I vw?. k - v ..orssf^,. IB® DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. B 'i 'h «mKi Kf WSSËË STADSNIEUWS. ROTTERDAM. 59ste JAARGANG. Np. 17795 MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 VIER BLADEN. BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 de r. k. staatspartij. DE RADIO-CENTRALE. agent aangereden bevordEring bij dE politie. refnCf-riteëeHdeTelerclub De ZWalU" burgerlijke stand 1 J- t SPAANSCHE KINDEREN NAAR HOLLAND ONTEIGENING KRACHTENS DE WEGENWET. Ten behoeve van de uitvoering van liet tunnelplan. Ned. R. K. Huisvestings-comité te Rotterdam. DE ST. ROSALIA TE ROTTERDAM. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. INDISCHE PROEFSTATIONS, Filmvoorclraclit door professor dr. Koningsberger. VERBOD VAN AFLEVERING VAN ANDERE CACHETS. Indien „Akkertjes" worden gevraagd. OP VISITE EN NIET THUIS. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco, bij vooruitbetaling: Per week 20 cent;^ per maand 85 cent; pep drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per drie maanden f 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zjjn steeds aan on* bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Familieberichten a 10 ct. per regel in de ge- zamelijke vier dagbladen Nieuwe Schiedamsche Courant; Het Nieuwe Dagblad; Nieuwe Dordt- sche Courant; Nieuwe Zuid-Hollander, De Gratis-OngevaUenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; f 250.— voor het verlies van een band, een voet of een oog; 100.voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; f 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.— voor het verlies van een volledig lid van een duim of voor het verlies van 2 leden van een wijsvinger; 25.— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.voor één lid of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Naar de krachtproef. Zooals reeds eerder door ons is medege deeld, houdt de R. K, Staatspartij morgen avond 8,15 in het gebouw van den R. K. Volksbond een bijeenkomst, waarop als spre ker zal optreden het Tweede Kamerlid K. L. H. v. d. Putt uit Eindhoven. Om diverse redenen belooft deze bijeen komst een interessante avond op te leveren. De spreker zelf is voor de meesten geen on bekende. Meerderen zullen wel eens kennis genomen hebben van de activiteit van den heer v. d. Putte op sociaal-economisch ge bied, alsook op dat van de volksgezondheid. Zijn werkzaamheden op het gebied van „Or dening" zijn alom bekend en op dat gebied is hij zoowel theoretisch als practisch ten zeer ste deskundig. Dat hij ook den middenstand een goed hart toedraagt bewijst zijn activiteit bij de behandeling der „vestigingswet voor 't kleinbedrijf" en zijn j.l. Vrijdag gehouden toe spraak in de Tweede Kamer betreffende de ordeningspogingen in het bakkersbedrijf en de houding der regeering. Op dezen avond zullen ook enkele leden van de kern diverse practische vragen stel len. Het bestuur is er verder in geslaagd zich de medewerking te verzekeren van het pas opgerichte R. K. mannenzangkoor „St. Cae- cilia", hetwelk onder leiding van den heer W. de Rooy, enkele nummers zal ten gehoore brengen. Katholiek Schiedam zal zeer zeker door een flinke opkomst willen toonen, dat het belang stelt in de eerste schreden, het welk dit koor op het muziekpad zet. Tengevolge van diverse omstandigheden, buiten de macht van het bestuur, kon deze bijeenkomst niet op een anderen datum wor den gesteld. Vele katholieken zijn gewend naar de Lijdensmeditaties te luisteren, die de K.R.O. op de Dinsdagavonden uitzendt. Het bestuur vertrouwt, dat zij voor dezen keer een uitzon dering zullen maken en morgenavond trouw zullen opkomen. De toegang is gratis. Ook de katholieken uit Kethel zijn van harte welkom. i Programma 