoon, H. v. Ravesteijn, G. Vermeulen, J. Verwejj, 4. v. Wijk en A. Wor tel boer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2