Ernst Krenek land. MAANDAG c2 FEBRUARI 1937 BRUTALE GENTLEMAN OPLICHTER. JAN LOERD Gezelschap „De Rotterdammers", Circus-Schouwburg. Heeft zich, schuldig gemaakt aan tal van oplichterijen. Zijn voordrachten te Rotterdam. HET TWA ALF-TOl^EN-SYSTEEM, BEVORDERING KENNIS DER KOLONIËN. Ook te Rotterdam wordt de actie aangevat. CROSS COUNTRY JE ZEIST. BURGERLIJKE STAND „ROOMSCH TOONEEL". GEMEENTERAAD. VERKEERSONGEVAL. GEM. DRINKWATERLEIDING. weshalve noch de tonaliteit noch de oude vor men kunnen dienen. Alles wat volgens de techniek der gamma is gecomponeerd, (vermits het structuur- eigene domineere) verkrijgt een karakter dat de klassieke doorwerking zeer nadert. Om tot grootere vormen te geraken is, het noodig vorm-antithesen op andere beginselen te grondvesten ,De klassieke tegenstelling van statisch" („expositie") en „kinetisch" („door werking") kan hier niet meer worden aan vaard, wijl het grondkarakter van „Reihen- komposition" in z'n geheel „kinetisch" is. Door het feit dat deze „Reihekomposition" kinetisch is, wijl ze slechts een verhouding, een verband der elementen vaststelt, hangt ze samen met de hedendaagsche mathematica en physica. Ze drukt aldus een hoogere geeste lijke Vrijheid uit tegelijk met een strengere gebondenheid, omdat het detail sterker dan vroeger is gefixeerd. Het evenwicht tusschen vrijheid en binding is het voorwerp van nieuw onderzoek.. Hierin toch bestaat het algemeen probleem van vroe ger en nu en hierin ligt ook de historische continuïteit van de 12-tonen-compositie be sloten. Inmiddels zal het goed zjjn, door onbevoor oordeeld luisteren te achterhalen, wat aan algemeen-meifschelijke waarden in Krenek's composities al dan niet in 12-toon-systeem geschreven ligt opgesloten! M. M. In dien Circus-Schouw burg, dat reeds merkbaar de geleidelijke symptomen van een flinke restauratie gaat vertoornen, is het pas opgerichte tooneelgezelschap „De Rot terdammers" onder artistieke aanvoering van Louis Vervoorn neergestreken, 't Is Zaterdag avond zijn debuut in het volksgenre begon nen met een spel van Coos Speenhoff Sr. „Jan Loerd", een brok deels gemoedelijk, deels rauw Rotterdamseh volksleven, waarvan de hoofdpersoon eertijds een bekende volks, figuur was jaren lang stond hij met zjjn kraampje op den hoek van het Roode Zand doch waarbij de schrijver J» ruime mate zijn fantasie heeft te. hulp geroepen. De intrige is niet nieuw: een gezin uit het volk, mét kinderen die hun eigen weg door het leven willen gaan, zeer tegen den wü van papa, die ztjn dochter aan een gedegene reerd type wil koppelen en ztjn zoon buiten de deur zet, omdat liij tooneeiaspiraties heeft. Het verloopt natuurlijk als met de uit het zolderraam gevallen poes: het dier komt op ztjn pootjes terecht en aan het slot is Ieder een „geborgen", In zijn genre mag het stuk er wezen. Het bieidt aan het volk een reeks belevenissen uit zijn eigen midden, geen wonder dan ook, dat het intens met de familie van Jan Loerd meeleeft en geheel in de handeling opgaat. Een paar feilen van het werk, ais daar zijn al te groot doorzichtigheid en een niet altijd even logische ontwikkeling waarom waciit de dienstbode zoo lang met haar onthulling? ziet de zaal gaarne over het hoofd. Wat ons betreft kon een enkele scène wat minder realistisch geteekend zijn, maaar nu op ons verzoek een kleine tekstverandering heeft plaats gehad, hebben wjj geen bezwaar een aanbeveling voor volwassenen mee te geven. Domineerend blijft toch de grond gedachte, dat God alles ten beste