5 voor Dinsdag Keulen: 12,35 gramofoon; 1,20 Ber. Hierna vroolijk concert Diversen: 2,203.20 Peipzig: 3,204,20 gramofoon Diversen: 4,205,50 Lyon-la Doua: 5.50 concert Brussel (Ned. taal): 6.50 gramofoon; 7.50 gesproken dagblad; 8,20 omroepkleinorkest; 10,2010.30 pauze; 10,30 gramofoon Diver sen: 11,20 12. ERGERLIJK. Door een bewoner van de Simon Stevinstr. werd bij dc Politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag onbekenden zich den toe'&ang hebben verschaft tot een hem toebehoorend duivenhok, staande op een erf aan de Singel alhier, en aldaar een zeven tal postduiven den hals hebben afgesneden. De rec^erc Stelt een onderzoek in. AANRIJDING. jjondagnnddag omstreeks 4 uur heeft op tien bo®1* vaij de B- K. Laan en de Thomas A KemPisstraa een aanr0ding plaats gehad tus schen twee luxe auto's. Een auto, bestuurd door S. uit Vlaardmgen reed in de B. K. Laan „aande in de nchting Vlaardingerdijk en werd de hoek van de Thomas Kempisstraat „fl/TpR door een snriorn aangereden d^r een andere auto™ dTe met groote snelheid de B K. laan overstak. Laatst genoemde auto reed oor Naar de identiteit van den bestuurder wordt een onderzoek in gesteld. Van de auto van den heer s. werden Imker voorspatbord en bumper licht bescha digd. Hedenmorgen omstreeks 6 uur werd in <je Overschieschestraat de agent van politie w. aangereden door een aehteroprijdende auto m de richting Overschie. De agent viel van zijn rijwiel en bekwam een hoofdwonde, welke door dr. Groenewegen is gehecht. De agent Van politie P v d. Spek won bevorderd b •dt tot WoensdagItSt?"THEATER theater een h^d^v DE ZWALUWEN. Ïot binnen, na een afMlnerners kwamea als vandrca 28 K M af^egd te heb- - Kers, 4 Beijer 5 S1°kkers, 2 Gle- rum' fg Pettinga 9S,?hon' 6 Vorst, 7 van Calseijde, 8 *-e inga, 9 Ruselei. 1Q berg. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 20 Febr Aangekomen: L°vaas van ^mp e dokken in de Wil- SCHIEDAM 20 FebnVmtrokken: Eng. s,. Cerinthus, naar T, „tha dochter van M. Bur- GEBOREN: Bertha rgtraat 22 hannes p" H Monster en P. M. van Eiik 20 f 94 Nicoline j. SVCTlfSr VMSt en J- Muite! Nassau laan 75 ëatharina W„ dochter van A. P. Baaiiénc^rT T J Plate' Pr°f' m' Onneslan 179 G„ dochter v|.n G. Verver en g. c. Van Poppelen' Dr' Noletf 1 - Egbert, zoon van B. Sabel en E. Wes- tcrveld, t^stfrankej atraat 66- OVERDEDEN; A. j Bijl00, 75 jaar, Nas- eaulaan 75- In den afgeloopen nacht is een personenauto door de gladheid van den weg in de vaart langs den Kleiiveg tusschen Hillegersberg cn Overschie gereden, ivaarbij de bestuurder om het leven kwam. SCHIEDAM EN DE LUCHT- BESCHERMING. (Slot), Ir. Doets heeft in zijn derde en laatste voordracht de zuurstofapparaten behandeld, waarmee men door iedere atmosfeer kan gaan, omdat men door deze apparaten on afhankelijk van de buitenwereld werkt. De inhoud van de zuurstofflesch is 1 L. Daarin is onder een druk van 150 atmosfeer de zuurstof geperst, zoodat er 150 L. zuur stof in is opgehoopt. Per minuut gebruikt een normaal werker 1% L. zuurstof, bij zwaren arbeid echter veel meer. Totdat de manometer nog 20 atmosfeer wijst, is er voldoende zuurstof, daarna moet een nieuwe flesch worden aangebracht. Een dergelijk apparaat is alleen aan te schaffen voor brandweerreddingsploegen, geneeskundige diensten en in bijzondere ge vallen ook door de politie. Het apparaat is tamelijk kostbaar. Ook is er nog een z.g. buisapparaat, dat in de in dustrie wel gebruikt wordt. Het masker is dan voorzien van twee lange slangen, die tot in de versche buitenlucht reiken. Bij gas aanvallen e. d. is zulk een buis-apparaat niet het juiste middel. Gaskleeding. Deze is vooral noodig tegen z.g. blaas- trekkende gassen, die door het normale goed heengaan. Deze kleeding is voor de meeste burgers ook niet noodig, doch wel voor de hulpploegen e. d. de samenstelling van zoo'n pak moet zóó zijn; dat het blaastrekkend gas niet doorlaat; dat er arbeid in verricht kan worden; dat het bestand is tegen de in werking van water, (bij de ontsmetting wordt veel water gebruikt, er moet ook bij regenweer mee gewerkt kunnen worden). Men heeft nu al een tweetal methoden om het mosterdgas onschadelijk te maken. De kleeding wordt van een neutralisee- rende laag voorzien, die totaal ondoordring baar is, of men laat het gas er indringen, waarna het pak natuurlijk zelf ontsmet en opnieuw geprepareerd moet worden. Men gebruikt om een ondoordringbare laag te krijgen, dunne metaallagen of glycerine. Glycerine D is zeer goed werend tegen dit zeer gevaarlijke gas, doch men heeft nog geen methode gevonden om de glyceri ne op stof gehecht te krijgen. De technici hebben echter alle vertrouwen, dat dit vraagstuk wel spoedig tot oplossing zal zijn te brengen. Ook gebruikt men wel rubberpakken, af gezien nog van het feit, dat deze zeer duur zijn, zijn ze niet steeds permanent, daar het gas op den duur de gummi aantast en het werken in zoo'n pak nagenoeg onmogelijk is. Proeven bewezen dat iemand, die anderhalf uur in zoo'n gymmipak had gewerkt een paar liter water door transpiratie in zijn Pak had. Een middel dat ook goed beschermt, is het z-g- schippers oliegoed. Na gebruik in gas moet men het wel ontsmetten door uitstoo- men en opnieuw doen prepareeren. Collectieve Jjescherming. Het beste kan men zich in schuilplaatsen ophouden. De kelder biedt de beste dekking tegen scherfwerking, bij gassen zijn hooger gelegen vertrekken ook zeer aan te bevelen. In een gasschuilplaats moeten zoo ruim mogelijk ramen zijn. Men moet nu reeds zorgen, dat het materieel aanwezig is. Over de grootte van het vertrek dat gere kend moet worden op een M3 inhoud per uur per persoon, dié in zoo'n vert'rek moeten schuilen. Men moet rekenen dat per gasaanval ge middeld 3 uur in zoo'n schuilvertrek zullen worden doorgebracht, zoodat men 3 M3 in houd per schuilende., moet worden aangeno men. Het verbruik van zuurstof wanneer men slaapt is 6,8 L. per minuut, normaal werk 40 L., bij intensief werk 75,5 L. Hoe kal mer men dus is, des te langer blijft er vol doende zuurstof in zoo'n vertrek. Voorts moeten de onderkamers worden ge- ut tegen instortings gevaar. Dit dient des kundig te geschieden. Ook beton moet men niet m bet wilde weg gaan stutten, evenmin a S ,eif,'ei'. gewelven. Een bouwkundig advi- seui zal hier de noodige aanwijzigingen voor moe en geven, zulks met het oog op breuk der gewelven. Voor gaskamers zijn 't meest geschikt vertrekken die ver van den buiten muur iD gen en weinig ramen hebben. Spr. gaf hierna nog een uiteenzetting i° iets wel en hoe het niet gasdicht kan woicen gemaakt, b.v. met behulp van gummislang, linoleum of vloerzeil, In een schuilplaats moeten aanwezig zijn: zaklantaarns, zit- en lig gelegenheid, dekens, kleine tafel, levensmiddelen in inmaakfles- schen of jampotten met schroefsluiting, drinkwater in beugelfiessehen of tank, een verbanddoos en indien mogelijk minstens èèn gasmasker. Een noodprivaat, schoppen, een koevoet, stopverf of andere diichtmiddelen. en een berd; blijft kalm! hier is U veilig. Kan men deze schuilplaatsen niet inrich ten, zoo kan in de open lucht, een zeer smalle, zigzag loopgraaf worden gegraven. Deze geven goede dekking tegen scheirfbom- men. Echter tegen gassen niet. Gebruik van een gasmasker is alsdan eerste eiisch. De heer Doets heeft hierna een en ander met lichtbeelden toegelicht, waarna hij deze diriedaagische voordracht besloot met de mededeeling dat deze gasbescherming wel geen 100 pet. zekerheid geeft, maar toch wei