leidt. „De Rotterdammers" waarin verschil lende bekende krachten zijn opgenomen mochten bij hun eerste optreden veel succes oogsten. En verdiend! Wel droeg deze eerste opvoering nog de nerveuze stemming van een première, maar wanneer het stuk een maal is ingespeeld, zal Rotterdam kunnen bogen op een goed eigen volksensemble, waarnaar het publiek gaarne komt kjjken. De alles overheerschende figuur het volkstooneel kan zich nu eenmaal niet ge heel van het sterrensysteem los maken is vanzelfsprekend Louis Vervoom als Jan Loerd. Hij is een ras-acteur van den goe den ouden stempel en deze rol is dan ook een kolfje naar zijn hand. Onmiddellijk na hem noemen we Nel Ver voorn, die eenvoudig en levenswaar, zonder opsmuk, de lijdelijke moederfiguur beeldde, Miep Fransen gaf typisch een volksche dienstbode met operetteallures, Rita Stael een lieve dochter, Bob Geerards een wat al te loslippigen handelsvriend, Willem v. d. Loos een eenigszins gecaricatureerden aanbidder zonder-liefde, Jacq. van Rtft een keurigen jon gen advocaat en Willy Hollenga den zoon met operetteneigingen. Het ensemble-spel hield beloften in voor de toekomst en het meerma len herhaald applaus was dan ook welver diend. Jan te Nuyl hield er tijdens de entr'actes met ztjn orkest uitstekend de stemming in. OP verzoek van de R'damschc Centrale Recherche is Zater dagnacht laat in een hotel te A'dam aangehouden de 27-jarige Fries S. D., die in verband met tal van oplichterijen door de politie werd gezocht. De gentleman-oplichter heeft kans gezien in enkele maanden tijds door zijn vertrouwenwekkende verhalen tal van hotels te benadeelen door zich te laten voorstaan op zijn familierelaties en zijn relaties tot een politieke groep. Particuliere personen, hotel-directies en hotel-personeel zijn de dupe ge worden van zijn zeer geloofwaardige verhalen. ROTT.-HOFSTADTOONEEL. Karei Capèk's nieuwste stuk „pie Weisse Krankheit", waarvan de première deze week te Praag een groot succes behaalde, is door de N.V. Ver. Rotterd. Hofstad-Tooneel, Direc teur Cor van der Lugt Melsert aangekocht en zal nog dit seizoen ten tooneele worden gebracht. HET RESIDENTIE-ORKEST TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag heeft de heer J. H. Mulder, van het bureau „Bevordering van kennis der Koloniën", gevestigd in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, in de paviljoenskamer van het stadhuis een uiteenzetting gegeven van het werk en de middelen van dit bureau, in verband met de bestaande plannen om ook te Rotterdam wandeltentoonstellingen te hou den. Dgze bijeenkomst stond, bij ontstentenis van den wethouder van Onderwijs en Volks ontwikkeling, onder leiding van den admi nistrateur van de afdeeling Onderwijs en Volksontwikkeling, den heer Muilwijk. In een beknopte rede zette de heer Mulder uiteen, dat men bij de oprichting van het bu reau uitgegaan was van de idee, dat de voor lichting van het Nederlandsche volk, wat de koloniën betreft, meer dan onvoldoende ge noemd kan worden en dat het toch van het grootste belang is, dat zoowel het onderwij zend personeel, als de kinderen, die het tegen woordig onderwijs in alle geledingen genie ten, een weinig méér kennis hebben van onze koloniën. Om hiertoe te geraken, hadden de stichters van het bureau, de heeren J. H. Mulder en R. A. H. Arntz, zich de medewerking weten te verzekeren van den directeur van het Ko loniaal Instituut en van de Regeering. Hier door kon men een reizend museum, waarin van verschillende deelen van onze