zoo veel, dat er geen noodelooze slacht offers worden gemaakt, wanneer men slechts nu reeds mede wil werken om meer belang stelling voor de luchtbescherming te toonen. Men is er nog wat vreemd in, doch men moet zich zelf overwinnen! Met de woorden van Minister de Wilde, die o.a. de hoop uitsprak dat God verhoede, dat al deze maatregelen ooit aan de praotijk zouden behoeven te worden getoetst, besloot de heer Doets zijn interessante en leerzame voordrachtenreeks. De commissaris van poli tie, de heer H. P. Clasie dankte den heer Doets voor zijn uiteenzettingen en hoopte tevens dat een en ander nooit in werkelijkheid zou moeten worden gebruikt. De poilitie zal zich echter, aldus de com missaris, in die toekomst ook weer op dit vraagstuk toeleggen. De commissaris haalt nog dank aar voor de aanwezige pers, die zooveel notitie had genomen van deze voor drachten, zulks ten nutte van de burgerij van Schiedam. In ons verslag d.d. 18 Febr. zijn eenige zet fouten geslopen; waar staat thermoetbom, moet gelezen worden thermietbomDeze ont wikkelt geen 300 graden, doch 3000 graden warmte. Onder het hoofd gasbescherming moet ge lezen worden: zorgt men met behulp van chemische middelen (b.v. active kool) in de vullingsbus van een gasmasker voor de be scherming van neus, keel en oogeu. En ver der: In 1918 waren er 35 pet slachtoffers, moet zijn in 1914, terwijl in 1918 zulks nog slechts 2 pet. bedroeg. Voor den aanleg van den zuidelijken toe gangsweg tot den ontworpen tunnel onder de Maas zal de Gemeente ten spoedigste de vrije beschikking behoeven over de pereee- len op den hoek van de Boergoenschestraat en de Velgersdijkstraat, kadastraal bekend in Charlois, Sectie B Nos. 2516, 2515, 2282, 2283, 2561 en 2562, ter gezamenlijke opper vlakte van 509 c.A. Met de betrokken eigenaars zijn over den aankoop onderhandelingen gevoerd, welke een zoodanig verloop hadden, dat vrij zeker de perceelen niet op minnelijke wijze voor de Gemeente zullen kunnen worden verworven. In verband daarmede verdient het aanbe veling, aldus B. en W., reeds thans stappen te doen, ten einde zoo noodig langs den weg van onteigening den eigendom te verkrijgen. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van de vereenvoudigde procedure, omschreven in den krachtens art. 51 der Wegenwet aarj de Onteigeningswet toegevoegden Titel II a, betrekkelijk onteigening o.m. voor aanleg en verbetering van wegen en bruggen, waarin i3 bepaald, dat zoodanige onteigening plaats heeft uit kracht van een Koninklijk besluit, zoodat een voorafgaande wettelijke verkla ring van algemeen nut niet'is vereischt, In verband met de mogelijkheid, dat de toe standen in Spanje er toe kunnen leiden, dat Spaansche kinderen tijdelijk naar Holland zul len worden gebracht, is het Ned. R. K. Huis vestings-comité, wiens Centraal Bureau ge vestigd is te 's Hertogenbosch, er mede doende te noodige maatregelen te treffen om zoodra dit noodig blijkt te zijn, aan deze kin deren onderdak te kunnen verschaffen. Op uitnoodiging van het Dagelijksch Be stuur der Vereeniging „Katholiek Rotterdam" hébben de navolgende dames en heeren zich bereid verklaard om te Rotterdam het Be stuur te vormen van een afdeeling van het Ned. R. K. H^isvestings-Comité: Jos. C. F. Margry, voorzitter v. Sommeren- Weg 45; J. H. Braun, secretaris, Schiekade 12la; P. J. van Haaren, Burgemeester Mei- neszlaan 75; Pater Hyacinth Hermans, van Oldenbarneveltstraat 91; mevr. J. B. Nivard- van 't Wel, Beukelsdijk 152a; A. J. P. van Os, Pieter de Hoogstraat 25. Binnenkort zullen verdere publicaties van de zijde van dit Comité volgen. Zij, die bereid zijn aan Spaansche kinderen kosteloos onderdak te verschaffen, worden dringend verzocht zich daarvoor reeds nu schriftelijk op te geven aan den Secretaris van het Rotterdamsche Comité, den heer L. H. Braun, Schiekade 121a. Namens de Vereeniging Katholiek Rotter dam: Dr. C. M. KLEIPOOL, voorz. Mr. L. K. E. VAN EYCK, secr. Een overzicht van de ombouwing en restauratie. -Het .,R.K. Bouwblad" geeft bij een aantal afbeeldingen een overzicht van de restauratie van de St. Rosalia-kerk te Rotterdam en van de nieuwe ombouwing volgens plannen van den architect P. G. Buskens. De oude schuilkerk is historisch en ook wel kunst historisch een interessant document; zij was eenmaal „de glorie van de aartspriesters", volgens Gerard Brom. De redactie van het „R.K. Bouwblad" tee kent bij de restauratie nog het volgende aan: »In een bespreking over „De Kerk en de Oude Kunst", in no. 4 van den 2den jrg. van het Bouwblad, schreef ir. A. Siebers, naar aanleiding van het verslag over 1929 van de Provinciale Archeologische Com missie in Zuid-Holland, o.m. het volgende: „Het blijkt, dat de Katholieke voorzitter dier commissie, dr. E. J. Haslinghuis, zich genoopt heeft gezien op den laatsten Mo numentendag in Rotterdam, de aandacht te vragen voor de St. Rosaliakerk te dier stede, die men „wegens veranderde omstan digheden" w,7de verkoopen en nu is het frappante, dat het hier betrof een historisch unicum, een familiestuk van Roomsch Ne derland, als ik het zoo eens mag noemen, uit de tijden der verdrukking, schuilkerk uit 1779, waaraan knappe kunstenaars uit dien tijd hebben gewerkt. Druischt het nu niet tegen den geest in van de oude èn de nieuwe kerkelijke bepalingen, dat men dit stuk, in tijd van nood verworven, in tijden van voorspoed zou vervreemden?" Om het behoud van de St. Rosaliakerk zijn toen verschillende pennen in het geweer gekomen en, hoewel op het nippertje, de verkoop ging niet dood. De gewijzigde rooilijn-bepalingen vorder den afbraak van de bestaande om-bouwing van het kerkgebouw. De nieuwe randbe- bouwing van het bouwblok werd opgedra gen aan arch. P. G. Buskens, die tegelijk opdracht kreeg, de oude schuilkerk inwen dig te restaureeren. Einde 1936 kwam dit werk gereed. Het behoud van dit typische barokkerkje, dat met zijn schat van zilveren altaarsie raden zoo een compleet bijeenhoorend ge heel vormt, dat zuiver „de l'époque" is, is als een overwinning te beschouwen, op het gebrek aan respect en liefde voor hetgeen vorige geslachten aan ons overdroegen. La ten we hopen, dat daarvoor bij volgende gelegenheden niet pieer „op het nippertje" gestreden behoeft te worden." Door de politie is op aanwijzing van bur gers aangehouden de 25-jarige H. T., die ge poogd had in te breken in de woning van den brievenbesteller C. H. D. aan de Jacob Cats- straat. De inbreker zag den agent aanko men en zette het op een loopen. De agent wist hem echter op het Pijnackerplein te grijpen. Tijdens zijn vlucht heeft de man een aantal Ioopers weggeworpen. Op dezelfde route n.l. van de Jacob Catsstraat naar het Pijnacker plein werden bovendien twee dames jurken gevonden, die T. even te voren had ont vreemd uit de woning van A. V. aan de Ro- denrijschestraat, waar hij eveneens met be hulp van valsche sleutels was binnengeko men. Als tweede in de serie filmvoordachten in de aula van de Handelshoogesehool heeft prof dr V. J. Koningsberger te Utrecht nu gesproken 'over de Organisatie van het werk van de Indische Proefstations, in het bijzonder het Proefstation voor de Java-sui- kerindustrie. De eerste poging om meer systeem te bren gen in de studie van de Indische cultuur ge wassen aldus spreker dateert uit het jaar 1817, waarop spoedig de oprichting van een plantentuin volgde, die in 1880 onder lei ding kwam te staan van Melchior Treub, waardoor de plantentuin uitgroeide tot een instelling zoo omvangrijk, dat in 