Oost-Indi sche Koloniën de merkwaardigste producten en verdere eigenaardigheden, welke een Ne derlander behoort te kennen en te weten, zijn verzameld, tot stand brengen. In een leeg schoollokaal wordt deze tentoonstelling opge steld, terwijl aan het onderwijzend personeel brochures, waarin alle voorwerpen duidelijk omschreven staan, worden uitgereikt. Een korte handleiding voor de te geven les, staat den onderwijzer ten dienste. Deze lessen zul len in de hoogste klassen onzer lagere scho len worden gegeven. Voor de U.L.O.- en M.O.-scholen zijn prac tica in bewerking voor de plaatsen, waar een koloniaal- of land- en volkenkundig museum gevestigd is. De leerlingen zullen hier prac- tisch moeten werken en aan de hand van vra genlijsten moeten bewijzen, dat zij het aan schouwde goed in zich hebben opgenomen. Ter verlevendiging van het. onderwijs zal deze methode veel kunnen bijdragen. Voor plaatsen, welke een zoodanig museum missen, komen de rondreizende musea, ook voor de U.L.O.- en M.O.-scholen, in aanmer king. Uit de rondvraag bleek, dat het bureau op het oogenblik de beschikking heeft over een twintigtal van dergelijke tentoonstellingen. By gelegenheid van het 6 jarig bestaan, welke in verband met den H. Vastentijd, al leen tot de kerkelijke viering bepaald bleef, vereenigden leiding en leden zich Zondagmor gen j.l. in de kerk v. d. H. Frans v. Assisië, Afrikaanderplein, waar door den moderator Kapelaan C. M. M. Hygemann, een H. Mis van Dankbaarheid werd opgedragen en waar onder allen ter H. Tafel naderden. Aan het gemeenschappelijk ontbijt zijn vele hartelijke woorden gesproken, niet iii het minst door Pastoor Vijverberg, die ook namens, den Zui- der Tooneelkring 'de gelukwensehen over bracht en Roomsch-Too'neel roemde om zijn groote activiteit en vooral zijn echt-Room- schen geest. Mededeeling werd nog gedaan van de sluiting van het speelseizoen op Zon dag 2 Mei a.s. waar een voor Roterdam we der nieuw blijspel zal worden opgevoerd, welks titel spoedig zal worden gepubliceerd. In verband met teleurstellingen bij de laatste voorstelling kunnen reeds nu kaarten wor den opgegeven bij den Alg. Corr. H. v. d. Mey- den Jr., Ie. Pgnackerstraat 107, telefoon 42664. De gemeênteraal is bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. op de agenda staan o.m. de voorstellen: vestiging van den Gem. Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon in het v.m. admini stratie gebouw van het gasbedrijf aan den Oost-Zeedijk; stichting van een administratie-gebouw enz. op het terrein der Vuilverbrandingsin richting; afwijzend praeadvies op het verzoek om verlaging van het tarief voor terrasvergun ningen; interpellatie-van Burink met betrekking tot de distributie van geconserveerde groenten. TENTOONSTELLING IN GEMEENTE BIBLIOTHEEK. .smuszaal van De tentoonstelling in de Era: de Gemeentebibliotheek is verlengd. Dc ten toonstelling blijft geopend tot en met 27 Fe bruari a.s. dagelijks op werkdagen van 25 uur en bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 69 uur. Zaterdagmiddag is de 21-jarige magazijn knecht C. Oken, wonende aan den Bergweg, terwijl hg op zijn fiets zat in de Middelland- straat door een auto aangereden. Hjj is met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. B. n W. dienden bij den Raad in het voor stel tot het toestaan op de begrooting 1937 van 190.000 voor de aanschaffing van nieuwe ketels op het waterwerk der Gemeentelijke Drinkwaterleiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2