1905 een departement van landbouw werd gevormd. Treub had weinig financiën tot zijn beschik king, maar hij wist de groote 'cultures te over tuigen, dat het de moeite waard was gelden beschikbaar Te stellen. Zijn onderzoekingen gingen hoe langer hoe meer op zichzelf staan en zoo ontstonden particuliere proefstations, die na verloop van tijd een volkomen onaf hankelijk bestaan kregen. Na den dood van Treub heeft men gemeend het samengaan van de exacte wetenschap met de toegepaste onderzoekingen te moeten opheffen en iec^pr haar eigen weg te doen gaan. Het nadeel van gouvernementsinstellin- gen is, dat het organisatorisch verband niet van buiten af komt, maar moet geboren wor den uit het initiatief van de leiders. Veramb- telijking wreekt zich. Op particuliere proef stations dient men zich rekenschap te ge ven van: wat zijn de eischen? Hoe kunnen wij voor de industrie nuttig werk verrichten? De crisistijd heeft ook de proefstations be dreigd, doch wat de werkcultures betreft heeft de regeering de bezuinigingen spoedig stopgezet. Spr. weidde vervolgens uit over het Proef station voor de Javasuikerindustrie, hetgeen hij gaarne deed omdat hij zelf acht jaar lang een der grootste afdeelingen heeft mogen lei den. De rietsuiker-industrie die hoofd zakelijk bestaat in midden- en Oost Java had geweldig te lijden onder het optreden van een veel verbreide ziekte, welke men nu zou trachten te bestrijden. Men kon die bestrijding op twee manieren ter hand nemen: zoeken naar de oorzaak en dan die oorzaak bestrijden, of het suikerriet zoo krachtig maken, dat de ziekte niet kon optreden. Proeven in het gebergte slaagden uitstekend en de later naar het vlakke land overgebrachte stekken vertoonden 'ook in hun groei de ziekte niet. De weg van de directe therapeutische bestrijding heeft nooit tot een resultaat geleid, ondanks 50 jaren proefsta tions. Na tal van reorganisaties is uiteindelijk een proefstation tot stand gekomen, gecentrali seerd in Passoeroean, dat drie afdeelingen telt; een cultureele, een chemische en een techni sche. De resultaten waren den laatsten tijd zoo verbluffend, dat in een jaar trjds de kos ten van oprichting waren goedgemaakt. Spr. ging dan verder in op de werkwijze van dit proefstation en lichtte een en ander toe met lantaarnplaatjes, waarbij hij gelegen heid vond duidelijk te maken, dat het suiker riet een sterk gebastaarden plant is, wel ke door sterke opzettelijke kruising veredeld is. In de goede jaren heeft het proefstation aan exploitatie l-y2 millioen per jaar gekost, hetgeen nu is teruggebracht tot 400.000 gul den. Na de pauze heeft prof. Koningsberger al lereerst de film „Biologische bestrijding van insectenplagen" ingeleid, en er daarbij op ge wezen, hoe de topboorder en de witte wolling geparasiteerd worden door sluipwespen. De beste bestrijding bleek practisch te bestaan in het opzettelijk beplanten met de plaag, waarbij parasieten en geparisiteerden elkan der welig vinden. De interessante film werd met aandacht gevolgd. De president van de Arrondissementsrecht bank heeft in kort geding vonnis gewezen tegen een Rotterdamsch drogist, die zich volgens de N.V. Handelmaatschappij B. I. Akker, eigenaresse van het merk „Akker" en „Akkertjes" schuldig had gemaakt aan oneer lijke concurentie, door aan koopers, die in zijn winkel om „Akkertjes" vragen, zonder meer af te leveren andere cachets, die wel uiterlijk gelijken op „Akkertjes' doch niet van de N.V. Handelmaatschappij L. I. Akker afkomstig zijn. De president, van oordeel, dat er termen bestonden om bij voorloopige voorziening, teneinde oploopende schade voor eischeres te voorkomen, aan verdachte te verbieden met deze handelingen voort te gaan, heeft hem derhalve verboden, op straffe van betaling van een dwangsom, koopers in zijn winkel die om „Akkertjes" vragen, andere cachets af te leveren onder daarbij te kennen te ge ven, dat hetgeen hij aflevert geen „Ak kertjes" zijn. De familie A. P. B. uit de Beatrijsstraat ging Zaterdagavond op visite. De menschen waren echter niet thuis en derhalve trok de familie weer naad de eigen woning. Thuis ge komen had men echter zelf visite n.l. van den 20-jarigen ijzerwerker J. C. D., die met valsche sleutels was binnengekomen. Men heeft den gast netjes weggebracht echter niet naar zijn woning, maar naar hef politie bureau aan de Oostervantstraat alwaar hij is ingesloten. Verwacht wordt: - Zwakke tot matigen veranderlijke wind, later uit Westelijke tot Noordelijke richtin gen, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter, later weer kouder, Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt 22 Febr. te 8.50 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den R. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor R. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur. Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thrjm", R.K. Volksbond, half 9. Esperanto-club „La geanikoj de la verda stelo" iederen Dinsdagavond half negen les en clubavond, Broederschool, Warande. Iederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. Iederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul van Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. Iederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. ML. Feitzer) in Klankstudio Lange Haven 55. Iederen Woensdag om half 9 bestuursver- badering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond Indoortraining SGV Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. Iederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses in ge. bouw Nieuwe Haven 121. Iederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymma R. K. Volksbond. Iederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. Iederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. Iederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R. K. E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. 22 Febr.: Tivoli-Schouwburg, De Sabrjn- sche maagdenroof, (Gez. Jan Musch), 8,15 uur. Nutszaal Ned. Kamerorkest (Ca- plet-avond) 8 uur. Circus-Schouwburg, Jan Loerd (Gez. De Rotterdammers) 8.30 (volw.). Dagelijks: Groote Schouwburg, Knal (Bouwmeester-revue), 8 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Februari in: Grand, Maria Stuart (18 jaar); Capitol, City en Centraal. In de schaduw der guillotine (18 jaar); Thalia, Zinga (18 jaar); Lumière, V. g. g. v. (18 jaar); Studio, Naar het u lijkt (18 jaar); Colosseum, Der Bettelstudent en Hollywood zocht een prinses; Corso, De ge vangene van het Haaien-eiland (18 jaar) Prinses, Michael Strogoff de koerier van den Czaar en Circus Buffalo Bill (18 jaar); Luxor, Een nacht met den keizer (voor volw.).; Victoria, De laatste wals en Zijn tweede jeugd (voor volw.)Ooster, Verboden lading en De geliefde vagebond (voor volw.); Scala, De tunnel en Onschuldige meisjes (voor volw.); Olympia, De bandie ten van San Lorenzo en De mijn met de ijzeren deur (18 jaar). Tentoonstellingen: Studio, werken van Jan C. A. W. Mulder, Gerard Sluyter en Henk Henriet. Rotterdamsche Kunstkring: Roswitha Bitterlich (tot 22 Febr.). Museum Boymans: S. Moulijn (tot 28 Febr.) Unger v. Mens: Lucy van Dam van Isselt (tot 21 Febr.). Passage-theater Schiedam. The Texas zangers en Incognito getrouwd (18 jaar). SCHIEDAM, 22 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Mautwjjn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L, Spoeling. Spoeling 1.201.30 (niet officieel).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1